res Democraten '66 Cong eindigt in verwarring N.K.V. laat zijn leden vrij in politieke keuze Wonen met een wiebel aan de Torenhotel boven de Noordzeegolven? Manchester zet boek over Kennedy door i Ook Noodraad heeft al vreemde medestanders Nivellering van beloning onder dienstplichtigen maandblad voor de vrouw van nu Beslissing over programma uitgesteld Kwartet en Trouw in één N.V.: „De Christelijke Pers" V" i'M'S Vandalisme in mulo-school West-Irian wil zelfbestuur GEKORTWIEKT IMPOPULAIR „Staatssecretaris, doe eens wat", vraagt NW-bond NA KERSTMIS Jongelui tuigden KMA-eadet af Na brand over leden Minister Bakker ziet inflatie nog voortduren Explosie te Pernis in raffinaderij Honing voor de keukengod Omgang met vrouwen 1 1* Meer, véél meer in AVENUE Is dit niveau van Avenue üw ni veau, mevrouw? Lees dan in 1967 AVENUE. Minister De Jong wil per 1 januari: Intellectuelen in Spanje beboet Belgische SS'ers hielden joelfeest Nieuwe ontslagen hij Ford-België Ultimatum aan Union Minière Ondergrondse A-proef in Rusland Bio-satelliet kwam niet terug Poolse regering wil seminaries sluiten MAANDAG 19 DECEMBER 1966 AMSTERDAM Het tweedaags congres van de nieuwe party Democraten '60 ln het RAI-Congrescentrum in Amsterdam is gisteren in grote verwarring ge ëindigd, zonder dat beslissingen over het politieke programma en de kandldaten- ïyst voor de Tweede-Kamerverkiezingen waren genomen. Drs. J. P. A. Gruyters, e en van de initiatiefnemers, had zich toen al woedend van de kandidateniyst laten schrappen, maar dit later weer ongedaan gemaakt. Terwtyl een omroepster van de RAI door de luidsprekers de congresgangers maande het ge bouw te verlaten omdat de huurtyd was verstreken, deed voorzitter mr. H. A. F. M. O. van Mierlo staande op een yzeren beeld in de hal het voorstel 27 de cember opnieuw in Amsterdam byeen te komen. Zyn voorstel werd met enthou siast applaus aangenomen. Mr. Van Mierlo, die 35 jaar oud is en redacteur bij het Algemeen Handels blad te Amsterdam is, staat nummer één op de advieslijst voor de Kamer verkiezingen. Hij noemde het na af loop bemoedigend, dat de grote meer derheid van de 450 congressisten na Kerstmis terug wil komen om de agen da af te werken. „In elk geval is het een zeer democratisch congres geweest, waar alle standpunten volledig tot hun recht konden komen". De verwarring ontstond door tijdnood. Het bleek onmogelijk alle amandemen- ten op het bestuursvoorstel over het politieke programma tijdig af te hande len. De congresvoorzitter, dra. P. Fet ter, wilde daarom de kandidaatstelling eerst afdoen. Daarbij ontstond 'n zeer roerige discussie. Nadat drs. Gruijters, ex-V.V.D.-raads lid van Amsterdam, al enkele malen 't woord had gevoerd, eiste iemand uit een oproerige groep in de zaal, dat ook kandidaten op een nlet-verkiesbare plaats zich bereid zouden verklaren in geen geval een eventuele verkiezing door voorkeurstemmen af te wijzen. Drs. Gruijters, die om dringende per- UTRECHT „Staatssecretaris, praat eens wat minder en doe eens wat", vraagt de Algemene Nederlandse Me- taalbedrijfsbond in zijn orgaan „de Me taalkoerier" aan de staatssecretaris van Sociale Zaken, dr J. F. de Meijer. Er gaat, volgens de N.V.V.-bond, geen week voorbij, of dr. De Meijer legt verscheidene verklaringen over een of andere zaak af. „Daarbij ziet hij kans in 't land 't begin van 'n cri sissfeer te scheppen," aldus het blad. Het is, volgens de ANMB, een on juiste veronderstelling, maar soms lijkt het er wel op, dat dr. De Meijer er een duivels genoegen in schept om bij de werknemers de angst er in te ja gen. Wat het Noorden en Zuid-Limburg ter bestrijding van de werkloosheid no dig hebben, is een actief industriebe leid. De A.N.M.B. meent dat minister Den Uyl met zijn ingrijpen in het mijn- gebied heeft getoond hoe dit moet ge schieden. Staatssecretaris De Meijer zal ook zijn bijdrage kunnen leveren, aldus de Metaalkoerier. In gebieden, waar het met de werkgelegenheid slecht gesteld is, zal een gemeenschappelijke aanpak moeten komen. Nog teveel gebeurt in de ze streken te verbrokkeld, waardoor niet de industrieën naar deze gewesten komen, die een grotere stabiliteit kun nen brengen. Regionale adviesraden kunnen indus trieën naar deze gebieden trekken, zo gelooft de Metaalkoerier, maar dan moeten initiatieven worden genomen", gaan, zo meent de ANMB, die hier 'n Onder de gegeven omstandigheden kun nen die het beste van de overheid uit gaan, zo meent de A.N.M.B., zal meer taak ziet voor dr. De Meijer. „Een dergelijk initiatief zal meer vruch ten voor nieuwe werkgelegenheid afwerpen dan de sombere toespraken, die we wekelijks van hem te verwer ken krijgen". UTRECHT De voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens, is van oordeel, dat de politeke keuze van de N.K.V.-le- den primair een zaak is van persoon lijke verantwoordelijkheid. „Iedereen moet zelf weten aan welke politieke partij en welke volksvertegenwoordiger hij zijn stem wil geven bij de verkie zingen." Nodig is zeer zeker wel, aldus de heer Mertens in de rede waarmee hij van daag de Verbondsraadsverg. opende, dat onze werknemers zich meer poli tiek bewust moeten worden en een ac tieve rol moeten gaan spelen in de po litiek. Deze bewustwording en activi teit moeten, volgens de N.K.V.-voorzit- ter, niet alleen spelen op het plaatse lijke en regionale vlak, maar ook op landelijk niveau, dus bij de landelijke politiek. Op deze wijze verschaffen zij zich meer directe invloed op het poli tieke gebeuren. Zij zullen zich bij hun keuze en activiteit moeten laten leiden door hun persoonlijke overwegingen. De heer Mertens merkte op, dat de een zijn keuze zal laten bepalen door de waarde, die hij hecht aan de confes sionele grondslag, die aan de politieke partijen ten grondslag ligt, maar van de andere kant behoeft men geen ge wetensangsten te hebben, indien voor een ander een verantwoordelijkheids- bewuste keuze anders uitvalt. Het dragen van deze persoonlijke ver antwoordelijkheid sluit ook aan, aldus de heer Mertens, bij de geestesontwik keling in ons Katholieke volk. Geen ge wetensangst, maar wel zorg over het te voeren politieke beleid, in het bij zonder over het te voeren sociaal-econo mische beleid om ons kleine, dichtbe volkte land leefbaar en bewoonbaar te maken en te houden. Dat beleid zal offers vragen. Tevoren had de heer Mertens eraan herinnerd, dat het hele vraagstuk van de verhouding tussen vakbeweging en politiek, tussen het N.K.V. en de poli tieke partijen, bij,- een verbondscom- mlasle in studie is. soonlijke redenen als nummer 32 op de laatste plaats van de advieslijst stond, wilde hier iets tegenin brengen, maar toen luide protesten door de zaal werden geroepen, zei de voorzitter hem: „Ik kan u niet het woord geven, op 't gevaar af impopulair te worden". Even later deponeerde drs. Gruijters woedend een briefje op de bestuurstafel met de mededeling, dat hij zijn kandi datuur introk. Hij kreeg alsnog 't woord en verklaarde geen kandidaat te willen zijn voor een partij, waarin hem op zo'n manier het woord werd onthouden. Terwijl de congressisten al onderling druk praatten over het dreigende ver lies van de bekendste man op de kan didatenlijst, werd de eis aangaande de bereidverklaring aangenomen. De ver gadering werd onder hoogspanning ge schorst. Pogingen om dra. Gruijters tot ande re gedachten te brengen, hadden na eni ge tijd succes. Hij verklaarde 't uiterst ongepast te vinden, dat schreeuwers de boventton wilden voeren. - „Daar hebben wij andere partijen voor" - en voegde er aan toe, zijn kandidatuur toch maar te willen aanvaarden. Met nog tien minuten tijd, voordat de zaal moest worden ontruimd, deelde de voorzitter mee, dat elf kandidaten zich hadden teruggetrokken, omdat zij alleen op een onverkiesbare plaats wil den staan, maar geen kamerzetel wil den aanvaarden, ook al zouden zij vol doende voorkeurstemmen krijgen. Na een verwarde discussie over de gang van zaken met de besnoeide kan didatenlijst, stelde mr. Van Mierlo voor na Kerstmis nog een keer bijeen te ko men om de lijst en het politieke pro gramma, waar men op driekwart in was blijven steken, vast te stellen met de vereiste tweederde meerderheid. Het voorstel werd met overgrote meerderheid aanvaard en later, nadat de zaal al was ontruimd, deelde hij de congressisten in de hal van de R.A.I. mee, dat de bijeenkomst de dag na Kerstmis zal worden gehouden. Mr. Van Mierlo verklaarde na afloop, dat de behoudende elementen op het congres niet het overwicht hadden ge had, zoals aanvankelijk werd gevreesd. De strijd tussen progressieve en meer conservatieve personen had, vooral bij de discussies over de dekolonisatie, de fensie en sociaal-economische zaken, in de sectievergadering op zaterdag tot heftige taferelen geleid. ADVERTENTIE WESTERBORK In een spoedeisende vergadering, heeft het dageiyks bestuur van de Noodraadparty zaterdagavond besloten de zich pluimvee-deskundige noe mende heer A. Lanting uit Gees te royeren als lid. De man gaf zich, volgens de Noodraadparty, in de provincie Drente uit als „bezoldigd propagandist voor de Noodraad" en verzond met de regelmaat van de klok telegrammen "aan de ïyst- trekker, de heer H. Hessels te Utrecht, waarin hy het deed voorkomen alsof grote aantallen landbouwers en pluimveehouders adhesie betuigden met de doelstellingen der party. Toen zaterdagmiddag de oprichtingsvergadering van de afd. Noord van de Noodraal in Westerbork in het water viel en bovendien een aantal persverte genwoordigers zich van de man distantieerde, omdat hy gefingeerde berichten over de Boerenparty had verstrekt, kwamen de werkelyke feiten aan het licht. Op de oprichtingsbijeenkomst in Wes terbork, waar een afdelingsbestuur zou worden benoemd en een kandidatenlijst zou worden opgesteld, verscheen naast een zeer groot aantal persvertegen woordigers, slechts een dertigtal bezoe kers. De heer Hessels uit Utrecht, lijsttrek ker en woordvoerder van de Noodraad, vond het daarom maar beter met de finitieve stappen te wachten tot een gunstiger ogenblik. „Het is me eerlijk gezegd wel wat DEN HAAG Met betrekking tot de Christelijke pers, voorzover vertegen woordigd in het Kwartet (De Rotter dammer, Nieuwe Haagse Courant, Nieuwe Leidse Courant en Dordts Dag blad) en i nTrouw, heeft een reorgani satie plaats gehad, die een versterking beoogt van het draagvlak van die pers, zulks om een zo breed mogelijk deel van ons volk te dienen en aldus tevens de bestaansmogelijkheid, nu in deze tijd de pers het ln het algemeen moei lijk heeft, te verstevigen. De naamloze vennootschappen, die enerzijds de bladen van het Kwartet, anderzijds Trouw uitgeven, zijn samen gebracht in een naamloze vennootschap N.V. De Christelijke Pers. Ter waarborging van het karakter van de couranten, zijn de aandelen van laatstbedoelde vennootschap in handen van de Stichting tot Bevordering van de Christelijke Pers in Nederland, die staat op de grondslag van en als richt snoer aanvaardt de Bijbel. Het bestuur van deze stichting heeft een zodanige samenstelling, dat daarin zoveel mogelijk alle stromingen op Protestants-Christelijk gebied in haar politieke, kerkelijke, maatschappelijke en culturele verscheidenheid op even wichtige voet zijn vertegenwoordigd. De directie van het Kwartet blijft in handen van de heer F. Diemer, die van Trouw in die van de heer O. Postma, terwijl deze heren tevens de directie vormen van de N.V. De Christelijke Pers. De hoofdredactie van het Kwartet blijft gevoerd door dr. E. Diemer en die van Trouw door dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot. GRONINGEN De Groninger politie heeft drie jeugdige ingezetenen van de stad gearresteerd, te weten de 19-Jarige machine-bankwerker H. van der W. en twee 18-jarige timmerlieden: A. van W. en H. N., wegens openlijke geweldple ging. Dat gebeurde zaterdagavond om streeks half elf op het Zuiderdiep te Groningen. Er ontstond voor een discobar een schermutseling met een aspirant-offi cier van de K.M.A., de 18-jarige M. J. F. Stelling uit Haren, die op 'n gege ven moment zodanig werd afgetuigd door het drietal, dat hij bewusteloos op straat bleef liggen. De G.G.D. bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis, waar bleek, dat hij een hersenschudding en een gekneusd neusbeen had opgelo pen. HAARLEM In de Mariastichting In Haarlem is zaterdag overleden de 18-jarige N. G .Ruiter, die vorige week zaterdag gewond raakte bij een ernsti ge brand in de Bloemhofstraat en die, tijdens een poging zich te redden, van een brandweerladder naar beneden viel. Bij de brand werden ook de vrouw des huizes, waar de jongen tijdelijk verbleef, en drie van haar kinderen ernstig gewond. tegengevallen, hier in Drente, vooral na de gunstige berichten, die wij van onze propagandist hadden ontvangen", zo zei de heer Hessels. Hij had in de afgelopen weken regelmatig telegram men namens diverse landbouw organisaties in Drente ontvangen, waarin deze adhesie betuigden met de doelstellingen van de Noodraad. Van al deze mensen kwam evenwel niemand opdagen. Al spoedig rees toen de vraag of de organisaties namens welke deze tele grammen werden verzonden, wel be staan. Bij informatie bij de erkende landbouworganisaties in de provincie Drente bleek, dat de namen van de af zenders van de telegrammen daar in ieder geval niet bekend waren De heer Koekoek, leider van de Boe renpartij, die vrijdag door de Nood- raadlijsttrekker telegrafisch was uitge nodigd tot een debat tijdens de verga dering in Westerbork, was afwezig. Hij had overigens vrijdagavond reeds la ten weten „nimmer op een Noodraad- vergadering te zullen verschijnen". UTRECHT De minister van Eco nomische Zaken, drs. Bakker, heeft za terdagmiddag in Utrecht, tijdens een forumdiscussie op een vergadering van A.R.-jongeren, gezegd, dat de Inflatie ook in het komende jaar zal voortdu ren. Hij erkende op een vraag van een van de jongeren, dat de loonkosten hierbij een grote rol spelen. Bedroeg de uiteindelijke stijging van de lonen in dit jaar IOV2 procent, voor 1967 wordt op grond van de onlangs vastgestelde mogelijkheden tot loonstij ging een resultaat van 8 procent ver wacht. De stijging van de produktiviteit wordt op 3% pet. berekend, zodat nog een belangrijke mate van inflatie blijft bestaan, ook al is die dan minder dan in dit jaar „We zijn er nog niet; we moeten te rug naar een gelijklopen van de loon ontwikkeling met de arbeidsproduktivl- teit, zo nodig met correcties in verband met de ontwikkeling in het buitenland", aldus minister Bakker. ROTTERDAM De Rotterdamse stadswijken Hoogvliet en Pernis zijn zondagmiddag om tien over vijf opge schrikt door een explosie op de Shell- raffinaderij in Pernis. Er hebben zich, volgens een woordvoerder van de Shell, geen persoonlijke ongelukken voorge daan. De woordvoerder noemde de schade „groot", maar kon nog geen schatting geven over de omvang. De ontploffing werd gevolgd door een „hevige" gasbrand, die tot half ze ven duurde. Oorzaak van de explosie was een gaslekkage in een paraffine- kraakinstallatie. Het is nog niet vastge steld hoe deze gaslekkage is ontstaan. Een kostelijk artikel dat sugges ties geeft over de plaats van uw verzamelstukken in het heden daagse interieur. U zult oh's en ah's roepen van verrukking. f 1 \w, /«r\V- is de titel van het exotische en kleurrijke fotoverslag van het Chinese nieuwjaarsfeest (met re cepten van Wina Bom), waaraan AVENUE in het januari-nummer een aantal pagina's wijdt. Pagi na's die u nog vaak zult naslaan. Daar heeft Belcampo een frap pante mening over. U leest het in zijn bijdrage in het nieuwe lite raire supplement van AVENUE. Hieraan zullen elke maand voor aanstaande Nederlandse auteurs en dichters, zoals b.v. Harry Mu- lisch, Cees Buddingh, Jan Han- lo, Van Geel en Judith Herzberg hun medewerking verlenen. 6» I MMÏë Artikelen over mode, schoon heidsverzorging, shopping-advie zen, film, boeken en nieuwe grammofoonplaten. Maar ook over politiek en wetenschap, kunst en cultuur, geloof en mo derne medische inzichten. Want AVENUE schuwt het controver- sionele niet. Lossenummers JT,50.Het januari nummer is nu reeds verkrijgbaar. DEN HAAG Als de Staten-Gene- raal zich met de plannen van minister De Jong (Defensie) akkoord verklaren, gaat de Nederlandse soldaat m.i.v. 1 januari 1967 meer verdienen. De soldij-ontvangende dienstplichtigen van de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht zullen dan aan spraak krijgen op een maandelijkse wedde, die, wat betreft de dienstplich tige soldaten, soldaten 1ste klasse, kor poraals en sergeants-titulair, gebaseerd zal zijn op een aanzienlijke verhoging (van 73 tot 100 pet.) van de huidige sol dij. Volgens de nieuwe regeling zullen een ongeoefend en geoefend soldaat 'n bru- to-wedde ontvangen van f 200 per maand, een soldaat I van f208, een korporaal van f 223, een sergeant-titu lair van f 252. Het verschil tussen onge oefend en geoefend soldaat is dus ver vallen. Na aftrek van kosten voor huisves ting en voeding, AOW- en AWW-pre- mies (waartegenover een compensatie toeslag staat) en eventueel loonbelas ting, resulteert een netto bedrag per maand voor de vier genoemde catego rieën van resp. f 104, f 112, f 127 en f 150 per maand. De loonbelasting is hierbij gebaseerd op het ongehuwden- tarief. De minister acht het gewenst de her ziening van het betalingsstelsel uit te breiden tot a 1 1 e voor eerste oefening onder de wapenen zijnde dienstplichti gen, met inbegrip van hen, die tijdens dit verblijf onder de wapenen tot reser ve-officier worden benoemd. Hij wil dit bewerkstelligen door de wedde van hen, die tijdens hun eerste oefening de rang bereiken van resp. sergeant, vaan drig, reserve-tweede-luitenant - thans dus gelijk aan die van de beroepsmili tairen - terug te brengen tot bedragen die meer in harmonie zijn met de vast te stellen wedden voor de dienstplichti gen van lagere rang. Een overgangsmaatregel bepaalt, dat deze wijziging niet geldt voor degenen, die vóór 1 juli 1966 voor eerste oefening onder de wapenen zijn geko men, alsmede voor hen die, ofschoon zij na die datum zijn opgekomen, op 1 ja- DEN HAAG In de nacht van za terdag op zondag hebben vandalen in de muloschool aan de Steenwijklaan in Den Haag in alle niet-afgesloten klas lokalen de inhoud van laden en kasten over de vloer verspreid. Bovendien heb ben ze op de parterre en de verdieping daarboven de brandkranen openge draaid, waardoor grote waterschade is ontstaan. Hoe groot de totaal aangerich te schade is, is nog niet bekend. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. DJAKARTA In Djakarta is zondag bekendgemaakt, dat vooraanstaande Pa poea's de Indonesische regering hebben verzocht het bestuur over West-Irian aan hen over te dragen. In een verklaring, uitgegeven door een delegatie uit West-Irian die in Dja karta is voor overleg met de Indonesi sche autoriteiten over het bestuur in West-Irian, wordt gesteld, dat alle ambtenaren in dit gebied eigenlijk Pa poea's moeten zijn. Men zou de huidi ge economische moeilijkheden in West- Irian kunnen overwinnen, als men de Papoea's het beheer over hun eigen land zou toevertrouwen. De Papoea's, aldus de verklaring, die op de hoogte zijn van de werkelijke toestand en de verlangens van de be volking van West-Irian, zijn in staat hun eigen zaken te behartigen. In de verklaring wordt verder nog gezegd, dat de volksstemming, die in 1969 in West-Irian gehouden moet worden, niet het voornaamste probleem van de Pa poea's is. Zoals bekend heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, nog pas bevestigd dat In donesië een volksstemming in West- Irian zal laten houden om uit te ma ken of de Papoea's al dan niet bij de republiek aangesloten willen blijven. MADRID De Spaanse justitie heeft bevel gegeven goederen van zes intellectuelen in beslag te nemen, na dat deze geweigerd hadden boetes te betalen die hun waren opgelegd, omdat zij in maart aan een illegale bijeen komt hadden deelgenomen, zo heeft de schrijver José Maria Moreno zon dagavond meegedeeld. Hijzelf had een gerechtelijk bevel ontvangen waarin confiscatie van een deel van zijn bezit tot 25.000 pesetas (f 1500) de hem op gelegde boete, is bevolen. Vijf anderen kunnen elk ogenblik een zelfde ge rechtelijke actie verwachten. De hoog ste boete die hun is opgelegd is 50.000 pesetas. De intellectuelen hadden in de universiteit van Madrid een bijeen komst bijgewoond waarop zij zich soli dair verklaarden met opstandige stu dentenleiders in Barcelona. In september gingen Galvan en vijf andere intellectuelen een maand de gevangenis in, nadat zij geweigerd hadden boetes te betalen voor het bij wonen van een andere bijeenkomst in mei. Hij meent dat de regering heeft gemerkt, dat gevangenisstraf niet veel uithaalde en dat zij „ons nu op een minder opzienbarende en pijnlijker ma nier wil treffen." DEN HAAG Een nog anonieme grote hotelketen heeft constructieplannen in studie genomen voor de bouw van een belastingvrij torenhotel van 180 meter hoogte boven de Dog- gersbank, met een capaciteit van 1800 gasten .Dit schrijft „Hotel-Revue", weekblad voor hotel-, café-, restaurantbe drijf, toerisme en verkeer, dat daaraan toevoegt, dat het plan is opgezet door de architecten Wood boom en Silvern ooi, die vermaard zyn door andere spectaculaire ondernemingen. „Hotel-Revue" zegt verder over dit project: „Zij stellen zich voor om buiten de territoriale wateren van de Noordzee op een vlakke, circa zestig meter diepe plek (de Doggers- bank lijkt daarvoor ideaal) een betonfundament aan te bren gen voor acht reusachtige pijlers, die het hotel moeten dra gen. De structuur van het gebouw begint pas twintig meter boven de zeespiegel. Uiteraard biedt de ongebonden ligging, vrij van alle rege ringsinvloeden, grote zakelijke en persoonlijke voordelen. Het is niet de bedoeling om er een uitgesproken luxe-object van te maken. Vier van de pijlers zouden worden voorzien van liften, terwyi men halverwege onderwater en op de zeebo dem uitzichtruimten en restaurants heeft geprojecteerd. He lemaal boven, naast de landingsplaats voor hefschroefvlieg- tuigen, is een zonneterras gepland. Tussen de pijlers in, willen de architecten een complete ha ven inrichten. In het torenhotel zal ook plaats zijn voor theater, bioscoop, bibliotheek, muziekzaal, turnhal, tennis baan en minigolf. Men denkt ook aan een mogelijkheid van geneeskrachtige baden en een speciale „zee-sauna". nuari 1967 reeds in het genot van hoge re bezoldiging zijn. Voor de sergeant wordt de nieuwe bruto-wedde f 272, netto f 165, voor de vaandrig f 311 netto f 195, voor de res.- tweede-luitenant f 349, netto f 225 en voor de res.-eerste-luitenant f 445, netto f 300. Voor deze categorieën betekent een en ander een teruggang van de inkom sten van f 200 tot f 300 per maand bere kend naar de status van de ongehuwde. Gehuwde dienstplichtigen in de ge noemde rangen zullen in het algemeen niet noemenswaard in inkomsten achter uitgaan, doordat de kostwinnersvergoe ding de teruggang geheel of grotendeels zal compenseren. BRUSSEL Een veertigtal voorma lige SS-ers uit België, zowel Vlamingen als Walen, heeft zaterdagavond in Brussel hun joelfeest gevierd. Het was de derde maal sedert de oorlog dat zij kerstmis op hun manier onderling vierden. Zij vergaderden in het lokaal Uilenspiegel in de Belgische hoofdstad. De deelnemers zijn lid van de organi satie „Stahlhelm", aldus meldt Belga. BRUSSEL Aan het einde van de afgelopen week hebben nog eens 200 ar beiders van de Fordfabrieken te Genk (België) ontslag aangezegd gekregen. Het totaal aantal ontslagen is hiermee de zeshonderd genaderd. KINSJASA President Moboetoe van Kongo heeft andermaal gewaarschuwd, dat als de mijnbouwonderneming Union Minière du Haut Katanga haar hoofd kwartier eind deze maand niet naar Kinsjasa heeft verplaatst, zij gevaar loopt haar concessies te verliezen. De president zei op een bijeenkomst van jonge Kongolezen, dat tegen Bel gisch bezit in Kongo zou worden opge treden, indien de Union Minière zou trachten via Kongolees bezit in Europa compensatie te verwerven. De president voegde hier aan toe, dat zijn regering beslag zou leggen op bezit en dochteron dernemingen van de Société Générale in Kongo indien de Union Minière be zit van Kongo in Europa zou aanraken. De Société Generale, de voornaamste Belgische holdnig heeft 4,64 pet. van de aandelen Union Minière in handen. MOSKOU De Sovjet Unie heeft gisteren 'n ondergrondse kernproef de zesde van dit soort in de loop van dit jaar genomen. Zoals gebruikelijk hebben de Russen de proef niet tevoren bekend gemaakt. Het is mogelijk dat zij een atoomkop hebben beproefd waarmee geleide pro jectielen voor lange afstanden moeten worden voorzien, maar anderzijds zijn waarnemers in Moskou van mening, dat de proefneming, uitgevoerd te Semipala- tinsk in Centraal-Azië, voor vreedzame doeleinden kan zijn geschied. De explo sie was bijzonder krachtig. Het seismo logisch instituut te Uppsala, (Zweden), meldde 6,2 op de schaalverdeling van Richter. HONOLOELOE De woensdag door de Amerikanen gelanceerde bio-satel liet met insecten, planten, bacteriën en zaden aan boord, die zaterdag naar de aarde terug had moeten keren, koerst verloren door de ruimte. Aanvankelijk meende men dat het ruimtelaborato rium buiten het doelgebied in de Stille Oceaan was gekomen, waarop vliegtui gen ernaar op zoek gingen, maar na verloop van tijd kwam vast te staan, dat de satelliet in het geheel niet was geland. In het ideale geval zou de ca bine, wanneer ze omlaag was komen zweven aan een parachute, in een groot door een vliegtuig voortgetrokken net opgevangen zijn. Het is, naar het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart (NASA), meedeelt, onmogelijk de satelliet alsnog naar de aarde te la ten terugkeren. De geleerden hadden met deze vlucht de eerste van een reeks van zes de invloed van straling en gewichtloos heid op levende cellen willen nagaan. De verloren satelliet bevatte ongeveer 13 miljoen specimina van lage levens vormen. Men weet niet of de remraketten ge werkt hebben. Is dat niet het geval, dan is de cabine dezelfde baan blijven volgen, hebben ze maar ten dele ge functioneerd, dan is het toestel in een andere baan gekomen. De nationale organisatie van anti-re- volutionure jongerenstudieclubs (A.R.J.O.S-) is zaterdag in Utrecht bij een geweest. Tijdens de middagvergade ring werd opnieuw aandrang uitgeoefe op het partijconvent om de heer Smal- lenbroek, voormalig minister van Bin nenlandse Zaken en voormalig leider van de Tweede-Kamerfractie, een hoge plaats te geven op de lijst voor de ko mende verkiezingen Op acht zaterdag in den lande ge houden groepsvergaderingen, is de kandidatenlijst van de C.H.U." voor de komende verkiezingen vastgesteld. De voorlopige telling van de uitgebrachte stemmen heeft als resultaat, dat als lijstaanvoerder in alle achttien kies kringen zal optreden de huidige C.H.- fractievoorzitter uit de Tweede Kamer, mr. H. K. J. Beernink uit Rijswijk. Op de plaatsen 2 tot en met 12 staan de overige C H.-kamerleden, met uitzonde ring van mr. J. W. van Gelder die zich niet opnieuw verkiesbaar stelde. 0 De prijsdaling van margarinegrond stoffen op de wereldmarkt heeft tot gevolg, dat de prijs van het pakje mar garine kan worden verlaagd. In over leg met het ministerie van Economische Zaken heeft de Bond van Nederlandse Margarinefabrikanten besloten om met ingang van heden de consumentenprij zen van de meest gangbare merkartike len te verlagen met een cent per pak je. 9 De K.L.M. zal met ingang van 1 april, en ten dele reeds eerder, een aantal belangrijke tariefsverlagingen in voeren voor vliegreizen naar de Ver enigde Staten van Amerika, Canada en Mexico. De verlagingen gelden voor zo wel geheel verzorgde vliegvakantierei- zen als voor de normale groepsreizen zonder verblijfsarrangementen. 9 Door het verbieden van welke tekst of lied ook, betrekking hebbende op Hare Majesteit de Koningin of andere leden van het Koninklijk Huis, heeft de burgemeester van Heemstede aan arti kel 221 van de Gemeentewet 'n te rui me interpretatie gegeven, zo meent mi nister Verdam (Binnenlandse Zaken). Q Canada kan volgend jaar ongeveer 4.500 Nederlandse emigranten opne men. Dit jaar zijn gemiddeld 300 Ne- derlandsers per maand naar Canada geëmigreerd. Dit heeft de Canadese ambassadeur in ons land, de heer W. F.Bull, zaterdagmiddag meegedeeld op de najaarsvergadering van de Chr. Emigratiecentrale in Utrecht. 0 Het treinverkeer tussen Den Haag H.S. en Schiedam is zondagochtend met aanzienlijke vertragingen verlopen tengevolge van een nachtelijk brandje in een schakelstation bij Rijswijk, waardoor een 10 k.V.-kabel is ver brand. Daardoor konden de seinen tus sen Den Haag en Schiedam, alsmede die op de emplacementen in Den Haag HS. en Delft niet meer worden bediend. Bovendien viel op dit traject de bedie ning van de automatische halve over wegbomen (AHOBS) en de automati sche knipperlichtinstallaties (aki's) uit. 0 Op de jaarvergadering van de P.C.B.-Wegvervoer te Bunnik is met algemene stemmen besloten een vrachtprijsverhoging te bewerkstelligen. Dit houdt voor 't geregeld vervoer 'n verhoging van 5 tot 18 pet. in en voor het ongeregeld vervoer van 10 tot 15 pet. f Burgemeester en Wethouders van Rotterdam zijn van plan een „beat- huis" ter beschikking te stellen van de „ongrijpbare jeugd". Het is een oud pakhuis onder de Willemnsbrug. De jeugd moet het pakhuis zelf opknappen, maar de gemeente is van plan zelf veer tigduizend gulden bij te dragen voor de inrichting. 0 De Prov. Staten van Zeeland hebben het onaanvaardbaar uitgesproken over een verdere verhoging van de ta rieven voor de veren over de Wester- schelde. WARSCHAU De r.-k. bisschoppen van Polen hebben zondag bekendge maakt, dat de Poolse regering de slui ting van vier seminaries en het ontslag van de rectoren van zes seminaries heeft geëist. De bisschoppen zelden dit in een com muniqué, dat zondag van de kansels in Polen is voorgelezen. De bisschoppen hadden de autoriteiten erop gewezen, dat de kerk het recht heeft, de toekom stige leiders van de gelovigen naar ei gen goeddunken op te leiden. Zoals be kend verschillen de kerk en staat ln Po len al lang van mening over het toe zicht op het godsdienstig onderwijs. De regering wil meer toezicht, maar de kerk verzet zich daartegen. Men ziet in de jongste eisen van de staat een po ging om de priesteropleiding te blokke ren, waardoor de kerk gebrek aan jon ge priesters zou krijgen. NEW YORK De Amerikaanse schrijver William Manchester heeft ver zocht zyn geruchtmakende boek „Dood van een president" een kans te geven om de tyd te doorstaan. Manchester is van mening, dat de in tegriteit van zijn boek en zijn eer als schrijver en persoon zijn aangetast door pogingen de publikatie van zijn verslag over de moord op president Kennedy tegen te houden. De weduwe van de president heeft vrijdag de zaak voor het Staatsgerechts- hof van New York gebracht, om publi katie te voorkomen omdat het boek volgens haar en haar zwager, senator Robert F. Kennedy, „precies de sensa tiezin en commercialiteit" heeft die zij samen trachten te bestrijden. Man chester verdedigt zich tegen deze uit spraken met de publieke verklaring, dat de Kennedy's in de afgelopen zomer toestemming hebben verleend voor pu blikatie en samenvatting in artikelen van het boek. Volgens de schrijver heeft de fami lie Kennedy hem verzocht het boek te schrijven en heeft mevrouw Jacqueline Kennedy hem daarvoor 10 uur Inter views toegestaan. ZIJ heeft volgens hem niet om inzage van het manu script verzocht en als zij dit gedaan was dit gebeurd. „In plaats vroeg de familie Kennedy had, dan daarvan, mij het boek door een aantal vrienden en adviseurs te laten lezen. Dit is ge beurd, en aan de hand daarvan werden veranderingen aangebracht in over leg met deze vooraanstaande vrienden. Mevrouw Kennedy vroeg daarna, of nog een vrend het boek mocht lezen. Dit is eveneens gebeurd en er werden nogmaals veranderingen aangebracht," aldus Manchester. „Dit is mijn boek", zo verklaarde hij, „noch mevrouw Ken nedy, noch een familielid van haar, noch iemand anders is verantwoorde lijk voor mijn onderzoek en de inhoud van mijn boek." Volgens „Newsweek" zal in maart een nieuw boek verschijnen dat de verwijdering tussen president Johnson en de familie Kennedy nog groter zal maken, „Facing the brink" van de journalist Charles Bartlett, intieme vriend van de vermoorde president en Edward Weintal. Lyndon B. Johnson zou volgens dit boek zich de eerste twee weken van mei 1901, toen hij nog vice-president was, verzet hebben te gen het verzoek van president Kenne dy naar Saigon te reizen om presi dent Ngo Dinh Diem te verzekeren dat de V.S. Viëtnam niet In de steek zouden laten.

De Vallei | 1966 | | pagina 9