Opperste Sovjet keurt begroting goed Vertraging in Sovjet- ruimteprogramma Winnaar teruggekeerd Malik: „Oordeel over Soekarno voorbehouden aan V olkscongres Over de Terrein „Dood van wordt toch president" uitgegeven Directeur LM.F. over economie tevreden Jarenlang grote figuur in onze politiek Van kwartjetot „aangekleed Linggadjati" REUMATISCHE PIJNEN EN TOCH GELUKKIG Kwartje Conflicten Serie-explosies in Saoedi-Arabië Fractieleider Minister Miljard roebel meer voor defensie Benzinetruck explodeerde In Engeland thans 2-3 milj. alcoholici Verdrag v. München terecht Indonesië internationale allure... Economische toestand te slecht Inbraak in kantoor Wilsons advocaat S.S.-beul kreeg telkens huilbuien Dambreuk in Brazilië Auto reed in op groep soldaten Demonstratie Franse pluimveehouders DINSDAG 20 DECEMBER 1966 PROF. C. P. M. ROMME MORGEN 70 JAAR Tijdens zijn ministerschap voerde Romme ook een spaarregeling in voor werklozen als extra aanvulling op de zogenaamde B-steun, die in de vorm van kleding, dekking, en schoeisel werd verstrekt. De werklozen konden vrijwil lig een kwartje per week sparen, waar aan van Rijkswege, naar de grootte van het gezin, 25 tot 40 cent werd bij gevoegd. De gemeente zou bij de steun uitkering het kwartje inhouden en ten slotte het totale bedrag aan gewenste goederen uitkeren. Deze spaarregeling kreeg aanvanke lijk bij de socialisten een zeer slecht onthaal. Op luidruchtige wijze werd op vergaderingen het „kwartje van Rom me" gehoond, maar desondanks ging deze spaarregeling er vrij goed in, en toen na enkele maanden 't praktisch effect merkbaar was, was alle kritiek en hoon niet alleen verstomd, maar werden er ook pogingen gedaan om de spaarregeling alsnog voor nakomers te doen openstellen. Als werklozen-minister, ontwierp Romme ook omvangrijke plannen tot bestrijding van de jeugdwerkloosheid. In mei 1939 werden deze plannen bij de Tweede Kamer ingediend, die er echter niet veel voor voelde, omdat de kosten te hoog werden geacht. In het CAIRO Volgens het invloedrijke Egyptische dagblad „Al Ahram", zijn de autoriteiten in Saoedi-Arabië na een nieuwe serie van vijf tot zes ontplof fingen in de afgelopen 48 uur in de steden Jizan en Najran, gedwongen ge worden de grens met Jemen te sluiten Egypte heeft in het verleden herhaal delijk de beschuldiging geuit dat de steden Jizan en Najran door koningsge- zinden uit Jemen als „uitvalsbasis voor agressiedaden" tegen de republiek Je men worden gebruikt. „Al Ahram" schrijft, dat de autoritei ten in Saoedi-Arabië republikeinen er van verdenken, de ontploffingen teweeg te hebben gebracht. Zij zouden in de rijen van koningsgezinden zijn geïnfil treerd. ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES All—n by apothekers en drogisten kabinet waarschuwde de anti-revolutio naire minister van Financiën, mr. De Wilde, tegen de plannen inzake de jeugdwerkloosheid, die ongeveer 10 mil joen zouden kosten. Minister De Wilde liet tenslotte zijn bezwaren vallen, mits door besparingen elders, voor de nieu we uitgaven compensatie zou worden gevonden. Toen deze voorwaarde bij de indiening van de begroting voor 1940 niet werd vervuld, trad mr. De Wilde af. Romme hield echter aan zijn plannen vast. Hij verklaarde de verantwoorde- lijheid slechts te kunnen blijven dragen, indien de besluiten betreffende werk verschaffing, steunverlening en jeugd werkloosheid gehandhaafd bleven en loyale medewerking aan de uitvoering worden verleend. Op deze basis kon echter van verder overleg geen resul taat worden verwacht en het vierde ka- binet-Colijn diende op 29 juni 1939 zijn ontslag in. (Van onze parlementaire redactie) Dr. Carel Paul Maria Romme, een man, die jarenlang zijn stempel heeft gedrukt op de Nederlandse politiek, hoopt op woensdag 21 december zijn zeventigste verjaardag te vieren. Niet minder dan vijftien jaar heeft hij als voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. een eerste rol ge speeld op het vaderlandse politieke toneel. In 1961 trad hij om gezondheidsredenen als fractievoorzitter af, maar een lange rustperiode had hem weer zodanig hersteld, dat hij een benoeming kon aanvaarden tot lid van de Raad van State, een functie die hij nog steeds bekleedt. In mei li J kwam Romme enkele weken weer op de voorgrond, doordat de Ko ningin hem na het aftreden van het kabinet-De Quay een informatie-opdracht gaf. Hy moest een onderzoek instellen naar de mogeiykheden van de vorming van een kabinet. Romme, die altyd perfectionistisch te werk ging, verzamelde een aantal „bouw stenen", die als basis zouden dienen voor een regeringsprogram. Deze „bouwste nen" legde hy voor aan de voorzitters van de vyf grootste fracties. Romme, die bekend was om zyn voorkeur voor „de brede basis", stond ook nu weer een vyf-partijenkabinet voor ogen. Zyn pogingen mislukten, vooral omdat Toxopeus, de liberale leider, een dergelijk breed samengesteld kabinet van de hand wees. Romme, die geboren werd in Oir- schot, vestigde zich na zijn promotie t>ot doctor in de rechtswetenschappen als advocaat in de hoofdstad. Daar, in Amsterdam ook toen al een lastige stad wierp Romme zich in de po litiek. Hij werd lid van de hoofdstede lijke gemeenteraad en trad als zodanig al spoedig op de voorgrond. De basis voor zijn politieke loopbaan was ge legd. Zestien jaar lang, van 1921 tot 1937, was hij raadslid en korte tijd ook lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland. In 1933 werd hij voor enkele maan den lid van de Tweede Kamer. De gemeenteraad heeft Romme eens genoemd de beste leerschool voor het kamerlidschap. Van 1935 tot 1937 was hij buitenge woon hoogleraar in het staats- en ad ministratief recht aan de Katholieke Hogeschool te Tilburg. Begin juni 1937 werd Romme lid van de Eerste Kamer, maar nog geen drie weken later nam hij als minister van Sociale Zaken zitting in het vierde ka- hinet-Colijn. Daarmee aanvaardde hij een zeer zware taak. Er waren toen nog circa 350.000 werklozen. Als minister ontwikkelde Romme een grote activiteit. Hij ontwierp een stel sel van kinderbijslagverzekering. Alle werkgevers moesten een percentage van het door hen betaalde loon als pre mie storten. Uit het fonds werd een bijslag gegeven voor kinderen beneden 15 jaar, beginnende met het derde kind. Zijn wetontwerp werd door de Twee de Kamer met 66 tegen 22 stemmen aangenomen. De sociaal-democraat, dr. Van den Tempel, die hem als minis ter van Sociale Zaken opvolgde, verde digde het wetontwerp in de Eerste Ka mer, die eveneens haar goedkeuring aan het ontwerp gaf. Wanneer na de bevrijding de r.-k.- S taatspartij is omgevormd tot Katho lieke Volks Partij, wordt Romme lei der van de Tweede-Kamerfractie. Als zodanig is hij bij de vele pogingen tot kabinetsformatie nauw betrokken. Van zijn opvattingen gaf hij niet alleen in de Kamer blijk, maar vooral ook in „de Volkskrant", waarvan hij geduren de acht jaren tot 1953 de staat kundige hoofdredacteur was. Reeds na de verkiezing van mei 1946, de eerste sinds de bevrijding, toonde Romme zijn voorkeur voor de brede basis in z'n advies aan de KVP-er dr. L. J. M. Beel, die tot formateur was benoemd. De toenmalige fractievoorzit ter van de P.v.d.A., mr. Van der Goes van Naters had echter onoverko melijke bezwaren tegen een bredere basis dan die van KVP en P. v. d. A., terwijl ook de formateur zelf de me ning was toegedaan, dat het moeilijk zou zijn, ook enige partijen te ver enigingen op basis van een program, niet alleen met het oog op de politiek, die gevoerd moest worden tegenover Indonesië, maar ook wat betreft ande re actuele zuiver binnenlandse vraag stukken. Twee jaar later toen er een nieuw kabinet moest komen, nadat wegens de grondwetsherziening van 1948 nieu we verkiezingen waren gehouden, kreeg Romme zijn zin. Er kwam een kabinet op bredere basis het eerste ministe- MOSKOU De opperste Sovjet (het parlement) heeft unaniem de Russische recordbegroting voor 1967 goedgekeurd. Er is zelfs nog 120 mil joen roebel bij de cijfers gedaan, die de regering verleden week had voorgelegd. De toewijzing voor de Defensie alleen al is 14,5 Miljard roebel, ruim een mil jard roebel meer dan in de begroting van het lopend jaar. De begroting en het nieuwe econo misch ontwikkelingsplan voor 1967 wer den binnen enkele minuten aangeno men. Men had dit ook verleden week al kunnen doen en dan hadden de 1517 parlementsleden naar huis kunnen gaan. De slotzitting is echter bewaard tot gis teren, waarschijnlijk omdat de partij leider Breznjef 60 jaar werd. Hij werd door een der Kamervoorzitters, Spiri- donof, namens het parlement gelukge wenst. „Van ganser harte, wens ik u goede gezondheid en vele jaren van activiteit in de bouw van het commu nisme", zei Spiridonof. INDIANAPOLIS, Indiana V.S. Maandag is in druk verkeer in India napolis een benzinetruck omgeslagen. Brandende benzine zette drie personen auto's in brand. Vier inzittenden ver brandden levend. Drie werden met ver wondingen in een ziekenhuis opgeno men. Een, een 51-jarige man, is over 90 procent van zijn lichaam verbrand. Hij strompelde de oprijlaan naar een kerk in en zakte onder een kerstgroep met levensgrote beelden ineen. De pas toor van de kerk, Richard Mode, doof de de vlammen die de kleren van de man in lichterlaaie hadden gezet. De doden zijn een 30-jarige man en zijn 27-jarige vrouw, hun 4-jarig doch tertje, en een man van 27 jaar. Omlig gende scholen en flatwoningen werden tijdelijk ontruimd vanwege het gevaar van explosies. LONDEN Tussen de 2 en 3 mil joen Britten maken overmatig gebruik van sterke drank, en waarschijnlijk 350.000 hunner zijn alcoholici of zijn dat bijna, aldus een vandaag door „Fa mily Doctor" gepubliceerde brochure. Volgens de brochure, van de hand van dr. Robert Kemp, is het bepaald onjuist, overmatig drankgebruik toe te schrijven aan psychologische achter gronden. „Er zijn geen vaststaande be wijzen voor dat gebruikers van sterke drank of alcoholici een psychische af wijking hebben, die hen van anderen afzondert. Het heeft er alle schijn van, dat iedereen, ieder onzer, alcoholicus kan worden. Elke jonge man die zijn eerste borrel drinkt, kan als zodanig eindigen", aldus dr. Kemp. Tussen zwaar drinken en alcoholisme is volgens de schrijver geen belangrijk verschil. „De alcoholicus is iemand die zijn gewoonte niet meer de baas kan, zodat wanneer hij eenmaal de lippen aan het glas heeft gezet, hij moet blij ven drinken tot hij het bewustzijn ver liest", schriïft dr. Kemp. Eerder had president Podgorni, Breznjef de orde van Lenin en de me daille van de „held der Sovjet-Unie" met gouden ster opgespeld. Podgorni zei dat Breznjef hiermee werd geëerd wegens zijn actieve rol in „de voortdu rende strijd van onze partij en staat tegen imperialistische reactie, voor de ontwikkeling van de machtige gemeen schap van socialistische landen, voor de eenheid van de communistische wereld fundering, voor de overwinning van de zaak van vrede en socialisme". De Opperste Sovjet koos voorts 33 nieuwe leden van een commissie, die destijds door Kroestsjef was ingesteld, om een nieuwe grondwet te vormen. De commissie telt 97 leden met Brezn jef als voorzitter. De nieuwe leden zijn in de plaats gekomen van Kroestsjef en 32 anderen die geen zitting in de Op perste Sovjet meer hebben. De vergadering werd daarna gesloten. In tegenstelling tot hetgeen was ver wacht, hield minister van Buitenland se Zaken Gromyko geen toespraak over de buitenlandse politiek. LONDEN Het originele exemplaar van de historische overeenkomst van Müiïchen van 1938 is terecht, zo heeft minister van Buitenlandse Zaken Geor ge Brown het parlement verteld. Verleden week was deining hierover ontstaan bij de publikatie van documen ten betreffende het Britse buitenlandse beleid in de jaren 1918-1939. Er werd bij vermeld, dat het origineel van het verdrag van München was verdwenen uit de archieven van Buitenlandse Za ken. Een woordvoerder van dit minis terie zei er geen idee van te hebben, waar hij zou moeten zoeken. Thans heeft Brown uit de doeken gedaan, dat het document zich in het nationale ar chiefbureau in Londen bevindt. Het verdrag van München was op 30 september 1938 ondertekend door Hit- Ier, Mussolini, de Britse premier Cham berlain en de Franse premier Daladier. Het Westen kan zich er nog over scha men. Minister Brown verzekerde de kamer ook dat diverse andere historische over eenkomsten, zoals het verdrag van Utrecht van 1713 veilig bij het archief bureau berusten. rie-Drees, waarin behalve de KVP en de P. v. d. A, ook de VVD in de per soon van mr. Stikker als minister van Buitenlandse Zaken en de CHU in de persoon van mr. Schokking als minister van Oorlog vertegenwoordigd waren. In maart 1951 slaagde Romme als formateur van het tweede ministerie- Drees. Dit kabinet, waarvan hij zelf geen deel uitmaakte, bestond eveneens uit KVP, P. v. d. A., CHU en VVD. Later is Romme met zijn formatie opdrachten minder fortuinlijk geweest. Zoals hierboven is gememoreerd, mis lukte zijn informatie-opdracht in 1963. Eenzelfde lot trof zijn formatieopdracht in juli 1956. Hij gaf toen zijn opdracht terug met als motief, dat hij er niet in zou slagen een kabinet op brede ba sis samen te stellen. Tijdens dezelfde crisis nog eens bij de Koningin geroe pen, weigerde hij zelfs de opdracht. De eerste jaren van het fractieleider schap van Romme werden voor een zeer groot deel in beslag genomen door de moeilijkheden rond de Indonesi sche kwestie. Romme voelde er niets voor de Indonesiërs volledig hun zin te geven. De conferentie, die in april 1946 op de Hoge Veluwe werd gehouden tus sen Nederland en de republiek van Soe- karno, werd door Romme „de week der schande genoemd. Bekend is ook de overeenkomst van Linggadjati, die door hem fel werd bestreden en in de Twee de Kamer werd „aangekleed" door de motie-Romme-Van der Goes van Na ters. De Indonesische kwestie leidde tot grote binnenlandse politieke spannin gen. Weiter verliet de KVP en richtte een eigen katholieke partij op. Toen de soevereiniteit aan Indonesië werd overgedragen, bleef het geschil over Nieuw-Guinea, een kwestie die even eens jarenlang tot veel politieke moei lijkheden aanleiding heeft gegeven. Romme bleef ondanks alles de grote leider van de KVP. Zijn redevoeringen op de KVP-partijraad waren hoogtepun ten in het leven van zijn partij. Door zijn aftreden in 1961 verloor de KVP 'n haast onmisbare leider. Op zijn verjaardag zullen ongetwij feld velen aan hem denken en hem eren, ondanks alle meningsverschillen, als groot staatsman en als de vroege re leider van de grootste politieke par tij in ons land. ADVER VENTJE PRISMAV%i#t4^u—HORLOGES WENEN Als gevolg van economi sche beperkingen heeft het Russische programma voor bemande ruimtevluch- ten vertraging opgelopen, zo heeft ra dio-Praag gemeld. In een uitzending, die in Wenen is be luisterd, vertelde de correspondent in Moskou, Jan Petranek, dat d.e econo mische toestand in de Sovjet-Unie op het ogenblik „ernstig" is. De verslech tering is volgens hem ingetreden, na dat Kroestsjef uit alle takken van de Russische nationale economie verdween en ongetwijfeld ook uit alle instellingen die in enigerlei verband staan met het ruimteprogramma. Een andere oorzaak zou zijn dat de Russen hun een- en tweemansvluchten hebben voltooid en dat zij bezig zijn met de voorbereiding van „meer uit gebreide vluchten" met als einddoel een bemande vlucht naar de maan en de bouw van een groot ruimte-laborato rium, aldus radio-Praag. Verder werd gezegd, dat zowel de Russen als de Amerikanen te veel geld uitgeven aan en te veel wetenschaps mensen beschikbaar stellen voor het ruimteprogramma. „Het is een presti- ge-kwestie geworden en geen weten schappelijk probleem", zo meent de correspondent in Moskou, die hier aan toevoegde, dat deze overbesteding waar- LONDEN De speciale afdeling van Scotland Yard stelt een onderzoek in naar een mysterieuse inbraak in het kantoor van Lord Goodman, de juridi sche raadsman van premier Harold Wil son. De inbraak werd vrijdagnacht ge pleegd door twee mannen die door een politieman tijdens z'n ornde werden ge zien. De aandacht van de politieman werd getrokken door het getik van een schrijfmachine. Desgevraagd zeiden de mannen, dat zij tot het personeel be hoorden en nog iets moesten doen. Lord Goodman ontdekte echter, dat onbevoegden in zijn kantoor waren ge weest maar meldde de politie dat hij niets miste. Lord Goodman dient Wilson en zijn Labourpartij van juridisch advies. ADVERTENTIE Leef opgewekt. Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van reuma tische pijnen, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk. Togal werkt snel en afdoend. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. Na een verblijf van zeven dagen in het strijdgewoel van Vietnam, waarvan vijf in het oerwoud, is Wereldpersfoto-winnaar Kyoichi Sawada zondagavond laat in Pleikoe teruggekeerd. Daar wachtten hem het nieuws en de felicitaties (aan het gebouw) voor zijn eerste en tweede prijs in de categorie nieuwsfoto's. DJAKARTA De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, heeft zich verzet tegen de nei ging van het volk, om een oordeel te vellen over het gedrag van president Soekarno in de tijd rond de mislukte staatsgreep van het vorig jaar. Malik, die tot journalisten in Djakar ta sprak, legde er de nadruk op, dat alleen het Volkscongres het constitu tionele recht heeft om rekening en ver antwoording te vragen van de presi- het mikpunt is van voortdurende aan vallen, beschermen. Maar, aldus Malik, mochten de ac tiefronten menen dat het congres op dit punt te traag handelt, dan hebben zij het recht van de leiders van hét congres te eisen dat zij sneller reage ren. Malik drong aan op een bijeenkomst van het volkscongres ter bespreking van de eisen van de studenten en ju risten. Het actiefront van studenten en dent. De regering wilde Soekarno, die het verbond van Indonesische juristen hebben het oneervol ontslag van een proces tegen Soekarno geëist, wegens het aandeel dat hij gehad zou hebben in de mislukte staatsgreep. Malik zei voorts, dat het kabinetspre sidium akkoord is gegaan met een reis naar het buitenland van de president. Hij onthulde niet wanneer Soekarno zal vertrekken. De president heeft uitnodigingen aan vaard van president Nasser en presi dent Tito voor bezoeken aan Egypte en Zuid-Slaviê. schijnlijk in geen van beide landen wordt gewaardeerd. Volgens Petranek, zal er binnen een maand weer een bemande ruimtevlucht komen terwijl begin januari een vaar tuig naar Mars zal worden gelanceerd. Hij ontkende dat er de afgelopen twee jaar Russische ruimteschepen zijn ver ongelukt. Hij vertelde, dat de Russische ge leerden het Amerikaanse Geminipro- gramma aan de overdreven kant be schouwen en dat naar hun mening met drie of vier ruimteschepen eenzelfde resultaat kan worden verkregen als met 12 schepen. DARMSTADT In het proces tegen acht voormalige leden van de nazi „Sicherheitsdienst", die beschuldigd worden van moord op 40.000 Joden tus sen 1941 en 1943 in het Poolse district Kolomea, heeft de rechtbank in Darm stadt maandag besloten, de behande ling van de zaak tegen de 74-jarige hoofdverdachte Herbert Hartel stop te zetten. De gewezen „S. S.-hauptsturm- führer" wie alleen al 17.000 moorden ten laste werden gelegd, mocht naar huis gaan, omdat hij niet in staat ge acht werd nog langer verhoord te wor den. Hij heeft drieëneenhalf jaar in voorarrest doorgebracht. Tijdens het proces tot dusver had Hartel steeds huilbuien gekregen zodra hij iets moest zeggen over zijn optre den in Kolomea. Hij betuigde telkens weer zijn onschuld. Twee artsen hebben voor de rechtbank verklaard, dat er weinig kans bestaat dat Hartel binnen afzienbare tijd zover is dat hij weer voor kan komen. RESENDE, (Brazilië) Tengevolge van een aardverschuiving is een dam in de rivier de Preto weggeslagen, waardoor een overstroming ontstond die een dal, waarin verscheidene boerde rijen waren gelegen, onder water zet te. Minstens 19 personen vonden de dood, terwijl meer dan 100 personen volkomen dakloos werden. Het ongeluk gebeurde nabij de Braziliaanse stad Resende, op ongeveer 120 km. afstand van Rio De Janeiro. Reddingsploegen konden gisteren eerst het rampgebied bereiken. Men vreest dat naar mate de reddingswerk zaamheden vorderen, het dodencijfer zal stijgen. HERFORD Een door een Duitse burger bestuurde auto, is op een groep Britse soldaten in Herford (Duitsland) ingereden. Bij het ongeluk werden twee soldaten gedood. Een andere moest met een ge broken been in het ziekenhuis worden opgenomen. Anderen werden na behan deling tegen een shock en lichte ver wondingen van verdere medische ver zorging ontslagen. fommunistisch-China, dat zijn vloed in Afrika de afgelopen In- tijd danig heeft zien afnemen, onderneemt nieuwe pogingen om voet aan Afrikaan se wal te krijgen, die hoofdzakelijk zijn gericht op Tanzania en Kongo-Brazzavil le, zo is uit gezaghebbende diplomatieke bron vernomen. De Chinezen willen kennelijk strate gische bases in de landen verwerven, om van daaruit in de toekomst het Afrikaanse continent binnen te dringen. T>eking concentreert zijn pogingen de afgelopen tijd juist op deze twee voorposten, omdat deze het meest ont vankelijk schijnên voor de Chinese in vloed. De Afrikaanse opinie is niet meer pro-Peking, omdat China zich herhaal de malen in binnenlandse aangelegen heden van onafhankelijke landen heeft gemengd en omdat de Afrikaanse lan den afwijzend staan tegenover de uit wassen van de recente „culturele en politieke acties" in China. De jongste Chinese toenadering tot Tanzania en Kongo-Brazzaville wordt door waarnemers gezien als een bere kende zet om Peking van twee strate gische bases in Oost- en West-Afrika te voorzien, van waaruit de infiltratie van de Afrikaanse binnenlanden kan wor den ondernomen. Communistisch-China zal een systeem van nauwkeurig uitge balanceerde economische hulpprojecten uitvoeren. Tn juni '64 bood Peking Tanzania leningen en voorschotten ter waar de van 45 miljoen dollar aan, voor de ene helft in goederen, voor de andere in buitenlandse valuta. Even na het bezoek van de Kongole se president aan China verstrekte Pe king aan Kongo-Brazzaville een lening van 20 miljoen dollar. Verleden jaar werden de bijzonder heden van de twee overeenkomsten be kendgemaakt. Het bleek dat Chinese deskundigen zich in beide landen had den gevestigd. 4~|nder de projecten die door China worden uitgevoerd zijn ook plan nen voor de verbetering van de „voor lichtingsmedia" in beide landen, wat de Chinese propaganda waarschijnlijk alleen maar ten goede zal komen. Behalve de deskundigen komen hoe langer hoe meer Chinese technici en ander Chinees personeel naar Tanzania en Kongo-Brazzaville onder de overeen komst. Tegen juli van dit jaar bevonden zich in Tanzania reeds 200 Chinese technici, die met de velen die de komende maan den daar nog verwacht worden, zullen werken aan een groot landbouwproject. Ook in Zanzibar werken communis- tisch-Chinezen in een fabriek. Het werk aan deze projecten is her haaldelijk vertraagd. Niettemin blijft Peking zijn hulp aanbieden. Tiet jongste aanbod betreft een geza- menlijke scheepsvaartmaatschappij met Tanzania. Elk land zal een schip van 10.000 ton in de vaart brengen om tussen de wederzijdse havens te opere ren. De Chinezen willen de maatschap pij wel enige tijd in beheer hebben, om dat zij het beginkapitaal van Tanzania zullen verstrekken als een renteloze le ning, terug te betalen over tien jaar uit de opbrengsten van de maatschap pij. Duidelijk is dat China ernstige po gingen onderneemt om het verloren ter rein in het Afrikaanse werelddeel terug te winnen. NEW YORK De uitgeversmaatschappij „Harper and Row" heeft maandag avond meegedeeld, dat zij het boek „De dood van een president" van de hand van William Manchester, ondanks de bezwaren van mevrouw J. Kennedy „in het be lang van de geschiedkundige juistheid" toch zal uitgeven. Een woordvoerder van de familie Kennedy heeft hierop onmiddellijk met een communiqné geantwoord, waarin hij Manchester en de uitgeversmaatschappij er opnieuw van beschuldigt de door. de schrijver ondertekende overeenkomst met mevrouw Kennedy te hebben geschonden. „Deze schending zal blijkbaar enorm veel opbrengen", zegt het communiqué. Volgens het Amerikaanse blad „Time" wordt president Johnson in het (nog niet verschenen) boek van William Manchester als een lomp mens, zonder gevoel afgeschilderd. Senator Edward Kennedy, de jongste broer van de vermoorde president, heeft verklaard, zich goed te herinneren, dat Manchester drie jaar geleden beloofd heeft, het van de weduwe van president Kennedy verkregen materiaal slechts met haar toestemming te zullen gebruiken. WASHINGTON Een van de meest bemoedigende aspecten van de wereld economie in de afgelopen jaren is de krachtige en aanhoudende toeneming van de internationale handel en produk- BREST De politie heeft het ver moeden dat ontevreden pluimveehou ders de hand hebben gehad in het af zagen van een groot aantal palen van het elektriciteitsnet in het distrcit Fini- stère in westelijk Frankrijk. De politie meent dat deze handelin gen verband houden met demonstra ties van pluimveehouders en aanver wante bedrijven in Brest en andere steden van Bretagne. Omstreeks het middaguur hebben vrachtauto's van de pluimveehouders het verkeer in de plaats Morlaix volle dig lamgelegd. Dit ging gepaard met een nonstop claxonconcert. Ook in an dere plaatsen werden nog ontevreden heidsbetuigingen verwacht wegens de slechte gang van zaken in de pluimvee- industrie. Het Britse Lagerhuis heeft zonder stemming een wetsontwerp aanvaard, waarbij homoseksuele betrekkingen tus sen volwassenen met wederzijdse goed keuring worden toegestaan. Het ont werp voorziet in zwaardere straffen voor homoseksuele handelingen met minderjarigen en bevat maatregelen te gen mannelijke prostitutie. tie geweest. Dit zei in Washington de directeur van het Internationale Mone taire Fonds (IMF), Piere-Paul Schweitzer, ter gelegenheid van de in diening van het jaarverslag van het IMF bij de economische en sociale raad van de Verenigde Naties. Sedert 1958 is de omvang van de wereldhan del met bijna zeventig procent toegeno men en de omvang van de wereldpro- duktie met bijna vijftig procent. Deze groeipercentages zijn in bijna honderd jaar niet voorgekomen, aldus Schweit zer. Hij wees erop dat de toeneming van de wereldhandel in de afgelopen jaren gedomineerd werd door het bijzonder hoge peil van de economische bedrijvig heid in de industrielanden. Hoewel de totale economische groei der industrie landen in 1965, na de buitengewoon krachtige ontwikkeling in 1964, is ver minderd, heeft zich -in 1966 weer een geringe stijging voorgedaan. Sommige industrielanden hebben een snellere en duurzamere groei ondervon den dan andere, maar de gemiddelde groei is sedert 1963 bijna vijf procent per jaar geweest. Schweitzer noemde dit een indrukwekkend cijfer. De voor uitzichten voor de economische groei en de expansie van de wereldhandel in 1967 blijven bemoedigend, zo zei hij. Hij deelde mee, dat het fonds in de eerste elf maanden van dit jaar vier entwintig standby-regelingen tot een to taal bedrag van 550 miljoen dollar heeft getroffen. Het waren in alle gevallen regelingen met ontwikkelingslanden. Van het totale bedrag moet nog 375 dollar worden opgenomen.

De Vallei | 1966 | | pagina 6