Ook Engeland staat nu klaar voor kleuren-tv Eenheid in systeem v?n beeldlijnen microfin# Reclame versnelt niet de invoering van regionale omroepen „Paint-in" ten bate van geteisterd Italië Drie jonge Brabanders in België verdronken Heerlijke stromen... „Inhalen achterstanden moet mogelijk zijn99 Eenvoudig hoekje over nieuwe verkeersregels C.N.V. wil proberen meer te doen aan pensioenen Voor de kenner een begrip voor u een openbaring Schipper vond auto in kanaal Twee of drie programma's Wanfc'ASPRO'isnu Noodwoning te Venlo afgebrand N.K.V.-voorzitter meent: GEKORTWIEKT helpt u nu nóg sneller van uw pl|n af I 30xfijner samengesteld. Dat betekent: nög snellere opname in het lichaam nög sneller herstel SLUITPOST? „Noodsprong" uit rijdende trein na echtelijke ruzie onbegrensde fotografische mogelijkheden 165.- Weer gevangene in Engeland ontsnapt Gastarbeiders op strooptocht DINSDAG 20 DECEMBER 1966 (Van een ,,Sunday-Times"-verslaggever) LONDEN Vrijwel zeker zal Engeland in 1969 beschikken over twee, mis schien zelfs drie tv-programma's in kleuren. Op het tweede net van de BBC zal, als de plannen worden verwezenlijkt, echter reeds volgend jaar in de herfst in kleuren worden uitgezonden. Daarna komt in elk geval de „onafhankelijke" ITV en wellicht dan nog het eerste net van de BBC. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat de Indepen dent Television met een apart tweede net voor tv in kleuren komt. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) VENLO Vermoedelijk door het fel stoken van de haard, is gisternacht brand uitgebroken in de noodwoning van de familie H. van Avesaath, gele gen aan de Nieuwborgstraat te Venlo- Blerick. Het echtpaar, dat zich reeds lang ter ruste had begeven, kon zich met zijn enig kind nog bijtijds in veiligheid stellen. Ofschoon de Venlose beroeps brandweer spoedig ter plaatse was, kon ze niet verhinderen, dat de wo ning tot de grond toe afbrandde. Ook de inboedel ging verloren. De schade, die 30.000 gulden bedraagt, wordt door de verzekering gedekt. De gewijzigde opzet voor de toe komstige uitzendingen van de kleu ren-tv in Engeland is het resultaat van een nader onderzoek naar de be schikbare mogelijkheden. Voor het tweede net van de BBC wordt ge bruik gemaakt van het 625-lijnenstel- sel, terwijl BBC 1 en ITV momenteel nog uitzenden met 405 beeldlijnen. Volledig overschakelen op 625 beeld lijnen werd altijd al ideaal geacht, zo wel voor programma's in zwart-wit als in kleuren, doch sommige deskun digen vreesden overbelasting van de gunstige golflengten voor tv-uitzendin- gen. Nu is echter voldoende ruimte gemaakt en desgewenst zou het sys teem van 405 beeldlijnen geheel kun nen worden prijsgegeven. De mogelijkheden zijn uitgedokterd door de technische subcommissie van het Television Advisory Committee, de adviescommissie die rechtstreeks rapport uitbrengt aan de minister. Tijdens de overgangsperiode zouden de gewone programma's van de ITV in wit-zwart met het huidige systeem van 405 beeldlijnen kunnen worden voortgezet, doch eveneens reeds met 625 lijnen en dan zou zowel in wit- zwart als in kleuren kunnen worden uitgezonden. Verwacht wordt, dat de uiteindelijke beslissing nog deze maand bekend zal worden gemaakt. Als alle programma's in kleur in derdaad volgens één systeem worden uitgezonden, zal het publiek gebruik kunnen maken van toestellen die waarschijnlijk tien procent goedko per zullen blijken te zijn. Maar of schoon nog slechts de kleurenpro- gramma's van BBC 2 officieel zijn aangekondigd, hebben velen in En geland al een toestel voor kleuren-tv besteld. Eén firma bijvoorbeeld werd tijdens een recente expositie te Lon den „bestormd" met bestellingen. Tal van tv-zaken in Londen hebben modellen van de nieuwe toestellen in de etalage staan. Verwacht wordt, dat in maart de eerste series aan het publiek worden afgeleverd. Ook Radio Rentals, de grootste Britse firma voor het verhu ren van toestellen, houdt het op dit tijdstip. LOMMEL Maandagmorgen ls een schipper in het Schelde-Maaskanaal te Lommei in België met zyn vaartuig vastgeraakt aan een onder water liggende auto. By onderzoek bleken zich daarin te bevinden de stoffelijke resten van Con- rardus Loijen (26) en Arnoldus van de Ven (23), beiden uit Veldhoven (N.-B.). Na lang dreggen werd naast de auto een derde stoffelijk overschot gevonden, nl. van de 25-jarige Martinus van der Linden, eveneens afkomstig uit Veldhoven. De horloges van de jongemannen stonden stil op tien minuten voor twee. Aangeno men wordt, dat zij zondagmorgen op dit tijdstip met hun auto te water zijn ge raakt. Maandag is in de Amsterdamse die rentuin Artis het nijlpaard Jan naar zijn nieuwe behuizing overgebracht. Op de foto probeert Jan heel voorzich tig de temperatuur van het water. 0 Gistermiddag is bij een verkeers ongeluk op de rijksweg Zwolle- Kampen, in buurtschap 's-Heerenbroek, het zesjarig jongetje B. Bergman dode lijk gewond. Het kind was door de on derwijzer van zijn school naar de over kant gebracht, maar liep weer terug en werd daarbij door een personen auto aangereden. Het jongetje overleed kort na aankomst in het ziekenhuis te Zwolle. De heer H. Imker uit Zwolle is maandag in het ziekenhuis aldaar overleden aan een schedelbasisfractuur, die hij opliep bij een verkeersongeluk op 10 december j.l. op de Hessenweg te Dalfsen. De man was 77 jaar. Op de weg van Deventer naar (Van onze radio- en tv-redactie) DEN HAAG Als er regionale omroepen komen, zelfstandige ofwel in het kader van de toekomstige Ned. Omroep Stichting N.O.S. (de N.R.U. en de N.T.S. samen) en als er reclameboodschappen op deze regionale zenders komen, dan is het niet de bedoeling, dat de regionale omroepen zelf door uitzending van de re clame in hun geldmiddelen voorzien. De reclamezendtijd, dus ook de opbrengst, komt aan de S.T.E.R., de Stichting Ether-Reclame, die de reclametijd op de lan delijke radio- en tv-netten gaat exploiteren (en via de S.T.E.R. aan de algemene luister- en kykgeldpot, voor zover er niet maximaal 40 pet. uitgekeerd wordt aan de pers red.). Dit staat te lezen in de memorie van antwoord van minister Klompé (Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) en De Quay (Verkeer en Water staat) op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp-om- roepwet. „Bedacht moet worden, dat regionale reclame, indien deze zou wor den toegepast, althans ten dele de op brengst van de landelijke reclame zal kunnen verminderen". De regionale uitzendingen zullen in beginsel worden bekostigd uit de alge mene middelen van de omroep, aldus de ministers. „De versterking van de ze middelen door de invoering van lan delijke of eventueel ook regionale, recla me-uitzendingen, kan ruimer perspectie ven openen, maar deze inkomsten zijn niet onbeperkt. Bovendien moet er een zodanige verhouding tussen de opbrengst van het kijk- en luistergeld enerzijds en de inkomsten uit reclame anderzijds, blijven bestaan, dat de omroep voor haar bestaan niet geheel of grotendeels van de middelen uit de reclame afhan kelijk wordt". In het voorlopig verslag is een op merking gemaakt dat de regionale om roepen, die er thans zijn, de sluitpost uitmaken op de begroting van de NRU. De ministers zouden dit niet willen be amen, zeggen ze. Een waarborg, dat de regionale omroep ook in de toekomst geen sluitpost zal zijn, kan bezwaarlijk in een wet worden vastgelegd. De mi nister van C.R.M. kan, indien dit no dig mocht worden, door de benoeming van kroonleden in het bestuur van de N.O.S. (zes van de 21 - Red.) en door hantering van zijn recht tot beoorde ling van de begroting van de N.O.S. waken voor de belangen van de regiona le omroep. De memorie van antwoord opent geen perspectieven voor de invoering van re gionale televisie op korte termijn. „Re gionale televisie is een kostbare zaak, zodat het een kwestie van zorgvuldig onderzoek is of, in hoeverre en wan neer uitvoering kan worden gegeven aan de bepalingen in de Omroepwet terzake de regionale televisie. Regionale radio- omroep eist minder geld, hetgeen mee brengt, dat op dit gebied wellicht eer der nieuwe mogelijkheden kunnen wor den gerealiseerd". De ministers laten na deze zinsnede hun opmerking volgen, dat regionale reclame niet ten goede zal komen aan de regionale omroepen in kwestie, ech ter aan de algemene pot. Zwolle is in de gemeente Wijhe maandagmorgen de 37-jarige E. van Hilten uit Harfsen om het leven geko men, toen hij tijdens inhalen met zijn auto frontaal in botsing kwam met een tegemoetkomende auto. 0 Gisternacht is de 28-jarige voet ganger H. van Berlo uit Bergen op de rijksweg Venlo-Nijmegen onder Wel- lerlooi door een personenauto gegre pen. Het slachtoffer werd tegen het wegdek gesmakt en vervolgens door een andere auto overreden. In zijn kosthuis aan de Casino straat te Venlo is de 67-jarige J. Sparridaans van de trap gevallen. De man kwam hierbij zo ongelukkig te recht, dat hij met ernstige verwondin gen in het ziekenhuis te Venlo moest worden opgenomen. Kort na aankomst aldaar is de man bezweken. 0 Maandagavond is 't elfjarige meis je M. L. Niessen uit Hunsel in het ziekenhuis te Weert overleden. Zij was 's middags, rijdende op haar fiets, in haar woonplaats aangereden door een vrachtauto. De 9-jarige Jan Sliekers uit Itter- vdort is maandag op de weg Itter- voort-Hunsel om het leven gekomen, toen hij met zijn fiets onder een vracht auto kwam. UTRECHT De 34-jarige Utrechtse slijper W. J. van der H. is zondagavond omstreeks half negen circa 200 meter voordat de trein uit Deventer het Utrechtse station binnenreed uit de trein gesprongen. Volgens de spoorweg- recherche mag het een wonder heten, dat de man niets is overkomen. De heer Van der H. was met zijn echtgenote en twee vrienden in Deven ter geweest. De drie mannen hadden (veel) te diep in het glaasje gekeken. Alleen de vrouw was nog nuchter. Vlak voor Utrecht ontstond een echtelijke twist, die tot gevolg had, dat de man uit de nog rijdende trein sprong. De trein, die hierna door moest rijden naar Den Haag, kreeg door de „nood sprong" van de Utrechter dertien mi nuten vertraging. |-|ef gebeurt niet dagelijks, dat er bier door de brandslangen van de brandweer stroomt. Ook treft men zelden langs de weg beekjes aan, waar louter bier door stroomt, be dekt met een laag schuim van een meter dik. Maandagmiddag echter had men hiervan getuige kunnen zijn op de rijksweg Utreclit-'s-Hertogen- bosch, ter hoogte van Deïl. Een tank wagen van een brouwerij met 20.000 liter bier op weg van Amsterdam naar Helmond, belandde hier na ge slipt te zijn en 30 a lfO meter vang rail vernield te hebben, in de berm. Een te hulp geroepen kraanwagen kon met het in de berm weggezakte gevaarte niets beginnen en overtan- ken van het bier in een andere tank auto stuitte ook op moeilijkheden. Teneinde raad heeft men maar slangen van de vrijwillige brand weer van Deïl aan de wagen gekop peld en het bier in de berm laten wegstromen, waarna de kraanwagen er wel in slaagde de tankwagen weer op de weg te brengen. UTRECHT De voorzitter van het Nederlandse Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens, heeft op de maandag in Utrecht gehouden ver bonds vergadering van het N.K.V. laten blij ken, dat geen misverstand mag be staan over het inhalen van loonachter standen. De loonpolitieke beslissing van de regering betekent, naar zijn mening, dat reeds geclaimde loonach terstanden volgend jaar en eventueel ook daarna aan de orde kunnen wor den gesteld. „Daaraan kan niet wor den getornd", zo zei hij nadrukkelijk. De heer Mertens antwoordde dit naar aanleiding van vragen van de heer J. Sens, voorzitter van de Katholieke Agrarische Bedrijfsbond, die enige be zorgdheid had getoond ten aanzien van de ruimte, die er in de regeringsbeslis sing is gelaten voor het inhalen van achterstanden. De heer Mertens gaf wel te verstaan, dat in 1967 geen nieu we achterstanden kunnen worden ge claimd. De heer Mertens was het grondig DEN HAAG Verschenen is het boekje „Verkeerscode," een populaire „vertaling" van hot nieuwe reglement verkeersregels en verkeerstekens van prof. mr. A. D .Belinfante, dat in op dracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat door het Verbond voor Veilig Verkeer en de Koninklijke Ne- derlandsche Toeristenbond A.N.W.B. werd samengesteld. Aanvankelijk werd gemeend te kun nen volstaan met een eenvoudig boek je. Tijdens het samenstellen zijn de schrijvers echter tot de conclusie geko men, dat deze uitgave meer zou kun nen zijn dan alleen maar een populaire weergave van de op 1 januari a.s. in werking tredende nieuwe verkeersre gels. Zo ontstond de eerste officiële, op de opvattingen van de wetgever geba seerde, samenvatting van de „verkeers regels" in een aantrekkelijke en voor iedereen begrijpbare vorm. Daarnaast achtte men het van belang, de wette lijke voorschriften aan te vullen met vele tips voor een goed weggedrag en praktische instructiegegevens. Het boek, dat 88 pagina's omvat, be vat een groot aantal illustraties in vier kleurendruk. In een voorwoord zegt ex-minister J. G. Suurhoff van Verkeer en Water staat, dat prof. Belinfante zich op be kwame wijze gekweten heeft van zijn taak om de vrij ingewikkelde verkeers regels in eenvoudige en begrijpelijke taal vast te leggen. Daarover is ieder het wel eens. Daarom kan bij de lezer de vraag rijzen: Waartoe dan nog weer deze extra-vereenvoudiging in de vorm van een verkeerscode? Wel, in de eerste plaats zal het re glement nooit zijn karakter van juridi sche regeling kunnen afleggen. Dit stelt bijzondere eisen aan opzet en formu lering. Bij een voorlichtende verkeers code, als in dit boekje is opgenomen behoeven die eisen niet te worden ge steld. In de tweede plaats ontbreekt in een wettelijke regeling noodzakelijker wijze de ondersteuning door „het plaat je": een tekening of een foto. Toch kan juist zo'n plaatje heel duidelijk ma- UTRECHT Het Christelijk Natio naal Vakverbond, dat geen verant woordelijkheid wenst te aanvaarden voor de door de regering opgelegde loonregeling, wil wel zolang als enigs zins mogelijk is blijven meewerken aan het beoordelen van collectieve ar beidsovereenkomsten in de Stichting van de Arbeid, „want het maakt toch ADVERTENTIE EXAla v.a. 'Kfifé CLÓÓ* fof ut» Imp.: Firma Dr. K. Heyndaricfcx-Hugo da Grootstraat 9-Dan Haag wel enig verschil wie een c.a.o. beoor deelt: of een min of meer ambtelijk college of een instelling van het be drijfsleven", zo blijkt uit de C.N.V.-bla- den van deze week. Het verbond acht de kans groot, dat het College van Rijksbemiddelaars for meler, dus strenger, zal oordelen dan de looncommissie van de Stichting van de Arbeid. Met name vindt het C.N.V. dit van belang wanneer het gaat om de vraag of er hier en daar niet iets extra's aan de pensioenregelingen mag worden ge daan. In tal van bedrijfstakken laten de pensioenvoorzieningen nog te we- sen over. Wanneer er dus werkgevers zijn, die menen iets meer te moeten doen dan de strikte percentages toe staan, zou dat meerdere deel heel goed voor verbetering van de pensioenen kunnen worden gebruikt. Daar kan, volgens het C.N.V. niets tegen zijn, want de laatste jaren zijn de pensioenverbeteringen steeds buiten de toetsing gebleven. „Willen wij hier aan verder kunnen meewerken, dan zullen we zo lang mogelijk bij de toet sing van C.A.O.'s moeten meespelen", aldus het C.N.V. ken wat is bedoeld, scherper vaak dan een omschrijving in woorden. Vandaar de betekenis van deze „Verkeerscode" aldus ex-minister Suurhoff. LONDEN In Engeland is maandag weer een gevangene ontsnapt. Het was de 21-jarige Michael Morris, die kans zag uit een gevangenisauto te springen, waarin nog zeven gevangenen en vijf politiemannen zaten. Morris wist de hadboeien waarmee hij aan een ande re gevangene was geketend los te ma ken. Toen de auto bij een kruispunt in een voorstad van Londen stilstand, sprong hij uit de auto en verdween. Morris was op weg naar de Old Bai ley, de Londense rechtbank voor straf zaken, waar hij zich moest verantwoor den in verband met een gewapende overval. eens met het betoog van de voorzitter van de Katholieke Metaalbewerkers- bond „Sint Eloy", de heer P. Brussel, die fel van leer was getrokken tegen de lieden, die de vakbeweging met haar hoge looneisen van de laatste ja ren de schuld hebben gegeven van de economische moeilijkheden. „De loonexplosie moest er gewoon weg komen, want in voorgaande jaren waren de werknemers met dé loonont wikkeling steeds achter gebleven bij de omringende landen", zo zei de heer Brussel. De heer Brussel gaf te kennen, dat er zonder loonexplosie thans waar schijnlijk zelfs sprake zou zijn geweest van een ongeremde loonspiraal. On juist vond hij het, dat de factor men selijke arbeid zo'n belangrijke rol heeft gespeeld bij de produktiviteitsverhoging waardoor zelfs veel buitenlandse arbei ders werden aangetrokken. Te laat heeft men ingezien, dat het technisch apparaat dringend aan modernisering toe was. Een andere klacht van de heer Brus sel was, dat thans opnieuw een offer van de werknemers wordt gevraagd, nadat zij reeds eerder hun bereidheid hadden getoond een bijdrage te leveren aan het economisch herstel van ons land. „Laten nu de werkgevers ook eens hun verantwoordelijkheid tonen door de prijsontwikkeling in bedwang te houden, zodat er volgend jaar wel licht toch nog een reële verbetering van het loonpeil mogelijk is", zo vroeg de heer Brussel. Vrijwel algemeen was de instemming vanuit de verbondsraadsvergadering met betrekking tot de aankondiging door voorzitter Mertens, dat het NKV haast zal maken met zijn visieprogram ma. De heer Laurier van de KFBI (Be- ambtenbondenfederatie) kreeg te horen, dat de bijzondere positie van de werk nemers boven de loongrens onder meer bijzondere aandacht krijgt in de Stich ting van de arbeid, opdat zij niet met extra-lastenverzwaringen zullen worden geconfronteerd. In het kader van de sociale verzekeringsmaatregelen is zelfs een extra-compensatie mogelijk buiten de loonruimte. 9 De stichting „Comité Geteisterde Kunststeden Italië", heeft, sedert zij kortgeleden haar actie begon, reeds meer dan 100.000 gulden ontvangen. Op Paleis Huis ten Bosch had maandagmorgen een ontvangst plaats voor de regering ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. Hier de aankomst ten paleize van minister-president Zijlstra en zijn echtgenote. De burgemeester van Skopje heeft een zeer fraai ingebonden oorkonde aan H. M. de Koningin doen toekomen, teneinde uitdrukking te geven aan de grote dank van het gemeentebestuur en de bevolking van deze Zuidslavische stad voor de door Nederland ge boden hulp ter leniging van de nood, ontstaan door de aardbeving in juli '63. Hare Majesteit de Koningin heeft zich in beginsel bereid verklaard vrijdag 28 april het nieuwe Schiphol in gebruik te stellen. De Koningin is ver der voornemens donderdag 15 juni de vernieuwde en verruimde havenmond te IJmuiden in gebruik te stellen. De 39-jarige mejuffrouw Annie van Engelen, die reeds vele jaren kloos terzuster is in een retraitehuis te Zen deren in Overijssel, zal na Kerstmis in het ziekenhuis van Boston een nier af staan aan haar 35-jarige gehuwde zuster mevrouw M. de Kroon-van Engelen, die vijf jaar geleden met haar man en twee kinderen vanuit Zeist naar Amerika emigreerde. 9 Ziekenhuizen, ziekenfondsen en ziektekostenverzekeraars hebben in het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven overeenstemming bereikt over de verho ging van de verpleegtarieven per 1 ja- nari a-s. Hoewel de verhoging van zie kenhuis tot ziekenhuis zal variëren, zal ze gemiddeld voor het 3-klasse-tarief op ongeveer f 5,25 neerkomen, voor de 2« klasse B op f 6,65 en voor de tweede klasse A en eerste klasse op f 8,-. 0 De verbondsraadsvergadering van het N.K.V., die maandag in Utrecht is gehouden, heeft in een met algemene stemmen aanvaarde resolutie een be roep gedaan op alle bij het conflict in Viëtnam betrokken partijen om alles te doen om te komen tot een spoedige be ëindiging van de vijandelijkheden en het sluiten van een werkelijke op recht vaardigheid en liefde gebaseerde vre de. 0 De waterbouwkundige R. C. v. d. V. uit Utrecht heeft zaterdag bij de politie aangifte gedaan van een ernstige vernieling aan zijn auto. Een onbekende gooide een hoeveelheid teer over de mo torkap van de auto. De teer stolde, maar toen de eigenaar met zijn auto ging rijden werd de substantie weer warm, waardoor de laklaag grotendeels wegschroeide. 0 In Rotterdam bevinden zich twee buitenlanders in arrest: de 37-jarige Brit G. C. en de 42-jarige Belg G. P., die zijn betrapt bij een poging vals geld uit te geven. De mannen zijn voorge leid aan de officier van justitie. 9 In de maandag in Haarlem gehou den vergadering van de Katholieke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf, heeft de voorzitter, de heer C. G. M. Meskers, opgemerkt, dat de situatie in het bloembollenbedrijf op het ogenblik niet rooskleurig is. De rentabiliteit van het kwekersbedrijf laat al enkele jaren te wensen over, de ex port is bij de verwachtingen achter ge bleven en het aantal werkloze bloembol lenarbeiders is deze winter groter dan men in jaren gewend was. Na de diefstal van honderden me ters kabel, heeft de Dienst Lucht vaart van het korps Rijkspolitie op Schiphol maandag de landbouwer M. A. de R. verhoord in verband met diefstal van hout. De man bekende volmondig. 0 „Hoe kunnen directeuren er voor zorgen dat de managers onder hen nu en in de toekomst hun taak be ter vervullen?". Dit probleem zal 12 januari te Amsterdam in het RAI-Con- grescentrum het onderwerp zijn van een studiedag, die wordt georganiseerd door het Nederlands Centrum van Direc teuren. De Stille Omgang te Amsterdam zal volgend jaar worden gehouden op 5 en 12 maart. Tijdens de komende jaarvergadering van het gezelschap van de Stille Omgang, 15 januari 1967 in Ho tel Krasnapolsky, zal mgr. J. Wille- brands uit Rome spreken over het on derwerp „De H. Eucharistie, sacrament van de eenheid". 0 De ontploffing in een compressor station van de parafinnekraakinstal- latie bij Shell Nederland Chemie N.V. te Pernis, heeft zondagmiddag blijkens een mededeling van Shell, een schade van ongeveer f 360.000 aangericht. Als gevolg van de explosie, die werd gevolgd door een hevige gasbrand, zal ook pro- duktieverlies optreden. UTRECHT De Utrechtse politie heeft gisternacht drie Spaanse gastar beiders aangehouden: de 18-jarige fa brieksarbeider G. R en zijn 19-jarige broer J. G. R„ beiden uit Leusden en de 21-jarige Amersfoortse kelner M. A. C. Zij worden ervan verdacht een auto en goederen te hebben ontvreemd en valse kentekenbewijzen, sleutels en rij bewijzen in bezit te hebben. Evan na twee uur waarschuwde me vrouw R. uit Utrecht de politie, dat twee personen bezig waren de auto van haar zoon te plunderen. De politie was snel ter plaatse en trof in een andere auto een man aan, die bij de komst van de politie vergeefs trachtte weg te rij den. Het kentekenbewijs van de wagen bleek niet te kloppen en bovendien was de man in het bezit van ettelijke rijbe wijzen en paspoorten. In de auto, die men had geplunderd, zaten twee mannen, die zich hierin na het verschijnen van de politie hadden verstopt. Ook zij waren in het bezit van verscheidene rijbewijzen, paspoorten, kentekenbewijzen en sleutels. De eerste auto bleek ontvreemd te zijn in Soesterberg, terwijl de kenteken platen door andere waren vervangen. In de auto bevonden zich gestolen goe deren, zoals een transistorradio en en kele regenjassen. AMSTERDAM Wie een schilderij van oud-premier Cals of een tekening van anti-rookmagiër Jasper Grootveld in zijn huiskamer wil hebben, kan deze „kunstwerken" en die van vele andere prominente figuren in Nederland kopen op een veiling, die vrijdag 23 december in de Doelenzaal te Am sterdam wordt gehouden ten bate van de geteisterde kunst steden in Italië. Tijdens een „paint-in" op donderdag 22 de cember in het Sigma-centrum te Amsterdam, kan men de „kunstenaars" in actie zien, die met een viltstift, kryt, Oost- indische inkt of plakkaatverf vryelyk hun kunstzinnige uitin gen op papier mogen zetten. Het plan tot deze actie is ontstaan in het brein van de voorzitter van „De Werkschuit" te Amsterdam, drs. E. R. Meijer, die in samenwerking met het bestuur van de stich ting „Sigma" en het comité „Geteisterde kunststeden in Ita lië" 150 vooraanstaande mensen uit letterkundige, politieke en muzikale kringen en uit de sportwereld hebben uitgeno digd om op deze wijze bij te dragen aan de actie voor Italië. Diverse genodigden hebben reeds toegezegd te zullen ko men, o.a. oud-premier Cals, de beatgroep „The Clungels", de zwemster Ada Kok, de schrijver Henri Knap, de couturier Dick Holthaus, de schaatskampioen Ard Schenk, het trio Pim Jacobs en Rita Reys, etc. Voorts zijn onder meer uitgenodigd het elftal van Ajax, alle ministers en de gemeenteraad van Amsterdam, incl. burgemeester G. van Hall, Mies Bouwman, Anton Geesink, kardinaal Alfrink en vele anderen. De veiling, die 's avonds om acht uur begint, wordt be sloten met een bal. De „kunstwerken" zullen vrijdag de hele dag tentoongesteld worden voor het kijkerspubliek. Behalve de actie voor Italië, heeft de „paint-in" tevens ten doel de kunstbeoefening onder amateurs te bevorderen. De initiatiefnemers hopen binnenkort te kunnen komen tot een permanente „paint-in" in het Sigma-centrum, waar een iefter zich in de beeldende kunst zal kunnen uitleven.

De Vallei | 1966 | | pagina 7