„Wanneer we de kans krijgen lanceren we het basketball" Druk programma in betaald voetbal rtivt Scheidsrechter staakte voortijdig wedstrijd Financiën en Economie Schepen Scherpenzeel krijgt goede ,,wielernaam" Atletiek-nieuws Spelregel-avond voor leden van Kulan Voetbalwedstrijd liep uit op veldslag Vijf gewonden in drie minuten OUD-AMSTERDAMMERS VONK EN BROUWER ZIEN UIT NAAR SPEELGELEGENHEID Biljartclub „Morgenster" hield kaartwedstrijd Veenendaals judoteam behaalde halve winst Floreren GESELECTEERD JEUGDVOETBAL WISSELMARKT Uorsprong ZentrA de lekkere, mondfrisse pepermunt-dragee Amateurs Overeenstemming in I.A.T.A. Nijma rekent weer op verlies Voortgezette groei bij Wegener Thoni.-Drijver en Shorka-groep Ir. Philips: Minder gemakkelijk Berk-Beceon weer 14 A.S.M. weer 10 Pagina 9 DINSDAG 20 DECEMBER 1966 VEENENDAAL De heren J. Brouwer en L. Vonk, beiden wonend in het Schrijverspark en afkomstig uit Amsterdam, zijn aangesloten bij de Veenendaalse honk balvereniging „The Blue Soeks". Maar niet alleen deze sport draagt hun interesse weg, ook basketball heeft hun volle belangstelling. Beiden kwamen in hun geboortestad in vertegenwoordigende teams uit, Leo Vonk in de afde lingsclub Quick en Jan Brouwer in het in de hoofdklasse van Nederland uitkomende Monark. In Veenendaal is geen zaal, waarin de basketballsport gespeeld kan worden. Beide oud-Amsterdammers kijken echter uit naar een gelegenheid, om met het lanceren van deze sport in Veenendaal te beginnen. Wanneer er een geschikte zaal, garage of dergelijke beschikbaar zou ko men, zou het niet lang duren voordat zij met een stuk of wat andere enthousiasten de hoofden bij elkaar zouden steken in een oprichtingsvergadering. Hun aandacht gaat allereerst uit naar de honkballers, die 's winters stil lig gen. Niet alleen de honkballers zouden de leden kunnen worden, ook andere sportminnenden zouden aan de bas ketball-deur kunnen aankloppen. „Want", zo zeggen Leo Vonk en Jan Brouwer, „enkele jaren terug kwam hier een aantal Amsterdammers wonen. Zij richtten de korf balclub SKF op en het gaat deze voor Veenendaal nieu we sport nog steeds voor de wind: 12 teams en één van de meest hechte clubs van de streek". Jan Brouwer: „Basketball is 'n moei lijke sport en tegelijk een tactische. Het lijkt me makkelijker dan bijvoor beeld volleybal. Er wordt wel eens be weerd, dat het ook de zwaarste sport is. Een voetballer zal er misschien weer anders over denken." Leo Vonk ging verder met te zeggen, dat het basketball voor vele mensen on aantrekkelijk is, omdat er veel geflo ten wordt. „Dat komt onder andere", maakte hij duidelijk, „doordat een aanvallende par tij niet langer dan drie seconden in het bucket, dat is het getekende vlak onder de basket, mag zijn." Op onze vraag het belangrijkste van het basketballspel samen te vatten, ant woordde Jan Brouwer: „Lichamelijk contact moet ten enenmale vermeden worden. Wanneer 'n speler vijf overtre dingen maakt, gaat hij buiten de lijnen. Dat maakt de sport zo soepel en ele gant. Het moet wel allemaal soepel ver lopen, want als je telkens overtredin gen maakt, ga je er onherroepelijk uit Verder moet je een goed uithoudings vermogen hebben en handig, ja vooral handig met de bal zijn". Leo Vonk: „De bal is bijvoorbeeld een stuk gro ter dan die welke gebruikt wordt bij het zaalhandbal. Om nog een stuk of wat belangrijke punten op te noemen: je speelt met vijf man, terwijl een team officieel uit twaalf spelers bestaat. Je mag dus wisselen. De speeltijd is twee Spelmoment uit de wedstrijd H.T.S. AmsterdamLely Lyceum tijdens een schoolkampioenschap van Amsterdam. Ton Boot heeft zojuist geschoten. Op de achtergrond wacht Leo Vonk rus tig af. ELST Tijdens het prijskaarten in Café „Morgenster" in Eist gingen de prijzen in de vorm van enkele flessen wijn naar: 1. M. E. Henzen-W. van Maurik (7985 pnt.); 2. Mevr. A. Nelle- steyn-C. Henzen (7841 pnt.); D. Nelle- steyn-A. Henzen (7737 pnt.); 4. F. van de Klift-T. Drost (7010 pnt); 5. B. Zo mer-J. Vervat (6527 pnt.). Op Eerste Kerstdag organiseert de biljartvereniging van „de Morgenster" een klaverjaswedstrijd. De aanvang is gesteld op 2.30 uur. Tijdens de wedstrij den zal een grote kalkoen verloot wor den. Tweede Kerstdag zal door de bil jartvereniging een Kerstbal in de Mor genster georganiseerd worden. De aan vang hiervan is 8 uur. VEENENDAAL Het eerste team van Sportschool Van de Velde streed en kele dagen geleden op de mat tegen het eerste van Utrecht.. Alle partijen ein digden onbeslist. Het Utrechtse team van Sportschool Van der Horst, de school waar de grote Anton Geesink uit voortkwam, had verwacht tegen de Veenendalers een soepele zege te beha len. De Utrechters stelden enkele judo ka's van het tweede op en deze tactiek zou hun duur te staan komen, want de Veenendalers knokten hard en konden op een verzwakte tegenstander een hal ve zege behalen. Rinie Kleier, deel uitmakend van het eerste Veenendaalse team, heeft tegen Utrecht voorlopig zijn laatste wedstrijd gedraaid. Het leger zal hem voor enige tijd Duitsland als standplaats toewijzen. Klaas Roelofsen zal hem gaan vervan gen. Het tweede team toog naar Eist bij Nijmegen en moest daar een 2O-neder laag incasseren. Dit reserve-team is een „leerteam" en zodoende verandert de sa menstelling nogal eens. In de eerste par tij tegen Eist kwam Ab van de Haar op de mat. Hij kwam tot een knappe onbesliste party. Na hem was het Nic Diepeveen die verloor. In de derde partij had Wim van Appeldoorn moeten vech ten maar daar hjj niet was komen opda gen werd hij vervangen door Wim van Esseveld. Gert Meier kon in de vierde partij voor 't eerst in deze competitie niet tot winst komen; hij werd op vak kundige wijze met een vijfde heupworp gevloerd. Als laatst verscheen Nico van Bruggen ten tonele en h(j werkte zijn partij onbeslist af. Woensdag ontvangt het tweede team de jongens van Sport school Stolk uit Rhenen. keer twintig minuten, werkelijke speel tijd, -zoals met ijshockey wel te ver staan. Komt de bal buiten het veld, dan staat de tijd stil. Het veld is 25 bij 15 meter groot." Beide basketballliefhebbers zijn het er over eens, dat in Veenendaal een bas ketballvereniging bestaansrecht zou hebben. „Tot voor enkele jaren was de sport hier erg eenzijdig. Daarin is ge lukkig verandering gekomen. Volleybal korfbal, honkbal en judo zijn takken van sport, die het fantastisch doen. Ook basketball zou floreren daarvan zijn we overtuigd. Niet alleen zouden we kun nen teruggrijpen op de 's winters stil liggende honkballers, anderen zouden zich ook bij ons willen aansluiten. Jam mer is het, dat hier geen gelegenheid is om een goed veld uit te zetten. Op onderzoek zijn we wel eens uit geweest, ,maar zelfs de gymzaal van de nieuwe Ichtus-Ulo is niet geschikt. De Garage Van Schoonhoven zou mogelijk kunnen, maar waar laat je de vrachtwagens? Als we toch de oprichting zouden willen doorzetten, dan zouden we de wedstrij den in Utrecht of Amersfoort moeten spelen. De kosten zouden voor 'n pas opgerichte club te groot zijn.Nogmaals, de interesse is hier, maar we zien een voudig nog niet hoe we het zonder zaal kunnen realiseren", was hun eenslui dende mening. Een voorbeeld van de belangstelling, die er voor 't basketball zou zijn? „De heer Van Rijnbach één van de initia tiefnemers voor het oprichten van een honkbalclub, brengt zijn jongens op school al heel wat bij van het basket ball. De bakermat van de basketballsport is Amerika. In dit grote land aan de SCHERPENZEEL Vorige week zaterdag werd door de Ren- en Tourclub „Amersfoort" een hometrainerwedstrtjd georganiseerd. Teus Valkenburg uit Scherpenzeel eindigde met grote over macht als eerste bij de nieuwelingen. Met zijn tijd sloeg hij verder nog alle amateurs, hetgeen weer eens de kwali teiten van deze renner demonstreerde. Zondag werd bij Klein Zwitserland in Driebergen een competitie-cyclocross- rit van de RTCA gehouden. In een deel nemersveld van 15 renners verdeelden vier Scherpenzelers de eerste vier plaat sen. 1. Marti de Koning, 2. Arnold Voogd, 3. Teus Valkenburg, 4. Jan Vlas- tuin. Een gedeelte van de amateurs, die twee minuten eerder het parcours be stormden, werd zelfs door de Scherpen- zeelse renners „gelapt". Bij de adspiranten eiste A. Schuring uit Amersfoort de hoogste plaats voor zich op, terwijl als tweede Gert Vlastuin uit Scherpenzeel aan de eindstreep kwam. De activiteit kon niet op. Zondag werd in het Amsterdamse Bos eveneens een cycle-cross verreden. Vijftig sterke renners verschenen aan de start, waar onder ook de Scherpenzeler Henk van Velsen. Lange tijd voerde hij het ren- nersveld van vijftig man aan, maar op de laatste 40 meter werd hij door twee man ingelopen, zodat hij een altijd nog eervolle derde prijs op de lijst mocht innemen. Henk v. Velsen zal de RTCA in het kampioenschap van Nederland vertegenwoordigen. ADVERTENTIE HOR L O O E S MEESTERWERKEN VAN Z TOT A VEENENDAAL In verband met de donkere wintermaanden, is de trai ningstij d van de conditie - training van de Veenendaalse Atletiekvereniging met ingang van zaterdag j.L verschoven van 's zaterdagsmorgens acht tot negen uur. Tijdens de in het afgelopen weekend gehouden Gouda-cross werd de Veen en- daler Herman van Alfen achtste bij de A-junioren. Deze jonge VAV-er heeft al aan enkele eerder gehouden crosses deel genomen, o.a. aan de Utrechtse Park loop en de AWOG-cross te Harderwijk. VEENENDAAL Op 7 of 14 janu ari zal het Veenendaalse scheidsrech- terskorps voor de leden van de voetbal vereniging in de SKF - kantine een po pulair praatje houden over spelregels. Dit werd meegedeeld op een vorige week gehouden vergadering van Kulan. De heer C. G. van Hall werd tijdens deze vergadering voor zijn tien „dienstjaren" bij de vereniging verrast met een oor konde en een bloemetje. Zaterdag zul len op het terrein van Kulan door leden gefabriceerde vangnetten geplaatst wor den. andere kant van de Atlantische Oceaan is het naast het honkbal een van de na tionale sporten. Op de Colleges zitten tientallen teams. Rusland duikt de laat ste jaren ook aan het basketballfirma ment op en werd onder andere amateur kampioen. Een derde land is het nogal op de States afgestemde Japan. Leo Vonk dook na enige tijd in de kast en kwam met een aantal foto's te voorschijn op één daarvan glunderden de gezichten van het geheel uit negers bestaande team van The Harlem Globe trotters uit Amerika. Jan Brouwer: „Die jongens, waarvan de kleinste één me ter negentig is en de rest zo om de twee meter zweeft, moet je zien goochelen met de bal. Deze wereldberoemde profs kwamen eens in Amsterdam en ik stond versteld van hun behendigheid. Ja, bij zulke jongens is de grote Ron Yeats, 1.80 meter, nog maar een kleine jongen." Hier het team van de ware artiesten, The Harlem Globetrotters. Op de foto het team van H.T.S. uit Amsterdam tijdens een kersttoernooi in Amsterdam. Geheel links Leo Vonk, tweede van rechts Jan Brouwer. Derde van links is Ton Boot, momenteel in ternational. DEN HAAG Behalve een volledig competitie-programma voor de sectie betaald voetbal op Tweede Kerstdag maandag 26 december worden er deze week door verschillende clubs nog inhaalwedstrijden gespeeld, o.m. op Woensdagavond wordt gespeeld FC Den Bosch - NEC (eerste divisie), za terdagmiddag NAC - DOS (eredivisie) en Veendam - Wilhelmina, Fortuna (VI) - Haarlem in de eerste divisie. Voor zaterdagmiddag zijn ontmoetingen vastgesteld, die niet als avondwedstrijd kunnen worden gespeeld. Voor nieuwjaarsdag is een uitgebreid inhaalprogramma vastgesteld. Veel ADVERIENTIE KfO BAND BOOSÏNDAAL clubs hebben echter besloten reeds za terdagmiddag te spelen, om daarna on gestoord oudejaarsavond te vieren, ter wijl er eveneens clubs zijn, die hun in haalwedstrijd als lichtwedstrijd op woensdagavond 4 januari spelen. Zaterdagmiddag 31 december worden de volgende eredivisie-wedstrijden ge speeld: Ajax - Fortuna '54, MW - Sit- tardia en Sparta - Telstar. Woensdag avond 4 januari volgen de ontmoetin gen: Feyenoord - ADO, Go Ahead - Xerxes en DWS - PSV. Voor zondagmiddag 1 januari blijven als inhaalwedstrijden in de eredivisie over: Elinkwijk - Go Ahead, Willem II - NAC, PSV - FC Twente, voor de eerste divisie: FC Zaanstreek - Eindho ven, SC Drente - Heracles, De Vole- wijekers - SW, Velox - FC Den Bosch NEC - RBC. In de tweede divisie worden nieuw jaarsdag gespeeld: Tubantia - Zwolse Boys, Wageningen - Helmondia, Roda JC - EDO. ZFC - FC VW, Haarlem - Veendam en Wilhelmina - Baronie. RIO DE JANEIRO De wedstrijd tussen Bangu FC en Flamengo, die be sliste over het voetbalkampioenschap van Rio de Janeiro, is in een comple te chaos geëindigd. Er moesten 51 per sonen naar het ziekenhuis worden ver voerd. De moeilijkheden in het door 143.000 toeschouwers bezette Maracana- stadion ontstonden nadat Paulo Henri que, die voor Brazilië uitkwam in het toernooi om het wereldkampioenschap in Engeland, Ladeira van Bangu FC op grove wijze ten val had gebracht. Een massaal gevecht tussen spelers, foto grafen, toeschouwers, officials en poli- tie-agenten was het gevolg. De scheids rechter stuurde negen spelers van het veld en staakte de wedstrijd. De Braziliaanse voetbalbond kende desondanks FC Bangu, dat met 3-0 leid de, de kampioenstitel van het district Rio de Janeiro toe. Een supporter van Flamengo, die thuis luisterde naar een radioverslag van de „wedstrijd", kwam zodanig onder de indruk, dat hij zich in de borst schoot en ernstig gewond naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. 2e klas A FC ZaanstreekAlkmaar ZFC—Tubantia SC GooilandZwolse Boys SC Drente—EDO PECHilversum GV A VAGO W RCHVeendam le klas A HillegomPurmersteijn JOS—DCG le klas B DCVCVV N eptunusGouda EBOHPapendrecht le klas C EmmenZwaagwesteinde N eptuniaJ ubbega le klas D Jonge KrachtSML Quick '20—ESCA/VC VOST AHengelo LeonesDe Treffers AZCRheden le klas E MiddelburgBoxtel TOP—Sparta '25 Veerse BoysDESK TSCVlissingen BudelDe Spechten le klas F MKCSVN BlerickPanningen Heer—RIOS '31 Spel. IreneMinor EHCChèvremont RoermondWilhelmina '08 2e klas A Theole—AWC DIO '30—Be Quick Z. 2e klas B VaassenZAC DinxperloKHC Achilles '12Epe 3e klas B WSV—Rohda Vlugheid en KrachtDe Hoven ZwolleLabor 3e klas C DCS—SDOUC DoetinchemConcordia WG '25Loenermark GendringenGrol WO—Winterswijk 4e klas G VoorstColumbia VoorwaartsKCVO 4e klas H HeerdeActivia Helios D.Wijhe HeinoSpel. Deventer ABSDiepenveen BERN De Zwitserse Voetbalbond heeft gisteren een onderzoek gelast naar een „epidemie van gewonden" on der een elftal, dat zondag in een com petitiewedstrijd een hopeloze achter stand had. Acht minuten voor het einde van de wedstrijd Sion versus-Luzern, waarbij Sion met 30 de leiding had, werden vyf Luzernspelers binnen een tijdsbe stek van drie minuten „gewond". Krachtens voorschriften van de Zwit serse Voetbalbond moest de scheids rechter de wedstrijd voortijdig beëindi gen zodat Sion praktisch van een bijna zekere zege werd beroofd. De secretaris-generaal van de Zwit serse Bond, D. F. Leuch, was toevallig een der toeschouwers. Hij zei, dat bij het onderzoek gebruik zou worden ge maakt van filmopnamen van de wed strijd en van medische rapporten. De laatste zijn van belang daar slechts een van de vijf spelers, die de wedstrijd staakten, werkelijk ernstig gewond bleek en een hersenschudding had opgelopen. De andere vier hadden geklaagd over „pijnen", maar er wer den geen beenbreuken, ernstige verwon dingen, noch hersenschuddingen gecon stateerd. Een minuut voordat de ernstig ge wonde het veld werd afgedragen, had een andere speler van Luzern het veld verlaten wegens een verwonding. In de volgende minuten volgden drie anderen zijn voorbeeld hinkend of met een van pijn vertrokken gezicht hun ellebo gen vasthoudend. De wedstrijd eindigde in een tumult. De 2000 toeschouwers ga ven luide van hun misnoegen blijk over het besluit van de scheidsrechter, ter wijl een ambulance de gewonden weg voerde naar het ziekenhuis. Daar wer den drie van de vijf bijna onmiddellijk van verdere behandeling ontslagen. Scheidsrechter Hans Scheurer ver klaarde, dat hij de wedstrijd wel moest staken, omdat het voorschrift luidt, dat een wedstrijd moet worden gestaakt, wanneer een der ploegen niet meer dan zeven spelers in het veld heeft. Het is thans aan de Bond om té be slissen, of Sion de 30-zege kan worden toegewezen of dat de wedstrijd opnieuw gespeeld moet worden. Het was een achtste finale om de Zwitserse voetbal beker. 0 De Nederlandse Zendingsraad heeft besloten over te gaan tot oprichting van een audio-visueel bureau ten dienste van alle zendingsorganen, pers, radio en televisie. Het is namelijk gebleken, dat concentratie van al het materiaal, dat nu bij verschillende bureaus ver spreid ligt, voor een goede en snelle voorlichting van grote betekenis is. 0 In het Bossche St.-Ignatiusklooster hoopt zuster Basilissa Heister 5 ja nuari haar 105e verjaardag te vieren. Zij is een van de oudste inwoners van Nederland en zeker de oudste religieuse. Zaterdag a.s. zal in Heerenveen de nieuwe kunstijsbaan worden geopend. Voor de vele Friese schaatsliefhebbers ligt daardoor een sportief Kerstweek end in het verschiet. AMSTERDAM, 19 dec. De scheep vaartsector heeft vanmiddag op Beurs plein 5 de toon aangegeven. Reeds in de morgenuren werd er in deze fondsen gehandeld bij een vaste stemming. De ze stemming werd 's middags in een open hoek voortgezet. De stukken rol den weliswaar niet over elkaar heen, doch de belangstelling was wederom van dien aard dat er hogere koersen uit de bus kwamen ten opzichte van de voorgaande slotkoersen. Holl.-Amerika- Lijn verbeterde tweepunten tot 103 1/4. Dit als nawerking op het gepubliceerde gunstige dividendvoorstel. Kon. Boot ging ruim een punt omhoog tot 85. Scheepvaart Unie deed het nog beter, met een koersavance van 2% punt tot 132%. De Scheepvaartaandelen worden door het publiek hoofdzakelijk uit ren dementsoverwegingen uit de markt ge nomen. De internationale waarden hebben de nieuwe beursweek ingezet met een goed prijshoudende stemming bij de opening. Herbij bleef Unilever iets achter op 85.50. AKU daarentegen verbeterde 70 cent tot 52.30. Mogelijk dat het onveran derde interimdividend van AKU ad f 1,20 of 6 pet., tot de verbeelding van het publiek spreekt ten aanzien van de dividendverwachtingen van dit concern over geheel 1966. De werktijdverkorting van Philips in Doetinchem had geen verdere nadelige gevolgen voor dit fonds. De prijs van 77.20 kwam vrijwel overeen met de voorgaande slotprijs. Kon. Olie lag een paar dubbeltjes ho ger in de markt op 126. Hoogovens werd onveranderd op 278 geadviseerd, KLM iets gemakkelijker op 360. Later op de middag trokken de prijzen voor Philips en Kon. Olie aan door lokale kooporders waardoor deze fondsen vrij vast sloten. De handel in de internationale waarden bleef gedurende de hele beursduur zeer kalm. Belangrijke berichten over het weekeinde, die de koersen belangrijk hadden kunnen beïnvloeden zijn er niet geweest. Wall Street sloot vrijdag iets lager met dalende omzetten. De Neder landse fondsen gaven er weinig veran dering te zien. Van de cultures werd DELI wederom lager geadviseerd. Dit als nawerking op het gepubliceerde ongunstige bedrijfs nieuws van deze maatschappij. De staatsfondsenmarkt was aan de vaste kant vooral voor de 7 pet. lening. Mor gen, dinsdag, staat de inschrijving open op de aangekondigde f 250 miljoen 7 pet. staatslening tegen 100 pet. De ver wachtingen zijn wederom hoog gespan nen. Deze lening zal zeker weer vele malen worden overtekend zodat de toe wijzing wel weer de nodige hoofdbrekens zal kosten. Ook het buitenland toont flinke belangstelling voor deze lening. ROME Op de IATA-conferentie die van 6 tot en met 16 december in Rome is gehouden is overeenstemming bereikt over de verlaagde ITé-groepstarieven, die begin deze maand reeds waren aan gekondigd door de Pan-American Air ways. Goedkope tarieven werden in Rome bekendgemaakt voor een nieuwe cate gorie van ITé-groepsreizen voor 15 of meer personen zonder speciale binding (het behoeven bijv. geen voetbalvereni gingen of organisaties te zijn), die gel dig zullen zijn voor tenminste 14 dagen en maximaal 21 dagen. Voor de reis New York - Londen b.v. zal het tarief in deze categorie 230 in plaats van 270 dollar bedragen. Een voorwaarde is echter, dat de totaalprijs de hotelaccommodatie voor de duur van de reis met 'n minimum-bedrag van 70 dollar moet inhouden. De totale reiskos ten zullen voor de passagier dus aan zienlijk hoger zijn. Het nieuwe groeps-ITé-tarief zal het gehele jaar gelden, uitgezonderd vijf weekeinden in 1967 wanneer er een reis- piek is. De nieuwe groeps-ITé-tarie- ven zullen op 1 januari 1967 ingaan. Voor reizen tussen Noord-Amerika en Karatsji en plaatsen ten oosten daar van is de minimum-duur bepaald op 16 dagen en de maximumduur op 28 da gen. De bestaande groepstarieven voor gezelschappen variërend van 10 tot 70 passagiers werden verlaagd met 24 tot 33 procent. Sommige van deze reizen werden uitgebreid tot perioden waarin voorheen geen speciale groepstarieven mogelijk waren. NIJMEGEN Het bestuur van N.V. Nyma deelt mede, dat de gestegen lo nen en andere kosten er de oorzaak van zijn dat in 1966 opnieuw op een verlies moet worden gerekend. De be staande produktiecapaciteit is in 1966 overigens ten volle benut. In het alge meen hebben de afleveringen daarmee gelijke tred gehouden. Op enkele mark ten zijn de concurrentieverhoudingen verscherpt. Door de moeilijkheden in de auto-in dustrie die naar het bestuur meent van tijdelijke aard zijn, is de voorraad bandengarens toegenomen. Deze sector bevindt zich thans na de aanmerke lijke investeringen en kosten in de af gelopen jaren om tot een produktieher- stel te komen in een stadium van consolidatie. De kwaliteit van het ban dengaren is volgens het bestuur gehand haafd op het hoogste niveau. (Het netto-verlies werd in 1965 ten opzichte van 1964 teruggebracht van ca. f 1,9 min. tot ongeveer f 350.000. Nyma heeft het laatst dividend betaald over 1960 en wel zes procent). Over een periode van negen maanden in 1966 is het bruto winstsaldo van We- geners Couranten Concern N.V. te Apel doorn, nA hogere afschrijvingen, doch vóór voorzieningen voor o.a. belastingen en pensioenen, vergeleken met de over eenkomstige kwartalen van 1965, toe genomen. Dit resultaat is mede te dan ken aan een verdere niet onaanzienlijke stijging van de omzet, waardoor de even eens sterk toegenomen kosten behoorlijk konden worden opgevangen. Voor het vierde kwartaal, dat traditio neel zeer belangrijk is voor de Vennoot schap, zijn de verwachtingen gunstig, ofschoon de resultaten, zoals reeds in het jaarverslag over 1965 werd aange kondigd onder verzwaarde druk zul len staan van kosten, die gemaakt wor den voor uitbreiding en verbetering van dag- en nieuwsbladen. De directie meent het totale jaarresultaat evenwel met vertrouwen tegemoet te kunnen zien. Binnenkort zal de vergroting van de in 1963 opgestelde 48-zijdige rotatiepers tot 80 zijden voltooid zijn. Een der oud ste uitgaven van Wegener, het week blad „De Pluimveeteelt" zal met het tijd schrift „Pluimvee", een uitgave van de drie centrale landbouworganisaties, wor den samengevoegd tot één nieuw pluim veeblad, dat van 1 januari a.s. af zal verschijnen onder de naam „De Neder landse Pluimveehouderij". Als uitgeefster zal de in het afgelopen jaar opge richte centrale Nederlandse Organisa tie van Pluimveehouders optreden. De vervaardiging van het blad en een deel van de exploitatie zullen bij Wegener N.V. berusten. DEVENTER Ingevolge een besluit van de Kon. Shell-groep en National Distillers and Chemical Corporation, te New York, om hun belangen in de on dernemingen behorende tot de Shorko- groep te scheiden, heeft National Distillers and Chemical Corporation het aandeel van de Shorko-groep in de Be nelux Shorko-Thomassen en Drijver N.V. te Borne en Ruys-Haarlem N.V. te Haarlem) verworven. Thans zijn National Distillers en Tho massen en Drijver-Verblifa N.V. over eengekomen, dat door een ruil van aan delen National Distillers het gehele aan delen kapitaal van Shorko-Thomassen en Drijver zal verkrijgen, terwijl Ruys- Haarlem een 100 pet. dochteronderne ming van Thomassen en Drijver-Ver blifa zal worden. Het is de bedoeling om op het gebied van technische ont wikkelingen te blijven samenwerken. Aldus wordt van de zijde van Thomas sen en Drijver-Verblifa N.V. Deventer meegedeeld. EINDHOVEN„Wij bij Philips we ten 'n veelbewogen jaar achter ons", zo schrijft ir. F. J. Philips namens de raad van bestuur in het kerstnummer van de Philips Koerier. Na te hebben herinnerd aan de succesvolle viering van het 75-jarig bestaan der onderne ming merkt hij op, dat het thans alle maal wat minder gemakkelijk gaat dan enige jaren geleden. De economie van verschillende Europese landen, waaron der Nederland, maakt een periode door, die weliswaar niet alarmerend is, maar die toch wel aanleiding geeft tot be hoedzaamheid, een wijs beleid en tot een nauwgezet volgen van de verschijn selen, die de ontwikkeling van de eco nomische situatie begeleiden. Bij Philips heeft men toch wel reke ning te houden met ontwikkelingen, die eên meer algemeen karakter hebben zoals: de toenemende concurrentie, een sterk stijgend kostenpeil, technische en economische ontwikkelingen die het be drijf moet volgen, wil het blijven groeien en daarmee ook in de toekomst werk gelegenheid voor zeer velen garande ren. Het zal niemand zijn ontgaan, dat zulke ontwikkelingen niet nalaten enige invloed uit te oefenen op de resultaten. Maar dat die resultaten desondanks goed zijn gebleven en dat wij zelfs met wat minder medewerkers de omzet op een nog iets hoger niveau hebben kun nen brengen, geeft het vertrouwen, dat wij er in zullen slagen, de onderne ming ook in de toekomst steeds krach tiger, dynamischer en slagvaardiger te maken, aldus ir. Philips. KAMPEN —De raad van bestuur van de industriële maatschappij Berk- Beccon N.V. te Kampen deelt mede, dat de sterke stijging van lonen en an dere kosten in 1965 niet geheel door omzetvergroting, verbetering van de produktiviteit en opvoering van de ef ficiency kon worden opgevangen. Het ziet er naar uit, dat de resulta ten over 1966 iets minder gunstig zullen zijn dan die over het voorgaande boek jaar. Het ligt in het voornemen om over het boekjaar 1966 een dividend voor te stellen, dat gelijk zal zijn aan het dividend over 1965, dat 14 procent bedroeg. Evenals vorig jaar zal in ja nuari een interim-dividend van 4 pro cent worden uitgekeerd. In de tweede helft van 1966 zijn ver schillende nieuwe artikelen op de markt gebracht, die over het algemeen goed zijn ontvangen. Mede hierdoor zijn do vooruitzichten voor een verdere stijging van de omzet voor 1967 niet ongunstig te noemen, aldus de raad van bestuur. ARNHEM —De directie van de Arn- hemsche Scheepsbouw Maatschappij N.V. te Arnhem deelt mede, dat de re sultaten over het boekjaar 1965/1966 ongeveer gelijk zijn aan die van het vorige boekjaar. In de jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders, te houden in januari 1967, zal worden voorgesteld het dividend over het boekjaar 1965/66 te bepalen op onveranderd tien procent. Amsterdam 19 dec. - Londen 10.08 I 10.091; New York 3.61A—3.61H; Mon treal 3.33H—S.34A; Parijs 73.03—73.06; Brussel 7.221—7.221; Frankfort 91.03— 91.08; Stockholm 69.871—69.921; Zürich 83.63^-83.60; Milaan 57.911—57.961; Ko penhagen 52.381—52.431; Oslo 50.57— 50.62; Wenen 13.981—13.991; Lissabon 12.58|12.601.

De Vallei | 1966 | | pagina 9