Atletico Madrid verslagen door onbekend Vojvodina Heerenveense kunstijsbaan gaat zaterdag open Trudy Groenman en Okker aan top tennisranglijst '66 Financiën en Economie Succes Nederlandse jeugd schaatste harder dan buitenlanders HIJS Hokey versloeg Den Bosch: 12-2 Ingaande januari „Langs de lijn" Startplaatsen Monte Carlo Rallye Willy Dullens aan knie geopereerd Edmondo Fabri half jaar buitenspel Rallye Monte Carlo met 235 equipes Dennis Ralston wordt misschien prof CITROENGENEVER I CITROENBRANDEWIJN Europa Cup III WISSELMARKT Fusie I.T.T. met ABC Minder expansie Belgische handel Aandeelhouder wilde hoger dividend internationale allure... PRIS/V\AV^SL^»yiHORLOGES Drink uit of thuis die opwekken de Bootz Citroengenever. Gezoet of niet gezoet: kiest u maar. f 9,20 per liter Fijnproevers vragen altijd naar Bootz Citróenbrandewijn. Vol van smaak, het beste wat u koopt. f 7,90 per liter Kecldinirskuiistmaaii Toewijzing van Staatslening Gist- en Spiritus gunstig Resultaat lager hij Bruynzeel Granda ziet af van Pye Recordproduktie Ngombezi DONDERDAG 22 DECEMBER 1966 MADRID Ruim 50.000 Madrilenen hebben woensdagavond een bittere te leurstelling moeten verwerken, toen At letico Madrid door het vrijwel onbeken de Vojvodina Novi Sad de weg naar de kwartfinales van het toernooi om d«e Europese beker voor landskampioenen werd versperd. De Zuidslaviërs zege vierden in een enerverende wedstrijd, overigens pas na de verlenging, met 2-3, waardoor zij als achtste en laatste club overgaan naar de kwarteindstrij den. Het zag er aanvankelijk bijzonder gunstig uit voor Atletico, want na zes minuten stonden de Spanjaarden dank zij doelpunten van Collar (3e en 6e min.) al met 2-0 voor. In de 29e minuut kwam Vojvodina op 2-1 toen midden voor Taka de Madrileense doelman Rodri verraste. Na de hervatting slaag den de fel aanvallende Zuidslaviërs, die vorige week in Madrid met 2-0 verloren en zich daarna bereid verklaarden ook de beslissingswedstrijd in de Spaanse hoofdstad te spelen, er na 22 minuten in via rechtshalf Radovic op gelijke hoogte te komen. In de verlenging bleek Vojvodina over DEVENTER. Met duidelijk ver schil hebben de jeugdploegen van de Deventer IJsclub en de KNSB West zich de meerderen getoond van de ju- niorenploegen uit Vedevaeg, Goten- burg en Inzeil, die twee dagen de gast waren van de D.IJ.C. voor een interna tionaal junioren schaatstoernooi. Kon den op de 500 meter de buitenlandse jongelui de strijd tegen de Nederlan ders nog wel aan, op de 1500 meter en de 3000 meter (de laatste afstand werd woensdagochtend verreden) bleek de nationale jeugd beter opgewassen te gen de harde wind, die hoge eisen stel de aan de conditie. Bepaald vinnig was de strijd op de 3000 meter junio ren a (17 en 18 jaar). In de zevende rit stelde Nooitgedacht, die dinsdag al de 1500 m op zijn naam had gebracht, zijn kandidatuur met een tijd van 5.18.4. Jan Bazen en Stekelenburg pro beerden in de laatste rit deze tijd te overtreffen. Stekelenburg, kwam er nog dicht bij met zijn 5.18.6, Jan Ba zen (5.24.1) moest genoegen nemen met de 4de plaats achter Frans Bas- tiaan uit Inzeil (5.23.3.). DEN HAAG Het Haagse HIJS Hokij heeft woensdagavond in Den Haag een ijshockeywedstrijd tegen Den Bosch met 122 gewonnen. De tussenstanden van deze ontmoeting, die meetelt voor de Coupe International, waren 30, 30 en 62. Er waren ongeveer 2000 toeschouwers. HILVERSUM Het gezamenlijke zondagmiddagsportprogramma voor de radio van AVRO, KRO en VARA zal ingaande 1 januari worden omgedoopt van „Marathon-Sportrevue" in „Langs de lijn". De uitzendtijden van „Langs de lijn" blijven onveranderd via Hilversum 2: van 14.30 tot 17.00 en van 18.05 tot 18.30 uur. Bij het invoeren van de nieuwe naam komt de herkenningstune van Avro's voormalige sportrevue te ver vallen. De laatste keer dat „Marathon-Sport revue" dit jaar valt te beluisteren is maandag 26 december, tweede kerst dag: op eerste kerstdag wordt er name lijk niet gevoetbald. Uitzendingen: zelf de tijd, zelfde golflengte. MONTE CARLO Voor de 36e Ral lye Monte Carlo van 14 tot 21 janua ri a.s. zijn 235 inschrijvingen binnen gekomen. Ondanks de minder prettige ervaring van de Britse rallyrijders verleden jaar werden aan het einde van de ral ly de Britse merken Ford, Rootes en BMC gediskwalificeerd, omdat de ver lichtingssystemen niet aan de eisen voldeden zijn er van die zijde toch nog 39 meldingen binnengekomen. Frankrijk neemt deel met het groot ste contingent wagens, namelijk 70. Van de acht startplaatsen is Reims de populairste onder de rallyrijders, ge volgd door Monte Carlo, Frankfort en Dover. De inschrijving per land luidt: Frankrijk 70, Groot-Brittannië 39, West- Duitsland 25, Zweden 14, Italië en Spanje 12, Finland en Noorwegen 11, Griekenland 9, overige landen 32. Startplaatsen en aantal equipes: Do ver 33, Frankfort 39, Reims 61, Lissa bon 13, Monte Carlo 48, Athene 10, Warschau 12, Oslo 19. een betere conditie te beschikken. Na dat Taka er in de 102e minuut 2-3 van had gemaakt, slaagden de Zuidsla viërs erin, ondanks het feit, dat in het laatste kwartier twee spelers uit het veld werden gestuurd, overeind te blij ven. In de kwartfinales van het toer nooi 'speelt Vojodina tegen Celtic Glas gow. Het Oostduitse FC Lokomotive Leip zig heeft woensdagavond een verrassen de 3-1 overwinning op Benfica uit Lissa bon behaald. Bij de rust van deze in Leipzig gespeelde ontmoeting, de eerste voor de achtste finales van het toer nooi om de Jaarbeursstedenbeker, was de stand nog gelijk: 1-1. De Oostduitsers kregen in de 26c mi nuut de leiding, toen de Portugees Ja cinto in eigen doel schoot. In de 40e minuut bracht Augusto zijn ploeg naast de Oostduitsers, maar in de tweede helft kwam Lokomotive, tot grote vreug de van de 75.000 toeschouwers, terug. Binnen zeven minuten zorgden Frenzel en Zerbe voor de eindstand: 3-1. Met grote moeite heeft het Schotse Kilmarnock zich woensdagavond in Gent kunnen plaatsen voor de kwartfi nales van het toernooi om de Jaarbeurs stedenbeker. De Schotten, die de eerste ontmoeting tegen La Gantoise met 1-0 hadden gewonnen, wisten in de return de sterk aanvallende Belgen lange tijd het hoofd te bieden. In de 77e minuut nam La Gantoise toch de leiding door een doelpunt van Ghellinck. De gemoe deren waren inmiddels zo hoog ver hit, dat twee Belgische aanvallers, De Vos en Viane, en een Schotse verdedi ger M. C. Fadzean, van het veld wer den gestuurd. In de noodzakelijk gewor den verlenging maakten de Schotten dankbaar gebruik van hun numerieke meerderheid. Twee doelpunten van Mclnally (112e min.) en McLean (114e min. brachten de eindstand op 1-2, het geen voldoende was voor een plaats in de kwartfinales. SITTARDIA Willy Dullens, de schakelspeler van Sittardia, die bij de laatste interland tegen de Denen deel uitmaakte van de oranjeploeg, heeft woensdagmorgen in het ziekenhuis van Sittard een meniscusoperatie ondergaan. De 22-jarige Sittardia-speler heeft het gehele seizoen last gehad van een on willige knie. Hij zal een dag of tien in het ziekenhuis blijven en waarschijnlijk over een maand of twee fit genoeg zijn om weer te spelen. ROME. Edmondo Fabbri, de trai ner van het Italiaanse voetbalelftal, dat tijdens het wereldkampioenschap in Londen zo teleurstellend voor de dag kwam, zal tot eind 1967 geen enkele functie in de Italiaanse voetbalbond mogen bekleden. Dit heeft de Italiaan se voetbalbond in Rome besloten naar aanleiding van een rapport, dat een na het wereldkampioenschap ingestelde commissie van onderzoek had uitge bracht. Fabbri was direct nadat het Italiaan se elftal uit Engeland terugkeerde ge schorst en kort daarna ontslagen. De team-arts, Fino Finl, die door Edmon do Fabbri werd bekritiseerd, is door de bond van alle blaam gezuiverd. Hij zou geen verantwoording dragen voor het slechte spel van de ploeg. AMERSFOORT Tijdens de alge mene vergadering van H. A. de Vries ijzerhandel nv, heeft een van de aan deelhouders tevergeefs aangedrongen op verhoging van het uit te keren divi dend. Deze aandeelhouder was van me ning, dat het restant van de overwinst voldoende was om in plaats van zes pet dividend zeven pet uit te keren. Hij stelde vast, dat de nv een finan cieel topjaar had geboekt en meende dat aangezien reeds vorig jaar een fors bedrag was overgeboekt naar de statutaire reserve er nu een gebaar naar de beurs moest worden gemaakt in de vorm van een hoger dividend. De voorzitter van de raad van com missarissen de heer N. S. de J#>ng en de accountant de heer J. Koetsier be streden die opvatting. Er werd echter toegezegd, dat volgend jaar dit extra dividend wellicht zou worden uitge keerd. Tijdens de rondvraag werd aange drongen op een grotere leesbaarheid van het jaarverslag. Het bestuur zegde voor het volgend jaar nauwkeurige ge gevens toe. Staande werd het overlij den gememoreerd van de financieel ad viseur en de president-commissaris van de nv de heren A. M. van Oss resp. mr. S. van 't Eind. Directeur J. H. Baan noemde tijdens de sluiting van de vergadering, het omzetverloop gunstig maar kon weinig mededelen over ver dere perspectieven. Naar zijn mening neemt de groothandel een steeds be langrijker plaats in. Het assortiment is onderhevig aan modeverschijnselen zo dat een voorzichtig beleid geboden is. N.E.C. heeft gisteravond in Den Bosch een 12 overwinning behaald op con current F.C. Den Bosch. De foto toont een aanval van de Nijmeegse voor hoede. DEN HAAG In totaal 235 equipes zullen 14 januari van start gaan voor de 36ste Rallye van Monte Carlo. Daar uit blijkt dat de belangstelling voor dit jaarlijkse evenement terug blijft lopen, 440 equipes in 1963, 275 in 1965 en 244 in 1966. De inschrijving per land is als volgt: Frankrijk 70, Groot-Brittannië 39, West- Duitsland 25, Zweden 14, Italië en Span je 12, Finland en Noorwegen 11, Grie kenland 9 en Nederland komt met drie DAF-equipes aan de start. Tot de deelnemers behoren ook Rosemary Smith, Paddy Hopkins, Rauno Aaltonen en Timo Makinen die dit jaar met hun Britse produkten van Ford, Rootes en BMC werden gedis kwalificeerd, omdat de verlichtingssys temen van hun auto's niet voldeden aan de eisen. Reims is de populairste startplaats van de acht: daar beginnen 61 equipes de rallye. De verdere volgorde is: Mon te Carlo 48, Frankfort 39, Dover 33, Oslo 19, Lissobon 13, Warschau 12 en Athene 10. HEERENVEEN De Heerenveense kunstijsbaan, die geëxploiteerd wordt door de Stichting Noord-Nederlandse Kunstijsbaan en adjunct-directeur M. Roeper, gaat zaterdagmiddag draaien. Een beetje provisorisch nog eji niet of ficieel, maar het feest waarop duizen den Noordelingen reikhalzend hebben gewacht is nu definitief. Zeven jaar werden zij heen en weer geslingerd tussen „het kan wel en het kan niet". Tenslotte zijn de kosten van de Hee renveense kunstijsbaan niet voor de poes. Het eindcijfer ligt rond de 4.750.000 gulden. De kunstijsbaan is daarmee het duurste sportproject, dat ooit in Friesland van de grond kwam Over acht k negen maanden is de kunstijs baan annex ijshockeyhal pas werkelijk klaar. Het complex zal dan ook pas of ficieel worden geopend. Ondanks het slechte weer en de tegenslag met de waterpomp en een van de drie koelma chines werd vanaf zondagnacht door ijsmeester J. J. Geldof en enkele Zwit serse experts in record-tijd een ijslaag op de betonnen piste gebracht. De massieve betonvloer van 5.000 vierkante meter, met daarin zo'n 70 ki- blokjes. In tegenstelling tot de banen in A DVF.R TF.NTIb'. DEN HAAG Voor de derde achter eenvolgende maal worden de Nederland se tennisranglijsten door Trudy Groen man en Tom Okker aangevoerd. Over hun verkiezing bestond geen enkele twij fel. Zij waren veruit de sterksten van het afgelopen seizoen. Op de ranglijst worden zij gevolgd door Betty Stöve en Jan Hajeir. Tom Okker maakte vooral indruk tij dens zijn Australische toernee en op FORT LAUERDALE Het ziet er naar uit, dat de Amerikaanse tennis crack Dennis Ralston, die voor de der de maal als nummer één op de Ameri kaanse ranglijst werd geplaatst, bin nenkort over zal gaan naar het profes sionalisme. „Dennis Ralston", aldus de voorzitter van de vereniging van profs, Wally Dill, „zal dezer dagen aan mij zijn be slissing mededelen". Ralston heeft een contract aangeboden gekregen van meer dan 100.000 dollar. Amsterdam 21 dec.Londen 10.083 10.093; New York 3.6143.613; Mon treal 3.33J—3.34A; Parijs 72.914—72.964; Brussel 7.22g—7.22J; Frankfort 91.03— 91.08; Stockholm 69.88—69.93; Zürich 83.64J—83.694; Milaan 57.904—57.954; Kopenhagen 52.3752.42; Oslo 50.554 50.604; Wenen 13.98413.994; Lissabon 12.58312.593- Wimbledon. Trudy Groenman imponeer de op Queens. Betty Stöve won het toer nooi van Bristol. Zij speelde 65 enkel spelen in zeven maanden tijds, waarvan zij er 43 won. De ranglijsten voor 1966 zien er als volgt uit: Dames: 1. Trudy Groenman, 2. Betty Stöve, 3. Elly Kroc- ké, 4. Els Veentjer-Spruyt, 5. Lidy Jan sen Venneboer, 6. Ada Bakker, 7. As- trid Suurbeek, 8. Jenny Ridderhof-Seven 9. Marijke Jansen, 10. Judith Salome, 11. Tine Zwaan, 12. Betty Baas. Niet geplaatst wegens onvoldoende gegevens Koosje de Jongh. Heren: 1. Tom Okker, 2. Jan Hajer, 3/4/5. Niek FleuryPiet van Eysden Ron van Gelder, 6. Just Barth, 7. Pe ter Scholtz, 8. Eddy Knol, 9. Peter Soes- ters. Niet geplaatst wegens gebrek aan gegevens Hans van Dalsum, drs. Henk Goris en mr. Evert Schneider. Astrid Suurbeek, Judith Salome, Just Barth, Peter Soeters komen voor de eerste maal voor op de ranglijst. Astrid behaalde onder meer overwinningen op de Zweedse Eva Lundquist, de Fran- aise Janine Lieffrig en tijdens de inter nationale kampioenschappen van Ne derland op Elly Krocké. Judith Salome speelde zeer constant. Just Barth maak te vooral indruk tijdens de nationale kampioenschappen. Een moeilijkheid was de plaatsing van Niek Fleury, Piet van Eysden en Ron van Gelder, die uiteindelijk exaequo op de derde plaats werden gezet. Ron van Gelder startte het seizoen goed in won in de compe titie van Jan Hajer. Na een terugval kwam hij goed terug in de landenwed- strijden. Hij verloor steeds van Piet van Eysden en boekte eenmaal winst en verlies tegen Niek Feury. Deze won op zijn beurt tijdens de nationale kam pioenschappen van Piet van Eysden, van wie hij tevoren verloren had. Alle drie verloren eenmaal van een niet- ranglijstspeler: Niek Fleury van Siebe Huizinga, Ron van Gelder tijdens de „nationale" van Jan Hordijk en Piet van Eysden in de competitie van Har- tog. ADVERTENT Ik lometer koelhuizen, rust op rubber Amsterdam en Deventer kan door het vrij revolutionaire systeem in Heeren veen al na tien uren vriezen een ijs laag aangebracht worden waarop men rijden kan. Aan de 400-meterbaan is een ver lengstuk gemaakt, waarop het houden van korte-baanwedstrijden mogelijk is. Op deze „boot" kunnen bovendien kin deren schaatsen en trainen en verder de ijshockeyers driemaal per week on der leiding van de heer Freek Bijlsma uit Wolvega, oud-speler van HIJS- HOKIJ. De ijshockeyhal wordt ln februari onder dak gebracht en in dit seizoen wordt waarschijnlijk ook al ijs gemaakt in deze 50 m brede, 80 meter lange en 17 meter hoge hal, die plaats biedt aan ongeveer 3500 personen. In de hal wordt onder de tribunes bovendien een kleine jeugdherberg gebouwd. De ijshockeyhal, waarin ook een ten toonstellingsruimte gecreëerd wordt, sluit door een restaurant aan op de 400-meterbaan. Vanuit dit restaurant kan gekeken worden naar schaatswed strijden en naar ijshoekeywedstrijden. De reeds opgerichte ijshockeyclub telt ruim 40 leden. Wedstrijdrijders krijgen ongeveer 20 uur het alleenrecht op de baan. Bij elfsteden-rijder Jeen van den Berg kwamen 800 meldingen binnen voor het volgen van een training. Hoofdtrainer op de baan is de heer Klaas Postma uit Akkrum. Verwacht wordt, dat in het seizoen '67/'68 het aantal rijders in de trainingsgroepen de duizend zal overschrijden. De entreeprijzen van de baan liggen op hetzelfde niveau als in Amsterdam en Deventer. Voor de ijshockeyers en leden van trainingsgroepen ligt de con tributie voor dit seizoen belangrijk la ger. In het komend Kerstweekeinde worden ongeveer 4.000 bezoekers ver wacht. O VANDENBERG De Amerikaanse luchtmacht heeft van de basis Vanden- berg in Californië een „reddingskunst maan" gelanceerd als proef. Het is een „S.V. 5-D", een kegelvormig instru ment dat 1,80 meter hoog is en 480 ki lo weegt. Een ruimtevaarder in een kunstmaan om de aarde, die door falen van het mechanisme niet meer kan lan den, zou zich hiermee moeten kunnen redden. De „S.V.5.-D" kan in de atmo sfeer terugkeren en in zweefvlucht naar een vastgestelde landingsplaats worden gestuurd. Voor manoeuvreren is deze kunstmaan voorzien van stuurraketjes. Trudy Groenman en EUly Krocké zijn gisteren van Schiphol vertrokken voor een tournee van ruim een maand door Zuid-Afrika. AMSTERDAM, 21 dec. De nieuw ste 7 procent Staatslening 1966, groot f 250 miljoen, waarop gisteren tegen 100 procent werd ingeschreven, is een overweldigend succes geworden. Als eerste koersen in de officiële notering werd vanmiddag 100 3/4 tot 100 13/16 gedaan. In de morgenuren werd niet- officieel gehandeld van 100 9/16 tot ca. 101. De handel verliep vanmiddag in de nieuwe staatslening zeer rustig. Dit doordat er 's morgens, direct na het be kend worden van de toewijzing, zeer veel is omgegaan. De toewijzing op de ze 7 procent lening werd ter beurze met een lach en een traan ontvangen. Het veranderde toewijzingssysteem is onte genzeggelijk in het voordeel van de kleine inschrijvers geweest. Deze groep is hiermee -dan ook zeer tevreden, zo kon men ter beurze beluisteren. Immers bij een inschrijving van f 250.000 wordt f 125.000 toegewezen. Bij de vorige 7 procent staatslening werd slechts vijf honderdduizend gulden toegewezen bij 'n inschrijving van een miljoen gulden. Zij die thans voor miljarden hebben inge schreven krijgen minder dan de vorige maal toegewezen, hetgeen de verdeling aan de cliënten er niet gemakkelijk op zal maken. Iedereen komt echter tekort doch hiervan was men gisteren reeds overtuigd. De belangstelling voor de le ning heeft de toch al hoog gespannen verwachtingen nog verre overtroffen. De totale inschrijvingen komen ver uit boven die van de vorige 7 procent Staatslening toen voor ca. f 400 miljard werd ingeschreven. De stemming in de Staatsfondsenhoek was prijshoudend doch zwak voor de 7 procent lening 1966 I. Van de internationale waarden stelde Philips vanmiddag teleur op ca. 80 (80.50). 's Morgens werd nog als hoog ste koers 81.90 voor Philips betaald. Er hadden in deze hoek winstnemingen plaats na de vaste stemming van dins dag. Unilever hield aanvankelijk het been goed stijf op 86.30, doch zakte la ter in tot 85.90. Ook AKU daalde van 53.10 tot 52.80. Dit was ook de slotprijs van gisteren. Kon. Olie zakte in van 123.80 tot 123.20 (125.50). Dit koersver lies ging gepaard met zeer geringe ver koopopdrachten, die echter in een vrij lege markt terechtkwamen. Hoogovens werd iets lager geadviseerd op 273, ter wijl ook K.L.M. een lagere advieskoers kreeg. De handel in alle hoofdfondsen was zeer kalm. De scheepvaartsector moest vanmid dag een stapje terug doen na de vaste stemming eerder deze week. De koers verliezen beliepen hier één tot twee punten bij kalme handel. Van de cultu res gaf Deli een verder koersherstel te zien. DEN HAAG Het ministerie van Financiën deelt mede, dat op het door een lid van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, van de Vereeniging van Effectenhandelaren te Rotterdam en van de Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de provincie te 's-Gravenhage op de zeven pet le ning 1966 II ten laste van de Staat der Nederlanden ingeschreven bedrag vijf tig pet wordt toegewezen, indien het door het lid ingeschreven bedrag de f 250.000 niet overtreft. Op door leden ingeschreven bedra gen, welke de f 250.000 overtreffen, wordt per lid toegewezen f 125.000 plus 0,0027 pet van het bedrag, waarmee het bedrag van de inschrijving van het lid de f 250.000 overtreft. Zoals bekend, is de lening groot f 250 min. Koers van uitgifte is honderd pet. DELFT In de gebruikelijke kerst bijeenkomst met het personeel heeft de directie van de Koninklijke Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek n.v. omtrent de gang van zaken in 1966 medegedeeld, dat de gunstige ontwikkeling van de bedrijven in Delft in 1965 zich dit jaar onverminderd heeft voortgezet. De kos tenstijging kon dan ook ruimschoots wor den opgevangen door de toegenomen om zet. Als gevolg van verschillende om standigheden, zullen de resultaten van de binnen- en buitenlandse dochteronder nemingen in totaal enigszins achterblij ven i bjl965. Verwacht mag worden dat het totaalresultaat een bevredigende stijging ten opzichte van 1965 zal uit wijzen. ZAANDAM De totale omzet van Bruynzeelfabrieken Zaandam is verder gestegen maar de financiële resultaten zijn lager dan vorig jaar, zo delen de heren C. en W. Bruynzeel mee in hun jaaroverzicht. Enerzijds komt dit door dat de verschillende maatregelen die iH de bedrijven genomen zijn om de effi« ciency en de produktiviteit te verhogej nog niet de hele stijging van lonen e^ salarissen hebben kunnen opvangen. Anderzijds is door de teruggang in de conjunctuur de concurrentie veel feller geworden, waardoor de marges ver kleind zijn. Zonder pessimistisch te zijn voor de verdere toekomst is de Bruyn- zeel-directie daarentegen voor de eerst komende jaren ook niet optimistisch. Meegedeeld wordt dat de deurenfa- briek in Ussel (Frankrijk) eind 1967 zal gaan draaien. De bouw van een nieuwe keukenfabriek in Bergen op Zoom ver loopt vlot. Het komend jaar zullen daar verschillende afdelingen in gebruik ko men. De fineerfabriek heeft niet alleen te kampen met de algemene teruggang in Nederland, maar ook met de toegeno men buitenlandse concurrentie. Bij de potlodenfabriek is de nieuwe balpen een succes gebleken. De Duitse vestiging in Hamburg heeft een vergroting van de omzet geboekt. In Brazilië is de bouw van een triplexfabriek in een vergevor derd stadium. In de eerste helft van 1967 zal deze fabriek in gebruik worden genomen. De financiële resultaten in Zuid-Afrika zijn lager dan in 1965. De triplex- en spaanplatenfabriek in Natal, die samen met een ander Zuidafrikaans bedrijf is opgezet, komt binnenkort ln werking. Eind van dit jaar zullen de heren C. en 'W. Bruynzeel aftreden als algemeen directeur, maar aan het bedrijf verbon den blijven als lid van de raad van be heer. Zij zullen als algemeen directeur opgevolgd worden door de heren A. C. van Wijngaarden en dr. Chr. Plomp, tot nu toe directeur. WASHINGTON. Tegen de protes ten uit het Amerikaanse congres in, heeft de „Federal Communications Commission (FCC)" woensdag met 4 tegen 3 stemmen besloten aan de In ternational Telephone and Telegraph Corporation toe te staan de American Broadcasting Company aan te kopen, waardoor de omvangrijkste fusie op 't gebied van de communicatie-industrie ontstaat die ooit in Amerika of elders heeft plaatsgehad. V LONDEN De raad van beheer van de Granda-groep, een commerciëel te levisie-concern, heeft besloten het idee een bod te doenop Pye of Cambridge Ltd., een elektronische en telecommu- nicatie-groep, los te laten. Granda zei ook niet doende te zijn geweest met aankoop van aandelen Pye op de beurs. Dit nieuws heeft op de beurs een da ling van het aandeel Pye teweeg ge bracht. Onlangs is een geheimzinnige koper van aandelen Pye opgetreden, die aan sommige investeringsinstellingen die dit materiaal in handen hebben, een bod deed dat boven de beurskoers lag. De race om Pye begon toen de Brit se vestiging van Philips Eindhoven een bod op de onderneming deed. De raad van bestuur van Pye wees het Neder landse aanbod af, maar vervolgens kwam de grootste televisiegroep van Engeland, Thorn Electrical Ltd. zich in de strijd mengen. Toen echter bekend raakte, dat op grote schaal aandelen-Pye werden ge kocht, maakte Thorn bekend, de voor waarden van zijn eigen bod op Pye pas na Kerstmis bekend te zullen maken. De geheimzinnige koper is nog altijd niet bij name genoemd en een financi ële commentator noemde de transacties op de aandeelmarkt een pokerspel waar bij de koper zijn kaarten stevig tegen de borst geklemd houdt. Naar verluidt is het hoofdkantoor van Philips in Eind hoven beslist niet de geheimzinnige ko per. AMSTERDAM De n.v. cultuur maatschappij „Ngombezi" zal in 1966 naar schatting een recordproduktie van sisal bereiken van 6.800 ton. Tot eind november bedroeg de produktie 6000 ton, terwijl in december als te grote re genval uitblijft nog op ongeveer 800 ton wordt gerekend. Deze uitkomst zou gunstiger zijn dan de raming die op 6000 ton was gesteld. De ook in 1966 voortdurend dalende prijs van sisal zal echter nauwelijks een winst toelaten, zo deelde het bestuur op een buitengewone vergadering mede. Een eventueel ver lies zal echter zeer gering zijn in deze sector. Ten aanzien van de koffie-onderneming wordt een positief resultaat verwacht. Hoewel ook de prijs voor dit produkt daalde, kon dit nadeel worden opgevan gen door een produktietoename van 319 tot 370 ton. Voor 1967 is reeds een order van 1000 ton sisal geboekt tegen de prijs van sterling 73,8.-. Van de deelne ming Tungi Ltd. in Tanzania wordt in 1967 wederom een hoger jaarproduktie verwacht en wel van circa 7000 ton. BRUSSEL De expansie van de Bel gische buitenlandse handel verloopt tra ger, hoewel niet kan worden gesproken van een teruggang, zo heeft de Belgi sche minister De Winter verklaard in de Kamercommissie van buitenlandse handel en technische bijstand te Brus sel. In oktober van dit jaar is de buiten landse handel met slechts 5,5 procent toegenomen, zo zei hij. De voornaam ste oorzaken van de vertraging waren volgens hem, de vertraging van de al gemene conjuncturele ontwikkeling en maatregelen die in Duitsland voor in- voerkredieten van kracht zijn geworden en waardoor een daling van de vraag werd veroorzaakt. Duitsland, op een na de grootste klant van België, kocht in de eerste tien maanden van dit jaar an derhalf miljard frank minder in België dan vorig jaar.

De Vallei | 1966 | | pagina 11