Koopdrukte met de Kerst Kerstgeschenk nog niet ingeburgerd in januari te Veenendaal Je moet er een brokje natuur van maken Ook vogels zijn aan modekleur onderhevig NM Kweker Loef: Wij worden benadeeld door mensen die als bijverdienste kerstbomen gaan verkopen Voorzitter G. A. Blankestijn over komende tentoonstelling van Veenendaalse Vogelvrienden 572 UITZONDERINGEN - DEPRESSIE TIENMAAL RENTE DOMINEERT NU 51/2% 1*9* voor u op tafel. Dat is nu de spaarvorm met de dominerende rente'; opzegtermijn tot f 10.000,slechts 6 maanden, daarboven 12 maanden. Ook wanneer deze ter mijn u minder goed past, hoeft u nog niet te „passen". U kunt doorgaan met 4y2% of 31/2% rente met korte tot zeer korte opzegtermijn. De NMB heeft altijd de juiste spaarvorm voor u. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 50 vierkante meter Rode kanarie Goed voor de huid het gehele jaar door Mist u uw dagblad DE VALLEI DONDERDAG 22 DECEMBER l?6ê VEENENDAAL/RHENEN Kerstmis staat voor de deur. In de winkels glinsteren de Kerstboomversiersels en in de horecabedrijven schitteren de Kerst bomen al. De sfeer, die zo onverbrekelijk bij het sparregroen en de kaarsjes hoort, is al te proeven als men de winkelcentra van de plaatsen in onze omge ving bezoekt. De middenstand etaleert een aangepast assortiment van allerlei artikelen, die met 'i naderende feest van Licht en Vrede elk jaar weer omlijsten. Voor de winkeliers betekenen de dagen voor Kerstmis niets ander dan een pe riode van drukte, die evenwel nog niet te vergelijken is met de bedrijvigheid rond St.-Nicolaas. Zeker niet in V'daal, Rhenen en omliggende plaatsen, waar van de landelijke tendens, dat er met Kerstmis steeds meer/geschenken worden ge geven, nog niet veel te merken is. In deze omgeving' blijft Sint-Nicolaas het feest van de pakjes-avond en behoudt het Kerstfeest zijn eigen karakter. Dat is ook duidelijk aan de omzet van de middenstanders te merken. De komst van de Sint luidde een piek in de verkoopcijfers in, de inkopen rond Kerst zijn van veel geringere omvang en beperken zich in vele gevallen tot artikelen voor een feestelijk gedekte dis. ADVER1 ENT It Vanzelfsprekend zijn de kwekers en de verkopers van kerstbomen dezer da gen buitengewoon actief. De verlichte sparreboom is steeds het symbool waar aan het Kerstfeest, populair gezegd, wordt „opgehangen" „Kerstmis zonder een kerstboom is lang zo echt niet", zei een mevrouw ons gistermiddag toen zij van de Vee- nendaalse kweker A. Loef, die zijn bo men op de hoek van de Hoofdstraat en de Markt aan de man brengt, een klei ne boom kocht. De heer Loef noemt de verkoop dit Jaar zonder meer goed. „Minder goed gaat het met de bij-artikelen", vertel de hij. „Dat komt voornamelijk omdat er bijna geen hulst meer te krijgen is. Er zitten dit jaar geen bessen aan de takken en dan worden ze onverkoop baar". Volgens zijn zeggen liggen de prijzen van de kerstbomen dit jaar niet hoger dan vorig jaar. „Ze variëren van een rijksdaalder tot een gulden of vijf, zes". De heer Loef zei vervolgens van me ning te zijn dat hij namens vele colle ga's sprak toen hij een heel ander fa cet van de kerst boom verkoop aansneed. „Wij worden ernstig benadeeld door al lerlei bouwvakkers en fabrieksarbeiders die omstreeks deze tijd als een soort bijverdienste kerstbomen gaan verko pen. In Veenendaal gebeurt dat vrij veel. Zij halen voor ons de room eraf. Het komt wel voor dat men met bak fietsen langs de deuren gaat om bo men te verkopen. Ze zijn blijkbaar ang stig dat ze alle bomen, die ze hebben opgekocht, niet kwijtraken. Angst is vooral in dit verband een slechte raad gever Zoals gezegd, is het in Veenendaal en omgeving nog geen gewoonte dat men elkaar met Kerstmis met geschen ken gaat verrassen. Op deze regel zijn slechts enkele uitzonderingen, een man die daarvan mee weet te praten is de heer O. Bruinsma, filiaalchef van het geschenkenhuis Pauk in de Hoofdstraat te Veenendaal. „Het kerstgeschenk is in'hier nog echt niet ingeburgerd", zei hij ons. „De vraag gaat in hoofdzaak uit naar kerstboomversiering en andere artikelen die daar direct mee in ver band staan, kaarsen bijvoorbeeld. Ser viesgoed en borden gaan ook meer dan anders de deur uit, omdat men van Kerstmis een specifiek eetfestijn heeft gemaakt". Hoe is zijn omzet in vergelijking tot de verkoop met Sint-Nicolaas? Het antwoord: „Als we een vierde deel halen mogen we best tevreden zijn..." Wat de kerstversierselen be treft, kan de heer Bruinsma zich niet aan de indruk onttrekken dat de markt oververzadigd raakt. „De mensen raken gecultiveerd, als ik het zo eens mag uitdrukken, men heeft al van alles en nog wat. Neem het voorbeeld van een verlichting. Zo'n ding koopt men eens in de twintig jaar Zijn kerstboomversierselen aan mode onderhevig „Het ene jaar", zo besluit de heer Bruinsma, „is er meer vraag naar ge kleurde ballen, nu zijn de witte weer meer in de mode. Anders is het met de kaarsen, daarin zijn wel vele nieuwe varëteiten. De mensen besteden er ook veel meer geld aan dan vroeger. Vorig jaar had ik een partij zogenaiinde bloem-kaarsen uit Oost-Duitsland ge kocht. Ik verkocht er toen maar een paar. Nu, een jaar later, zijn ze ge woon weggevlogen In de muziekhandel van de heer B. van Hees aan de Markt te Veenendaal is het interieur enigszins afgestemd op niet ontgaan. „Maar er is hier nog niets van een depressie te merken", zo verze kert hij ons. „Het tegengestelds is juist het geval, men gaat hoe langer hoe meer kopen met Kerst, tenminste in onze branche wel. Platen kopen voor de kerst is voor velen bijna een gewoonte geworden. Men besteedt er veel meer geld aan dan vroeger...." Ook in Khenen heeft men de komst O Slijter J. Hovestad uit Rhenen laat deze dagen evenals zijn collega's vele flessen over de toonbank gaan. het naderende Kerstfeest. Op vele plaat sen is ruim baan gemaakt voor de col lecties kerstplaten, waarnaar dit jaar veel vraag is. „Klassiek overheerst in deze tijd", zegt de heer Van Hees over de ver koop. „Men heeft veel voorkeur voor een zangeres als Caroline Kaart Ook de Maastreechter Staar komt nu weer volop in de belangstelling. De kerstpla ten van Jim Reeves tenslotte zijn voor al voor de jongeren een grote trekpleis ter." De muziekhandelaar zijn de berich ten over een ophanden zijnde crisis 0 De collecties kerstversieringen worden dezer dagen in de winkels flink „uit gedund". O van het Kerstfeest aangekondigd. De v.v.v. heeft een verlichte boom in de stad laten plaatsen en ook elders in de gemeente wordt men door mid del van lampjes, sparretakken en an dere decoraties aan Kerstmis herin nerd. De schippers die Khenen via de Kiju passeren kunnen uit de verte de lichtjes van de kerstboom, die voor hotel Stiehtse Oever en vlak langs het water staat opgesteld, al zien. „Die boom", vertelt mevr. Loes van Essen in haar hotel, „staat daar elk jaar. Ik vind het vooral leuk voor de schippers. Trouwens het gevaarte is gisteren omgevallen, vandaag hebben we de schade weer hersteld..." Behalve voor de middenstand bete kent de Kerst-tijd ook voor de horeca bedrijven een periode van grote bedrij vigheid. Velen beschouwen Kerstmis als een goede gelegenheid om eens buiten de deur te gaan eten. Het is een ten dens die de laatste jaren steeds grotere vormen heeft aangenomen en Loes van Essen evrtelt dan ook: „We zijn nu wel tien maal drukker met reserverin gen dan vorig jaar. Het wordt meer en meer een gewoonte om ergens anders dan thuis te eten. Als ik de mensen hier zo hoor, zien velen nogal tegen de bereiding van bijvoorbeeld een kalkoen op, men laat het liever aan een kok over. Bovendien beschikt een restau rant natuurlijk over allerlei specialitei ten, die men thuis niet zo een, twee, drie zal klaarmaken...." „Morgen", zo gaat ze verder, „komt hier de grote voorraad aan. We kunnen dan al met het voorbraden van het wild beginnen..." Voor een restaurant is ook de sfeer, waarin men de gasten ontvangt van be lang. Vele versieringen aan de wand en een kerstboom helpen mee een speciale stemming te creëren, ook in de Stichtse Oever, waar het groen en de mistletoe nu al op ruime schaal zijn aangebracht. In de Rhenense slijterij „De Berg- poort" vertelt de heer J. Hovestad en kele bijzonderheden over de verkoop, in zijn branche. „Vorig jaar", zo steekt hij van wal, „begonnen de mensen om deze tijd plotseling te hamsteren. Von deling had de prijzen toen flink omhoog gegooid. Er waren mensen die een li- ADVERTENTIE Kerstbomen kopen, een elk jaar te rugkerend onderdeel van de voorbe reidingen voor sfeervolle Kerstdagen. ter drank hadden besteld en die later tegen me zeiden; zet er maar een hele kist neer..." Deze grootscheepse inkopen komen nu bijna niet meer voor en daarom is het voor de heer Hovestad niet moeilijk te bepalen dat de verkoop die van vorig jaar niet zal halen. Gelooft hij dat er een crisis in zicht is? Hij zegt: „Ach, de mensen zijn wel wat terughoudend, maar ik geloof dat ze door de kranten de televisie een beetje bang gemaakt worden. Men is huiverig geworden door al die berich ten...." En tenslotte: „De beste tijd komt voor ons nog. De dagen rond oud en nieuw, dan bereiken we de top. Of ik zelf met de feestdagen wel eens wat drink? Ja. dat wel, een glaasje jonge onder de kerstboom vind ik bar gezel lig VEENENDAAL. Vau 9 t/m SI ja nuari 1967 wordt de Yeenendaalsc be volking weer in de gelegenheid gesteld om zic-h te laten onderzoeken op long- afwijkingen en andere ziekten van de borstorganen. In een schermbeeldauto zal van iede re deelnemer een röntgenfoto worden gemaakt. Volgende week zal huis-aan-huis een circulaire worden bezorgd, waarin het gemeentebestuur op de noodzaak van het onderzoek wijst en waarin mede delingen over het onderzoek worden gedaan. De circulaire bevat tevens een lijst met namen van huisartsen en voorgan gers of vertegenwoordigers van kerkge nootschappen, die deelneming aan het onderzoek aanbevelen. De aan ieder persoonlijk gerichte op roepen worden in de eerste helft van de week na nieuwjaarsdag bezorgd. Loes van Essen brengt Hotel de Sticht se Oever met groen en kaarsen in kerststemming. De bank waar u zich thuis voelt! Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1 VEENENDAAL De grote jaarlijkse tentoonstelling^iro^n druiven en in de grond de talrijke vijvers met van de Veenendaalse Vogelvrienden, één van de grootste™ goud vissen van alle mogelijke grootten. In onze tentoon- verenigingen in Nederland op dit gebied, zal dit jaar tij-IPstelling hebben wij geprobeerd, met de middelen, die ons dens de Kerstdagen een heel ander karakter dragen dan jf ter beschikking stonden, zoiets in het klein op touw te vorig jaar aangezien enkele nieuwe ideeén ten uitvoer zetten. In de Patrimoniumschool zal een volière komen met een oppervlakte van 50 vierkante meter. Daarin komen enkele bankjes te staan. De vogels zullen vrijelijk om de bezoekers heen vliegen. Een brokje natuur zou je kunnen zeggen. Ook hebben we een stand opgezet, die betrokken is bij een soort prijsvraag. Er komen allerlei geluiden uit van vogels, die in onze omgeving voorkomen. Wanneer de bezoeker denkt te weten welk diertje de voortbrenger ervan is, kan hij of zij op een knopje druk ken. Gaat dan 'n lichtje branden, dan is 't goed geraden". zullen worden gebracht. De show wordt weer gehouden in enkele lokalen van de Patrimoniumschool. Voorzitter G. A. Blankestijn. wonende in de Dr. Colijnstraat, ver telt er over. „In een tentoonstelling moet je trachten zo dicht mogelijk de werkelijkheid, de vrije natuur, te be naderen. Als inspiratiebron staat de Louisehal van het Wassenaarse Dierenpark wel op de eerste plaats. Wan neer men in deze vogelhal rondloopt, waant men zich al gauw in de vrije natuur. Links en rechts de bonte menge ling van vogel kleuren, in de hoogte, tegen het glas, de De Vogelvrienden weid Ln 1953 opge richt en behoort thans tot de groot ste verenigingen op vogelgebied in Ne derland. 240 leden uit Veenendaal en omgeving maken er deel van uit. De laatste jaren heeft men, naar de woor den van de voorzitter, nogal aan de weg getimmerd. Na de deelname aan de Vewibeto, 'n beur» van de Veenen daalse Winkeliersvereniging. treden maar liefst 100 leden tot De Vogelvrien den. De vogelsport gaat enorm vooruit, volgens de heer Blankestijn door de welvaart. En de leden komen uit alle rangen en standen. Niet alleen hierdoor wordt de bloei van de Vogelvrienden verklaard. Een belangrijk punt is ook het gevarieerde karakter van de vereni ging. Zowel tropische vogels als kana ries en grondvogels worden gekweekt. Voorzitter Blankestijn stelt zich veel van de tentoonstelling voor, die zater dag geopend wordt, en die ook Tweede Kerstdag voor de belangstellenden toe gankelijk is en zal voortduren tot en met vrijdagavond. Donderdagavond zullen de keurmees ters A. v. Lieinpd (bondsvoorzitter), G. J. Buitenhuis, J. W. Lensink, H. J. Veerkamp. A. Dommscholt, A. Jansen en P. Mereboer de vogels onder de loep nemen. Op kleur, bevedering, con ditie en houding zullen ze gekeurd wor den. Het aantal inzenders is zeventig. Er zijn 49 eerste prijzen, 53 tweede en 50 derde. De prijzen zijn bijna allemaal door de Vogelvrienden aangekocht, want zo zegt de voorzitter, „wij houden niet van schooien: daarbij komt dan ook dat we veel leden hebben en zodoende geen financiële moeilijkheden." „Een tentoonstelling moet je zo aan trekkelijk mogelijk maken," zegt de heer Blankestijn. „Met die twee nieuwe ideeën zijn we al op de goede weg. Zo weinig mogelijk kooitjes, maar op korte termijn dat verwezenlijken bestaat niet. Er zijn op deze tentoonstelling altijd nog zo'n 650 kooien. Ook enkele voliè res met fazanten zullen er zijn en niet te vergeten een srtuk of wat mandarijn- eenden. Al vele weken zijn we bezig om wat kleur voor de volière van 50 m2 bij el kaar te krijgen. We zijn naar impor teurs in Brabant en Hilversum geweest en hebben daar vogels aangekocht. Het Voorzitter G. A. BLANKESTIJN 3000 bezoekers O is allemaal wel duur. De kosten van de vogels in deze volière zijn 400 a 500 gul den." De hele tentoonstelling is verze kerd tegen een hoog bedrag. Dat moet wel, want op deze show zal zeker voor f 20.000 aan vogels aanwezig zijn. „In Veenendaal is lange tijd de rode kanarie favoriet geweest. In het land stonden wij er ook om bekend. Momen teel neemt de vraag wat af. De mode kleuren zijn nu meer zilver, goud. pas tel, ivoor en opaal. De export van Vee nendaalse vogels ligt hoog. Zo'n 10.000 dieren vinden jaarlijks hun weg naar Italië, Frankrijk en Amerika. Dit jaar was het wat minder." Voorzitter Blankestijn, die zaterdag morgen de officiële opening zal verrich ten. vertelt tot slot: „Verleden jaar trokken we 3000 bezoekers, een hoog aantal, maar we verwachten er dit jaar nog meer." BEL tot 17.30 uur 3550 na 17.30 uur tof 19.30 uur 4163 VEENENDAAL 's Zaterdags 16.30-17.30 uur Telefoon 4163.

De Vallei | 1966 | | pagina 3