Zorg in de Kamer over financiering bouw natuurlijk... daar zegt# iedereen ja op! apart f ris... altijd fris... ideaal fris... Boeken-nieuws Expeditie Kamau Periscoop neer Poel van vuur Saldo Rijk bij Ned. Bank thans lager dan ooit Oliemaatschappij en krijgen niets cadeau Royal ClubTonic Royal ClubTonic Ambtenaren hebben teveel ruimte" PvdA wil nationale woningbouwlening Koel onthaal voor huurheffing ir Premier Zijlstra in Eerste Kamer MOTIE LIBERALISATIE Lord Thomson mag Times kopen Prof. Witteveen (VVD) wil bezuinigen: Kamer aanvaardde motie over studie- toelagebeleid Prinses ontvangt huwel ij kscadeau 30 december Gastarbeiders namen vaker „enkele reis*" dan vorig jaar k Spoorwegpensioenwet in Tweede Kamer Van Riel boos „Ook dit Kabinet wil maximale bate99 SPOED GEBODEN DONDERDAG 22 DECEMBER 1966 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de Tweede Kamer heeft de heer J. Bommer (P.v.d.A.) gisteren gepleit voof uitschrijving van een nationale woningbouwlening in klei ne coupures. De K.V.P.'er Andriessen dacht in dezelfde richting: „Geen enkel redelijk middel mag achterwege worden gelaten om de financiering veilig te stellen en de continuïteit in de bouw te handhaven, ook met het oog op de werkloosheid", zei hij. Bij het debat over de begroting van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning, werd gisteren in vrijwel alle kampen zorg over de financiering van de wo ningbouw uitgesproken. De heer Bommer wilde desnoods belastingfaciliteiten om een nationale woningbouwlening te doen slagen. Evenals de C.H.-afgevaar- digde Van der Peijl, waarschuwde hij voor stagnatie in de bouw, waardoor de werkloosheid zal worden vergroot. Hij vroeg bij de bouw van rijksgebouwen voorrang te geven aan streken, waar werkloosheid heerst of dreigt. Voor de financiering zag hij wei nig in de voorgenomen huurheffing voor bewoners van woningwetwoni- gen, die meer dan 12.500 gulden per jaar verdienen. De heffing zou 70 mil joen gulden opleveren. De P.v.d.A. vindt de maatregel in de huidige vorm onaanvaardbaar. De K.VP'er Andries sen liet doorschemeren, dat zijn frac tie er ook niet veel voor voelt en ir Van Dis (S.G.P.) acht de heffing on billijk. Andere sprekers lieten zich er nog niet over uit. Prof. Witteveen (V.V.D.) schreef de gestegen werkloosheid in de bouw toe aan de nog doorgaande stroom van ar beiders naar de bouwwereld. In okto ber van dit jaar waren er 3 pet. meer bouwvakkers dan een jaar tevoren. „Is het geen tijd", vroeg hij, „om de bij zondere maatregelen om meer bouw vakkers te krijgen, zoals dienstplicht faciliteiten en financiële steun voor om scholing, te beëindigen?" Een teruggang in de woningbouw zag de liberaal nog niet. Hij consta teerde een trek van de woningbouw naar de particuliere sector en kondig de een motie aan om de nieuwe minis ter, ir. Witte, te bewegen om in het bouwprogramma 5.000 woningwetwo ningen naar de particuliere sector over te hevelen. Mr. Aantjes (A.R.) reageerde hier op: „Met zulke zware wapens moeten we voorzichtig zijn." Verwijzend naar de woningwetwoningen -B, zei hij: „We moeten ons niet aan kunstgrepen te buiten gaan, omdat een bepaald aan tal woningen nu eenmaal in het bouw programma staat." Vorig jaar had de toenmalige minis ter Bogaers 15.000 van deze dure wo ningwetwoningen (huur ruim 34 gulden per week) op het programma gezet, maar dit jaar zullen er slechts 2.000 worden gebouwd. Er is meer animo voor bouw van andere huizen, waar door het totaal aantal woningen in 1966 toch op ongeveer 122.000 zal komen. De liberalisatie van de woningbouw in het noorden en zuiden van het land werd algemeen toegejuicht. „Het wordt nu tijd voorzichtig de teugels wat te vieren, ook voor de niet-woningbouw", aldus de heer Van der Peijl. LONDEN De Britse regering heeft de persmagnaat Lord Thomson of Fleet toestemming gegeven „The Times" toe te voegen aan- zijn wereldomspannend kranten - imperium. De monopolie - commissie bepaalde, dat overdracht van de 181 jaar oude Times en Lord Thomsons Sunday Times" aan één enkele maatschappij „niet tegen het openbaar belang zal z(jn". Een en ander houdt in, dat een nieuwe maatschappij, de „Times Newspapers Ltd.", zal worden opgericht en eigena res zal zijn van zowel The Times als The Sunday Times. Tot dusver stonden beide bladen ondanks hun bijna gelijkluidende namen in geen enkele relatie tot elkaar. Thomson die de eigenaar is van 125 dagbladen en 150 periodieken van Austin in Texas tot Bangkok in Thai land zal voor 85 procent financieel geïnteresseerd zijn in de nieuwe maat schappij. De familie Astor, die de afge lopen 44 jaar eigenares van The Times was, behoudt 15 procent van de aande len. The Times werkte de laatste tijd met grote verliezen. ADVERTENTIE Neem steeds lo'n grote fles extra in huis. 'nPuur genoegen, óók met een schijfje citroen of een tik. De socialist Bommer merkte op dat de minister blijkbaar verdere liberali satie van het huurbeleid overweegt. Minister Bogaers had dit drie maanden na de huurverhoging willen invoeren. De maatregel zou dan 1 oktober kunr nen ingaan, omdat de huurverhoging is uitgesteld tot 1 juli. Het zou onjuist zijn, aldus de heer Bommer, als dit overgangskabinet daarover al een be slissing zou nemen. Mr. Witte zou de Kamer vandaag antwoorden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ambtenaren krij gen in nieuwe kantoorgebouwen te veel ruimte, aldus prof. Witteveen (VVD) gisteren in de Tweede Kamer. Hij diende een amendement in om de post voor rijksgebouwen op de begro ting van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening met 40 miljoen gulden te verminderen. Prof. Witteveen zei, dat de Alge mene Rekenkamer een vloeropper vlakte van zeven k acht vierkante meter per ambtenaar in een kantoor gebouw redelijk acht. In het bedrijfs leven is men zuiniger met de ruimte. In Rotterdam heeft het Shell-ge bouw 5,9 m2 per personeelslid en de Nationale Levensverzekeringmaat schappij 4,8 m2. In het nieuwe gebouw van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volks gezondheid in Leidschendam is er echter 14,6 m2 per ambtenaar be schikbaar en in het flatgebouw van het ministerie van Cultuur, Recre- e en Maatschappelijk Werk in Rijs wijk 11 m2. Versobering op dit punt zou, volgens de liberaal, 12 tot 20 miljoen gulden besparen. Minder ster ke groei van het aantal ambtenaren, die mogelijk is door automatisering, kan nog eens een bezuiniging van 20 miljoen gulden opleveren. Over het amendement wordt van daag beslist. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 68 tegen 52 stemmen de motie-Vermooten over het rijksstudletoelagebeleid aangenomen. Voorstemmers waren de P.v.d.A, V.V.D., C.H.U., P.S.P., C.P.N., S.G.P en Boerenpartij Dr. Vermooten (Pv.d.A.) beoogt met de motie de minister zover te krijgen dat hij voor het studiejaar 1967-'68 op nieuw een overgangsregeling vaststelt voor toekenning van de rijksstudietoe lagen, die een verbetering moet inhou den wat betreft de bedragen, die de ou ders van studenten voor hun eigen le vensonderhoud worden toegerekend. Mede op deze bedragen wordt de hoog te van de studietoelagen gebaseerd. In zijn motivering, zei de heer Ver mooten, dat het twijfelachtig, zo niet onmogelijk, moet worden geacht nog voor het komende studiejaar een af gerond definitief stelselvoor de rijks- studietoelagen te ontwerpen. Hij wil in elk geval een kamerdebat over de uit gangspunten voor een definitieve rege ling. De Kamer verwierp een amendement van prof. Witteveen V.V.D.dat de bedoeling had de begrotingspost voor nieuwbouw voor het Instituut voor So ciale Studiën in Den Haag te schrap pen. Het instituut is, volgens de minis ter, nu te klein behuisd en nieuwbouw is noodzakelijk. Hiervoor staat f 2,5 miljoen op de begroting. Prof. Witte veen leek een nieuw gebouw onnodig. Voor zijn amendement stemden, behal ve de V.V.D. ook de C.H.U., de Boe renpartij, de S.G.P. en de G.P.V., als mede de heer P. Voogd (ex-vertegen woordiger van de Boerenpartij). Ie alg. Bets dond. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven ontvangen hun huwelijksgeschenk vrijdagmorgen 30 december in het paleis Soestdijk. Voor het geschenk zijn door een con tactgroep onder leiding van ir. C. Staf giften ingezameld. Dank zij de giften in goederen en geld, kunnen de verlangens van het bruidspaar, die op een keuzelijst waren vastgelegd, voor een groot deel worden vervuld. Glaswerk en zilver, alsmede een ikoon, een rubberboot, een schom- melbank en o.m. een broodrooster vor men onderdelen van het huwelijksca deau. Behalve door vertegenwoordigers van de contactgroep voor het huwelijksca deau, zullen vrijdagmorgen 30 decem ber, van tien uur af, ook door anderen nog geschenken worden aangeboden. UTRECHT De grote uittocht van buitenlandse arbeiders uit ons land, die de kerstdagen thuis gaan doorbrengen, is nu in volle gang. Uit informaties van drie Nederlandse reisbureaus, die voor de Nederlandse Spoorwegen de meeste boe kingen verzorgen, blykt dat 50 procent van de gastarbeiders een enkele reis nam en 50 pet. een retourbiljet. Het vorig jaar was dit 40 pet. enkel en 60 pet. retour. Deze procentuele verandering zou wel eens het gevolg kunnen zijn van de con juncturele wijzigingen in ons land de laatste maanden, waardoor veel buiten landers geen zekerheid meer hebben om trent hun werkgelegenheid in Neder land. De schoonheid van de natuur is al tijd een geliefd decor voor de roman cier. De band tussen mens en natuur is zo duidelijk voorstelbaar, dat de schrij ver heel gemakkelijk de fantasie van lezer aan het werk kan zetten. De En gelse auteur William Stevenson is bo vendien een uitstekend kenner van de natuur en speciaal van die van Afrika. De sfeer van het oerwoud voelt hij aan tot in alle vezels van zijn lichaam en met zijn vaardige pen weet hij fleze ge voelens op papier uit te dragen. Dat springt weer duidelijk naar voren in zijn laatste roman „The Bushbabies" die nu bij de uitgeversmaatschappij „Lemniscaat" in het Nederlands is ver schenen, onder de titel „Expeditie Ka mau" In het fraaie landschap van Kenya plaatst hij een authentiek verhaal over de belevenissen van een curieus drietal: het meisje Jackie, Tembo de neger en het kleine nachtaapje Kamau. Dit drie tal maakt een spectaculaire tocht dwars door de oerwouden van Kenya. De vader van Jackie is dierenvanger en moet naar Engeland terug. Jackie is bevreesd, dat zij haar vriendje Kamau zal moeten achterlaten, vlucht met Tem bo de assistent van haar vader en trekt' naar het gebied waar Ka mau is gevangen om hem daar achter te laten. De politie denkt dat Tembo het meisje ontvoerd heeft en begint een wilde jacht op het drietal. N-iet alleen de opwindende avontu ren van het drietal maken de charme uit van dit boek, maar eveneens de prachtige natuurbeschrijvingen, die ge tuigen van een grote liefde voor alles wat leeft en groeit. Victor Ambrus illustreerde het boek met bijzonder fijn aangevoelde tekenin getjes. De vertaling is van I. Croops de uitgever „Lemniscaat" te Rotterdam en de prijs f 9.50 De negerassistent van haar vader IXort geleden verscheen bij de Uitge- versmaatschappy „West Fries land" de uit het Engels vertaalde ro man „De laatste kaper" van de auteur Douglas Reeman. Nu, enkele maanden later, is „Periscoop neer" van dezelfde auteur van de persen verschenen. Evenals „De laatste kaper" is het een uitgave, waaraan typografisch veel zorg is besteed. Het is een verhaal van een duikboot kapitein, die, terwijl de Duitse vloot reeds de ondergang in zich heeft, aan het eind van de oorlog, met een belang rijke opdracht wordt uitgezonden naar een kleine havenplaats aan de Franse Westkust. Ondanks zijn grote twijfel aan een Duitse zege is voor hem het „Befehl ist Befehl" heilig. Zonder de objectiviteit uit het oog te verliezen, weet Reeman op boeiende wij ze de strijd van deze figuur, Rudolf Steiger, tegen aflatende discipline, sa botage en desertie in de barre woest heid van de Atlantische Ocèaan te be schrijven. Maar nog sterker heeft Ree man het accent gelegd op de strijd van deze man met zichzelf. Veel meer een psychologische roman dan een oorlogs roman en mede daarom prettig lees baar. Reeman blinkt uit door een per fecte karakterbeschrijving en daardoor worden zijn figuren zo levend. T. H. meest volledige documentaire -.rdemenstoorlog tegen Duitsland ue jaren 1962—1945, die tot dusver is verschenen, is een boek van de En gelsman David J. Irving, dat, thans voor Nederland bewerkt, onder de titel Poel van vuur", bij de Hoornse uitge verij „West-Friesland" van de pers is gekomen. De schrijver heeft geput uit allerlei geallieerde en Duitse bronnen, vlieg- journalen, documenten en ooggetuige verslagen, die het geheel tot een impo sant relaas van een soms huiveringwek kende realiteit hebben gemaakt. Irving heeft de verschrikkingen van de totale oorlog zonder iets te verhullen opgete kend, maar nergens komt hij tot een beschuldiging van de ene of sentimen teel medegevoel met de andere partij. Het boek wil slechts een objectieve waarschuwing zijh om de mensheid in de toekomst van zoiets vreselijks te weerhouden. Het boek bestaat uit een reeks stuk voor stuk boeiende reportages van de grootscheepse aanvallen Qp Keulen, het Roergebied, Berlijn, München, Frank fort en tal van andere Duitse steden. Vooral de luchtoorlog tegen Hamburg en de dramatische ondergang van Dres den, waarbij onder de burgerbevolking resp. 55.000 en ongeveer 135.000 slacht offers zijn gevallen, zijn aangrijpend beschreven. Het fotomateriaal beschikbaar gesteld door het Imperial War Museum te Lon den, is goed, maar had voor de prijs van het boek (f 12,90) best wat uitge breider mogen zijn. De klei-exploitatiemaatschappij Mols N.V. uit Schinveld, heeft per 24 december elf man ontslagen. Het is 20 prqyent van de totale personeelsbe zetting. Het ontslag is het gevolg van het feit, dat vergunningen, die reeds lange tijd geleden werden aangevraagd, nog niet zijn verleend. ADVERTENTIE (Van onze parlementarie redacteur) DEN HAAG „Het is tyd om te zeggen, dat het met de rijksfinanciën niet best is gesteld. Aan het eind van dit jaar zal het saldo van het Rijk bij de Neder landse Bank een laagte-record te zien geven, in tegenstelling met vorige jaren, toen er nog een saldo was van ongeveer f 800 miljoen". Dit verklaarde minister president Zylstra woensdag in de Eerste Kamer, tijdens de algemene politieke en financiële beschouwingen. Uit dit laagte-record trok de heer Zylstra de conclusie, dat er niet veel meer is om inflatoir te financieren. Dat geldt trouwens ook voor de gemeenten, aldus de premier. De suggestie van ir. Vos (PvdA) om de behandeling van het wetsont werp inzake de verhoging van de om zetbelasting naar een latere datum te verschuiven, wees de bewindsman van de hand. „Ons programma is een ge heel. We moeten 1 januari weten wa- we voor de gemeenten kunnen doen", aldus zei de minister-president. Hij deed een dringend beroep op de Ka mer om de wetsontwerpen gezamen lijk te behandelen. Tenslotte sprak prof. Zijlstra de hoop uit, dat ook de heer Vos en zijn fractie voor de belasting-ontwerpen zullen stemmen, die volgende week in de Se naat zullen worden behandeld. „De op brengst wordt buitengewoon goed ge bruikt. Die opbrengst stelt ons in staat een bijdrage te leveren tot herstel van het evenwicht. Het is een van de beste bestedingen, zodat de heer Vos kan zeggen: het moet maar. Destijds wa ren we toch al tegen die belastingver laging". Bij de replieken, zei ir. Vos volgend jaar circa 70.000 werklozen te verwach ten. Daarom zei hij geen behoefte te hebben aan deflatoire maatregelen. We moeten nu maar eens onze reserves aanspreken, zo meende hij. Ook vrees de de heer Vos niet, dat we zonder de belastingmaatregelen aan het eind van het volgende jaar voor dezelfde situa tie zullen staan. Hij begreep niet waar om de behandeling van de omzetbelas ting niet in januari kan geschieden. Naar aanleiding van hetgeen de mi nister-president had gezegd over de DEN HAAG In de Tweede Kamer heeft woensdagavond de nieuwe spoor wegpensioenwet besproken. Over het al gemeen bleek men weinig te voelen voor afschaffing van het recht op ver vroegd ouderdomspensioen voor perso neel van de Nederlandse Spoorwegen. Vandaag wordt erover beslist. De Ka mer stemt overigens met de nieuwe pensioenregeling in. ADVERTENTIE olie- en gaswinning op het continenta le plat, verklaarde ir. Vos, dat de me dedeling van de minister-president, dat ook hij streeft naar een maximale ba te, hem plezier had gedaan. Over an dere opmerkingen van de heer Zijlstra was hij echter ongerust, met name over de afwijzing van de zelfwerkzaamheid van de Staat. Daardoor wordt het ge vecht van de overheid van andere aard, zei ir. Vos, die meende, dat er in inter nationaal verband met Frankrijk en Italië iets te doen zou zijn. Mr. H. van Riel, de liberale fractie leider, wond zich tijdens de replieken op, toen hij werd geïnterrumpeerd door de heer A. H. Kloos (PvdA). Toen de heer Van Riel de gevaren uiteenzette van de inflatie, vroeg de heer Kloos bij interruptie of hij het S.E.R.-rapport ge lezen had. „Wat zegt u?!?" donderde de heer Van Riel tegen de heer Kloos. Toen de socialistische senator zijn vraag her haalde en de heer Van Riel zei, dat hij dit rapport had gelezen, merkte de heer Kloos op, daar niets van te heb ben gemerkt en dat de heer Van Riel er niets van had begrepen. De libera le woordvoerder zei hierop, dat hij zich niet „op zo'n kwajongensachtige ma nier" behoefde te laten interrumperen. De voorzitter, prof. Mazure, hamerde deze woorden af, terwijl de PvdA-frac- tieleider ir. Vos, naar. voren kwam om te zeggen, dat de heer Kloos het S.E.R.-rapport beter kent dan wie ook. Een andere socialistische senator, de heer Van Wingerden, riep tot de heer Van Riel, dat hij niet sprak voor een „stelletje studenten". Mr. Van Riel ging toen weer met zijn betoog op an der niveau verder, nadat hij aan de voorzitter enkele woorden van excuus had gericht. De AR-hoogleraar, prof. dr. W. Albe- da, merkte aan het siot van de discus sies op, dat de inflatie een „allemans zonde" is en onder meer verband houdt met de internationale structuur. De minister-president ontkende te genover ir. Vos, dat hij met zijn uit spraak, dat de Staat zelf niet olie en gas kan halen uit het continentaal plat, een troef uit handen had gegeven, die terecht zou zijn gekomen bij de olie maatschappijen. Dat de Staat het niet kan, weten de olie-maatschappijen heel goed, verklaarde de heer Zijlstra, die eveneens geen mogelijkheid zag om in buitenlands verband iets te kunnen doen. Verder had de minister-president geen behoefte aan een „staatsboorto- ren" en hij wees dan ook staatsdeelne ming van de hand. DEN HAAG minister-president Zijlstra heeft woensdag in de Eerste Kamer verklaard, dat het bij de olie- en gaswinning op het continentale plat ook voor dit kabinet gaat om „een maximale bate"voor de gemeenschap. Het kabinet is niet van plan iets aan de olie-maatschappijen cadeau te doen. De minister-president zette uiteen wat hij onder een maximale bate verstaat. Dat is niet een zo hoog mogelijke prijs voor een eenheid olie of gas, maar het produkt van eenheid en hoeveelheid olie en gas. Als men alleen streeft naar een zo hoog mogelijke opbrengst per een heid produkt, dan loopt men de kans, dat men in eigen vlees snijdt. Dan krijgt men misschien wel hoge bedragen per eenheid-produkt, maar anderzijds een geringere hoeveelheid olie en gas. Tegenover ir. H. Vos (PvdA) stelde de minister-president, dat er geen en kele aanleiding is om aan te nemen, dat alleen de afgetreden minister van Economische Zaken hard kan onderhan delen. Prof. Zijlstra wees erop, dat de hele oppervlakte van het Nederlandse deel van het continentale plat moet worden onderzocht, wat met hoge kos ten gepaard gaat. Als de bodem van Nederland niet was onderzocht, dan was misschien het aardgas in Slochteren niet gevonden. Ook meende prof. Zijl stra, dat als men een soortgelijke voor waarde in 1961, bij het begin van de rit had gesteld, misschien evenmin het Slochterense aardgas zou zijn gevonden. Verder verklaarde de minister-presi dent, dat als de maximale bate voor de gemeenschap kan worden verkregen op de voorwaarden, die zijn opgesteld door oud-minister Den Uyl, er bij hem geen enkele koude-watervrees bestaat om deze voorwaarden toe te passen, al leen omdat ze van de heer Den Uyl zijn. Ook was de minister-president van oordeel, dat als de Nederlandse rege ring zelf die enorme investeringen zou moeten doen voor de winning van olie en gas, het geruime tijd zou duren voor zij een opbrengst verkreeg. Dan zullen de ministers van Financiën .„kreunen" onder de lasten, die moeten worden opgebracht voor er opbrengst is. In dit verband zei de minister-president, dat in 1967 geen bate kan worden verwacht. Ir. Vos had de opbrengst namelijk be trokken bij de belastingmaatregelen, die het kabinet Zijlstra voorstelt en die naar raming f 500 miljoen in 1967 moe ten opbrengen. De minister-president gaf zijn geest verwant, de A.R.-fractievoorzitter en partijvoorzitter dr. W. P. Berghuis te verstaan, dat spoed geboden is. met de winning. „Het heeft naar zijn mening al lang genoeg geduurd," zei de heer Zijlstra. „Het gezegde, dat wat in een goed vat zit niet verzuurt, spreekt mij niet aan. Het boorseizoen 1967 is al ver speeld en voorkomen moet worden, dat dit ook zal geschieden met het sei zoen 1968. Als de voorwaarden niet in 's lands belang zijn, mag ik ze niet indienen, maar als we het wel eens worden, dan brengt de noodzaak spoed mee, dat we snel de algemene maatregel van bestuur indienen. Afgezien van de vraag of de Mijnindustrieraad nog moet worden in geschakeld, gaat mogelijk ook veel tijd heen met de parlementaire procedure. Het kan dan ook best zo zijn", aldus besloot de minister-president, dat de algemene maatregel van bestuur door dit kabinet wordt ingediend, maar dat de parlementaire goedkeuring niet zal volgen onder de levensduur van dit ka binet. Maar ook in dat geval hebben wij een bijdrage geleverd tot een spoedige olie- en gaswinning op de Noordzee."

De Vallei | 1966 | | pagina 6