Israëlische arts werd steun der bedoeïenen Links verkiezingspact in Frankrijk Rhodesische bankbiljetten in Duitsland in beslag genomen Spoedzitting bepleit over Soekarno Stalin stuurde Rokossofsky drie jaar naar een strafkamp Si Europese auto veiliger dan Amerikaanse Dr. Ben Assa krijgt de Albert Schweitzer-prijs VIEUX HOOFDSCHOTEL Pionier van Nederlandse afkomst Op verzoek van Britse regering Grote kernproef in V.S. Idealist Toverdokters zeldzaam zacht Bijgeloof Ommekeer Goed optreden redde meisje Executie Duitsers in Canadese parlement besproken Egyptenaar toch naar huis Belgisch verkeer veiliger Bemanning over boord gejaagd Kranten fusie in België Indonesisch parlement Goed voor de huid het gehele jaar door Kardinaal Feliin als bisschop afgetreden Wilson wil niet met Smith praten Volgens beroemde Ralph Nader: Corruptiegeval in Bonn DONDERDAG 22 DECEMBER 1966 (Van onze correspondent) TEL-AVIV „In een grondige kennis van de bedoeïenen zie ik de sleutel van onze toekomst. Als wij ons niet gaan voelen als een deel van het Midden-Oosten, dan hebben we hier niets te zoeken." Dat is de mening van de Israëlische arts van Nederlandse afkomst, dr. B. J. Ben Assa, die op grond van zijn pioniersarbeid onder de bedoeïenen in de Negeb-woestijn is onderscheiden met de Albert Schweitzer-prijs, die hem op 15 januari te Amsterdam zal worden uitgereikt. Deze opmerkelijke opvatting van de internationaal befaamde bedoeïenen arts past in het politieke programma van Uri Avneri, de excentrieke hoofd redacteur van Israëls succesvolle weekblad „Ha'Olam Haze" („Deze Wereld"), die een federatie van de joodse staat met de Arabische wereld voorstaat en sedert de verkiezingen van vorig jaar als eenling in het par lement zit. Dr. Ben Assa, die destijds in Ne derland Van Esso heette, te Amster dam medicijnen studeerde, heeft zich bijzonder ingespannen voor de medi sche verzorging van Israëls woestijn bewoners. Als overtuigd zionist kwam hij in 1950 naar Israël. „Het is mijn bedoeling duidelijk te maken dat wij joden iets voor de bedoeïenen over hebben, want wij weten wat het bete kent een minderheid te zijn." Aldus heeft hij zijn taak in de gloeiende woestijn opgevat. Tien jaar achtereen, tot vorig jaar bereisde de in Israël zeer bekende arts dag en nacht 1100 vierkante kilo meter ruig woestijngebied rond de hoofdstad van de Negeb-woestijn, Beersheba, waar de ongeveer 20.000 Israëlische bedoeïenen wonen. In die tien jaar pioniersarbeid werden de bedoeïenen zijn vrienden. Langzaam kregen zij vertrouwen in de dynami sche arts, die in schamele tenten kin deren vond in opgerolde tapijten, op deze wijze verstopt door angstige moeders voor de vreemde dokter, die hen kwam inenten. Behalve een vriend werd dr. Ben Assa ook de vertrouwensman van de bedoeïenen. Met trots zegt de on derscheiden arts: „Ik ben de enige man die de bedoeïenenvrouwen kent. Het zijn heel aardige, typisch vrouwelijke wezens die er alleen maar naar verlangen voortdurend kinderen te krijgen. Hoewel zij door hun mannen als vee en ruilwaar worden beschouwd zijn de vrouwen toch gelukkig. Ze weten dat ze zich volledig aan hun mannen dienen te onderwerpen." Bij zijn medische werk ondervond dr. Ben Assa, die goed bedoeïenen- Arabisch spreekt, zowel de concur rentie als de steun van de djerwisj, de toverdokter, die een geheimzinnige macht over de primitieve, zeer bijge lovige mensen uitoefent. Dr. Ben As sa heeft veel respect voor deze dok ters, die soms ongeneeslijk geachte zieken genezen. „Het zijn heel goede psychologen. Gevallen die ik niet aan kan, stuur ik vaak naar de djerwisj, die op zijn beurt weer patiënten naar mij verwijst," zegt hij. Bij wijze van voorbeeld vertelt hij, dat zowel hij als artsen en psychia ters van Israëls grootste ziekenhuis er niet in slaagden, een zeventienja rige bedoeïenenjongen, die wilde trou wen, te genezen van zijn voortdurend braken. De jongen werd pas beter na dat hij een vrouwelijke toverdokter gevraagd had hem te helpen. „Geef mij je hoofddoek en een gulden, dan zal ik erop slapen," zei zij. Het eer ste jaar kon zij hem niet helpen. Een jaar later sliep zij weer op de hoofd doek met een gulden. „Nu gaat het," verkondigde zij. Zij nam de jongen mee in haar tent waar ze hem al bla zend in zijn oor betoverde. Na deze behandeling was de jongen volgens dr. Ben Assa „volledig genezen". Zo herstelde ook een meisje van ADVERTENTIE een ongeneeslijk geachte uitslag. De djerwisj smeerde haar in met urine van een koe en kruiden en las haar voor uit de koran. Zeven dagen later was zij beter. De djerwisj was van mening, dat het meisje was genezen omdat zij volledig vertrouwen in hem had gesteld. Dr. Ben Assa drong tijdens zijn werk door in veel bedoeïenengehei men. Zo worden geestelijk gestoorde mensen door de bedoeïenen met wol- venbloed behandeld. Mollen worden op handen van kleine meisjes ge slacht, die dan later de eigenschap zouden bezitten zieke koeien met een slag op de buik te genezen. Soms is de hele stam langer dan een week in de woestijn op zoek naar een mol. Vrouwen die geen kinderen kunnen krijgen slachten een schaap en baden daarna met hun echtgenoot te Jaffo nabij Tel-Aviv in de Middellandse Zee. De bedoeïenen hebben een zeer originele en uit historisch standpunt bezien begrijpelijke opvatting van de staat Israël, die hen reeds acht tien jaar scheidt van de zwervende broeders in de omliggende Arabi sche landen. Dr. Ben Assa kwam tot de conclusie dat de bedoeïenen zich eigenlijk als de enige perma nente bewoners van Israël beschou wen. Een bedoeïenensjeik bracht deze omvatting als volgt onder woorden: „Wij hebben al heel wat heersers zien komen en gaan. De Turken, toen de Engelsen en nu de joden. Wij zul len wel merken wie en wat er na jul lie komt." De Israëlische bedoeïenen worden intussen door Israël met hun neus op de twintigste eeuw gedrukt. De bot sing van het moderne Israël met de achterlijke levenswijze van de bedoe- ienen is zo hevig, dat het bestaan van de woestijnbewoners grondig veran dert. Zó ingrijpend is deze snelle ont wikkeling dat dr. Ben Asa gelooft, dat er over tien jaar in het geheel geen bedoeïenen meer op kamelen van bron tot bron door de gloeiende vlakte zullen trekken. „De bedoeïenen willen zich op een vaste plaats vestigen," zegt dr. Ben Assa. Een tocht door de Negeb-woes tijn bewijst dit. Hier en daar staan houten en metalen huisjes midden in de woestijn die de lage, schamele ten ten vervangen. Bedoeïenen werken reeds in de steden als bouwvakarbei ders, benzinepompbedienden of chauf feurs. Sommigen keren 's avonds niet meer naar de stam terug. In tien jaar woestijriarbeid heeft dr. Ben Assa de bedoeïenen naar de beschaving zien groeien. PARIJS De Franse communisten en gematigd linkse partijen hebben een verkiezingsalliantie bekendgemaakt, ge richt op omverwerping van het bewind van De Gaulle en drastische vernieu wing van het binnen- en buitenlands be leid van Frankrijk. Het eerste stembuspact van de Fran se linkse partijen, sedert het in 1936 door socialisten, radicalen en commu nisten opgerichte „volksfront", werd op het hoofdkantoor van de communistische partij aan de pers bekend gemaakt door partijsecretaris Waldeck Rochet. De overeenkomst heeft ten doel, een nederlaag toe te brengen aan de Gaul listische Unie voor de Nieuwe Repu bliek (UNR) en haar kleine bondgeno ten, de onafhankelijke republikeinen, in de algemene vrekiezingen van maart a.s. Een stembusoverwinning - die ove rigens onwaarschijnlijk lijkt zou stellig een frontale botsing teweegbren gen tussen de Kamer en president De Gaulle. Tijdens de plechtigheid op het com munistisch hoofdkwartier werd het ak koord door zowel Rochet als Frangois Mitterrand, leider van de federatie van democratisch en socialistisch links (FGDS), de deelgenoot in de alliantie, DENVER Tijdens de repetitie voor Kerstmis gisteren vatte het kostuum van de elfjarige Susan Sheridan, die een kerstmannetje uitbeeldde, vlam. Zij liep schreeuwend de schoolplaats op en neer terwijl haar medeleerlingen verstijfd van schrik hulpeloos toekeken. Brandweercommandant John Horan zei later, dat het leven van het meisje werd gespaard door het kordate optre den van een kloosterzuster, die een van de leerlingen aanspoorde het meisje te doen struikelen. Toen snelde zij toe om het meisje heen en weer te rollen om de vlammen te doven. Het slachtoffertje is in het ziekenhuis opgenomen en maakt het redelijk goed. Zij heeft brandwonden in de eerste en tweede graad op haar rug en armen. OTTAWA. De Canadese minister van Defensie, de heer P. Hellyer, heeft woensdag toegegeven, dat het Ca nadese leger in Nederland destijds ge weren en een vrachtwagen aan nazi officieren heeft geleend om twee Duit se onderduikers terecht te stellen. Dat gebeurde enige dagen na de capitulatie in 1945. De minister zei dit in een ver slag aan het parlement van een on langs in Duitsland en Nederland inge steld onderzoek. De terechtstelling van de twee Duit sers was, volgens hem, niet onwettig, omdat de Duitse officieren nog verant woordelijk waren voor de discipline. „Het hele incident is zeer betreurens waardig", zei Hellyer, „maar men wint er niets mee om deze zaak na 21 jaar nog af te handelen". De zaak kwam onlangs aan het licht in het Westduitse tijdschrift „Der Spie gel", dat beschreef hoe de 28-jarige Rainer Beek en de 20-jarige Brund Dorfer door de Duitse krijgsraad we gens desertie ter dood werden veroor deeld. Hellyer sprak de bewering van „Der Spiegel" tegen, dat Canadezen zouden hebben aangedrongen op veroordeling en terechtstelling. Er waren geen aan wijzingen gevonden, dat de twee Duit se deserteurs met de geallieerden had den samen gewerkt of door de geal lieerden tot desertie waren aangezet. De Canadese vrachtwagen werd uit geleend om het mogelijk te maken, dat de terechtstelling buiten het kamp en niet onder de ogen van Canadezen zou worden uitgevoerd. Pas een dag later kwamen in het betrokken kamp instructies binnen, waarbij dergelijke bevoegdheden voor Duitse officieren werden beperkt, aldus de minister. als een mijlpaal in de recente Franse geschiedenis bestempeld. Krachtens de overeenkomst zullen de partijen in de eerste verkiezingsronde met eigen kandidaten komen. Vervol gens zullen zij hun sterkte bundelen achter een enkele linkse kandidaat bij de herstemming die moet worden ge houden in districten waar geen kandi daat in de eerste ronde een absolute meerderheid verwierf. In de verklaring wordt openhartig toegegeven, dat een sterker pact, met inbegrip van een gemeenschappelijk program in geval een links kabinet de macht zou overnemen, de communisten liever was geweest. De federatie, die socialistische, radicale en linkse groe peringen bundelt, wilde daar echter niet aan. ROME Een Egyptische natuurkun dige die vorige week beweerde dat drie functionarissen van de ambassade van zijn land in Rome hem tegen zijn wil in een vliegtuig naar Caïro hadden pogen te zetten, is toch naar Egypte vertrok ken. Italiaanse politiemannen begeleid den hem naar het vliegtuig, maar zeiden dat de man, de 27-jarige Galal Shafy, zelf had besloten naar zijn land terug te reizen. Shafy wilde niet vertellen waarom hij dat deed. Op de vraag of hij nog steeds naar Tripoli in Libië wil gaan, waar hem een baan is aangeboden, antwoord de hij: „Er is mij het een en ander be loofd... wij zullen zien". BRUSSEL In België is dit jaar mede dank zij intensievere en strengere politiecontrole, het aantal verkeersonge vallen en -slachtoffers voor het eerst in tien jaar aanzienlijk gedaald. Het ver- keersongevallencijfer ligt bijna 10.000 lager dan vorig jaar (195.207 tegen 204.906). Het dodencijfer is circa hon derd lager (1.119 tegen 1.218) en het aantal zwaar gewonden daalde met ruim duizend (14.614 tegen 15.666). Dit heeft de Belgische minister van Verkeer, Bertrand, op een persconferen tie in Brussel bekendgemaakt. De minister verklaarde, dat de Belgi sche overheid in de onmiddellijke toe komst alles in het werk zal stellen om gevaarlijke bestuurders zoveel mogelijk van de weg te verwijderen door hun het rijbewijs dat volgend jaar ingevoerd moet worden) te ontzeggen. Voorts kondigde hij verscherpt toe zicht aan op overtreding van de maxi mumsnelheden en de rijtijden van auto buschauffeurs. Het ligt bovendien in de bedoeling van de Belgische minister, streng toe zicht in te voeren op rijscholen. ADVERTENTIE VLEES 'Smakelijk eten'tip no. 9 van chef-kok HENRI EKSTEbN: ROOKWORST! Doe rookworst in ruim koud water zonder zout, dat u tegen-de-kook aanbrengt. Direct daarna de vlam omlaag om de worst 10 a 12 minu ten te laten wellen. Dus niet koken! En niet prikken! Dan blijft 't huidje heel en al 't vleessap erin. Rook worst is puur vlees dus rijk aan eiwitten, vitaminen, mineralen bouwstoffen voor blakende ge zondheid! Pjblikatit van Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vieesconserven SAN JU AN (Porto Rico) De bood schap was geheimzinnig en beangsti gend. Een deel er van luidde: „Er is maar één man aan boord van de Gulf King V en hij wordt gek". Na ontvangst van deze boodschap ging de Amerikaanse kustwacht onmid dellijk op zoek naar de garnalenboot Gulf King V uit Texas. Dinsdagavond laat werd de boot gevonden en de kapi tein, Ralph Brogdon. uit Freeport, Texas, in verzekerde bewaring genomen. De boot werd op sleeptouw genomen naar de havenplaats Barbados in West- Indië. De kustwacht zegt dat de boodschap afkomstig was van een andere garna- lenvisser, de Gulf King III. Deze had met de zusterschepen Gulf King V en VII samengewerkt op ongeveer 280 mijl afstand van Barbados. Kapitein Brogdon is kennelijk geestes ziek geworden en heeft zijn vijf of zes bemanningsleden over boord gejaagd. Deze mensen, afkomstig uit Barba dos, zwommen naar de andere boten. BRUSSEL Het Belgische katholie ke dagblad „La Libre Belgique" (160. OOO) heeft bekendgemaakt, dat het een fusie heeft aangegan met het regoniale katholieke dagblad „Gazette de Liège" (30.000). Van 1 januari 1967 af zal „La Libre Belgique" in de provincie verschijnen met een supplement getiteld „Gazette de Liège". MyNCHEN De Duitse politie heeft in Münclien en Frankfort ongeveer 25 ton Rhodesische bankbiljetten in beslag genomen. Uit welingelichte kringen verluidt, dat 2,2 ton op het vliegveld van Frankfort dinsdagavond in beslag genomen werd en de rest bij een parti culiere drukkerij in Münehen. De bankbiljetten zijn in opdracht van de regering in Salisbury in Münehen ge drukt. Men .houdt het niet voor onmoge lijk, dat de Duitse justitie ingegrepen heeft in voorbereidingen voor een Rho desische valuta-hervorming. Duitse justitiële functionarissen zeg gen, dat de actie gerechtvaardigd is, omdat er twijfel rijst aan de rechtma tigheid van de opdracht om de bank biljetten in Münehen te laten drukken en ook omdat het „namaakgeld" zou kunnen zijn. Men zal nagaan of het werkelijk vals geld is en of er juridi sche gronden zijn om het geld voorgoed in beslag te nemen. Het Beierse minis terie van Binnenlandse Zaken acht het niet uitgesloten ,dat de kwestie tenslot te een civiel-rechtelijke zaak wordt tus sen de Bank van Engeland en Rhodesië. Volgens het persbureau Reuter, heeft Duitsland ongeveer 28 ton nieuwe bank biljetten, die bestemd waren voor Rho desië, in beslag genomen op verzoek van Engeland. De bankbiljetten, ter waarde van vele miljoenen ponden ster ling, zijn gedrukt op last van de Rho desische Bank. Van welingelichte Britse zijde is ge zegd, dat de zaak thans in handen is van Sir Sydney Caine, gouverneur van de Rhodesische Reserve-Bank, de enige bank, die door Engeland als wettig wordt beschouwd, na de eenzijdige DJAKARTA Minister van Buiten landse Zaken Adam Malik heeft aan de pers verteld, aan het kabinetspresi dium te hebben voorgesteld het parle ment in spoedzitting bijeen te roepen om van president Soekarno rekening en verantwoording te eisen over zijn be leid dat het land langs de rand van de economische afgrond heeft geleid en het bijna in handen der communisten heeft gespeeld. Een spoedzitting van het parlement, lichtte Malik toe, zou een middel kun nen zijn om de politieke druk weg te nemen, die is ontstaan doordat Soekar no heeft nagelaten de opheldering te ge ven die het parlement hem in juli had gevraagd. Gevraagd naar zijn mening over plan nen voor een spoedige reis van Soekar no naar Zuid-Slavië en Egypte, als gast van Tito en Nasser, zei Malik: „Het staat de president vrij besprekingen te voeren met wie dan ook, zolang dat In donesië niet raakt". Voor het eerst in twee maanden is weer door studenten op straat betoogd. Zij eisten dat Soekarno voor een spe ciaal militair tribunaal zou verschijnen, opdat zijn rol in de mislukte commu nistische coup kan worden vastgesteld. Woordvoerder van de naar schatting 300 betogers vertelden, dat nog meer betogingen en dan op grotere schaal zouden worden gehouden. De wegen naar het presidentiële pa leis waren afgezet door tanks en mili tairen met machinegeweren. Het kwam echter niet tot een handgemeen. Generaal Suharto hield een spoedbij- eenkomst met zijn militaire leiders over de politieke toestand. Vice-lucht- maar8chalk Rusmin Nurjadin zei later, dat de militaire leiders een gezamen lijke verklaring zullen uitgeven waarin zij hun standpunt uiteenzetten. Wanneer de verklaring wordt uitgegeven is niet bekend. ADVERTENTIE Een ander actiefront, dat van de ar beiders KABI geheten heeft ook rekening en verantwoording door Soe karno geëist, zoals het volkscongres al een half jaar geleden deed. KABI wil dat generaal Suharto nu een onder zoek naar het optreden van Soekarno gelast en dat het volkscongres in spe ciale zitting wordt bijeengeroepen, al dus deelde een leider van dit front mee. KABI wil ook nieuwe betogingen tegen de president houden. PAHUTE MESA (Nevada, V.S.) De kerngeleerden zijn onmiddellijk met het navorsen van de voorlopige gege vens begonnen die na het teweeg bren gen van een van de grootste onder grondse kernproeven in de geschiedenis zijn verkregen. Slechts enkele seconden na de ontploffing, vlogen vliegtuigen over het proefgebied, dat ongeveer 160 km ten noorden van Las Vegas ligt, heen om de straling te meten. Binnen de komende twee dagen zul len technici van de Amerikaanse kern energie-commissie de ongeveer 1230 meter diepe schacht binnendringen om radio-actieve monsters te vergaren. De kracht van de kernexplosie kwam overeen met een miljoen ton tnt en was kennelijk in sterkte gelijk aan de Russi sche kernproef die in oktober van dit jaar op het eiland Nova-Zembla werd ondernomen. Ter vergelijking: de atoom bom op Hirosjima had een kracht van 20.000 ton Tnt. PARIJS Kardinaal Feltin heeft van paus Paulus een op december geda teerd persoonlijk schrijven ontvangen, waarin deze instemt met het door de kardinaal geuite verlangen om van zijn verantwoordelijkheid als aartsbisschop van Parijs ontheven te worden. Het besluit gaat in per 21 december op het middaguur. Mgr. Pierre Veuillot, co adjutor met recht van opvolging, wordt nu aartsbisschop van Parijs. MOSKOU Maarschalk Konstantin Rokossofsky, die zijn 70ste verjaardag vierde en is onderscheiden met de Or de van Lenin, een van de hoogste on derscheidingen in Rusland, heeft drie jaar in een strafgevangenkamp in Siberië doorgebracht. Zulks is, de dag waarop ook wijlen Josef Stalin zijn 87ste verjaardag zou hebben gevierd, officieel door de Russen toegegeven. Terwijl men Rokossofsky als held viert, wordt de geboortedag van Stalin zonder meer genegeerd. Gebleken is dat de thans ziekelijke maarschalk, van 1937 tot 1940 waar schijnlijk op last van Stalin zelf in Siberië heeft doorgebracht. Toen Stalin de vaardigheden van Rokossofsky als veldheer in 1940 dringend nodig, had liet hij hem vrij en een jaar later speelde Rokossofsky een belangrijke rol in de verdediging van Moskou en werd later bij de slag om Stalingrad een held, wie de eer te beurt viel aan de zijde van Georgi Zjoekof, Ber lijn in te nemen. Rokossofsky heeft in de slag om Sta lingrad en in de slag om Berlijn in de tweede wereldoorlog een belangrijke rol gespeeld. Na de oorlog was hij Pools minister van Defensie, tot hij in 1956 uit Polen werd verdreven. De eerste die openbaar maakte dat verscheidene Russische veldheren on der Stalin in verbanning hadden door gebracht als gevolg van het bloedbad onder de officieren in de jaren '30, was ex-premier Kroestsjef op het 20ste partijcongres in 1956. Op het 22ste par tijcongres, enkele jaren later, maakte hij toespelingen over de „gedelegeer den, die vele jaren in gevangenissen hadden gesleten, omdat zij „spionnen van de Duitsers of Engelsen" zouden zijn geweest". Hoewel na de val van Kroestsjef het destalinisatieproces niet meer zo vlotte, wordt Stalin politiek bezien geenezins opgehemeld. Russische historici en po litieke leiders beperken zich tot de verklaring dat Stalin een goed leider in oorlogstijd was en zijn deel aan de overwinning had bijgedragen. Slechts weinig Russische burgers weten dat het 13 jaar geleden is dat Stalin overleed, tenzij zij zich de moeite getroosten de kleine voetnoot op de kalenders te le zen. Rokossofsky verheugt zich thans in een grote publiciteit en in de hoge functie van inspecteur der strijdkrach ten. Rhodesische onafhankelijkheidsver klaring. Sir Sydney, die thans in Londen is, onderhoudt nauw contact met de Duit se autoriteiten. De Duitse politie-actie volgt op een bezoek aan Duitsland van een vertegenwoordiger van Sir Sydney, die exemplaren van de nieuwe bankbil jetten onderzocht en uitmaakte, dat zij nagemaakt waren, omdat zij besteld waren, door een bank, die door de Britse regering onwettig is verklaard. De directie van de drukkerij stelt zich op het standpunt, dat de bestelling kon worden aangenomen omdat het om een zakelijke transactie binnen de perken van de wet ging. Men wijst er op, dat de firma al meer dan 120 jaar bank papier heeft gedrukt voor meer dan 50 landen en dat zich een dergelijk pro bleem nooit eerder heeft voorgedaan. De Britse regering had de directeur van de Bank van Rhodesië ontslagen toen Smith unilateraal de onafhanke lijkheid had afgekondigd en de Britten hadden het hoofdkantoor van de bank naar Londen verplaatst. Als tegenzet benoemde Smith een nieuwe directie van de bank, die tot dusverre op Brits kapitaal was aangewezen. De nieuwe bank van Smith bestelde het bankpa pier bij de Duitse drukkerij. Politieke waarnemers in Londen zien in het laten drukken van bankbiljetten in opdracht van de Rhodesische rege ring een aanwijzing, dat de regering- Smith in Salisbury voornemens is de republiek-Rhodesië uit te roepen. LONDEN Premier Harold Wilson heeft verklaard, dat Groot-Brittannië alle voorstellen om tot een vergelijk te komen met de rebellenregering in Rhodesië heeft teruggetrokken en dat de onderhandelingen niet zullen worden hervat, pas als een ware meerderheids regering optreedt kan men weer praten. „De voorstellen die aan het Illegale regime in Rhodesië zijn gedaan, zijn keer op keer afgewezen en derhalve kunnen zij niet langer als voorstellen worden beschouwd", aldus premier Wilson in het Lagerhuis. Premier Wilson was van mening dat de Rhodesische premier Ian Smith als nog een regeling wenst, maar dat het duidelijk is, dat hij een gevangene is van enkele racisten, die hebben voorko men dat hij op de overeenkomst, zoals die aan boord van de kruiser „Tiger" was bereikt, zou ingaan. Wilson was van mening, dat ook Por tugal de resolutie van de Veiligheids raad over verplichte sancties tegen Rho desië zal uitvoeren. De resolutie was bindend voor alle leden van de V.N. en Portugal was ook lid van de volkeren organisatie. Wilson gaf hiermee antwoord op de vraag, wat hij van plan was te doen om een einde te maken aan de oliele veranties aan Rhodesië via Portugees gebied in Afrika. Tvictatoren houden soms van durf grapjes. Het is bekend dat de z.g „Rijkspartydagen van Hitler in Neure» berg" in na-oorlogse munt omgeze^ schatten hebben gekost en dat Musso lini vele honderdduizenden lires ver knoeide, om zijn foto, waarop hij met ontbloot torso stond te oogstten, in groten getale in Italië te verspreiden. Als men dan hoort, dat het referen dum in Spanje, de lieve som van drieën eenhalf miljoen guldens heeft gekost, is dat nog niet eens zo'n dure onderne ming geweest, al is het werkelijk resul taat maar pover. jyien zegt, dat de verbazing van het Franco-regime over het resultaat echt geweest is. Van de opgekomen 88 procent der kie zers, stemde 95 procent met „Ja". Niettemin is dus nog een goede vijf tien procent van het Spaanse volk het openlijk oneens met Franco. En daar is in deze omstandigheden met de inge wikkelde stemprocedure om nee te zeg gen en de boetes bij wegblijven, wel moed voor nodig. TAe resultaten liggen grotendeels op se- cundair en bijkomstig terrein. De grote vraag, wie Franco zal opvol gen, blijft nog in de schoot der toekomst verborgen. Waarschijnlijk weet El Cau- dillo het zelf ook nog niet percies. Wel zeker is, dat de door zoveel Span jaarden gevreesde chaos bij de dood van de dictator, niet zo groot kan zijn, aan- FRANCO Ja, met een r.xaartje gezien er nu een premier komt, die de regeringsleider zo nodig bijstaan en vervangen kan. Wellicht is hier een weg om aan het groeiende republikanisme in Spanje te gemoet te komen en via het premier schap naar een president te komen. Niettemin is de kans voor de monar chie of beter gezegd, een monarchie nog altrjd groter. Maar Franco laat de pre tendenten naar de troon maar liever tegen elkaar, dan tegen hem optreden. Dat maakt het veel veiliger omdat tot aan het tijdstip van de keuze, beiden Franco steunen, in de hoop van hem de zozeer begeerde troon te erven. Wezenlijk is de grotere vrijheid voor de niet-katholieke Spanjaarden. Mede onder invloed van het Vaticaans Concilie en zeker nog wel tegen de wil van een minderheid van het Spaanse episcopaat, worden andersdenkenden thans meer dan geduld. Ook voor de vakbonden komt er, zij het onder patronaat van de staat, enige lucht tot adem. Staking, die tot nu toe hoogverraad was en met de dood kon worden gestraft, is nu zij het met vele restricties, toegestaan. Bovendien wordt een vijfde van de leden van de „volksvertegenwoordiging" de Cortes, thans weer gekozen en niet benoemd. I-Iet is in Westelijke ogen nog niet veel, maar tenminste een kleine stap in de richting van het openbreken van de politiestaat. De vraag is het, of de Caudillo dit uit overtuiging heeft gedaan, dan wel uit noodzaak om de begeerde aansluiting bij de E.E.G. en de N.A.V.O. te verkrij gen. Het laatste is het meest waar schijnlijk, want op vele punten heeft de Spaanse dictator telkens laten zien, dat hij een werkelijke mondigheid van het Spaanse volk nauwelijks vertrouwt en de burgeroorlog bij wijze van spreken nog altijd „in zijn broekzak meedraagt". Toch mag men de grotere vrijheid, die toch wel afgedwongen is op wens van het Spaanse volk, wel toejuichen. Het houdt de belofte in. van meer. WASHINGTON Ralph Nader, de man die een kruistocht voert tegen de onveilige automobiel, heeft tijdens een lunch van de nationale persclub ver klaard, dat vele Europese personen auto's die in de Verenigde Staten wor den geïmporteerd, veiliger zijn dan de Amerikaanse. Weliswaar praten volgens Nader, som mige Europese automobielfabrikanten meer over veiligheid dan dat zij er aan doen. maar ook is het een feit dat som mige technische verbeteringen, zoals de schijfremmen, in West-Europa zijn uit gedokterd. Zonder een Brits merk bij name te noemen, zei Nader dat de Britse wa gens over het algemeen beter dan de Amerikaanse zijn wat betreft trek kracht en remvermogen. Enkele Duitse wagens werden wel met name genoemd, gunstig en ongun stig. Volgens Nader zijn de wagens van Mercedes Benz in diverse opzichten prima, maar laat het kevermodel van Volkswagen veel te wensen over. Hij noemde deze wagen „een dodelijk in- sekt", dat even snel inzakt als een Ja panse lampion en bij zijwind vrijwel niet te hanteren valt. Nader voorspelde dat dit Volkswagen model zou botsen op de nieuwe Ameri kaanse veiligheidsbepalingen en hij sprak de hoop uit dat de technici van Volkswagen van hun directie toestem ming zouden krijgen de wagen te ver beteren. De meeste wagens die in Oost-Euro pa worden gebouwd zijn, volgens Na der even onveilig of nog erger dan de Amerikaanse wagens. Als men ooit een wagen onstabiel zou mogen noemen, dan is het wel de grote Tatra, die de Tsjechen bouwen. BONN Een voormalig afdelings hoofd van het Duitse ministerie van De fensie, Karl Evers, is in staat van be schuldiging gesteld, omdat hij geld en geschenken met een gezamenlijke waar de van bijna 20.000 gulden van een on derneming in Frankfort zou hebben aan genomen, in ruil voor een opdracht tot levering van materiaal voor de lucht macht. De thans 62-jarige Evers ging in mei jl. met pensioen. In augustus werd hij aangehouden. Er wordt nog onderzocht of Evers van een andere firma 100.000 mark (ruim 90.000 gulden) heeft aangenomen.

De Vallei | 1966 | | pagina 9