Grondspeculatie in de dragonder KERKD „Ijs kan komen Bouwer Van de Top: „Ik aas op nog meer grond in VeenendaaT9 Raadslid v. Remmerden: „Ik ben er misselijk van Oproep 1 1 «>v it Hjt w IJsbaaneigenaar Van Appeldoorn Wijlen ds. Volten schreef over „gebedsverhoring" 2 HORLOGERIE VAN MANEN ACHTERHOOFD "Ov mm IWgEWSÊÊKÊM WIJZER j, - - ,V Fa. J. F. Tak Ook schaatsen in „De Engenburg"' HOOR- TOESTEI/LEN Oud papier-actie van „Ons Genoegen*" Avondmis s De Open Deur Kerstfeest- vieringen Twee afdelingen Begroting In mineur Tien proeent Kerstzang Kerkbezoek loopt terug Jon ge gezinnen- bew Hamer-overdracht Kerstfeest in woonw agen kamp N ieuw j aarswensen Fusie Offerblokken geen succes Steun VRIJDAG 23 DECEMBER 1966 99 VEENENDAAL Wat voert de directie van he Bouwbedrijf Van de Top N.V. te Harderwijk in het schild? Het is een vraag, die enige tijd geleden plot seling actueel werd en nu weer in de belangstelling is komen te staan. Onge veer twee jaar geleden trad het bouwbedrijf in onderhandeling met enkele grondeigenaren in het Veenendaalse uitbreidingsplan. „De Dragonder" en wist die besprekingen met succes af te ronden. Een flinke lap grond, naar schat ting gaat het om ongeveer acht hectare, kwam aldus in het bezit van de Har- derwijkse N.V. Met welke bedoelingen men- deze grond destijds heeft gekocht, is nog steeds niet duidelijk geworden, al gaan de gedachten van vele betrokke nen, ook op gemeentelijk niveau naar een grond-speculatie uit. De man, die in dit verband licht in de duisternis zou kunnen scheppen, de heer H. van de Top, directeur van het bouwbedrijf, die vroeger in Ede heeft gewoond en zich nu in Putten heeft gevestigd, zwijgt echter in alle talen. „Ik heb bepaalde plannen, maar daar heeft u niets mee te maken", zo reageerde hij gisteren op een vraag onzerzijds. Wel wilde hij, na enig aandringen, een tip van de sluier oplichten. „Ik ben momenteel op nog meer grond in Veenendaal aan het azen, als me dat lukt hoort u er wel meer vanzo deelde hij mee. Een van de landbouwers, die in het betrokken uitbreidingsplan De Dragon der woont en die dus te zijner tijd zijn bedrijf naar elders zal moeten verplaat sen, is de heer C. van Baren aan de Valleistraat. Zijn vrouw wist te vertel len, dat de gemeente uiteraard wel be langstelling had voor de aankoop van hun boerderij, maar zei tevens, dat haar man niet door het Bouwbedrijf uit Harderwijk was benaderd. In dit verband noemde zij wel de naam van het Rhenense Bouwbedrijf B. de Kroon. De procuratiehouder van dat bedrijf, de heer J. Mulder, verklaarde desge vraagd dat er al enkele jaren geleden inderdaad grond aan de directie was aangeboden. „We hebben toen een paar hectare gekocht, omdat we van plan waren daar te gaan bouwen. Maar de gemeente Veenendaal heeft het bestem mingsplan nog steeds niet in uitvoering gebracht. Wij vinden, dat dit nu toch wel lang op zich laat wachten. We zijn wel bereid de grond weer te verkopen" De heer Mulder zei ook op de hoogte te zijn van de grondaankopen van het Bouwbedrijf Van de Top. „Zij hebben een speciaal mannetje in Lunteren zit ten, die met Veenendaal bezig is", zo wist hij te vertellen. Een telefoontje naar de heer Van de Top om te vragen wie dit „mannetje" dan wel was, leverde geen enkel resul taat op. De bouwer volstond met de opmerking: „Daar hebben jullie niks mee te maken" en verbrak daarna de verbinding. De uitspraak van directeur Van de Top laat echter niets aan duidelijkheid te wensen over: „Ik ben momenteel op nog meer grond in Veenendaal aan het azen", luidt zijn standpunt. De zaak Van de Top is destijds voor de fractie van de Partij van de Arbeid aanleiding geweest om er vragen over in de raad te stellen. Raadslid B. van Remmerden voerde toen het woord Nu, al bijna twee jaar later, zegt hij: „Ik heb toen van het college ten antwoord gekregen, dat we ons nergens zorgen over hoeven te maken. Bovendien is later wel gebleken dat het Bouwbedrijf niet die hoge speculatie-winsten in de wacht kon slepen, als men aanvanke lijk had beraamd. De prijs van tien gulden per vierkante meter, die men in het achterhoofd had, is er nooit uit gekomen. Men is zelfs nog bezig ge weest de grond weer aan een nog gro ter bouwbedrijf door te verkopen... De heer Van Remmerden is ook nu de heer Van de Top zijn uitlating: „Ik ADVERTENTIE SOLA elite HOOGSTRAAT 28 VEENENDAAL VEENENDAAL Op maandag, 19 december om omstreeks 18.45 uur, had op 't kruispunt van wegen, Zandstraat- Hoofdstraat-Hoogstraat te Veenen daal een ongeval plaats. Bij dit onge val waren betrokken een personenauto, waarvan de bestuurder vanaf de Hoog straat richting Zandstraat wilde rijden, en een vrachtauto, waarvan de bestuur der op de Hoofdstraat reed, richting Nieuweweg. De bestuurder van de vrachtauto reed vermoedelijk door het rode verkeerslicht met bovenomschre ven gevolg. Naast de bestuurder van .bovenbedoel de personenauto heeft op de Hoogstraat nog een personenauto gestaan, waar van de bestuurder eveneens voor het rode licht stond te wachten. De be stuurder van deze personenauto kon slechts met de grootste moeite een aan rijding met eerder bedoelde vrachtauto voorkomen. De hoofdinspecteur-korpschef van po litie te Veenendaal verzoekt de bestuur der van laatst bedoelde personenauto, vermoedelijk van 't merk Opel-Kadett, beleefd zich met hem telefonisch, dan wel mondeling in verbinding te stel len. lijp -'Sfw,.-.-.,-. j Ui N%: J'* - üÉ«if - i S&--Jj - T- Wethouder R. Koppenberg bevestigt dat inderdaad een stuk grond ten noor den van de Vijgendam aan de heer Van de Top toebehoort. Hoe groot het ter rein is kan de wethouder niet met ze kerheid zeggen, wel gelooft hij met 'n grondspeculant te maken te hebben. ,,'t Zal wel zijn bedoeling zijn er wij zer van te worden; overigens zal hij zich moeten realiseren dat hij de grond straks bouwrijp zal moeten laten ma ken. Voor een speculant lijkt me dat geen voordelige zaak ZATERDAG 24 DECEMBER Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan: 22.00 uur ds. IJtsma (kerstnachtd.) R.-K. Kerk, Salvatorkerk: 24.00 uur Nachtmis. Wiliibrorduskerk 24.00 uur Nachtmis. ZONDAG 25 DECEMBER Ned. Herv. kerk: Oude kerk, 9.30 u. ds. Wisgerhof; 17.00 uur ds. Graafland. Julianakerk, 9.30 uur ds. Vroegindeweij; 17.00 uur ds. Van Assenbergh. Vredeskerk, 9.00 en 10.30 uur ds. Lan- gerak; 17.00 uur ds. Wisgerhof. Sionskerk, 9.30 uur ds. Van Assenbergh; 17.00 uur ds. Vroegindeweij. Bejaardencentrum, 9.30 uur ds. Graaf land. Veeneind, 15.00 uur ds. Vroegindeweij. Dijkstraat, 14.45 uur de heer Tanis. Herv. gemeente „Sola Fide": 9.00 uur ds. Vijzelaar; 10.30 uur ds. Vijzelaar; 17.30 uur ds. Van de Peut van Renswoude. Geref. kerk: Oude kerk* 9.30 uur ds. Overduin en 17.00 uur ds. IJtsma (liturg, dienst). 11.15 uur, Bijzondere kerkdienst voor gehandicapten; voorganger ds. Lang broek. Petrakerk, 9.30 uur ds. IJtsma en 17.00 uur ds. Overduin. Geref. kerk (OCB): 9.30 en 17.00 uur ds. Pool. Chr. Geref. kerk: Bethelkerk, 9.30 uur ds. Langbroek en 17.00 uur ds. Keuning. Pniëlkerk, 9.30 uur ds. Keuning en 17.00 uur ds. Langbroek. Geref. Gemeenten (Ned.) 9.30 en 18.30 uur ds. Mallan. Geref. gemeenten (syn.): 9.30 en 17.00 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. De Zeeuw van Utrecht. R.-K. kerk: Salvotorkerk 9.00 en 11.00 uur H. Mis 17.00 uur Lof met kerstliederen. Wiliibrorduskerk, 10.30 uur Plechtige Hoogmis en 17.00 uur Lof met kerst liederen. Leger des Heils: 6.00 uur kerstnachtdienst; 10.00 uur kerstheiligingsdienst; 19.30 uur kerst- jubelsamenkomst. Jehovagetuigen (NVV-gebouw) 14.30 uur openbare vergadering en 15.30 uur bijbelbespr. Wachttoren. Julianaziekenhuis: zat. 24 dec. diensten uit Sola Fide. MAANDAG 26 DECEMBER Ned. Herv. kerk: Oude kerk, 10.00 uur ds. Graafland (kerstzangdienst). Julianakerk, 9.30 uur ds. Wisgerhof. Vredeskerk, 9.30 uur ds. Langerak. Geref. kerk: Oude kerk, 9.30 uur ds. Overduin. Geref. kerk (OCB): 14.00 uurkerstfeest. Chr. Geref. kerk: Bethelkerk, 9.30 uur ds. Langbroek. Pniëlkerk, 9.30 uur ds. Keuning. Geref. Gemeenten (Ned.): 9.30 uur ds. Mallan. Geref. Gemeenten (syn.): 14.30 uur ds. Verhoef van Barneveld. R.-K. kerk: Salvatorkerk, 8.00 en 10.00 u. H. Mis. Wiliibrorduskerk, 9.00 en 11.00 uur H. Mis. Leger des Heils: 18.00 uur familiekerstfeest. Kerstfeest zondagsschool. Schrijvers park: 2e Kerstdag in OCB-gebouw. 4.30 uur. RHENEN R.-K. Gedaehteniskerk: 8.00 uur: Vroegmis; 10.15 uur: Hoog mis; 19.00 uur Lof. Ned. Prot. Bond.: 25 dec. mej. C. E. Jolles van Soest. Geref. kerk: 25 dec. 10 en 5 uur ds. Nijenhuis. Oud Geref. Gem.: 2e Kerstdag 10 uur ds. Wiltink van Doetinchem. Ned. Geref. Evang.: Zondag 25 dec. 10 uur ds. Kranen donk van Leerbroek; 5 uur ds. Van de Haar van Achterberg. Geref. Gem. (syn.): Zondag 25 dec. 10 uur en 5.30 uur leesdienst; maandag 26 dec. 5.30 uur ds. P. v.d. Bijn van Rotterdam. SCHERPENZEEL ZONDAG 25 DECEMBER Ned. Herv. kerk: 9.30 en 18.30 uur ds. J. T. Cazander. 2e Kerstdag: Kerstzangdienst, voor gangers zijn: ds. J. T. Cazander en ds. P. W. van der Veen. Gref. Kerk: 10.00 u. ds. P. W. van der Veen. 18.30 u. ds. G. Lugtigheid uit Maarn. Geref. Gem.: 10 en 18.30 u .dhr. B. Roest. 2e Kerstdag: 10 en 18.30 u. dhr. B. Roest. Verg. van Vrijz. Herv.: 10.15 v.m. Kerstdienst in de „Schans" te Woudenberg. Dr. G. J. ten Broek uit Harderwijk. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk. 9.30 u. ds. v.d. Peut. Geref. Kerk: 10 u. ds. Houtzagers, Bilthoven; 7 u. gezamenlijke kerstdienst in de Ned. Herv. Kerk. 2de Kerstdag Ned. Herv. Kerk, 9.30 u. ds. J. v.d. Haar, Achter berg. AMERONGEN ADVERTENTIE Drog. Ass. Apoth. Hoofdstraat 106 Telefoon 2576 De langst gevestigde drogisterij te Veenendaal. N.H. Kerk: lste Kerstdag 10 uur ds. Kaastra, me dewerking Kerkkoor; 7 u. Kerstzang dienst samen met Geref. Kerk, mede werking van Chr. Gemengd Koor, Meisjeskoor en muziekkorps Ons Ge noegen. Dorpshuis: lste Kerstdag geen jeugd- kapel. Ned. Prot. Bond: Zondag 25 dec. 10.30 u. ds. C. F. Brüsewitz van Utrecht. N.H. Kerk: 2de Kerstdag 3 uur Kerstfeest voor jonge kinderen van zondagsschool; 6.30 uur Kerstfeest voor oudere kinde ren van zondagsschool. Geref. Kerk: 10 uur ds. Zwaan. LEERSUM ZONDAG 25 DECEMBER Ned. Herv.: 10.00 u. ds. G. F. Overgaauw; 18.30 u. ds. E. H. Broekema. Ie Kerstdag 10 u. ds. E. S. de Lint; 19.30 u. Kerstzangdienst „Hosanna". 2e Kerstdag: 10 u. ds. C. Mulder, Do- dewaard; 18 u. Kerstfeest Zondags school. 31 dec. 19.30 u. ds. E. S. de Lint. 1 jan. 10 u. ds. E. S. de Lint; 18.30 u. dhr. J. van Beusekom. Oud Geref. Gem.: Zondag 25 dec. 10 en 6 uur, leesdienst; OVERBERG IV H Kerk j lste Kerstdag 10 en 6.30 uur ds. C. van Viegen; 2e Kerstdag 10 uur ds. C. van Viegen. Oud Geref. Gem.: lste Kerstdag 10 en 6.30 uur, lees dienst. 2e Kerstdag 7 uur ds. Van -de Poel. EDERVEEN N.H. kerk: 9.30 en 6..30 uur ds. J. J. de Bie; 2e kerstdag 9.30 u. ds. R. de Bruin van Lunteren. Oud Geref. Gem.: Ie Kerstdag 9.30 en 3 uur leesdienst; 2e Kerstdag 9.30 uur leesdienst. ACHTERBERG Oud Geref. Gem.: 26 dec. 2 u. ds. Kamp van Utrecht. EDE Oud Geref. Gem.: Ie Kerstdag 10 en 3 uur ds. Van de Poel; 2e Kerstdag 10 u. ds. Van de Poel.' ELST N.H. kerk: Zondag 25 dec. 9.30 U. ds. Klootwijk van Ede; 6 u. ds. De Vries van Drie bergen; 2e Kerstdag 9.30 u. ds. Hu- zing van Nieuwlande. OPHEUSDEN ZONDAG 25 DECEMBER 10.00 u. eerw. heer W. van Oostend*; 18.30 u. ds. J. Catsburg. MAANDAG 26 DECEMBER 10.00 u. ds. J. Catsburg. LIENDEN ZONDAG 25 DECEMBER 10.00 u. ds. E. S. de Lint; 19.30 u. Kerstzangdienst. MAANDAG 26 DECEMBER ro.oo u. ds. C. Mulder; 18.00 u. Kerst feest van de zondagschool. KESTEREN ZONDAG 25 DECEMBER 10.00 u. ds. C. van den Berg; 18.30 u. ds. L. A. Klootwijk, Ede. MAANDAG 26 DECEMBER 10.00 u. ds. C. van den Berg; 18.15 u. Kerstviering v.d. Zondagsschool. Gemeentesecretaris D. van Manen voegt daar nog aan toe, dat de gemeen te er niets aan kan doen wanneer een grondeigenaar zijn grond aan een par ticulier gaat verkopen. „Voor de ge meente zijn dat meestal geen plezieri ge dingen... De gemeentesecretaris weet dan nog te vertellen dat het bouwbedrijf Van de Top twee jaar geleden, wat 't aan kopen van grond betreft, vrij actief is geweest, maar dat men nu vrijwel niets meer van de Harderwijkse bou wers verneemt. VEENENDAAL De jeugd van Veenendaal begint langzamerhand naar de winter uit te zien. Het blijft maar kwakkelen en met het ongeduld, de jeugd eigen, heeft men het idee, dat het geen winter meer wordt. Dat de meeste kou vaak pas in januari of februari komt beseft men blijkbaar niet verwend als men is met vorst in december, de laatste jaren. De echte schaatsenthou- siasten nemen onderhand deel aan een droogtraining, maar dat zijn nog slechts enkelen van de grote groep die het eerste vliesje ijs als het teken beschouwen, dat de schaatsen uit het vet moeten. Dat eerste vliesje heeft al op 't wa ter gelegen, maar is helaas(?) weer weggedooid. Toch spreekt De Bilt van hoge-drukgebieden, zodat de kans op vorst zeker aanwezig is. In Veenen daal wordt sinds enkele jaren 'n ijs baan geëxploiteerd door de gebroeders Van Apeldoorn, eigenaren van de ijs baan aan de Dijkstraat. De heer W. van Apeldoorn vertelde, dat wat hem betreft de vorst in kan vallen. Alles is gereed: de ijsbaan staat onder water, de verlichting is ge controleerd en de muziek kan elk ge wenst moment aangezet worden. Hij is nog heel optimistisch over de ijs- kansen, al zou hij het prettig vinden, indien er in de Kerstvakantie nog ijs zou komen. „De moeders zouden het rustig hebben". Over het vernielen van de baan, door bijtende vloeistoffen of door het doorsteken van de dijk wil de heer Van Appeldoorn niet meer praten, „dat is verleden tijd." Schrik Hij vertelde, dat hij elk jaar weer ge niet van het rijden van de schaatsers. Wel houd hij soms zijn hart vast als zij door de buitenbaan komen als er net kinderen deze baan over willen steken om de binnenbaan te bereiken, 't Gaat meestal wel goed „en je doet er beter aan er niet op te letten, want je zou gedurig wat krijgen van de schrik maar het kan niet anders. Er is geen mogelijkheid om te voorkomen dat je om de rondrijbaan te bereiken over de buitenbaan heen moet. Dat is overal zo. We hebben ons licht opgestoken bij verschillende ijsbanen en het blijkt dat het overal het zelfde is. Ideaal zou zijn als men de kleedruimte binnen de hard- rijbaan zou kunnen plaatsen maar helaas is dat niet mogelijk. „De ijsbaan aan de Dijkstraat is vei lig", meent de heer Van Appeldoorn. „Er staat nergens meer dan ongeveer 35 cm water, zodat men hooguit een nat pak kan halen, maar verdrinken is onmogelijk. Dit heeft ook het grote voor deel, dat men -vfrij spoedig kan rijden. Ook als het ijs maar net houdt is het verantwoord de baan open te stellen. En omdat het helemaal stilstaand wa ter is, is het binnen enkele dagen be trouwbaar. De buitenbaan is ongeveer 400 meter lang, wat voor de eigenaren van „noren" voldoende is om een rede lijke snelheid te kunnen ontwikkelen. Ook op de kunstijsbaan heeft men een aardige ruimte, zodat een vijfhonderd rijders tegelijkertijd geen enkel bezwaar oplevert". De tarieven gaan deze winter niet omhoog, zodat het rijden op de baan aan de Dijkstraht geen al te kostbare zaak gaat worden. Overigens zal de ijsbaan aan de Dijk straat niet de enige plaats in Veenen daal zijn, waar geschaatst kan worden. Ook de vijver in „De Engelenburg" (bij het zgn. „Vijverplan") langs de Groeneveldselaan zal voor de jeugd open zijn om de schaathartstocht uit te leven. De dienst gemeentewerken heeft deze vijver schoongemaakt, zodat het ijs glad kan zijn, Grote gevaren zijn er ook hier niet aan verbonden. Veel meer dan een meter diep is de vijver nergens, zodat ook hier een nat pak een van de grootste risico's is. Wel is aan te nemen, dat het iets langer zal duren, voordat het ijs betrouwbaar is. Het is misschien goed erop te wijzen, dat mocht het gaan vriezen, de schaats liefhebbers het voor zichzelf verknoeien, indien ze doormiddel van stenen gaan proberen of het ijs wel houdt. Een aan tal half in het ijs vastgevroren stenen maakt het rijden niet alleen moeilijker, maar ook zeer gevaarlijk. Het wachten is nog op de vorst, maar zoals de heer Van Appeldoorn zegt, uit kijkend over wat nu nog een water plas is, maar dan een gladde spiegel zal worden, daarvoor is nog alle kans. O Zo maar een hoekje van het bestem mingsplan Dragonder". De grond zal straks bouwrijp worden gemaakt. In het plan zullen naast etage- ook een gezinswoningen worden gebouwd. Eerst moet de gemeente de vereiste gronden in eigendom hebben. zit op nog meer grond in Veenendaal te azen" heeft gelanceerd, niet bang, dat het college de gegeven antwoorden op zijn vragen zal moeten herzien. „Welnee, ik ben er van overtuigd, dat Van de Top een veel te grote broek aantrekt. Ik maak me echt geen zor gen over het feit, dat hij een spaak in het wiel van onze woningbouw zal kun nen steken". Het raadslid besluit met: „Winst die men uit normale luAidel verkrijgt, goed, daar heb ik niets op tegen, maar van dit gesjacher word ik misselijk. De ge meente heeft al veel ervaring met spe culanten en ik heb vertrouwen in liet college van B. en W. en in de bevoegde ambtenaren die onderhandelingen na mens de gemeente voeren. Als Van de Top ons een kool wil stoven, moet hij van goeden huize komen ADVERTENTIE ,A Leveringen uitsluitend op medisch advies a Volledige garantie op alle toestellen Deskundige en blijvende service A, Desgewenst aan huis te ontbieden A Leverancier alle zieken- fondsen PRINS BERNHARDLAAN 4 (ZWAAIPLEIN) VEENENDAAL AMERONGEN Zaterdagmorgen 24 december gaat de ophaaldienst van de muziekvereniging „Ons Genoegen" weer oud papier ophalen. Deze keer zal de inzameling geheel is morgens plaats vinden en wel vanaf 9 uur. De parochie van de H. Cunera te Rhenen wacht op toestemming van hogerhand om een avondmis op za terdagavond te houden. Door aan de ze mis deel te nemen kan men vol doen aan de zondagse plichten. Pastoor J. A. Wielens schrijft in het contactblad van de parochie, dat er nog wel enkele bezwaren tegen kunnen worden aangevoerd. Het voornaamste bezwaar van de pastoor is, dat er afbreuk wordt gedaan aan de missen op zondag, omdat volgens de pastoor, voldoende mensen aan wezig moeten zijn om te komen tot een mooie eucharistieviering. Hij adviseert zijn parochianen daarom zich te houden aan de zon dag als men geen speciale reden heeft om dan weg te blijven. De kerkeraad van de hervormde gemeente „Sola Fide" te Veenendaal heeft het kerstnummer van „De Open Deur" een begeleidend schrij ven meegegeven. De bedoeling en de strekking van deze brief zijn gelegen - 't is eigen lijk onnodig dit te vermelden - in het omstreden artikel van ds. J. F. van Woerden „Waar kwam het Chris tuskind v andaan?" en de daarin ge bruikte term „De mythe van de maagdelijke geboorte". „Sola Fide" doet de „oplossing" aan de hand het artikel te lezen met veel aandacht en raadt de lezers aan voor zichzelf de vraag te beant woorden of het artikel toch positief is óf dat het de leerstelling „geboren uit de maagd Maria" ondergraaft. Misschien is er geen reden tot er gernis, mogelijk blijft men ook na lezing geërgerd, want de kerkeraad vindt het woord „mythe" ongelukkig gekozen. Maar, zegt de kerkeraad, lees de andere artikelen met dezelf de interesse en uw rimpels van er- genis zullen verdwijnen als sneeuw voor de zon, als duisternis voor de Ster van Bethlehem. Kerstfeest is een blij feest, een feest ook voor mensen die fouten ma ken, aldus de kerkeraad van „Sola Fide". De traditionele dienst op kersta vond in „Sola Fide" te Veenendaal begint om tien uur. Voorganger is ds. J. Ytsema. Verder werken mee het kerkkoor van „Sola Fide" o.l.v. Gijs- bert van Zanten en een trompetters- ensemble. Het orgel zal worden bespeeld door Bob van Stempvoort, die twee uur daarvoor in de chr. geref. kerk aan de Beatrixstraat aan het orgel zit ter begeleiding van het kerkkoor „Chrigeza". Tijdens deze kerstviering zal ver der samen worden gezongen, terwijl Koos de Kleuver enkele soli zal ver zorgen. De nachtmissen in de beide r.k. kerken te Veenendaal beginnen op zaterdagavond 24 december om 12 uur. In de Salvatorkerk zal preken, en assisteren pater van Kaathoven. Het gemengd koor en het kinderkoor verzorgen de zangpartijen. De nachtmis in de Willibrordkerk staat onder leiding van kapelaan Ber kenbosch, evenals de zang van pa rochianen. Het aantal leden van de afdeling Veenendaal van de Ned. Christen Vrouwenbond breidt zich zo sterk uit, dat het bestuur overweegt twee* afdelingen te stichten, één in Veenen- daal-noord, één in zuid. Het kerkbestuur van de r.k. paro chie te Rhenen heeft de begroting 1967 gepubliceerd. De uitgaven belo pen een bedrag van bijna 24000 gul den. Het kerkbestuur verwacht dit bedrag met de nodige inkomsten te kunnen dekken. De parochie zal dan rond 20.000 gulden bijeen moeten brengen. Het financieel overzicht van de di aconie van de hervormde gemeente „Sola Fide" te Veenendaal is geen juichend stuk. De opbrengst van de collecten is namelijk achter gebleven bij de be groting. Er gaat een vriendelijk verzoek van de kerkeraad uit naar de ge meenteleden om er een duitje boven op te doen. Van de gereformeerde kerk te Veenendaal wordt in 1967 16.500 gulden verwacht als bijdrage voor de zendingsarbeid van deze kerken in Indonesië en andere gebieden. Dit betekent dat de persoonlijke bij dragen van de gemeenteleden met 10 pet. omhoog moeten. opbrengst van de jaarlijkse verkoop dag honderd gulden voor de vereni ging in het belang van de zwak-be- gaafde mensen. Tweede kerstdag wordt in de her vormde kerk te Scherpenzeel een zangdienst gehouden. Het plaatselijk zangkoor verleent medewerking, ter wijl 2 predikanten de meditatie zullen houden. Het is een gezamenlijke dienst van hervormden en gerefor meerden. Ook in Renswoude wordt een der gelijke dienst gehouden op tweede kerstdag. De liturgie zal de gerefor meerde ds. B. Slingenberg verzor gen, terwijl de hervormde ds. L. van de Peut de -meditatie houdt. Het kerkkoor onder leiding van Henny Pomp zingt. Het teruglopen van het bezoek aan de kerkdiensten vervult de kerke raad van de gereformeerde kerk te Veenendaal met zorg. In prediking en huisbezoek zal men hieraan aan dacht gaan besteden. Cf De kerkeraad van de herv. ge meente „Sola Fide" te Veenendaal, heeft het initiatief toegejuicht van enkele gemeenteleden om een zoge naamde jonge-gezinnenbeweging te beginnen. De bedoeling hiervan is diverse problemen met elkaar te be spreken en steun bij elkaar te vin den. Tot voorzitter van het gerefor- meerde jeugdverband te Veenendaal is gekozen de heer J. Brands in de J plaats van de heer P. Hoekstra, die bedankte. De Veenendaalse Open-deur-groep f gaat op de morgen van tweede kerst- dag naar het woonwagenkamp om j met de bewoners Kerstfeest te vie- 4 ren. De groep bestaat uit gerefor meerden en hervormden. De leden van de hervormde ge- gemeente „Sola Fide"- te Veenendaal worden, zoals gewoonlijk, in de ge- legenheid gesteld elkaar nieuwjaar te wensen op 1 januari. Deze keer j| op een zondag dus, na de morgen- dienst. Het hervormd/lutherse evangelisa tieblad „De Open Deur" en het ge- 4 reformeerde „Onderweg" worden na g 1 januari a.s. samengevoegd en zul- 4 len dan verschijnen onder de titel „De Open Deur/Onderweg". Van de redactie maken deel uit o.a. ds. G. P. Klijn (herv.) te Drie- J bergen en mr. dr. J. Ozinga. (geref.) 4 te Lunteren. De offerblokken voor het nieuw- bouwfonds in de beide gereformeer- I de kerken krijgen niet de aandacht 4 van de gemeenteleden die nodig is. Men zal het, te beginnen op nieuw- J jaarsdag, eens proberen met een ou- derwetse zakje, dat de gemeente J wordt voorgehouden door jeugdige g kerkleden. Er is een uitdrukking „Zij die nog spreken, ook nadat zij gestorven zijn". Deze uitspraak is van toepassing op wijlen ds. H. Volten, in leven gere formeerd predikant in Rhenen. Van ds. Volten verscheen dezer dagen, de vlak voor zijn dood geschreven brochure „Gebedsverhoring". In feite was het bedoeld als bijdrage aan deel VI van „Nieuwe Commentaar op de Heidelbergse Catechismus: het voornaamste stuk der dankbaarheid". De afdeling Veenendaal van Phi ladelphia werd bedacht met enkele giften. De hervormde gemeente „So la Fide" droeg de opbrengst van een collecte 550 gulden over en de vrouwenvereniging van de chr. geref. Pniëlkerk bestemde van de In een helder betoog toont ds. Vol- ter aan, dat als er geen sprake zou zijn van gebedsverhoring, er ook niet meer gebeden zou worden. Wel maakt hij onderscheid tussen het na tuurlijke en geestelijke leven. Vol gens ds. Volten is de gebedsverho ring niet altijd zichtbaar als het ver krijgen van speciale wensen maar ze „vindt plaats in een andere werke lijkheid". Er is geen sprake van „dus" in een gesprek met God, stelt de schrij ver. Hij vertelt, dat hij eens in Am sterdam preekte en dat voor de dienst een ouderling in zijn gebed zei: „Here, straks slaat de klok 10 uur en de kerkdienst gaat beginnen. Uw volk is wettig samengeroepen en „dus" bent u ook in ons midden". Hij schrok ervan, want „alle dussen smelten weg, als je met de God van Abraham, Izaak en Jacob te maken hebt. Dan gaat er wat gebeuren en iets anders, dan wij berekend heb ben". Een dergelijke zin tekent de teneur van het boekje. Hij geeft en kele voorbeelden van gebedsver horing, die niet direct als zodanig herkend worden. We kunnen dit boekje een mi- nipocket van 48 pagina's in een uit gave van „De Graafschap" te Aal ten dat voor een luttel bedrag in de handel is aan iedereen, die in de ze zaken geïnteresseerd is, aanbe velen. C. I.

De Vallei | 1966 | | pagina 3