Eerst de Indonesische economie gezond Soekarno: „datum reis nog onzeker" Er kan maar één Amerikaan de allerbeste zijn! Positief gesprek in E.E.G. over Brits lidmaatschap POLLEN Paus en Wereldraad: vrede in Vietnam nodig Wil in Z.-Afrika Smith andere koers? Britse gevangenissen zijn „lek Communistisch gevaar nog bestaan blijft DUET brandewijn Zeg bet met bloemen VAN ONZE LEESTAFEL Generaal Suharto tegen U.PI: Overeenstemming over Kennedy-Ronde Rapport commissie-Mountbatten Met zwavel meer mans Gezond OF MEER ELEGANT DAN DELICATESSE OF MEER DELICATESSE DAN ELEGANT OF Fijn... die ken Ik Jordaans kabinet afgetreden Soekarno Voorlichting Mazelen-epidemie in Zuid-SIavië Vluclithelper naar O.-Berlijn gelokt Griekenland eerder naar stembus van vers fruit Gratis kerstkrans met Kerstmis! OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARDI Weer brug gescheurd in Boudewijn-baan itatnrïa VRIJDAG 23 DECEMBER 1966 (door Richard I. Stone) DJAKARTA Zolang de economie van Indonesië niet gezond is en de politieke atmosfeer in het land vertroebeld blijft, is de mogelijkheid van een nieuwe staatsgreep niet geheel uitgesloten, zo heeft generaal Suharto verklaard. Maar het hoofd van de anti-communistische regering ontkende ten stelligste, dat er enige waarheid zou schuilen in de berichten als zouden de Indonesische strijdkrachten een nieuwe staatsgreep hebben verijdeld. „Er is geen enkel bewijs dat deze berichten rechtvaardigt", aldus Suharto. Generaal Suharto, de „sterke man" van Indonesië, staat aan het hoofd van een regering die „een nieuwe orde" wil vestigen in Indone sië in zijn functie van voorzitter van het kabinet maar tevens als minis ter van de Strijdkrachten en van De fensie. Bovendien is hy de uitvoerder van de door president Soekarno aan hem verleende vergaande volmach ten. Generaal Suharto heeft United Press Int. een interview toegestaan, waarvoor schriftelijk de vragen wa ren Ingediend. Hieronder wordt het vraaggesprek weergegeven. Uit de strekking van fyet betoog van generaal Suharto, dat hij in antwoord op de tien schriftelijk ingediende vra gen hield, valt duidelijk op te maken, dat hij bereid is aan Indonesië leiding te blijven geven, indien dat de wens van het volk is, maar dat hij persoon lijk de voorkeur geeft aan zijn rang van generaal in de Indonesische strijd krachten om een sterke veiligheids macht te kunnen opbouwen. Voorts blijkt dat hem er veel aan ge legen is te regeren in overeenstem ming met de Indonesische grondwet van 1945 en dat er bij hem een zekere mate van weerstand bestaat, tegen het uitoefenen van gezag volgens „Het decreet van 11 maart", waarbij hem door president Soekarno verstrekkende volmachten werden verleend. De 45-jarige uit Midden-Java af komstige mohammedaan, beschouwt 't opnieuw gezond maken van de econo mische en politieke structuur in zijn land als de voornaamste taak waar voor hij zich ziet geplaatst. Verder is hij van mening, dat Indonesië een so cialistische staat moet blijven zonder Inmenging van buitenaf te dulden. Op de vraag wat de doelstellingen van de Indonesische regering op korte termijn en over een langere periode zijn, antwoordde hij: „De eerste opga ve is, vooral met het oog op 5 juli 1968, (wanneer algemene verkiezingen zullen worden gehouden) te trachten de economische en politieke stabiliteit in het land te herstellen, omdat dit 'n eerste vereiste is om de algemene ver kiezingen te doen slagen." Stone: „Welke rol zal het Indonesi sche leger bij de uitvoering hiervan spelen Suharto: „Het zal op de bres staan om een democratie te vestigen en te helpen in stand houden, die gegrond vest is op de zuiverheid van de leer van de Pantjasila (het Indonesische beginsel van nationalisme, democratie „sociale rechtvaardigheid en geloof in één God) en de Indonesische grondwet van 1945 en naar vermogen aan de ver betering van het sociaal-economische leven bijdragen. De voornaamste ta ken van de strijdkrachten zullen het zelfde blijven: een defensie opbouwen die krachtig genoeg is om het land en de regering te beschermen." Stone: „Wat zijn uw persoonlijke ambities? Zoudt u aan de presidents verkiezingen in 1968 willen deelnemen Suharto: „Ik ben een soldaat die ADVERTENTIE AMMAN Het Jordaanse kabinet van premier Wasfi Tell is afgetreden, maar koning Hoessein heeft Teil onmid dellijk met de vorming van een nieuwe regering belast. De premier kwam vori ge maand onder zware politieke druk te staan tijdens de heftige anti-regerings betogingen in verscheidene Westjor- daanse steden na de Israëlische aanval op het Jordaanse dorp Sammoe. Zelfs Egypte en Syrië eisten zijn heengaan, maar koning Hoessein wees Tells ver zoek om ontslag af. Wasfi Tell, die be kend staat als rechtsgericht en anti communistisch, zal zijn nieuwe kabinet naar verwachting spoedig gereed heb ben. Het wordt zijn vierde kabinet sinds hij in 1962 regeringsleider werd. zich in dienst heeft gesteld van de Pantjasila. Mijn persoonlijke ambities mogen niet mijn taak die ik ten op zichte van de veiligheid van het land en het volk op mij heb genomen door kruisen. De wens van het volk en het recht zullen uitmaken, hoe ik mijn land het beste kan dienen. Persoonlijk zou ik de voorkeur eraan geven leiding aan het leger te blijven geven en een toon beeld van fysieke en geestelijke kracht op het gebied van de veiligheid en de fensie voor mijn land te worden." Stone: „Er ddeen onlangs enige be richten in de pers van de hoofdstad de ronde, als zouden de Indonesische strijdkrachten een staatsgreep ver ijdeld hebben. Moet men er enig ge loof aan hechten?" Suharto: „Zolang de economie van Indonesië niet gezond is en de poli tieke atmosfeer in het land niet gezui verd is, zal de situatie door de „Ge- stapoe-PKI" (de communistische ele menten die de staatsgreep voorbereid den) en andere* vijanden van de Pantja sila uitgebuit worden om dergelijke provocerende geruchten in omloop te brengen. Er is 'echter geen enkel bewijs dat deze berichten rechtvaardigt." Stone: „Op welke wijze kan Indone sië zijn economie met succes gezond maken Suharto: „Door aan de inflatie een eind te maken, door de produktie te vergroten, de infra-structuur van het land te verbeteren, het volk_ vertrou wen in de toekomst te schenken. Het is natuurlijk gemakkelijk om over de theoretische kant van de zaak te pra ten, terwijl wij met de praktische uit werking bezig zijn." Stone: „Welke functie heeft presi dent Soekarno In het staatsbestel van Indonesië momenteel en welke rol >,al hij in de toekomst volgens uw mening spelen?" Suharto: „Nu en in de toekomst zal het Indonesische volk geen andere rol spelen, zoals die in de grondwet is neergelegd en door het volkscongres is bepaald. Deze rol zal ook door pre sident Soekarno, nu en in de toekomst moeten worden gespeeld." Stone: „In de Indonesische pers is beweerd dat de Indonesische regering aan tweeslachtigheid mank gaat. Ge looft u dat dit waar is?" Suharto: „Misschien bedoelen zij het verschil in inzicht over de uitvoering van de grondwettelijke rechten. Na tuurlijk kunnen dergelijk ver schillen zich voordoen en het is de plicht van allen die bij deze menings verschillen zijn betrokken deze op te lossen. Indien een impasse echter niet kan worden doorbroken, moeten zij die onder het decreet van 11 maart met bevoegdheden zijn belast, de weg wij zen om uit de impasse te geraken." Stonen: „Ziet u Indonesië een actieve rol in een of andere regionale veilig heidsorganisatie of economische organi satie spelen?" Suharto: „Het kenmerk van de Indo nesische buitenlandse politiek is dat zij onafhankelijk is en actief. Derhalve zal Indonesië zich niet verplichten tot een militaire organisatie toe te treden. In groter verband echter, zal Indonesië al tijd genegen zijn tot een economische organisatie toe te treden, waarvan het streven op wederzijdse hulpverlening steunt." Stone: „Bent u van mening dat de Westerse pers objectieve voorlichting ten opzichte van Indonesië heeft bedre ven Suharto: „Ik geloof van wel, maar hun nadeel is dat zij de levensbeschou wing van het Indonesisiche volk niet wil len of kunnen begrijpen, waardoor situ aties worden misverstaan. Vooral als er dan nog een subjectief oordeel be staat, dat stoelt op kapitalistische of communistische afkeer." Stone: „Wat zijn de grootste moeilijk heden waarmee het Indonesië van van daag te kampen heeft?" Suharto: „Het herstel van het sociaal- economisch leven en de daarmee sa menhangende zuivering van de politiek in Indonesië". DJAKARTA President Soekarno heeft tegenover de journalisten gezegd, dat hij, toen hij enige tijd geleden zijn plan voor een buitenlandse reis bekend maakte, niet gezegd had dat deze reis in het eerste kwartaal van het komen de jaar zou plaats hebben. Op de vraag welke landen hij zou bezoeken, antwoordde de president: „Dat hangt af van de internationale toestand." BELGRADO - Het dagblad Politika meldt dat in de streek van Dragas, in het zuiden van Zuid-SIavië een mazelen epidemie woedt die 56 kinderen al het leven heeft gekost. De getroffen streek omvat 36 dorpen met in totaal 25.000 inwoners. De levensstandaard is er laag en er zijn maar twee gezondheidscentra, maar vanuit Belgrado is inmiddels medische hulp gestuurd. Volgens Politika is de ziekte in november uitgebroken, werden in de eerste week van december epide mische proporties bereikt, maar is de epidemie nu weer op haar retour. BERLIJN De Oostduitse staats veiligheidsdienst heeft een in West- Duitsland wonende vluchteling, met ver valste brieven naar Oost-Duitsland ge lokt, waar de man wegens een poging zijn verloofde via Bulgarije naar het Westen te smokkelen, tot een gevange nisstraf van zes-en-een-half jaar werd veroordeeld. De anti-communistische commissie van vrije juristen in West-Berlijn maak te hierover bijzonderheden bekend. Vol gens de commissie was de man, die al naar het Westen was gevlucht, naar Bulgarije gegaan, om vandaar zijn uit Oost-Duitsland komende verloofde over de grens naar Turkije te smokkelen. De Bulgaarse grensbewaking arresteerde de vrouw, doch liet de man gaan. Kort na diens terugkeer in West- Duitsland, ontving hij brieven, die af komstig zouden zijn van de vader van zijn verloofde, waarin hem dringend werd verzocht als getuige in het proces tegen het meisje op te treden. Toen hij op het verzoek inging, werd hfl aan de grens gearresteerd. Later bleek, dat de brieven door de Oostduitse veiligheids dienst waren vervalst. Het meisje was al tot veertien maanden gevangenisstraf veroordeeld. Soekarno zei dit tegen de persverte genwoordigers die hadden staan wach ten op nadere mededelingen nadat de be velhebbers van de strijdkrachten, de president in diens paleis op de hoogte waren komen stellen van de gezamen lijke verklaring der strijdkrachten welke zoals reeds gemeld de avond tevoren was uitgegeven en volgens welke „geen enkele poging om de staatsfilosofie van „Pantjasila" en de grondwet van 1945 verkeerd uit te leggen, geduld zal wor den." Geen der bevelhebbers wilde na het bezoek van twee uur aan het presiden tiële paleis in Djakarta commentaar ge ven. De president zelf die later op de veranda verscheen en de journalisten vroeg waarop zij stonden te wachten, zei dat de bevelhebbers, na de voorlezing van de verklaring, voor de rest met hem over enkele dingen hadden ge sproken. De redenen voor het uitgeven van de verklaring waren dezelfde als die voor de gezamenlijke verklaring van de strijdkrachten van mei jongstleden. „Goed, dat is dan het standpunt van de strijdkrachten", aldus Soekarno. Naar vernomen wordt zal generaal Suharto, de voorzitter van het kabinets presidium, er wel voor voelen dat Soe karno in de nabije toekomst een lange buitenlandse reis gaat maken, als meer elegante oplossing voor de huidige pro blemen, dit in tegenstelling met de me ning welke zou heersen in invloedrijke parlementaire kringen, die tegen een spoedig vertrek van Soekarno zouden zijn, omdat zij hem voor het gerechts hof gebracht zouden willen zien. ADVERTENTIE Philip Morris wordt om het internationale niveau van zijn zuivere melange ook in Nederland steeds meer gerookt. 20 stuks f 1,50 BRUSSEL De Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns heeft in Brussel aan de pers verteld, dat de ministers van Buitenland se Zaken van de E.E.G. zeer positieve besprekingen hebben gehad over het nieuwe verzoek van Engeland als lid te worden toegelaten. „Onze besprekingen waren zeer posi tief. Niemand toonde een negatieve hou ding", aldus de Nederlander. Minister Luns was gastheer aan een lunchdiscussie over het Britse verzoek. Aanwezig waren de Franse minister van Buitenlandse Zaken Maurice Couve de Murville, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Pierre Harmei, de Duitse staatssecretaris voor Buitenland se Zaken Rolf Lahr en de Italiaanse staatssecretaris voor Buitenlandse Za ken Lupis. Volgens minister Luns, heeft Couvé verklaard dat de redevoering welke woensdag in Bonn is gehouden door de Britse minister- voor Europa. George Thompson, een grote hulp was. De lunch werd ook bijgewoond door de vorzitter van de executieve commissie, Walter Hallstein en het lid voor de bui tenlandse betrekkingen, Jean Rey. Minister Luns zei, dat de verklaring van Thompson, dat Engeland bereid is het Verdrag van Rome te aanvaarden, door alle aanwezigen werd verwelkomd. Afgesproken is, dat iedere E.E.G. - hoofdstad de andere zal inlichten over het resultaat van haar bilaterale bespre kingen, die in januari zullen beginnen met premier Harold Wilson en minister van Buitenlandse Zaken George Brown. Ook de commissie wil op de hoogte wor den gehouden. Minister Luns zei nog, dat gecom bineerd met de resultaten van de afge lopen twee dagen (Kennedy - Ronde) het gesprek hem wat optimisme heeft be zorgd, waaraan hij dringend behoefte had. Hij had niet de indruk dat de Franse houding was afgestemd op de eigen verkiezingscampagne. De E.E.G.-raad, bestaande uit minis ters van Buitenlandse Zaken en minis ters van Landbouw, is er donderdag in geslaagd, de nog resterende aanbiedin gen van de gemeenschap op landbouw gebied in de Kennedy-Ronde vast te stellen. Er is nog slechts een openstaand punt de visserijprodukten. Dat bleek donderdag nog onoplosbaar. Het zal weer aan de orde komen als de minis ters op 11, 12 en 13 januari weer ver gaderen. De Italiaanse minister van Buitenland se Zaken Fanfani, heeft in Parijs mee gedeeld, dat zijn land de regeringslei ders van de E.E.G.-partners zal uitno digen volgend jaar in Rome de viering van de tiende verjaardag van de onder tekening der E.E.G. - verdragen bij te wonen en bij deze gelegenheid een top conferentie te houden. ATHENE Toegevend aan de druk die van verschillende zijden op hem is uitgeoefend, heeft koning Constantijn de algemene verkiezingen bijna een jaar vervroegd uitgeschreven. De 26-jarige koning heeft Joannis Paraskevopoelos (64), gouverneur van de nationale bank, verzocht als premier van een zakenkabinet de vervroegde verkiezingen voor te bereiden. „De nieuwe regering is gemachtigd de nieuwe algemene verkiezingen voor de laatste helft van mei 1967 uit te schrij ven", zo verklaarde de koning in een radiotoespraak, waarin hij het Griekse volk opriep voor de verkiezingen een kalm politiek klimaat te scheppen. ADVERTENTIE alsof ten engeltje. specialist in vruchten brandewijnen Aardbeien-, abrikozen-, ker sen-, sinaasappel-, frambozen-, en citroenbrandewijn, bessen jenever en zoete schillen. Bij Uw slijter - Geen statiegeld. VATICAANSTAD Paus Paulus VI, heeft donderdagavond in zijn kerstbood schap, opnieuw een beroep op de elkaar bestrijdende partijen in Viëtnam ge daan, om het komende kerstbestand te verlengen en vredesonderhandelingen te beginnen. De oorlog in Viëtnam was geen onafwendbaar automatisme, maar veeleer een zaak van de wil der men sen, die er rechtstreeks bij betrokken zijn. Het zou voldoende zijn wanneer gelijktijdig en wederzijds de goede wil er was. Dan was de oorlog afgelopen en KAAPSTAD Het invloedryke rege ringsgezinde Zuidafrikaanse blad „Die Burger" heeft gesuggereerd, dat Rhode- sië zijn onafhankelijkheid opgeeft en te rugkeert naar zyn voormalige koloniale status. Het blad vraagt zich af of de eenzijdige afkondiging van de onafhan kelijkheid niet eerder een belemmering, dan een bijdrage tot Rhodesië's ontwik keling betekent en een situatie welke de beste vrienden van het land in ver legenheid brengt. (Met „beste vrienden" worden ongetwijfeld Zuid-Afrika en Portugal bedoeld). De politieke correspondent van het Engelstalige blad „The Star" schrijft, dat „Die Burger" een mening weergeeft welke in Zuidafrikaanse regeringskrin gen veld wint. De Rhodesische premier, Ian Smith, heeft op een persconferentie verklaard, dat zijn regering haar juridische advi seurs zal raadplegen, alvorens het land tot een republiek uit te roepen. „Wij zullen niets voorbarigs doen", voegde hij eraan toe. Smith verklaarde evenwel dat het feit dat de Britse regering de Verenigde Naties heeft ingeschakeld om sancties tegen Rhodesië te nemen, zijns inziens, betekent „dat Rhodesië automatisch uit het Gemenebest is gestoten". Het enige dagblad van Salisbury, de „Rhodesia Herald" is uitgesloten ge weest van de persconferentie van Ian Smith, de leider van de blanke minder heidsregering van Rhodesië. LONDEN Lord Mountbatton !(66), een oom van de hertog van Edinburgh en de laatste vice-koning en gouver neur-generaal van het voormalige Brits- Indië, die belast is met het onderzoek van het Britse gevangeniswezen in ver band met de ontsnapping van de Rus sische spion George Blake, zegt in zijn rapport, dat met spoed een gevangenis moet worden gebouwd, waaruit nie mand kan ontsnappen. Volgens het voor malige hoofd van de Britse defensie- staf is er op het ogenblik geen gevan genis, waaruit ontsnapping onmogelijk is. Mountbatten begon zijn onderzoek in deze kwestie twee maanden geleden, toen de politieke storm naar aanleiding van de ontsnapping van Blake zijn hoog tepunt had bereikt. Mountbatten is tot de conclusie gekomen, dat de gevange nis waaruit Blake ontsnapte, ernstige gebreken had met betrekking tot ont snappingsmogelijkheden. Verder is de omstandigheid, dat zij in Londen is gelegen, eveneens ongun stig omdat hierdoor ontsnapping verge makkelijkt wordt als de uitbreker een maal buiten de muren van de gevan genis is gekomen. Een ander belangrijk punt is het ge brek aan gevangenispersoneel. (Blake ontsnapte tijdens hevige regen op een zaterdagmorgen toen slechts twee ci piers belast waren met de bewaking van meer dan 100 gevangenen). Ook het onderhoud van de onderhavige ge vangenis liet veel te wensen over, al dus het rapport-Mountbatten. Tralies voor een venster bleken met een trap te zijn vernield. Lord Mountbatten stelt daarom voor een nieuwe gevangenis voor mensen als Blake op het eiland Wight te laten bou wen, zekere gevangenisbeambten hoge re salarissen te geven om meer perso neel aan te trekken en een speciale in specteur-generaal te benoemen. Het aantal ontsnappingen zou volgens Mountbatten aanmerkelijk kunnen wor den verminderd, door een betere vei ligheid rond de buitenmuren. Het rap port acht dit een betere maatregel dan het stellen van „een hardvochtig en on menselijk regiem" of dan alleen maar bestraffing. was de vrees voor een wereldbrand be dwongen. Dan zou de mensheid werke lijk voortgaan hebben gemaakt in de richting van een internationale solidari teit. In zijn kerstboodschap heeft ook de Wereldraad van Kerken alle bij de strijd in Viëtnam betrokken partijen op geroepen de vijandelijkheden te staken „die op zijn hoogst tot een nietszeggen de overwinning" zullen leiden. „De voortzetting en opvoering van de oorlog in Viëtnam steken scherp af te gen de diepe vreugde in deze heilige tijd", aldus de boodschap die onderte kend is door de nieuwe secretaris-gene raal van de raad, de Amerikaan dr. Eugene Carson Blake, door de voorzit ter van het centrale comité, Franklin Clark Fry en door zijn twee vice-voor- zitters. De Paus sprak er zijn vreude over uit, dat de strijd tijdens de kerstdagen stil komt te liggen. Maar de gehele mensheid hoopt dat deze wapenstilstand zal worden verlengd en dat in die perio de eerlijke onderhandelingen aange knoopt worden. De goede wil is de sleu tel tot de vrede, aldus Paus Paulus. De moeilijkheid was echter dat de autori teiten aan beide kanten gelijktijdig de ze sleutel moesten hanteren. Uit Vaticaanstad wordt vernomen dat de mogelijkheid niet uitgesloten is dat Paus Paulus begin 1968 naar Mexico en Columbia zal gaan, maar dat officieel nog geen beslissing is genomen. ADVERTENTIE Het is een prettige en verheu gende gedachte, dat dit jaar iedereen van een bizonder kerst voordeeltje kan profiteren. Het heeft niets te maken met een prijsvraag, maar wel met een "prUzenvraag", als we het zo eens mogen zeggen. De huisvrouw die namelijk zo verstandig is haar Kerstinkopen op de markt te doen, merkt dat zij daarbij zoveel geld spaart, dat er makkelijk een extra kerst-trak tatie af kan. Op zo'n manier geeft zü haar gezin iets cadeau door... minder geld uit. te geven. Kopen op de markt. - altijd een ge zellige bezigheid - is tegen Kerst mis nog gezelliger. Marktkoop man en straathandelaar bieden keus uit honderden artikelen, waarvan de kwaliteiten als van ouds zo hoog mogelijk en de prijzen zo laag mogelijk zijn. Men hoeft daar geen boom over op te zetten: de praktijk bewijst steeds weer, dat kopen op de markt het voordeligst ls en blijft want IVTaar aanleiding van de uitlatingen van oud-minister Den Uyl over de aardgasvoorraad onder de Friese bo dem, wijst de „Haagsehe Courant" (onafh.) erop dat Groningen reeds heeft geleerd, dat de aanwezigheid van het aardgas wel een hulpmiddel is om het aantrekken van industrie te be vorderen, maar dat het nog geen wet van Meden en Perzen is, dat de indus trie zich zo sterk door de gasluoht laat lokken om ter plaatse op grote schaal fabrieken te laten verrijzen. Alleen wanneer, als in Groningen, gebruik kan worden gemaakt van speciale ta rieven voor energie-opwekking ten be* hoeve van speciale bedrijven, kan ef bijvoorbeeld een aluminiumfahriek ko« men. „Het zou voor de Friezen wat am ders zijn als het aardgas uit hun ba» dem van een andere samenstelling zou blijken te zijn dan het Gronings® gas. Hoe meer zwavel hoe liever zou men kunnen zeggen, want zwavel trekt de chemische industrie aan, die met grote eenheden moet werken om tot een lonende exploitatie te kunnen komen. Alleen al door de bouw van de omvangrijke, kapitaal- verslindende installaties, zou een wel kome aanvulling van de werkgelegen heid kunnen ontstaan. Aardgasdeskundigen beschouwen zwavel als een onreinheid in het gas, dat zo gauw mogelijk moet worden verwijderd om corrosie van de pijp leidingen te voorkomen. De chemici denken er anders over, want voor hen is zwavel het begin en het einde van alle chemie. Toen in de oudheid de alchemisten naarstig zochten naar een methode om goud te maken, was het zwavel zuur een van hun belangrijkste ingre diënten. Er konden allerlei tover kunstjes mee worden verricht en het gevolg was, dat de arme heksen uit die dagen door zwaveldamp omhuld werden afgeschilderd. Zwaveldampen werden zelfs al uitgestoten door de draak, welke door Sint Joris moest worden bestreden. Met het Groningse aardgas zijn we in dat opzicht niet zo fortuinlijk ge weest als de Fransen, die aan de voet van de Pyreneeën het gasveld van Lacq ontsloten. Bijna 15 procent van het gas bestond uit zwaveldamp en dat moest worden verwijderd uit het gas alvorens het naar elders kon worden getransporteerd. Frankrijk kreeg op slag de beschikking over 'n zo grote hoeveelheid zwavel, dat men er haast geen raad mee wist. De Société Nationale des Pétroles d'Aquitaine, die als de NAM in Ne derland het Franse gas moet win nen, beschikte op een gegeven ogen blik over een grote hoeveelheid zwa vel, waar geen afkomen aan was. In tussen is het verbruik van zwavel zuur in Frankrijk zodanig geïntensi veerd door de uitbreiding van de chemische industrie dat het is toege nomen van 750.000 ton tot meer dan 1 miljoen ton. Voor het restant van deproduktie kan afzet worden ge vonden In een groeiende export. Door het zwavel is in de vroeger arme streek tussen Biarritz en Lour- des als het ware de droom der al chemisten in vervulling gegaan: er werd een goudmijn aangeboord, want de industrie is er letterlijk uit de grond gestampt. Daaronder bevinden zich belangrij ke kunstmestfabrieken, want bijna 'n tiende van alle in de wereld gewon nen zwavel wordt gebruikt voor de vervaardiging van ammonsulfaat. Het zou daarom belangrijker zijn geweest als drs. Den Uyl in plaats van over de hoeveelheid een tipje van de sluier zou hebben opge licht van de hoedanigheid van het aardgas. Met zwavel meer mans, zou in de melkprovincie kunnen wor den gezegd. Erg hoopgevend zijn da vooruitzichten niet, want het voor de Britse kust opgespoorde aardgas be vat even weinig zwavel als dat van de Groningse bel." BRUSSEL Twee pijlers van een brug in de Boudewijn-autoweg (de snel- verkeersweg van Antwerpen naar Luik) te Paal vertonen scheuren, zo meldt de „Gazet van Antwerpen". Het betreft hier de brug die het verkeer van de weg Diest-Beringen over de autoweg leidt. In elke pijler is een verticale scheur ondekt, die ongeveer in het mid den van de pijler loopt, en er zijn aan een van de pijlers ook nog kleinere barsten te zien, aldus dit bericht. Er schijnt evenwel geen onmiddellijk gevaar voor instorting te bestaan, ook al zullen de betrokken diensten de ont wikkeling van de barsten nauwgezet volgen. Het aanbrengen van een stalen band rond de pijlers zou voldoende zijn om alle gevaar te voorkomen, aldus de „Gazet van Antwerpen". (Elders in de Boudewijn-autoweg, nl. te Pulle, is begin november een brug ingestort, waarbij verscheidene wa gens verongelukten en twee doden te betreuren vielen). ADVERTENTIE <3Mt een ürittffcfTFt... Witte bloemen laten zich mooi com bineren met het groen van de kerst takken en het rood van linten er» hulst. Bloemen maken uw kerstver siering compleet! 6*stel t\j^'

De Vallei | 1966 | | pagina 7