Minister Witte ontkent recessie in de bouw „Elkaar geen slechte situatie aanpraten Wonen met een wiebel aan de wand ER WERD IN DIT JAAR WEER MEER GELEEND Bij Gelderman 250 man ontslagen Kerstviering op Soestdijk Werkgevers verschuilen zich achter regering" „10-3-W een fraai herinneringsalbum maandblad voor de vrouw van nu Mr. Luns over schadeclaims op Indonesië GEKORTWIEKT 55 LENINGEN 5000 HUIZEN Moties verworpen weddeverlaging gaat toch door Aangespoeld wrak geen waarde als antiquiteit N. V. V.-voorzitter constateert Spoorwegpensioenwet nog niet afgedaan 9 Snelle stijging Honing voor de keukengod Omgang met vrouwen Meer, véél meer in AVENUE Is dit niveau van Avenue üw ni veau, mevrouw? Lees dan in 1967 AVENUE. KOMT ER EEN KENTERING? P.L. AUTO'S 0 Bezorgdheid over 't teruglopen van het aantal aanbestede werken in de grond-, water- en wegenbouw (30 procent minder dan in de vergelijkba re periode van 1965) en over de stijgen de werkloosheid, ligt ten grondslag aan brieven van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf aan de ministers van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning en van Verkeer en Waterstaat, waarin o.m. een onderhoud met de be treffende bewindslieden wordt gevraagd. CITROEN BRANDEWIJN VRIJDAG 23 DECEMBER 1966 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Witte (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft donderdagmiddag in de Tweede Kamer verklaard, dat er van een recessie in de bouw geen sprake is; wel van een zekere ontspanning. Nog steeds zjjn meer bouwvakkers werkzaam dan vorig jaar; ook is de produktie groter en er is meer werk in uitvoering. Een van de oorzaken van de ontspanning ziet hij in het feit, dat de laatste jaren zeer veel werknemers naar de bouwnijverheid zijn gegaan. Bovendien zijn 9000 bouwvakkers teruggekomen uit West-Duitsland. „W'ij moeten elkaar geen slechtere toestand aanpraten dan er is". De minister vreest voor volgend jaar wel een verdere stjjging van de werkloos heid in de bouw. De bouwproduktle zal In 1967 nauwelijks hoger zijn dan dit jaar, terwijl het aantal bouwvakarbeiders en de arbeidsproduktiviteit verder zullen toe nemen. Al het mogelijke moet worden gedaan om die werkloosheid te bestrijden, zo ver klaarde hjj. Op de maatregelen daartoe ging hij niet in. Wel deelde hjj mee te zul len onderzoeken of de dienstplichtfaciliteiten voor arbeiders die in de bouwnijver heid willen gaan werken, gehandhaafd moeten blijven. Die faciliteiten zijn in gevoerd om meer bouwvakkers te krijgen. Bij de behandeling van de begroting van zijn departement, deelde de minis ter enkele cijfers over de bouwproduk- tie mee. Dit jaar beloopt de produktie in de woningbouw 3059 miljoen en in de overige bouw 2941 miljoen gulden Vol gend jaar wordt gestreefd naar een ho gere produktie, namelijk van resp. f 3300 miljoen en f 3000 miljoen. De woningbouw is weliswaar sterk afhankelijk van de rentestand en de ruimte op de kapitaalmarkt, aldus mi nister Witte, maar wij hoeven niet som ber te zijn over de huidige situatie. Veel bouwobjecten zijn zo solide, dat het benodigde kapitaal wel kan worden aangetrokken. De werkloosheid in de bouw is niet algemeen. Tal van bouw projecten wachten op uitvoering, voor al in het Westen van het land. Veningen De gedachte van een nationale wo ningbouwlening, die woensdag werd ge opperd door de heren Andriessen (K.V.P.) en Bommer (P.v.d.A.) heeft minister Witte besproken met zijn colle ga van Financiën, prof. Zijlstra, die DEN HAAG Het ligt in het voor nemen van de regering om zo spoedig mogelyk een ontwerp van wet aan hangig te maken betreffende de verde ling van de 36 miljoen gulden, die ter beschikking komen als gevolg van de Nederlands Indonesische financiële overeenkomst van 7 september j.l. Mi nister Luns heeft dit in een nota aan de Tweede Kamer meegedeeld. Hieruit blijkt, dat het de bedoeling van de regering is uit deze gelden allereerst de categorieën van belanghebbenden die het zwaarst zijn getroffen, het hun toe komende uit te keren. Er wordt in de nota op gewezen, dat de som van 36 miljoen gulden slechts een fractie vormt van de totale claim, waarover met Indo nesië werd onderhandeld. Dit leidt er toe, dat ook de particulieren maar een fractie van hun vordering zullen kunnen ontvangen. Het werk aan het ontwerp van be doelde verdelingswet bevindt zich in een gevorderd stadium. Het is te verwach ten, dat de verdeling een aanvang zal nemen in 1968. Minister Luns wijst erop, dat bezwaarlijk voorschotten kunnen worden verleehd op de ingediende privé- claims. ADVERTENTIE „niet laaiend enthousiast" was. Deze twijfelde eraan of zo'n lening extra-be sparingen zal bevorderen. Over de huurheffing voor bewoners van woningwetwoningen boven een be paalde inkomensgrens wilde minister Witte zich niet uitlaten, omdat het be trokken wetsontwerp nog in de Tweede Kamer aan de orde moet komen. De minister had met schrik gecon stateerd, dat woningwetwoningen vaak niet kunnen worden betrokken door men sen, die er wat hun inkomen betreft in thuis horen omdat de woningen te duur worden gebouwd. „De bouwers moeten meer letten op de betaalbaarheid", zei hij. In een circulaire zal hij de gemeen tebesturen dit onder de aandacht brengen. Het amendement van prof. Wltteveen V.V.D.) om f 40 miljoen van de begro tingspost voor Rijksgebouwen te schrap pen, wees hij van de hand. Het was volgens de •bewindsman onjuist, dat, zoals de liberaal had betoogd, in' nieuwe kantoorgebouwen een grotere netto vloeroppervlakte per personeels lid, dus meer ruimte, wordt toegestaan dan in het bedrijfsleven gebeurt. Het amendement werd verworpen. Alleen de V.V.D. en de S.G.P. steun den het. Prof. Witteveen kwam ook met de aangekondigde motie om de particulie re bouw in 1967 met 5000 woningen te verruimen. Het aantal woningwetwo ningen te verruimen. Het aantal wo- ningwetwoningen-b zou dan gelijke ma te worden verminderd. Minister Witte voelde niet voor minder wonlngwetwo- ningen-b zou dan in gelijke mate wor den verminderd. Minister Witteveen S.G.P. en de heer P. Voogd. De Kamer, die door de kabinetscri sis en de ophanden zijnde verkiezingen in grote tijdnood verkeert, heeft de be groting slechts zeer beknopt kunnen be spreken. De voorzitter had een drasti sche beperking van de spreektijd inge voerd. De begroting van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening is zon der hoofdelijke stemming aangenomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De weddeverlaging voor dienstplichtigen boven de rang van sergeant-titulair gaat toch door. Donderdagmiddag verwierp de Twee de Kamer de moties van de heren Couzy (V.V.D.) en Wieldraai jer (P.v.d.A.), die de op 1 januari ingaan de bezoldigingsregeling voor deze groep militairen opnieuw wilden laten bekijken. Minister De Jong had de concessie dat militairen die 1 januari a.s. reeds in dienst zijn, bij vertrek met groot ver lof n'iutkering zouden krijgen, die de weddeverlaging compenseert. De Ka mermeerderheid vond de moties niet nodig. De nieuwe regeling betekent in feite alleen een inkomstenverlaging voor ongehuwde vaandrigs en reserve luitenants, zo zei de minister. De mo- tie-Couzy stelde, dat door de wedde verlaging de verantwoordelijkheid van de dienstplichtige sergeants, vaandrigs en reserve-luitenants onvoldoende wordt beloond. Alleen de WD, PvdA en SGP steunden de motie. De motie-Wieldraaijer ging ervan uit, dat de bezoldiging van dienstplichtigen gelijk moet zijn aan die van beroeps militairen van gelijke rang. De WD was het met dit uitgangspunt niet eens en de motie kreeg alleen de stemmen van de P.v.d.A. De nieuwe bezoldigingsregeling bete kent voor dienstplichtige soldaten, korporaals en sergeants-titulair onge veer een verdubbeling van hun huidige inkomsten. SCHOORL Het hoofd van de afde ling Oudheidkundige Zaken van de Rijks dienst IJsselmeerpolders heeft donder dag een onderzoek ingesteld naar de oudheidkundige waarde van het by Cam perduin aangespoelde karkas van een schip. Gebleken is, dat het hier gaat om de boeg van een schip, dat geen oudheid kundige waarde bezit. De bronzen pennen, waarmeé de de len van het karkas aan elkander zijn verbonden, zeggen niets over de ouder dom van het schip. De zware construc tie van het grotendeels van eikehout gebouwde karkas zonder kiel, vermoede lijk in verband met de ijsgang, wijst wel op een schip van Scandinavische af komst. De gedachte, dat het een deel van een zogenaamd Viking - schip zou zijn, kan wel worden verworpen. Het is niet uit gesloten dat het hier gaat om een Noors schip, dat ongeveer 85 jaar geleden bij Camperduin is vergaan en waarbij toen vijf mensen omkwamen. Het karkas zal thans door het hoog heemraadschap worden overgebracht naar de bewaarplaats van de strandvon derij, om verdere beschadiging van de dijk te voorkomen. ADVERTENTIE UTRECHT De voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, de heer A. H. Kloos, verlangt van de werkgevers, dat zy zelf verantwoordelijkheid dragen voor de loonontwikkeling in 1967 en zich niet verschuilen achter de arbi- trerende regering. Het NVV zal aan dit standpunt vasthouden, ongeacht de samen stelling van de regering. Dit zei de heer Kloos donderdag in de hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. in Utrecht. De heer Kloos wees de beschuldiging van de hand, dat de standpuntbepaling van het N.V.V. is in gegeven door de politieke samenstelling van het huidige kabinet. Als het kabi- net-Cals met deze beslissing was geko men, zouden wij haar ook hebben afge wezen, zo verklaarde de heer Kloos na drukkelijk. Hij waarschuwde voorzichtig te zijn met een deflatoir beleid. De kwartaal cijfers van de betalingsbalans kondigen een duidelijke kentering aan. Over sep tember, oktober en november was op basis van het dekkingspercentage van 90 procent, zelfs sprake van een over schot. De heer Kloos was het niet eens met de opmerkingen van de vice-voorzitter van de algemene bond „Mercurius", die minister - president Zijlstra een klei ne Colijn had genoemd. Er moet gecor rigeerd worden, zo meende de heer Kloos, maar gevaarlijk noemde hij het als de consumptie te sterk wordt afge remd. Daarom handhaaft het N.V.V. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De nieuwe Spoorweg pensioenwet zal woensdag na Kerstmis door de Tweede Kamer worden afge daan. Het debat erover is donderdag afgesloten, maar er moet nog worden gestemd. De heer Weijters (K.V.P.) heeft een motie ingediend, waarin de regering wordt gevraagd bij de Neder landse Spoorwegen aan te dringen op een ruimere overgangsregeling voor de vervroegde pensionering dan de direc tie heeft aangeboden. Minister Verdam (Binnenlandse Za ken) verklaarde geen behoefte aan de motie te hebben. Het eerder ingedien de amendement van de heer Van der Gevel (P.v.d.A.) om het vervroegde pensioen in de wet op te nemen voor personeel dat 31 december 1965 in dienst van de N.S. was, wees hij af. Bij aan vaarding van dit amendement, waar overigens geen enkele kans op is, zou hij het wetsontwerp in de ijskast zet ten. zijn bezwaren tegen de loonpolitiek van de regering, omdat daarin geen garan tie aanwezig is, dat het reële loonpeil niet wordt aangetast. In de bouwnijverheid zijn thans ruim 33.000 werklozen geregistreerd, oftewel elf procent van het totale aantal bouw vakkers. Dit meest recente werkloos heidscijfer heeft de heer A. J. van Ha gen, vice-voorzitter van de Algemene Nederlandse Bedrijf sbond voor de bouw nijverheid, gistermiddag bekend ge maakt in de hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. By de 33.000 werklozen zijn inbegrepen circa 3500 zgn. water overlast gevallen. De hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. vond in dit snel stijgende cijfer aanleiding een telegram naar de rege ring te sturen. Daarin spreekt het N.V.V. zijn ernstige verontrusting uit over de werkloosheidscijfers in de bouw. Met de meeste klem wordt aangedron gen op gerichte maatregelen ter stimu lering van de bouwactiviteit, zoals ver hoging van het woningwetcontingent, het beschikbaar stellen van extra gel- gelden ter stimulering van de uitvoe ring van openbare werken en het uit schrijven van een nationale bouwlening. Het N.V.V. nam voorts de suggestie van de heer Van Hagen over tot instelling van de werkgelegenheidscommissie, die het verbondsbestuur van het N.V.V. met raad en daad zal bijstaan. Een kostelijk artikel dat sugges ties geeft over de plaats van uw verzamelstukken in het heden daagse interieur. U zult oh's en ah's roepen van verrukking. is de titel van het exotische en kleurrijke fotoverslag van het Chinese nieuwjaarsfeest (met re cepten van Wina Born), waaraan AVENUE in het januari-nummer een aantal pagina's wijdt. Pagi na's die u nog vaak zult naslaan. Daar heeft Belcampo een frap pante mening over. U leest het in zijn bijdrage in het nieuwe lite raire supplement van AVENUE. Hieraan zullen elke maand voor aanstaande Nederlandse auteurs en dichters, zoals b.v. Harry Mu- lisch, Cees Buddingh, Jan Han- lo, Van Geel en Judith Herzberg hun medewerking verlenen. Artikelen over mode, schoon heidsverzorging, shopping-advie zen, film, boeken en nieuwe grammofoonplaten. Maar ook over politiek en wetenschap, kunst en cultuur, geloof en mo derne medische inzichten. Want AVENUE schuwt het controver- sionele niet. Losse nummers ƒ1,50.Het januari nummer is nu reeds verkrijgbaar. (Van onze economische medewerker) De cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek spreken ditmaal een duidelijke taai. De cijfers van de lenin gen die verschillende financiële instel lingen in de eerste negen maanden van dit jaar hebben verstrekt welke cij fers deze week bekend zijn gemaakt laten een opvallende ontwikkeling zien. Ter verduidelijking en inleiding: hij die voor persoonlijke doeleinden, voor de aankoop van noodzakelijke of ge wenste artikelen geld nodig heeft, kan hiervoor aankloppen bij gemeentelijke kredietbanken, bij particuliere geld- schietbanken, bij handelsbanken en bij betaalzegelkassen. Bij die drie eerste groepen krijgt men dan, als men aan de voorwaarden kan voldoen en bereid is de gevraagde ren te te betalen, een bedrag ineens. Bij de betaalzegelkassen ligt het iets anders. Men krijgt geen geld maar een partij zegels tot een bepaald bedrag. En met die zegels kan men dan artikelen ko pen in zaken die bij het zegelbedrijf zijn aangesloten. En wat vertellen nu de cijfers? Dat bij de gemeentelijke kredietbanken het aantal mensen dat geld komt lenen, se dert 1964 geleidelijk wat kleiner wordt. Vergeleken met vorig jaar ligt dat aan tal thans ruwweg 4 procent lager. Maar het totale bedrag dat de gemeentelijke kredietbanken hebben gegeven, blijft stijgen. Zowel van 1964 op 1965 als van 1965 op 1966 komt dat op ongeveer 10 procent neer. In het derde kwartaal van dit jaar is die stijging echter wat kleiner geworden, namelijk 7 procent. Bij de particuliere geldschietbanken zien wij hetzelfde beeld: het aantal loopt terug (ook ongeveer 4 procent) maar het totale bedrag stijgt, zelfs iets meer dan bij de gemeentelijke banken (11 procent). Bij de betaalzegelkassen zit dit er echter niet in. Het aantal zegels kopen de klanten loopt regelmatig terug en zelfs met behoorlijke aantallen. Dit jaar lag dat aantaT iets meer d$n 10 procent lager dan vorig jaar (alles in de eerste negen maanden dan). Maar ook het totale bedrag gaat naar bene den. Het is nog weliswaar heel weinig, ^lles wat heeft bijgedaregn om de verloving, de ondertrouw en het huwelijk van onze kroonprinses tot een hoogtepunt in het gezinsleven van ons koningshuis te maken, vinden wij ver zameld in het prachtige in wit linnen gebonden gedenkboek „10-3-66" dat de Staatsuitgeverij dezer dagen het licht heeft doen zien. Uit een keur van foto's die door di verse fotografen en fotopersbureaus van deze gebeurtenissen zijn gemaakt, heeft de Staatsuitgeverij die in op dracht van de regering dit album sa menstelde hier alles bijeen gebracht dat aan deze evenementen luister heeft bijgezet. Naast de officiële staatsiefo to's van het bruidspaar, het koninklijk huis en de officiële gasten, vinden wij in dat album, tientallen leuke evene menten vastgelegd, die door hun foto- technische kwaliteiten, prachtige kleu ren en de keuze van de opname dit feest voor ons doen herleven tot een sprookje dat een vorstelijk huwelijk ook in de twintigste eeuw nog altijd is. Men vindt er de foto's vanaf het mo ment dat Koningin en Prins tezamen met het bruidspaar voor de camera's van de televisie een spervuur van vr^ gen ondergaan tot en met de afscheidt plaat op het balkon van het paleis op de Dam te Amsterdam, waar Beatrix en haar man het publiek na alle inspannen de plechtigheden nog even begroetten. Prachtig zijn de foto's van de hulde die Nederland dit vorstenpaar in al zijn verscheidenheid heeft gebracht. Boeiend zijn ook de foto's van de di verse officiële feestelijkheden, maar vooral indrukwekkend zijn de foto's van de huwelijksvoltrekking in de Wes- terkerk te Amsterdam. De preek van dominee J. H. Sillevis- Smitt onder de titel „De weg is lang" komt hier opnieuw tot leven op de ge zichten van bruidspaar, familie en ge nodigden en ontroerend is de ernst, en de blijdschap die deze plechtigheid voor de jonggehuwden is. In een oplage van 13.000 exemplaren is dit album in eerste instantie bedoeld als een geschenk van de regering aan ons vorstenhuis en haar binnen- en buitenlandse relaties, en tevergeefs zal men hierin dan ook zoeken naar de beelden van rookbommen gooiende jongelui of andere ontsierende elemen ten. Van de gelegenheid tot voorinteke ning maakten reeds bijna vijfduizend mensen gebruik en ook de boekhandel heeft voor dit album dat voor een prijs van f 27.50 te verkrijgen is, grote be langstelling. L. L. hooguit 1 procent, maar op zichzelf spreekt dit toch boekdelen als wij de stijgende lijn bij de andere instellingen zien. Die daling zat er trouwens ook al in als wij 1965 met 1964 vergelijken. Het lijkt ons niet uitgesloten, dat deze vorm van kredietverlening de consu ment niet meer zo aanspreekt. Het ko pen van zegeltjes, de mogelijkheid dat die alleen bij bepaalde zaken in beta ling kunnen worden gegeven en het we kelijks aan de deur komen van de bode die het verschuldigde termijnbe drag komt halen, dat alles werkt als een rem. De betaalzegelkassen moeten moeizaam tegen de stroom oproeien. In een veel betere hoek zitten de han delsbanken met hun persoonlijke lenin gen. Zij hebben hiervoor een paar jaar geleden een fikse reclame gemaakt. Niet alleen dat de banken voor het uit geleende geld een aantrekkelijke rente maken, maar misschien even belang rijk is, dat zij een categorie klanten trekken die voordien uit een soort drempelvrees nooit bij de bank binnen kwamen. In de voortdurende concurren tie tussen de banken is de service van de persoonlijke lening een niet te on derschatten wapen. De zuigkracht van de persoonlijke le ning is er nog altijd. Zowel in aantal als bedrag. Dit is dus een groot ver schil met de andere instellingen. Glo baal genomen is het aantal klanten in de eerste negen maanden met goed 9 procent gestegen ten opzichte van vo rig jaar, hoogstens loopt het percentage in het tweede en derde kwartaal terug. Het totale geldbedrag is helemaal ge stegen. Dat is in doorsnee wel 25 pro cent groter geworden. Een hoofdstuk apart vormen de fi nancieringsmaatschappijen. Zij geven kredieten voor consumptieve en voor produktieve doeleinden, maar zij geven ook geld voor aankoop van een auto. En wat die consumptieve kredieten betreft, zij financieren vaak de afbeta lingskredieten van de winkelzaken. Als een winkelier op afbetaling verkoopt, dan kan hij dit zelf financieren (dat doen in de regel de echte afbetalings zaken), maar hij kan de kredietverle ning ook overhevelen naar een finan cieringsmaatschappij. De kopende klant heeft voor zijn termijnbetalingen dan alleen met de financieringsmaatschap pij te maken. Het voordeel voor de winkelier is, dat hij de klant een arti kel op afbetaling kan verkopen, maar hij krijgt van de financieringsmaat schappij het bedrag ineens, zij het dan na aftrek van kosten. Het blijkt nu dat de bedragen van het consumptieve krediet dit jaar be hoorlijk zijn gestegen. In het eerste kwartaal 11,5 procent en in het tweede en derde kwartaal 22 procent. Er zijn jammer genoeg geen cijfers bekend gemaakt van de verkopen van de afbetalingszaken. Maar afgaande op de grotere kredietbedragen ziet het er naar uit, dat er voor grotere bedragen op afbetaling wordt gekocht. Dat hoeft dus bepaald niet te zijn dat er ook meer mensen op afbetaling zijn gaan kopen. Per slot van rekening worden de artikelen duurder en om wat te ko pen, heeft men dus meer geld nodig. Het is ook zonder nadere gegevens moeilijk te zeggen voor welke doelein den dit geld is uitgegeven. In de tee vee-sector zal dat waarschijnlijk wel niet zijn, omdat hier de markt geleide lijk aan verzadigd wordt. Vermoedelijk wordt er als totaal bedrag gezien meer geld uitgegeven voor het inrich ten van de woning, waarbij de aardgas- haard en de aardgas-centrale verwar ming zeker een rol van betekenis zul len spelen. Over het produktieve krediet willen wij het verder niet hebben, wel echter over de auto's. Gemiddeld is het bedrag dit jaar 16 procent hoger dan vorig jaar. Dat is dus nogal wat. Toch zal dit niet zozeer in de nieuwe auto's zit ten, want de verkopen hiervan zijn nu niet direct denderend. Dat weten wij wel uit de cijfers van de fabrikanten en importeurs. Daarentegen is de vraag naar tweedehands auto's wel sterk toe genomen. Tot zover een indruk van de cijfers in de eerste negen maanden. Een dui delijk beeld van gestegen geldleningen. Of dit ook in het vierde kwartaal het geval zal zijn? Het is moeilijk met ze kerheid te zeggen. Er zijn aanwijzingen uit het bedrijfsleven, dat de consumen ten wat voorzichtiger worden, dat zij met het oog op de moeilijkheden die zich hier en daar openbaren, minder snel geld lenen om aankopen te doen. Hierbij kunnen ook de betrekkelijk ho ge kosten een rol spelen. Maar ook al zou er sprake van een vertraging zijn, dan zegt dit nog niets voor de toekomst. De mens (althans een groeiende groep) is aan het opne men van krediet gewend geraakt en dan zet hij hier niet zo gemakkelijk meer een streep onder. 0 In opdracht van de Rijksgebouwen dienst, zal binnenkort worden be gonnen met de uitvoering van werk zaamheden voor een gebouw voor wis kunde ten behoeve van de Landbouw hogeschool te Wageningen. Het gebouw zal verrijzen op „Den Dreijen" te Wage ningen, een hooggelegen terrein langs de Ritzema Bosweg en de Generaal Foulkesweg, waar reeds enige gebou wen van de Landbouwhogeschool stgan. 0 Om tien uur donderdagochtend is op een niet-beveiligde overweg tussen Terborg en Varsseveld, in de spoorlijn Arnhem-Winterswijk, een personenauto tegen een goederentrein gereden. De be stuurder van de auto werd zwaar ge wond. Zijn auto werd vernield. ADVERTENTIE 'n Grote Kerstmisvreugdebron is 'n muzikale platenbon! 0 De Tweede Kamer is donderdag ak koord gegaan met het wetsontwerp, waarin de bestraffing van opzettelijke schending van geheimen wordt geregeld. De maximumstraf wordt een jaar gevan genisstraf of f 6.000,- boete. Er wordt meer eenheid gebracht in de strafbepa lingen, die nu over ongeveer zeventig wetten zijn verspreid. 0 In een nota aan de Tweede Kamer, zegt minister Luns (Buitenlandse Zaken), dat de regering vooralsnog geen aanleiding ziet om wijziging te brengen in het gevoerde beleid met be trekking tot de uitvoer van militair ma terieel naar Zuid-Afrika. ADVERTENTIE 'n Grote Kerstmisvreugdebron is 'n muzikale platenbon! 0 De ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken hebben bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend tot wijziging van de begroting van het Gemeentefonds voor 1966. Zij stellen voor het oorspronkelijk vastge stelde bedrag met f371.900.900 te ver hogen tot f 2.985.405.700. 0 Het Eerste-Kamerlid de heer Van Wijk (PSP) heeft de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Land bouw en Visserij schriftelijke vragen gesteld over de herhaalde berichten over het kapseizen en vergaan van vaartuigen ter zeevisserij. ADVERI ENTIE 'n Grote Kerstmisvreugdebron is 'n muzikale platenbon! 0 Het College van Rijksbemiddelaars heeft het dispensatieverzoek van V. en D. afgewezen, betreffende de toe passing van het gegarandeerde minium- inkomen van f 520,- per maand voor vrouwelijke werknemers van 25 jaar en ouder. V. en D. wenste deze rege ling niet toe te passen, in verband met de uitzonderlijke personeelssamenstel- ling, waardoor de onderhandelingen tus sen V. en D. en de werknemersorgani satie enkele maanden geleden vastlie pen. ADVER I hNI lb 'n Grote Kerstmisvreugdebron is 'n muzikale platenbon! 0 De Stichting Centraal Bureau Ver- voercentra, het overkoepelend or gaan van de in ons land werkende ver- voercentra, heeft de bij haar aangeslo ten centrale bodehuizen geadviseerd met ingang van 1 januari de tarieven voor het geregeld vervoer met gemid deld 7 pet te verhogen. 0 De uit Groningen afkomstige kust vaarder „Sylvia II" is in Venetië aan de ketting gelegd, in verband met een aanvaring bij de kust van Zuidoost- Italië met een Italiaans vissersvaartuig oL zondag jl., waarbij dit schip zonk. De kustvaarder kon de opvarenden van de vissersboot aan boord nemen en voer door naar Venetië, waarvoor het een lading had. ADVERTENTIE 'n Grote Kerstmisvreugdebron is 'n muzikale platenbon! 0 De redactie van het katholieke opi nieweekblad „De Bazuin" is gewij zigd. De paters Jos van Dijk en Thom. Janssen verlaten per 1 januari het blad, de paters R. W. Tepe en J. Nieu- wenhuis blijven, terwijl drie andere Do minicanen tot de redactiestaf zullen toetreden, namelijk de paters B. A. Willems, N. Versluis en C. Spoor. 0 Het Ridderkerkse gemeentebestuur gaat, omdat de raadzaal aan de kleine kant is, kaarten uitgeven voor de publieke tribune. Men verwacht, dat de publieke belangstelling voor de be grotingsvergadering die half januari wordt gehouden, de 20 k 30 beschikha- re plaatsen verre zal overtreffen. OLDENZAAL Bij het textielbedrijf H. P. Gelderman en Zoon in Oldenzaal zullen op korte termyn 250 werknemers worden ontslagen, onder wie veertig staffunctionarissen. Delen van de tech nisch verouderde spinnerij en de wevery zullen worden gesloten. Reden van de afvloeiing zijn liquiditeitsmoeilykheden, mede tengevolge van de verminderde afzet. Dit jaar verwacht Gelderman een verlies van ongeveer drie ifiiljoen gul den. Enige tijd geleden werd reeds verlof SOESTDIJK De koninklijke familie heeft donderdag avond in een garage van de Marechausseekazerne, die in de onmiddellijke omgeving van paleis Soestdjjk ligt, samen met het personeel van de paleizen in Soestdyk, Den Haag en Apeldoorn het traditionele Kerstfeest gevierd. Nadat de Koningin het Kerstevangelie had voorgelezen en het paleiskoor enkele liederen ten gehore had gebracht, hield prins Bernhard een toespraak. De Prins zei daarin, dat ieder, of hij nu gelovig is of niet, moet weten, dat de religie de mens, zolang hij bestaan heeft, heeft beziggehouden. Hij is ervan overtuigd, dat dit zo zal blijven tot het einde der dagen. Hij constatèerde, dat er helaas nooit een tijd geweest is, waarin zoveel en zo open geschreven, gesproken en gedis cussieerd werd over de godsdienst en over het wel of niet bestaan van God, als nu. Hij vond dit iets, waarover men zich alleen maar kan verheugen. Een frisse wind kan misschien het stof wegblazen van het soort geloof, dat meestal uit gewoonte geboren, slechts slui merend leeft in de ziel van tamelijk veel op zichzelf goed willende mensen, aldus de Prins. Na de bijeenkomst in de garage begaf de koninklijke fa milie zich naar het hoofdgebouw van de kazerne. Hier werd het personeel en zijn gezinnen op warme chocolademelk en koeken onthaald. De Koningin en de prinsessen Beatrix, Margriet en Christina schonken de vele kopjes in en ook dit behoort tot de traditie. gegeven voor een werktijdverkorting voor 750 werknemers, onder wie 150 buitenlanders, in de spinnerij en weverij. Honderd andere personeelsleden wer den reeds ontslagen en opgenomen in de G.S.W.-regeling. De 250 personeelsleden worden op zo genaamde vrijwillige basis ontslagen. Ze moeten voor 1 februari het bedrijf hebben verlaten. Wie kans ziet nog dit jaar een andere werkkring te vinden, ontvangt een premie van f 250, Het besluit van Gelderman, om tot inkrimping van het personeel over te gaan, komt niet onverwacht. In en om Oldenzaal gonsde het al enige tijd van geruchten. Aanvankelijk was er zelfs sprake van sluiting van het hele bedrijf, waardoor 1400 werknemers zouden zijn gedupeerd. Een groot deel van de be volking van Oldenzaal (20.000 zielen) is economisch afhankelijk van het tex tielbedrijf van Gelderman, dat plaatse lijk een soortgelijk begrip is als de be kende gloeilampenfabriek in het zuiden des lands. Bij de N.V. Textielfabriek Borghuis te Haaksbergen, zo vernemen wij van vakbondszijde, zijn ernstige financiële moeilijkheden ontstaan door intrekking van het bankkrediet. Als gevolg hiervan moet de produktie worden stopgezet, de 22 werknemers zgn ontslagen. Het confectiebedrijf „Zonneschijn" in Oude Pekela, waar in hoofdzaak heren pyjama's worden vervaardigd, heeft per 1 januari ontslag aangezegd aan vier mannelijke en 23 vrouwelijke personeels leden. Dit ontslag houdt, volgens de di rectie, verband met de minder gunstige marktpositie. ADVERTENTIE ADRIANUSva*denEEIAART SCHIEDAM

De Vallei | 1966 | | pagina 9