Vervalst document bracht het Britse kabinet ten val Kongo vormt „nieuwe Union Minière Moeizaam Rusland dreigt China met represailles WF Bedrog na veertig jaar thans achterhaald De befaamde brief van Zinovjev" Eindelijk Bisschopssynode in Rome Geen A-wapens naar Japan Graan uit V.S. naar India Brussel: „Wij kunnen niet" Ooggetuige Zeer geheim Gewacht Graag Bovenkamer Royaal Studentenstaking in Leuven In 1967 Zelfmoorden in Peking Treinbotsing nabij Londen Geen pasjes voor Berlijners Hojjer kinderbijslag in België Mij ijnongeluk in Zuid-Af rika ENEVER WYNAND FOCKINK Eerste vrouw in Luxemburgs kabinet ZATERDAG 24 DECEMBER 1966 (Reportageteam „Sunday Times") T^en van de griezeligste episodes uit de geschiedenis van de Britse politiek van deze eeuw, de affaire rond de „brief van Zinojef'. had er onlangs nog een extra mysterieus tintje bij gekregen. Het was de onthulling, dat een van de documenten in deze zaak spoorloos was verdwenen uit het archief van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Londen. De befaamde brief, die zou zyn geschreven door Gregori Zinofjef, de Russische president van de Derde Communistische Internationale, behelsde een sensationele oproep tot de Britse Communistische Party om tot actie over te gaan. Altyd hebben linkse politici volgehouden, dat de publikatie van de brief op 25 oktober 1924 precies vier dagen vóór de eerste Labour-regering van Ramsey MacDonald het hoofd moest bieden aan algemene verkiezingen (en daarby een verpletterende nederlaag leed), een truc was van aanhangers der Conservatieven, die erop uit waren het kabinet in diskrediet te brengen. Sommige historici hebben voorzichtig geopperd, dat de brief zelf als een verval sing diende te worden beschouwd. Deze veronderstellingen waren •venwel slechts gebaseerd op uiterst vage aanwijzingen. Officieel heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken steeds volgehouden, dat het document authentiek was. Ook op het hoofd kwartier van de Conservatieve Partij is nimmer twijfel aan de echtheid ge rezen. Het werd volkomen correct ge acht, dat de brief destijds voor publi katie aan de pers ter beschikking was gesteld. Ons onderzoek heeft evenwel zonne klaar aangetoond, dat deze standpun ten niet langer houdbaar ^ijn. Wij hebben de hand kunnen leggen op tot dusverre onbekend bewijsmateriaal en Earl Attlee, de vroegere presi dent, heeft dit reeds gekenschetst als een „hoogst belangrijke histo rische vondst". De nieuwe gege vens werpen een onthutsend licht op de paniek in de jaren twintig. Per soonlijke paperassen van wijlen ma joor Guy Kindersley, een Conserva tief Lagerhuislid, zijn ernstig belas tend materiaal voor het hoofdkwar tier van de Conservatieve Partij. Dit geldt ook voor bepaalde passages in het geheime dagboek van de myste rieuze zakenman C. Donald im Thurn, de man die kopieën van de brief van Zinoview kort voor de ver kiezingen clandestien in omloop heeft gebracht. Onthullender nog zijn nieuwe bij zonderheden over de feitelijke oor sprong van het document. Uit ge sprekken met de enig overlevende ooggetuige en uit een zorgvuldig onderzoek van het beschikbare ma teriaal is gebleken, dat de Zino- view-brief zonder enige twijfel als een complete vervalsing moet wor den beschouwd. De getuige, mada me Bellegarde, woont momenteel te Londen. Zij is de weduwe van een der drie Witrussische verval sers, die de brief in 1924 te Berlijn in elkaar hebben geknutseld op ver zoek van „een gezaghebbende fi guur te Londen". In 1924 was het politieke leven in Engeland aan de rand van paniek ge raakt. Vele vertegenwoordigers van de middengroepen, dodelijk beangst voor het spook van het bolsjewisme, konden amper verschil zien tussen het communisme en een geleidelijke socialistische ontwikkeling naar de trant van MacDonald. Onbewust werkte MacDonald deze vrees nog in de hand, in de eerste plaats door het Sowjetbewind te erkennen en vervol gens door de onderhandelingen over een Engels-Russische handelsovereen komst krachtig te bevorderen. In de hitte van de verkiezingsstrijd werd het gevaar van een flirt met het „ro de gevaar" breed uitgemeten. Elke poging tot een nuchtere politieke dis cussie was daardoor bij voorbaat tot mislukken gedoemd. In deze uiterst gespannen sfeer sloeg de publikatie van de brief van Zinoview als een bom in. De richtlij nen 1.200 woorden leken een be vestiging van de somberste vermoe dens jegens de nieuwe handelspart ner van de Labour-regering. De brief droeg de aanduiding „Zeer Geheim" en was geschreven op pa pier met het gedrukte briefhoofd van het uitvoerend comité van het presi dium van de Derde Communistische Veertig jaar lang is de „brief van Zinoview" het grootste onop geloste mysterie van de Britse politiek geweest. Nu kan eindelijk worden bevestigd: de brief was een vervalsing! De weduwe van een der samenzweerders, die te Londen woont, heeft ten langen leste uit de school geklapt. Te vens is gebleken, dat het hoofd kwartier van de Conservatieve Partij destijds aanzienlijke bedra gen heeft betaald voor de mani pulaties met deze brief, die in 1924 de Labour-regering ten val bracht. Zogenaamd bevatte de brief of ficiële richtlijnen van een der hoogste gezagsdragers in de Sow- jet-Unie aan de Britse Communis tische Partij om een revolutionai re stemming in Engeland te ont ketenen. De regering van premier Ramsey MacDonald, die zich juist zo had ingespannen om nor male betrekkingen met Moskou tot stand te brengen, was er in hoge mate door gecompromit teerd en heeft de publikatie van de tekst in een dagblad, de „Daily Mail", dan ook niet over leefd. Thans is aan het licht ge komen, dat het document geens zins afkomstig is geweest van de partijbaas te Moskou, doch ge woon een falsificatie was, in el kaar geknutseld door een groepje Russische emigranten te Berlijn. Hierbij publiceren wij, exclusief voor ons blad, het boeiende ver haal van het schokkende bedrog. Internationale. Onder de brief prijkte de handtekening van Zinoview, de voorzitter van het presidium. De brief behelsde een oproep tot de Britse Communistische Partij om haar actie uit te breiden en te versterken. „Het is noodzakelijk de massa's van het Britse proletariaat in beweging te brengen," aldus de brief. Het griezeligst was echter een op merking over de Britse strijdkrach ten. „Het wordt gewenst geacht te kunnen beschikken over cellen in alle formaties van de troepen", stond In de brief te lezen. Het per spectief dat de ondermynende acti viteit zich ook tot de Britse strijd krachten zou uitstrekken, was al hoogst ernstig, doch er stond in de brief nog een bewering, die bij het gezagsgetrouwe Britse publiek een rilling van afgrijzen verwekte. Deze luidde: „De militaire sector van de Britse Communistische Partij heeft ernstig gebrek aan kader, de toe komstige aanvoerders van het Brit se Rode Leger". De Conservatieven van Stanley Baldwin wonnen de verkiezingen zó overtuigend, dat er sprake was van een „landslide", een politieke aard verschuiving. MacDonald, die zeven jaar moest wachten vóór hij weer aan de regering kon komen, heeft de Zinoview-brief later dan ook geken schetst als „het nieuwe Buskruitver raad", daarmee zinspelend op het complot van 1605 om het parlements gebouw te Londen met koning en al in de lucht te doen vliegen. In de linkse bladen werd de echt heid van de brief meteen in twijfel getrokken. Vier jaar later, in maart 1928, kwam Baldwin nog even op het geval terug. In het Lagerhuis kwalifi ceerde de minister-president de tus-, senpersoon lm Thurn als een eerlijke, vaderlandslievende man, die niets an ders had gedaan dan de brief van Zi noview in handen te spelen van de even vaderlandslievende „Daily Mail". Daarmee was officieel te Lon den een streep onder het geval gezet. De Russen dachten er anders over. Op 22 maart, drie dagen na de rede van Baldwin in het Lagerhuis, noem de de Russische volkscommissaris van Buitenlandse Zaken de „Zino view-brief" ronduit een falsificatie. Daarbij noemde hij ook de naam Bel legarde. Er werd in Engeland amper aandacht aan besteed. Te Londen hebben wij nu contact opgenomen met mevrouw Bellegarde. De Bellegarde in de Russische ver klaring van 1928 was haar echtgenoot. Twee andere emigranten, wier namen toen eveneens werden genoemd, Zhemchuzhnikow en Goemanski, wa ren respectievelijk haar broeder en een huisvriend. Mevrouw Bellegarde woont reeds sinds 1945 in Engeland. Alle andere mensen, die in de zaak een hoofdrol hebben gespeeld, zijn in tussen overleden. Mevrouw Bellegarde is midden zes tig, een aantrekkelijke vrouw met grijs haar en een spitse geest. Reeds zeventien jaar geleden heeft zij haar herinneringen aan de Zinoview-zwen- del op schrift gesteld, daarbij geas sisteerd door een goede vriend, dr. Nicolai Andrejew, lector in de Slavis tiek aan de universiteit van Cambrid ge, ook een Russische emigrant. An drejew was strikte geheimhouding op gelegd. Hij beloofde niets te zullen publiceren alvorens mevrouw Belle garde de zekerheid had, dat ook de nagelaten betrekkingen van de ver valsers dood waren dan wel geen en kel reëel gevaar meer zouden lopen. „Ik wilde de geschiedschrijving be hulpzaam zijn, zonder evenwel mijn vrienden aan enig risico bloot te stel len," zei zij. Thans verklaarden zowel dr. Andre jew als mevrouw Bellegarde zich be reid ons te helpen bij het reconstru eren van de gebeurtenissen, die tot de vervalsing hebben geleid. De affaire kwam in de zomer van 1924 op gang met een bezoek van Goemanski, die precies vertelde wat er in de brief van Zinoview moest staan. Het verzoek was, zo zei hij, afkomstig van een „gezag hebbend persoon te Londen". Van het begin af aan leek het duidelijk, dat een invloedrijk aanhanger van de „gevestigde orde" in Engeland de brief voor eigen doeleinden zou gebruiken. Wat er ook zou gebeu ren, het kwam Bellegarde goed te pas. De brief zou in elk geval de bolsjewisten in opspraak brengen. Zowel Goemanski als Bellegarde zaten tot over de oren ln de politie ke activiteiten van de Wit-Russen. Berlijn was het hoofdkwartier. Goemanski en Bellegarde, beiden oud-officier van het Russische keizer lijke leger, hadden volop hun deel van de opwinding en het risico, waar door het bestaan van de emigranten was gekenmerkt. Sommigen hunner zijn in deze strijd bezweken. De va der van Wladimir Nabokow, de schrijver van „Lolita", bijvoorbeeld werd op een openbare bijeenkomst te Berlijn doodgeschoten door een mo narchist, die vond dat hij te links was. Officieel was de strijd tussen de „roden" en de „witten" in de Sowjet- Unie twee jaar tevoren geëindigd, doch nog telkens werd melding ge maakt van gewelddadig optreden. Al le Witrussische emigranten koester den de hoop, dat één geslaagde sa menzwering de balans in hun voor deel zou doen omslaan. Er was dan ook niet veel overre dingskracht nodig om deze emigran ten voor het plannetje te winnen. Goemanski en Bellegarde belastten zich met de levering van de valse brief. Hun eerste probleem was, zich „echt" briefpapier met het embleem van de Communistische Internationa le te verschaffen. Berlijn wemelde toen van onderbe taalde Sowjet-ageriten, die zich maar al te graag bereid toonden een graan tje van de tegenpartij mee te pikken. Een hunner, Droezjelowski, frequen teerde een goedkoop restaurant te genover de woning van de Bellegar des, Eisenacherstrasse 117 te Berlijn- Charlottenburg, een etablissement waar de samenzweerders onder de emigranten elkaar geregeld ontmoet ten. Droezjelowski, die door mevrouw Bellegarde wordt beschouwd als „een mannetje dat graag wat contanten wilde hebben", beloofde wat briefpa pier mee te nemen van zijn bureau in de Sowjet-ambassade te Berlijn. Hij deed wat van hem werd verwacht. Op zekere dag kwam hij opdagen met een vel officieel briefpapier, één en kel vel. „Mijn man kreeg er de zenu wen van. Het eerste probeersel moest meteen goed uitvallen," herinnert mevrouw Bellegarde zich. De kladjes werden natuurlijk op blanco papier gemaakt. Er waren een paar weken mee gemoeid. De beide jonge anti-bolsjewisten snuffel den in handboeken uit de tijd van de revolutie en in marxistische partij- lectuur om de juiste terminologie on der de knie te krijgen. Zij raadpleeg den ook de gepubliceerde redevoerin- Het meeste knutselwerk werd gedaan Het meeste knuteslwerk werd gedaan in de voorkamer van Bellegardes eta gewoning. Mevrouw Bellegarde, am per twintig jaar oud en in verwach ting van haar eerste kind, bleef op de achtergrond, doch volgde belangstel lend wat er gebeurde. Zij was er ook die gedenkwaardi ge avond, toen de uiteindelijk vast gestelde tekst, met de Russische schrijfmachine van Goemanski op het kostbare briefpapier getikt, klaar lag om met de handtekening van Zinoview te worden bekrach tigd. Behalve haar echtgenoot en Goemanski was er een Litouwse vriend, Edward Friede, meester in het vervalsen van handtekeningen, vooral als hij eerst een paar glazen wodka had gedronken. Hij stelde de samenzweerders niet teleur. Keurig kopieerde hij de handtekening van de grote baas uit een circulaire van de partij. Mevrouw Bellegarde herinnert zich nog als de dag van gisteren, hoe ver rukt iedereen toen was. Het leken wel opgewonden schooljongens, die iemand een lelijke kool hadden ge stoofd! Geen hunner heeft waar schijnlijk beseft welke consequenties het werk zou kunnen hebben, wellicht met uitzondering van Goemanski. Goemanski nam de brief mee en zorgde ervoor, dat deze via een tus senpersoon te Londen werd bezorgd. Goemanski, een man met een forse, indrukwekkende gestalte, was de be zielende figuur achter het project. Hij was een geboren samenzweerder. „Politiek was zijn lust en zijn leven en hij leefde er trouwens van," ge tuigt mevrouw Bellegarde. Zij is er zeker van, dat hij royaal werd be loond voor zijn medewerking. In de zomer van 1938 is Goemanski op geheimzinnige wijze verdwenen tijdens een treinreis van Praag naar Rome. Alexis Bellegarde heeft deel uitgemaakt van de „Abwehr", de Duitse contra-spionagedienst en in die functie heeft hij de Britse gehei me dienst vele diensten kunnen be wijzen. Tegen het einde van de oor log kon hij zich dan ook in Engeland vestigen. Hij stierf reeds in septem ber 1945 aan tuberculose. De derde man, Edward Friede, heeft de kost verdiend als boekbinder en is in 1955 te Berlijn aan kanker overleden. Nadat de tekst van de brief was af gedrukt in de „Daily Mail", vier da gen vóór de algemene verkiezingen, kwamen de vervalsers bijeen op een gezellig dineetje om de overwinning te vieren. Mevrouw Bellegarde was „volkomen verbijsterd" door de op schudding na de publikatie. Zij en vermoedelijk evenmin haar echtge noot hadden zich gerealiseerd dat de brief zou worden gebruikt als een wa pen van de partijpolitiek in Britse verkiezingen. Maar het was niettemin geweldig en over de feestelijke maal tijd in het duurste Russische restau rant van Berlijn, Moniko, is nog lang nagepraat. BRUSSEL De Vlaamse studenten in Leuven hebben vrijwel volledig ge hoor gegeven aan een oproep voor een staking van twee dagen (vrijdag en za terdag) ter ondersteuning van eisen voor meer medezeggenschap in de uni versiteit. Hun organisaties eisen het recht op algemene informatie en op gelijkwaar dige deelneming aan de vergaderingen van de faculteitsraad en de academi sche raad. De academische raad van de Neder landse afdeling der universiteit heeft vrijdagmiddag bekendgemaakt, dat de studentenleiders die de staking hebben uitgeroepen, geschorst worden tot zij in het openbaar hebben verklaard dat er geen aanleiding voor de „ontwrich ting" van het academische leven op de ze manier bestond. Zigeunerdansers gaven een voor stelling en Goemanski betaalde alles. „Wat hebben wij een pret gehad," herinnert mevrouw Bellegarde zich. Op een belangrijke vraag kan nog altijd geen bevredigend antwoord worden gegeven: hoe komt het, dat niet alleen het hoofdkwartier van de Conservatieve Partij te Londen, doch ook het Britse ministerie van Buiten landse Zaken de brief van Zinoview als een authentiek document heeft beschouwd? Theoretisch is het mogelijk, dat Buitenlandse Zaken zelf de hand in de vervalsing heeft gehad. Daarvan is echter niets gebleken. Het lijkt dan ook waarschijnlijk, dat het ministerie zich van de beweerde echtheid heeft laten overtuigen door een gezagheb bende figuur van de Britse geheime dienst of door een spion, die zelf dub bel spel heeft gespeeld. Zo zijn nog een paar andere aspec ten van de affaire niet opgehelderd, doch het relaas van mevrouw Belle garde heeft eindelijk de sensatie van 1924 in het juiste licht geplaatst. Een van de biografen van MacDonald heeft eens opgemerkt, dat er in de jaren twintig zóveel brieven van com munisten in Londen ronddwarrelden, dat „de muren van het ministerie van Buitenlandse Zaken ermee kon den worden volgeplakt". Het heeft veertig jaar moeten du ren alvorens werd ontdekt, dat ook de befaamde Zinoview-brief daar thuis hoort als een waardeloos vodje pa pier. Mevrouw Bellegarde, enig overleven de kroongetuige van het complot rond de „brief van Zinoview", die in 1924 de Britse Labour-regering ten val bracht. KINSJASA De regering van Kon go heeft de oprichting van een nieuwe directie voor de Union Minière du Haut Katanga bevolen en heeft tot nader aankondiging de export van koper vol ledig verboden. Deze besluiten werden genomen na dat de Union Minière had laten weten, niet bereid te zijn haar hoofdkwartier naar Kinsjasa te verplaatsen. Dit be sluit is donderdag genomen op een spe ciale zitting van de directie in Brussel. De Kongolese regering heeft reeds enkele leden uitgekozen voor de nieuwe directieraad welke de onderneming zal besturen tot een nieuwe maatschappij is opgericht. De president van de Kongolese Union Minière moet nog worden aangewezen. Voorts zal de directie bestaan uit vier Belgen, vier Kongolezen en een En gelsman die de concessies in Tanganji- ka zal vertegenwoordigen Jean Baptiste Kibwe is benoemd tot vice-president. Kongolese leden zullen zijn de senatoren Rudolph Yav en An- toine Kiwewa en het kamerlid Jean Baptiste Dericroyard. De Kongolese regering zei dat het kapitaal van de nieuwe maatschappij op 200 miljoen dollar of 30 miljard Kon golese Frank werd geschat. 16,5 miljard Kongolese Frank wordt als de Kongolese bijdrage beschouwd, 4,5 miljard het kapitaal van de Tangan- jikaconcessies, terwijl 9 miljard frank de bijdrage zal zijn van de nieuwe be leggers die hun aandelen op de interna tionale markt zullen kopen. Kongo zal zo 55 procent van de aan delen beheersen, de Tanganjikaconces- sies 15 procent en 30 procent zal be schikbaar zijn voor de nieuwe aandeel houders. De Union Minière is het grootste mijnconcern van Kongo, met dit jaar een geschatte export van 30.000 ton koper en meer dan 9000 ton kobalt. Radio-Kinsjasa wekte de buitenland se en Belgische personeelsleden van de Union Minière op te blijven werken en garandeerde hun positie en salaris. De radio voegde er aan toe, dat de regering van de Union Minière 4 mil jard Belgische frank eiste wegens niet betaalde belasting tijdens de afschei- VATICAANSTAD Paus Paulus heeft vrijdag aangekondigd, dat van 29 september tot 24 oktober en zo no dig tot latere datum komend jaar de eerste bijeenkomst van de nieuwe bisschopssynode van de rk kerk in Ro me gehouden zal worden. De instelling van deze synode, die de Paus in het be stuur van de kerk moest bijstaan, is zoals bekend nog tijdens het tweede Vaticaanse Concilie door Paus Paulus aangekondigd. De leden van de synode worden me rendeels door de nationale bisschop penconferenties aangewezen. Bijeenroe ping van de synode staat ter beoorde ling van de Paus. Paus Paulus kondigde verder de in stelling aan van een „lekenraad bij de heilige stoel ter coördinatie van alle activiteiten op het gebied van het le- kenapostolaat" alsmede van een „stu diecommissie van de Heilige Stoel" ge titeld „Justitia et Pax" (gerechtigheid en vrede) ter bestudering van alle gro te sociale problemen van deze tijd en vooral die van de ontwikkelingslanden. TOKIO Volgens een Japanse corre spondent in Peking hebben drie topfunc tionarissen van de Chinese communisti sche partij die als tegenstanders van voorzitter Mao en Lin Piao werden be schouwd, de hand aan zichzelf geslagen. Het waren de voormalige legeraan voerder Jo Joei-tsjing, de voormalige propagandachef, Loe Ting-je en een'lid van het permanente comité van de par tij, Jang Sjang-koen. Geruchten over hun zelfmoord begon nen dinsdag in Peking de ronde te doen. De correspondent (van de „Jomioeri Sjimboen") voegde eraan toe, dat de geruchten van officiële zijde niet zijn weersproken. Lo was legeraanvoerder voordat hij door Lin Piao werd vervan gen. ding van Katanga en ook 10 procent van de activa der maatschappij in het buitenland. De radio zei, dat het besluit van de president niet anti-Belgisch was. De re gering blijft pro-Belgisch, maar komt op tegen „wat oude mensen die geen begrip van het heden hebben". De con cessies van de Union Minière dateren van 1906. Ze werden verleend door ko ning Leopold II, de oorspronkelijke ko lonisator van Kongo. LONDEN In Noord-Londen is een forensentrein met een lege passagiers- trein in botsing gekomen. In een rijtuig raakten 20 personen opgesloten. Een pa- sagier werd ernstig gewond en kreeg een morfine-injectle eer men haar uit het wrak bevrijdde. De andere passa giers liepen slechts builen en schram men of een shock op. De forensentrein was op weg van Rad- lett, 25 kilometer ten noorden van Lon den, naar 't station St. Pancras in Lon den. Ten westen van Londen liep een locomotief uit de rails en stremde het treinverkeer. TOKIO. Premier Eisakoe 8ato heeft gezegd, dat zijn regering de Ver enigde Staten nooit toestemming zal geven kernwapens naar Japan te bren gen, zelfs al beschikt communistisch China over de kernbom. „Onze veiligheid wordt gewaarborgd door het wederzijdse veiligheidsver drag met de V.S. maar wij zullen de overbrenging van kernwapens naar Ja pan blijven weigeren", zo zei Sato op een persconferentie. Voorts zei Sato, dat zijn land geen bewapeningswedloop met communis tisch- China wil beginnen. „Voorzover het Japan betreft zijn wij in staat zelf kernwapens te ontwikkelen", zo zei de premier, „maar we zyn ertegen ge kant". De Verenigde Staten hebben marine- en luchtmachtbases ni Japan. Japan zal de handels- en culturele betrekkin gen met communistisch China blijven aanhouden, maar ook het nationalisti sche bewind van president Tsjang Kai- sjek blijven erkennen. Premier Sato pleitte voorts voor de voortzetting van samenwerking met andere Aziatische landen. Sato gaf de eerste persconferentie voor buitenlandse correspondenten sinds zijn ambtsaanvaarding twee jaar geleden. BERLIJN. Ook gisteren hebben de Oostduitsers geweigerd pasjes te verstrekken voor West berlijners die op familiebezoek naar Oost-Berlijn willen voor de Kerstviering. Algemeen werd gehoopt dat de com munisten op het laatste ogenblik pas jes aan de Westberlijners zouden ver strekken. Het partij-orgaan van de Oostduitse communisten, Neues Deutschland. schoof de schuld op de „koude oorlog" en de Westduitse- weigering het Oost duitse regime te erkennen. De onder handelingen over een pasjesovereen komst voor dit jaar strandden op de Oostduitse eis voor erkenning. Bij de pasjesonderhandelingen in de drie voor gaande jaren hadden de Oostduitsers de eis niet gesteld. De Oostduitsers trachten „politieke munt te slaan uit de menselijke misè re", zo zei de nieuwe burgemeester van West-Berlijn, Heinrich Albertz. BRUSSEL De Belgische regering heeft vrijdag haar goedkeuring gehecht aan een ontwerp Koninklijk Besluit, waarbij de kinderbijslag werd verhoogd per 1 januari a.s. De kinderbijslag wordt voor het tweede kind op 900 frank (ruim f 60.gebracht en voor de volgende kinderen op 1250 frank (f 90.-). WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft besloten hongerend India een graaninjectle te geven. Er zullen onmiddellijk maatregelen worden ge troffen om 900.000 ton graan te ver zenden. Die partij zal ln februari en begin maart in India aankomen. Plan nen voor hulp op langere termijn zullen worden bekeken. Eeerder heeft een commissie uit het Amerikaanse Congres, welke in India de situatie heeft onderzocht, onmiddel lijk na terugkeer in Washington aanbe volen, te voldoen aan het verzoek van India 2 miljoen ton beschikbaar te stel len. De commissie was tot de conclusie gekomen dat men in India dringend verlegen zit om voedsel. Gecombineerd met andere Ameri kaanse zendingen, aankopen die door India worden gedaan en schenkingen afkomstig van Australië, Canada en Rusland, zal de Amerikaanse ijlzending de graanstroom die India binnenkomt voorlopig op het record van een miljoen ton per maand kunnen houden. India zal de speciale zending met rupees betalen, maar dat geld komt grotendeels weer terug in de vorm van leningen voor economische ontwikke ling. JOHANNESBURG Bij een onder grondse ontploffing in de Zandpan- goudmijn te Stilfontein zijn zes arbei ders omgekomen Een van hen is een blanke, de anderen zijn Afrikanen. Nog een blanke en negen Afrikanen raak ten gewond. Het ongeluk gebeurde toen een mijn werker in een niet geëxplodeerde la ding dynamiet boorde. De Russische premier Alexei Kosy- gin zet zijn pogingen om de wankele Russlsche-Turkse betrekkingen te ver beteren, (eenzijdig) voort. De Sovjet-premier is dinsdag voor 'n zevendaags bezoek in Turkije aangeko men. De ontvangst van de zijde van de be volking was bedroevend. Wat was uit gelopen. was gekomen om de premier op boegeroep te onthalen. Op een plein in het centrum van Ankara gooiden omstanders kleine vlaggetjes van een vrij Hongarije voor de auto. In de straten van Ankara wappert geen enkele Russische vlag. Niettemin zei de Russische premier aan een di ner te zijner ere, dat de Sovjet-Unie voornemens was haar vriendschappe lijke politiek jegens Turkije voort te zetten en te verdiepen. Het „vrede en vriendschap"-thema is oök opgedoken in het gesprek dat Kosygin had met zijn Turkse ambtge noot Soeleyman Demirel. Demlrel, die het Westen is toege daan, zei in een tafelrede: „De standpunten onzer landen ten aanzien van de wereldvraagstukken lopen wel iswaar niet parallel, maar wij zijn van mening dat dit niet ongewoon Is en niet zou mogen worden beschouwd als een sta-in-de-weg in onze wederzijdse betrekkingen". De Turkse premier vond het voor de toekomstige Russo-Turkse betrekkin gen „bemoedigend", dat in recente ja ren „nuttige contacten zijn gelegd". De Russen zyn zieh de erfvijand schap van de Turken zeer wel be wust. „Nieuwe tijden", een Russisch weekblad, schreef aan de vooravond KOSYGIN uitgejouwd van Kosygins bezoek aan Ankara: „Het zou verkeerd zijn voorbij te gaan aan het feit dat niet iedereen in Tur kije met welgevallen zou neerzien op betere Russisch-Turkse betrekkingen. Invloedrijke kringen zijn bezig met het proberen te verhinderen van posi tieve veranderingen in de relaties van Turkije met zijn socialistische buur man in het noorden". In Ankara acht men de kans klein, dat Kosygins bezoek iets zal uithalen, of dat de Turkse regering ontrouw zou worden aan de NAVO- en CENTO- bondgenootschappen, en zich zou keren tegen de legering van Amerikaanse troepen in Turkije buiten deze allian ties om. De regering van premier Demirel, aan de macht gekomen in oktober 1965, heeft het „Pro-Russische" beleid van haar voorganger, de regering van oud premier Ismet Inönoe altijd zoveel mo gelijk getemperd. MOSKOU De Sowjet-Unie heeft bij China geprotesteerd tegen het ver zoek van Peking drie Russische cor respondenten terug te roepen. In het protest noemt het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken de Chinese eis een daad zonder weerga tussen com munistische staten. Het Russische ministerie van Buiten landse Zaken merkt op, dat de berich ten van Chinese correspondenten in de Sovjet-Unie volstaan niet lasterlijke verzinsels over het Russische volk en de binnen- en buitenlandse politiek van Moskou. De Sovjet-Unie behoudt zich het recht voor zonodig maatregelen te nemen, aldus de Russische verklaring. Het protest stelt China aansprakelijk ADVERTENTIE In de handige kneepfles De borrel die u „toelacht" Geniet met uw gasten van die tongstrelend zachte WF genever. Een rondje WF Daar is iedereen vierkant voor! Oude WF Genever f. 10.95 per hele Kter A voor de nasleep van zijn „eenzijdige daad". Vorige week gelastte China drie Russische correspondenten het land omstreeks Kerstmis te verlaten. Aan de Sovjet-Unie werd de keus gelaten welke van de zes in Peking werkende Russische journalisten zouden terugke ren. Volgens Peking bedrijven de cor respondenten anti-Chinese berichtge ving en zouden zij geruchten en bele digingen over de „culturele revolutie" verspreiden. BRUSSEL De „Union Minière du Haut-Katanga" heeft vrijdag in Brus sel een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de raad van beheer van de maatschappij donderdag op een vergadering heeft moeten vaststellen, dat het onmogelijk was de zetel van de Union naar Kongo over te brengen, zoals de regering in Kinsjasa eiste. Voor zo'n overplaatsing zou unanieme goedkeuring van de aandeelhouders nodig zijn en bovendien zouden alle bezittingen van de maatschappij bui ten Kongo onder Kongolese rechts macht komen, waardoor de aandeel houders, het personeel en derden een pand zou worden ontnomen dat voor hen van wezenlijk belang is, aldus de bekendmaking. LUXEMBURG Met de nieuwe re gering in Luxemburg een voortgezet te coalitie van christen-democraten en socialisten heeft het eerste vrouwe- ïyke regeringslid haar intrede in de Luxemburgse politiek gedaan, zo biykt uit de vrijdag gepubliceerde minister- lyst. Het is mevr. Madeline Frieden, die staatssecretaris is geworden bij het mi nisterie voor Bevolking en Gezin. Zy is de weduwe van Pierre Frieden, die in 1958/59 minister-president is geweest. Mevrouw Frieden was voorzitter van de vrouwenafdeling der Christelijke Volks partij.

De Vallei | 1966 | | pagina 7