Amateurisme in de tennissport is al sinds vele jaren een fictie „Groten" van Wimbledon verdienen meer dan profs Het vriest en het dooit weer op de Amsterdamse beurs Slechte invloed van Westen op Russisch voetbal Veenendaalse Atletiekvereniging stelde programma voor '67 vast Kans op positieverbetering voor Wageningen Spoeling in toto weer erg dun BW 3 verloor van Hamsche Brug Waarheid wordt nog steeds verdoezeld Geen talent Zelfde ervaringen Denk overal en altijd weer aan het kind in 't verkeer NIEUWE STAATSLENING BOVEN PARI WISSELMARKT Volgens sportjournalisten Twee cross-countries op zwaar parcours Zaterdag Nationaal Utrecht Vooruitgang Forse buit bij inbraken Weinig uit de bus IJskoude douche Eredivisie Paaina 9 ZATERDAG 24 DECEMBER 1966 De vroegere Britse Davis-Cup-speler Alan Mills heeft onlangs, toen hij naar de Bahama-eilanden vertrok om daar tennislessen te gaan geven, openhartig verklaard, dat hij nu aan zijn sport geld ging verdienen zonder daarvan een geheim te hoeven maken. Mills verklaarde openlijk dat hij ook in zijn ania- teurtijd geld had ontvangen. Dat gebeurde weliswaar in de vorm van onkos tenvergoedingen, maar hij hield er per week toch altijd een honderd tot hon derdvijftig gulden schoon aan over. En dat was maar een schijntje in verhou ding tot hetgeen de top-„amateurs" tegenwoordig aan hun sport overhouden. Met deze opmerkingen sneed Mills een probleem aan, dat eigenlijk al lang geen probleem meer is. Talrijke betere tennis-amateurs zijn in feite in het geheel geen amateur meer, maar verdienen aan hun sport aanzienlijk meer dan de echte professionals, zoals de mannen, die in het tenniscircus van Jack Kramer uitkomen. Tijdens de laatste internationale tenniskampioenschappen van „Het Melk- huisje" in Hilversum, zonder enige twijfel het belangrijkste internationale toernooi dat ons land kent, gingen hardnekkige geruchten, dat besloten was dit toernooi in de komende jaren niet meer te organiseren. Gelukkig bleken die geruchten ongegrond te zijn, maar ze waren wel sympto matisch voor de heersende toestand. De organisatoren van het toernooi te Hilversum, die er in het verleden altijd in slaagden 's werelds beste tennissers te contracteren, kwamen de laatste maal gewoon niet aan bod, doordat de heren „amateurs'' enorme reis- en onkostenvergoedingen vroegen. Onze oud-Nederlands kampioen Piet van Eysden, die negen maal in Wible don speelde en deel uitmaakt van het organisatiecomité in Hilversum, vertel de ons, dat de tennis-groten niet meer zijn te betalen. Enkele jaren geleden vroegen deze heren voor deelneming aan het toernooi van „Het Melkhuisje" al een bedrag van rond f 500,- uit te be talen in dollars. De „prijzen" zijn intus sen gestegen tot f 1000,- a f 1500,- voor een vijf dagen durend toernooi. Deze amateur-proftennissers claimen voor de deelneming aan een toernooi de volledi ge vliegkosten alsmede een verblijfs vergoeding, terwijl ze bijna allen een „Air over the world"-ticket bezitten, waarvoor ze een bedrag van f 4000,- ineens neertellen. „Ik weet zeker", zo vertelde ons Piet van Eysden, „dat de ze amateurs aanzienlijk meer verdienen dan de tennisprofs. Wij kunnen in Hil versum op geen stukken na concurre ren met toernooien als bijv. Deauvil- le en Barcelona, waar zonder blikken of blozen enorme „vergoedingen" wor den betaald. En dan moet je nog maar afwachten, of de heren bereid zijn er iets voor te doen. Fletcher heeft het bijvoorbeeld nog niet zo lang geleden gepresteerd om voor twee toernooien te gelijk in te schrijven. Hij kreeg van beide toernooien de gevraagde vergoe dingen en liet zich zonder meer in de eerste ronde van het toernooi eruit slaan, om ook zijn „verplichtingen" t.o.v. de organisatoren van het andere toernooi te kunnen nakomen." Van Eijsden vertelde ons het te heb ben meegemaakt, dat een zeer bekend tennisser had ingeschreven voor een toernooi en 's avonds in het plaatselijke casino vrijwel al zijn geld had ver speeld. De man dreigde de volgende dag niet te zullen spelen, wanneer zijn verlies niet werd betaald door de orga nisatoren van het toernooi Overigens, Piet van Eijsden en met hem talloze anderen menen, dat er niets tegen is, dat iemand met zijn sport geld verdient. Het ware alleen te wensen, dat de schijnheiligheid m.b.t. de zoge naamde amateurstatus uit de wereld geholpen werd, hetgeen bijv. ook in de tafeltennissport en de golfsport het ge val is. Er zou inderdaad niets op tegen zijn, wanneer profs en amateurs samen zou den kunnen spelen op bijv. het Wim- bledontoernooi. Het zou alleen maar de kwaliteit van het spel ten goede kun nen komen, want meer talent zou dan in zijn levensonderhoud kunnen voor zien door middel van de tennissport. Nederland heeft momenteel, met uit zondering van Okker, geen tennistalent en dat is geen wonder. De mogelijkhe den om hier iets in deze tak van sport te bereiken zijn vrijwel nihil. Het Ne derlandse tennis heeft nog altijd enigs zins het air van „verhevenheid". Piet van Eysden is van mening, dat men zonder meer jongens van de straat, die aanleg voor tennis hebben, zou moeten oppikken, zoals dat ook in bijvoorbeeld Amerika en Australië gebeurt. Daar door zou men een aanmerkelijk brede re basis krijgen en veel grotere moge lijkheden talent te „ontdekken". Overigens, het is maar al te goed be kend, dat ook Tom Okker geen zuivere amateur is en vrij belangrijke vergoe dingen ontvangt voor het spelen in di verse toernooien. En.... wat is er eigenlijk op tegen. Ook de tennissers, die van het ene toernooi naar het andere reizen, moe ten in hun levensonderhoud kunnen voorzien. Hebben zij wat dat betreft minder rechten, dan bijvoorbeeld een musicus, die van zijn talent gebruik maakt om zijn dagelijks brood te ver dienen Piet van Eysden meent, dat de KNLTB te weinig doet om jonge ten nisspelers te ontdekker en op te leiden. „Is het geen schand* zo merkte hij op, „dat ik op mijn 30-jarige leeftijd nog steeds tot de Nederlandse top be hoor Opmerkelijk is het overigens wel, dat het juist de landen achter het IJzeren Gordijn zijn, die zich het sterkste ver zetten tegen een samen spelen van profs en amateurs. Dat is evenwel even verklaarbaar als opmerkelijk. De spe lers van achter het IJzeren Gordijn gaan namelijk ook door voor amateurs, terwijl ze in feite profs zijn, namelijk staatsprofs. Hans van Dalsum, die eveneens vele jaren in de top van het Nederlandse tennis heeft doorgebracht hij was vijfmaal Nederlands kampioen enkel spel heeft ongeveer dezelfde ervarin gen opgedaan als Piet van Eysden. Nog tijdens het laatste Wimbledon- toernooi deed hij de ervaring op, dat spelers van wereldklasse niet meer voor toernooien of exhibitions te krij- gen zijn zonder een heel goede betaling. Hij komt elk jaar naar Wimbledon om er spelers te vragen voor een aantal de monstratiepartijen op de Metsbanen in Scheveningen. Cliff Drysdale bijvoorbeeld is niet meer te betalen. Deze Zuidafrikaan heeft al voor deelneming aan een toer nooi een bedrag van f 2.000,- ontvan gen. Zijn dubbelpartner en landgenoot Keith Diepraam is intussen officieel professional geworden. Verkeerd onderscheid. „Men moet", zo stelde Hans v. Dal sum, „niet meer praten over amateurs en professionals. Het zou veel beter zijn alleen rftaar een onderscheid te maken tussen tennissers en tennislera- ren". Open toernooien, toernooien waaraan zowel en nu gebruiken we de woor den toch amateurs als professionals kunnen deelnemen, zouden de redding van het tennis kunnen betekenen. Ook in ons land. Immers, waar beter wordt gespeeld groeit de interesse. Men mag gerust aannemen, dat de enorme toeneming van het aantal ten nissers in het seizoen 1965 (geschat wordt 6000 a 7000) voor een belangrijk gedeelte te danken was aan de goede resultaten van Tom Okker. Wanneer het zou worden toegestaan amateurs en professionals in een toer nooi te laten uitkomen, dan zouden in Wimbledon ook de leden van het tennis- Tom Okker: ook niet voor niets Roy Emerson: alléén niet uit liefhebberij (Door onze economische medewerker)' AMSTERDAM De vaste stemming die wij de afgelopen weken enkele ma len konden registreren, lijkt tot het ver leden te behoren. Zij heeft plaats ge maakt voor een onzekere houding. De koersen stijgen en zij dalen, zonder dat er enige lijn in zit. Hoogstens kunnen wij zeggen dat in enkele groepen een langzaam stijgende lijn zichtbaar wordt. Wij doelen dan op de scheepvaart en de bankwereld. Die stijgingen zijn echter heel rustig, zodat zij beslist niet tot de verbeelding spreken. Aller aandacht heeft deze week de nieuwe 7 pet. Staatslening getrokken. Dat zij een succes zou worden, stond tevoren vast. Dat heeft kennelijk velen ertoe verleid er nog een schepje boven op te gooien bij de inschrijving. Het is een miljardendans geworden, die ge woon belachelijk aandoet. De minister van Financiën heeft toen bepaald om ook de kleine inschrijf- kantoren een aandeel in de pot te kun nen geven dat bij inschrijvingen tot f 250.000 de helft wordt toegewezen, maar daarboven niet meer dan 0,0027 pet. Dat zal bij de toewijzing dus een hele puzzel worden. De vraag naar deze 7 pet. lening is tot nu toe zo groot dat de koers zich boven de inschrijvingskoers van 100 be weegt. Woensdag was hij ongeveer 100 3/4, donderdag eveneens en giste ren 100 7/8. De vorige 7 pet. Staatsle ning was zelfs nog een fractie hoger: maandag 102, maar woensdag 101 1/4 en gisteren 101 /2. Dit blijft erop wijzen en dat is ook wel de achtergrond voor de enorme be langstelling voor de nieuwe lening dat de beleggers graag een 7 pet stukje wil len bemachtigen. Mogelijk met in het achterhoofd de gedachte dat het wel een de laatste 7 pet lening kan zijn. De koersvorming werkt deze gedachte wel in de hand, want het rendement ligt, vooral als wij de kosten voor aankoop gaan meetellen, beneden de 7 procent. Wij kunnen ons er hoogstens over ver bazen, dat deze, zij het nog lichte, rente daling, de aandelenmarkt niet meer steun in de rug geeft. Bij de internationale fondsen is er weinig uit de bus gekomen. Philips en wel wat aan deze week. Tegenover een notering vorige week vrijdag van f 77,30 stond donderdag een prijs van f 80,20, waarna het slot gisteren op f 80,60 kwam. Bij AKU zagen wij dit overigens niet, aangezien de prijs rondom de f 52,- bleef hangen. Olies stonden ietwat onder druk waaraan buitenlands aanbod op woens dag niet vreemd was. De notering be landde van f 125,70 vorige week vrij- AKU geven een onveranderd interim-di vidend. Of het slotdividend ook onver anderd zal blijven, zullen wij over drie of vier maanden pas weten. Philips trok dag op f 123,20 gisteren. Unilever bleef daarentegen weer heel rustig, met f 86,- als middelpunt. De stemming bij de scheepvaart was niet slecht, zeker de eerste dag van de week niet. Maar zoiets beperkt zich dan tot winsten van tweedot drie punten. In deze hoek kan dit echter de stemming bepalen. In de laatste helft van de week was de Vaart er overigens weer uit. Ook bij de banken zien wij een heel voorzichtige klimaatsverbetering. Nu is dit verschijnsel, dat zich vaak tegen het einde van het jaar voordoet. Wij moeten er hierbij aan denken dat de ban ken al in het begin van het jaar met hun verslagen voor de dag komen, zo dat de beurs hier als het ware naar toegroeit. Wij zijn benieuwd, maar veel verschuivingen in de resultaten ten op zichte van 1965 verwachten wij niet, ze ker niet wat de dividenden betreft. De stroom van bedrijfsberichten wordt al groter en groter. Overheersten iri het begin de goede berichten, de tegenval lende berichten nemen langzaam in om vang toe. Het resultaat van deze week kan als volgt worden samengevat: Slechter: Nyma; Kwatta; Berk-Bec- con; Bontekoning en Aukes; Ned. Ka- belfabriek; Oscar Rohte; Texoprint; AMSTERDAM, 23 december. Londen 10.08%-10.09%; New York 3.61A-3-61H; Montreal 3.3318-3.34A; Parijs 73.09- 73.14; Brussel 7.23y8-7.23%Frankfort 91.04-91.09; Stockholm 69.88^-69.93%; Zurich 83.64-83.69; Milaan 57.91%- 57.96^; Kopenhagen 52.37-52.42; Oslo 50.60-50.65; Wenen 13.98-13.99; Lissabon 12.57%-12.58%. circus van Jack Kramer (dat overigens momenteel met grote verliezen werkt) kunnen uitkomen en dan zouden in ons land ook de tennis-leraren kunnen mee spelen in diverse toernooien. „Wij zouden dat enorm toejuichen", zo verklaarde ons de bekende tennisle- raar Rinus Buytelaar. „Wat wij doen is niets anders dan instructie geven en dat is bepaald niet de methode om met het spel op een behoorlijk peil te blij ven. Overigens, in feite zijn de tennis- leraren de echte amateurs, want als zij in een toernooi spelen kost het hun al leen maar eeld...." MOSKOU De Russische sportjour nalisten spreken hun afkeuring uit over de westerse „bourgeois"-invloed op het gedrag van de voetballers en toeschou wers in Rusland. De Komsomolskaya Pravda heeft een artikel opgenomen, waarin wordt beweerd, dat het Russi sche publiek „de kunst heeft afgeke ken" van de toeschouwers bij de we reldkampioenschappen in Engeland. Deze wedstrijden zijn ook in Rusland op de televisie geweest. De schrijver van het artikel, Blatin, haalt het feit aan, dat er in het afge lopen seizoen meer gevallen van ruw spel zijn voorgekomen dan ooit. In in terlandwedstrijden zijn dit jaar drie Russische spelers uit het veld ge stuurd. „Tot voor kort werden onze voetballers algemeen bewonderd om hun sportieve spel en hun discipline". Blatin voegt er aan toe, dat het vol gens sommige clubtrainers bijna on mogelijk is in enkele steden te spelen, omdat de supporters van de plaatselij ke voetbalvereniging vanaf het eerste fluitsignaal een oorverdovend lawaai produceren om de tegenstanders te intimideren. Ook is het voorgekomen, dat een provincieclub het veld in een modderpoel veranderde, alleen om de bewegingsvrijheid van de snelle aan vallers van de bezoekende vereniging te beperken. Zelfs supporters van Dy namo Kiev, landskampioen en beker winnaar in het afgelopen seizoen, ont komen niet aan Blatins kritiek. „Zij staan bekend om hun vijandige hou ding tegenover bezoekende clubs en de scheidsrechters." „Voetbal", stelt Blatin vast, „heeft niets te maken met boksen of een wedstrijd voor gladiatoren. Maar we herinneren ons allemaal de wedstrijden om het wereldkampioenschap in Enge land. Soms zagen we op het televisie scherm een duidelijk vertoon van ex treem nationalisme, nauwelijks ver huld in een sportieve vermomming." Dit artikel is gevolgd op een open brief van vier Russische internationals, onder wie aanvoerder Valery Veronin, in het tijdschrift „Sport". Zij doen een beroep op de suppor ters om spandoeken, vlaggen, ratels, toeters en vuurpijlen, die dienen om hun favoriete ploegen aan te moedigen, voortaan te weren. Zij keuren de „vreemde invloeden" sterk af en wil len deze voorgoed uitroeien. VEENENDAAL Op de deze week gehouden vergade ring van de Veenendaalse Atletiekvereniging heeft het be stuur het programma voor het komende jaar vastgesteld. Tot de belangrijkste onderdelen van dit programma beho ren twee cross-countries, één op 11 februari en de volgen de een maand later, op 11 maart. Voor VAV zijn deze crosses zo van belang, omdat ze tot doel hebben een groot aantal niet-leden, die ook kunnen deelnemen, warm te maken voor de atletieksport. Het bestuur van VAV heeft met name de Veenendaalse bedrijven op het oog, waar vele jongeren en tevens ouderen werken, die zich in de avonduren gemakkelijker kunnen vrijmaken dan bij voorbeeld scholieren of andere studerenden. De toeloop van op bedrijven of kantoren werkende personen zou de basis van de atletiekvereniging aanmerkelijk hechter ma ken. Een ander belangrijk aspect, dat in de jongste vergade ring naar voren kwam was, dat de VAV er op de ver gadering van het district Oost, waartoe de Veenendaalse vereniging behoort, op zal aandringen ook 's zaterdags wedstrijden te organiseren. In de afgelopen jaren werd de hele wedstrijdsport georiënteerd op zondag en daarin zal de VAV verandering trachten te brengen. Tot de andere activiteiten van de at letiekvereniging behoort het houden van een jaarvergadering op zaterdag 14 ja nuari met daarop aansluitend een feest avond voor de leden boven de 15 jaar. 's Middags zullen de kleintjes van de VAV onthaald worden. De cross-country, die op 11 februari zal plaats hebben, wordt gehouden bij de schietbaan, die in de nabijheid ligt. Deze cross betekent in zeker opzicht een proef, daar de VAV benieuwd is hoeveel niet-leden eraan zullen deelne men. Over moeilijk terrein zullen ver schillende afstanden gelopen dienen te worden door de afzonderlijke leeftijds groepen. Iedereen, ook de veteranen, kan met deze cross een gooi naar de beste plaats doen. Sportschool Van de Velde heeft van de VAV een uitnodi ging ontvangen om mee te doen. Op 4 februari zal de VAV op de jaarvergadering van het district Oost in Deventer het plan lanceren om ook op zaterdagen wedstrijden te organise ren. In ieder geval zal de VAV uit zichzelf al de cross op 11 februari, za terdag, op touw zetten. In scholen, be drijven e.d. zullen programma's en uit- nodigingensformulieren voor de cross opgehangen worden. Wanneer de cross op 11 februari suc cesvol verloopt, zal ook op 11 maart een cross-country, een van de zwaarste krachtmetingen, die er op sportgebied bestaan, gelopen worden. Met deze 11 maart-cross sluit de "VAV dan het cross seizoen af. In september '67 zullen de bestuursleden weer de koppen bij el kaar steken om te beraadslagen over het cross-seizoen '67-'68. Nu al vermoedt men, dat dan vijf cross-countries geor ganiseerd zullen worden en dat daar aan een competitie verbonden zal wor den. De grote nationale wedstrijden zullen op Hemelvaartsdag of tweede Pinkster dag gehouden worden. De weersgesteld- VEENENDAAL Ook de biljarters zijn deze week in de sfeer van Kerstmis gekomen. Slechts één wedstrijd werd in onze directe omgeving gespeeld: BW 3 tegen Hamsche Brug 3 uit Kerk-Ave- zaath. De Veenendalers verloren met 54, daar het extra punt naar de man nen uit Kerk-Avezaath ging. De eerste partijen gingen voor P. de Jong (tegen Lammers van Hamsche Brug) en H. v. d. Kaa (tegen Meerbos) verloren. Daarna boekten E. van Asselt (tegen Den Hoed) en A. van Dijk (tegen Hesselink) winst. heid is één van de grote factoren, die daarbij van invloed zullen zijn. Verder bestaan er plannen om tussen deze grote evenementen door droppings te organi seren, waarbij de deelnemers met vrachtauto's enkele kilometers wegge bracht zullen worden en dan op de eeuwenoude wijze, namelijk te voet, naar een bepaald punt terug zullen moeten komen. In zomer '67 zal vermoedelijk contact opgenomen worden met schoolhoofden om via hen de scholieren te activeren voor een veldloop voor jongeren. Vervolgens zal de VAV contact opne men met andere atletiekverenigingen uit deze omgeving om met in twee kampen de krachten te meten. Ook de ze krachtmetingen zullen waarschijn lijk op een zaterdag gehouden worden. De activiteiten, die door de VAV ont plooid zijn, zijn vérstrekkend. Het be stuur heeft namelijk ook nog contact gezocht met het district Utrecht, waar van men een wedstrijdkalender opge vraagd heeft, met de bedoeling om ook aan de wedstrijden van dit district mee te doen. Geografisch gezien liggen de verenigingen van het district Utrecht voor de VAV gunstiger dan die van het district Oost. Het uitsluitsel van het district Utrecht zal gauw komen, daar de jaarvergadering binnenkort plaats heeft. De singelloop van dit jaar wordt in 1967 niet herhaald. Dit jaar had jnen de medewerking van de Veenendaalse Winkeliersvereniging, maar dat zal ko mende jaar niet het geval* zijn. Op eigen houtje deze singelloop op touw zetten houdt voor de VAV een aantal moeilijkheden in, zodat deze loop geen doorgang zal vinden. Bij de VAV kan men met recht spre ken van grote vorderingen in het afge lopen jaar. Op de tien-besten-lijst van Ne derland staat de twaalfjarige Jan Hens- bergen op een gedeelde vijfde plaats bij het hoogspringen: 1.23 meter sprong hij, maar volgens trainer Wim ter Haar heeft deze jongen kortgeleden in de zaal al vlot tien centimeter hoger 0 ROME De Italiaanse tenniskam pioen Giordano Maioli neemt ach ter Nicola Pietrangeli de tweede plaats in op de Italiaanse tennisranglijst voor 1966. Bij de dames delen Lea Pericoli en Maria Teresa Riedl de eerste plaats. Pierre Darmon en Frangoise Duerr voeren wederom de Franse ranglijst voor 1966 aan. MÜNCHEN. De Duitse autofabriek B.M.W. gaat voor 1967 het program ma voor deelneming aan tourwagen- wedstrijden inkrimpen. BMW legde in '66 beslag op de Europese beker voor tourwagens met een cilinderinhoud tot twee liter. gesprongen. Verder komt de 17-jarige Bert Ravenhorst ook op de tien-besten- lijst voor en wel met zijn tijd van 4.53 minuten op de 1500 meter. Een tiende plaats neemt hij daardoor in. Wanneer er door de crosses een ta melijk grote toeloop zou volgen van jongeren, heeft de VAV een aantal men sen nodig, die dat moeten opvangen. Mede hierdoor trainen op het ogenblik de 18-jarige Tieny Hiensch en de 19-ja- rige Jaap Zuidema bij de heer A. Ka- renbeld in Deventer voor het diploma jeugdtrainer ster Ook met de dit jaar gehouden recla me-campagne van de Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie kwam de Vee nendaalse Atletiek Vereniging als één van de beste leden-aanwervers voor de dag. Veertien nieuwe leden had men erbij gekregen en dat kon slechts Da- ventria uit Deventer ook presteren. Bruynzeel. Gelijk: Arnhemse Scheepsbouw; Rhei- nische Kohlensaure; Simons' Embal lage; Kipp en Zn.; Key Houthandel; D.R.U.; Zeeuwse confectie. Beter: Kon. Ned. Grofsmederij; Machi- nefabr. Hensen; Brederode Vastgoed; Naeff; Wegener; Ned. Gist en Spiri tus; Zaalberg. Het is een respectabel lijstje geworden. Het nadeel van in een in staatje on derbrengen is natuurlijk wel, dat de diverse nuances hierdoor niet naar voren komen. Het aantal onderne mingen met slechtere resultaten wordt dus groter, maar opvallend is en blijft en daar wijzen wij regelmatig op dat tal van bedrijven, ondanks de stagnerende conjunctuur, toch metk betere cijfers voor het voetlicht kun nen komen. Soms werkt een teleurstellend be richt als een ijskoude douche. Dat was deze week bepaald het geval met Kwat ta, die er nota bene nog bij (moest vertellen, dat de resultaten zo waren tegengevallen, dat met een kans op verlies rekening moest worden gehou den. Het mes is er flink ingezet: maan dag 5, dinsdag 20 laten, woens dag 15 laten en donderdag eindelijk een koers, na 20, van 140. Met el kaar 60 punten verlies. Gisteren werd het eveneens 140. Van de weeromstuit zakte ook concurrent Bensdorp dinsdag 10 punten. Van enkele bedrijven, die met te leurstellende resultaten kwamen opda gen, verwacht de beurs al geruime tijd niet veel. Dat is vooral met Nyma uit Nijmegen het geval. Al jaren wordt er geen dividend uitgekeerd. De koers zit dan ook net onder de 40. Bij Te xoprint ligt de koers in de buurt van de 75. Toch werd over 1965 nog 8 pet. betaald, zij het dat 3 pet. uit de divi dendenreserve moest worden gehaald. Van de koersontwikkeling, die deze week tot de uitschieters behoort, moe ten wij Thomsen (havenbedrijf te Rot terdam) noemen. Wij weten dat de winstdaling in 1965 in het afgelopen jaar niet kon worden goed gemaakt. Dat heeft punten gekost. Maandag kwam eindelijk een koers van 120 uit de bus, die 36 punten lager was dan de laatst gedane koers. Anders verloopt het weer met de Ned. Melk Unie. Insiders weten misschien meer, hoe dan ook, er is regelmatig vraag. Vorige week vrij dag 235, en donderdag al 255, met als slot gisteren ongewijzigd 255. Vele andere fondsen lieten ups and downs zien, de ene dag stijging en de andere dag daling. Dat was dan ook het meest kenmerkende van de beurs- stemming. De belegger kon er geen peil op trekken. HAARLEM Door de verbreking van een ruit aan de achterzijde, hebben onbekenden zich toegang verschaft tot de woonkamer van de 86 - jarige anti quair G. Geerdink aan de Oude Groen markt in Haarlem. Vermist wordt een brandkast met een inhoud van f 180.000 De man, die zijn geld in huis bewaarde, mist ook nog een bedrag van f 800. dat in een kast was verborgen en enkele gouden sieraden. De dader (of daders) hebben via een poortje en door over een muur van vier meter te klimmen de achterzijde van 't pand bereikt. De antiquair sliep al leen in huis op de bovenverdieping. Hij heeft niets gehoord. In de woonkamer is alles overhoop gehaald. Toen de be- jaarde man vanmorgen beneden kwam, zag hij dat kasten waren opengebroken en dat de in het dressoir ingebouwde brandkast was verdwenen. Via de win keldeur moet men het pand hebben ver laten. Daar de brandkast zwaar was, vermoedt de politie dat meer dan een persoon aan het werk is geweest en dat een auto gereed heeft gestaan om de buit te vervoeren. Een brandkast met een halve ton aan geld en de gehele boekhouding, is gister nacht uit een kantoorgebouw verdwenen aan de Burg. van Karnebeeklaan in Den Haag, onder de rook van het hoofdbu reau van politie. De brandkast die onge veer tweehonderd kilo woog, werd in zijn geheel weggehaald. De politie heeft geen sporen van inbraak gevonden. HVC, dat zich na een aantal zwakke wedstrijden bijzonder goed heeft her steld, heeft een bijzonder gemakkelijk Kerstweekend, want het behoeft niet te spelen. Wageningen krijgt bezoek van NOAD en moet in staat zijn de bepaald niet imponerende Tilburgse ploeg zonder punten huiswaarts te zenden. Een zwaar weekend staat Haarlem te wachten. De roodbroeken, die er re latief het beste voor staan, moeten van daag op bezoek bij Fortuna VI. dat nog altijd ernstige aanspraken op een goe de plaats maakt, en krijgen vervolgens tweede Kerstdag bezoek van Tuban- tia. Winst uit beide wedstrijden heeft tengevolge, dat de roodbroeken een be nijdenswaardige positie innemen. De huidige koplopers, Roda JC en FC VVV, moeten in staat worden ge acht hun mooie positie te bewaren in de thuiswedstrijden tegen resp. SC Gooiland en PEC. Limburgia zou bij nederlagen van Fortuna VI. en NOAD bijzonder gebaat zijn, omdat het bij een overwinning in de thuiswedstrijd tegen Heerenveen en die mag wel verwacht worden twee punten afstand van eerstgenoem de clubs neemt. Fortuna VI. moet bovendien nog een thuiswedstrijd spelen tegen ZFC en ook dat wordt bepaald geen walk-over. Wilhelmina-EDO, Hermes DVS-Hel- mondia '55, Excelsior-Baronie en Hil- versum-Veendam zijn ontmoetingen, waarvan de uitslag vermoedelijk niet ver van een gelijk spel zal liggen. AGOW tenslotte heeft kans eindelijk weer eens twee punten te vergaren en wel tegen het onderaan staande Zwol se Boys. In de eredivisie zullen Ajax en Fey- enoord vermoedelijk de volle winst wel binnen halen. Elinkwijk moet tegen de Amsterdammers kansloos worden ge acht en NAC bezit geen kwaliteit ge noeg om de Rotterdammers te veront rusten. Spax*ta zal het moeilijk hebben om zijn achterstand op Ajax en Feyenoord niet groter te laten worden. Het moet namelijk op bezoek bij het zeer wissel vallige PSV. Voor ADO verwachten we winst in de uitwedstrijd tegen Fortuna, terwijl Go Ahead de beste papieren heeft in de thuiswedstrijd tegen FC Twente. Voor Willem II is een kans aanwezig om via een zege Op MVV zijn matige puntentotaal wat op te vijzelen en die kans zit er voor Telstar tegen Sittardia ook in. In toto-stijl verwach ten we voorts: NAC-DOS (vandaag) 3; DOS-DWS 3: GVAV-Xerxes 1. DEN HAAG De Cijfers van de sport- toto van het afgelopen weekeinde zijn: aantal deelnemers: 651.693; bruto inleg: f 893.440,80; prijzenbedrag f 294.835; Eerste prijs: f 162.159,25, 162 deelne mers, per kolom ca. 1.000 gulden; Twee de prijs: f 88.450,50, 2853 deelnemers, per kolom ca. 30 gulden; derde prijs: f 44.225,25, 792 deelnemers, per kolom ca. 55.50 gulden.

De Vallei | 1966 | | pagina 9