Spaans menu in O.C.B. In Arnhem is wel terdege caféterreur Drs Frederikse verlaat D.S. Bouw instructiebad vordert vrij snel n Merkwaardig volksgeloof Bij Statenleden nogal kritiek op uitgave van het Gelders Molenboek Gert en Hermien zingen voor DS.-familie Hervormde kerk tjokvol tijdens kerstzangdienst Kerstfeest in de kerk Verlof B Fruit voor zieken Bekendmaking „Kerstschieten" door politiepersoneel Zondags-, Christus- of hemelbrieven Drie gewonden bij botsing Twee maal te snel Geen verleend voorrang Matroos ilook van liet talud Beroepschrift tegen verkiezingen bij Barneveldse Beek ongegrond Gratis haard De Instuif in de kerstvakantie Dames vaan zich beter bewegen HUIZE SCHUURING Mist u uw dagblad DE VALLEI ieuyv jaarsrecept ie gemeentebes t u 11 r Bar-eigenaar contra burgemeester D Zware soHade bij botsing Oudste inwoonster overleden Slippartij door gladheid Begroting van Barneveldse Beek is sluitend DINSDAG 27 DECEMBER 1966 VEENENDAAL Gert en Hermien Timmerman, het zingende echtpaar (hier op archieffoto) zijn de eregasten tijdens de uitvoering van de Scheepjeswolharmonie, die op donderdag 5 januari in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan wordt ge houden. Na het concert van de D.S.-Harmonie treden verder op Tobi en Jerry Rix, Shirley en André van Duyn. RHENEN. Op de Grebbeberg gaf de Haagse automobilist H. J. B., die het dierenpark in wilde draaien, geen voorrang aan de uit de richting Wage- ningen komende Rhenense automobi list W. A. S. Een aanrijding was het gevolg. S. en twee van zijn inzittenden liepen lichte verwondingen op. Zijn zwaarbeschadigde auto moest door mid del van een takelwagen worden wegge sleept. Terwjjl de gealarmeerde patrouillewa gen van de rijkspolitie op weg was naar de aanrijding, sprong op de Grebbe- weg plotseling de grote voorruit in stukken. De chauffeur van de politie auto verklaarde dat er geen steen te gen de ruit was gevlogen. Waarschijn lijk is de ruit gesprongen door een of andere spanning Dezelfde middag nog is er een nieuwe voorruit in gezet, zo dat de patrouillewagen voor de rest van de tweede Kerstdag normaal dienst kon doen. RHENEN Tijdens een controle op de overtreding van de snelheidsbeper-, king werden door de rijkspolitie twee personen bekeurd. RHENEN Zaterdagmiddag vond een aanrijding plaats op het kruispunt Brui ne EngsewegRoghairweg. C. de V. uit Rhenen, die over de Bruine Engseweg reed met zijn personenauto, gaf geen voorrang aan een personenauto bestuurd door J. G. T. v. D., eveneens uit Rhenen. Er volgde een botsing. Beide voertuigen liepen materiële schade op. VEENENDAAL Bijna zeventig Spaanse arbeiders werden zaterdagmid dag op een diner onthaald, dat door de Spaanse ambassade werd aangeboden. In het O.C.B.-gebouw werd het een sma kelijke en vooral gezellige bijeenkomst, die onder auspiciën stond van de com missie Bijstand Buitenlandse Arbeids krachten. Een aantal vrouwen had zich voor deze gelegenheid in folkloris tische kostuums gestoken. VEENENDAAL De 19-jarige ma troos van de Kon. Marine W. G. P. S. uit Den Helder maakte zondagavond op Rijksweg 12 een schuiver met zijn auto op het moment, dat hij ter hoogte van Veenendaal een voor hem rijdende wa gen inhaalde. De wagen duikelde van het talud en werd beschadigd. De ma troos kwam er vrijwel zonder kleerscheu ren af.- BARNEVELD. Het college van Heemraden van het waterschap van de Barneveldse Beek stelt voor, het be zwaarschrift tegen de gehouden verkie zingen, het beroepschrift van de Gebr. Verhoef, ongegrond te verklaren. Zij merken hierover op, dat het bezwaar schrift binnen de gestelde termijn is in gediend. Volgens adressanten was hun ten onrecht deelneming aan de gehouden stemming ontzegd. Blijkens de kiezerslijst was Gerhardus Verhoef stemgerechtigd, terwijl Rutge- rus Verhoef zich op het stembureau ver voegde met de oproepingskaart ten name van zijn broer Gerardus. Het stem bureau heeft hem derhalve terecht niet tot de stemming toegelaten. Indien het bezwaarschrift gegrond was verklaard, zou dit betekenen, dat het waterschap voor extra onkosten zou komen te staan van f 50.000,daar dan de gehele stemming voor alle woonkrin- gen overgedaan moest worden. RENSWOUDE. De heer W. Veldhui zen van de Bekersweg kreeg zaterdag j.l. de volledige prijs terug van de pas door hem gekochte oliehaard. Bij het kopen van deze haard kreeg hij een formulier om mee te dingen naar een prijs door een slagzin in te vullen. De ze actie ging uit van de Shell. Als slagzin had hij ingevuld: „Shell- aardolie P.K .commentaar: vraag het de verbruiker maar". Deze werd met «en prijs bekroond, met als resultaat de volledige koopsom terug. Zaterdag morgen werd hem door de heer E. van Voorthuizen een cheque hiervoor uitge reikt. RENSWOUDE Het was weer een evenement, de gezamenlijke Kerstzangdienst op eerste Kerstdag 's avonds bij te wonen. Reeds een kwartier voor de aanvang was de kerk geheel gevuld en moest men stoelen aandragen om nog een plaats in de paden te kunnen bemachtigen. Met aandacht werd geluisterd naar de liederen, die het kinderkoor „Rens- woude" en de chr. gem. zangvereniging „Con Amore" ten gehore brachten. Fris en helder klonken de kinderstem men door het prachtige kerkgebouw, dat zich zo bijzonder voor deze zang leent. Ook het grote koor boeide door zijn liederen de aanwezigen. Gestimuleerd door de bezielende lei ding van hun dirigent de heer Henny Pomp uit Veenendaal en bijzonder goe de begeleiding van de organist, de heer L. van Stempvoort uit Rhenen kon worden teruggezien op een goede weer gave van de zangstukken. Vooral het kerstlied „Een roze fris ontloken", dat werd uitgevoerd door beide koren, mocht de bijzondere waardering weg- VEENENDAAL Ook ln de kerstva kantie heeft het jeugdwerk De Instuif enkele evenementen georganiseerd. Op donderdag 29 december wordt in het jeugdgebouw om half tien 's morgens en om twee uur 's middags de film Hei di vertoond. In het Verenigingsgebouw aan de Ei kenlaan treden 3 januari om half drie de beroemde clowns De Kamé's op. EDERVEEN Dit jaar was er nog meer belangstelling dan andere jaren voor de kerstfeestviering van de Zon dagsschool „Het Mosterdzaadje" in de hervormde kerk. In tegenstelling met andere jaren duurde deze avond niet zo lang. De opening en sluiting geschiedde door de eigen predikant, ds. J. C. de Bie. Er werd afwisselend gezongen door de ge meente en de drie klassen onderling. De kerstgeschiedenis werd boeiend verteld door mej. E. de Gooyer en het kerst verhaal door mej. J. v. Dijk, wie als toe komstig kleuterleidster een vertelling wel toevertrouwd was. De scheidende leerlingen kregen een psalmboek met nieuwe testament aangeboden door ouderling Van de Bovenkamp. Aan het einde kregen alle kinderen een verras sing mee naar huis. EDERVEEN Op de kerstavond van de plattelandsvrouwen, werd deelneming gevraagd voor de cursus beter bewegen. Hiervoor bleek veel animo te bestaan want het minimum van 16 dames werd al spoedig overschreden. Op de eerste donderdag in januari gaat de cursus be ginnen in het Groene-Kruisgebouw. ADVERTENTIE Maandag 2 januari 1967 zijn wij GESLOTEN. Hoofdstr. 87, Veenendaal dragen van het gehoor Was verleden jaar de herv. predikant ds. L. van de Peut door ziekte niet in de gelegenheid zijn medewerking te ver lenen, ditmaal was het de Geref. pre dikant ds. B. Slingenberg om dezelfde reden niet mogelijk aan de organisatie van deze dienst mee te werken. Litur gie en prediking waren dus beide in handen van eerstgenoemde predikant. Deze had zijn prediking gebaseerd op een gedeelte uit Johannes I. In een ernstige en boeiende prediking verklaar de hij de taak welke Christus had met zijn komst in het vlees en hij deed een oproep tot de gemeente, de genade van God te aanvaarden. Dit naar aanlei ding van het Schriftwoord „Hij kwam tot het zijne, en de zijnen hebben Hem niet aangenomen". Aan het slot werd door koor en ge meente het „Ere zij God" gezongen en wel Cantus Firmus. Jammer ,dat dit door massale zang van de gemeente niet geheel tot zijn recht kwam. ADVERTENTIE BEL tot I 7.30 uur 3550 na 17.30 uur tot 19.30 uur 4163 VEENENDAAL 's Zaterdags 16.30-17.30 uur Telefoon 4163. RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter open bare kennis, dat zij op maandag 2 jan. 1967 van 1718 uur ten gemeentehuize een receptie houden ter gelegenheid van de jaarwisseling. Rhenen, 22 dec. 1966. Burgemeester en wethouders voornoemd. De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal. De secretaris, W. C. Pieters. RHENEN Burgemeester en wet houders der gemeente Rhenen brengen ter openbare kennis, dat bij hen op 15 december is ingekomen een verzoek van Th. N. Drost te Eist (U.) om een ver lof B voor de verkoop van alcoholvrije drank voor gebruik ter plaatse van de verkoop ingevolge de Drankwet 1931 stbl. 476 voor het perceel Franseweg 87 te Eist (U.) Binnen twee weken na dag tekening van deze bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van het verlof B schriftelijk bezwaren bij ons college inbrengen. Rhenen, 20 december 1966. Burgemeester en wethouders voornoemd, de burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal. De secretaris, W. C. Pieters. Op de Jaap Edenbaan in Amsterdam is een nachtelijke prestatierit ge houden, waaraan door honderden schaatsers is deelgenomen. VEENENDAAL. 27 december 1966 Eiermarkt. Aanvoer ca. 53.000 stuks.. Prijzen kippeëieren f 12.75f 13,50; hen- neëieren f 10f 12.afles per 100 st. Handel traag. VEENENDAAIDrs. W. A. Frede rikse, directeur van de Koninklijke Vee- neiulaalse Sajet- en Vijfschaehtfabriek v/h wed. D. S. van Schuppen en Zn. zal per 1 januari zijn functie neerleggen VEENENDAAL Het instructiebad, dat momenteel tegenover het sportpark aan het Panhuis in aanbouw is zal, als alles meeloopt al in het voorjaar van 1967 in gebruik genomen kunnen worden. De streefdatum voor de opening is 1 april. De aannemer, de Gebr. Van de Belt uit Twello werkt met man en macht om het bad zo spoedig mogelijk klaar te krijgen. De romp staat er al en het dak is reeds waterdicht. Glasdicht zal het nog niet gemaakt kunnen worden omdat het glas pas in februari geleverd kan worden. Zolang wordt het water- en tochtdicht ge maakt met plastic zodat aan het interieur verder gewerkt kan worden. Er is van de zijde van de bevolking al veel belangstelling voor het bad en reeds nu wordt op de secretarie gevraagd om leskaarten. Men kan deze aanvragen nog niet accepteren en t.z.t. zal door de sportstichting worden bekendgemaakt waar men les- en zwemkaarten kan aanvragen. Gezien de grote animo die thans reeds bestaat is er wel kans dat met wachtlijsten gewerkt zal moeten worden. ^orm en inhoud van volksgeloof en volksgebruiken zijn de e|u- wen door velerlei, al blijken ze glo baal teruggebracht te kunnen wor den tot enige grote motieven. Dit geldt zowel de verschijnselen ont staan in de voorchristelijke tijden als die daterend uit latere prioden. Een pas gevierd volksfeest in Mid den-Limburg waar ik woonachtig ben, was het ontsteken van het St. Maar tensvuur, van origine volgens wijlen prof. Schrijnen een Oudgermaans noodvuur, zoenoffer aan de goden of liever en beter aan de gepersonifi eerde natuurkrachten, offer ter rei niging en vruchtbaarheid. Tien ik mij op 10 nov. j.L in het oude graafschap Hoorn vestigde en me door de beslommeringen van de verhuizing er niet van bewust werd. dat die dag de vooravond van St. Maarten „roem van alle landen" was, verrasten mij 's avonds de vu ren, oplaaiend in fantastisch vlam menspel tegen te duistere kim. Liet St. Maartenfeest met de symbolen van vuur en licht, duisternis verdrijvend en warmte spreidend, bleek mij in Midden-Lim burg nog volop levend, evenals de Lampegietersavond te Veenendaal en omstreken. Veel minder zich naar buiten ma nifesterend, maar heimelijk nog in ons land en elders beleden is het. ge loof in het neervallen van brieven uit de hemel. In 1943 publiceerde dr. Jan Gessier zulk een brief die hem door een oude vrouw uit Edingen woord voor woord gedicteerd werd (in het tijdschrift Volkskunde). f^eeds in de zesde eeuw is van he- melbrieven sprake. In 745 wordt er op het Concilie van Lateranen eveneens van gerept, evenals in 798 in een capitulatie van Karei de Gro te. Op een Frankische synode in 745 gehouden op een onbekende plaats werd stelling genomen tegenover eni ge pèrsonen, die aanstoot hadden ge geven. Een hunner, verhaalt de Duit se historicus wijlen Gustav Schnü- rer, was een dweper, Adelbert gehe ten, die een grote aanhang genoot onder het lichtgelovige volk. Hij bezweerde een speciale op dracht van de hemel ontvangen te hebben: een engel had hem van het uiterste einde der aarde relikwieën gebracht van een wonderbare kracht, waarmee hij alles kon uitwerken, wat hij van God vroeg. Hij vond niet alleen geloof bij de landelijke goed gelovige bevolking, maar wist ook onontwikkelde bisschoppen voor zich te winnen, en ontving van hen de bisschopswijding. Nu beschouwde hij zichzelf als een apostel. Hij weigerde kerken te wijden ter ere van aposte len of martelaren, en ook bedevaar ten naar de graven van apostelen achtte hij overbodig. Wel wijdde hij bedehuizen op zijn eigen naam. Hij plaatste kruisen en kapelletjes op het veld, bij bronnen, overal waar het hem behaagde, en hield daar openbare godsdienstoefeningen, die het volk zo aantrokken, dat het uit de oude kerken wegbleef. Hij knipte zijn haren en nagels af en deelde die uit als relikwieën. Kwamen er men sen, die hem hun zonden wilden be lijden, dan legde hij hun het zwijgen op: hij kende hun zonden al, zei hij, en vergaf ze zonder biecht. Bovendien vertoonde hij een dier bijgelovige hemelbrieven, die het eerst in het oosten waren verschenen, en van de eerste eeuwen af tot op onze dagen op de lichtgelovigen in druk maakten en nog maken. Nog een zonderling geschrift, dat hij ver toonde, had hij zelf gemaakt: een gebed tot de Vader de heilige enge len, waarin namen van engelen wer den genoemd, die niemand ooit had gehoord. In 1016 werd op een bijeenkomst door wereldlijke groten en bis schoppen te Verdun-sur-le-Doubs een plechtige eed gezworen om zich van ieder geweld ten opzichte van ker ken, geestelijken, boeren en kooplie den te onthouden, een zogenaamd vredesverbondgenootschop. Op een dergelijke bijeenkomst werd weer gesproken van een hemelbrief. Een vreselijke hongersnood had de gemoederen in Frakrijk in die tijd ten zeerste opgezweept. In een vu rig verlangen naar verzoening en verwezenlijking van Gods rijk op aarde zag men reikhalzend uit naar herstel van orde en wet. Wanneer in zulke vergaderingen de aanwezigen werden opgeroepen de eed te zweren, en de bisschoppen de herdersstaf op hieven, gingen alle handen omhoog en weerklonk de kreet „Vrede, vre de!", waarmee allen zich tegenover God wilden verbinden. Een bisschop zei, dat er een brief uit de hemel was gekomen, waarin tot vrede op aarde werd aangemaand. Iets daar van was in ieder geval juist: in het gebod tot vrede moest men een der voornaamste plichten van de Chisten zien. meeste handschriften van he melbrieven dateren uit de 12e en de 13de eeuw; de schrijvers er van, vaak onevenwichtige ziekelijke drijfzieke lieden, blijven gewoonlijk anoniem. De tekst zegt meestal dat de brief te Jerusalem of te Rome uit de hemel is neergedaald. In Ar ras is in 1691 een miraculeuze brief neergedaald die „met de eigen hand van Christus" geschreven heet, een brief door dr. Gessier in 1943 even eens gepubliceerd in Volkskunde. De brieven leggen bovenal de na druk op de zondagsheiliging en be dreigen hen die op de rustdag wer ken, jagen, vissen of reizen. Ook an dere geboden worden de lezers inge scherpt zoals het vasten op vrijdag en de betaling van kerkelijke tien den. In 1644 werd te Keulen een Chris- tusbriefgedrukt waarvan in 1648 een IJslandse vertaling verscheen en tot in de vorige eeuw bewerkingen 't licht zagen. De originelen der hemelbrieven zijn doorgaans in het Latijn gesteld, in barbaars Latijn wel te verstaan. In Griekenland, Ethiopië, Arabië, Syrië, Koptië en Rusland zijn de hemelbrieven legio. Vaak zijn het populaire omwerkingen de daar verspreid werden en worden. jyiaar ook in ons land kent men ze en worden ze nog geschreven of gedrukt. Pater J. van der Gheyn S. J. vond een Middelnederlandse vertaling uit de 16e eeuw. De he melbrief in de Athenasum-biblio- theek te Deventer is ouder: hij da teert van 1466. Dr. Koch, de archiva ris, liet hem ons Indertijd zien. Wij maakten er een afschrift van waar van wij hier een samenstelling ge ven aangezien de brief vrij lang is. Wie de brief in zijn geheel wil le zen, raadplege het proefschrift van dr. ds. P. W. J. van den Berg „De viering van een zondag en de feest dagen in Nederland vóór de Hervor ming" (Van Amerongen, Amersfoort 1914). De schrijver van de brief begint te zeggen dat de mensen de zondag- niet „ontfruchten" dat is vrezen en daarvoor gestraft worden door kwel ling in hun werk en verlies in hun bezit. Hij voorspelt hun rampen en de verwerping door God. Wie de kerk niet bezoekt op de dag des He ren, zich niet verzoenen wil, op reis gaat, handel drijft, zich scheert of knipt, de was doet of brood bakt of een eed aflegt is schuldig en zal ook in zijn kinderen gestraft worden. Men moet de kerk bezoeken en naar de sermoenen luisteren. De schrijver gaat voort met te zeggen welke heilsgebeurtenissen op zondag plaatsvonden: de schepping van het licht, het regenen van het manna, Christus' verrijzenis, de nederdaling van de Geest, Noach ging op zondag in de ark, op zondag trokken de Joden uit Egypte, had 't wijnwonder plaats te Kana evenals de wonderbare spijziging van 5000 mensen. De oordeelsdag zal op een zondag vallen. Aan het slot laat de schrijver de geboorte en de be snijdenis des Heren benevens het schrijven van de Apocalyps voor Jo hannes plaatsvinden. Het geheel doet krampachtig en dweepziek aan en de schrijver doet de Bijbel geweld aan door alles op de zondag te concentreren. Heythuysen D. Philips in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Achtendertig jaar is de heer Frede rikse directeur geweest van de Konink lijke Scheepjeswolfabrieken. Maandag 2 januari zal het personeel van het be drijf een halve dag vrijaf krijgen om ook afscheid te kunnen nemen van zijn directeur, t Het afscheid van het bedrijf is nog maar betrekkelijk want de heer Frede rikse heeft zich bereid verklaard in een adviserende functie aan het bedrijf ver bonden te blijven. De heer Frederikse heeft in 1928 zijn intrede gedaan bij de ,.D.S." en is o.m. de grondlegger geweest van de chemi sche fabriek. SCHERPENZEEL - - De afdeling Scherpenzeel van het Nederlandsche Roode Kruis heeft ook dit jaar weer de traditionele kerstactie gevoerd om aan zieken een kerstgeschenk aan te bieden in de vorm van een fruitbakje of een bloemstukje. In totaal zijn 91 patiënten bezocht, die deze attentie buitengewoon op prijs heb ben gesteld. SCHERPENZEEL Vrijdagmiddag kwam een personenauto bestuurd door de heer H. uit Bameveld uit de richting Woudenberg en wilde de Marktstr. inrij den. Hij verleende hierbij geen voorrang aan een voor hem tegemoetkomende per sonenauto bestuurd door de heer v. d. H. uit Veenendaal die komende uit de rich ting Renswoude naar Woudenberg ging. Een botsing bleek onvermijdelijk waarbij de beide auto's zwaar werden bescha digd. Wonder boven wonder werden de bestuurders licht gewond. SCHERPENZEEL Eerder deze week maakten wij melding van het feit dat mevrouw Judels, oudste inwoonster van Scherpenzeel, 96 jaar was gewor den. Het was haar bedoeling haar ver jaardag, en de komende feestdagen bij haar dochter in Heino door te brengen. Na een kortstondige ziekte is mevrouw Judels vrijdag plotseling overleden in Heino. Mevrouw Judels was reeds 25 jaar woonachtig in Scherpenzeel bij haar dochter aan de Eikenlaan. VEENENDAAL De heer P. de R. uit Veenendaal kreeg zaterdagavond aanzienlijke schade aan zijn auto toen hij op de Patrimoniumlaan bij het inrijden van de Sav. Lohmanstraat door het gladde wegdek een schuiver maakte. Hij raakte eerst een boompje en kwam ver volgens tegen een houten gebouwtje van de firma H. tot stilstand. ARNHEM De Arnhemse bareige- naar G. W. v. d. Biezen heeft scherp stelling genomen tegen de uitlatingen van burgemeester Matser bij de dezer dagen gehouden begrotingsbehandeling, als zou er in de Gelderse hoofdstad geen straat- en café-terreur heersen. Slechts zeven caféruiten zouden er in 1966 zijn ingegooid, naar de heer Mat ser toen verklaarde. Hiertegenover stel de de heer Van der Biezen echter dat een enquête onder kasteleins en exploi tanten van horecabedrijven heeft uitge wezen dat er in Arnhem dit jaar reeds 63 caféruiten zijn ingegooid, waardoor een glasschade ontstond van ongeveer f 6700,-. De extravoorzieningen die daar na moesten worden getroffen in de vorm van rolluiken en dergelijke kwa men betrokken exploitanten op een be drag van rond f 9500,- te staan. De heer Van Slooten van het landelijk ho- reca-orgaan wijt de Arnhemse terreur, waarvan de schotten en luiken voor de caféruiten de stille getuigen zijn, aan onvoldoende vermaakgelegenheid voor de jeugd. Hij vraagt daarom de Arn hemse overheid aandacht te besteden aan het jeugdprobleem. De heer Van der Biezen is van plan de fractievoor zitters in de Arnhemse raad een afdruk van de enquête, die zich ook uitstrekte tot personen die op straat werden ge ïntimideerd, mishandeld en beroofd, te zenden, omdat hij het abnormaal vindt dat de Arnhemse overheid de terreur zonder meer accepteert. BARNEVELD. De begroting van het waterschap van de Barneveldse Beek is wat betreft de gewone dienst, sluitend, met als uitgaven en inkomsten beide f 447.243,waarbij geraamd is een post onvoorziene uitgaven van f 4.907,42. De kapitaalsdienst laat een minder gunstig beeld zien. De inkomsten wor den geraamd op f 937.687,58 én de uit gaven f 1.301.667,zodat hier een na delig saldo is van f 363.979, Bij de inkomsten wordt een bedrag van f 600.000.geraamd voor ontvan gen subsidie in verband met verbete- ringswerken.,De kosten van beekverbe- teringswerken en kosten voor het daar voor aangestelde personeel, worden ech ter op f 1.000.000.geraamd. EDE Vorige week heeft de Politle- sportvereniging „Ede" traditiegetrouw het zg. „kerstschieten" gehouden. Dit jaarlijks terugkerende evenement, waar aan de burgemeester en het voltallige Politiepersoneel deelnemen, mag weer bijzonder geslaagd genoemd worden. Het schieten op een zg. geluksschijf vereist geen speciale schuttersopleiding. Het is hoofdzakelijk geluk, dat hier een rol speelt. Nadat iedereen zijn 10 scho ten gelost had kwam het volgende re sultaat uit de bus: 1. Brigadier W. van Zwetselaar 785 punten; 2. Hoofd-inspec- teur H. M. van Kooten 784 punten; 3. chef administratie Van der Hilst 781 punten. Het geluk was deze keer niet met burgemeester Platteel en commissaris v. d. Werf die het resp. niet verder wisten te brengen dan 603 en 671 pnt. De prijzen, waaronder veel gevogelte, hazen en konijnen, waren royaal door diverse instanties beschikbaar gesteld. Vrijwel iedereen keerde dan ook met een prijs huiswaarts. De uitstekende organisatie, welke beruste bij adjudant v. Hoorn en zijn medewerkers, waar borgde ook deze keer een prettig en ge zellig verloop van deze wedstrijd. ARNHEM Is de besteding van een bedrag van f 50.000,voor de uitgave van een Gelders Molenboek in deze tijd wel verantwoord, nu grote gebieden in Gelderland een tekort aan ontwikke lingsmogelijkheden voor de jeugd te zien geven? Zo vragen zich verscheide ne leden van Provinciale Staten af in het afdelingsverslag dat verschenen is op het voorstel van G.S. provinciale steun te verlenen aan de totstandko ming van een Gelders Molenboek. Andere leden vragen of G.S. er niet beter aan doen het voorstel terug te nemen in verband met de veranderde omstandigheden waarin de overheid zich beperkingen dient op te leggen ten aanzien van niet noodzakelijke uitga ven. Het gaat hier volgens deze leden om een zeer aanzienlijk® uitgav® voor een status-symbool, dat gezien z\jn inhoud en lioge winkelprijs (f 27,50) slechts een kleine groep geïnteresseer den zal bereiken. Andere leden vragen G.S. of een goedkopere uitvoering, b.v. in pocketvorm mogelijk is. De oplage kan dan groter zijn, terwijl het werk onder bredere lagen van de bevolking wordt gebracht. Het gemeenschaps geld zou dan in meer verantwoorde en aanvaardbare vorm worden besteed Tenslotte vragen enkele leden of het niet beter zou zijn de uitgave uit te stellen en het bedrag van f 50.000 be schikbaar te stellen voor de verbete ring van een onderdeel van de infra structuur van een of meer gebieden in Gelderland bijv door extra steun te geven aan de oprichting van een of meer muziekscholen.

De Vallei | 1966 | | pagina 3