Strijdkrachten leggen nu Soekarno aan banden L.H. V. wil garanties voor in totaal 51 pet Johnson verweert tegen passages zich Waar mensen falen, straalt de ster van Bethlehem des te in contrast Kotalla trouwt Duitse vrouw in Bredase strafgevangenis Kerstrede van koningin Juliana: Ned. kustvaarder vergaan twee mannen verdronken „Akkoord" na lang onderhandelen Slechts 8 °/o voor huisartsen in 1967 Witte Kerstmis in New York Doodstraf voor Omar Dhani GEKORTWIEKT China ontkent staal leverantie Zuid-Afrika erkent Rhodesië niet Doodvonnissen in iet-l nie Sovji William Manchester ernstig ziek BEGROTING Brand op trawler; 11 doden Verzoenende taal van Kiesinger Paus met Kerstmis in Florence 504 doden in V.S. bij verkeer Bezoek vin Manchester Beschonken kapitein voer op strekdam UITERST SOBER Aanslag op leven van Syrisch minister Baby in bed van ouders gestikt DINSDAG 27 DECEMBER 1966 DJAKARTA D© militaire leiders van Indonesië en de president hebben „een stemmigheid van opvattingen" met betrekking tot de problemen van het land bereikt, zo is bekendgemaakt. Na afloop van driedaagse besprekingen met de president in ztfn paleis te Dja karta, las het hoofd van de politie, luitenant-generaal Judodihardjo een verklaring voor waarin deze eenstemmigheid werd geproclameerd. Men was het eens geworden over de belangrijkheid der strijdkrachten in een „stabiliserende en versterkende" rol en men had de uitschakeling van diverse obstakels voor een gunstig politiek klimaat besproken. De generaal gaf geen verdere bijzon derheden. Zoals bekend is er sprake van een buitenlandse reis die Soekarno binnenkort zou maken. Deze reis is in verband gebracht met de veelvuldige kritiek welke op het staatshoofd is uit gebracht wegens de rol die hij tijdens de mislukte staatsgreep van okt. vorig jaar zou hebben gespeeld. De president heeft het land al eens eerder in een perio de van kritiek verlaten. Het invloedrijke Indonesische arbei ders-actiefront „KABI" heeft Soekarno aangeraden, „berouw te tonen met heel zijn hart". De voorzitter van de organisatie. Darius Marpaung, verklaar de dit weekeinde dat de president, wan neer hij de eisen van het volk blijft negeren, „absoluut een preces op gang zal brengen van afrekening met alles wat maar naar Soekarno riekt." Er zijn aanwijzingen te over, dat dit pro ces niet langer vermeden kan wor den. „Alleen de president zelf kan het tegenhouden: door berouw te tonen. Dat is de beste raad die wij Bung Kar- no op dit ogenblik kunnen geven," al dus Marpaung. Volgt hij dat advies niet op dan komt er een „desoekarno- satie," de uitbanning van alles wat met Soekarno te maken heeft, zijn monde linge en schriftelijke leerstellingen in begrepen, zo waarschuwde de actie- frontleider. De Indonesische procureur-generaal, genëraal-majoor Sugiharto, heeft zon dag tot een delegatie van de Indonesi sche journalistenvereniging gezegd dat de pers „iedereen mag kritiseren, de president inbegrepen, zolang de berich ten zijn gebaseerd op harde feiten, die kunnen, worden bewezen". Naar het persbureau „Antara" meldt werd over eenstemming bereikt over de „verdedi ging en bevordering van de nieuwe or de" door de pers. Een studentenweekblad meldde, dat een 26-jarige Japanse enige jaren gele den zelfmoord heeft gepleegd omdat PEKING Het persbureau Nieuw China heeft een officieel goedgekeurde verklaring uitgegeven, waarin de be richten in de westelijke en Russische pers, dat China duizenden tonnen staal aan de V.S. had verkocht, worden te gengesproken. Allen die de grote militante eenheid van de Chinese en Viëtnamese volke ren kennen, zullen de lasterlijke bewe ringen dat China staal aan de Ameri kaanse agressor in Vietnam heeft ver kocht, met kracht afwijzen, aldus de verklaring. Het Britse zondagblad The Observer meldde op 18 december dat China via tussenpersonen in Singapore verscheide ne duizenden tonnen staal aan de Ame rikanen in Zuid-Viëtnam had verkocht. Dit staal was nodig voor nieuwe militai re bases in de oorlog tegen de Viët- Cong. JOHANNESBURG Het zondags blad „Die Beeld" zegt uit hoge rege ringskringen te hebben vernomen, dat Zuid-Afrika zou weigeren de republiek Rhodesië te erkennen, indien die door premier Ian Smith zou worden uitgeroe pen. Volgens „Die Beeld" is in ge noemde kringen verklaard dat afkondi ging van de republiek de situatie nog moeilijker zou kunnen maken voor Rho desië en in bepaalde opzichten ook voor Afrika. De internationale spanning zou er door toenemen. MOSKOU Zes soldaten van het rode leger, die tijdens de tweede we reldoorlog naar de nazi's overliepen en een aandeel hebben gehad in de dood van 200.000 gevangenen zijn veroor deeld tot de dood door een vuurpelo ton, zo is in de Russische hoofdstad bekendgemaakt. De zes voormalige soldaten brengen binnen het tijdsbestek van iets meer dan één jaar het aantal ter dood ver oordeelde oorlogsmisdadigers van Rus sische nationaliteit op 38. Het persbu reau Tass maakte bekend dat de zes „verraders hun militaire eed hebben verbroken en zich bij de nazi's hebben aangesloten." Verder maakte Tass bekend dat de les lid zijn geweest van de S.S. MIDDLETOWN William Manches ter, de auteur van het boek „De dood van een president", is ernstig ziek naar het ziekenhuis „Middlesex Memorial" in Middletown overgebracht. Uit welin gelichte bron is vernomen, dat hij „ho ge koorts heeft en mogelijk een long ontsteking heeft opgelopen. Een woord voerder van het ziekenhuis deelde me de, dat de fysieke toestand van Man chester „zeer ernstig" is. Hij kon niet bevestigen of Manchester hoge koorts had en wilde ook niets onthullen over de aard van de ziekte. president Soekarno een belofte om haar te trouwen, niet was nagekomen. Het studentenblad had het bericht uit een Japans blad overgenomen. Het onaf hankelijke blad „Operasie" publiceerde een uitgebreid artikel over een liefdes affaire van de Indonesische president met een Mexicaanse filmster, vijf jaar geleden. Het Indonesische volkscongres aan vaardde zaterdag met algemene stem men de begroting voor het volgende jaar, de eerste, waarbij evenwicht is bereikt tussen uitgaven en inkomsten. Deze uitgaven en inkomsten bedra gen 81 miljard rupia. De militaire uit gaven zijn sterk verminderd en wel van 70 procent in vroegere jaren, tot 25 procent in 1967. Het volkscongres heeft de regering verzocht, elke drie maanden een rapport in te dienen van de uitgaven over deze periode. Indonesië's sterke man, generaal Su harto, heeft in een Kerstboodschap op de 105 miljoen Indonesiërs een beroep gedaan, een verdraagzame houding in het leven aan te nemen. Hij voegde hier aan toe, dat de staatsfilosofie van de „Pantjasila" niet moet worden bedor ven door de „wereldlijke ambitie en hartstocht van een mens." Intussen gingen honderden studenten van het KAMI-actiefront voor de vier de achtereenvolgende dag de straat op om te demonstreren tegen president Soekarno. Dit keer gingen zij naar de minister van Marine, vice-admiraal Muljadi, om steun te vragen voor hun eis, dat de president wordt berecht, om dat hij betrokken zou zijn bij de mis lukte staatsgreep van vorig jaar. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De huisartsen krijgen van minister Veldkamp volgend jaar niet meer dan acht procent honora riumverhoging. Als het aan de com missie Van der Ven, die de minister in het conflict tussen ziekenfondsen en huisartsen heeft geadviseerd, had gele gen, dan hadden de artsen meteen 51 pet gekregen, zo vernemen wij in kringen van de Landelijke Huisartsen Vereniging (L-H.V.). Vandaag voeren delegaties van de L.H.V. en van de gezamenlijke zieken fondsen (G.O.Z.) op het ministerie be sprekingen met minister Veldkamp aan de hand van het eindrapport van de commissie. Wanneer de artsen garan ties krijgen, dat zij inderdaad de 51 pet de komende vier jaar krijgen, dan bestaat de kans, dat het niet tot een breuk tussen ziekenfondsen en artsen zal komen. Voor 1967 is ruim acht procent uit getrokken op basis van een praktijk van 2600 ziekenfondspatiënten. De rest van de 51 pet moet worden verspreid over de daaropvolgende drie jaar, zo heeft de minister de L.H.V. meege deeld. De commissie had de minister geadviseerd dat percentage over twee jaar uit te smeren. Volgens de woord voerder van de L.H.V. had de minister de commissie de uitdrukkelijke opdracht gegeven uit te gaan van de acht pro cent voor volgend jaar. HALIFAX. (Nova Scotia) Op de Britse trawler „St. Finbarr", die voor de kust van Labrador ligt, is brand uit gebroken. Volgens de eerste berichten, zijn zeker 11 opvarenden van het 1139 ton metende vaartuig om het leven ge komen en zeker 14 anderen gered. Er zijn nog geen gegevens beschikbaar over de oorzaak van de brand of over details over de slachtoffers. De St. Fin barr beschikt over een diepvriesruimte en kan visreizen van 50 dagen uitvoe ren. Het schip heeft een capacitteit van 500 ton bevroren vis. NEW YORK 4000 man personeel van de New Yorkse stadsreiniging ztfn op Kerstdag van huis gehaald om sneeuw te ruimen in de hoofdstraten. Zaterdagochtend was het licht begon nen te sneeuwen, maar geleidelijk stak een sneeuwstorm op die een sneeuwlaag van twee decimeter deponeerde. Auto verkeer werd zaterdagavond in een aan tal straten verboden wegens de sneeuw val. Zondagochtend hield het op met sneeuwen. BONN Bondskanselier Kiesinger van Duitsland heeft zaterdagmiddag een radiotoespraak gehouden tot de Oost-Duitsers, die in een verzoenende toon was gesteld. Hij zei dat West- Duitsland vrede wil, de Bondsrepubliek heeft sinds haar bestaan geen enkel in ternationaal conflict ontketend. Ook her innerde hij aan de vredesnota van de vorige regering, waarin gezegd werd dat West-Duitsland geen geweld zal ge bruiken voor de oplossing van de Duit se kwestie. Officieel is besloten niet langer van de „Sovjetrussische bezet tingszone" te spreken, zei Kiesinger. De Westduitse regering „heeft veel ontzag" voor wat de Oostduitsers hebben bereikt en is niet van plan hen onder voogdij te stellen. Hereniging van beide landen zal mogelijk worden door groeiende ontspanning tussen de grote machten en door redelijke Duits-Russische be trekkingen, aldus Kiesinger. ADVtRi UNTIE De minister zou tevens het voorbe houd hebben gemaakt, dat de omvang van de verhoging in een bepaald jaar „afhankelijk is van het regeringsbe leid op sociaal-economisch gebied",een clausule, waartegen in kringen van de L.H.V. grote bezwaren bestaan, „om dat wij dan nog niet weten waar wij aan toe zijn." Nog deze week moet een beslissing vallen in het huisartsenconflict. De reacties van de gezamenlijke zieken fondsen en van de huisartsen op het vlak voor Kerstmis aan hen ter hand gestelde eindrapport van de commis sie-Van der Ven moeten uiterlijk woensdagmorgen bij de minister be kend zijn. Verwacht wordt, dat de L.H.V. alleen met de voor haar te leurstellende acht procent voor vol gend jaar akkoord gaat, wanneer duide lijke garanties worden gegeven voor een daadwerkelijke verhoging met 51 procent binnen de genoemde daarop volgende jaren. DJAKARTA De vroegere maar schalk van de Indonesische luchtmacht, Omar Dhani, is door een bijzonder mi litair tribunaal ter dood veroordeeld. Het tribunaal bevond hem medeplich tig aan de communistische staatsgreep van vorig jaar. Verder waren de rechters van me ning, dat hij communistische infiltratie in de luchtmacht had toegestaan en had deelgenomen aan de poging de re gering op 1 oktober 1965 omver te wer pen. Het gerechtshof bepaalde dat Dhani oneervol uit de militaire dienst zal wor den ontslagen en dat hij van al zijn functies zal worden ontheven. Dhani deelde mee, dat hij beroep te gen het vonnis zal aantekenen. FLORENCE Paus Paulus heeft zaterdagavond een bezoek gebracht aan het vorige maand door overstro mingen geteisterde Florence. Ongeveer zesduizend mensen trotseerden bittere kou om de Paus toe te juichen tijdens zijn gang naar de basiliek van het Hei lige Kruis, een der kerken die het meest van het water te lijden hebben gehad. Een van zijn eerste daden was het uitdelen van geschenken aan slachtof fers van de overstromingen. Tot de me nigte zei hij „voor een paar uur voelen ook wij ons Florentijn. Wij kunnen slechts bidden dat de stad schoner, be ter en meer verenigd dan tevoren zal herrijzen." In de pas heropende kathe draal droeg bij de middernachtmis op voor 20000 mensen Pas terug van zijn historisch bezoek aan Florence, heeft Paus Paulus VI op Eerste Kerstdag een lans gebroken voor godsdienstvrijheid in de wereld en vrede in Viëtnam. ,Onze goede wensen richten zich tot waar zo vele van onze kinderen nog al tijd worden onderdrukt in hun rechtma tige godsdienstvrijheid', sprak de Paus tot meer dan 100.000 personen op het plein voor de St-Pieter, waar hij ook volgens traditie op het middaguur aan Rome en de Wereld (Urbi et Orbi) zijn zegen gaf. CHICAGO Te middernacht waren in de Verenigde Staten bij verkeers ongelukken tijdens het kerstweekeinde 504 personen om het leven gekomen. B(j branden en andere ongelukken verloren 137 mensen het leven. Het Britse ministerie van Vervoer heeft bekendgemaakt dat in de periode van vrijdag tot en met zondag 117 men sen zijn omgekomen in het Engelse ver keer. Dit cijfer is ongeveer tweemaal zo hoog als dat van vorig jaar. NEW YORK President Johnson heeft in een exclusieve verklaring, af gelegd tegenover het Amerikaanse weekblad Newsweek, een geheel andere lezing gegeven van de gang van zaken in Dallas na de moord op Kennedy dan William Manchester naar verluidt in zijn al voor de publikatie geruchtma kende boek „Dood van een president". Johnson zegt onder andere dat de veiligheidsdienst wenste dat hij aan boord van het presidentiële vliegtuig „Air Force One" van Dallas naar Wash ington zou terugkeren, terwijl me vrouw Kennedy plaats zou nemen in een ander toestel, waarmee het stoffe lijk overschot van haar man zou wor den vervoerd. Johnson leek het voor haar niet zo prettig afzonderlijk de reis te maken en had naar zijn zeggen zelf mevrouw Kennedy overgehaald met het presidentiële toestel mee te vliegen. Manchester daarentegen zou schrij ven - en dat wordt een van de passages genoemd die het conflict met de fami lie Kennedy hebben veroorzaakt - dat mevrouw Kennedy onaangenaam ver rast was geweest toen ze de „Air For ce One" binnenging en daar Johnson aantrof, die zich al had geïnstalleerd. Ze had het als een vanzelfsprekende zaak opgevat, dat zij met het presiden tiële vliegtuig zou terugkeren. Johnson deelt verder mee, dat hij op advies van het ministerie van Justitie nog in Dallas als president werd be ëdigd. Hij had telefonisch contact ge zocht met Robert Kennedy, toen minis ter van Justitie, in Washington, die hem als zijn persoonlijke mening te kennen gaf, dat de beëdiging zo vlug mogelijk moest plaatshebben, als het kon in Dallas, maar hij (Robert) zou nog even overleg plegen en dan dade lijk terugbellen. Enkele minuten later kreeg Johnson een telefoontje van vice- minister Katzenbach, die hem advi seerde ter plaatse de eed af te leggen. Volgens Manchester, zo wordt althans beweerd, heeft Robert Kennedy hierin Johnson destijds helemaal niet gera den. Volgens „Newsweek" geeft Johnson toe dat hij best mevrouw Kennedy met „honey" kan hebben aangesproken. „Dat is een woord dat mij als Texaan nu eenmaal gemakkelijk in de mond komt", aldus de president. Mevrouw Kennedy schijnt zich er in ieder geval aan te hebben geërgerd. Het blad schrijft, dat Johnson vol gens mensen uit zqn vriendenkring, pijnlijk getroffen is door de dusver be kend geworden „onthullingen" van Manchester, maar tevens beseft „dat de Kennedy-clan jegens iedere opvol ger van John Kennedy wrok zou heb ben gekoesterd". ROTTERDAM Een beschonken ka pitein is er dit kerstweekeinde in ge slaagd zijn schip, de coaster „Raket", vast te varen op een strekdam tussen Pernis en de Eemhaven. De man, de 46-jarige H. B. stond aan het stuur, toen het ongeluk gebeurde. De rivierpolitie heeft de kapitein van boord gehaald en de man heeft de rest van de kerst in de cel moeten door brengen. Het schip liep overigens geen schade op. Toen het weer vlot was, heeft de stuurman het naar een werf in Krimpen aan de IJssel gebracht, waar het heen moest voor een onder houdsbeurt. De rede, die koningin Juliana, ter gelegenheid van het kerstfeest, eerste kerstdag 's middags om 1 uur via de radio heeft uitgesproken, luidde als volgt jk wens u allen een gelukkig kerstfeest. Ik hoop dat dit kerstfeest ons gelegenheid zal geven ons leven van alle dag van een afstand te bekijken - zo, dat we, boven de bomen vliegende, 't bos kunnen zien. Hoe de daagse werkelijkheid voor ieder van ons ook is - goed of ellendig, of vol problemen - die manier van bezien geeft een betere blik. Hij vraagt wel soms moeite en moed, maar verheldert voor ons het beeld van het ware leven. Wij zijn in velerlei opzicht overwoekerde mensen. Veel verstikt ons. Ik noem u enkele dingen Wij zijn bedolven onder werk. Wij ploeteren voor de toekomst en iedere dag werken wij weer voor de dag van morgen. Daardoor wordt het zo moeilijk er ook aan toe te komen vandaag te leven_nü, en te maken wat we kunnen van wat dat ons allemaal biedt. Een ander ding* is, dat wij in een steeds aangroeiende menigte leven. Als alles gaat, zoals wordt voorzien, zal deze volte in de wereld en speciaal in dit land nog enorm toenemen met alle benauwende problemen van dien. En al deze mensen zullen hier beschikken over steeds meer vrije tijd. Het is voor velen van ons heel moeilijk te weten wat te doen met het geschenk van het leven, als het zich in vrije tijd zo onbeperkt aan ons presen teert. De meesten beschikken bovendien over zoveel meer mogelijkheden dan vroegere generaties dat deden, zoals bijvoorbeeld tot reizen, terwijl de televisie heel de wereld in ons huis brengt. Alles wat steeds meer binnen ons bereik komt, alles wat wij bezitten, maakt de vraag steeds dringender wat wij er mee doen. Verder ligt er dan nog op ons de last, dat we bij dit alles in een uiterst ingewikkelde maatschappij leven, die steeds ingewikkelder wordt. Wij allen samen als mensheid zijn voor deze gang van zaken verantwoordelijk. En heel onze samenleving groeit uit tot een zo ge compliceerde machine, dat al lang niemand meer alle onderdelen kan begrijpen en overzien. Deze onvoorziene monster-groei laat ons staan met een gevoel van klein en machteloos te zijn. Wat kan die kleine mens zetten tegenover de massa van heel die maatschappij Hij voelt zich alleen. En wat kan zelfs een groep, een volk, er nog voor invloed op uitoefenen nderzijds zijn er dan de vele prachtige mogelijkheden, x *- die voor ons worden uitgestald in de grote etalage van deze samenleving. Die zijn soms een reden, dat wij uit de veelheid geen keus kunnen doen. Het is heerlijk te mogen kiezen, maar men zal tot een keus moeten komen en die gebruiken - heel goed gebruiken. De mens voelt zich tegelijkertijd tot vervelens toe machtig en ontmoedigend machteloos, en tipt daarbij nog niet aan de werkelijk grote uitdaging van het leven. Men voelt zich bedolven en verstikt, waar men zich eigenlijk veilig en beschermd moest weten. We nemen verschillende houdingen aan als verweer tegen de problemen. We kunnen vluchten in ons werk, in ons genoegen, in theorieën of wat ook. Daarnaast kunnen we deze angst voor de moeilijkheden, dit afzijdig staan, verbergen met kritiek. Ik bedoel het soort dat afbreekt. F iemand, al is hij tevreden over zijn eigen bestaan, is het met onze maatschappij; iedereen wil die veranderen en heeft er, de een meer, de ander minder, zijn eigen kritiek op. Wel is 't goed, is 't essentieel, een werkelijk gezonde afkeer tegen iets te hebben, en 't zelfde geldt voor een werkelijk gezonde voorkeur voor iets. Want goede kritiek is niet alleen geen verweer, maar wil betere toestanden helpen opbouwen. Wij maken nu eenmaal deel uit van de maatschappij, wij allen stellen die samen, en wij zijn in feite verantwoordelijk voor onze medemensen, of wij dat willen of niet - en wel voor hen allemaal. Allen, die hun kritisch steentje bijdragen, lopen toch nog ver uiteen, al naar hun aard, hun leeftijd of verdere omstandigheden. Zij zijn met elkaar in tegenspraak zij,, die houden van dat wat ze kennen en zich daaraan vast houden, en zij, die veel of ook zelfs heel veel van het bestaande willen verwijderen. Maar zolang ze met elkaar in tegenspraak, zijn, maken zij zich nog pas bezorgd over de buitenkant van het echte leven. Zij raken nog niet aan de kern. Om de uiteindelijke verwantschap van ons echtste verlangen terug te kunnen vinden, zullen we verder vele lagen van de buitenste dingen, die het ware leven ver hullen. moeten doorsteken, tot we ontdekken, dat we alle maal eigenlijk staan op dezelfde diepste grond. Op die gemeenschappelijke bodem ligt ons wezenlijke bestaan. En betekent het beantwoorden aan onze ware bestem ming niet tevens onze uitredding - voor ieder van ons, e n voor ons allen gezamenlijk Maar b\j dit alles zullen we door kritiek en onvrede heen moeten. De vrede van Kerstmis heeft nu eenmaal van doen met alle echte ontevredenheid, met alle gezonde afkeer - en alle gezonde voorkeur. Hij heeft van doen met alles wat echt is, en waar, en goed. „De waar heid zal u vrijmaken". Hier ligt een Kind in Bethlehem, en 't heeft niets te maken met iets anders dan echtheid, 't heeft geen mantel of welke uiterlijkheid dan ook, maar het feit, dat het wezen van de eeuwige waarheid ons hier in mensenge daante tegemoet komt, is zichtbaar voor wie 't wezen der dingen, het echte, kan onderscheiden. „Het kind, waarvoor Herodes beeft" - en u weet hoe Herodes was. Hij had alle oneerlijke kansen aangegrepen om zich te beveiligen en zich te ommuren ten koste van zijn eigen vrije ziel. Maar hij beefde voor de kracht van het eeuwige leven, dat zich als vanzelfsprekend onbe schermd aan de wereld vertoont. Hij liet het beeld na van een mens, met wie niemand in een adem genoemd zou willen worden. En dit laatste om geen andere reden, geloof ik, dan 't feit, dat wjj mensen wezens zijn van een heel ander geslacht, dan wij ons meestal bewust zijn; van een gehalte, dat veel meer kan, dan we durven te beseffen, en die in ons diepste wezen verlangen naar het volmaakte en naar niet minder dan dat. Wij beven net zo goed als die Herodes 't deed om onze bestaanszekerheid, want als het diepste en wezenlijkste van onze bestemming tot ons doordringt, schrikken we terug voor die radicale roeping tot een groots leven. We willen er vaak niet aan, omdat het ons onveilig lijkt. Iedereen is ook vrij, er geen gehoor aan te geven. Maar wie het er op waagt, die zal merken, dat de spanning, die daarbij hoort, hoe groot ook, het aflegt tegen de o n t spanning, die daarop volgt. En ik ben ook zeker, dat er dan voor hem allerlei tegenstellingen als vanzelf opgelost zullen blijken, zoals bijvoorbeeld die, die ik in 't begin opnoemde. Dat te ervaren, hoort tot de merkwaardigste belevenissen, die een mens op aarde kunnen overkomen. Het geeft het geluk van een bevrijding, dat niet te beschrijven is. Zo iemand gaat de gebeurtenissen om ons heen onder scheiden bij een nieuw licht, en merkt, dat hij tevoren daarvan alleen de schaduwen zag. En het ligt niet boven ons vermogen dit te grijpen en te bevatten. Bij dit begrip komt innerlijk de zekerheid over ons van iets te hebben, te bezitten, dat niets of niemand ons kan afnemen. Vatten wij de eigenlijke boodschap, die ook op dit kerstfeest naar ons uitgaat, dan bevrijdt ook ons be grip van God zich uit veel, waarmee wij het zelf omhuld hadden, - om zich steeds grootser en dieper te ont wikkelen. Onze werkelijkheidszin zal daarbij zeer ver sterkt te voorschijn komen. We zullen dan wat klein is als klein en wat groot is als groot zien. TAe diepste werkelijkheid is het leven in de ruimte, dat zich steeds vernieuwt. En waar mensen falen, als er omineuze dreigingen en vreselijke dingen in onze wereld gaande zjjn, daar straalt de ster van Bethlehem des te helderder in contrast. Dat licht van omhoog kan in mensenharten juist de zekerheid en de rust vestigen, dat het laatste woord niet aan ons is - of alleen dan, als ons laatste woord hetzelfde is als die vredesboodschap. Die vrede zal er uiteindelijk zijn voor de wereld, in de allerwijdste zin. En die kan er nu al zijn in het leven van ieder van ons. Nogmaals, ik wens u allen een gelukkig kerstfeest. STOKHOLM De Nederlandse kust vaarder Antje van 199 ton is in de nacht van zaterdag op zondag 15 mijl ten oosten van Stockholm vergaan. Twee van de vier opvarenden, de kapitein- eigenaar F. Fokkema uit Groningen (61 jaar) en de Portugees Julio N. Li ma 19) zijn verdronken. De twee geredden zijn de 20-jarige stuurman Philip J. E. Elskamp uit En schede en de 26-jarige Portugees Pedro Mendes Pereira. Zij zijn met bevrie zingen aan handen en voeten in Stock holm in een ziekenhuis opgenomen. De twee overlevenden zijn in uitge putte toestand door een helikopter van de Zweedse marine in een sloep aan getroffen. Er zat nog een derde man in de sloep, maar hij was zo uitgeput, dat hij de reddingslijn niet kon grijpen. Hij viel in het water en verdronk. De Antje zit aan de grond met het Tegen halfvijf in de ochtend had een (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Jozef Kotalla, de vroe gere kampbeul van het concentratie kamp Amersfoort en een van de drie tot levenslang veroordeelde oorlogsmis dadigers in de Bredase strafgevangenis, gaat dezer dagen trouwen. Het aan tekenen is donderdag schriftelijk ge schied en vrijdag afgekondigd. Volgens de woordvoerder van het mi nisterie van Justitie, was het plan Ko talla al deze zomer bij volmacht te laten trouwen. Dit stuitte echter op moeilijkheden wat de geldigheid van het huwelijk in Duitsland betreft. Zijn bruid, evenals hij zelf rooms-katholiek, is Margarete Adelheid Samol, een verkoopster uit het Duitse stadje Fulda bij Frankfort. Kotalla is eerder getrouwd geweest met Annerose Kreikamp, die tijdens de gevangenschap van haar man is overle den. De ondertrouw van het aanstaande echtpaar is in het gTootste geheim ge schied. Bij de burgerijke stand in Bre da was sleehts een enkeling op de hoog te. Er is dan ook geen plechtigheid ge weest, noch in de gevangenis, noch in het gemeentehuis van Breda. Ds. A. H. Knottnerus, die tezamen met aalmoezenier Verheyen voor de geestelijke verzorging van de drie over gebleven oorlogsmisdadigers in de straf gevangenis te Breda zorgt, deed hoogst verbaasd. „Ik kan u met de hand op het hart verklaren, dat ik van niets weet. Het is voor mij even verrassend nieuws als voor ieder ander," aldus ds. Knottnerus. De ministeries van Binnenlandse Za ken, en van Justitie willen niet zeggen waar en wanneer het huwelijk zal wor den gesloten. Wel kon men ons bij het ministerie van Justitie meedelen, dat liet een uiterst sobere plechtigheid zal zijn, die nog voor het eind van dit jaar zal worden gehouden. Het meest waar schijnlijk is, dat 't huwelijk in de straf gevangenis zal worden voltrokken. De 46-jarige mejuffrouw Samol heeft haar aanstaande man (58) vaak ln de strafgevangenis bezocht. Zij logeerde dan meestal in het Cosmopolite-hotel aan het Stationsplein in Breda. De re ceptionist van dit hotel zei ons: „Ze is klein en zwart; een heel aardig type. Ze is ook erg vriendelijk, charmant." De afgelopen week heeft ze echter niet in het hotel gelogeerd. „We vermoeden, dat zij kennissen heeft in Breda. Het is best mogelijk, dat zij daar afgelopen week is geweest." Het personeel van „Cosmopolite" had niet het geringste vermoeden wie mejuffrouw Samol nu precies was en waarom ze geregeld kwam logeren. Kotalla is de enige van de drie tot levenslang veroordeelden, die niet meer werkt. Aus der Funten en Fischer ver richten dagelijke karweitjes in de werk plaatsen van de gevangenis. Kotalla zou ook als hij wilde werken, er niet meer toe in staat zijn. Hij lijdt aan een onge neeslijke hartkwaal. Men verwacht niet, dat hij nog lang zal leven. Vermoed wordt, dat het huwelijk wordt gesloten om mej. Samol, als beloning voor haar trouwe bezoeken gedurende de af gelopen 21 jaar, aan het niet onaanzien lijke vermogen van haar toekomstige man te helpen. Mejuffrouw Samol kent Kotalla al van de tijd toen hij bij de S.S. diende. Ko talla wordt door vroegere gevangenen uit 't concentratiekamp Amersfoort als zeer wreed gekenschetst. Hij heeft de dood van tientallen Nederlanders op zijn geweten. Hij sloeg gevangenen met zijn beruchte stokje neer en stuurde honden op hen af. Zweeds radiostation noodseinen van de Antje opgevangen. Daarin werd gezegd, dat het schip water maakhe en dade lijk hulp nodig had. Drie Zweedse red dingsvaartuigen en een helikopter van de marine snelden te hulp. De Antje was het oudste schip van de Nederland- ye kustvaartvloot. Het is in 1902 als treiler gebouwd. achterschip bijna loodrecht omhoog. Een deel van de lading hout drijft rond. JERUZALEM De Syrische minis ter van Defensie, generaal Hafez Asad, is zaterdag gewond geraakt, kennelijk bij een aanslag op zijn leven, heeft radio-Amman in Jordanië bekendge maakt. De radio, die gewag maakte van „be richten uit Beiroet", zei dat in verband met deze zaak een groot aantal men sen werd gearresteerd. Andere bijzon derheden werden niet gegeven en het bericht is door andere bronnen tot op heden niet bevestigd. Evenmin is er bevestiging van beweringen die zondag afkomstig waren van de „helden van de terugkeer", een anti-Israëlische ter reurgroep, dat leden van deze groep op 17 december het Israëlische deel van Jeruzalem waren binnengedrongen en er sabotage hadden gepleegd. De terro risten hebben ook beweerd in botsing te zijn geweest met Israëlische wachten en een van hen te hebben gewond. In het communiqué van de terreurgroep, gepubliceerd door het Jordaanse dag blad Saoet-Falastin, werd ook gezegd, dat een aantal terroristen tijdens de terugkeer naar hun uitgangspunt door leden van het Arabisch Legioen in Jordanië werden opgevangen. De ter roristen weigerden op de Jordaniërs te vuren en bijgevolg werd een aantal van hen gearresteeerd en naar de gevange nis in Zerka gestuurd. Twee van hen zouden daar zijn gemarteld. AMSTERDAM Op eerste kerst dag is in Amsterdam de zeven maan den oude baby Monica Smit in het bed van haar ouders gestikt. De baby was, toen zij in het grote bed was gelegd, gaan rondkruipen en had zich door de spjjlen van het hoofdeinde gewrongen, waarbij haar hals achter de spijlen was blijven haken. Een kapitaal pand aan de Prinse gracht in Den Haag is eerste kerstdag 's middags uitgebrand. Het 18de-eeuwse herenhuis, waarin een advocatenkantoor heeft gezeten, was eigendom van het ziektekostenverze keringsfonds ,,'s-Gravenhage", dat het pand had aangekocht om er zijn kantoorruimten mee uit te breiden en waarvoor de verbouwingsplannen ge reed waren. Een opslagplaats van de lakfa briek Verbo N.V. aan de korte Houtstraat in het te saneren gedeelte van de Haagse binnenstad is maandag morgen uitgebrand. De schade wordt op 20 mille geschat. De oorzaak van de brand in het onbewoonde pand, kon worden vastgesteld. 9 Naar thans bekend is geworden, zijn in de nacht van donderdag op vrijdag uit een woning aan de Juliana- laan in Overveen geld, effecten en gouden penningen gestolen voor een to tale waarde van ruim f 110.000,Toen de bewoners vrijdagochtend vroeg thuis kwamen, na een afwezigheid van twaalf uren, bleek uit een koffertje in de slaapkamer een bedrag van f 67.000 aan contanten te zijn verdwenen, als mede voor f 10.000,aan geregistreer de effecten en enkele gouden penningen. 0 Bij de Hoogovens te IJmuiden is zaterdagmiddag door nog onbekende oorzaak het dak van blokwalserij II en de knuppelwalserij over een lengte van circa 150 meter ingestort. Tengevolge van dit ongeval is een man gewond geraakt, die echter na behandeling in het ziekenhuis naar huis kon gaan. Er is nog geen begroting op gemaakt van de totale schade, doch de ze is aanzienlijk. Ruim 400 studenten van de Studen ten Vakbeweging (S.V.B.) hebben zaterdag gesteund door leden van 't Alg. Nederlands Jeugdverbond (A.N.J.V.), in Amsterdam een protestdemonstratie gehouden tegen het overheidsbeeld in zake de studietoelagen. De S.V.D. is van mening, dat als het ministerie van Onderwijs zijn bezuinigingen blijft toe passen en dezelfde politiek blijft vol gen, dit tot catastrofale gevolgen kan leiden in het wetenschappelijk onder wijs. 0 Als de raad het voorstel van B. en W. goedkeurt, zal Utrecht volgend jaar een verkeerslichtencomputer hu ren, die weliswaar al in enkele Euro pese steden wordt gebruikt, maar voor Nederland een primeur betekent. Deze nieuwe elektronische centrale is door de Duitse Siemensfabrieken ontwikkeld.

De Vallei | 1966 | | pagina 5