Indijking Noordzee iets voor toekomst Eerste Kamer over belastingwetten Stenen geworpen naar Indon. ambassade Fantastisch plan rnaar geen luchtkasteel Besprekingen duikboten voor Zuid-Afrika gaande Werkgevers werken aan het prijsbeleid mee Mr. Van Mierlo voert lijst van Democraten '66 aan Prinses Margriet's bruiloftsbal is vanavond in Adam strikt privé LAST VAN V EEN KATER? Dr. Dunham kan bevestigen Door Zuidmolukse jongeren A GEKORTWIEKT Hele etablissement om feestschip verboden gebied Reacties Erts TWEE MINISTERS BEVESTIGEN: ONGEHUWDEN PROTESTMARS Jaag hem weg met WITTE KRUIS poeders! Autobotsing op verkeerde baan WONINGBOUW BENEDEN DE 40 V/OENSDAS 28 DECEMBER 1966 (Van een speciale verslaggever) DURHAM (Engeland) Dr. Kingsley Dunham, zojuist benoemd tot de belangrijkste geologische adviseur van de Britse regering, beschouwt het droog leggen van de Noordzee als een mogelijkheid, „echt iets voor de toekomst, niet iets voor mijn ambtsperiode". Er is voor zijn inzichten enorme belangstelling ontstaan, nadat hij op een vergadering te kennen had gegeven, dat de aanleg van dijken langs de noorde lijke en zuidelijke rand van de Noordzee, „hoe fantastisch ook", beslist niet bij voorbaat uitgesloten mag worden geacht. Hij voegde eraan toe, dat afsluiting van de noordelijke mond moeilijker zou zijn dan de aanleg van een dijk aan de zuidelijke, gezien de enorme afstand tussen Groot-Brittannië en Scandinavië. ADVF.RTFNTIt Dr. Dunham zei ons nu, dat dit slechts een „inval" is geweest tijdens de gedachtenwisseling. Het ging daar bij om de exploratie van bodemschat ten rond de Britse kust. Hij is met deze taak belast als onderdeel van zijn nieuwe functie, die van directeur van het Instituut voor Geologische Wetenschappen. Tot dusverre was hij hoogleraar in de geologie aan de uni versiteit van Durham. Dr. Dunham, druk bezig met de verhuizing die het aanvaarden van zijn nieuwe werkkring met zich meebrengt, zei, dat zijn visie op de toekomstige mogelijkheden ook al reacties uit Nederland heeft uitge lokt. „Nederlanders die hogelijk belang stellen in deze problematiek hebben reeds telefonisch bij mij doen informeren," zei hij. „Maar tot mijn spijt kan ik op dit moment eigenlijk weinig méér mededelen over deze aangelegenheid," voegde hij eraan toe. „De belangrijkste taak, die mij door de regering is toevertrouwd, is om het wetenschappelijk onderzoek rond de Britse kust op gang te bren gen. Daar zal mijn aandacht in eer ste instantie op zijn gericht," zei hij. „De mogelijkheid om de Noordzee droog te leggen zie ik als een metho de om gemakkelijker tot de delfstof fen te kunnen doordringen, doch na tuurlijk is dit iets voor de toekomst, niet voor mijn tijd. Het is een ver perspectief." Ten behoeve van het onderzoek in zee zal dr. Dunham een beroep doen op de medewerking van verscheidene Britse universiteiten, waaronder die van Cambridge, Durham, Birming ham en Bristol. Deze hebben trou wens rëeds groepen wetenschaps mensen expedities laten ondernemen om de geologische structuur van de zeebodem te onderzoeken. Dr. Dun ham zei, dat hij in het bijzonder op dracht heeft gekregen het Britse deel van het continentale plat te verken nen. Dit betrekkelijk ondiepe deel van de Noordzee strekt zich uit tot dertig a honderd mijl buiten de kust. „Er zijn enorme perspectieven. Of wij het nu aangenaam vinden of niet, de geologische verkenningen die thans aan de gang zijn in de Noord zee zullen de industriële structuur van ons land drastisch veranderen. Naast olie zijn er verscheidene mo gelijkheden ertsen bijvoorbeeld." Bij het geofysische onderzoek heeft de universiteit van Durham samen gewerkt met de Britse marine, die de nodige accommodatie beschikbaar heeft gesteld op haar opnemingsvaar tuigen. Onlangs nog zijn verkennin gen uitgevoerd tussen de Britse eilan den en IJsland om de gesteldheid van de zeebodem nader te kunnen vast stellen. „Vóór alles moeten wij te weten zien te komen welke perspectieven de betrekkelijk ondiepe gedeelten van de zee bieden. Ik heb een programma van twintig jaar voor ogen en ik hoop daarvoor de basis te mogen leggen," aldus dr. Dunham. Marineschepen zijn onmisbaar als dieptebommen moeten worden uitgeworpen om me tingen te kunnen verrichten van de geluidsgolven. Gewone schepen zijn voor dit werk niet geschikt. „Wij krijgen altijd de volle mede werking van de marine voor zulke operaties. Dit werk is een belangrijk onderdeel van ons wetenschappelijke programma. Op grond van de ge luidsgolven verkrijgen wij nuttige ge gevens om de aard van de geologi sche structuur van de zeebodem te kunnen vaststellen. Wij kunnen dan bijvoorbeeld concluderen: gezien de structuur bevat de zeebodem wellicht delfstoffen. Ja, er zitten geweldige perspectieven in het programma, dat ik voornemens ben uit te voeren," be sloot hij. 0 De Nederlandsche Middenstands- bank gaat in Amsterdam een nieuw hoofdkantoor laten bouwen, en wel op de hoek van de Ceintuurbaan en de Amsteldijk, op de plaats waar nu nog de monumentale r.k. kerk van Sint Willibrordus Buiten de Veste staat, die wegens bouwvalligheid zal moeten wor den gesloopt. DEN HAAG De ministers van Bui tenlandse Zaken en van Economische Zaken hebben bevestigd, dat besprekin gen gaande zyn tussen een groep van Nederlandse scheepswerven en de Zuid- afrikaanse regering over de levering van vier onderzeeboten. Zy hebben dit meegedeeld in antwoord op vragen over deze zaak van het Tweede-Kamerlid Ne- derhorst van de P.v.d.A. Zij voegen aan hun mededeling toe, dat geen be sprekingen worden gevoerd over de le vering van radarwaarschuwingsinstalla- tles. Een door de heer Nederhorst geci- (vervolg van pagina 1) Aan het begin van de vergadering werd gistermiddag tot lid van de Eerste Kamer geïnstalleerd de heer J. de Jong Cz, uit Hiversum, die in de A. R. - frac tie de plaats inneemt van prof. dr. J. Zylstra. Mr. J. de Wilde (V.V.D.) vond het een aanmerkelijk winstpunt, dat de budget - politiek thans in dienst wordt gesteld van de conjunctuurpolitiek. Bij het be drijven van budgetpolitiek moet zowel aan de fiscale als aan de uitgavenpoli- tiek zorg en aandacht c den besteed. Aan de erfenis van het kabinet-Cals- Vondeling mag voor de verkiezingen niet geknabbeld worden. M-r. De Wilde her innerde eraan, dat vorig jaar zijn vroe gere collega Zijlstra bij zeer ernstige waarschuwing „aan een bevriend kabi net" uitdrukkelijk had gesteld, dat de sprong in de uitgaven veel te ver ging. Nu kan hij niet naar het middel van de temporisering van de uitgavenpolitiek grijpen, gezien de politieke realiteit, waar zijn kabinetspolitiek van is uitge gaan, betoogde mr. De Wilde. De liberale afgevaardigde kritiseerde ook de KVP, die eerst het kabinet-Cals liet vailen door de motie - Schmelzer, waarbij in het bijzonder kritiek op het uitgavenbeleid werd geoefend. Nu het kabinet - Zjjlstra is opgetreden, wil de K.V.P. het uitgavenbeleid handhaven en stapt zij af van haar eis van het door gaan van de verlaging van de loon- en Inkomstenbelasting per 1 januari 1967, aldus de heer De vViide. Mr. Ph. C. M. van Campen (K.V.P.) verklaarde, dat zijn fractie bereid was het uitstel van de belastingverlaging als „noodmaatregel" te aanvaarden. Mr. G. van Hall (P. v.d. A.) kritiseerde het feit, dat de Eerste Kamer opnieuw tussen Kerstmis en Nieuwjaar belangrijke wets ontwerpen in haast moet behandelen, dit als gevolg van het „onbesuisde op-« treden" van de heer Schmelzer. De heer Van Hall sprak zijn bewonde ring uit voor het vele werk, dat de mi nister en zijn ambtenaren in korte tijd hebben moeten verrichten. In verband met de assistentie, die de minister - pre sident ook deze keer had van mr. C. P. Tuk, de directeur - generaal voor Fiscale Zaken aan het ministerie van Financiën, merkte mr. Van Hall op, dat de direc teur - generaal en zijn ambtenaren dik wijls in plaats van een goede nachtrust met een „tukje" genoegen zullen heb ben moeten nemen De socialistische woordvoerder schonk vervolgens in hoofdzaak aandacht aan het voorstel tot verhoging van de omzet belasting. Hij vond het een „onberaden" beslissing van de Kamer om niet ak koord te gaan met het voorstel van ir. Vos de behandeling van het wetsontwerp uit te stellen. In 1967 zullen we gecon fronteerd worden met de harmonisatie van de omzetbelasting in de E.E.G. en verder zou uitstel van behandeling vol gens mr. Van Hall, beter zijn geweest om eerst een oordeel te verkrijgen over de sociaal - economische situatie, met het oog op de werkgelegenheid. It. H. Vos. de P. v.d. A. - fractieleider, wees op een mededeling van minister Veldkamp in een nota aan de Tweede Kamer, waarin de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zegt, dat vol gend jaar het aantal werklozen 85.000 zal bedragen. Graag wilde ir. Vos van de minister - president weten, waarop de schatting van de heer Veldkamp berust. De verlaging van de belasting voor on- gehuwden tussen de 40 en 65 jaar kreeg de algemene instemming. Daarentegen was er nog al wat kritiek op de verho ging van de accijns op gasolie en benzine en op de verhoging van de wegenbelas ting, dit met het oog op de lastenvei- zwaring voor het wegvervoer. De heer J. L. P. M. Teijssen (K.V.P.) verklaarde dat de rijkswegenaanleg geen vertraging mag ondervinden en dat daar om zyn fractie met de voorgestelde ver hoging akkoord zou gaan. In de toe komst wilde de heer Teijssen het gehele systeem van heffingen in de beschou wingen betrekken. De minister - presi dent antwoordt vandaag. Zonder hoofdeHJke stemming keurde de Eerste Kamer dinsdag een aantal be grotingshoofdstukken 1967 goed, waar onder hoofdstuk I, Huis der Koningin. De heer A. G. van der Spek (P.S.P.) verkreeg op zijn verzoek aantekening, dat zijn fractie tegen dit hoofdstuk had gestemd. teerde uitlating van de voorzitter van de raad van commissarissen van de groep scheepswerven, die het contact met Pretoria zou onderhouden („Het verbaast me, dat hierover gepraat wordt, want dan kan de zaak alleen maar schaden. Het is waar, dat het kabinet- Cals sterk tegen de mogelijke transac tie gekant was. De nieuwe regering denkt er gelukkig anders over, zo is ons gebleken") laten de ministers geheel voor rekening van deze voorzitter. In antwoord op verdere vragen van de heer Nederhorst herinneren de ministers er aan, dat in 1963 door de regering uit voering werd gegeven aan de resolutie van de Veiligheidsraad van 7 augustus 1963 door de invoering van een selctief wapenembargo: dat wil zeggen, dat geen vergunning wordt gegeven voor uit- of doorvoer van militair materieel, dat direct of indirect tegen de niet-bl an ke bevolking van Zuid-Afrika gebruikt zou kunnen worden. Levering van duikboten is niet in strijd met het embargo, zoals dit ter uit voering van de desbetreffende Veilig heidsraadresolutie door de Nederlandse regering sinds de aanvaarding is ge voerd. Volgens de ter beschikking staande gegevens, wordt door de voor soortgelij ke leveranties in aanmerking komende landen een verschillend beleid gevoerd. Wat bijvoorbeeld het Verenigd Konink rijk betreft, heeft de Britse minister van Defensie nog onlangs in het Lagerhuis gewag gemaakt van een Britse leveran tie van munitie en onderdelen voor Zuid- afrikaanse fregatten. Zodoende kan moeilijk worden gesteld, dat de wijze, waarop door Nederland het embargo wordt doorgevoerd, een bondgenootschappelijke politiek zou doorkruisen. Van een afwijking van de tot nog toe gevolgde gedragslijn is geen sprake, zo zeggen de bewindslieden. DEN HAAG Op de zeventiende verjaardag van de Republiek der Zuid- Molnkken, hebben gistermiddag tussen de vijftig en tachtig jeugdige Ambone zen vanaf de overkant van de straat stenen gegooid naar de Indonesische ambassade aan de Tobias Asserlaan te Den Haag. Een ruit sneuvelde. De ijlings toegesnelde politie heeft de jon gelui met gummiknuppels verdreven. Twee agenten liepen verwondingen op. Er zijn geen arrestaties verricht. Volgens de politie, zijn twee agenten gewond geraakt. De een was de enige, die bij de ambassade op wacht stond. Hij had, toen kort voor half drie een groot deel van de groep jongeren langs het ambassadegebouw was getrokken, een steen tegen zijn achterhoofd gekre gen. Na in een ziekenhuis te zijn behan deld, kon hij huiswaarts keren. In totaal zette de politie een man of 14 in om de jongeren uit elkaar te drijven. Een van de agenten kreeg hierbij een duw in zijn rug. Hij viel en kreeg een schop onder zijn rechter oog. In overleg met het ministerie van Buitenlandse Zaken, werd de laatste paar weken geen extra-bewaking van de Indonesische ambassade meer uitge voerd. Voor gisteren werden evenwel moeilijkheden gevreesd, waarom de Haagse politie al 's ochtends een auto met enige manschappen in de onmiddel lijke omgeving had neergezet. Toen de groep Zuid-Molukkers tot actie overging, kon vanuit de politie auto om assistentie worden gevraagd, die binnen enkelé minuten ter plaatse was. De jongeren werden uit elkaar ge jaagd, waarbij enkelen rake klappen opliepen. Op de Indonesische ambassade had men min of meer een rel verwacht. De perschef, de heer Wijarto, deelde mee, dat wanneer de Zuid-Molukkers over de hekken zouden zijn gekomen, ook het personeel van de ambassade gereed had gestaan om de jongeren op te vangen. Overigens noemde hij het verschijnsel een uitvloeisel van een ziekte. „Het wordt tijd, dat iets aan deze ziekte in de maatschappij wordt gedaan, want het ziet er naar uit, dat het een kwaad aardig gezwel wordt", meende de heer Wijarto. Zoals bekend, zijn de laatste jaren herhaaldelijk ongeregeldheden bij de Indonesische ambassade voorgekomen. Daarbij waren ook aanslagen op het gebouw, onder meer door brandstich ting. Voor een geslaagde poging tot brand stichting in de afgelopen zomer werden twaalf jongere Zuid-Molukkers uit Moordrecht tot gevangenisstraffen ver oordeeld. Meer dan 1500 merendeels jongere Zuid-Molukkers hadden eerder op de middag in Den Haag gedemonstreerd, waarbij zij elk nieuw kabinet een con stante confrontatie met de zaak van de Republiek der Zuid-Molukken garan deerden tot het doel is bereikt. Acht vertegenwoordigers en verte genwoordigsters van de Vrije Zuidmo lukse Jongeren boden de minister-pre sident, dr. J. Zijlstra, een brief aan, die op diens kabinet door de raad-ad viseur, mr. J. M. Kielstra, in ontvangst werd genomen. In de brief werd herin nerd aan de souvereiniteitsoverdracht op 27 december 1949 en aan de ver plichtingen, die Nederland daarbij op zich heeft genomen. De demonstratie verliep niet geheel vlekkeloos. Tientallen vlaggen en ette lijke spandoeken werden meegevoerd. De politie nam het spandoek „Moorde naars van duizenden mensen" in be slag, evenals een spandoek, dat aan de binnenkant van het tuinhek bij het ka binet van de minister-president was ge hangen. De politie werd daarop uitge joeld. Enkele keren werd wat vuur werk afgestoken: diverse rotjes ont ploften in de tuin voor het departement van Algemene Zaken. De politie greep overigens niet in. De gescandeerde en vele malen in koor uitgeroepen kreet „Ha, ha, Soekarno" schalde als enige verstaanbare tekst door tot in de omliggende gebouwen. De Zuid-Molukkers, die gewoonlijk on der elkaar Maleis praten, uitten zich in hun spreekkoren ook in deze taal. Zij riepen op tot voortdurende actie tot het recht van zelfbeschikking wordt uitge oefend om vrij hun republiek in de In donesische archipel tot stand te kun nen brengen. Hun demonstratie gold 'n protest tegen het onrecht, dat de Zuid- Molukkers, naar hun mening, is en wordt aangedaan. Meer dan duizend, meest jongere, Zuid-Molukkers hielden dinsdag een protestmars door Den Haag om premier Zijlstra een petitie aan te bieden, waarin aandacht wordt ge vraagd voor de positie van het Zuid molukse volk. Toen de betogers, naar de zin van de politie, wat al te dicht naar de hekken van het ministerie van Algemene Zaken opdrongen, werd ingegrepen. Een spandoek werd in beslag genomen. ADVER1 F.NTIE V SS O -- v DEN HAAG Het resultaat van het overleg, dat de minister van Economi sche Zaken, drs. J. A. Bakker, dinsdag middag ten departemente heeft gevoerd met de voorzitters van de centrale orga nisaties van werkgevers en van de mid denstand, is dat deze voorzitters de me dewerking van de organisaties aan het door de overheid te voeren prijsbeleid in 1967 hebben toegezegd. In 1967 dienen prijsstijgingen zoveel mogelyk te worden beperkt, zo heeft mi nister Bakker gesteld. De organisaties hebben, om dat te bevorderen, hun mede werking toegezegd. Zij zijn het er mee eens, dat de prijsgedragsregels, zoals die in het nu nagenoeg afgelopen jaar heb ben gegolden, in 1967 moeten worden nageleefd. De organisaties van werkge vers zullen dit in een circulaire aan hun leden onderstrepen. Aan het overleg tussen minister Bak ker en de voorzitters van de centrale verbonden van werkgevers en van de middenstand hebben ook representanten DORDRECHT Op Rijksweg 15, tus sen Alblasserdam en Papendrecht, is maandagmiddag om half zes een auto- ong.eluk gebeurd, waarbij zes mensen werden gewond. Dit ongeluk ontstond, doordat een automobilist uit Drente, de heer J. K., met zyn wagen op de ver keerde rijbaan terecht was gekomen. Hoewel hij door het tegemoet komende verkeer weldra op zijn fout attent was gemaakt, ging hy door, met de bedoe ling bij de eerstvolgende oprit van de weg af te ryden. Onder de gemeente Papendrecht wil de een Haagse automobilist gaan inha len. Hij vond op zijn weg echter de auto van K.. en botste daar frontaal tegenoo. Van de vier inzittenden in de auto van K. werden twee mensen zwaar en twee licht gewond. De Hagenaar en z(jn echt genote werden vrij ernstig gewond, maar konden laten op de avond de Cornelis Vroeghe-stichting in Alblasserdam, waar de gewonden naar toe gebracht werden, verlaten. van de vakcentrales en van de consumen tenorganisaties deelgenomen. Mocht, ondanks de gedane toezeggin gen tot medewerking aan het door de overheid in 1967 te voeren prijsbeleid, blijken, dat toch ongemotiveerde prijs verhogingen worden doorgevoerd, dan zal de minister niet aarzelen tot prijsmaat regelen over te gaan. Dit zou kunnen ge schieden in de vorm van prijsmaatrege len voor afzonderlijke bedrijfstakken of, als de prijsontwikkeling daartoe aanlei ding zou geven, in de vorm van algeme ne prijsmaatregelen voor goederen en diensten, zoals in mei j.l. is gebeurd en waarvan de geldigheid per 31 december a.s. afloopt. De voornaamste prijsgedragsregels zijn dat loonsverhogingen in beginsel geen motief zijn voor prijsverhogingen: dat slechts een stijging van externe kos ten in de prijzen tot uitdrukking mag ko men; dat ook dalingen van externe kos ten in de prijzen worden doorgegeven en dat prijsverhogingen aan het depar tement moeten worden gemeld. De handel moet de handelsmarges in geld, in 't geval van stijgingen van aan koopprijzen, handhaven, behoudens de mogelijkheid per branche wijziging van externe kosten tot uitdrukking te bren gen. Een uit een weiland losgebroken paard is maandagavond op de weg Doetinchem-Hummelo boven op een personenauto gesprongen. Het dier kwam op het dak terecht, dat een heel eind werd ingedrukt. De bestuurder de heer Schaaf uit Doesburg werd met hoofdwonden naar het r.-k. ziekenhuis te Doetinchem overgebracht. De overi ge drie inzittenden bleven ongedeerd. Het paard moest worden afgemaakt. 0 In verband met het voorkomen van mond- en klauwzeer op een bedrijf in de gemeente Nieuwleusen is een vervoersverbod voor herkauwende die ren en varkens ingesteld in gedeelten van Nieuwleusen, Ommen, Avereest en Staphorst. Een felle brand heeft gisternacht de boerderij van de familie Martens aan het Nieuwe Diep in Gieten in de as gelegd. Van de inboedel kon niets worden gered. De bewoners brachten de kerstdagen door in Duitsland. 0 Het Gereformeerde Werelddiaco- naat van Nederland gaat actief deelnemen aan de hulpverlening aan slachtoffers van de oorlog in Viëtnam. Een bedrag van 25.000 gulden is ter beschikking gesteld. Ook heeft het We- relddiaconaat aangeboden een mede werker naar Viëtnam te sturen om te worden ingezet in de kerkelijke hulp teams. De hulp geldt zowel voor Zuid als voor Noord-Viëtnam. 0 Sultan Hamid van Pontianak, die vele jaren lang door president Soe karno in de gevangenis opgesloten is gehouden, is vandaag per K.L.M. naar Nederland vertrokken. Hij en zijn echt genote worden om 10.00 uur donder dagochtend op Schiphol verwacht. 0 De commissie-Enschede heeft gis termiddag het eerste interim-rapport over de gebeurtenissen in Amsterdam op 13 en 14 juni aangeboden aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie. Verwacht wordt, dat het tweede rapport de ministers in de eer ste helft van april volgend jaar zal be reiken. Het laatste rapport wordt om streeks juli verwacht. 0 Een Amsterdamse koopvrouw heeft bij de politie aangifte gedaan, dat haar zaterdag op de markt in de Ten Katestraat in de hoofdstad een bedrag van f 14.500 is ontstolen. Het geld be vond zich in een boodschappentas, die onder haar marktkraam stond. De minister van Verkeer en Water staat, dr. J. E. de Quay, zal de 54ste R.A.I.-tentoonstelling van personen auto's, die van donderdag 16 tot en met zondag 26 februari in Amsterdam zal worden gehouden, openen. Er zullen personenauto's van 78 merken in de R.A.ï. worden geëxposeerd. De 23-jarige provo Chiel van M. uit Den Haag heeft bij de officier van Justitie in Den Haag een aanklacht in gediend tegen politiemannen, die hem zaterdag j.l. in het politiebureau aan de Jan Hendrikstraat zouden hebben mishandeld en beledigd. Sieraden ter waarde van f 60.000 zijn verdwenen uit een niet geted afgesloten muurkast in een woning aan de Groenhovenstraat in Den Haag. De dief heeft zich tweede kerstdag toegang tot de woning verschaft door een raam uit het kozijn te tikken. 0 Een plan is opgesteld om de Dorps straat van het huidige Zoetermeer, met elfduizend inwoners, te saneren, zodat de voorzieningen er zullen zijn voor 29.000 zielen in een stad. waar enkele jaren later honderdduizend men sen zullen wonen. 0 Naar het hoofd van de B.B. thans meedeelt, heeft een nader onder zoek inderdaad uitgewezen, dat- het ge loei van de sirenes in de Kerkstraat te Delft niet aan een storing in een der P.T.T.-kabels is te wijten, maar het ge volg is geweest van het inschakelen van de alarminstallatie door kwaadwilligen nadat ze zich door inbraak toegang hadden verschaft tot de comandopost van de B.B. te Rijswijk. De 17-jarige A. B. uit 's-Gravendeel is door de politie gearresteerd op verdenking van brandstichting. Vrijdag 21 oktober brak brand uit in de land- bouwschuur van de heer H. Kooy. De schuur ging in vlammen op en slechts ternauwernood konden 15 melkkoeien worden gered. De jongen heeft bekend. (Van onze Amsterdamse redacteur) AMSTERDAM Op last van de Koningin, heeft de R.V.D ingrijpende maatregelen genomen, die het onmogelijk moe ten maken dat persvertegenwoordigers ook maar een glimp zullen kunnen opvangen van de aankomst der gasten voor het gemaskerd bruiloftsbal, hedenavond aan boord van het nu. „Oranje Nassau" in de haven van Amsterdam. Prinses Margriet en haar bruidegom hebben hiervoor uitsluitend jonge mensen uitgenodigd. Bij de K.N.S.M. waren voorzieningen getroffen, die het mogelijk zouden maken, dat het aan boord gaan van de ge maskerde gasten werd gadegeslagen waarbij o.m. werd gedacht aan een tribune voor fotografen, filmers en te levisiecamera's. Deze mogelijkheden z(jn op het laatste mo ment geschrapt. In antwoord hierop, heeft de N.T.S. reeds laten weten het bal te zullen boycotten. Er wordt geen gebruik gemaakt van de gelegenheid omstreeks tien uur „enkele minuten om de hoek te kijken". Wel zullen twee zorgvuldig uitgeselecteerde fotografen aldus enkele opnamen mogen maken. De R.V.D. heeft geen uitleg gegeven voor deze gang van zaken. Er was aanvankelijk begrip gevraagd voor „het privé- karakter van deze feestelijke gebeurtenis". Er kwamen dan ook geen bezwaren van de kant van de persvertegenwoor digers. Die ontstonden pas nadat de zogenaamde veiligheids maatregelen zover bleken te gaan, dat het hele etablisse ment rondom het „feestschip" tot verboden gebied werd verklaard. Tevoren had de rederij zelf al besloten het uitverkoren schip op de thuisreis niet de gebruikelijke „stop" te laten maken in Southampton. Dit om te voorkomen, dat daar passagiers aan boord zouden gaan met andere bedoelingen dan alleen maar meereizen naar Amsterdam. De „Oranje Nassau" is de afgelopen dagen geheel met bezemen gekeerd. De interieurs van de lounge en de salons werden daarna zoveel mogelijk aangepast bij de stijl van het bal. Hiervoor kozen prinses Margriet en mr. P. van Vollen hoven de jaren 20. Er zal dus wel veel charleston worden ge danst vannacht. De hele koninklijke familie is van plan het bruiloftsbal bij te wonen. Men vermoedt, dat Koningin en Prins na het souper omstreeks middernacht zullen vertrekken. Het bruidspaar zal zeker tot vier uur morgenochtend aan boord blijven. AMSTERDAM Het congres van de nieuwe partij Democraten '66 heeft gis teren mr. H. A. F. M. O. van Mierlo gekozen tot lijstaanvoerder voor de ko mende Tweede-Kamerverkiezingen. De ongeveer 300 deelnemers aan de derde congresdag van D'66 in Krasnapolsky te Amsterdam aanvaardden gisteren het politiek programma en de kandidaten lijst, waarover men op de congresdagen van vorige week zaterdag en zondag geen beslissing had kunnen nemen. Tot de eerste zes kandidaten behoren verder de heer A. de Goede uit Den Haag en drs. M. Dijkstra uit Beetster- zwaag, mejuffrouw mr. A. M. Goud smit uit Amsterdam, drs. E. C. Visser, eveneens uit Amsterdam en dr. E. Ny- pels uit Rijswijk (Z.-H.). De mechanische stemming wees uit, dat mr. Van Mierlo werd gesteund door 97 procent van de congresgangers. Het politiek programma werd aanvaard met 96 procent van de stemmen. Het congres aanvaardde na een uitvoerige discussie een aanvulling van het politieke programma, waarin wordt gesteld, dat het huidige rijksstu- dietoelagebeleid onvoldoende bijdraagt tot de democratisering van het onder wijs. De financiële positie van de ouders mag geen factor bij het beleid zijn; de aankomende student moet gedurende 2 jaar een uitkering kunnen krijgen waar mee hij in zijn onderhoud kan voorzien. Daarna moet de uitkering worden geba seerd op studieresultaten en de maat schappelijke behoefte aan afgestudeer den van de betrokken studierichting. De kinderbijslag en -aftrek moet worden afgeschaft wanneer er een uitkering wordt verstrekt. Meer geld moet voor de studietoelagen beschikbaar worden gesteld. De woningbouwsubsidies, zo stelde het congres voorts, moeten meer ten goede komen aan de mindor-draag- krachtige bewoners. Het voorgestelde programmapunt, dat de subsidies moe ten worden afgeschaft, werd niet aan vaard. Een deel van de waardestijging van onroerend goed door bestemmingswijzi gingen of infra-structuurwerken moet, volgens D'66, via belastingen aan de ge meenschap toevallen. Als nieuw punt werd aanvaard dat de lasten voor ontsluiting door wegenaan leg en voor bescherming tegen water overlast uit de schatkist moeten worden betaald, voor zover het algemeen be lang in het geding is. Een krappe meerderheid verklaarde zich tegen het opnemen van het pro grammapunt, waarin de spoedige onaf hankelijkheid van Suriname en de Ne derlandse Antillen werd geëist. Over Viëtnam werd het volgende aan het programma toegevoegd: „Nederland dient het initiatief te nemen tot een ge zamenlijk voorstel van niet-betrokken staten, gericht op het terugtrekken van alle vreemde troepen binnen een be paalde termijn. Genoemd voorstel dient te worden ontwikkeld in het kader van de Verenigde Naties. Internationale en neutrale troepen, waaronder eventueel Nederlandse, zouden in naam van deze organisatie de verlaten stellingen kun nen innemen". Andere punten waren: De overheid dient het behoud van de Friese taal te steunen: de meningsvorming over vrij willige abortus moet worden bevorderd; echtscheiding bij onderlinge overeen stemming moet mogelijk zijn. De eerste zes personen op de kandi datenlijst van D'66 zijn allen beneden de 40 jaar. Op het congres bleek trou wens dat 53 procent van de deelnemers beneden de 35 jaar was; 38 procent had een academische studie voltooid. Mr. Van Mierlo (35) is redacteur van het Algemeen Handelsblad. De heer De Goede (38) is administrateur van een semi-overheidsinstelling. Drs. Dijkstra (29) is sinds 1964 directeur van de Stich ting tot Bevordering van het Buurthuis werk in het Noorden. Mej. Goudsmit (33) is juriste. Drs. Visser (31) is re dacteur van Het Parool. Drs. Nypels (33) tenslotte was twee jaar landelijk voorzitter van de Jongerenorganisatie voor Vrijheid en Democratie en is be drijfseconoom bij de P.T.T.

De Vallei | 1966 | | pagina 7