Quemoy krij gt op elke oneven dag granaten Rode Garde zuivert China weer door in Seminarie-kwestie in Polen laait fel op Griep? Chefarine „4" doet wonderen! „Vrije Papoea's" voeren guerrilla 1 Mevrouw Kennedy ziet af van stappen Rusland en Duitsland wisselden wederzijdse spionnen uit Eiwit bereid uit koolwaterstof Bolwerk van Tsjiang voor rood-Chinese kast Met A-bom boven V.S.? VAN ONZE LEESTAFEL Onneembare vesting voor Mao Niet bedreigd Springplank Portugal levert Smith geen olie De vier middelen! verenigd in Chefarine 9,4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Zwitser in Moskou veroordeeld ledereen kan goedkoper leven! OP 0E MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD! Treinbotsing in V.S. 9 doden Volgens Indonesische berichten: Vier Belgen uit jo gezet Zwitserse hulp voor N.-Viëtnam Hoge waterstand in West-Duitsland Slagvaardigheid vereist Evenredige I" vertegenwoordiging 2 Duitse bladen verdwijnen Thompson op weg naar Moskou WOENSDAG 28 DECEMBER 1966 (Van een correspondent) TAIPEH (Formosa) Nog altijd wordt op oneven dagen uit communis- tisch-China het vuur geopend op het kleine eiland Quemoy, dat in handen in van nationalistisch-China. Het ligt slecht 2.310 nieter uit de kust, doch heeft tot dusverre alle aanval len van Peking getrotseerd. Het is een zeer belangrijk bolwerk van Tsjiang Kai-sjek bij de ingang van de Straat van Formosa en in de loop der jaren is het versterkt tot een waarlijk ongenaakbare versting. Reeds in de herfst van 1949, toen het nationalistische leger naar For mosa werd teruggetrokken, hebben de communisten een poging gedaan, onder dekking van een hevig sper vuur 40.000 man aan land te zetten. Na felle strijd wierpen de troepen van Tsjiang Kai-sjek de communisti sche bataljons weer in zee en zij maakten daarbij zevenduizend gevan genen. In 1954 werd een verwoed ar tillerieduel gemeld. Pas in augustus 1958 begon de com munistische artillerie met de syste matische beschieting van het 108 vier kante kilometer grote Quemoy. Bin nen amper vijftig dagen werden 846.331 granaten op het eiland afge vuurd, een der hevigste en langdurig ste bombardementen die ooit tegen één enkel militair object gericht zijn geweest. Een paar honderd soldaten vonden de dood. Voorts werden 125 burgers gedood, 405 gewond en wer den 8.172 huizen vernield. Van zyn kant vernietigde het natio nalistische geschut een paar honderd vuurmonden van de communistische kustartillerie, alsmede bijna alle ra dartoestellen. Zij* schoten 38 MIG- straaljagers neer en brachten meer dan veertig oorlogsbodems van Pe king tot zinken. Het garnizoen van hielden stand en maakten een bestor ming bij voorbaat onmogelijk. Sinds dien vuurt de artillerie van Peking de vesting bleek bijzonder taai en fa natiek te zijn. De verdedigingswerken alleen nog maar om de andere dag. In de afgelopen jaren is Quemoy voorzien van hoogst moderne ver dedigingswerken, waarbij een com pleet, kilometers lang netwerk van ondergrondse wegen een belangrij ke rol speelt. Niet ten onrechte staat Quemoy bekend als het zwaarst versterkte militaire steun punt ter wereld. Het eiland zou al leen kunnen worden veroverd als de aanvaller ontzettende verliezen op de koop toe zou nemen. Er komt nog bij, dat de vliegtuigen van Tsjiang Kai-sjek het luchtruim in deze streek beheersen. Weliswaar is het eiland 190 kilo- TSJANG KAI-SJEK rustig bekijken meter van Formosa verwijderd, doch de verbinding kan niet gemakkelijk worden afgesneden. Veel materieel wordt aan boord van kleine schepen naar Quemoy gebracht. De nationa listische vliegtuigen vliegen tijdens de geregelde vluchten naar het eiland niet hoger dan dertig meter boven zee, zodat zij buiten het bereik van de radar op de kust van het vaste land blijven. De circa 90.000 man troepen van nationalistisch China op Quemoy bin den sterke strijdkrachten op het com munistische vasteland. Afgezien daar van verspert Quemoy de toegang tot de Staat van Formosa en daarmede de kortste weg naar de Stille Oceaan. De twee havens in dit deel van de Chinese kust zijn dan ook nagenoeg uitgestorven. Dat een garnizoen van Tsjiang Kai- sjek op Quemoy standhoudt, is van niet geringe psychologische betekenis. Hiermee is immers overtuigend aan getoond, dat het mogelijk is een of fensief van de Chinese communisten op een bepaald punt tot staan te bren gen. Voorts speelt Quemoy een be langrijke rol bij het illegale radiocon tact met het Chinese vasteland. Van Quemoy uit dringen geregeld com mandotroepen in China door, terwijl van tijd tot tijd luchtballonnen wor den opgelaten, waarmee miljoenen pamfletten boven China worden uitge strooid. Tot dusverre zijn geen leden van het garnizoen van Quemoy naar com munistisch China uitgeweken. Omge keerd heeft het eiland echter vele vluchtelingen van het vasteland kun nen opnemen en doorsturen naar For mosa. Bijna elke nacht moeten kik vorsmannen erop uittrekken om vluchtelingen een handje te helpen. Sinds het begin van het bombarde ment zijn al heel wat bezoekers uit het buitenland een kijkje op het eiland komen nemen. Zij zijn daarbij onder de indruk gekomen van het voortreffelijke moreel van de troe pen. Deze plegen hun gasten te be groeten door de vier vingers van de rechterhand omhoog te steken en daarbij de kreet te slaken „Koeng Fei Pi Wang!", hetgeen wil zeggen: „Het zal de roodchinese bandieten niet gelukken!" TOKIO Volgens door de Rode Gar de aangebrachte aanplakbiljetten in Pe king, heeft de secretaris-generaal van de Chinese communistische partij, Teng Hsiao-ping, toegegeven dat zijn denkbeelden en houding „onverenigbaar waren met de leer van partij-voorzitter Mao Tse-toeng". Teng zou dit al twee maanden geleden hebben gedaan op een partijbijeenkomst. Het Chinese staats hoofd, Lioe Sjao-tsji, zou dit een maand later hebben gedaan. WARSCHAU Naar aanleiding van de kwestie van het toezicht door de burgerlijke overheid op een viertal se minaries in Polen schrijft „Tribuna Lu- du", het orgaan van de Poolse commu nistische partij, in een eerste artikel over deze zaak, dat de staat van de katholieke seminaries zal eisen, dat zij de geldende wetten in acht nemen zo als ook „de katholieke universiteit van Lublin, de theologische academie van Warschau, de christelijke theologische academie en de seminaries van andere religies zich wat hun leken-activiteit be treft aan het toezicht van de staat on derworpen hebben en de vigerende wet ten op dat gebied in acht nemen". In het artikel wordt verder gezegd, dat de wet van 15 juli 1961 waarbij het staatstoezicht werd ingesteld en waar aan de seminaries zich aanvankelijk hadden onderworpen niet ten doel had of heeft om zich in het wezen van het theologisch onderwijs te mengen, noch om enige invloed te oefenen op het godsdienstig gedrag van de seminaris ten. De verantwoordelijkheid voor de kwestie wordt in het artikel op „de stijfkoppigste vertegenwoordigers van de kerk" gelegd en de hiërarchie wordt verweten, de publieke opinie verkeerd voor te lichten. Het optreden van de autoriteiten maakt volgens het artikel geen inbreuk op de rechten van de Heilige Stoel. De staat waarborgt de ge wetensvrijheid van de burgers en wil «ich niet mengen in kwesties van ge loof en godsdienstuitoefening, noch het werk van de seminaries belemmeren, inaar de onderwijs-autoriteiten hebben het recht van toezicht op alle scholen die burgers opleiden, aldus „Tribuna Ludu". Kardinaal Wyszynski, de Poolse pri maat en aartsbisschop van Warschau, had in zijn kerstpreek in de Warschau- se kathedraal ook de kwestie van de seminaries ter sprake gebracht en het kerkelijk standpunt uiteengezet, tegen over dat van de burgelijke autoriteiten die met sluiting van vier seminaries hebben gedreigd indien deze instellingen zich niet naar de wettelijke voorschrif ten voegen. „Priesters kunnen alleen door priesters worden opgeleid, niet door ambtenaren van het ministerie van Onderwijs of van het bureau voor godsdienstzaken en evenmin door de veiligheidsdienst of de politie...", aldus kardinaal Wyszynski. In andere aange legenheden zou de kerk met eerbiedi ging van de wet naar de gezagsdragers luisteren, maar in zaken betreffende het bestaan zelf van het christendom zou zij zeggen „non possumus", (dat kun nen wij niet. De algemene indruk was, dat de kar dinaal de weg vrij liet voor nadere on derhandelingen als waarvoor de bis schoppenconferentie Op 13 december jl. zich al had uitgesproken en dat men wel tot een regeling van kwestie zou kunnen komen. LISSABON De Portugese minister van Buitenlandse Zaken, Nogueira, heeft verklaard dat zijn land niet van plan is Rhodesië van olie te voorzien, maar dat men Portugal niet moet vragen als „we reldpolitieagent" bp te treden om olie leveranties aan Rhodesië te verhinderen. „Portugal is, en dat geldt zowel voor het moederland als de overzeese gebie den, geen olieproducent. Portugal koopt geen olie voor Rhodesië en is ook niet van plan dat te gaan doen. Portugal voert geen olie uit en is evenmin een olie-transporterend land. Het is niet lo gisch, van ons te verwachten dat wij an deren geven wat wij zelf nodig hebben", zo zei Nogueira op een persconferentie. ADVERTENTIE V/er middelen in één tablet helpen elkaar en.„ doen wonderen De twee mannen hebben nu laten weten, dat zij Lin Piao, de minister van Defensie, steunen als naaste mede werker en vermoedelijke opvolger van Mao. Volgens een lid van de Rode Garde die is uitgeweken naar Formosa, heeft de voormalige stafchef van het Chinese volksleger Lo Joei-sjing gepoogd zelf moord te plegen door van een gebouw te springen. De vluchteling zei dat de zgn. „culturele revolutie" aan drie plaatselijke partijleiders het leven heeft gekost. Hij noemde de eerste secretaris voor het gebied van Moekden, de se cretaris van het partijbureau voor Mid den- en Zuid-China en de eerste secre taris voor de provincie Kwantoeng. Chinese bladen in Hongkong maken melding van een geheime Chinese zen der, die op de lange golf uitzendt op een golflengte die ligt bij die van ra dio-Peking. Het station noemt zich de „radio van het bevrijdingsleger" en oefent felle kritiek op Mao Tse-toeng, diens vrouw Sjiang-Sjing, maarschalk Ln Piao, de culturele revolutie en de Rode Garde. De zender heeft de mili tairen van het bevrijdingsleger opgeroe pen, zich te verzetten tegen de politiek van Mao. President Lieu Sajo-tsji is op een massabetoging van honderdduizend Ro de-gardisten in Peking aan de kaak ge steld als „de Kroestsjef van China", volgens Japanse persberichten. Ook de partijsecretaris Teng Hsiao-ping moest het ontgelden. Spreker na spreker verweet het twee tal, een „bourgeois reactionaire lijn" te volgen om persoonlijke ambities te bereiken. „Als we deze twee mannen thans niet neertrekken, zullen revisio nisme en kapitalisme China overne men", aldus een der sprekers in het ar beiderssportstadion. MOSKOU. Het regeringsblad Iz- vestia meldt, dat een Zwitser, Josef Guttman, tot vier jaar verblijf in een werkkamp is veroordeeld en zijn Rus sische medeplichtige, een ingenieur ge naamd Artur Guber, tot zes jaar. Zij hebben in Moskou zwarte handel ge dreven in Westerse kleding. Zij ver kochten ook pornografische kaarten, maar volgens Izvestia was dit maar 'n bijhandeltje. Het was de tweede maal deze maand dat melding werd gemaakt van een proces in Rusland tegen buitenlanders die zich met zwarte handel hadden in gelaten. ADVERTENTIE Ondanks het feit dat de stUgende pr|| zen menige huisvrouw be zorgd het voorhoofd doen fronsen is er toch wel degel|ik aanleiding tot een optimistisch geluid. Me mand zal ontkennen dat het leven steeds maar duurder wordt, maar tegel(|k zal iedereen moeten toe geven. dat hetgoedkoper kan. Dat ondervindt ieder die regel matig op de markt koopt en men mag verwachten dat het aantal kopers op de markt nog aanzien lijk zal sttlgeu. liet is niet zo een wonder dat marktkoopman en straathandelaar hun prijzen laag kunnen houden. ZJJ hebben een grote omzet en laten daar hun klanten van profiteren. De royale keus, de steevast goede kwalitei ten en het feit dat het rondkijken op de markt het toppunt van gezelligheid is, maken het kopen in het grootste koopcentrum tot een waar genoegen. Wie verstan dig is, neemt dan ook een goed besluiten wordt voor altijd vaste klantbUde markt-en straathande laar, want.. EVERETT (Massachusetts). Een trein met 24 passagiers is vanmorgen vroeg in botsing gekomen met een olie tankwagen. Zeke negen personen von den de dood en vele andere werden ge wond. De trein die slechts uit een rijtuig be stond, bleef na de botsing rechtop staan maar de deuren konden niet meer open. Volgens een passagier ontstond er een „complete paniek" en moesten de pas sagiers via de ramen naar buiten klim men. Het ongeluk gebeurde kort na midder nacht toen de trein van Boston naar Portland op weg was. DJAKARTA De kern van de „or ganisatie van vrije papoea's" (FPO) bestaat uit een gewapende eenheid ter sterkte van een compagnie (circa hon derd man), die zich schuil houdt in de binnenlanden van West-Irian, zA heeft de Indonesische militaire commandant van dat gebied, generaal Bintoro, in Manokwari meegedeeld. Volgens hem beschikt deze groep over niet veel meer dan 75 vuurwapens en gaat ze elk con tact met de Indonesische troepen uit de weg. Het is de organisatie in de eerste plaats te doen om het referendum van 1969, aldus Bintoro, die zegt dat zij slechts 400 aanhangers telt op een tota le bevolking van 700000 maar toch op bet economische vlak haar invloed doet voelen. De eigenlijke leider is volgens de generaal de sinds 1962 in Nederland wonende Nicolaas Jouwe, die wordt bij gestaan door een andere papoea, Abong geheten, door Bintoro „een lakei van Nederland" genoemd. De bevolking van West-Irian zelf praat niet over een volksstemming, maar „Nederlands-denkende lieden, die zich met de organisatie van de Vrije Papoea's hebben verbonden" brengen de kwestie zo vaak als mogelijk is naar voren, zo zei Bintoro. De Westirianese leiders hadden het Katobaroe-handvest van 1963 onderte kend, waarin zij verklaren dat het ge bied niet van de Indonesische repu bliek mag worden gescheiden. Deze verklaring was hernieuwd tijdens het bezoek van minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik aan West-Irian "in augustus van dit jaar. (Nicolaas Jouwa is voorzitter van het „Vrijheidscomité van West-Papoea-W.- Nieuw-Guinea'1 en richtte enkele we ken geleden met mede-bestuursleden „een openlijk beroep van het Papoea volk" over de uitoefening van het zelf beschikkingsrecht tot VN-secretaris-ge- neraal Oe Thant.) Het Indonesische persbureau Antara heeft gemeld, dat elite paracomman do's en mariniers in West-Irian opera ties uitvoeren tegen de „Vrije Papoea Organisatie". Antara maakte geen mel ding van gevechten. Volgens Antara bieden de „Vrije Pa- poea"-troepen de stamhoofden vrouwen aan in ruil voor hun hulp. Volgens An tara is echter dank zij een intensieve voorlichtingscampagne door afdelingen van dl Indonesische strijdkrachten de vrede hersteld en begint men de steun der bevolking te krijgen. KINSJASA Vier Belgen zijn verle den week door Kongo uitgewezen, op be schuldigingen variërend van verraad tot indiscreties, meldt het Kongolees pers bureau. Het gaat om de vroegere directeur van de Chemins de fers des Grands Lacs (DFL), Deblock, beschuldigd van verraad ten gunste van Belgische belan gen. Lucien Hembrechts, vroegere raad in het bureau van de premier en Henri Clarysse, vroeger juridisch adviseur van ex-minister Jean Bolkiango, beiden be schuldigd van bedreiging van de veilig heid van de staat, en Antione Jean- Pierre, technicus bij de staatsveilig heidsdienst, wegens indiscreties. Een school, waar Noordviëtnamese politieke leiders werden opgeleid, is tijdens een van de Amerikaanse bom bardemensen verwoest. Een foto van Jacques Moalic, vaste correspondent van A.F.P. in Hanoi. BERN De Zwitserse regering zal hulp ter waarde van Zw.fr. 250.000 (on geveer 208.000 gulden) aan Noord-Viët- nam verlenen, vöornamelijk ten behoe ve van kinderen die het slachtoffer zijn van de oorlog. Het Zwitserse Rode Kruis zal voedsel en medicijnen, die met het geld worden gekocht, naar het Noordviëtnamese Rode Kruis sturen. In oktober j.l. heeft Zwitserland Zuid- Viëtnam geholpen door de bouw van een kinderafdeling voor een ziekenhuis in Da Nang. PHILADELPHIA Mogelijk heeft een Sovjetrussische bommenwerper voorzien van een speciale installatie te gen radar in februari 1964 boven New York en San Francisco en de Hawaii- eilanden gevlogen met een lading die gelijk stond aan een waterstofbom van 30 ton. Dit schrijft John Carroll, pro fessor aan de universiteit Lehigh bij Philadelphia, in zijn onlangs versche nen boek „Geheime elektronische spio nage". Het vliegtuig kan volgens hem 5600 km/uur vliegen op een maximum hoogte van 26 kilometer. Een woord voerder van Defensie in Washington zei dat daar „niets bekend is van het be staan van een dergelijk vliegtuig en van genoemde penetratie". Persoonlijk vond hij het verhaal „alleen maar on zin". NEW YORK Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft besloten haar gerechte lijke stappen tegen de uitgeverij van Harper en Row niet door te zetten, en niet meer te proberen de puhlikatie van het omstreden boek „The death of a president" tegen te houden. Dit is meegedeeld door een woord voerder van de uitgeverij. Hij zei dat men in de afgelopen dagen met de zaak waarnemers van mevrouw Kennedy on derhandelingen had gevoerd, en dat vor deringen waren gemaakt op de weg naar een „vriendschappelijke regeling". De onderhandelingen worden voortgezet. Het bewuste boek, van de hand van William Manchester, is in de Verenigde Staten het middelpunt geworden van de grootste literaire rel van de afgelopen tien jaar, omdat er persoonlijke dingen HAMBURG. In West-Duitsland zijn het afgelopen weekeinde op verscheide ne plaatsen rivieren buiten hun oevers getreden. Het water begon dinsdag lang zaam te zakken, waardoor een groot aantal ondergelopen wegen weer berijd baar werd. In het Beierse Regnitz-Main- gebied staan echter nog veel velden on der water. De Rijn bereikte pas dins dag zijn hoogste stand (6,35 meter). De scheepvaart op de Lahn blijft gestaakt, die op de Saar wordt vermoedelijk he den hervat. BONN Een vroeger Duits parle mentslid van de socialistische partij, Alfred Frenzel, die in Duitsland tot 15 jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens spionage, is geruild tegen een Duitse journaliste en drie Oostduitsers die door de communisten gevangen wer den gehouden, is bekend gemaakt. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie in Bonn zei, dat de uitwis seling vrijdag jl. heeft plaats gehad te Wartha en Herleshausen, twee pun ten aan de grens tussen Oost- en West- Duitsland. Frenzel werd in april 1961 tot 15 jaar veroordeeld wegens spionage voor Tsjecho-Slowakije. In de gevangenis werd hij Tsjechoslowaaks staatsburger. De journaliste, Martina Kischke van de Frankfurter Rundschau, werd op 8 augustus door de Russen gearresteerd, toen zij Alma Ata bezocht. Zij werd beschuldigd van spionage voor het Westen. De drie Oostduitsers die in de ruil werden betrokken hadden levenslang wegens politieke misdrijven tegen het communistische bewind. De woordvoerder zei dat Frenzel thans in Tsjecho-Slowakije was. Poli tieke waarnemers veronderstellen, dat een van de voorwaarden voor zijn vrij lating was dat hij daar domicilie zou kiezen. Frenzel was lid van de parlementai re defensiecommissie ten tijde van zijn arrestatie. Hij zou toegang hebben gehad tot veel militaire geheimen met betrekking tot de Duitse defensie en de NAVO. Hij werd er van beschuldigd van april 1956 tot zijn arrestatie in ok tober 1965 te hebben samengewerkt met de Tsjecho-Sloaakse spionagedienst, dienst. Frenzel bekende dat hij communistis- tische agenten 39 maal had ontmoet in Oostenrijk, Engeland en Zwitserland. Twee officieren van de Tjsechoslowaak- se inlichtingendienst die naar West- Duitsland waren gezonden om Frenzel behulpzaam te zijn, werden ook gevan gen genomen. Frenzel, die toen 61 was, bekende ook dat hij in 1954 de valse eed had afgelegd nooit lid van de communistische partij te zijn geweest. Frenzel, die in Tsjecho- Slowakije was geboren, werd in het parlementsgebouw in Bonn gearresteerd De vier door de Russen vrijgelatenen kwamen op 23 december aan de grens met de Bondsrepubliek aan. Het Duitse ministerie van Justitie spreekt niet van een „ruil" maar van een „gecombineerde actie". in staan over de moord op president John F. Kennedy in 1963. Mevrouw Kennedy en haar zwager senator Robert F. Kennedy hebben dins dag William Manchester, auteur van het omstreden boek, beterschap toegewenst. Manchester werd voor Kerstmis zwaar ziek, maar is aan de beterende hand. „Weet", telegrafeerde mevrouw Ken nedy onder meer, „hoezeer het mij spijt dat u ziek bent, en hoezeer ik hoop dat u spoedig genezen zult zijn". Een arts deelde mee dat de tempera tuur van de patiënt weer normaal is en dat hij waarschijnlijk over een week naar huis mag. Ye verwachtingen over de werkloos- heid in 1967 worden steeds somber der. Minister Veldkamp heeft een nota aan de Tweede Kamer gestuurd en daarin zegt hij, dat een aantal van 85.000 werklozen „niet irreëel" lijkt. Dat is het hoogste getal dat van de kant van de regering tot nu toe is ge noemd. Tegelijk met de stijging van het aantal werklozen daalt het aantal vaca tures. Er komt daardoor een heel ander klimaat op de arbeidsmarkt. De „Frie se Koerier" (onafh. soc.) zegt naar aan leiding hiervan: „Het is duidelijk, dat deze ontwik keling een zeer actief en slagvaardig economisch beleid noodzakelijk maakt. De tijd, dat men zulke dingen over liet aan de in volle vrijheid werken de maatschappelijke krachten, is lang voorbij. De beroemde econoom Key nes heeft in 1936 al de wegen aange wezen om er iets aan te doen, dat de conjunctuur wordt beheerst en later zijn zijn denkbeelden omgebouwd tot zeer vernuftige en ook wel verfijnde theorieën. Het belangrijkste is natuurlijk wat daarvan in de praktijk terecht komt. Die praktijk stelt ons niet gerust. Het beleid van de regering wordt hoe wel dat niet te vaak wordt toegege ven vooral afgestemd op wat er in de Kamer haalbaar is en iedereen weet wat voor gekke toestanden in dat hoge college heersen. Wij zijn niet gerust, omdat er niet duidelijk is gebleken, dat de regering op dit moment de werkgelegenheid de hoogste prioriteit in haar beleid geeft. Dat blijkt duidelijk uit het gescharrel met de belastingvoorstellen. Als de werkgelegenheid afneemt is het uiter aard niet verstandig de koopkrachtige vraag te verkleinen, omdat de afzet van produkten dan nog verder daalt en de bedrijven nog meer mensen ont slaan. Er is, misschien, nu nog geen re den voor alarm, maar er is wel re den voor grote bezorgdheid. En er is helaas geen reden tot groot vertrou wen in de slagvaardigheid van een kabinet dat regeert met de wisselende meerderheden, die in de Kamer te voorschijn getoverd moeten worden al naar het valt". tegenstelling tot wat tegenwoor dig meestal als hoogste wijsheid wordt verkondigd, heeft het Nederland se kiesstelsel van de Evenredige Ver tegenwoordiging bewezen zeer gevoelig te zijn voor verschuivingen in de wen sen van de kiezers, zegt het Tweede Kamerlid H. Zikkert in het Christelijk Historisch Weekblad „De Nederlander". „Verschuivingen in de verkiezings uitslagen, hoe klein vaak ook, heb ben vrijwel altijd hun weerklank ge vonden in de samenstelling van het kabinet of in de formulering van het regeringsprogram. De stembusuitsla gen van 1948 en 1959 en de daarop gevolgde kabinetten en Troonredes tonen dit duidelijk aan. Zo had de stemmenwinst van CHU en VVD in 1948 tot gevolg dat beide in het ka binet werden opgenomen. Toen er verder in 1959 een naar Nederlandse begrippen kleine electo rale aardverschuiving plaats vond en de VVD van 12 naar 19 zetels sprong had dit tot gevolg dat deze partij op nieuw in de regering werd opgeno men. Het is simpelweg een erva ringsfeit dat zelfs fracties van pro centen winst of verlies de invloed van een partij in ons land belangrijk kunnen doen wijzigen. Een andere- bevestiging van dit feit vinden we in de kabinets-forma- tie Cals. Toen werden de wensen van de kiezers zeer nadrukkelijk niet in acht genomen, wat zich vertaalde in een algemeen gevoel van onbehagen dat de kiezers bij de eerste de bes te gelegenheid niet onder stoelen of banken hebben gestoken. De verkie zingen voor de Provinciale Staten van dit jaar spreken in dit verband boekdelen. Het is op grond van het boven staande duidelijk dat ons kiesstelsel gevoeliger is voor de verlangens van het volk en deze ook beter recht doet wedervaren dan bijvoorbeeld 't Engelse districtenstelsel. Dit systeem immers heeft 't toch maar mogelijk gemaakt dat een minderheid van 47,5 pet van de kiezers een Labour- regering in het zadel helpt. Op die manier is de duidelijkheid op geen enkele wijze gediend en wordt de in vloed van de kiezer beduidend ver minderd". WASHINGTON Esso Research and Engineering Co. en Netstlé Alimentana S.A. hebben bijzonderheden medege deeld over hun nieuwe procédé voor de bereiding van zeer zuiver eiwit uit koolwaterstoffen. Volgens genoemde maatschappijen, zou het procédé in de loop van de ko mende 10 jaar kunnen worden ontwik keld tot een zeer belangrijke bron van voedingsmiddelen. Verschillende econo mische en technische problemen moe ten echter nog worden opgelost. Verscheidene proeven met continue produktie, telkens gedurende meer dan 700 uur, zijn reeds met succes uitge voerd in een kleine proeffabriek. Een nieuwe installatie van veel grotere om vang is inmiddels in de V.S. in produk tie gekomen. Het is de bedoeling het produkt, dat daar wordt gemaakt, eerst te gebruiken voor proeven ten aanzien van deugdelijkheid en voedingswaarde, als voorbereiding voor de toepassng ervan bij de samenstelling van ver schillende voedingsmiddelen. De produktie van dit eiwit, dat de auteurs monocellulair eiwit hebben ge noemd, berust op een nieuw procédé, dat in essentie bestaat uit continue BERLIJN De Duitse dagbladen Hamburger Abend Echo met een opla ge van 65.000 en de Westberlijnse „Ku- rier" met een oplage van 30.000 hebben aangekondigd dat zij om financiële re denen na 31 december niet meer zullen verschijnen. De „Kurier" had voor de oprichting van de Berlijnse muur een oplage van 250.000 omdat het blad ook in Oost- Berlijn en Oost-Duitsland werd ver spreid. vergisting van koolwaterstoffen ge volgd door sterilisatie en drogen van de verkregen cellen. Het communiqué maakt duidelijk, dat de technologie no dig voor de produktie van genoemde substantie, zeer gecompliceerd is. Het procédé gaat uit van zeer zuivere kool waterstoffen, teneinde een zeer zuiver eindprodukt te kunnen garanderen. De economische aspecten van het procédé, zoals dat uiteindelijk tot stand zal komen, zullen nog nader gepreci seerd moeten worden. Maar volgens de laatste schattingen, zal de prijs van het produkt, berekend per eiwiteenheid, kunnen concurreren met de prijs van ondermelkpoeder. WASHINGTON De nieuwe Ameri kaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie, Llewellyn E. Thompson, is dinsdag in het ministerie van Buitenlandse Zaken door zijn titularis, Dean Rusk, beëdigd. Thompson, door Rusk „een onzer gro te beroepsdiplomaten" genoemd, ver klaarde, dat tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie verschillen bestonden die diepgaand waren en tijd zouden ver gen om uit de weg geruimd te worden. De nieuwe ambassadeur zei, dat hij het zich tot een eer zou rekenen de kwesties die uit wanbegrip voortvloeien, tot een minimum te beperken. Thompson, die met zijn vrouw op 4 januari naar Europa vaart en medio januari aankomt in Moskou, komt in de Sovjet-Unie in de plaats van Foy D. Kohier, teruggeroepen naar Washington om er plaatsvervangend onderminister van Buitenlandse Zaken voor politieke aangelegenheden te worden. Llewellyn Thompson is reizend am bassadeur en Sovjet-deskundige van Buitenlandse Zaken geweest.

De Vallei | 1966 | | pagina 8