Noren lieten Kees Verkerk en Ard Schenk achter zich A. de Jong, Nederlands beste schermer, overleden Plannen tot stichting nationale Tour-ploeg Financiën en Economie Oplopend Strijd nog open na Indiase dubbel-zege Nieuwjaarsdag speelt KHFC tegen de „oude glorie" Liverpool slechts een dag aan kop Lesje voor jeugdige ijshockeyers Gert Bongers gaat aanval doen op wereldrecord 5 km Goede come-back van Lydia Skoblikova Russisch sportman van het jaar Richard Kasten in Parijs uitgeschakeld Ralston tekende profcontract Trudy Groenman bijzonder succesvol Beslissing al gevallen VORM IS ER NOG NIET Janssen, De Roo en Karstens in principe bereid tot medewerking Davis Cup-finale WISSELMARKT maakt uw keel weer als fluweel Reorganisatie bij Schreiner W111. H. Muller zal gelijke winst boeken Nationale Ned. geeft interim-dividend JE. E. Kluwer gaat lieen Daggeld verhoogd AMRO-bank is vol vertrouwen Franse commissaris bij Heineken Economische druk op olie-mij Financiering van Yerolme Kosygin terug in Moskou WOENSDAG 28 DECEMBER 1966 DEN HAAG Traditiegetrouw speelt de, sedert 1959, Koninklijke H.F.C. op Nieuwjaarsdag aan de Spanjaardlaan te Haarlem tegen de oud-internationals, waarbij ook deze keer Abe Lenstra weer van de partij is. Het elftal van de „oude glorie" is als volgt samengesteld: Piet Kraak (Storm- vogels/ElinkwQk), Rinus Schaap ('t Gooi), Kees Kuys (Haarlem/N.A.C.), Cor van der Hart (Fortuna '54) Roel Wier- sma (Donar/PSV), Loek Biesbrouck (R.C.H.), Toon Brusselers (P.S.V.), Ton- ny van Ede (Sparta), Abe Lenstra (Heeren veen/Enschede), Wim Bleyen- berg (A.G.O.V.V.), Piet Groeneveld (2x Haarlem). De oudste oud-international in dienst jaren is Abe Lenstra, de enige die voor de oorlog al in het Nederlands elftal speelde: hij debuteerde 31 maart 1940 te gen Luxemburg en bracht 47 interlands op zijn naam. LONDEN Manchester United heeft 24 uur nadat het de eerste plaats op de ranglijst van de Engelse League aan Liverpool had moeten afstaan, op nieuw alleen de leiding genomen. Op de laatste dag van het Kerstprogram ma zegevierde Manchester United met 2-0 over Sheffield United, hetgeen een revanche betekende voor de nederlaag, die het tegen dezelfde club op 2e Kerst dag leed. Manchester heeft thans de leiding met 32 punten, twee meer dan Liverpool, dat dinsdag niet speelde. De winnende doelpunten werden on der de ogen van niet minder dan 59.000 toeschouwers geschoord door Pat Crerand en David Herd. Stoke City schoof op naar de derde plaats door een 4-3 zege over Burnley en Chelsea, dat voor de feestdagen op de tweede plaats stond, tuimelde naar de vierde, na twee nederlagen tegen Liverpool. Tottenham Hotspur, dat meer dan 6 miljoen gulden spendeerde aan nieuw spelersmateriaal, bleef teleurstellen en speelde gelijk: 0-0 tegen het laag ge klasseerde West Bromwich Albion. Aston Villa Sunderland 2-1; Man chester United Sheffiedl United 2-0; Fulham Leicester City 4-2; Shef field Wednesday Manchester City 1-0; Southampton Arsenal 2-1; Stoke City Burnley 4-3; Tottenham Hot spur West Bromwich Albion 0-0; West Ham United Blackpool 4-0. TOENSBERG „Wij hebben revan che genomen", dat zei dinsdagavond in Toensberg een Noors schaatskenner, die met glinsterende ogen naar de jonge Björn Tveter keek. Tveter, die op de eerste dag met een snelle 500 meter in 41.6 sec., een vUfde plaats over 3000 meter in 4.36.4 zich op de eerste plaats in de rangschikking had genes teld, liet er op de tweede dag een fraaie 1500 meter in 2 min. 09.8 sec. op vol gen, hetgeen hem de zege bracht en te vens een nieuw baanreeord beteken de. Hij zou een matige 5000 meter moe ten rijden om zich de overwinning te zien ontgaan, maar tegen stayer Fred Anton Maier was daar weinig kans op. Fred Anton noteerde de snelste tijd van de dag met 7 min. 45.3 sec. en „zoog" Björn Tveter in zyn kielzog mee naar 7.54.7 en deze was met 178.237 punten zeker van de eerste plaats. Met het revanche nemen bedoelden de Noren, dat een van hun landgenoten de wereldkampioen Kees Verkerk en de Europese kampioen Ard Schenk achter zich had gelaten en ofschoon het sei zoen nog jong is, was dat voor hen een teken aan de wand. Kees Verkerk, die over 1500 meter op een gedeelde tweede plaats beslag legde met Ivar Eriksen in 2 min. 09.6 sec. noteerde over 5000 meter 7 min. 51.4 seconden, hetgeen hem achter Maier een tweede plaats opleverde, wat onvol doende was om de jonge Tveter van de eerste plaats te verdringen. Waren de verrichtingen van Kees Verkerk van goed gehalte in zijn eerste grote wed strijd van het jaar, Ard Schenk, wiens aanval over 1500 meter in de rit tegen Verkerk met 2.13.3 jammerlijk mislukte, geloofde het wel op de 5000; 8 min 12.6 sec. Nu is het bekend, dat Ard Schenk in toernooien waar niets op het spel staat na een „tegenvaller" geen zin heeft de zaak te forceren. Het is bij hem dan alles of niets en dat toonde hij duidelijk in zijn rit tegen Per Wil ly Guttormsen, die lange tijd het sche ma van Fred Anton Maier bleef volgen, aan het eind iets verzwakte en uitkwam op 7 min. 53.- sec., waarmee hij ver voor de lange Nederlander eindigde. Een van de spannendste ritten was zonder twijfel het duel van Kees Ver kerk en Ard Schenk, met 2 min. 05.3 sec. wereldrecordhouder over de 1500 Kees Verkerk: vorm nog niet geheel terug I)EN HAAG In alle stilte is dins- dag Nederlands grootste schermer, de op vrijdag 23 december jl. overleden majoor der artillerie, b.d. A. E. W. de Jong, ten grave gedragen. De overlede ne, die driemaal Europees- en achttien keer Nederlands kampioen werd in zijn actieve periode als schermer, bereikte de leeftijd van 84 jaar. De heer A. E. W. de Jong, directeur van Tampat Senang in Den Haag, heeft in de jaren 1920 tot en met 1928 in de internationale schermsport een- belang rijke rol gespeeld en droeg tezamen met J. Doorman, dr. W. P. Hubert van Bleyenburgh, J. van der Wiel, L. De- launoy en S. Zeldenrust Nederlands schermroem uit over de landsgrenzen. Bovengenoemde schermers wonnen tij dens de Olympische Spelen 1920 in Ant werpen de bronzen medaille van het sa- beltoernooi voor equipes. In 1924, bij de Spelen van Parijs, legde De Jong sa men met Doorman, Van der Wiel, Scherpenhuijzen, Van Duim en Wijnolds Daniels wederom beslag op de derde plaats in het sabeltoernooi. Van deze schermers is De Jong het AROSA Een Nederlandse jeugdijs- hockeyploeg, dat in Arosa deelneemt aan een toernooi vo«r spelers tot 19 Jaar, heeft dinsdag les gekregen van Tsjecho-Slowakije. Met 34-1, tussenstan den 15-0, 14-0, 5-1, werden onze landge noten aan de kant gespeeld. meest op de voorgrond getreden. Vooral ook, omdat hij bij individuele wedstrij den tal van successen boekte. In 1910 vielen hem reeds de eerste titels ten deel. Hij werd Nederlands kampioen op degen en sabel en deze titels heeft hij vele malen geprolongeerd. Het degen- kampioenschap won hij negen maal (1910, 1912, 1920, 1923, 1924, 1925, 1926, 1927 en 1928), sabelkampioen is hij zes maal geweest (1910, 1911, 1912, 1913 1923 en 1924) en het floretkampioens- schap stond drie jaar op zijn naam (1910, 1924 en 1925). De heer De Jong streefde ernaar om de top van de internationale scherm sport te bereiken. Door harde training lukte hem dat. In 1920 (Olympische Spe len in Antwerpen) werd hij derde in het individuele sabeltoernooi. Vier jaar later, in Parijs, bezette hij de vijfde plaats in het eindklassement van het individueel sabeltoernooi. Voor hem is deze klassering immer een teleurstel ling geweest. Een vijfde plaats was vol gens hem maar matig.... In 1922, 1923 en in 1927 smaakten hij het genoegen de beste Europese sabel schermer te zijn. In die jaren won hij niet alleen het Europees kampioenschap sabel voor burgers, maar legdè hij te vens beslag op de titel van Europees militair sabelkampioen Bovendien werd hij in 1927 Europees kampioen (mili tair op degen). De belangstelling voor de schermsport bleef bestaan en hij be zócht na zijn actieve carrière vele wed strijden. De prestaties van de scher mers vond hij echter teleurstellend. „Men heeft thans niet genoeg voor de sport over", was een karakteristieke opmerking van een man, die wist waar over hij sprak. Ard Schenk: nog teleurstellend meter. Schenk startte snel (27.5 tegen 28.- sec. voor Verkerk) maar de kleine man uit Puttershoek kwam terug, over rompelde Schenk (1.00.5 tegen 1.01.-), trok snel door de bochten naar 1 min. 34.5 met een volle seconde voorsprong op zijn landgenoot en finishte in 2 min. 09.6 sec. tegen Schenk 2 min. 13.3 sec. Was het voor Kees Verjterk een goed begin, Ard Schenk, die nog niet de vorm van een jaar geleden heeft, zal nog vele rondjes moeten rijden om deze te hervinden. Het eindklassement: 1. Björn Tveter 178.137 pnt. 2. Kees Verkerk 179.473; 3. Svein Erik Stiansen 180.626; 4. Ivar Eriksen 180.677; 5. Fred Anton Maier 181.164; 6. Per W. Guttormsen 181.650; 7. Ard Schenk 182.676; 8. Roar Grunvold 182.823; 9. Arne Lier 183.750; 10. Hall- vard Smorgrav 183.913; 14. Jonny Nils- son 185.340. APELDOORN Gert Bongers uit Voorst heeft zondagavond weer van zich doen spreken op de Duitse baan van Dortmund toen hij in de finale achtervolging uitkwam teger de Duitse achtervolgingsspecialist Jeslinghaus. Bongers, die enkele weken geleden op dezelfde baan een fraai record ves- .tigde, stelde dit record scherper door de wereldtijd van 4.54 te draaien! Bon gers, die enthousiast werd toegejuicht door het talrijke publiek, kreeg een enorme bokaal als prijs. Duidelijk is het intussen, dat Bongers tegen het uurwerk ook tot goede pres taties kan komen. Dit is voor de directie van de Zwitser se baan van Zürich aanleiding geweest om te trachten Bongers te charteren voor een aanval op het wereldrecord op de 5 km. „Wanneer tijdig een spon sor gevonden wordt zal dit op maandag 2 januari aanstaande geschieden", zo vertelde Gert Bongers ons zondag avond. ADVERTENTIE BREDA Hoewel het nog lang niet vaststaat, dat de ronde van Frankrijk in 1967 met landenploegen wordt verre den, houdt men er in Nederlandse wie- Ierkringen toch reeds rekening mee, dat de plannen van de organisatoren kunnen worden verwezenlijkt. Daarom kwamen woensdag in Breda drie be kende Nederlandse beroepsrenners, rij dend voor verschillende merken, bij een voor een oriënterende bespreking. Jan Janssen (Pelforth), Gerben Kar stens (Televlzier) en Jo de Roo (Wil- LENINGRAD De Russische schaat- senrijdster Lydia Skoblikova, tijdens de Spelen van Innsbruck winnares van al le .gouden medailles, maakte een bij zonder sterke come-back nadat zij twee jaar haar sportieve carrière had onder broken door de geboorte van een doch tertje. Dinsdag, tijdens de eerste grote schaatswedstrijden in Rusland, noteer de zij 47,8 sec. over 500 meter en 2 min. 34,4 sec. over 1500 meter en nam met 99.267 punten de leiding in het al gemeen klassement. MOSKOU Michail Voronin, we reldkampioen turnen, is door de Rus sische Federatie van Sportverslagge vers gekozen tot Russisch „atleet van het jaar". Als tweede eindigde Natalia Koet- sjinskaja, een gymnaste, en als derde de zwemster Galina Prozjoemensjiko- va, die tijdens de Europese kampioen schappen in Utrecht het wereldrecord 200 meter schoolslag op 2.40,8 stelde. 4. Vladimir Beljajev, wereldkampioen middengewicht gewichtheffen. 5. Loed- mila Beloesova en Oleg Protopov, res pectievelijk wereldkampioen en Euro pees kampioen kunstrijden op de schaats. 6. Tigran Petrosian, wereld kampioen schaken, 7. Lev Jasjin, kee per van het Russische voetbalteam, 8. Leonid Zjabotinsky, wereldkampioen zwaargewicht gewichtheffen, 10. Alex ander Metreveli, tennisspeler. De tienkamper Andras Balczo is ge kozen tot beste Hongaarse spÓrtman van 1966. Tweede en derde werden de gewichtheffer Geza Toth en de kogel stoter Vilmos Varju. In de damesafde ling ging de eer naar de atlete Zsuzsa Zsab-Nagy. PARIJS. Onze landgenoot Richard Karsten is er dinsdag niet in geslaagd zich te kwalificeren voor de halvefina- les van het jeugdtoernooi om de Coupe Michel Bivort, dat in Parijs wordt ge houden. Hij werd in twee sets (6-1, 6-1) verslagen door de Tsjechoslowaak Kodes, die zich hierdoor kwalificeerde, evenals de Italiaan Marco Gilardelli en de Fransen Jean-Baptise Chanfreau en Denos Grozdanovitsch. In het dubbelspel verloor Richard Karsten met zijn Franse partner Gail- lard van het Franse duo Chanfreau/ Joly, dat zich kwalificeerde voor êe halve finales met 6-4, 1-6, 6-3. Voorts kwalificeerden zich Todes/Zednick (Tsjech.), De Mendoza/Williams (En gel.) en Bartoni/Crotta (Italië). RED BAND ROOSCN AMSTERDAM 27 dec. De stem ming voor de internationale waarden is .vanmiddag bij de opening merendeels goed prijshoudend geweest. Alleen Kon. Olie was iets gemakkelijker op f 122.70. Philips zorgde voor belangrijk nieuws. Het Philipsconcern gaat zeer binnenkort via haar Engelse dochteronderneming een bod van 12 shilling per aandeel uitbrengen op het gehele aandelenkapi taal van de Engelse maatschappij Pye of Cambridge. Hiermede is een bedrag gemoeid van circa f 300 min. hetwelk, volgens beursgeruchten, voor een deel zal worden voldaan met converteerbare obligaties. Het Damrak is met dit be richt zeer ingenomen en heeft respect voor de durf van de Philipsleiding voor deze expansiedrift. Het bezit van deze Pye-aandelen zal voor Philips een be langrijke steun zijn i.v.m. de komende kleuren-televisie. Zoals bekend heeft Philips enkele we ken geleden op de helft van de Pye- aandelen 8 shilling per aandeel gebo den, doch dit was blijkbaar te laag. Philips opende vanmiddag op 80.80 om daarna verder uit te lopen tot 81.50 (80.50). De vraag kwam hoofdzakelijk van het publiek. Unilever steeg van 86.30 tot 86.80 (86.10). AKU verbeterde van 52.60 tot 52.90 waarmede een gulden koerswinst werd geboekt. Voor Hoog ovens werd een drie punten hogere ad- vieskoers opgegeven op 270. In alle hoofdfondsen was de handel gedurende de gehele beursduur kalm. De belastingverkopen alsmede winst nemingen i.v.m. het lange weekeinde hebben er vrijdag in Wall Street toe bijgedragen dat de markt iets lager sloot, ook voor KLM en Philips. Op de overige Europese beurzen waren de ac tiviteiten vandaag gering met kleine koersverschillen. De scheepvaartsector bleef vanmiddag zo goed als gesloten. Voor de meeste fondsen werd slechts volstaan met een notering aan het slot van de beurs. Hieruit bleek dat de koersen weinig verandering te zien gaven vergeleken lem II), wisselden in gezelschap van mr. J. P. A. van Ballegoeny De Jong lid van het bestuur van de KNWU, en coach Joop Middelink, van gedachten over de mogelijkheden tot samenwer king en de moeilijkheden ten aanzien van de financiën, de training en het ploegleiderschap. Over het algemeen kwamen de standpunten van de ren ners wel overeen, zodat, mocht de Ron de van Frankrijk inderdaad volgens de landenformule worden verreden, wat hun betreft de eerste stap tot samen werking is gezet. Het initiatief voor de bijeenkomst is uitgegaan van de KNWU, nadat die van de organisatoren wan de Tour de France een uitnodiging voor het deel nemen met een landenploeg had ont vangen. Mr. J. P. A. van Ballegoyen de Jong, voorzitter van de sportcommis- sie, meende het gesprek te moeten hou den om „voorzichtig te informeren naar de mogelijkheid om met mede werking van de renners een samenwer kende nationale ploeg te formeren". Die gedachte is door Janssen, Karstens en De Roo tijdens het gesprek onder streept. Ook hebben zij zich bereid ver klaard „een voor ieder aanvaardbare en betrouwbare ploegleider" voor de Tour te helpen zoeken. Namen zijn daarbij niet gevallen. Mr. Van Ballegoyen de Jong heeft naar aanleiding van dit gesprek beslo ten op zeer korte termijn een nieuwe bijeenkomst te arrangeren met de di recteuren en de ploegleiders van de drie grote Nederlandse merkenploegen (Caballero, Willem II en Televlzier), waarbij ook de ploegleider van Jan Janssen. Maurice de Muer, zal worden uitgenodigd. BAKERSFIELD Dennis Ralston, een der sterkste amateur-tennissers van de Verenigde Staten, heeft dinsdag in Bakersfield verklaard een profcontract te hebben getekend. Reeds de volgende maand maakt de 24-jarige Ralston, zo als hij tijdens een interview voor een plaatselijk radiostation vertelde, als professional een tournee door Austra lië. Verder wachten Ralston nog wed strijden in de Verenigde Staten, Euro pa en Zuid-Afrika. Als tegenstanders ontmoet hij de komende maanden o.m. Pancho Gonzales en de Australirs Rod Laver, Ken Rosewall en Lew Hoad. EAST LONDON Onze landgenote Elly Krocké verloor dinsdag verras send tijdens internationale wedstrijden in East London van de Zuidafrikaanse Anita van Deventer met 9 - 7, 4 - 6 1-6. Trudy Groenman zegevierde echter met 6-46-2 over de Zuidafrikaanse Peggy Mc Lean. In het dubbelspel wa ren onze landgenotes succesrijk. Elly en Trudy zegevierden met 6-1, 6-4 over Kellerman en Jessop. In het ge mengd dubbelspel won Elly Krocké, samen met de Braziliaan Barnes, met 6 - 1, 6 - 0 van Slabbert en Lotter (Zuidafr.). Trudy Groenman kwam met de Zuidslaviër Pilnic tot een 6—1, 60 overwinning over de Zuid- I afrikanen Anderson en Doig. MELBOURNE Twaalfduizend toe schouwers hebben het Indiase dubbel Krishnan/Mukerjea dinsdag in het Kooyongstadion minutenlang toege juicht voor hun overwinning in het dub belspel van de Challenge Round. De twee Indiërs, die op Tweede Kerstdag beiden in drie sets verloren hadden van hun Australische tegenstanders Fred Stolle en Roy Emerson herstel den zich dinsdag tegen Roche en New- combe uitstekend. Pat zag er overigens in de eerste set niet naar uit. Krishnan en Mukerjea speelden onvast en hoewel de Australiërs ook niet sterk voor de dag kwamen, wonnen Roche en New- combe de eerste set met 6-4. Het Indiase dubbel herstelde zich daarna echter schitterend en ondanks het feit, dat er nog enkele moeilijke momenten ontstonden, beheersten Krishnan en Murkerjea daarna de wed strijd met lage returns, goed samen spel en uitstekend volleyen volkomen. Ramanathan Krishnan was vooral in in het begin, maar ook tegen het eind van de wedstrijd verscheidene malen danig in moeilijkheden, maar hij her stelde zich elke keer en verloor geen enkele maal zijn service. In de tweede en derde set stond de Indiase nummer één tweemaal op 040, maar dank zij uitstekende volleys won hij beide ga mes met een ace. In de laatste set vochten Roche en Newcombe, luid gesteund door hun landgenoten, fel om de achterstand in te halen. De zeer geconcentreerd spe lende Indiërs bleven echter sterker en toen het Australische duo fouten ging maken werd het vrij snel 6-4. Rajkummar Khanna, de Indiase aan voerder, verklaarde onmiddellijk na afloop van de wedstrijd: „De Challenge Round is nog volkomen open wanneer Krishnan en Mukerjea woensdag even goed spelen, veroveren wij de cup". met de voorgaande slotprijzen. Hetzelf de rhoet worden gezegd van de cultu res. De Staatsfondsenmarkt was aan de vaste kant met vrij levendige handel. De nieuwste 7 pet. lening bereikte een hoogste koers op 101 3/8 sedert de uit gifte. Aandeelhouders van Bensdorp kunnen voor 1966 op een onveranderd dividend van 16 pet. rekeningen. Dit is vanmorgen in de buitengewone vergadering van Bensdorp medegedeeld. AMSTERDAM, 27 dec. Londen, 10.08%—10.09%; New York, 3.61%— 3.61%; Montreal, 3.33%—3.34; Parijs, 73.07%—73.12i^Brussel, 7.23—7.23%; Frankfort, 91.05—91.10; Stockholm, 69.87%—69.92%; Zürich, 83.64—83.69; Milaan, 57.89%57.94%; Kopenhagen, 52.35—52.40; Oslo. 50.58—50.63; Wenen, 13.98—13.99; Lissabon, 12.57%—12.58%. SCHIPHOL In Schreiner Aerocon- tractors N.V. te 's-Gravenhage, waarin de N.V. Luchtvaarttechnische Handel maatschappij Schreiner en Co te Den Haag en Phs. van Ommeren N.V. te Rotterdam voor 50 procent participeren, heeft een reorganisatie plaats gehad, waarbij een splitsing tot stand is geko men tussen het Nederlandse charterbe- drijf en de buitenlandse activiteiten van deze onderneming. De activiteiten, welke het I.T.-vervoer omvatten, blijven voor het ogenblik nog onder de huidige directie, de heren B. A. M. Schreiner en J. G- Stegeman, on dergebracht in Schreiner Aerocontrac- ters N.V., waarvan Phs. van Ommeren N.V. het 50 procent aandelenpakket van Schreiner en Co N.V. heeft overgeno men De heer Schreiner zal op een nog na der vast te stellen datum zijn functie in Schreiner Aerocontractors N.V. neer leggen, teneinde zich te kunnen wijden aan de buitenlandse belangen, zoals die in Nigeria, Iran, Brussel, Koblenz en elders, welke belangen geheel aan Schreiner en Co zijn overgedragen en onder de directie van de heer Schreiner zullen blijven. De wijzigingen zijn in onderling over leg tot stand gekomen op grond van de overweging, dat de belangen van het I.T.-vervoer en die in genoemde landen en plaatsen de laatste jaren dermate uiteenliepen, dat een technische, finan ciële en administratieve reconstructie gewenst was. Voorts maakt de groei van de internationale belangen van Schreiner in het buitenland op korte termijn een aantal aanvullende kapi taalsvoorzieningen noodzakelijk, zodat deze transactie wederzijds gewenst werd geacht. Het luchtvaartbedrijf in Neder land, dat nu dus voor 100 procent een Van Ommeren-belang is geworden, zal zijn activiteiten voorlopig ongewijzigd voortzetten. De toekomstige structuur, naam en verdere ontwikkeling zijn nu in studie. DEN HAAG Op grond van de thans bekende resultaten over 1966. kan Wm H. Muller en Co- N.V. meedelen, dat enkele bedrijven, met name haar belangen in de grote lijnvaart, een be ter resultaat te zien geven dan in 1965. Daarentegen bleef bij enkele van haar andere bedrijven de winst, in hoofdzaak tengevolge van de gestegen kosten, ten achter. Dank zij de diversiteit van belangen zal, naar het zich laat aanzien, de winst over 1966 niet in belangrijke mate van die over 1965 afwijken. DELFT N.V. Nationale-Nederlan- den zal over 1966 een interim-dividend beschikbaar stellen van zeven pet, be taalbaar per 2 januari 1967, zo deelt de directie mede. MELBOURNE. Vlak voor het ter perse gaan van deze editie bereikte ons het bericht, dat de beslissing in de Chal lenge Round al is gevallen. Dank zij een overwinning van Roy Emerson in het derde enkelspel heeft Australië de Davis Cup behouden. Door de zege van Emerson, die Rama nathan Krishnan in drie sets versloeg (60, 62, 108), werd de stand in de wedstrijd 3—1. In het vierde en laatste enkelspel kwam Fred Stolle uit tegen Jaideep Mukerjea. Stolle had met hem aanmer kelijk meer moeite. De lange Australiër zegevierde in vijf sets: 75, 68, 63, 57, 63. De eindstand van de wedstrijd Austra- lleëIndia werd dus 41. DEVENTER De heer Ae. E. Klu wer zal op 31 december, na 45 jaar in eigen uitgeverij en drukkerij werkzaam te zijn geweest, als directeur van n.v. uitgeversmaatschappij Ae E. Kluwer en n.v. drukkerij Salland aftreden. De heer Kluwer, die de grafische school in Utrecht heeft bezocht, nam in 1921 de leiding van drukkerij Sal land op zich. Dit bedrijf telde toen 15 werknemers. Thans werken er in het technisch bedrijf 270 man. Door de uitbreiding van de activitei ten in alle sectoren van de uitgeverij moest dit jaar de rotatiepers worden uitgebreid en een nieuwe boekdrukkerij op het industrieterrein te Deventer wor den gebouwd. De heer Kluwer heeft hiervoor in juni van dit jaar de eerste paal geheid. De personeelssterkte van drukkerij en uitgeverij was in 1921 nog maar 33 personen. In 1938 was dit aan gegroeid tot 88. Na de oorlog kwam een snelle groei waardoor er bij het gehele Kluwerconcern thans 860 personen wer ken. Donderdag 29 december van 15.00 tot 17.30 uur bestaat er voor relaties gele genheid in de Deventer schouwburg afscheid te nemen van de met pensioen gaande directeur. Als commissaris van n.v. uitgeversmaatschappij Ae. E. Klu wer (houdstermaatschappij) zal de heer Kluwer zijn ruime ervaring nog aan het bedrijf ten nutte laten komen, aldus wordt er van de zijde van het bedrijf meegedeeld. AMSTERDAM Het tarief voor dag geld (call money) is ingaande 2712, met een half procent verhoogd tot vier procent. Dit als gevolg van de krapper wordende geldmarkt door de ultimo-op- vragingen. Op 23 dezer werd genoemd tarief eveneens met een half procent verhoogd tot 3% procent. AMSTERDAM Aan het einde van 1966 ziet de raad van bestuur van de Amsterdam-Rotterdam Bank met ver trouwen de toekomst tegemoet. Welis waar valt er nog veel te doen, alvo rens men kan zeggen dat de integra tie is voltooid, maar het bestuur weet er te zullen komen, en dan trots te kunnen zijn op wat werd verricht. De samenvoeging van beide banken was bepaald geen eenvoudige taak. Dit schrijft de raad van bestuur in 't bedrijfsorgaan Amroscoop, nu het wel dra twee jaar geleden zal zijn, dat de Amsterdam-Rotterdam Bank voor het eerst als zodanig naar buiten trad. In het economisch bestel heeft de bank inmiddels een belangrijke plaats gekregen. Er is praktisch gee.i oe- langrijke operatie op financieel ter rein in Nederland, of de Amrobank is daarbij op een of andere wijze betrok ken. En ook bij de uitgifte van buiten landse leningen op de Europese kapi taalmarkt ontbreekt de Amro-bank zel den als participant. Het hoofddoel, de versterking van de plaats der bank op nationaal en internationaal terrein, is stellig bereikt. Ook met de integratie binnen de bank zijn wij, aldus de raad van be stuur, flink opgeschoten. Eind 1966 zullen 300 kantoren zijn samengesmol ten, waarvan 230 daadwerkelijk in een gebouw, terwijl het totale netwerk dan 507 vestigingen zal omvatten. Dat bij dat alles van kostenbespa ring nog weinig sprake kan zijn, ligt voor de hand. Een fusie als deze werkt aanvankelijk eerder kostenverhogend dan kostenverlagend. In totaal wordt het concern gedreven door meer dan 11.000 mensen. De subcommissies van de ondernemingsraad, die in 1967 hun taak zullen beginnen, zullen een be langrijke rol vervullen voor de juiste samenwerking, communicatie en waardering, aldus Amroscoop. AMSTERDAM Heineken's Bier brouwerij Maatschappij N.V. maakt bekend, dat in de a.s. algemene ver gadering van aandeelhouders, die in januari 1967 zal worden gehouden, zal worden voorgesteld tot commissaris te benoemen de heer René Hinzelin, pré sident-directeur général van de Socié- té Européenne de Brasseries te Pa rijs. De Société des grandes brasseries et malteries de Champigneulles heeft onlangs verschillende grote Franse brouwerijen geabsorbeerd en daarna haar naam gewijzigd in „Société Europeenne de brasseries". Deze brouwerijgroep is verreweg de belang rijkste in Frankrijk en ook in de ge hele E.E.G. Heineken's Bierbrouwerij Maat schappij N.V. is benoemd tot com missaris in deze maatschappij. De respectieve benoemingen zul len bijdragen tot de samenwerking tussen de twee brouwerijgroeperingen, aldus Heineken. AMSTERDAM Nog steeds bran den er petroleumlampen. De jongste generatie komt niet zelden voor 't eerst in aanraking met de olie via plastic of nylon. De mens van de toekomst zal even vertrouwd zijn met eiwitten uit aardolie als wij met benzine. Aldus schrijft Pluto, een uitgave van de ben zine- en petroleumhandelmaatschappjj te Amsterdam. 1966 was een heel belangrijk jaar voor de BP-groep in Nederland. De nieuwe raffinaderij (in Europoort) na dert thans haar voltooiing en verwacht wordt dat haar produkten in mei 1967 beschikbaar zullen komen. De hoge in vesteringen met betrekking tot deze raffinaderij demonstreren het vertrou wen in de toekomst van de activiteiten der BP-groep in Nederland, zegt de gedelegeerd commissaris O'Meara. De oliemaatschappijen werken onder een economische druk die voortdurend toe neemt, maar de groep vertrouwt in 1967 de vooruitgang te kunnen voortzet ten, die in 1966 werd gemaakt. ROTTERDAM. Vefolme Verenigde Scheepswerven heeft n.a.v. de perscon ferentie van scheepsbouwer C. Verol- me van woensdag j.l. meegedeeld, dat het bedrijf een normale kredietverhou ding heeft met bankiers. De heer Ve- rolme merkte woensdag op, dat het concern geen bankschuld heeft. De scheepsbouwer is, aldus een medede ling van zijn persdienst, dankbaar ge stemd over het toenemen van orders van de kant van Nederlandse opdracht gevers. „Bij het afsluiten van derge lijke zeer belangrijke transacties, heeft het Verolmeconcern veel steun onder vonden van Nederlandse bankiers, die bereid waren de aanbouwfinanciering op zich te nemen". Het spreekt van zelf, aldus de persdienst, dat het Ver- olme-concern afgezien van deze aan- bouwfinancieringen evenals andere gro te bedrijven een normale krediet-ver- houding heeft met bankiers, welke valt binnen het kader van de gewone be drijfsvoering. ISTANBOEL De Russische pre mier Alexei Kosygin heeft na een ze vendaags bezoek aan Turkije de thuis reis naar Moskou aanvaard, waarschijn lijk na een mislukte poging om een wig te drijven tussen Turkije en de andere landen van het Westerse blok. Toch heeft de Russische premier in een toespraak tijdens een vrijdag ge houden banket gezegd „tevreden" te zijn met de resultaten van zijn reis. De banden op het gebied van de han del zullen verstevigd worden en de Sov jet-Unie zal ook de steun aan de Turk se Industrie gaan vergroten. Opmerkelijk was het verschil in har telijkheid tussen de aankomst van de Russische gast en zijn vertrek. Op 20 december toen Kosygin in Ankara arri veerde, werd een koele houding gede monstreerd, terwijl bij zijn vertrek van het vliegveld Istanboel vriendelijk werd gelachen. Het bezoek van Kosygin het is de eerste keer dat een Russische premier een bezoek aan Turkije brengt is het hoogtepunt van een voorzichtige toenadering tussen de beide landen, die historisch gezien elkaar door de eeuwen heen vijandig gezind zijn geweest. Premier Demirel van Turkije heeft een uitnodiging voor een tegenbezoek aanvaard. Een juiste datum voor dit bezoek is nog niet vastgesteld.

De Vallei | 1966 | | pagina 9