Komende en gaande man bij SKF Bijzondere vondsten van Veenendaalse slopers Natste jaar van laatste 2 eeuwen Nieuwe Instuif-kracht moet ook haalbaar zijn Massa's skeletten in kerken opgegraven Geluk bij j I ongeluk In Amersfoort werd graf van bisschop uit vijftiende eeuw ontdekt Frilandia- personeel jubileerde Personeelsstop voor jeugdwerk is wel opgehevenmaar Zang rust een week Banketbakkerij HUIZE SCHUURING AGENDA Negen tien -zes-en -zestig: Twee auto's vrij zwaar beschadigd Proefdraaien Pot i Rijdt niet met een glaasje want u bent het haasje. OUDEJAARSDAG 1966 GROOT TEKORT AAN ZONNESCHIJN Mankracht Hoofdstraat 87 - VEENENDAAL - Telefoon 2961 BURGERLIJKE STANO DONDERDAG 29 DECEMBER 1966 RENSWOUDE „De aandacht van de ingezetenen wordt er op gevestigd, dat de B.B.-sirene, welke op de brand weergarage is geplaatst, op maandag 2 januari tussen 9-13 uur op volle toe ren zal worden beproefd". SCUERPENZEEL Toen twee agra- - I riërs uit Renswoude van de Scherpen- zeelse markt naar huis terugkeerden. bleek hun dorst nog niet geheel gelest te zijn. Een van de twee. die reeds aangeschoten was, stelde voor nog I een borreltje te pakken. Direct nadat hij dit gezegd had opende hij de deur j I van de rijdende auto en viel op straat. J Een ijlings geroepen dokter constü- I teerde slechts enkele hoofdwonden. J De gewonde boer maakte de volgende opmerking: „Dak mien kop kapot hep is nie zo arg, mar ik bin blie, dat de jeneverfles uut m'n binnenzak het I niet is. VEENENDAA1. Hel jeugdwerk van de Instuif trekt steeds meer bezoe kers. Dat de leiding van dit werk hierover goed te spreken is spreekt welhaast vanzelf. Het hoge bezoekersaantal brengt echter ook allerlei moeilijkheden mek zich mee, die niet zo gemakkelijk op te lossen zijn. Een daarvan is het feit, dat men eigenlijk nog een kracht in vaste dienst zou moeten aantrekken. Voor de heer Van der Schee staat het eigenlijk wel vast, dat er nog een kracht zou moeten komen, maar om de aanstelling te realiseren zullen nog heel wat barrières genomen moeten worden. Een van de barrières, was tot dusver een vrijwel onneembaer. Gelukkig blijkt deze met ingang van 1 januari 1967 op geheven te worden. We bedoelen de „personeelsstop", die door het ministe rie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk was ingesteld. Vorige week heeft minister Klompé echter de opheffing van deze personeelsstop be kendgemaakt, zodat wat dat betreft er geen moeilijkheden meer zijn. „Indien we een verzoek indienen voor een kracht erbij, dan moet dit bekeken worden door een inspecteur, die vooral ook op de financiële mogelijkheden en moeilijkheden zal letten," aldus de heer Van der Schee. „Dat is dus 'n punt, dat we zelf ook moeten bekijken. Een van de dingen die hierbij meespelen is het feit dat we reeds twee jaar tevoren een begroting moeten indienen die voor 1968 is reeds drie maanden de deur uit en dat maakt het wel wat moei lijker. Ik kan echt niet zeggen, of we een aanvraag indienen. Er is nog ie mand nodig, maar het moet haalbaar zijn. Dat indienen van zo'n vroegtijdige be groting geeft allerlei moeilijkheden. We hebben de begroting wel eens met 50 procent overschreden. De inkomsten waren er ook wel, maar het geeft na tuurlijk moeilijkheden. Het is eigenlijk zo in dit werk: alles wat je doet geeft meer werk. Als er een kracht bij komt. veel cadeaus van ufdelingen en col lega's werd een lunch gebruikt in hotel „La Montagne". Onder de aan wezigen waren de heren: L. R. A. Ester, namens Unitas; H. W. Hannink, namens Eendrachten de industrie predikant ds. A: Terlouw. Namens de jubilarissen dankte de heer N. van Barneveld. Voor een fijne schotel naar uw BANKETBAKKER Speciaal HUZARENSALADES ZALMSALADES RUSSISCHE EIEREN HORS d'OEUVRE Alle soorten fijn gebak Appelbeignets - Appelbollen - Sneeuwballen etc. Bitterballen - Croquetten - Gevulde pasteitjes - Saucijzebroodjes etc. Onze sortering is zeer groot. Ook in het slopersbedrijf staat de techniek niet stil. Vele werkzaamheden die een paar jaar geleden nog met de hand werden verricht worden nu met behulp van machines uitgevoerd. De De onderscheidingen werden uitge reikt door burgemeester mr. dr. J. Hazenberg. Na een receptie, waarbij de jubilarissen een cadeau onder couvert ontvingen van de directie en Het FIJNE komt van ADVERTENTIE •iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiui milium mui ■iiiiiiiiiiiiiifli ii hui ii iimiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiMii£ VEF.NENDAAL De NA. Nederlandse Maatschappij van Kogellagers heeft afscheid genomen van zijn algemeen directeur, de heer H. A. Lundberg, die als zodanig aftrad in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Als president-commissaris zal hij aan de SKK-onderneming in Vee- nendaal verbonden blijven. Op de receptie die door het bedrijf werd aangeboden, sprak de heer D. J. W. de Man, secretaris van de Onderne mingsraad, de scheidende direkteur toe. Hij uitte zijn waardering voor de per soonlijke belangstelling die de heer Lundberg voor de personeelsleden toon de en memoreerde de geestige manier waarop hij tijdens vergaderingen het woord voerde. Namens het personeel werd een cassette orgelconcerten van Handel aangeboden, vergezeld van eni ge platenbonnen. Het dankwoord van de heer Lundberg bewees nog eens zijn gevatheid. Onder broken door menig lachsalvo vertelde hij zijn levensloop en dankte ieder voor de prettige samenwerking. Ook de heer H. J. Dorpema, die met ingang van 1 januari 1967 de heer Lund berg opvolgt, voerde het woord. Hij sprak de heer Lundberg toe en maakte van de gelegenhied gebruik alle SKF- ers op te wekken in 1967 wederom hun beste kra...ten aan de ondeneming te geven. Nadat de heer De Man de heer Dor pema had gefeliciteerd en hem veel ge luk en een goede gezondheid had toege wenst was het officiële gedeelte afgelo pen en begon de heer Lundberg een wandeling door de SKF-kantines om van ieder persoonlijk afscheid te nemen. In ongedwongen sfeer bleef men nog ge ruime tijd bijeen. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer van bet jaar J966 heeft wél historie gemaakt Pluvius is op uitzon derlijke wjjze uit zijn slof geschoten in grote delen van de Veluwe, Zuid-Hol land en Noord-Limburg viel in het meteorologische jaar (1 dec. 1965 tot en met 36 november 1966) meer regen dan de laatste ruim twee eeuwen 't geval was geweest. Tot de alleriifttste plaatsen van ons land behoorde natuurlijk ook Apeldoorn. Andere hoogvliegers waren: N(jkerk 1390 mm, Vaassen 1331 mm. Ede en Epe 1330 mm, Naarden 1324 mm en Lunteren 1314 mm. In Velp viel 1312 nun, llennekom 1306 min, Dron- ten 1299 mm, Nunspeet 1283 mm, Arn hem 1243 nun, Nijmegen 1207 mm en Zwolle 1097 mm. 1966 was ook een zeer somber jaar. Het aantal zonuren in het meteorologische jaar was te De Bilt 1309 tegen nor maal 1570. Het eveneens zeer som bere jaar 1960 (1355) werd in nega tieve zin overtroffen en we vinden VEENENDAAL In de loop van 1966 hebben 18 personeelsleden van de Frilandia (Frisia en Hollandia) een jubileum in deze bedrijven gevierd. Veertien kregen eei\ koninklijke onder scheiding, voor al hetgeen zij in dienst van deze firma verricht hadden. Twee werknemers, te weten de heren W. van Barneveld en P. van Kesteren, hadden reeds eerder een onderscheiding ont vangen. Op de foto staan de jubilaris sen. Enkele vijftigjarigen zijn bij be vordering onderscheiden. Achter hun naam staat een kruisje. Voorste rij v.l.n.r.: P. van Kesteren (50 jaar), W. van Viegen (40 jaar brons), J. van Kruistum (40 jaar brons), M. Ph. v. d. Heuvel x (50 jaar zilver), mej. G. Vink x (50 jaar zilver), J. Vink x (50 jaar zilver), W. van Barneveld (50 jaar), A. v. d. Sluis x (50 jaar zilver) en J. Bruis x (50 jaar zilver). Achterste rij v.l.n.r.: H. J. van Laar (50 jaar zilver), W. van de Weerd- hof (25 jaar), E. P. Lap (40 jaar brons), J. Versteeg (40 jaar brons), A. van Ee (40 jaar brons), M. A. van Binsbergen (40 jaar brons), C. van Manen x (50 jaar zilver), T. van de Bovenkamp (40 jaar zilver) en G. van de Weerdhof (25 jaar). pas in 1937 een jaar inet minder zon neschijn dan in 1966 (1286). Mei was de stralendste maand (247 u.), december de somberste (26 u). De gemiddelde temperatuur in De Bilt (over het etmaal) was in De Bilt met 9.3 gr. C juist normaal. Juni was de warmste maand met 16,7 gr. C (1.2 graad te warm), januari de koudste met 0.4 gr. C (1.3 graad te koud). Weet u nog, dat ...op 4 januari de winter inviel ...het op 9 februari zwaar ijzelde ...op 10 maart in Apeldoorn het eerste kievitsei werd geraapt ...28 maart de Gelderse Vallei al het eerste hevige onweer kreeg ...Pasen kil. maar de meimaand warm was ...tot 17 juni de fraaie zomer duurde ...er vervolgens in juli en augustus lou ter regen en koelte overschoot ...19 juli de wegen in de West-Veluwe blank stonden en het hier net winter leek ...Veenendaal 109 en Bennekom 112 mm regen in én etmaal kregen ...we een mooie, rustige herfst kregen 7 ...de tweede helft van september kurk droog bleef ...het pas bij de overgang van november naar december voor het eerst storm de ...het decemberweer sterk wisselvallig was 7 WEKEROM Bij een verkeersonge luk op de Hogevalkseweg zijn gisteren twee personenauto's dermate beschadigd dat ze met de takelwagen weggesleept moesten worden. Het ongeluk gebeurde doordat de heer v. d. H. uit Lunteren met zijn auto de Hogevalksedijk in wilde rijden en daarbij de doorgang niet vrij hield voor de tegenligger de heer v. D. uit Harskamp. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. VEENENDAAL .Personeelsleden van het Veenendaalse slopersbedrijf Gebr. Van Essen zijn dezer dagen bij werkzaamheden in de Sint Joriskerk in Amersfoort op een bijzondere vondst gestuit. In een van de kelders werd het graf van een hoge Rooms Katholieke geestelijke ontdekt, naar men vermoedt een bisschop, die in de vijftiende of de zestiende eeuw moet hebben geleefd. De kleding („op zijn borst was een groot kruis van goud-brokaat aange bracht", vertelde de heer Reijer van Essen) was nog bijna geheel intact, van het lichaam was weinig meer dan een skelet overgebleven. De vondst werd in samenwerking met de Oudheidkundige Dienst van Amersfoort zorgvuldig blootgelegd. De bisschop lag begraven in een kist van eikehout, waarvan de planken een dikte van ongeveer tien centimeter hadden. Nadat deskundigen van de genoemde dienst de ontdekking hebben geregistreerd, zal de kist waar schijnlijk weer in de kerk worden teruggezet. Een van de heren Van Essen zei ons hieromtrent: „Wij hebben in de loop der jaren al massa's beenderen ge vonden, maar we hebben steeds op het standpunt gestaan, dat alles wat we opgraven weer op dezelfde plaats terecht komt. Sommige mensen willen dan alles opnieuw gaan begraven in een kerkhofdaar zijn wij sterk op tegen. Je moet respect hebben voor de dood, daar kun je niet mee gaan slepen". De gebroeders, die het slopersbedrijf enkele jaren geleden van de vader overnamen, zijn zich ervan bewust, dat hun werkzaamheden nogal een luguber karakter hebben. Voor een buitenstaan der klinkt het zonder meer „griezelig" als bijvoorbeeld Bep zegt: „In de Geer- tekerk in Utrecht vonden we zoveel skeletten dat ik ze in mijn huiskamer niet zou kennen bergen..." Gaat er in deze mannen niets om als ze plotseling onder hun werk op mense lijke restanten stuiten? Reijer: „Toen ik voor het eerst een aantal beenderen opgegraven had, ben ik er echt wel een paar dagen stil van geworden. Je gaat dan dieper nadenken. Ik zou er veel over kunnen vertellen wat er dan allemaal in je omgaat, maar dat is natuurlijk erg persoonlijk. Als we in een kerk aan het werk zijn, ben je er wel zo'n beetje op voorbereid dat er botten te voorschijn zullen komen..." Nu zij in de loop der jaren wat „er varing" met het opgraven van mense lijke resten hebben opgedaan, is het voor hen een normaal onderdeel van hun dagelijkse werk geworden. Vaak namen ze de tijd om de vondsten goed te bekijken. „Het is ons opgevallen dat de kaken die we vinden nog zulke bijzonder goe de gebitten hebben. De tanden van onze voorgangers waren ongetwijfeld beter dan de onze..." De sloperswerkzaamheden leveren bijna dagelijks nog vele andere interes sante ontdekkingen op. Henny van Essen weet zich nog te herinneren dat hij eens een groot aantal rollen (ongeldige) zil veren guldens is tegengekomen, die on der de dakpannen van een huis verbor gen lagen. „Later hoorden we dat er een rijke Jood had gewoond, die naar Amerika was vertrokken. De zolder van het huis lag bovendien vol met hon darden potten en pannen. We hebben de vooraad maar onder het personeel ver deeld..." De gebouwen, die met de kracht van de slopershamer kennis maakten, heb ben Reijer aan een rijke collectie mun ten geholpen, waarbij zich zeer oude, waardevolle exemplaren bevinden. „Die verzameling wil ik nooit van mijn leven kwijt. Elke munt is een her innering aan een gebouw dat we hebben gesloopt. In Veenendaal hebben we zelfs gouden munten gevonden. Dat was bij de firma Tak in de Hoofdstraat. Ze zijn overigens niet in mijn collectie terecht gekomen. Trouwens, de meeste dingen die we vinden gaan naar de musea, in ieder geval naar de Oudheidkundige Dienst. Vondsten die voor ons van weinig waar de zijn, kunnen in een museum voor veel mensen iets moois betekenen..." De voorbeelden zijn legio. Tientallen zware, ronde kanonskogels, waarmee eens de stadsmuren van Amersfoort werden bestookt. Honderden urnen en andere vazen. Kerkboeken, die met de hand geschreven zijn. En niet te verge ten: munitie. In Soestduinen werden vrachtwagens vol munitie gevonden. Bestellingen worden tot vrijdagavond 10 u. aangenomen Maandag 2 januari 1967 zijn wij gesloten. klassiek geworden slopershamer ia ver vangen door een ingenieus apparaat dat nog wel dezelfde benaming heeft, maar dat van mankracht bijna niets meer wil weten. Bep: „Daardoor komt het ook dat we tegenwoordig minder vinden dan vroeger. Er ontgaat je meer, doordat er zo veel machinaal gebeurt. De mensen zijn zich veel meer gaan interesseren voor oude dingen. Een jaar of vijftien geleden hoorde men er nog bijna nie mand over..." Die interesse gaat zover, dat de ge broeders Van Essen, er een keer, zo als Reijer het uitdrukt, mee „op de koffie zijn gekomen". „In Amersfoort", zo vertelde hij ten slotte, „hadden we een heel bijzondere pot gevonden. Nadat het ding met de grootste zorg was opgegraven, kwam er een mannetje aanlopen, die zich er bijzonder voor interesseerde. Ik ben 'n nieuwe medewerker van de Oudheid kundige Dienst, zei hij tegen een van ons. We wisten van de prins geen O De gebroeders Van Essen zijn thans bezig bij het Rijksopvoedingsgesticht in Amersfoort waarvan het interieur geheel wordt gesloopt. kwaad, dus gaven we hem dat ding mee, tenslotte gaat alles wat we vin den daar naar toe. Je zult kunnen begrijpen hoe ver baasd we waren toen we het manne tje nooit meer terugzagen. Bij de Oud heidkundige Dienst wisten ze daar niks van..." RENSWOUDE. Nu alle scholen en lessen vakantie hebben, heeft ook de Chr. Gem. Zangvereniging „Con Amo- re" een vrije week. Na al de drukte rond de Kerstdagen kunnen de leden deze week uitrusten. In het nieuwe jaar wordt dan weer met nieuwe moed begonnen op donder dag 5 januari. RENSWOUDE Geboren: te Rhenen Hendrika Frederika Johanna, d. v. A. Robbertsen en J. B. Schuurmans; Hen drik, z. v. W. J. Brunt en M. R. Speel ziek: Timotheus Anthonie, z. v. A. J. de Kruif en R. M. van Denderen: Al- bert, z. v. W. de Vries en A. van den Brandhof. Gehuwd: C. Vonk en M. van Ginkel; W. Vermeer en J. A. van Rinsum. dan brengt dat ook weer meer werk. Je kunt trouwens niet stoppen. Stel dat je het aantal bezoekers voor een bepaald jaar begroot op x, en dit aantal is halverwege het jaar bereikt, dan kun je toch niet zeggen: jullie mo gen niet meer komen, want dat kan niet volgens de begroting Dergelijke dingen' ziet de inspectie ook wel in. en ook zij kan geen oplossing geven. Dit zijn enkele problemen: er moet een kracht bijkomen, maar of die er komt en wanneer kan ik nu niet zeggen," al dus de heer Van der schee. Heden, donderdag RHENEN Gemeentehuis 20 uur: Raadsvergade ring. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal. 19.30 uur: „Schoten verscheuren de stilte". Morgen, vrijdag VEENENDAAL Postkantoor 9 12 uur: Stand „Voor het kind". RHENEN Eigen gebouw 20 uur: Oud-Nieuwjaars bal Rhenense Besturenbond. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal 19.30 uur: „Schoten verscheuren de stilte".

De Vallei | 1966 | | pagina 3