Tien jaar geniet men thans de A.O.W. Omroepwet vóór verkiezingen in Tweede Kamer „Streekplannen beter afstemmen op agrarische verkavelingen" Senaat akkoord met belastingwetten Meer eenheid verwacht in ziekenhuisbeleid Recherche onderzoekt relletje bij Indonesische ambassade In 1946 begon het niet de de noodwet-Drees Spoorwegpensioenwet kreeg Kamerfiat Ziekenhuisraad vandaag ingesteld Overvaller van bejaarde dames gearresteerd GEKORTWIEKT Meer recht en minder zorg Drees Volksverzekering Sociaal minimum 3 miljard Heel gezin 'gewond bij autobotsing Oud-staatssecretaris Egas bepleit: VERPLEEGPRIJZEN ENORM GESTEGEN DONDERDAG 29 DECEMBER 1966 (Van onze Haagse redactie) De A.O.W., de algemene ouderdomswet, die een eind maakte aan de grootste nood van de ouden van dagen, trad tien jaar geleden, op 1 januari 1957 in werking. De dag daarna was het de toenmalige minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, wiens naam aan deze wet is ver bonden, die persoonlijk in het gebouw van de Raad van Arbeid te Amsterdam de eerste uitkering overhandigde. De algemene ouderdomswet is een van onze bclangrykste sociale verzekerings wetten, waarvan de grondslag reeds tydens de tweede wereldoorlog, zowel hier te lande als door de naar Londen uitgeweken Nederlandse regering was gelegd. Dat er na de oorlog een goede regeling moest komen voor de ouden van dagen, was zowel de mening van werkgevers ais werknemers, die tijdens de bezetting in het geheim byeen kwamen om betere sociale verhoudingen tot stand te bren gen wanneer de Duitsers vertrokken waren. In het manifest, dat op de bevrij dingsdag 5 mei 1945 door de centrale organisaties van werkgevers en werk nemers tot het Nederlandse volk werd gericht, werd er by de regering op aan gedrongen te zorgen voor een directe verbetering van de uitkeringen aan de ouden van dagen, die op dat moment nog waren aangewezen op de lage invaliditeits- en ouderdomsuitkeringen van 3 of 5 gulden per week, die een druppel waren op een gloeiende plaat. De bezitloze massa ging vroeger gebukt onder de vrees voor de oude dag. De werknemers moesten werken zolang zij konden. Als dat niet meer het geval was, dan waren zij oud en arm aangewezen op hun kinderen, op de diaconie en kerkelijke armbe sturen of op de dienst Sociale Zaken van de gemeente. De algemene ouder domswet bracht met de opheffing van die nood, ook een stuk vrijheid voor de afgewerkte bejaarden en uiteraard ook voor talrijke zelfstandigen, die prak tisch in dezelfde miserabele omstandig heden verkeerden. Voor de tweede wereldoorlog was er al door velen naar verbetering ge streefd. Bekend is de bond voor staats- pensionering, die een staatspensioen zonder premiebetaling propageerde. Te genover deze bond stonden zij, die bij dit streven de nadruk legden op de persoonlijke verantwoordelijkheid, die volgens hen ook moest gelden voor het bestaan op de oude dag. Hun voorkeur ging daarom uit naar een stelsel van verzekering, dus met premiebetaling. Ter voorlopige voorziening in de nood van de ouden van dagen, werd in 1946 onder verantwoordelijkheid van de toenmalige minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. W. Drees, een wetsontwerp bij de Tweede Kamer in gediend, met als resultaat, dat op 1 ok tober 1947 de noodwet-Drees in wer king kon treden. Deze wet gaf een uit kering aan gehuwde mannen en aan ongehuwden van 65 jaar en ouder. De uitkering verschilde naar gelang van de gemeenteklasse, waarin men woonde. Aan de noodwet kleefden talrijke be zwaren, die uiteraard verband hielden met de veel geld eisende problemen, die door de na-oorlogse regeringen moesten worden opgelost. Er gold een inkomensgrens van 1375 gulden voor de gehuwden en van 875 gulden voor de ongehuwden, waarboven men niet voor een uitkering in aanmerking kwam. Bovendien werd op het bedrag van de uitkering de helft van het eigen inko men ingekort. Bij de inwerkingtreding van de wet beliepen de uitkeringsbedragen in de eerste gemeenteklasse 936 gulden voor gehuwde mannen en 528 gulden voor ongehuwden. Voor de aftrek van eigen Inkomsten werd een bedrag van 50 gul den buiten beschouwing gelaten, welk J. G. SUURHOFF eind meegemaakt DR. W. DREES trekken van Drees bedrag enkele malen tot uiteindelijk 200 gulden werd verhoogd. Dit ge hele systeem gaf tot allerlei knoeierij en aanleiding. In juni 1955 werd het wetsontwerp op de algemene ouderdomsverzekering bij de Kamer ingediendnadat allereerst de S.E.R. een advies had ingediend, waarover bijna twee jaar was gedok terd. In de memorie van toelichting schreef minister Suurhoff, dat in de huidige maatschappelijke verhoudingen de gedachte van de persoonlijke ver antwoordelijkheid ook voor het mate riële bestaan tijdes de oude dag slechts op vruchtbare wijze gerealiseerd kan worden, door middel van een stelsel van verplichte algemene ouderdoms verzekering. Op 8 juni werd de algemene ouder domswet afgekondigd. Het was een verzekering voor het gehele volk. Alle Nederlanders, die 15 jaar zijn en de leeftijd van 65 jaar nog niet heb ben bereikt, zijn verzekerd. Zij, die op het moment van de invoering van de wet 65 jaar waren of ouder, ontvingen terstond het volle pensioen, hoewel zij daarvoor geen enkele premie hadden betaald. Voor de werknemers wordt de premie van het loon ingehouden en van de zelfstandigen wordt de premie door de belastingdienst ingevorderd. Alle 65-jarigen ontvangen dezelfde uit kering, ongeacht hun inkomen.- De uitkeringen zijn welvaart svast, doordat zij telkens worden aangepast aan de verhoogde Ionen. De A.O.W. kent een premie-inkomensgrens, dat is het maximum-inkomen, waarover pre mie moet worden betaald. In 1957 be droeg de premie 6,75 procent en de premie-inkomensgrens f 6900, Nu tien jaar later, op 1 januari 1967 bedraagt de premie 8,8 procent en de premie-inkomensgrens f 14.050, De A.O.W. is aanvankelijk opgezet als een zg. bodem-pensioen, waarboven nog andere inkomsten nodig werden geacht. Naarmate de welvaart steeg, werd de wens voor een ander uit gangspunt sterker. Dr. G. M. J. Veld kamp, de huidige minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, zorgde voor een wet, waarbij de uitkeringen van de A.O.W. werden opgevoerd tot een sociaalminimum. De minister vond het redelijk, dat dit sociaal minimum, dat eigenlijk alleen maar arbitrair kan wor den bepaald, werd vastgesteld op 70 procent van het minimuminkomen. Door de invoering hiervan op 1 ja nuari 1965 werden de uitkeringen be langrijk verhoogd. Toen de A.O.W. o^ 1 januari 1957 in werking trad, ontvingen de gehuwde mannen 1428 gulden per jaar en de on gehuwden 858 gulden. Sedert 1 oktober van dit jaar zijn de ze bedragen respectievelijk 4254 en 2994 gulden en op 1 januari 1967 zullen zij„ zoals bekend, weer met 5 procent worden verhoogd als gevolg van de re geringsbeslissing van 9 december j.l. inzake de lonen voor 1967. De betekenis van de A.O.W. wordt ook duidelijk als men kijkt naar de be dragen, die met de uitvoering zijn ge moeid. Op 1 januari 1957 ontvingen on geveer 715.000 personen, onder wie 285.000 gehuwde mannen, een uitkering waarvan de kosten 765 miljoen bedroe gen. Op 1 april 1966 genoten 387.000 echtparen en 531.000 ongehuwden een A.O.W.-uitkering, terwijl het uitgekeer de bedrag op die datum was gestegen tot niet minder dan 3 miljard 222 mil joen gulden per jaar. Voor de ambtenaren bestaat een spe ciale regeling. Zij kunnen een A.O.W.- uitkering krijgen van ten hoogste 20 procent van de vastgestelde bedragen, dit in verband met de nieuwe wel- v aart svast gemaakte pensioenwetten. Daartegenover staat, dat het Rijk de A.O.W.-premie voor zijn ambtenaren betaalt. Oudere gepensioneerde ambtenaren hebben kritiek op de regeling op grond van het feit, dat bij de invoering van de wet alle 65-jarigen en ouderen, be halve de ambtenaren, het volle AOW- pensioen kregen, hoewel zij daarvoor niets hadden betaald. Deze kritiek haalt het echter in de verste verte niet bij de lof en waarde ring voor de A.O.W. en haar makers, omdat de ouden van dagen thans ver zekerd zijn van een redelijke oudedags voorziening. ADVERTENTIE Neem een OUWE op het Nieuwe Ook op Oudejaarsavond Oude De Kuyper, de feestelijke borrel. Oude De Kuyper, een kwaliteit die klinkt als een klok. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft woensdagmiddag besloten de Om roepwet en de Overgangswet Voortgezet Onderwys (de invoeringswet voor de Mammoetwet) nog voor de verkiezingen te behandelen. Vermoedelyk zal dit ge beuren op 17, 18 en 19 januari. Bij het begin van de middagvergade ring diende de heer Roolvink (A.R.) het voorstel in, de Omroepwet een politiek zeer heet hangijzer nog voor 15 februari te bespreken. Dr.Tans (P. v.d. A.) zei boos, dat dan ook de Overgangswet Wetenschappelijk Onder wijs moet worden behandeld, want die is veel urgenter. Hij deed hiertoe een voorstel. De P.v.d.A.-fractie had overigens ern stige bezwaren tegen de behandeling van de wetsontwerpen, omdat er te weinig tijd van voorbereiding zou zijn. Bovendien moet de Kamer dan nog vergaderen na 15 januari en ze zal dan minder dan een maand voor de verkie zingsstrijd beschikbaar hebben. De wets ontwerpen betreffen thans zaken, aldus de P. v.d. A., die niet voor verantwoor delijkheid van het overgangskabinet en de bijna ontbonden Kamer moeten ko men. Drs. Sehmelzer (K.V.P.) verklaarde, evenals de heer Roolvink, dat zijn frac tie geen bezwaar tegen behandeling van de wetsontwerpen voor de verkiezingen heeft. Mr. Beernink (C.H.) nam het zelfde standpunt in, maar slechts op voorwaarde, dat de ontwerpen voldoen de kunnen worden voorbereid. Mr. Toxopeus V.V.D.) voelde alles voor een spoedige beslissing over de Omroepwet: „Hoe vlugger die omshals wordt gebracht, des te beter". De zeer ingewikkelde OvergangswetWetenschap- pelijk Ondenvijs wilde de V.V.D. voor lopig laten rusten. ERP Het hele, uit man, vrouw, zoon en dochter bestaande, gezin Co- nijn uit Bakel ls woensdagmiddag ern stig gewond in een ziekenhuis opgeno men, na een frontale botsing met een tegenligger op de weg langs de Zuid- Willemvaart in Erp. Op deze weg stopte een vrachtwa gencombinatie voor een stilstaande vrachtauto. De bestuurder van een ach ter de combinatie rijdende personen auto, de heer C. C. G. uit 's Hertogën- bosch, dacht nog tijdig te kunnen inha len, doch kwam op de linker weghelft in frontale botsing met de auto van de familie Conijn. De heer G. werd slechts licht gewond. (Van een onzer redacteuren) ZWOLLE De oud-staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelyk Werk, de heer C. Egas, heeft woensdagmiddag tydens de algemene ledenverga dering van de Bond van Landpachters en Hypotheekboeren in Nederland, in con certzaal Odeon gehouden, krachtig gepleit voor een betere afstemming van de streekplannen op de agrarische verkavelingen. Daar is in het verleden, volgens de heer Egas, al te weinig aandacht aan besteed, met het gevolg, dat bij een zo grote vraag naar grond voor woningbouw en recreatie de agrariërs vaak veel meer dan nodig in de verdrukking kwamen. De heer Egas ontkende niet, dat zo wel de behoefte aan ruimte als de mo gelijkheid om zich te recreëren ontzaglijk groot zijn geworden en dage lijks nog toenemen. Hij wees erop, dat men doorgaans een kleine honderd jaar geleden 5000 uur per jaar werkte en slechts 1000 uur vrije tijd had. Thans werkt men ongeveer 2000 uur per jaar en heeft men 4000 uur vrije tijd. De vrijetijdsbesteding is mede daardoor wel zo langzamerhand een probleem geworden, vooral wat de vrijetijdsbe steding in de open lucht betreft. In de zomerweekeinden trekken zo'n vijf tot zes miljoen mensen erop uit. De vraag naar zomerhuisjes stijgt met sprongen. Voor woningbouw heeft Nederland, volgens de laatste schattingen 2000 ha per jaar nodig, voor verkeersvoorzie- ningen 500 ha en voor recreatie 1500 ha. Tot 1980 zouden wij dus ongeveer 80.000 ha nodig hebben. Dat betekent een verlies aan agrarische gronden, dat voor een deel wordt gecompenseerd De Duitse oorlogsmisdadiger Joseph J. Kotalla is woensdagmorgen in de Bredase strafgevangenis in alle stilte in het huwelijk getreden met de 46- jarige Duitse verkoopster Margarete Adelheid Samol. Hier de bruid na het huwelijk, gefotografeerd tijdens een persconferentie in de gevangeniskan tine. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft zich gistermiddag akkoord ver klaard met de belastingontwerpen. Het wetsontwerp tot uitstel van de verla ging van de inkomsten- en van de loonbelasting werd aangenomen met (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is woensdagmiddag akkoord gegaan met de Spoorwegpensioenwet. Het personeel van de N.S. zal voortaan op 65-jarige leeftijd pensioen krijgen. Een voorstel van de heer Weijters (K.V.P.) om bij de N.S.-directie op een betere overgangsregeling inzake het nu nog bestaande vervroegde pensioen aan te dringen, werd verworpen. K.P.V., C.H.U. en de heer P. Voogd stemden voor. Een amendement van de Pv.d.A.-er Van der Gevel om het vervroegde pen sioen op 60-jarige leeftijd te handhaven voor personeel, dat op 31 december '65 in dienst van de N.S. was, werd ver worpen met 42 tegen 84 stemmen. 9 De jaarlijkse kaasaanvoer van de Friese Coöp. Zuivel-Export Ver. te Leeuwarden zal vrijdag voor het eerst sedert de oprichting van deze ver eniging het totaal van 60 miljoen kilo (het equivalent van 600 miljoen kg melk) in een jaar overschrijden. DEN HAAG Als eerste stap om te komen tot een samensmelting van de Stich ting „Het Nederlands Ziekenhuiswezen" en de Vereniging van Katholieke Zie kenhuizen is vandaag ingesteld de Nederlandse Ziekenhuisraad. De bedoeling is een grotere eenheid in het ziekenhuisbeleid in ons land te bewerkstelligen. De Nederlandse Ziekenhuisraad is een beleidsorgaan. Uitvoeringsorgaan zal het na tionaal Ziekenhuisinstituut zyn, waarin zullen participeren het Instituut voor Zie kenhuiseconomie en het Economisch Instituut voor het Katholieke Ziekenhuis wezen. Dit deelde mr. J. A. H. J. van der Dussen, voorzitter van de Stichting Het Nederlandse Ziekenhuiswezen mee tijdens een bijeenkomst in Den Haag, waar de nieuwe ziekenhuistarie ven per 1 januari werden toegelicht. Hoewel de tarieven van ziekenhuis tot ziekenhuis verschillen (de verpleegprijs per dag is in nieuwe ziekenhuizen vaak dertig gulden meer dan in oude), zal het gemiddelde bedrag van de verho ging voor de derde klasse neer komen op f 5,25, voor klasse II B op f 6,85 en voor klasse II A en eerste klas op f 8,-. De verhoging is vooral een gevolg van onregelmatige diensten voor het ver plegend personeel. De ziekenhuiskosten zijn sinds 1953 met 262 procent gestegen, of wel van f 13.- per verpleegdag in 1953 tot f 47.- per verpleegdag in de eerste helft van dit jaar. De loonkosten vormen gemid deld tweederde van alle kosten. Ten op zichte van 1953, zijn de loonkosten per verpleegdag in 1966 gestegen met ruim 400 procent. Door een intensievere en door de «ont wikkeling van de medische wetenschap steeds duurdere behandeling en door het toenemen van het aantal oudere pqtiënten is de personeelsbezetting per bed gemiddeld met 2,5 pet per jaar toegenomen, waaruit de stijging van de loonkosten gedeeltelijk kan worden verklaard. De stijging is echter hoofd zakelijk een gevolg van het inhalen van de achterstand op het gebied van de verpleegsterssalarissen. Ook de bouwkosten zijn aanzienlijk toegenomen. In 1953 bedroegen deze ca f 25.000 per bed, thans ongeveer f 100.000. Hieruit is te verklaren waar om de verpleegprijzen in nieuwe zie kenhuizen zo hoog liggen. Bovendien steeg de interest van gemiddeld f 0,27 in 1953 tot gemiddeld f 2,80 per ver pleegdag in 1966. De gemiddelde kosten per verpleeg dag bedroegen in 1953 dertien gulden, waarvan f 5,58 voor lonen, f f2,40 voor onderhoud en afschrijvingen, f 0,27 voor interest en f 4,75 voor overige kosten. In de eerste helft van dit jaar moest per verpleegdag in een oud zie kenhuis gemiddeld f 47 worden betaald waarvan f 28.10 voor lonen, f 6,50 voor onderhoud en afschrijvingen f 2,80 voor interest en f 9,60 voor de overige kos ten. In een nieuw ziekenhuis bedroeg de verpleegprijs per dag in de eerste van dit jaar gemiddeld f 72,60, waar van f 28.10 voor lonen, f 13,40 voor on derhoud en afschrijvingen, f 21,50 voor interest en f 9,60 voor de overige kos ten. De hoge interest maakt de verple ging in nieuwe ziekenhuizen dus zo duur. In de loonpost (eerste helft van dit jaar) van f 28,10 is slechts zeer ten dele het werk van specialisten begrepen. De meeste specialisten zijn namelijk niet in loondienst van ziekenhuizen. Bovenop dit bedrag komt dus nog voor particu lieren (dertig procent van de in zieken huizen verpleegden) de rekening van de specialist. In 1953 waren er in ons land 45.551 ziekenhuisbedden, wat neerkomt op 4,39 bed per duizend inwoners. In 1960 en 1963 waren dat er respectievelijk 55.214 (4,78 per duizend) en 57.553 (eveneens 4,78 per duizend). Na 1960 is het aan tal bedden per duizend inwoners con stant gebleven. Het aantal ziekenhuisbedden per dui zend inwoners bedroeg in 1963 in Ne derland: 4,78; West-Duitsland: 7,2; Bel gië: 4,5; Frankrijk: 5,3; Zwitserland: 6,3; Oostenrijk: 6,3; Engeland 4.4; De nemarken: 6,1 Zweden: 6,6; Noorwe gen: 8,7 en Verenigde Staten: 4,5. 39 tegen 35 stemmen. Tegen uitstel waren de fracties van PvdA, VVD, PSP en CPN, alsmede de Boerenpar tij. De fracties van KVP, ARP en CHU stemden voor uitstel. Het wetsontwerp tot verhoging van de omzetbelasting per 1 juli 1967 werd aangenomen met 47 tegen 27 stemmen. Voor de "verhoging stemden de frac ties van KVP, VVD, CHU en ARP. Te gen waren PvdA, PSP, alsmede de he ren IJmkers (CPN) en De Groote van de Boerenpartij. Voor de stemming verklaarde prof. De Gaay Fortman (AR), dat bij hem en de heer Albeda grote bezwaren be stonden tegen het feit, dat zij moesten oordelen over een verhoging van de omzetbelasting per 1 juli 1967, terwijl we niet weten wat voor kabinet er op dat tijdstip zal zijn en hoe het is sa mengesteld. Op grond van de mening van de minister-president, dat het ka binet zijn politiek moet baseren op een jaar, zouden de heren De Gaay Fort man en Albeda hun stem aan het wetsontwerp echter wel geven. Het wetsontwerp tot verhoging van de accijns op benzine en gasolie werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Dat gold ook voor het ontwerp tot verlenging van de tijdelijke verho ging van de vennootschapsbelasting, alsmede met betrekking tot de belas tingverlaging voor ongehuwden van 40 tot 65 jaar. De wijziging van de wet op het Rijkswegenfonds, wat neerkomt op een verhoging van de wegenbelas ting, werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, met aantekening, dat de heer IJmkers van de CPN en de fractie van de PSP geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Het wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet, waarbij de datum van in gang van de huurverhoging werd ver schoven van 1 januari 1967 tot 1 juli 1967, werd aangenomen met 66 stem men voor en 8 stemmen tegen. Deze acht stemmen waren afkomstig van de leden van de WD-fractie. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De Haagse recherche stelt momenteel een onderzoek in naar de gebeurtenissen, die zich dinsdagmid dag hebben afgespeeld rondom het gebouw van de Indone sische ambassade, tijdens een bekogeling met stenen door een groep van ongeveer vyftig Zuidmolukse jongeren. Daar- hy werden drie agenten geblesseerd. Of het onderzoek arrestaties zal opleveren, kon dè Haag se politie ons nog niet meedelen: „Dat hangt af van het re sultaat van het onderzoek en of wij de personen kunnen vinden, die wij zoeken. Niet vergeten moet worden, dat zij uit alle delen van het land naar Den Haag-waren gekomen om te demonstreren", zei men. Een confrontatie met de inzittenden van twee bussen, die na de kerkdienst van de Zuidmolukkers in „Amicitia" naar het hoofdbureau van politie werden gedirigeerd, leverde niets op. De agenten," die de charges bij de Indonesische ambassade hadden uitgevoerd, herkenden namelyk niemand. In de omgeving van „Amicitia" werd wel een zestienja rige Ambonees aangehouden, die in het bezit bleek te zijn van een dertig centimeter lang dolkmes: proces-verbaal werd opgemaakt wegens ongeoorloofd wapenbezit. Met de ongeregeldheden bij de Indonesische ambassade die nu weer onder politiebewaking staat bleek hij vooralsnog niets te maken te hebben. De hoofdagent van politie, die door een steen aan het achterhoofd werd getroffen, is na behandeld te zijn in het ziekenhuis thans thuis er moest een scheurwond worden gehecht. De heer P. W. Lokollo van de Republiek der Zuid- Molukken (R.M.S.) heeft hem thuis zijn spijt betuigd over het gebeurde. Hij wenste de politieman beterschap en of freerde een fruitmand. De agent, die een schop in het gezicht kreeg, heeft een opgezwollen wang. Een andere agent klaagt over rugpyn, na klappen te hebben opgelopen. Beiden doen echter nor maal dienst. door winst in de IJsselmeerpolders. Daar voorts het aantal landbouwbedrij ven ieder jaar afneemt, blijft er uitein delijk voor land- en tuinbouw nog vol doende grond over, maar de landbouw zal wel meer en meer bij de recreatie moeten worden betrokken. Een goed voorbeeld van samenspel tussen recreatie en landbouw noemde de heer Egas de verkaveling van het Geestmerambacht in Noord-Holland. Minder gelukkig achtte hij de ruilver kaveling Twente, waar vooral de boer en de burger te weinig inspraak heb ben gehad in de plannen. In zijn inleiding tot de algemene ver gadering, wees de voorzitter, de heer J. M. Jansma, op de grote gevaren van de toenemende speculatie in gron den. die, volgens hem in de hand is ge werkt door de afschaffing van de Wet Vervreemding Landbouwgronden. Men was op de vergadering algemeen van oordeel, dat de druk van de water schapslasten op de agrarische bevolking te groot is geworden en dat er wegen moeten worden bewandeld om te komen tot een meer gelijkmatige verdeling van die lasten over de hele Nederland se bevolking. Het bestuur van de bond drong voorts aan op erkenning door het Landbouwschap en een zekere ma te van medezeggenschap in dit orgaan. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer A. D. de Groot, bleek dat de structuur van het ledenbestand aan het veranderen is. Vele kleinere boe ren vallen af, mede door de regelingen in het kader van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds. Daartegenover staat, dat in de kringen van grotere pachters meer belangstelling ontstaat voor het werk van de bond. Zolang geen hogere producentenprijzen kunnen worden verkregen, zal de bond zich sterk blijven verzetten tegen ver hoging van de pachten. In dat verband werd kritiek geuit ten aanzien van een aantal grond- en pachtkamers, die de huidige normen te streng zouden hante ren. VALKENBURG De rijkspolitie te Valkenburg heeft een jongeman uit Ubach-Palemig gearresteerd. De jonge man, H. D., bekende op 3 en 7 novem ber twee bejaarde vrouwen in Valken burg te hebben overvallen. De arresta tie gebeurde na enkele tips van Valken burgers. De jongeman zonder be roep en met geringe scholing, zwierf vaker door het toeristenstadje. Reeds eerder had de politie hem aangehou den en op transport gesteld naar Duits land. Eind oktober verbleef hij opnieuw in het stadje. 9 Bij de overvallen begin november was het de Duitser, in het eerste geval bij de Lourdesgrot, om geld te doen. Nadat hij een 73-jarige vroXiw bij de keel had gegrepen, ging hij met haar tas aan de haal. Geschrokken door de hulpkreten van de vrouw, gooide hij het tasje enkele honderden meters verder, echter compleet met inhoud, over de muur van het kerkhof. In het tweede geval, in het Rotspark, viel de jongeman een eveneens zeer be jaarde vrouw lastig. Toen joeg een na derende wandelaar hem op de vlucht. Gistermiddag bood de Duitser, die 'zonder geldmiddelen zat, een paar hand schoenen in Valkenburgse horecabedrij ven te koop aan. Dit vond men ver dacht, waarop men de politie waar schuwde. Tijdens een routine-ondervra ging viel de jonge door de mand. Hij voldeed ook aan het signalement.dat de overvallen vrouwen hadden opgegeven. Q Naar schatting zal tijdens de jaar wisseling in ons land voor ongeveer twee miljoen gulden aan vuurwerk de lucht in gaan. De twee grootste vuur werkfabrieken in Nederland werken op het ogenblik in ijltempo om aan de vraag te kunnen blijven voldoen. Voor al de vuurpijlen zijn dit jaar bijzonder in trek. Zowel door „dure" als door „goed kope" slagers wordt veel met ge hakt geknoeid, zo luidt de conclusie van de Nederlandse Consumentenbond, na een steekproef bij dertig Haagse sla gers en zes Haagse supermarkten: vijf tien van de 36 zaken, waar monsters werden genomen, bleken of vrijdag of woensdag (goedkope dag) gebruik te hebben gemaakt van de verboden stof fen nitriet en/of sulfiet. A De minister van Economische Zaken heeft de Sociaal-Economische Raad een verzoek om advies doen toekomen over de vraag of het aanbeveling ver dient een meerjarig programma op te stellen, dat mede de particuliere sector omvat en zo ja welke opzet en strek king hieraan voor wat het bedrijfsle ven betreft, zou kunnen worden gege ven. 0 De Leidse bloemist J. Buurman uit de Breestraat heeft van mr. Piete* van Vollenhoven de opdracht gekregen het bruidsboeket te verzorgen voor prinses Margriet. Prins Bernhard heeft woensdagmor gen een informeel bezoek gebracht aan de Nederlandse Wapen- en Munitie fabriek „De Kruithoorn N.V." te 's-Hertogenbosch f Prinses Beatrix en prins Claus heb ben het voornemen een concert bij te wonen dat door het Nederlands Stu dentenorkest wordt gegeven ter gelegen heid van het derde lustrum van het N.S.O. op donderdag 26 januari 1967 in het Kurhau3 te Scheveningen. f 0 De tarieven voor het beroepsgoede- renvervoer mogen met ingang var 2 januari met zes procenc stijgen. Eer. desbetreffende beschikking zal binnen kort in de Staatscourant verschijnen. Dit heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, dr. J. E. de Quay, woens dag in de Eerste Kamer meegedeeld, tijdens de voortgezette behandeling van de belastingontwerpen. 0 Pieter Muysken, de 16-jarige zoon van een mijningenieur uit Bruns- sum en een leerling van de vijfde klasse Alpha van het Grotius-college in Heerlen, is woensdagmiddag in een DC-8 van Pan American World Air ways van Schiphol naar New York vertrokken voor een gratis verblijf in Amerika van drie maanden, als belo ning voor twee opstellen, die hij heeft geschreven. 0 Mevrouw Mies TimpBouman zal dinsdag 17 januari tijdens een grote carnavalszitting van de carnavalsstich ting „De Knoerissen" in de schouw te Uden, worden benoemd tot „ereknoeris" De vorige en eerste „ereknoeris" was Johan Kaart. Om vijf voor negen woensdagoch tend is op de hoek van de Marnixstr. en de Leidse kade in Amsterdam een regelzuiltje van de verkeerslichtinstalla tie ontploft, 't Binnenwerk werd gedeel telijk vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De schade in de omgeving bleef beperkt tot een gebro ken ruit. Volgens de PTT zou een op eenhoping van aardgas de oorzaak van de ontploffing zijn geweest. 9 Omdat woensdag 1 maart de voet balwedstrijd Ajax-Dukla Praag wordt gespeeld, heeft de Amsterdamse gemeen teraad, op voorstel van B. en W. beslo ten de op die datum vastgestelde begro tingsvergadering te verplaatsen naar maandag 27 februari. 0 De Groningse politie gaat met in gang van 1 jan. scherper toezien op de naleving van de wetten en verorde ningen, die ten doel hebben de vervul ling van de lucht, de kanalen, grachten en wegen tegen te gaan. Er is aan de algemene surveillancedienst een onder afdeling toegevoegd, die de „houdt uw stad rein" leus van het gemeentelijk reinigingsbedrijf extra-nadruk gaat ge ven. 9 Woensdagmorgen tegen 12 uur is bij 'n brand in de historische, pas ge restaureerde korenmolen in Suameer voor enkele duizenden guldens scjiade ontstaan. De brand ontstond doordat kinderen bij het erf van de molen met carbidbussen speelden. Op het verkeersplein „de Berenkuil" te Utrecht is woensdagochtend te 03.45 uur een vrachtwagen, beladen met kippen, geslipt. De auto schoof over de pas ver nieuwde en verzwaarde vangrail en bleef boven de fietstunnel hangen. Tientallen kippen sneuvelden, maar diverse andere slaagden erin hun vrijheid te herwinnen.

De Vallei | 1966 | | pagina 6