Sojameelvree nul' gelost Makkelijk Australië bewees tegen India opnieuw tennissuprematie Blokkeer door stedelijk team van Praag verslagen natuurlijk... daar zegt iedereen ja op! Royal ClubTonic apart fris... altijd fris... ideaal fris... Auto tegen trein: chauf feur met schrik vrij Stolle wellicht ook prof Royal ClubTonic Veertien deelnemers voor damtitel Vasas Boedapest kreeg flinke boete Pele misschien een jaar naar Duitsland Clay wilde Ferrell al lesje geven Trudy Groenman niet in volgende ronde Tafeltennisteam door Engeland verslagen Schaaktoernooi van Hastings begonnen Theunissen wil naar Nederlandse club Schaatselite rijdt zondag in Oslo Zware schorsing en straf voor drie leden van Emmerschans Skoblikova weer bijzonder snel FINANCIËN en ECONOMIE WISSELMARKT SPORT van Hier en daar Een bommenwerper I als vervoermiddel Pagina 9 DONDERDAG 29 DECEMBER 1966 DEN HAAG Van 4 maart tot en met 1 april zullen veertien dammers in Utrecht en Apeldoorn de strijd aan binden om het persoonlijk kampioen schap van Nederland. In Utrecht wor den de eerste zeven ronden afgewerkt, waarna in de laatste week van maart de resterendezes ronden in Apeldoorn worden gespeeld De deelnemers zijn: Piet Roozenburg (Haaksbergen), Ton Sybrands (Amsterdam), Dannes van der Staaij (Den Haag), Wim van der Sluis (Amsterdam), Douwe de Jong (Groningen), Oebele Hoekstra (Leeu warden), Jan Bom (IJsselstein), Geert van Dijk (Bennekom), Jan Weerheijm (Den Haag), Ferdi Okrogelnik (Heer len), Wim de Jong (Haarlem), Kees Varkevisser (Katwijk aan Zee), Jan van Leeuwen (Leiden) en Harm Wier- sma (Leeuwarden). BERN Het bestuur van de Europe se Voetbal Unie (UEFA) heeft Vasas Boedapest een boete opgelegd van 2000 Zwitserse franken (ongeveer 1650 gul den) in verband met de ongeregeldhe den, die ontstonden na de onlangs ge speelde Europa Cupwedstrijd Vasas- Internazionale Milaan. De toeschouwers wierpen toen flessen op het terrein en zij moesten door de Hongaarse spelers tot rust worden gemaand. De UEFA heeft voorts gedreigd, dat bij herhalingen mogelijk zal worden be sloten, dat een volgende wedstrijd voor een Europa Cup-toernooi op neutraal terrein moet worden gespeeld. Vorige maand werd Real Madrid op soortgelijke wijze bestraft na Incidenten bij de wedstrijd tussen Penarol en de Spaanse kampioen om het officieuze wereldkampioenschap voor clubteams. MüNCHEN De Braziliaanse „won- dervoetballer'Pele zal het volgend jaar misschien in West-Duitsland gaan spe len. Dit is woensdag door de zakenman Roland Endier in München bekend ge maakt. Pele logeert momenteel bij Ead- ler voor een korte vakantie. De laatste is voorzitter geweest van Bayern Mün chen en is ere-voorzitter van F.C. San tos, de club van Pele. Endier zei, dat Pele F.C. Santos niet zou verlaten, maar voor een jaar aan Duitsland zal worden uitgeleend. Pele zou zich in dat jaar beter kunnen oriën teren over de fabrieken van Endier, waarin de voetbal miljonair een goede beleggingsmogelijkheid ziet. Donderdag vliegt Pele weer terug naar Brazilië om de jaarwisseling samen met zijn vrouw, die in januari een ba by verwacht, te vieren. NEW YORK. Cassius Clay en Er nie Terrell, die op 6 februari in Hous ton om de wereldtitel zwaargewicht strijden, hebben woensdag op een pers conferentie in New York alvast een voorproefje gegeven. Het rumoer barstte los nadat Clay Terrell voor „Oom Tom" had uitgemaakt (dat is 't scheldwoord voor een neger, die zijn diensten aanbiedt aan de blanken). Terrell nam dat niet en ontkende boos. De beide boksers stonden tegen over elkaar, terwijl de scheldwoorden over en weer vlogen. Plotseling kwfcm Clay naar voren en gaf Terrell een klap op zijn rechterarm, terwijl hij zijn colbertjasje uittrok en zijn uitda ger toeriep: „Laten we het nu maar meteen uitvechten". ADVERTENTIE VEENENDAAL Over „vreemd te rechtkomen" kan sinds gistermiddag de vrachtwagenchauffeur de heer D. G. van R. uit Voorthuizen meepraten. De heer Van R. wilde omstreeks het mid daguur vanaf Rijksweg 12 de Nieuweweg oprijden met een vrachtwagen van de Coöperatie „De Valk" uit Lunteren. Volgens zijn verklaring wilde hij op de „helling" van de afrit afremmen, maar zijn rem pakte niet. De heer Van R, probeerde een bocht naar rechts te ma ken, maar bij deze manoeuvre kantel de de vrachtwagen. De auto en een deel van de lading sojameel kwam tegen de gevel van het koffiehuis „De Afrit" terecht. Volgens de politie waren gistermid dag geen hulpmiddelen aanwezig om de wagen weer overeind te krijgen en de lading te lossen. Tot vanmorgen moest het vehikel blijven liggen, totdat zwaar materieel aangevoerd is om het karwei te klaren. Als de wagen gelost is zal de politie een technisch onderzoek naar de oorzaak instellen. LENINGRAD Lydia Skoblikova de 26-jarige blonde moeder uit Chelya binsk, tweevoudig wereldkampioene en winnares van in totaal 6 gouden Olym pische medailles toonde op de ijspis- te van Leningrad opnieuw haar grote kracht. Zij won in de eerste belangrij ke Russische schaatsontmoeting drie van de vier afstanden: de 1500 meter in 2.34.4, de 1000 meter in 1.39.2 en de 3000 meter in 5.23.5. De prestaties over 1000 en 3000 betekenen nieuwe records voor de baan in Leningrad. Skoblikova vergaarde in totaal 202.783 punten, vóór Valentina Stenina met 205.350 punten. AMSTERDAM. 28 dec. Londen 10.083—10.091; New York 3.6113.61J; Montreal 3.33f|—3.34^; Par(js 73.02— 73.07; Brussel 7.23J—7.23J; Frankfort 91.01—91.06: Stockholm 69.86J—69.911; Zürich 83.62*—83.67*; MUaan 57.87*— 57.92*; Kopenhagen 52.34-52.39; Oslo 50.58*—50.63*; Wenen 13.97J—13.98J; Lissabon 12.5S—12.59*. AMSTERDAM, 28 dec. De stem ming voor de internationale waarden is vanmiddag bij de opening meren deels gemakkelijker geweest vergeleken met de slotkoersen van dinsdag. Phi lips viel tegen door een gulden lager te noteren op 79.80 Dit hoofdzakelijk door Amerikaans aanbod. Hierdoor wer den de kopers in de Philipshoek afge schrikt, omdat men nooit kan doorzien met hoeveel stuks Amerika aan de markt komt. Men nam dan ook in de ze hoek een zeer gereserveerde houding aan. Kon. Olie was nauwelijks prijs houdend op 122.30. Unilever noteerde een halve gulden lager op 86. A.K.U. hield goed stand met een verhandeling op 52.80. Hoogovens werd onveranderd op 270 geadviseerd doch K.L.M. lager, omdat dit fonds gisteren in Wall Street 1 1/4 dollar moest prijsgeven. Zoals gebruikelijk tussen de Kerst en Nieuw jaar had de omzet in de hoofdfondsen niet veel te betekenen. Van Wall Street ging geen enkele stimulans uit integen deel. De New Yorkse beurs sloot giste ren lager, waardoor de traditionele hausse op het einde van het jaar weder om achterwege bleef. De markt was er zeer terughoudend op de vrees voor een staking in de olie-industrie. Ook gedurende de verdere beurs- duur viel er bitter weinig meer te be leven. Philips zakte verder in tot 79.40. Per saldo is het morgen, donderdag, voor Beursplein 5 de laatste beursdag in 1966 waardoor het publiek zich reeds vandaag terughoudend toonde. Van de scheepvaartwaarden werd alleen Kon. Boot in een open hoek ver handeld. oplopend van 83% tot 84% (82 3/4). De advieskoersen voor de overige scheepvaartaandelen schommel den rond het voorgaande slotniveau. Ook in de cultures kwam weinig veran dering. De Staatsfondsenmarkt moest een stapje terugdoen na de vaste stem ming van gisteren toen in de nieuwe 7 procent lening toch nog voor ruim één miljoen gulden omging. Ook vandaag was de handel in de Staatsfondsenhoek aan de actieve kant. De orders in de lokale afdelingen wa ren eveneens zeer dun gezaaid. Specta culaire koersveranderingen kwamen dan ook niet voor. Lucas Bols houdt reke ning met een lagere winst over 1966 t.o.v. 1965. De directie verwacht echter dat het voor uitkering beschikbare winstsaldo niet zal achterblijven bij dat van 1965. De beurs vraagt zich alleen af, of naast het contante dividend van Bols, wederom een stockdividend be schikbaar wordt gesteld. Gisfferen wer den de aandelen Bols f 3.50 hoger ver handeld, terwijl in de koers van van daag weinig verandering kwam. EDE Een personenauto werd totaal vernield toen gistermiddag de heer v. L. uit Ede met zyn wagen op de spoorweg overgang op de oude ryksweg tegen een naderende trein reed. De bestuurder kwam met de schrik vry. De heer v. L. reed met zijn auto rich ting De Klomp. Ondanks dat de AHOB- bomen gesloten waren reeds de Edenaar door en ramde de beveiliging. De aan komende trein greep de wagen en druk te deze in de grasberm. Zonder enig letsel te hebben kon de bestuurder de auto verlaten. De trein, die enigszins be schadigd was, had enige minuten ver traging. EDE Det* zomer werd de Ne- derlandse Vereniging van Wegenbou- i wers uitgenodigd een bezoek aan i Rusland te brengen. Met vijf andere grote wegenbouwers ging de heer 5 D. J. Bruil op excursie naar Moskou. J Tijdens zijn verblijf in deze stad werd hij door een hartaanval getrof fen. Volgens het. eerste (telegrafi sche) bericht, dat de familie bereikte, was er voorlopig geen kijk op, dat hij naar huis zou kunnen: hij mocht niet vervoerd worden. Zijn vrouw, zijn twee zoons, zijn dochter en de hart specialiste dr J. B. Peïle vlogen in de loop van de week naar Moskou. De heer Bruil stond erop naar huis- te gaan. Per speciale Russische bom- menwerper iverd hij naar Nederland gebracht. De machine mocht niet hoger dan duizend meter vliegen. Nauwelijks een week nadat hij ziek werd, kwam hij op Schiphol aan. MELBOURNE Roy Emerson en Fred Stolle hebben zoals we gisteren reeds meldden, in de drukkende hitte van het Kooyong-stadion van Melbour ne, waar de thermometer ruim veertig graden wees, de tennissuprematie van Australië opnieuw bewezen. De twee Australiërs, die op de eerste dag van de Davis Cup-finale tegen India al wei nig moeite hadden gehad met Rama- nathan Krishnan en Jaideep Mukerjea, waren ook in de laatste twee enkelspe len veruit de meerderen van hun Indi sche tegenstanders. Emerson en Stolle revancheerden daarmee de nederlaag, die hun landgenoten Roche en Newcom- be de dag daarvoor in het dubbelspel hadden geleden. Australië legde door de 4-1 overwinning op India voor de SYDNEY. In navolging van Den nis Ralston, de sterkste speler van de Verenigde Staten, die is overgegaan naar de profs, heeft ook Fred Stolle plannen de rijen van de Kramer-spe lers te gaan versterken. Volgens het Australische dagblad „The Sun" zou de 27-jarige Stolle bereid zijn een contract te ondertekenen van 160.000 dollar, dat hem enige dagen geleden werd aange boden. Dit zou het hoogste bedrag zijn, dat ooit een amateurtennisser werd be taald. Stolle kwam de laatste drie jaar uit voor het Australische Davis Cup team. EAST LONDEN. Trudy Groenman die als vijfde was geplaatst bij het ten nistoernooi van Éast Londen, heeft woensdag in de kwartfinales haar meer dere moeten erkennen in de Rhodesisohe Pat Walkden, die de Groningse bij vo rige gelegenheden reeds meermalen de voet heeft dwarsgezet. Trudy verloor met 1-6, 6-0, 6-8. Het was trouwens in het geheel geen gelukkige dag voor Nederland, want in de derde ronde van het dames-dubbel spel verloren Trudy Groenman en Elly Krocké met 46, 62, 3-6 van de jonge Zuidafrikaantjes Joan Wilshare en Lau ra Rossouw. BOREHAMWOOD Een verjongd Ne derlands tafeltennisteam (Frans Schoofs en de sinds kort weer in aanmerking komende Bert Onnes deden niet mee) heeft woensdag in Borehamwood de ge mengde interland tegen Engeland met 72 verloren. Ook Engeland had voor deze gelegenheid een jong team opge steld, waarvan de grote man was de 19-jarige Stuart Gibbs, die ongeslagen bleef. Hij won in de openingswedstrijd met 2422, 2118 van de Nederlandse kampioen Bert van der Helm, zegevier de daarna in twee dubbels en versloeg vervolgens Bert Schoofs. Laatstgenoem de zorgde samen met Annemarie Wij- nants voor de Nederlandse punten. Bert Schoofs won met 1821, 2113, 1321 van Michael Johns en Annemarie Wij- nants zegevierde met 2022, 1521 over Maureen Heppell. De overige uitslagen waren: Karenza SmithAnnemarie Wijnants 1821, 2118, 2114; Michael Johns/Maureen HeppelBert van der Helm/Annemarie Wijnants 21—15, 21—16; Stuart Gibbs; Michael JohnsBert Schoofs/Bert van der Helm 13—21, 21—18, 21—18; Stuart Gibbs—Bert Schoofs 21—17, 21—17; Michael JohnsBert van der Helm 2118, 2116; Stuart Gibbs/Karenza SmithBert Schoofs/Annemarie Wij nants 21—19, 18—21, 21—19. HASTINGS In Hastings, is giste ren het 42e internationale schaaktoer nooi formeel geopend door de Brazi liaanse ambassadeur in Londen. De diplomaat Jayme Chermont deed de eerste zet voor de vroegere wereld kampioen en Sovjet-grootmeester Mik hail Botwinnik, die de 19-jarige Brit William Hartston tegenover zich heeft. In een tweede partij in de eerste ron de zitten tegenover elkaar de 15-jarige kampioen van Brazilië Henrique Costa Mecking en de 19-jarige Rus Yoeri Ba- lasjof, winnaar van de uitdagerstrofee van Hastings van vorig jaar. Voor de eerste sensatie zorgden gisteren de Oostduitser Wolfgang Uhlmann en de Zuidslaaf Bojan Koerajica. De 18-jari- ge Zuidslaaf versloeg de 29-jarige Oostduitse meester. De partij duurde 40 zetten en een kleine vijf uur. Uhl mann leek geheel uit vorm te zijn. De 56-jarige Israëli Mosje Czernik verloor na 41 zetten van de 32- jarige Brit Jonathan Penrose, zesmaal Enge- lands schaakkampioen. De partij duur de 5% uur. Dit waren de enige partijen uit de eerste ronde, die woensdagavond afge maakt werden. dertiende maal in de laatste zestien jaar beslag op de Daviscup, die in de 55-jarige geschiedenis van het toernooi nu in totaal 22 maal in Australische handen is geweest. India, dat na de overwinning in het dubbelspel de laatste twee enkelspelen met vertrouwen tegemoet had gezien, moest zijn optimisme al snel laten va ren. Roy Emerson had met Ramana- than Krishnan niet de minste moeite. De 30-jarige Australiër ging ondanks de hitte bijzonder snel over de baan. Krishnan, een jaar jonger dan zijn op ponent, had in de eerste set geen schijn van kans. De Indiër verloor drie maal zijn service en na vijftien minu ten was de strijd beslist 6-0. Ook in de tweede set was de opslag van Krish nan bijzonder zwak. Hij bood weliswaar meer tegenstand dan daarvoor, maar bleek ook nu geen partij: 6-2. De derde en, naar later bleek, be slissende set begon gelukkig voor Emer son, die met behulp van het net in de eerste game een doorbraak van Kris- man kon voorkomen. Toen de Indiër korte tijd later voor de tweede maal zijn service verloor en Emerson op 3-1 kwam, leek de strijd beslist. Krishnan kwam echter bijzonder sterk terug en bij de stand 5-5 leek alles mogelijk. Krishnan's service werd vaster, maar in de achttiende game brak de weer stand van de Indiër: 10-8. Toen Fred Stolle en Jaideep Muker jea op de baan kwamen voor hun niet meer van belang zijnde ontmoeting, had een stevige wind enige verkoeling ge bracht. Mukerjea, die op de eerste dag dank zij zijn aanvallende speelwijze Emerson in moeilijkheden had gebracht, ging tegen Stolle op dezelfde wijze te werk. Met briljante passeerslagen en een sterke backhand speelde hij de lange Australiër verschillende malen volko men uit positie. Stolle liet zich evenwel niet intimideren. Met harde services en sterk aanvalsspel drong hij de Indiër terug. Een enkele doorbraak besliste de eerste drie sets. In de vierde set leek Stolle recht streeks op de zege af te gaan. Maar bij een stand van 4-2 kwam Mukerjea terug. Hij doorbrak de service van Stol le in de achtste en elfde game en won met 7-5, waardoor de stand gelijk werd 2-2. In de vijfde en beslissende set speelde Stolle volkomen op zijn kracht. DEN HAAG Bert Theunissen heeft geen verblijfsvergunning meer voor Zwitserland. Die is ingetrokken aange zien hij geen vast contract meer heeft met Young Boys te Bern, waarvoor hij als prof uitkwam. Bert Theunissen verliet enige seizoe nen geleden als semi-prof P.S.V., nadat hij een kort geding tegen de K.N.V.B. had gewonnen om tijdens het lopende seizoen een contract als prof met Young Boys te mogen aanvaarden. Theunissen bevindt zich momenteel weer in Nederland. Over drie maanden mag hij weer voor een half jaar naar Zwitserland om eventueel voor Young Boys uit te komen, zij het zonder vast contract. Theunissen, die in Nederland o.m. uitkwam voor Vitesse, D.O.S. en P.S.V., wil het liefst het volgende seizoen weer voor een Nederlandse club uitko men. DEN HAAG Op nogal teleurstel lende wijze heeft Blokkeer woensdag avond in de Haagse gemeentelijke sport hal met 2-3 verloren van een stedelijk team uit Praag. Blokkeer, sinds enkele jaren een van de sterkste Westeurope- se formaties, startte goed en vooral Jacques de Vink en Joop Tinkhof kre gen volop de gelegenheid hun technisch kunnen te tonen. Luid aangemoedigd door ruim 1500 toeschouwers wonnen de Hagenaars de eerste set met 15-5. Toen in de tweede set een kleine terugslag volgde (via 9-3 en 11-8 wonnen de Tsjechen deze set met 11-15) was het Blokkeer-over- wicht toch nog zo groot, dat niemand in een nederlaag geloofde. In de derde set keken de door Milos Spitalsky ge trainde Tsjechen, die vier spelers van Rode Ster in de basisopstelling hadden, dan ook snel tegen een 13-4 achterstand aan, hetgeen ondanks een fel offensief niet meer te overbruggen bleek: 15-8. In de vierde set kwam de kentering. De Tsjechen lieten hun afwachtende houding varen en toen Blokkeer, dat de ze ontmoeting als een voorbereiding op de komende Europa-Cupwedstrijden te gen het Albanese Olympia Tirana be schouwde, steeds meer aanvalsexperi- menten zag mislukken, forceerde het Praagse team een vijfde en beslissende set: 6-15: (2-2). In de laatste set was het een spectaculair duel. Na 6-6, 8-8 namen de Tsjechen het initiatief en toen Frank Constandse met een enkel blessure langs de kant kwam te staan was het snel bekeken (9-15). Mukerjea ging onvaster spelen en wis selde briljant spel af met eenvoudige fouten. In de vijfde en negende game doorbrak Stolle de service van de In diër en zegevierde tenslotte in een ver bitterd duel, dat het uitverkochte sta dion meermalen tot groot enthousiasme bracht met 3-2. OSLO De schaats-elite uit Neder land, Noorwegen, Rusland en Zweden komt op 1 en 2 januari a.s. in het Bisletstadion van Oslo tegen elkaar uit. Voor de eerste maal wordt er dan in het nieuwe seizoen over de vier „nor male" afstanden gereden, namelijk de 500, 5000, 1500 en 10.000 meter. Naast de klassementsrijders krijgen de sprinters in een aparte groep hun kans te bewijzen, dat het ook dit sei zoen bijzonder snel zal gaan. De deelnemers zijn: Kees Verkerk en Ard Schenk (Neder land), Eduard Matusevitsj, Valeri Kap lan, Ants Antsson, Valeri Tsjagin, Ana toli Masjkov, Stanislav Seljanin, Alexan der Kertsjenfto (allen Rusland), Jonny Nilsson en Oer jan Sandler (Zweden), Ingar Bollerud, Lasse Efskind, Ivar Eriksen, Roar Grundvold, Per Willy Guttormsen, Dafginn Hagen, Arve Hau- gen, Ole Iversen, Arne Lier, Johan Lind Fred Anton Maier, Dag Nordskog, Hall- vard Smorgrav, Sven Erik Stiansen, Magne Thomassen en Björn Tveter (al len Noorwegen). Sprintersgroep: Vladimir Orlov, Va leri Kuratov en Anatoli Tsjekuljajev (Rusl.), Bengt Garan Dahls, Goran Jo hansson en Rolf Tornblom (Zweden), Barth Smith (V.S.), Hroar Elvenes, Ole Aamodt, Arne Herjuaune, Terje Vatn en Willy Haugen (Noorwegen). DEN HAAG. Emmerschans, uit komende in de vierde klas afdeling H district noord, is door de strafcom- missie van de KNVB veroordeeld tot het spelen van vier wedstrijden zonder publiek, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De club kreeg deze zware straf naar aanleiding van ernstige ongeregeld heden tijdens de ontmoeting Emmer- schans-Schoonebeek op 16 oktober. Bo vendien werden zware straffen uitge deeld aan twee spelers van Emmer schans en een bestuurslid van die club. Aanvoerder W. Idema werd voor ze ven jaar geschorst, mag nooit meer als aanvoerder optreden en is voor al tijd uitgesloten van het bekleden van 'n bestuursfunctie binnen de KNVB. Dat al lemaal omdat hij aanmerkingen maakte op de leiding, wegens gevaarlijk spel en het in de buik trappen van de re feree. J. Idema werd vijf jaar geschorst wegens handtastelijk optreden tegen de scheidsrechter en het bestuurslid R- Idema hij sloeg de scheidsrechter in het gezicht is voorgoed het recht ontzegd verder een bestuursfunctie te bekleden. Hij mag nooit meer het ter rein en de lokalen van Emmerschans betreden. Spelmoment uit de wedstrijd tussen Blokkeer en Praag. Tinkhof van Blokkeer voert een feilloze smash uit. ADVERTENTIE Neem steeds zo'n grote fles extra in huis.

De Vallei | 1966 | | pagina 9