Oude hooiberg in Ederveen verborg een miljoen KERKDIENSTEN Wed. Hardeman wie zou 't toch van zijn RAIFFEISENBANK VEENENDAAL 1 I JkP® Ds. J. van de Haar over de vrouw in het ambt P E L CHEVROLET geld moet rollen, jawel... maar... avrfcfks draqe VAN WOUT BLAUWKOUS Jeugd genoot van „Heidi" V.A.B. KIRPESTEIN Kop-staart lTotsing op Pr. Bernliardlaan Tweeduizend sigaretten gestolen Tweede lustrum NATO-taptoe spaarbank en alle bankzaken Kt ?noemiiig Keacties Zitplaatsen gemeen te-eigendom ij keent ra (Stilten kwestie \g niet aes binnen Programma klaar Nieuwe wijkgemeente 2 miljoen Zingend liet nieuwe jaar in VRIJDAG 30 DECEMBER 1966 Aan demonstraties zijn we hier nog niet toe. Hiermee heb ik niet het moderne de- monstreerwerk op het oog. Daar zijn we nog helemaal niet aan toe. Op geen stukken na. Ik zie me al zitten. Op de drie hard stenen treetjes voor het aftandse ge meentehokje, midden in de Hoofd straat. Met een stuk karton voor het vest. Waarop een spreuk: „Aan gjondspeculanten in de Dragonder gaat de woningzoekende ten onder". Of: „Geef mijn portie flats maar aan fikkie". Of nog wat anders. U ziet het, ik zou er voor de zondag nog kunnen gaan zitten. Aan opruien de leuzen geen gebrek. Maar ik doe het toch maar niet. Gewoon omdat we nog niet rijp zijn voor zulke vertoningen. Ik zou het m'n kleinkin deren niet willen aandoen, dat er la ter gezegd zou worden „O, dat is er eentje van... ach, je weet wel, z'n opa heeft een keer tussen kerstmis en nieuwjaar op de stoep van dat ouwe gemeentehuisie gezeten met 'n plaat om z'n nek Nee, beste mensen, aan .demonstreren moet je je hier voorlopig niet wagen. Verder dan de gebruikelijke herrie op lampegietersavond zijn we nog niet. En dat is dan nog maar het opge schoten geslacht. Als we de volgende morgen op de nieuwsberichten ge weest zijn is het al vergeven en ver geten. Weet u wat het is? We willen hier niet eens. Al worden we uitgenodigd voor een demonstratie die ons op het lijf gesneden is. Door de burgemeester persoonlijk, op de voorkant van dit blad. Een uitnodiging in zwarte drop- letters, waar je niet in een wijde boog omheen kon lezen. Ondanks dat is de demonstratie van eenheid, die onder de naam „Volks kerstzang" ieder jaar minder volk in beweging brengt een vergeeft u mij het woord flop geworden. On danks de sprekende en zingende mag neten, die men naar het podium had weten te voeren. Het „vollek" liet De Haas met z'n schoongeschrobde garage zitten. Het „vollek" zat elders. Natuurlijk het „vollek" had gegronde redenen van verhindering. Het kon beslist niet massaal present zijn. Wilt u een paar redenen? Ze waren de hele week nog niet aan het optuigen van de kerstboom toege komen. En de jongens maar jenge len en zeuren. Dat word je zat niet waar? Er moesten enige doodvonnissen onder het gedierte worden geveld. Dat mag niet te vroeg en ook weer niet te laat gebeuren. De bout moet een dag en een nacht afsterven. En dan nog een poosje ingezouten blijven staan, be grijpt u. En op zaterdag was het brajen geblazen, want dat doet een fatsoenlijk mens niet op zondag. Hoogstens een beetje na laten sudde ren, maar daar moet het dan ook bij blijven. We waren allemaal te druk met het klaarmaken van de inventaris van de Inwendige mens. Maar er was nog een andere reden voor de massale afwezigheid: we moesten te veel van onze eigen hoop jes afsloffen. Er is hier zo langza merhand geen genootschap of gezel schap meer of het meent er ook iets aan te moeten doen. Ik heb geprobeerd het aantal diensten en samenkomsten bij te houden. Tot in de veertig ben ik gekomen en toen ben ik de tel kwijtgeraakt. Organisten sleepten zich op één avond van instrument tot instrument. Medi- tatoren konden na de zesentwintig ste het woord „pap" er niet meer uit krijgen. Dirigenten hebben zich de ledematen zo uit het fatsoen ge zwaaid, dat ze op de feestdagen geen kippepootje meer naar de mond konden krijgen. Er kan ons beslist niet verweten wor den, dat het ons allemaal koud laat. En als dan die avond bij De Haas er bij inschiet, nou ja, wie kan ons dat dan kwalijk nemen. „Over de centen hoeft dat comité hele maal niet in te zitten" zei me iemand „Als ze bij mij komen met een lijst geef ik een tientje." Zo zijn we dan ook weer. We zullen niet gauw een bus of een lijst afwim pelen. 't Mag best een paar centen kosten, als we maar niet met z'n al len in een grote stenen garage hoe ven. We moeten volgend jaar maar weer helemaal terugtrekken op eigen stel lingen. Een kerstlied klinkt toch al tijd nog het beste in je eigen, ver trouwde omgeving. Natuurlijk, met alle respect voor de mensen van het comité. Wout Blauwkous. EDERVEEN In de hooiberg achter de boerderij van de weduwe A. Hardeman-Stoniphorst (83) aan de Schei voor in Ederveen hebben rietdekkers honderden bankbil jetten gevonden, die een waarde vertegenwoordigen van meer dan een miljoen gulden. Het geld, dat uit Nederland, Duitsland en Oostenrijk afkomstig is, stamt uit de laatste jaren van de Tweede Wereldoorlog en heeft volgens op gave van de AMRO-bank nog maar betrekkelijk weinig waarde. De schat werd ontdekt toen rietdekkers bezig waren de hooiberg van een nieuwe kap te voorzien. Zowel voor de weduwe als voor de omwonenden is het nog een raadsel, hoe de bankbiljetten daar terecht gekomen zijn. Men vermoedt dat het geld van een of meer onderduikers afkomstig moet zijn. De weduwe Hardeman is daar ech ter bepaald niet van overtuigd, want zij heeft tijdens de bezettingsjaren slechts aan een uit Amsterdam afkomsti ge Nederlandse verzetsman gastvrijheid verleend. „Van hem kan het geld niet zijn", zo vertelde zij. „Hij zou het ongetwijfeld later weer hebben opgehaald VEENENDAAL De „grote zaal" van het Jeugdgebouw „De Instuif" aan de J. G. Sandbrinkstraat was donder dag tweemaal geheel gevuld met kin deren, die een voorstelling van de film „Heidi" wilden bijwonen. Om alle kin deren te kunnen bergen had men het meubilair uit de zaal verwijderd, zodat iedereen een plaatsje op de grond kon vinden. Dat dit nodig was blijkt daaruit, dat er alleen al bij de ochtendvoorstel ling zo'n 150 kinderen aanwezig waren, 's Middags waren het er nog meer. De toeschouwertjes hebben genoten van de belevenissen van Heidi en Pe ter, het vriendenpaar, dat reeds zoveel lief en leed gedeeld heeft. De film was opgenomen in fraaie kleuren en in het „originele" decor, het Zwitserse berg land, waarvan fraaie natuuropnamen getoond werden. Dinsdag 3 januari verzorgt „de In stuif" weer een kerstvakantieprogram ma, maar dan in het Verenigingsge bouw aan de Eikenlaan. Voor de kinde ren zullen dan de beroemde clowns „De Kamé's" optreden. Deze voorstelling begint om 14.30 uur. In verband met de grote belangstelling, die de Instuiflei- ding verwacht, wordt de kinderen ver zocht vroegtijdig aanwezig te zijn, om teleurstelling te voorkomen. VEENENDAAL CITY-MOTOR8 - EDE VEENENDAAL Zaterdag 31 dec. 1966. Ned. Herv. Kerk: Oude kerk 19.30 u. ds. Vroegindewey. Julianakerk 19.30 u. ds. v. Assenbergh. Vredeskerk 19.30 u. ds. Wisgerhof. Sionskerk 19.30 u. ds. Jongerden. Herv. gemeente „Sola Fide": 19.30 u. ds. Vijzelaar. Geref. Kerk: Oude kerk 19.30 u. ds. Van Enk. Petrakerk 19.30 u. ds. Overduin. Geref. kerk (OCB). 19.30 u. ds. Pool. Chr. Geref. kerk: Bethelkerk 19.30 u. ds. Langbroek. Pniëlkerk 19.30 u. ds. Keuning. Geref. gemeenten (Ned.): 19.30 u. ds. Mallan. Geref. Gemeente (syn.): 19.30 u. leesdienst. Ned. Prot. Bond: 19.30 u. ds. Boele van Utrecht. R.K. Kerk. Salvatorkerk geen opgave. Willibrorduskerk geen opgave. Leger des Heils: Geen opgave. Zondag I januari 1967: Ned. Herv. Kerk. Oude kerk 10.30 u. ds. Graafland; 17.00 a. ds. v. d. Peut, Renswoude. Julianakerk: 9.30 u. ds. Wisgerhof; 17.00 u. ds. Jongerden. Vredeskerk 9.00 u. en 10.30 u. ds. Vroegindewey; 17.00 u. ds. Langerak. Sionskerk 9.30 u. ds. Jongerden; 17.00 u. ds. Wisgerhof. Bejaardencentrum 9.30 u. ds. Lange rak. Veeneind 15.00 u. dhr. v. Beusekom. Dijkstraat 14.45 u. dhr. Meijer. Herv. Gem. „Sola Fide": 10.00 u. ds. Vijzelaar en 17.30 u. ds. Kooreman van Rhenen. Geref. Kerk: Oude kerk 9.30 u. ds. Overduin en 17.00 u. ds. IJtsma. Petrakerk 9.30 u. ds. IJtsma en 17.00 u. ds. Overduin. Geref. Kerk (OCB). 9.30 u. en 17.00 u. ds. Pool. Chr. Geref. Kerk. Bethelkerk 9.30 u. en 17.00 u. ds. Langbroek. Pniëlkerk 9.30 u. en 17.00 u. ds. Keu ning. Geref. Gem. (Ned.): 9.30 u. en 18.30 u. ds. Mallan. Geref. Gem. (syn.): 9.30 en 17.00 u. leesdienst. Ned. Prot. Bond. Geen dienst. R.K. Kerk. Salvatorkerk 8.00 en 10.00 u. H. Mis en 17.00 u. Lof. Willibrorduskerk 9.00 en 11.00 uur H. Mis en 17.00 uur Lof. Leger des Heils: 10.00 u. Heiligingssamenkomst en 17.00 u. verlossingssamenkomst. Jehova's Getuigen (NVV - gebouw) 14.30 u. openbare vergadering en 15.30 u. bijbelbespreking Wachttoren. RHENEN 31 december. Geref. Kerk: 19.30 u. ds. A. W. T. Nijenhuis. Ned. Prot. Bond: 19.00 u. ds. G. Ch. van Royen, Ooster beek. 1 januari: Geref. Kerk: 10.30 u. ds. A. W .T. Nijenhuis. 5.00 u. ds. L. C. Rietveld. Wageningen. R.K. Kerk: Gedachteniskerk 8 u. Vroegmis; 10.15 u. Hoogmis; 7 u. Lof. Geref. Gem. (syn): vrjjdag 30 december: 7.30 u. ds. Van de Noort van Capelle a.d. IJssel. I januari: 10 en 17.30 u. dhr. Snoep van Utrecht; dinsdag 3 januari: 19.30 u. ds. Chr. van Dam van Wer kendam. N.H. Geref. Evang.: Oudejaarsavond. 7.30 u. ds. Van Rootselaar van Barne- veld. Nieuwjaarsdag. 10.00 u. ds. Van Rootselaar van Bar- neveld; 5 u. ds. Van de Velde uit Ren- kum. AM KRONGEN Ned. Herv. kerk: 7.30 u. ds. Kaastra. Geref. kerk: 7.30 u. L. Zwaan. Ned. Prot. Bond: 7.30 u. ds. J. v.d. Guchte uit Wagenin gen. Nieuwjaarsdag: Ned. Herv. kerk: 10.30 u. ds. Kaastra; 18.30 u. dhr. W. Visee van Geldermalsen. Dorpshuis: geen jeugdkapel. Geref. kerk: 10.30 u. en 1 u. ds. L. Zwaan. Oud. Geref. Gem.: 10 en 18.30 u. leesdienst. OVERBERG Oudjaar: Ned. Herv. kerk: 7.30 u. ds. C. van Viegen. Nieuwjaar: N.H. kerk: 10 en 18.30 u. ds. C. van Viegen. SCHERPENZEEL Zaterdag 31 december Ned. Herv. Kerk. 19.30 uur Dominee J. T. Cazander. Geref. Kerk. 10 uur ds. P. W. van der Veen. Geref. Gem. 10.30 uur de heer B. Roest. Vrije Ev. Gem. 18.30 uur ds. P. W. van ADVERTENTIE Het geld is volkomen intact geble ven. Slechts hier en daar kan men de invloed van vocht bespeuren. De bank biljetten, die jarenlang in de hooiberg verborgen lagen, zullen nu opnieuw door de weduwe worden bewaard. Zij beschouwt de vondst als een schat, als een persoonlijk bezit, dat ze onder geen enkele voorwaarde uit handen wil geven. „Ik doe het niet weg. Steeds blijf ik me nog maar afvragen van wie het kan zijn. Maar er is niemand die het weet. Misschien is er in de oorlog wel iemand uit een vliegtuig gesprongen, die het geld op zijn vlucht gauw bij mij in de hooiberg heeft gestopt..." In de buurt, waar wat verspreide boerderijen staan, is het geen geheim, dat de hooiberg van de weduwe het vooroorlogse miljoen heeft opgeleverd. Een buurvrouw wist te vertellen, dat het geld nog wel van een behoorlijke waarde is en dat er ook al verschillen de belangstellenden bij haar aan de deur waren geweest. Een schoondochter deelde ons even wel mee, dat aan dergelijke berichten geen geloof moet worden gehecht. VEENENDAAL. De heer K. W. reed over de Prins Bernhardlaan in de richting van de Hoogstraat. Bij de Mul derslaan stopte hij om voorrang te ge ven aan een personenauto, die rechts af de Prins Bernhardlaan opreed. Achter de personenwagen van de heer W. reed er een bstuurd door de heer C. H. Deze hield niet voldoende af stand, waardoor hij na het plotselinge remmen van de heer W. een aanrijding niet meer kon voorkomen. Beide auto's werden licht beschadigd. „Mijn schoonmoeder zou best een paar centen kunnen gebruiken, want van wat ze nu in handen krijgt, kan ze maar net rondkomen. Was het maar waar dat het een miljoen waard was." De weduwe, tenslotte: „Mijnheer, of het nu veel of weinig waard is, ik wil het voor geen geld kwijt." VEENENDAAL Misschien om de dure tijd tussen Kerst en Nieuwjaar wat goedkoper te maken hebbben een of meer inbrekers zich toegang verschaft tot het magazijn van een groothandel in rookartikelen aan de Nieuweweg. De ongewenste gasten drongen binnen door het forceren van een ruit, en hebben met meenemen van 2000 sigaretten waar schijnlijk langs dezelfde weg het pand weer verlaten. De recherche heeft de zaak in onderzoek. Met de voorbereidingen voor de tien de Nato-taptoe die van 22 juni tot en met 1 juli te Arnhem wordt gehouden, is liet stichtingsbestuur reeds gereed gekomen. Ondermeer de Evzones uit Grieken land en de Bersaglieri uit Italië zullen het tweede lustrum opluisteren. Behal ve in Arnhem zullen de deelnemende korpsen ook optreden te Heerlen (26 juni) en voor het eerst, te Brussel (27 juni). De verplaatsing van de NAVO- hoofdkwartieren uit Parijs naar Zuid- Limburg en van de Shape naar België heeft namelijk een verzoek van de Sha pe tot gevolg gehad om naast een uit voering te Heerlen een Nato taptoe voorstelling in Brussel te geven. ADVERTENTIE dat wil nog niet zeggen dat al uw geld moet rollen. Want dan loopt u een goede kans, dat uw laatste dubbeltje sneller wegrolt dan u ge dacht had. Zolang u een gedeelte van uw geld op een spaarbankboekje heeft staan, kan dat niet gebeuren. Nog sterker, dan komt er geld raar u tderollen. In de vorm van rente. Die rente kan aantrekkelijk zijn. Daar kunnen wij u alles over vertellen. Petegem. Dienst in Ver.gebouw Mo lenweg. Vrijz. Herv. 19.15 uur mej. ds. S. A. J. F. Doeta van Leersum. Dienst in De Schans. Woudenberg. Zondag 1 januari 1967. Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur ds. P. Zijlstra; 18.30 uur ds. A. den Hartogh van Ede. Geref. Kerk. 10 uur da. P. W. van der Veen; 18.30 uur ds. J. Nierop van Nijkerk. Geref. Gem. 30 en 18.30 uur de heer B. Roest. Vrije Ev. Gem. 15 uur Evang. J. W. Del wig van Rheden. Dienst in Ver.ge bouw aan de Molenweg. R.-K. Kerk. 8.30 uur H. Mis Dienst in Ver.gebouw Molenweg. Vrijz. Herv. Geen dienst. RENSWOUDE Zaterdagavond: Ned. Herv. Kerk. 7.30 u. ds. L. v. d. Peut. Geref. Kerk. 7 u. ds. IJtsma, Veenen- daal. Zondag 1 jan.: Ned. Herv. Kerk, 9.30 u. ds. L. v. d. Peut; 6.30 u. ds. Graafland, Veenendaal. Geref. Kerk. 10 en 6 .30 u. ds. v. d. Meulen, Ede. KESTEREN zaterdag 31 december: Ned. Herv. Kerk: 19.30 u. ds. C. v.d. Berg. zondag 1 januari: 10.00 en 18.30 u. ds. C. v.d. Berg. OPHEUSDEN vrydag 30 december: Geref. Gem. (syn.): 7.30 u. ds. A. Hofman. Zeist, zaterdag 31 december: Herv. Kerk: 19.30 u. ds. J. Catsburg. Geref. Gem. (Ned.): 19.30 u .ds. M. v.d. Beek. zondag 1 januari 1967: Herv. Kerk: 10 en 18.30 u. ds. J. Catsburg Geref. Gem. (syn.): 10 en 18.30 u. leesdienst. Geref. Gem. (Ned.): 10 en 18.30 u. ds. M. v.d. Beek. EDERVEEN Oud Geref. Gem.: zaterdag 31 december: 7.30 u .leesdienst. LI ENDEN N.H. Kerk: zaterdag 31 december 1966: 19.30 u. ds. E. S. de Lint. Collecte wed. en wezen van Em. pred. zondag 1 januari 1967: 10.00 u. eerw. heer J. van Beusekom. 18.30 u. ds. E. S. de Lint. EDE Oud Geref. Gein.: zaterdag 31 december: 7.30 u. ds. J. van der Poel. Nieu w jaarsdag 10 en 3 uur ds. J. van der Poel. woensdag 4 januari 7.30 u. ds. J. van der Poel. ELST N.H. Kerk: Oudejaarsavond 7.30 u. ds. Klootwijk van Ede. zondag 1 januari: 9.30 u. ds. Westra van Rhenen; 6 u. ds. Van Breugem van Barneveld. Tot leraar godsdienstonderwijs aan het chr. lyceum te Ede is benoemd de hervormde ds. P.P.J. Monster te Barneveld. Er zijn diverse reacties binnenge komen op de kritiek, die de her vormde jeugd te Rhenen heeft gege ven op de gang van zaken binnen de gemeente. Ds. A. Westra had de jongeren hiertoe uitgenodigd en de antwoorden gebundeld in een artikel in „Rond de Cunerakerk". Wij hebben hieruit het een en an der overgenomen. Van reacties zul len er ook in het hervormde con tactblad worden gepubliceerd. In Scherpenzeel heeft een hulp commissie bestaande uit kerkvoog den, notabelen en ambtloze gemeen teleden de hervormde kerkvoogdij ge adviseerd over het vraagstuk van de vrije zitplaatsen. Unaniem was de commissie van oordeel, dat de zitplaatsen vrij ge geven moeten worden, maar zij wil hierbij behoedzaam te werk gaan. Ter inleiding op gehele vrije plaat sen hee.'t de commissie voorgesteld de eigeiaars van zitplaatsen zo spoe dig mofelijk te benaderen fen aan de verkeerie praktijk van het onderver huren >an plaatsen op korte termijn een eiri te maken. De :ommissie pleitte voor vrije plaatsfl o,a. op grond van een argu ment, dat wij nog niet eerder heb ben vfnomen. Dit hield in: zitplaat sen kJinen in wezen slechts het ei gendon van de gemeente in zijn ge heel Ijn. Immers, als de gemeente wegvll, zou het in eigendom heb ben \in plaatsen geen enkele zin meerhebben. kerken 33 procent, de chr. gerefor meerde kerken 1,42 procent en de an dere medewerkende kerken de rest. De kosten van de actie hebben tus sen de 6 en 6V2 procent bedragen. At een cent kan de jeugd van vanlag niet veel meer doen. Dat stoii ook de kerkeraad van de gere- fornerde kerk te Rhenen voor ogen toe hjj besloot om de „cent" te schjppen uit de naam „jeugdcent- collte". Onder dit motto werd tot nu pe elke eerste zondag van de ma|d een beroep op de gemeen te (daan voor het jeugdwerk. Il beroep blijft zo, maar „cent" gaf eruit. Het wordt nu jeugdcollec- te,beginnen op nieuwjaarsdag. i opbrengst van de vrijwillige bijagen over 1966 is bij de her- volde gemeente te Amerongen tot nuoe 2100 gulden achter gebleven bije toezeggingen die zijn gedaan. Tcjezegd werd 26.100 gulden; daar- vais binnen 24.000 gulden. De kerkvoogdij van de hervormde gemeente te Veenendaal zal binnen kort grond kopen in de woonwijken Engelenburg" en Molenbrug voor aldaar te bouwen wijkcentra. Voor het wijkcentrum voor de westwijk in het plan „De Molenhrug" hebben de gemeenteleden het beno digde geld voor de grond 70.000 al bij elkaar gebracht. De afdeling Rhenen van de Ned. Christen Vrouwenbond heeft het pro gramma voor de eerste helft van 1967 al klaar. Het begint op 24 janu ari met een lezing door majoor v.d. Veer të Brummen over „China, een reus, ontwaakt". Het jaarfeest wordt gevierd op 4 februari. Dan moeten ook nieuwe be stuursleden worden gekozen voor de dames Van Vliegen, Van Wijk en Zijl stra, die aftredend zijn. 14 maart komt mej. Sligter te Utrecht vertellen over „s.o.s. per te lefoon" en 4 april is er een film avond over het blindeninstituut „Bar- timeüs" te Zeist. Het eerste halfjaar wordt op 9 mei afgesloten met een causerie door ds. C. Langbroek, chr. geref. predikant te Veennedaal. Het deel van de hervormde wijk gemeente west te Veenendaal, liggen de ten oosten van de Kerkewijk tus sen Vaartbrug en Industrielaan is overgegaan naar de nieuw-gevormde wijkgemeente Engelenburg. Deze wijk zal althans voorlopig pas toraal worden bearbeid door ds. A. Vroegindeweij, predikant in algeme ne dienst. hdelijk is het juiste resultaat vale eind 1964 gehouden kerkbouw- ad „Antwoord 64" bekend. s totaal-opbrengst is ruim 23 rtben. Van de totaal-opbrengst biht de Ned, hervormde kerk 52 pjent bijeen, de gereformeerde De gezinszangdiensten op de feest dagen beginnen er in te komen. In de Rhenense Cunerakerk houdt men een dergelijke dienst op nieuwjaars dag om vijf uur. Een dienst met een eenvoudige preek en veel zingen. ACHTERBERG In Gemeenteklanken, een in een deel van de Betuwe verschijnende kerkbode werd ruime aandacht besleed aan het probleem „De vrouw in het ambt", dat momenteel in de hervormde kerken weer in het middelpunt van de belangstelling staat. In de kerkbode was een overdruk opgenomen van een artikel uit „De Waarheidsvriend", het offi ciële orgaan van de gereformeerde bond in de hervormde kerk. Een en ander vormde voor ons aanleiding de mening van een predikant te vra gen over dit onderwerp. We vonden ds. J. van der Haar. de nieuwe predi kant van Achterberg hiertoe bereid. „Ik heb me in dit onderwerp niet zo verdiept, als in vele andere onderwerpen", zegt ds. v.d. Haar. „Anderen hebben dit wel gedaan en niet iedereen kan over dezelfde dingen schrijven". „Je zit er mee, het is een vraag stuk. Uiteraard ben ik tegen de toe lating van de vrouw tot de ambten. Maar het schept problemen. In mijn vorige gemeente heb ik er zowel in de ring Thoien, als in de classis Zie- rikzee mee te maken gehad. Als of ficieel afgevaardigde van de ring was ik eigenlijk genoodzaakt alle classis-vergaderingen bij te wonen. Toen er echter vrouwelijke vertegen woordigers in de classis kwamen ben ik niet meer naar de vergadering gegaan. Ik heb dat toen ook duide lijk uiteengezet, waarom niet". „Men moet zich houden aan wat de bijbel zegt en deze verbiedt per tinent het spreken van de vrouw in de vergadering. Jezus heeft geen enkele vrouw als apostel aangesteld en ook in de eerste christengemeen ten kende men het beslist niet. Cal- vijn ook was een pertinent tegen stander van de openstelling van de ambten voor de vrouwen. De gehele kerkgeschiedenis stelt zich eigenlijk op een afwijzend standpunt". „Wegblijven heeft echter ook niet voldoende zin. Het is te negatief. In dien ik in Zeeland wel naar de clas- sisvergaderingen was gegaan had echter mijn stem niet veel invloed gehad, ik was daar de „roepende in de woestijn" geworden. Toch is dit niet vol te houden. Wat het worden moet in de toekomst weet ik niet". „Dit gehele probleem van de vrouw in het ambt is een gevolg van het modernisme. In het buitenland heeft dit reeds langer gespeeld en hier doet men het in navolging van de buitenlandse kerkgenootschappen. Elk schriftgezag wordt hiermee ver worpen. Men erkent uit de bijbel al leen Christus als de waarheid. De rest wordt niet meer als normatief erkend. Het gehele verdere nieuwe testament beschouwt men als de wet der liefde". „Och eigenlijk is deze ontwikke ling allang aan de gang. In mijn tijd waren er reeds vrouwelijke studen ten in de theologie. Deze wilden ech ter op een zeker moment ook iets in het kerkewerk gaan doen. Zo kreeg men het instituut van hulppredikan- te, maar dat was het begin. Men ziet niet alleen in de hervormde kerk, dat men de ambten voor de vrouw openstelt, maar ook in de ge reformeerde kerk speelt deze zaak. Het eind van de ontwikkeling is nog niet in zicht. Men houdt nu nog rekening met de bezwaarde gemeen ten, maar hoe dat zal worden, als de vrouw in het ambt algemeen gaat worden, valt nog te bezien. Het is niet geheel onmogelijk, dat 't keurs lijf steeds verder aangehaald zal worden". „Een beroep op het instituut dia cones, dat de protestantse kerk reeds eeuwen kent is niet geheel gegrond. Deze vrouwen waren altijd bestemd voor een dienende, veelal verplegen de taak. Het openstellen van het ambt van ouderling heeft echter nooit in de bedoeling gelegen. Niet in de Schrift en niet in de belijdenis of kerkgeschiedenis", aldus ds. Van der Haar.

De Vallei | 1966 | | pagina 3