Socialisten willen het reële loon in 1967 eventueel aanpassen Aanvullende werkgelegenheid niet voldoende geacht Jongejans Nieuwjaar nog voor vrij man Betalingsbalans en werk moeten beter revuj revu pakt u nu en morgen Ex-sultan Hamid II van Pontianak op Schiphol met zijn gezin herenigd TWEEDE KAMER BEHANDELT SOCIALE ZAKEN Compromis met Chinezen „Ik ga nooit meer in de politiek".... GEKORTWIEKT Die goeie ouwe met de baard Ook voor uw longdrinks (net als die goeie jonge) ONGENUANCEERD GEZWICHT MATIGE EISEN WERKLOOSHEID Nog gelukkig geen kiezen of delen Indonesisch protest tegen optreden van Zuidmollikkers Omweg Beter Avv A Hoe denkt de Nederlandse kiezer over de rechterlijke macht? Wéér zo'n onthullend feit uit de grote politieke enquête van REVU, waarover men spreekt. Andere vragen die deze week aan de orde komen: REVU biedt politiek Nederland een haarscher pe momentopname van de openbare mening. losse nummers 55 cent VRIJDAG 30 DECEMBER 1966 ADVERT FNTIf. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De socialist inr. Th. J. A. M. van Lier heeft donderdag in de Tweede Kamer gedreigd een motie te zul len indienen, als de regering niet terugkomt op haar afwij zen van de mogelijkheid de lonen in de loop van 1967 te ver hogen, als de kosten van levensonderhoud het reële loon zouden aantasten. De heer Van Lier kwam met dit dreige ment tijdens de behandeling van de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor 1967. De anti-revolutionair drs. J. Boersma, verklaarde het eens te zijn met mr. Van Lier, dat het uitgangspunt moet zjjn, dat het reële loonpeil van de werknemers niet mag worden aangetast. Het leek drs. Boersma niet verstandig, dat de regering zo halsstarrig is geweest bjj de afwijzing van dit onderdeel van de voorstellen van de vakbeweging. Drs. Boersma pleitte in dit verband voor een eventuele aanvul lende uitkering in de loop van 1967, als de omstandigheden dit nodig en mogelijk maken. Waarom heeft men niet nu al een extra-kinderbijslag ingevoerd voor de laagstbetaal den, zoals in 1957 het geval was? vroeg de A.R.-woord voerder. De heer J. T. Vellenga (P.v.d.A.) schonk vooral aandacht aan de werk gelegenheid. Allereerst sprak hjj zijn af keuring uit over de woorden, die woensdagavond in de Amsterdamse ge meenteraad door de heer Verlaan van de Boerenpartij waren gericht aan het adres van de buitenlandse werknemers. Deze woorden noemde de heer Vellen ga „ergerlijk en afkeurenswaardig". Niet de buitenlandse werknemers, maar de politici, die zulke woorden ge bruiken, moeten de laan uit, ja zeer ver de laan uit worden gestuurd, zei de heer Vellenga, kijkend in de rich ting van de bank van de fractie van de Boerenpartij. Hij moest echter con stateren, dat geen enkel lid van de fractie op dat ogenblik aanwezig was. Naar de mening van de heer Vellen ga, hebben we niet alleen te maken rret een stuk conjunctuurwerkloosheid, maar ook met een stuk structuurwerk loosheid. Dat is volgens hem het geval ln de gebieden in het Zuiden, het Oos ten'en het Noorden van het land. In dit •verband zei de heer Vellenga de om vang van de aanvullende werkgelegen heid niet voldoende te achten. Naar zijn mening, dienen er op korte termijn meer projecten te worden aangewezen, zoals wegen en scholen, en meer mid delen ter beschikking worden gesteld. Noodzakelijk achtte de heer Vellenga het, dat er een betere coördinatie tot stand komt tussen de verschillende de partementen. Overeenkomstig de wens van Gedeputeerde Staten van Overijs sel, was ook de heer Vellenga van oordeel, dat de werkloze bouwvakarbei ders in hun omgeving te werk moeten worden gesteld. Ook dient er aan de gemeenten meer geld ter beschikking te worden gesteld om hen in staat te stellen noodzakelijke werken uit te voeren. Als het antwoord van de regering niet bevredigend was, zou de heer Vellenga door middel van een motie een uitspraak van de Kamer vragen. Drs. Boersma (A.R.) vroeg hoe de 85.000 werklozen, die de minister voor 1967 verwacht, over de regio en de be drijfstakken zullen zijn verspreid. Als het aantal van 85.000 juist is, dan zou er, volgens de heer Boersma, geen sprake meer zijn van een „lichte ont spanning", maar van een zeer beden kelijke ontwikkeling. Dan zijn er arïde- re maatregelen nodig. De aanvullende werkgelegenheid is een tijdelijk lap middel. De heer Boersma dacht hier aan het Noorden van het land en meen de, dat er niet voldoende coördinatie tot stand was gebracht. Zijn er voldoende middelen beschik baar voor de aanpak, die mij voor ogen staat? vroeg drs. Boersma. Hij kon zich niet indenken, dat de regering al denkt aan een aanpak van het Eems- haven-project en van het Dollard-pro- ject. Als dat echter wel het geval is, dan zullen de middelen niet voldoende zijn. Het gaat er, volgens drs. Boers ma, om, dat men een slagvaardig be leid kan voeren als het nodig is. Hij betreurde het, dat de S.E.R. nog niet gereed gekomen is met een advies over de arbeidsmarktpolitiek. Er zou een fonds moeten zijn om de werkgelegen heid te stimuleren. Drs. Boersma leverde kritiek op staatssecretaris dr. De Meijer, die vol gens hem nogal ongenuanceerde, wat prikkelende uitlatingen had gedaan over onze industrie. Ook de heer Vellenga had kritiek op de staatssecretaris, die naar zijn mening niet had gezorgd voor voldoende objecten als aanvullend werk. De heer Vellenga meende, dat de staatssecretaris zich niet verschuilen kan achter de kabinetscrisis. Ook de so cialistische woordvoerder kritiseerde de uitlatingen van de staatssecretaris, die waren gedaan „op gelukkige en onge lukkige momenten" en die zich af en toe zou hebben gewaagd aan grensover gangen tussen Sociale Zaken en Econo mische Zaken. De heer Carver (V.V.D.) had, anders dan andere sprekers, waardering voor de activiteit van staatssecretaris De Meijer met betrekking tot de aanvullen de werkgelegenheid. „Hij heeft de noodzaak ervan eerder ingezien dan sommige andere bewindslieden uit het kabinet-Cals." De V.V.D.-'er informeer de naar de laatste prognoses van de re gering over de werkloosheid. Hij merk te op, dat de werkloosheid in de bouw alleen kan worden verminderd, als de gemeenten meer geld beschikbaar krij gen. De heer Carver vond het merkwaar dig, dat het N.V.V. zijn looneisen niet wilde matigen, hoewel dat toch in het voordeel van de werkgelegenheid zou zijn. Men moet voorzichtig zijn, waar schuwde hij, met het inhalen van loon achterstanden op dit ogenblik, ook al (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De aanwezigheid van de acht Chinese lastechnici is niet meer nodig voor de afwikkeling van het vooronderzoek naar de dood van hun collega, ir. Hsu Tzu-tsai, afgelopen juli. Dit doelde het ministerie van Justitie hedenmor gen mee, namens de officier van Justitie, mr. A. W. Rosingh, De antwoorden die hij en twee andere Nederlandse autoriteiten de rechter-conuuissaris mr. De Mol van Otterloo en mr. baron Gevers van Buitenlandse Zaken gisteren op de Chinese legatie van het achttal in ontvangst genomen hebben, waren hiervoor voldoende geweest. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zou zich vanochtend nog wenden tot de tijdelijk Chinese zaakgelastigde, Shen Wei-liang met de mededeling, dat de acht lassers nu ook onmiddellijk het land moeten verlaten. Vermoedelyk zouden zij vandaag nog van Schiphol vertrekken. Het diplomatieke conflict, dat het ge volg was van de affaire om de dood van ir. Tsu Tsu-Tsai staat nu op het punt tot een oplossing te komen. De Nederlandse zaakgelastigde G. J. Jongejans te Peking, die tot op heden tegen alle diplomatieke gebruiken in geen uitreisvergunning kreeg, hoewel hy tot ongewenst persoon is verklaard, kan nu op korte termijn de reis naar Neder land aanvaarden, zo was vanochtend de verwachting in Den Haag. Het nog overblijvende probleem leek vanochtend de mogelijkheid, dat een of meer van de Chinese technici alsnog asiel zouden willen vragen. Om 'n dergelijke voor de Nederlandse autori teiten ongelukkige gang van zaken te vermijden, zou het nodig zijn het ver trek van deze acht vreemdelingen met bijzondere waarborgen te omgeven. De terugkeer van alle acht is immers door de Chinese regering als voorwaarde ge steld voor de vrijlating van zaakgelas tigde Jongejans. Niettemin heerste in Den Haag redelijk optimisme, dat het verdere verloop geen onverwachte hin dernissen zou opwerpen. In politieke kring realiseert men zich, dat minister Luns door het horen van de acht lassers ln de Chinese legatie tenslotte gezwicht is voor de eisen van Chinese kant. Buitenlandse Zaken heeft talloze compromisformules opgesteld om, zoals het heette: „Binnen het ka der van het Nederlands recht" de las sers te kunnen ondervragen, zodat het gerechtelijk vooronderzoek naar de dood van Hsu Tzu-tsai kon worden af gesloten. Van Chinese zijde is echter steeds de voorwaarde gesteld, dat een dergelijk „gesprek" op het terrein van de Chine se legatie zou plaatshebben. Minister Samkalden, tot midden-oktober de ver antwoordelijke bewindsman van Justi tie, heeft zich tegen een dergelijke op lossing van de „Chinese affaire" steeds fel gekant. Hij was van mening, dat aan verklaringen, afgelegd in het lega tiegebouw, buiten aanwezigheid van Ne derlandse politiebeambten, geen waarde gehecht kon worden, zodat de hele pro cedure van het getuigenverhoor een paskwil zou zijn geworden. Men mag aannemen, dat de nieuwe minister van Justitie, mr. Struycken, zich minder heeft laten leiden door overwegingen, die zijn voorganger koes terde, en zich met zijn collega van Buitenlandse Zaken heeft weten te ver staan door volledig in te gaan op de Chinese voorstellen van eind augustus. zijn zij in meerjarige c.a.o.'s vastge legd, want dit kan nadelig voor de werkgelegenheid zijn. De heer Kikkert (C.H.U.) kon ak koord gaan met de wijziging van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhouflin- gen, al vond hij het nu toch wel een „bont geheel" worden, waarin moeilijk een weg te vinden is. Nieuwe wetge ving op dit terrein achtte hij dringend nodig. Voorts kritiseerde de heer Kik kert de houding van het N.V.V. en het C.S.W.V., die niet wilden medewerken aan de uitvoering van de regeringsbe slissing inzake de lonen in 1967. Daar entegen prees hij het gedrag van de confessionele vakbeweging, die wel wil de meewerken. De C.H.-afgevaardigde, die het juist vond, dat geen poging was gedaan om de langlopende contracten aan te tas ten, geloofde niet, dat in het komende jaar het reële loon onaangetast zal blij ven. Wat de arbeidsmarkt betreft, kwam het de heer Kikkert voor, dat staatsse cretaris De Meijer een realistischer kijk op onze economie heeft gehad dan oud-minister Den Uyl. H(j vroeg of de prognose van 85.000 werklozen in 1967 niet te optimistisch is. De heer Kikkert vond het van belang, dat de staatsse cretaris, die hij daarvoor wilde prijzen had gezegd, dat het ondernemerskli maat moet verbeteren. Nu er van de loontrekkenden of fers worden gevraagd, dacht de heer Kikkert ook aan de dividenden en tantièmes. Aan de minister vroeg hij of het niet op de weg van de rege ring ligt zich hierover met het be drijfsleven te verstaan om langs vrij willige weg hier tot een matiging te komen. Dat zou, volgens hem, ook moeten gelden voor de hoogst-gesala- ri eerden. Erkentelijk was de heer Kikkert, dat er enkele miljoenen voor het Noorden zijn uitgetrokken en graag wilde hij nadere gegevens hierover vernemen. Ten aanzien van de aanvullende wer ken drong hij erop aan, dat niet terug gekeerd zal worden naar het spit- en graafwerk. Er moet, zo zei hij, een modern aanvullend werk komen. Tenslotte vroeg hij naar gedragsre gels bij het geven van massaal ont slag. In dit verband herinnerde hij er aan, dat ontslagen ook vallen als ge volg van wanbeheer in de leiding van het bedrijf. In navolging van Amerika, pleitte de heer Kikkert voor het instel len van een mogelijkheid van beroep in dergelijke gevallen. De heer H. J. Hoekstra (C.P.N.) le verde kritiek op de vakbeweging, voor al op het N.V.V., wier looneisen te ma tig waren, om niet te zeggen „karig". Hij laakte de zijns inziens weinig strijd bare houding van de N.V.V.-bestuur- ders. Naar zijn mening, moet het N.V.V. definitief breken met de opvat tingen over een beperkte loonsverho ging. Ook de houding van de P.v.d.A. is voor de loonpolitiek zeer schadelijk geweest, omdat die zich, volgens de heer Hoekstra, reeds onder het kabi net-Cals had gebonden aan een loons verhoging van 4 procent. De C.P.N. was tegen een wijziging van het B.B.A. omdat de bevoegdheid tot toetsing wordt gelegd in handen van de rijksbe middelaars. Mr. Th. J. A. M. van Lier (P.v.d.A.) had waardering voor de beslissing in zake het minimuminkomen, maar ook was het tegengevallen, dat de regering niet gekomen was met een beheersing van de andere inkomens. Ook kon de heer Van Lier niet begrijpen, waarom aan het bedrijfsleven de vrijheid is ont zegd binnen de loonruimte iets te doen aan de arbeidstijdverkorting. In dit ver band wees hij erop, dat 1 januari ruim zeven miljoen werknemers in Duitsland een 40-urige werkweek zullen hebben. Drs. Boersma (A.R.) hoopte op een spoedig eind van het conflict tussen huisartsen en ziekenfondsen. Van de minister wilde hij graag vernemen wel ke de premie-consequenties zullen zijn van een overeenkomst met de huisart sen voor de Ziekenfondswet. De heer Boersma hoopte niet, dat het gerucht juist is, dat de ziekenfondspremie per 1 juli 1967 nog eens met 0,2 procent zal worden verhoogd. Dit moest, volgens hem ontoelaatbaar worden geacht. „De loonpolitiek", vond drs. Boers ma de bestseller van minister Veld kamp. Iedereen was het er over eens, dat lonen en prijzen samen een bijdra ge moeten leveren tot het evenwichts herstel, maar het loonbeleid wordt, al dus drs. Boersma, op een zeer smal front gevoerd. Het loonbeleid is zeer stringent, maar het prijsbeleid wordt soepel gevoerd. De heer Boersma vond het verwonderlijk, dat het in Nederland niet eens geprobeerd kan worden met een vrije loonpolitiek. Ook hij noemde de houding van de werkgevers, die in de Stichting van de Arbeid de contrac ten niet willen toetsen, opportunistisch. De K.V.P.-woordvoerder, de heer C. J. van der Ploeg sprak, evenals vrijwel alle andere afgevaardigden, zorg uit over de werkeloosheid en lüj vroeg spe ciale aandacht voor de gebieden, waar het percentage werklozen ver boven het landelijke gemiddelde ligt. Hij noem de de Westbrabantse plaats Rucphen, waar 21 pet. van de mannelijke beroeps bevolking zonder werk is. Hij drong aan op een prioriteitensche ma voor de aanvullende werken en een becijfering van de kosten daarvoor, als het aantal werklozen zal oplopen tot 85.000, zoals minister Veldkamp ver wacht. Over het loonbeleid zei hij, dat het re geringsvoorstel voor 1967 aanvaardbaar is. Hij uitte zijn teleurstelling over de weigering van het N.V.V. zich bij de beslissingen van de regering neer te leggen. De P.S.P.-er Burggraaf was bijzon der bevreesd over de toenemende werk loosheid en vond de maatregelen om die te keren brokkelwerk. Hij wil een krachtiger, meer samenhangend beleid voor aanvullende werkgelegenheid. Minister Veldkamp en staatssecretaris De Meijer antwoorden de Kamer van daag. 0 De Stichting Haags Katholiek Jon geren Centrum gaat de gebouwen, waarin de hotelvakschool was geves tigd, inrichten tot een pensiontehuis voor honderd gastarbeiders. (Van onze economische medewerker) Wij kennen de feiten: er is een be hoorlijk tekort op de betalingsbalans en de werkloosheid wordt steeds groter. Wij zullen dat nog even met enkele cij fers illustreren. In de eerste negen maanden van dit jaar was er op de lopende rekening van de betalingsbalans een tekort van f 580 miljoen. Dat betekent dat onze invoer zó groot was geweest dat onze uitvoer, de opbrengst van ons dienstenverkeer en de uit het buitenland ontvangen di videnden en renten bij elkaar, verre onvoldoende waren om die invoer te be talen. Wij moesten daardoor nog f 580 miljoen bijbetalen waardoor onze devie zenvoorraad een gevoelige aderlating onderging. Volgens schattingen van het Centraal Planbureau zal het tekort voor het gehele jaar f 800 miljoen worden. Eind november waren er 52.500 werk lozen. Eind december zullen er vol gens de heer F. J. Willems, secretaris van het N.V.V. ruwweg 75.000 werk lozen zijn, hetgeen ongeveer 2,5 procent van de beroepsbevolking zal zijn. Mi nister Veldkamp houdt er voorts reke ning mee, dat in 1967 de gemiddelde werkloosheid 85.000 man zal bedragen. Het Centraal Planbureau heeft in sep tember nog voorspeld, dat die gemid delde werkloosheid maar 57.000 man zou zijn. Beide feiten zijn ernstig. Onze beta lingsbalans kan niet negatief blijven. Ons land kan zich niet veroorloven on onderbroken zijn voorraad aan devie zen aan te tasten. Onze economische weerstand zou dan te klein worden. Maar de werkgelegenheid kan ook niet voortdurend worden aangetast. Een stijgende werkloosheid kan een groot gevaar voor onze samenleving vormen, afgezien dan nog van het persoonlijke leed voor de werklozen en hun gezin nen. Het staat dus buiten kijf dat de werk loosheid niet te groot mag worden, dat er iets aan gedaan moet worden. Maar het staat ook buiten kijf dat het tekort op de betalingsbalans moet worden weggewerkt. Daar zijn de deskundigen (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De Indonesische am- basadeur heeft een officieel protest in gediend op het ministerie van Buiten landse Zaken tegen het rumoerige en baldadige optreden van jonge Zuidmo- lukkers bij het ambassadegebouw op dinsdag 27 december, waarbij met een steen een ruit werd ingegooid. In het protest wordt tevens uiting van bezorgdheid gegeven over het zich regelmatig herhalen van dergelijke on geregeldheden bij het ambassadegebouw- door steeds dezelfde categorie Zuidmo- lukkers. De ambassadeur had overigens don derdag 15 december het ministerie van Buitenlandse Zaken reeds laten weten, dat ongeregeldheden werden verwacht op 27 december, de dag waarop Neder land in 1949 de soevereiniteit overdroeg aan Indonesië. Verzocht werd maatregelen te nemen. Die bestonden uit het plaatsen van een agent als post bij het Indonesische am bassadegebouw. Later werd nog een surveillance-auto op de hoek van de To bias Asserlaan gestationeerd: van die auto uit werd assistentie gevraagd, toen het gebouw met stenen werd bekogeld. De Haagse politie heeft na het ge beurde voorlopig een permanente dr j en nachtbewaking van het Indonesis ambassadegebouw ingesteld. De 53-jarige ex-sultan Hamid II van Pontianak, die donderdagochtend in Nederland is aangekomen, zag zijn 12-jarig kleindochtertje Angelique voor het eerst. Na drie jaar kon hij ook weer zijn Nederlandse vrouw, mevr. Alkadrie- van Delden, omhelzen. (Van onze Amsterdamse redacteur) AMSTERDAM Op Schiphol is donderdag de vroegere sultan van Pontianak aangekomen die een van de politieke tegenstanders is geweest van president Soekarno. Deze nu 53-jarige Sjarif Hamid Alkadrie II werd enkele maanden geleden in alle stilte vrijgelaten. Hy had gevangen gezeten in Djakarta sinds 1962, na te zyn beschuldigd van subver sieve activiteiten. Hy werd zoals hij zelf zei: „onschuldig bevonden" en zonder proces in bewaring gesteld, samen met o.a. Sutan Sjarlr. „In totaal waren we steeds met z'n zes sen, daarvan zitten er nu nog twee". Tevoren had de ex-sultan ook al gevangen gezeten, van april 1950 tot augustus 1958. Toen op grond van een von nis (tien jaar wegens hoogverraad gepleegd in samen werking met de toenmalige kapitein, nu operazanger Wes terling). Thans voelt Sjarif Hamid Alkadrie die zijn titel niet meer voert zich volkomen vrij burger. H(j kwam naar Ne derland om zich hier te herenigen met zijn gezin. Mevrouw Alkadrie-van Delden verliet Indonesië in 1963. Zij woont in Den Haag. Hun zoon Max studeert in Leiden, dochter Edith (mevrouw Kater) is getrouwd. Maximaal drie maanden mag de vroegere sultan hier blij ven. Zolang althans gaf zijn regering hem verlof en ons land wil hem deze periode wel toelaten. Op Schiphol vertelde hij na zijn aankomst: „Ik ga nooit meer terug in de politiek. Ik wil proberen de Nederlandse zakenwereld op het gebied van scheepvaart en visserij te interesseren voor mijn vroegere gebied: West-Bomeo. Ik zal de Indonesische ambassadeur hier in Den Haag steeds op de hoogte houden van al mijn activiteiten, waarvoor ik trouwens eerst toestemming ga vragen aan uw regering". Destijds was de ex-sultan adjudant van koningin Juliana. In 1958 werd hij als zodanig ontslagen, omdat de wet niet toestaat dat vreemdelingen dergelijke functies vervullen. Sjarif Hamid Alkadrie zal zo verklaarde hij zeker een audiëntie aanvragen op Soestdijk. Over de nieuwe machthebbers van Indonsië liet de ex- sultan zich zeer positief uit: „Ik heb honderd procent ver trouwen in het driemanschap onder leiding van generaal Suharto". Hij verklaarde verder „niet op kwade voet te staan" met zjjn vroegere tegenstander, de sultan van Djok jakarta. Hem werd tenslotte gevraagd of hij nog kon beschikken over zijn vroegere fortuin. Zijn antwoord was: „Ik ben nooit schatrijk geweest. Thans bezit ik niet veel meer dan dit sigarettepijpje". het wel over eens. Maar de meningen lopen uiteen over de middelen die moe ten worden toegepast. Heel duidelijk is het N.V.V. Er moe ten zo snel mogelijk maatregelen ge troffen worden voor een bestrijding van de werkloosheid. De overheid moet de vertraging in haar eigen bouwprogram ma opheffen en dit programma ver snellen. Zij moet voorts in het noorden, het oosten en het zuiden van ons land de Industrialisatie stimuleren, subsidies aan de gemeenten verlenen voor het bouwrijp maken van de terreinen, een rentetoeslag voor investeringen geven, fiscale faciliteiten invoeren voor ver snelde afschrijving, kosten voor het aantrekken van personeel vergoeden, de herscholing van werknemers ver snellen. Kortom, een serie maatrege len nemen waarvan wij slechts de voornaamste genoemd hebben die de werkgelegenheid weer helpen vergro ten. De minister van Financiën heeft zijn eigen visie op het probleem gegeven. Hij wil de werkloosheid, die hij als een vorm van deflatie ziet, niet oplossen door zoals hij dat zegt simpel geld over de samenleving uit te gieten. Hij wil het spelen via de omweg van de kapitaalmarkt. De inkomstenbelas ting zal later in het jaar verlaagd wor den en de omzetbelasting eerder ver hoogd. Er komen dan enkele honderden miljoenen beschikbaar, waar uiteinde lijk de gemeenten van kunnen profite ren. Deze kunnen gemakkelijker geld lenen, waardoor er een redelijke kans is dat de rente zal dalen. Niet alleen kan dit rechtstreeks de bouw stimule ren, maar door de grotere kapitaal stroom naar de gemeenten zullen zij weer meer opdrachten kunnen geven, opdrachten die nu tijdelijk gestopt of althans beperkt zijn. Dit zal de werk gelegenheid verbeteren. Wij zien dus het verschil tussen de beide opvattingen. In het eerste geval rechtstreekse maatregelen ter bestrij ding van de werkloosheid, hetgeen met zich meebrengt dat hiervoor geld be schikbaar moet worden gesteld. In het tweede geval wordt gesteld dat het be schikbaar stellen van extra, wezenlijk grote bedragen opnieuw en in omvang rijke mate een inflatie zal oproepen. De minister van Financiën meent zelfs met wiskundige zekerheid. Zitten wij nu al voor het dilemma: óf de betalingsbalans óf de werkgele genheid Prof. Zijlstra, de minister van Financiën, ziet dat nog niet. Zou dat wel het geval zijn, dan zijn er in zijn opvatting slechts twee mogelijkheden: óf devalueren, dus de gulden minder waard maken, óf eerst de betalingsba lans verbeteren en dan de werkgelegen heid. Wat betekent nu het verbeteren van de betalingsbalans? Dat wij voorname lijk aandacht aan onze invoer en uit voer moeten schenken, de belangrijkste posten van die betalingsbalans. Dat wil dan zeggen, dat geprobeerd moet wor den de uitvoer te vergroten en de in voer te verkleinen. Het is niet zo eenvoudig om de uit voer op te voeren. Wij hebben dat maar ten dele in eigen hand: aantrekkelijke artikelen tegen aantrekkelijke prijzen en dan vaak nog met aantrekkelijke kredietvoorwaarden en beschermings maatregelen zijn een gegeven feit voor onze exporteurs, waar zij niets aan kunnen veranderen. De invoer is inderdaad door bepaalde maatregelen in te perken. In de eerste plaats door de koopkracht niet groter te maken dan overeen komt met de stijging van de produktiviteit. Dat wil zeggen dat loonsverhogingen gekoppeld zouden moeten worden aan produktivi- teitsverhogingen. Er kan ook koop kracht weggezogen worden door hogere belastingen. Voorts is er de bestedings beperking voor de overheid, waardoor zij bepaalde uitgaven vertraagt en tot een later tijdstip uitstelt en een perso- neelstop invoert. En als laatste noemen wij de monetaire maatregelen waarbij wij dan vooral denken aan het aan ban den leggen van de kredietverlening door de banken. Bestedingsbeperking door de overheid en kredietbeperking zijn ingevoerd. Zij hebben echter onvoldoende zoden aan de dijk gezet. Zij hebben bovendien in enkele randgevallen de werkloosheid vergroot. Er zal dus meer gedaan moe ten worden. De econoom kan echter niet aange ven welke weg er ingeslagen moet wor den. Hij kan wel zeggen welke moge lijkheden er zijn en wat er naar alle waarschijnlijkheid zal gebeuren als een bepaalde weg wordt ingeslagen. Hij kan dus voorlichten. Het is de taak van de politicus om een beslissing te ne men. Dat een aantal politici ook eco noom is, kan die beslissing alleen maar een steviger basis geven. 0 In verband met het huwelijk van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, zullen de gebruikelijke nieuwjaarsrecepties van de grootmees teres van Hare Majesteit de Koningin ditmaal niet worden gehouden, zo deelt de Rijksvoorlichtingsdienst mee. 0 De Vereniging van Kamers van Koophandel en Fabrieken heeft in adressen aan de minister van Verkeer en Waterstaat en aan de directeur Ge neraal van de PTT verzocht de tegen 1 januari en 1 februari aangekondigde ta riefsverhogingen van de PTT op te schorten, ter nadere beoordeling van de daaraan voor het bedrijfsleven ver bonden consequenties. 0 Er moet meer eenheid komen in 't schrijfonderwijs op de lagere scho len. Het grote aantal schrljfmethpdes kan kinderen, die gaan verhuizen, in moeilijkheden brengen en het resultaat is dan vaak een slecht handschrift. Dit is de mening van de algemene verga dering van de Algemene Bond van On derwijzend Personeel, die drie dagen ln Rotterdam bijeen is geweest. 0 Twee werknemers van de Organisch Chemische Industrie O.C.I. van Noury en Van der Lande N.V te De venter hebben een der grootste ideeën busbeloningen ontvangen, die ooit in Nederland zijn uitgereikt. De heren Th. H. J. Huisman en zijn assistent, de heer H. S. Mölder, hebben samen een bedrag van 7500 gulden geïncasseerd voor een waardevolle suggestie, (ft Gistermiddag is in Almelo 'n deel van een houten school voor christe lijk onderwijs door brand geheel ver nield. De brand kenmerkte zich door grote felheid. Tientallen meters hoge vlammen sloegen uit het kurkdroge ge bouw. Een defecte gaskachel was waarschijnlijk de oorzaak- De schade loopt in de tienduizenden guldens. 0 De Amersfoortse politie zoekt naar een ongeveer 45 jaar oude man, die in het vormingscentrum van de Katho lieke Actie te Amersfoort een aantal geestelijken voor ruim 1000 guldqn heeft opgelicht. De man gaf zich uit voor lekentheoloog uit München en zei door het aartsbisdom Utrecht naar het centrum te zijn verwezen. Hij heeft er veertien dagen gelogeerd en de geeste lijken een dusdanig verhaal weten op te hangen, dat hij flink wat geld los kreeg. Donderdag is in Utrecht de Katho lieke Unie van Verpleegkundigen en Verzorgenden opgericht. De nieuwe unie wordt gevormd door de voormalige R.-K bond van ziekenverplegenden „Salus In- firmorum", de St.-Canisiusbond en de Nederlandse Katholieke Bond van Kraamverzorgstres De nieuwe organisa tie, waarin zowel leken als religieuzen zijn ondergebracht, telt meer dan 13.000 leden. 0 Donderdagmiddag reed de 52-jarige S. O. uit Den Helder, die als machi nist dienst zou gaan doen op de veerboot naar Texel, met zijn bromfiets de boot op via het autodek, in de mening ver kerend, dat alle auto's van het schip waren gereden. Uit een der zijgangen kwam echter nog een personenauto. Een aanrijding op het rijdek van het schip ontstond. O. kwam te vallen en brak zijn linkeron* erbeen. 0 De 335 t. metende Nederlandse kust vaarder „Fluvius" is gisteren tien mijl ten westen van Stavanger gezon ken. De zes koppen tellende bemanning is door een Noorse reddingboot in Sta vanger aan wal gebracht. De „Fluvius" was op weg van Engeland naar Noorwe gen, toen hij in moeilijkheden kwam. Er heerste toen een krachtige wind en het sneeuwde. 0 Onbekend gebleven dieven hebbes t douanezegel verbroken van een la ding op een in de Broekstraat te Venlo geparkeerde aanhangwagen van een Venlo's expeditiebedrijf. De dieven heb ben hier een Siemens doktersapparatuur ter waarde van 1075 gulden en o.m. ook 173 gasaanstekers ter waarde van 1125 gulden, alsmede enkele andere goederen ontvreemd. De recherche te Venlo stelt een onderzoek in. Woensdagmiddag ontdekte een be zoeker aan de R.-K. begraafplaats van de parochie van de HH. Marceli- nus en Petrus te Geleen, dat een groot aantal houten grafkruisen was omge duwd en dat een aantal andere grafzer ken met opschriften waren besmeurd. 0 De heer A. van de Sande te Oister- wijk, voorzitter van de Boerenpartij fractie in de Provinciale Staten van Noord-Brabant en tevens voorzitter van de gewestelijke afdeling van deze partij, heeft voor de Boerenpartij bedankt. De vele regen en de vette Zeeuwse klei zijn er oorzaak van geworden, dat Walcheren misschien langer op aard gas moet wachten dan was voorzien- De ploeg die de leidingen in de aarde graaft komt niet door de klei, ofwel brengt teveel schade aan cultuurgrond toe. Moeilijkheden van deze aard zijn nieuw in de geschiedenis van de aanleg van aardgasbuizen. Men beraadt zich nog over de te nemen maatregelen. Het werk zal in het vroege voorjaar hervat worden, misschien met versterkte ploe gen. ADVERTENTIE deze week: Hoe vrij is het leven in Nederland? Zijn provo's te lui om te werken? Wensen de kiezers directe invloed op belangrijke beslissingen?

De Vallei | 1966 | | pagina 7