Slordig werk van de wetgever Kritiek New York Times op kard. Spellman PORTUGAL IN AFRIKA IN DEFENSIEF Dr. .Steenblok overleden üs Weinig originele kalenders Omgekeerde wereld op zij wil welmaar hij Record van Italiaanse toeristenindustrie 9 dagerGARDAMEER 9 F.50 Sicilië niet Kleine kinderen KINDEREN VAN 3 MILLIMETER Lang verhaal Regeringscrisis op sicihe iëtnam-motie verworpen Hoger loon in Belgische mijnen Brussel half uur zonder stroom Meer vrijheid voor Roemenen Duitsers weer in „Weimar-stemming?" Duitsers wisselden gevangenen uit Mij. Geneeskunst: Geen veto tegen huisartsen Russen mogen neer Chagall zien va. 13cLfamilieneis v*. 123- 18 d. Tamil iereie va m 15d. VLIEGREIS va. 105: DIRK VAN DEN BROEK Spaanse schrijver voor gerecht VRIJDAG 30 DECEMBER 1966 Sommige nieuwe verkeersregels zijn een onoplosbare puzzel Er zitten enkele storende fouten in het nieuwe Reglement Verkeersre gels en Verkeerstekens. Als gevolg van die vergissingen zal het werk van de politie in sommige gevallen ernstig worden bemoeilijkt en in be paalde gevallen zullen de fouten zelfs tot onmogelijke situaties leiden. Zo zal het bord „tunnelweg", dat tot dusverre aangaf dat het verkeer in een tunnel de eenmaal gekozen rijstrook moest blijven volgen, per 1 januari a.s. vervallen. Daarvoor in de plaats zou de dubbele streep op het wegdek kunnen worden gebruikt, want volgens de nieuwe regels mag men dergelijke ononderbroken stre pen niet overschrijden. De minister heeft het rechtsgeldig maken van die strepen echter een half jaar uitge steld. Het gevolg zou, zijn dat bijvoor beeld het verkeer op de overdrukke route van de Maastunnel te Rotter dam zich een half jaar lang nóch van de strepen op de weg, nóch van een bord iets behoeft aan te trekken, ter wijl juist daar een goede verkeersge leiding van het allergrootste belang is. Niemand heeft eraan gedacht, bij het uitstellen van die strepen het tunnelbord nog even te handhaven. In alle haast is de Rotterdamse politie bezig om een sluitende rege ling tot stand te brengen, maar men twijfelt eraan of dit vóór 1 januari zal gelukken. De politie in de Maas stad heeft getracht deze moeilijkheid geruisloos op te lossen, doch wilde desgevraagd wel bevestigen dat men met deze problemen zit. De chef van de Groningse ver keerspolitie, hoofdinspecteur L. G. van Kats, die zich samen met inspec teur E. E. Nordholt uitvoerig heeft verdiept in de nieuwe regels, heeft nog een paar andere voorbeelden. Een voertuig als bedoeld in artikel 62 moet zo zijn ingericht, dat het ding onmiddellijk stilstaat als de be stuurder het niet meer bedient. Dat staat in artikel 83 van het oude re glement. Artikel 83 is gehandhaafd, doch ar tikel 62 is geschrapt. Wat er nu wordt „bedoeld" is dikke mist. Kijkt de belangstellende speurder bij dat oude artikel 62, dan blijkt het een handwagen met motorvermogen te zijn, bijvoorbeeld zo'n „ijzeren hond" waarmee de bakker en de melkboer rijden. Aangezien het arti kel evenwel niet meer bestaat, zou men kunnen concluderen dat alle voertuigen onmiddellijk tot stilstand moeten komen zodra de bestuurder het bedieningstoestel loslaat. Hoofdinspecteur Van Kats zegt de ernstige kost wel met een grapje te kunnen larderen, zonder daarbij van de nieuwe regels af te wijken. „Hoe klein kunnen kinderen zijn?" Ant woord: „Drie millimeter!" Artikel 95 II blijkt te bepalen, dat kinderen onder de twaalf jaar in een auto slechts behoeven te beschikken over een vrije ruimte van 0.30 cm. Een on schuldige fout van de corrector van het Staatsblad die de „c" vergat te schrappen. De chef van de verkeerspolitie te Groningen vindt dit een typerend voorbeeld van de nonchalance waar mee de wetgever zijn werk heeft ge daan. Hij bewijst dat nader met ar tikel 110 III van de nieuwe regels. Hieruit blijkt, dat een voetganger die rustig op het trottoir loopt en bij een kruising de hoek wil omslaan, met ingang van 1 januari moet wachten tot het verkeerslicht, eigenlijk alleen bestemd voor het rijverkeer, naast hem op de weg, op groen is gespron gen. Dit vloeit voort uit de bepaling, dat voetgangers volgens artikel 2 wegge bruikers zijn geworden, terwijl arti kel 110 III nadrukkelijk stelt, dat de verkeerslichten voor alle weggebrui kers gelden. De heer Van Kats zegt, dat niet al leen voetgangers voor vreemde situ aties komen te staan, maar dat ook de fietsers, formeel gesproken, na 1 januari in een eigenaardige positie komen. Wanneer er een draad van de fietsdynamo losraakt, zal een fietser als een haas een gevarendrie hoek op ongeveer dertig meter af stand van zijn voertuig moeten zet ten, in de richting van het achterop komende verkeer. In artikel 78 staat namelijk, dat een gevarendrie hoek moet worden neergezet, indien van een stilstaand voertuig de ver lichting in het ongerede is geraakt. En een fiets is een voertuig. Hoofdinspecteur Van Kats is ervan overtuigd, dat de politiekorpsen in Nederland voor allerlei moeilijkhe den komen te staan, wanner zij moe ten optreden aan de hand van zul ke duidelijke vergissingen van de overheid. Er is, zegt hij, geen en kele wegbeheerder in Nederland die weet wanneer hij het nieuwe bord „einde van alle verboden" wel of niet mag toepassen. Een richtlijn hierover is niet verschenen. Ernstiger acht hij het feit, dat in een straat met verkeer uit beide richtingen, waar aan de rechterkant een parkeerverbod geldt, voortaan niet meer links mag worden gepar keerd. Artikel 80 stelt namelijk dat de bestuurder zijn voertuig slechts aan de uiterste rechterzijde van de rijbaan mag stilzetten, behalve wan neer daar een stopverbod geldt of een trambaan ligt. Dit betekent, dat de automobilist die na lang zoeken aan de linkerkant een gaatje ziet om zijn wagen kwijt te raken in een straat waar de uitzonderingsregels niet van toepassing zijn, niet schuin mag oversteken. Hij moet eerst maar zien te keren om daardoor „aan de uiterste rechterzijde" te komen. Politiechef Van Kats acht dit een aanzienlijk gevaarlijker manoeuvre dan het schuin naar links oversteken. Bovendien vreest hij een ernstige be lemmering van het verkeer, aange zien parkeerverboden vrijwel altijd voor smalle straten gelden, anders Hoofdinspecteur L. G. van Kats (links) en inspecteur E. E. Nordholt uit J Groningen, die een kritische studiie hehben gemaakt van de nieuwe ver- keersregels en daarbij vele merkwaardige aspecten op het spoor z(jn ge- I komen. J I zouden zij geen zin hebben. De ke rende automobilist zal maar al te gauw geneigd zijn om „zagend" te gaan keren, om zo snel mogelijk bij dat begeerde parkeerplaatsje te ko men. De heer Van Kats koppelt daar nog een voorbeeld aan vast. Hij zegt: „Stel dat die man een paar straten verder pas kan keren. Hij rijdt snel terug, geeft geen voorrang aan rechts, er gebeurt iets en hij rijdt door. Weet u wat een agent dan voortaan in zijn verbaal moet zetten Reed door met een auto, zijnde een motorrijtuig in de zin van de Wegen verkeerswet, tevens zijnde een mo torvoertuig in de zin van het Regie- ment Verkeersregels en Verkeerste- kens! Dat komt omdat men 't woord „motorrijtuig' 'uit de nieuwe regels I heeft geschrapt en het heeft laten J staan in de wet". „Wanneer een automobilist 'n mis- j drijf (doorrijden na aanrijding) be- J gaat, zit hij in een rijtuig en als hij daarbij ook nog een overtreding be- J gaat (geen voorrang geven), dan zit i hij in een voertuig. Lang leve de duidelijkheid!" Hoofdinspecteur Van Kats zegt, dat j hij zo nog wel een tijdje kan door- j gaan, maar het voorlopig welletjes j vindt. Zijn laatste woorden: „Dat nieuwe reglement is misschien wel gemakkelijk leesbaar, maar daarom J nog niet gemakkelijk te hanteren." NEW YORK De New York Times heeft in een hoofdartikel commentaar geleverd op de woorden van kardinaal Spellman, de aartsbisschop van New York, die als aalmoezenier van de Amerikaanse strijdkrachten in zijn kerstpreek in Viëtnam had gezegd, dat de oorlog aldaar gevoerd werd om de beschaving te redden en dat de Ameri kaanse soldaten tevens „soldaten van Christus" waren. 0 Het geïllustreerde weekblad „Re- vu" begint half januari, als enig Nederlands tijdschrift met de publika- tie van een feuilleton uit het boek „The death of a president" van William Manchester. Het worden onverkorte publikaties, derhalve de volledige tekst zoals die aanvankelijk beschikbaar was gesteld voor tijdschriften. PALERMO Het provinciale be stuur van het autonome gebied Sicilië is woensdagavond afgetreden, nadat de ontwerpbegroting voor het komende jaar als gevolg van het overlopen van de socialisten uit de coalitie met de chris ten-democraten, naar de oppositie, met 47 tegen 42 stemmen was afgewezen. Er broeide al geruime tijd een conflict in de coalitie, naar aanleiding van de verwoesting van een deel van de stad Agrigento op 19 juli van dit jaar brj een aardverschuiving, waarvoor de so cialisten het christen-democratische ge meentebestuur in grote mate verantwoor delijk stellen. WENEN De Roemeense kiezers zullen voortaan bij verkiezingen voor de grote nationale vergadering de mogelijk heid hebben van keuze tussen enige kandidaten. Naar de correspondent van het Tejechoslowaakse persbureau Cete- ka namely k uit Boekarest meldt, zullen op grond van een deze woensdag door het Roemeense parlement aangenomen nieuwe kieswet meer dan een kandidaat per kiesdistrict kan worden gesteld, waarbij dan het hoogste aantal verkre gen stemmen doorslaggevend zal zijn. Tot nog toe kon er per district slechts een kandidaat zijn. Recht tot het voor stellen van kandidaten hebben de com munistische partijorganisaties, de vak verenigingen, de landbouw-produktiege- nootschappen, jeugd-, vrouwen- en ande re organisaties. In het bestaande een partijstelsel komt geen verandering. BONN De „Stuttgarter Zeitung" trekt in een artikel over de huidige stemming in West-Duitsland een paral lel tussen de republiek van Weimar en de Bondsrepubliek en verklaart dat de Duitsers van nu evenals die van de ja ren twintig de mening zijn toegedaan, dat ,de anderen in alles ongelijk hebben'. De Duitser voelt zich miskend, verra den, vernederd en uitgebannen. Hij zoekt daarom zfln toevlucht in een houding van hoogmoed en medelijden met zich zelf. De politieke thema's zijn anders dan die tydens de republiek van Wei- mar, maar de melodie is gelijk gebleven, aldus het blad. Het verzet is nu gericht tegen het schuldcomplex, de ontwikke lingshulp en de invloed der Amerika nen. Het blad schrijft dat de kardinaal als Amerikaans burger alle recht had om zijn gevoelens tot uitdrukking te bren gen, zoals ook president Johnson die bij zijn bezoek aan Viëtnam na de confe rentie van Manilla in oktober jl. onge veer hetzelfde zei „in even ongelukki ge, zij het meer huiselijke taal" waar in hij de soldaten aanspoorde er voor te zorgen dat zij „met de huid van de beer" thuis zouden komen. Men zou kunnen zeggen, aldus de New York Times, het waren twee Amerika nen, twee patriotten die onder een zeer emotionele druk spraken, maar toch hadden zij dat niet moeten doen, want de een is een politieke leider van een groot volk dat in deze oorlog eerder naar een eervolle vrede dan naar een militaire overwinning streeft en de ander is een drager van het geestelijk gewaad met een hoge rang in een gro te kerk welker Paus niet voor een overwinning heeft gepleit, maar voor een door onderhandelingen te bereiken „vrede in vrijheid en rechtvaardig heid". Natuurlijk behoeft kardinaal Spell man niet dezelfde opvatting als paus Paulus te hebben over een wereldlijke zaak als die van de Viëtnamese oorlog, aldus het blad, maar hij had de jonge Amerikanen die daar zo ver van huis een verschrikkelijke ervaring opdoen, ook kunnen sterken en bemoedigen zon der op te roepen tot wat een algehele overwinning betekent. BERLIJN De burgemeester van West-Berlijn, Heinrich Albertz, heeft be kendgemaakt, dat de in zijn stadsdeel veroordeelde politieman Hans Weiss is uitgewisseld tegen vier politieke gevan genen uit Oost-Duitsland. De 61-jarige Weiss werd op 14 sep tember j.l. tot elf jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij gedurende elf jaar belangrijke gegevens betreffende de cri minele politie in West-Berlijn had ver strekt aan het Oostduitse ministerie voor Staatsveiligheid. De vier gevangenen te gen wie hij is uitgewisseld, zouden af komstig zijn uit de Bondsrepubliek of West-Berlijn. ALGIERS De volksbeweging voor de bevrijding van Angola (M.P.L.A.), heeft bekendgemaakt dat de vrijheids strijders van de beweging, tussen 27 november en 8 december 70 Portugese soldaten hebben gedood. Volgens een communiqué, dat de or ganisatie in Algiers heeft bekendge maakt, hebben de bloedigste gevechten zich op 21 en 22 november in het ge bied Kaloenda voorgedaan. Er zijn toen 62 Portugese soldaten gedood. ,,Onze vrijheidsstrijders hebben geen verliezen geleden", zo meldde het com muniqué verder. Anti-Portugese opstandelingen hebben beweerd, dat zij 279 Portugese solda ten of „Afrikaanse huurlingen" hebben gedood in de periode van 1 september tot en met 28 november in Portugees Guinea. Voorts werd in het communiqué, dat door de „Afrikaanse Onafhankelijk heidspartij van Portugees Guinea" werd uitgegeven, melding gemaakt van het neerschieten van een Portu gees vliegtuig van het type Dornier op 1 november, alsmede van het opblazen van vijf gepantserde militaire voertui gen. Een woordvoerder van het Portuge se ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft de berichten dat het de versche ping van Zambiaans koper vanuit Mo zambique en Angola zou hebben verbo den, tegengesproken. In Loesaka deden gisteravond berich ten de ronde, als zou Portugal het ver- (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Genees kunst heeft donderdag in een twee uur durende vergadering met tien tegen vier stemmen besloten geen gebruik te maken van het recht van veto, indien de Landelijke Huisartsen Vereniging (L.H.V.) zou besluiten tot een breuk met de ziekenfondsen. Drie hoofdbe stuursleden waren tijdens de stemming niet meer aanwezig. Dit vernemen wij van de officiële woordvoerder van het centraal bestuur van de L.H.V. Slechts een kleine minderheid van het centraal bestuur van de L.H.V. voelt er voor in te gaan op het voorstel van minister Veldkamp om per 1 janu ari 8 procent honorariumverhoging te krijgen en 51 procent uitgesmeerd over de daarop volgende drie jaren, „indien de sociaal-economische situatie dit toe laat". Het grote struikelblok is vooral, dat van de minister geen garanties zijn te verkrijgen, dat de artsen die 51 pro cent daadwerkelijk zullen krijgen. Voor aanvaarding van het aan de hand van het rapport-Van der Ven verkregen voorstel van dr. Veldkamp zijn drie centrale bestuursleden; tegen zijn er acht. Vanavond zullen de huisartsen, tij dens een algemene ledenvergadering in het jaarbeursrestaurant te Utrecht moeten beslissen. Dat de kans op een „ja" niet groot is, blijkt uit de stem menverhouding binnen het centraal be stuur van de L.H.V. De gezamenlijke ziekenfondsen wach ten de uitslag van de vergadering van de artsen met spanning af. „Als het tot een breuk komt, weten we niet waar we aan toe zijn. Of er een terugbeta lingsregeling wordt getroffen en tot welk bedrag weten we niet", aldus een woordvoerder van de gezamenlijke zie kenfondsen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft donderdagmiddag de P.v.d.A.- njotie over de oorlog in Viëtnam ver worpen met 74 tegen 35 stemmen. De P.v.d.A.-fraetie kreeg steun van de P.S.P. en de anti-revolutionairen mej. Rutgers en de heer Van Bennekom. In de motie, die woensdag was in gediend door de heer G. Ruygers, werd de regering gevraagd er bij de Verenig de Staten op aan te dringen alles na te laten, wat de door dit land zelf gevraag de bemiddelingspogingen van Oe Thant zou kunnen bemoeilijken. De beide a.r.-leden en de P.S.P. stem den voor, omdat zij stopzetting van de bombardementen op Noord-Viëtnam, die indirect door de motie wordt bepleit, zeer dringend noodzakelijk achten. De rest van de Kamerleden vond de motie overbodig. De inhoud ervan wordt, volgens hun, al gedekt door de motie- Nederhorst, die de Kamer begin decem ber heeft aanvaard. De Tweede Kamer nam vervolgens de begroting van Buitenlandse Zaken yoor 1967 aan met de stemmen van de P.S.P. en de C.P.N. tegen. zenden van Zambiaans koper per spoor naar de havens Beira in Mozambique en Lobito in Angola stop hebben ge zet. „De werkelijkheid is echter dat de spoorwegverbinding naar Lobito door terroristen buiten gebruik was gesteld, terwijl wat de spoorverbinding naar Beira betreft, Portugal slechts verant woordelijk is voor het traject, dat loopt van Umtali in Rhodesië tot Bei ra, zodat Portugal niet aansprakelijk gesteld kan worden voor moeilijkheden die de regering van Loesaka in Rhode sië kan ondervinden," aldus het Portu gese ministerie van Buitenlandse Za ken. In de ouderdom van 72 jaar is ten gevolge van een hartaanval te Gouda overleden dr. C. Steenblok, presikanl hij de gereformeerde gemeente in Ne derland aldaar. Dr. Steenblok heeft in het kerkelijk leven een vooraanstaande plaats inge nomen. Hij werd op 4 mei 1894 gebo ren te Nieuwdorp In Zeeland en ging eerst op latere leeftijd studeren. Hij ontving zijn opleiding aan de theologi sche Hogeschool van de gereformeerde kerken te Kampen om in 1925 kandi daat te worden. 31 juli van dat jaar werd hij te Lopik in het predikambt beves tigd. Om gezondheidsredenen ging hij al in februari 1935 met emeritaat en ves tigde hij zich te Rotterdam. Na twee jaar werd hij opnieuw beroepbaar ver klaard. Hij brak met de gereformeerde ker ken, hij werd predikant bij de gerefor meerde gemeente te Poortvliet. Inmid dels was dr. Steenblok in 1941 aan de V.U. gepromoveerd tot doctor in de the ologie op een proefschrift getiteld Voe-, tius en de sabbat. De overledene dien de de gemeente van Rotterdam-Cen trum en deed in 1946 intrede te Gouda. Een theologisch geschil in de kring van de gereformeerde gemeenten deed hem deze verlaten en zich voegen bij 'n nieuwe gemeenschap, de gereformeer de gemeenten in Nederland. Dr. Steen blok is ook docent geweest aan de theo logische school te Kampen en was laat stelijk redacteur van het blad van de gereformeerde gemeenten in Nederland „De Wachter Sions" BRUSSEL De Belgische nationale gemengde mijncommissie heeft een be ginselakkoord bereikt inzake verhoging van de lonen van de mijnwerkers, de nieuwjaarspremie en de werkkledingver- goeding per 1 januari a.s. Hoeveel die verhoging bedraagt is in het officiële communiqué niet meegedeeld. Wel werd bekendgemaakt, dat het akkoord even eens voorziet In een verhoging van 50 procent van het vakantiegeld voor de derde vakantieweek. De vakbonden zul len ïn de eerstkomende dagen hun me ning over dit akkoord bekendmaken. De woordvoerder van de werkgevers vertegenwoordigers verklaarde na de vergadering, dat dringende maatregelen nodig zijn om de concurrentiemogelijk- heid van de Belgische economie te hand haven en te verbeteren. Hij zei voorts, dat de werkgeversafvaardiging, die ken nis had genomen van de houding der re gering inzake de sociale programmatie van de gesubsidieerde bedrijven, be treurde dat in de huidige toestand loons verhogingen werden verleend, die niet gecompenseerd werden door een grotere produktiviteit. BRUSSEL De Brusselse binnenstad is donderdagmiddag tegen vijf uur het toneel geweest van enorme verkeersop stoppingen door het uitvallen van de elektriciteit. Op kruispunten vooral liep het verkeer volledig vast, mede omdai er nogal wat trams midden op straat stil stonden. Op het ondergrondse cen traal station, moesten de reizigers hun weg in het donker proberen te vinden. De stroomonderbreking, als gevolg van een defect in een transformatorsta tion, kon na een half uur worden opge heven. Het duurde echter nog geruime tijd voor het verkeer weer vlot liep. 9 Wortmann N.V. vestigt een nieuwe industrie te Wildervank op basis van een contract met Buil General Electric Nederland N.V. te Amster dam. In het bedrijf te Wildervank zul len onderdelen voor computers en ponskaartenapparatuur worden ver vaardigd. Met de produktie is reeds een aan vang gemaakt. Indien de gang van za ken zich volgens de prognoses zal ont wikkelen, verwacht Wortmann in de loop van 1967 een bezetting van onge veer 150 personen. De Finse hoofdstad Helsinki, heeft een zware sneeuwstorm moeten verwerken. Op het plein voor de koepelkerk weet de jeugd er wel raad mee. y^ls we mogen afgaan op de schoon heid van de kalenders, die we tot nu toe ter bespreking hebben ontvangen, wordt 1967 maar een saai jaar. Nu is schoonheid weliswaar niet het belang rijkste element van een kalender (we hebben vaak nauwelijks tijd om 'n blik op de data te slaan, laat staan dus op de afbeeldingen), maar zij is toch wel welkom, om desnoods ongemerkt aan ons alledaagse leven een beetje kleur te geven. Maar die kleur kan gauw ver bleken, als de vervaardigers van kalen ders zich enkele jaren achtereen aan eenzelfde procédé houden. Vooral in de fotokalenders schuilt dit gevaar. Maar een heel enkele springt er ondanks de conventionele aanpak uit: die waarin de Esso ons weer „Langs Europaden met Nederlandse fotografen" voert. De na tuuropnamen zijn niet alleen knap, maar ook boeiend en sfeervol, met na me die uit Italië en Bulgarije. Het ware te wensen dat degenen die een fotokalender presenteren, een voor beeld zouden nemen aan de stad Wup- pertal. Daar heeft men de eigen woon plaats op zeer aantrekkelijke kleurenfo to's vereeuwigd, waarbij men geenszins het fotografische element heeft ge schuwd. Óp de vraag van Toon Hermans „Wat wuppert daar in Wuppertal?" zou men op grond van deze kalender kun nen zeggen: heel wat, want de ritmiek speelt in de fotocomposities een voorna me, soms fascinerende rol. Bij de kalenders van Wuppertal en ztj het in mindere mate, de Esso steken die van andere instellingen qua zeggings kracht niet gunstig af. Pon's Automo bielbedrijf N.V. te Amersfoort (maand- kalender), Hendrix' pluimvee- en vee voederfabrieken N.V. te Boxmeer (id.), en de Volkswagen („Vogelvrij-Wereld wijs" gedoopt, ook een maandkalender) en Martinair Nederland (twee-maande lijks) hebben voor aardige foto's ge zorgd waarop uiteraard,het produkt een min of meer opvallende rol speelt - maar veel meer valt er ook niet van te zeggen. Van Koningsvel en Zoon N.V. was het een goed idee, een twaalftal vergrote op namen van vlinders uit de collectie van het Rijksmuseum van Natuurlijke His torie te Leiden uit te geven, met achter in een aantal nuttige gegevens over el ke vlinder. Voor liefhebbers om van te smullen! Van Pro Juvenkite is er weer de Oranje-kalender, die zijn weg wel zal vinden. Op het januariblad prijkt uiter aard een foto van prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven. Degenen die graag naar oude rijtui gen kijken, kunnen hun hart ophalen aan de maandkalender van Mercedes- Benz, waarin echter ook afbe'eldingen van eigentijds vervoer niet ontbreken. Ook de Hollandse Sociëteit van Le vensverzekeringen N.V. Anno 1807 weer een blik in het verleden, en wel in wierp een goede gewoonte getrouw, het achtiende-eeuwse pand aan de Am sterdamse Herengracht, dat in 1967 zes tig jaar de hoofdzetel van dat bedrijf is. Ook nu weer een stijlvolle, goed ver zorgde kalender. Wat de kunstkalenders betreft: H. J. Reesink en Co. N.V. te Zutphen zorgde voor een kwartaalkalender op mooi pa pier, met tekeningen die H. E. Rooden- burg in Groningen. Zierikzee, Bolswara en natuurlqk Zutphen vervaardigde. Ook hier echter geen typisch-heden- daagse vormgeving. De fleurige B..P.M -maandkalender toont nog wel enkele twintigste-eeuwse invloeden in zijn il lustraties (Dufy, bijvoorbeeld), maar in artistiek opzicht overtuigt een en an der toch maar weinig. Wel prettig is, dat in de sector van de meer prozaïsche kantoorkalenders enige hedendaagse artistieke vormge ving valt te bespeuren, zoals in de jaar kalenders van de Leidsche Onderwijsin stellingen en de N.V. Noord-Nederland se Drukkerij te Meppel die in het mid den van het blad een kleurhoutsnede van Arnold Berbers liet afdrukken. J.v.d.K. 0 De Duitse douane heeft aan de grens bij Aken een 22-jarige Nederlander gearresteerd, die ruwe diamant ter waarde van ongeveer 9.000 gulden bij zich had en in zijn auto bovendien een doos met verdovende middelen had ver stopt. De man was op weg naar Ne derland. MOSKOU. De aquarellen van Mare Chagall, die sinds 1930 op last van Sta lin waren opgeborgen, zijn in Moskou voor het eerst sinds 30 jaar weer te be zichtigen. Zij vormen een onderdeel van een ten toonstelling waar ook werken van an dere Russische schilders hangen. Chagall, een van de grote 20ste eeuw- se meesters, werd in Rusland geboren, maar verliet het land in 1922 voorgoed, na de bolsjewistische revolutie. Sinds die tijd heeft hij in de Verenigde Staten en in Frankrijk gewoond. In de jaren '30 verbood 'Stalin abstrac te kunst. Na die tijd hebben de meeste werken opgeslagen gelegen in de galerij Stretijakof in Moskou. In het Joodse staatstheater in Moskou hebben verschil lende werken van Chagall echter nog tot in 1949 gehangen. ri f PALERMO Op Sicilië, dat nog on langs werd opgeschrikt door het verzet van een meisje tegen de traditie dat een meisje met haar ontvoerder in het huwelijk hoort te treden, heeft zich het tegenovergestelde voorgedaan zij wil wel maar hij weigert. De ouders van de 14-jarige Elvira Girgenti hebben de 21-jarige Franco Mazzola en zijn twee vrienden in staat van beschuldiging gesteld, omdat zijn hun dochter op 19 november op een plein in Palermo hebben ontvoerd. Het ouderpaar heeft meegedeeld dat er niet onmiddellijk een aanklacht was ingediende, omdat Mazzola „zijn" Elvi ra een week later weer naar huis had gebracht, waarna hij te kennen had ge geven dat hij met haar wilde trouwen. Volgens de ongeschreven wetten van het eiland zou hierdoor „haar eer" zijn gered. Volgens de ouders van het meisje is Mazzola later echter van gedachten veranderd en zou hij hebben gezegd „ik ga liever de gevangenis in dan dat ik trouw". Krachtens de Italiaanse wet, vervalt de aanklacht automatisch als Mazzola met Elvira trouwt. Het meisje heeft de politie verteld dat zij nog steeds met hem wil trouwen, hoewel zij er „nauwe lijks enthousiast" over was. De Siciliaanse bevolking is de laatste weken verschillende malen opgeschrikt doordat de meisjes van het land zich niet langer aan de „erecode" wensen te houden. Op 17 december veroordeel de een rechtbank in Trapani. Filippo Melodia tot 11 jaar gevangenisstraf we gens ontvoering van de 17-jarige Franca Viola, die later weigerde met hem te trouwen. Zes dagen later arresteerde de poli tie de 28-jarige Andrea Virtuoso, die zijn vroegere verloofde, de 22-jari- ge Mattea Ciaravolo, had ontvoerd. Na 4 dagen door hem gevangen te zijn ge houden werd 't meisje door de politie bevrijd. „Ik ben liever dood dan zijn vrouw", zo gaf Mattea onomwonden te kennen. MILAAN De Italiaanse toeristenin dustrie heeft dit jaar nieuwe recordcij fers geboekt, zo heeft de Italiaanse mi nister voor Toerisme, Achille Corona in een interview, dat hij aan het Milanese financiële dagblad „II Globo" had toe gestaan. medegedeeld. ADVERTENTIE reis. per uxe Touringosir mei overnachting opheenrit «n verblijf in: DIRK VAN DEN BROEKs modern-gezellige VAKANTIEOORD ,n Rive» - Italië hollandse Leuken kinderen reductie volop verrnaakizvvemmen. zonnen.minigolf. bcwling, bingo,-feeda\onden, enz. kinderbad en speeltuin Wiltu opeigen gelegenheid? PEJ2 WEEK p. pers OA. PER. WEEK p. pers. va.OU. luxe bungalowcaravon. Yfcaag kleunentolder Sfeserveer nu REÖORGiANISATlE horecabedr. en supermarlden BlLDSSDUKSTK 126 AAA&TQ2n*W\ (w) "tel. 020-122750 postbu&6029 Hij verklaarde dat indien de uiteinde lijke cijfers over het jaar 1966 zullen zijn verwerkt, er zeker twee nieuwe re cords zullen zijn gevestigd. Het aantal toeristen, dat een bezoek aan Italië bracht, zal tot 25 miljoen zijn gestegen, terwijl het totale aantal overnachtingen 100 miljoen zal bedragen. Het vroegere topjaar was 1965 toen 23.795.200 toeristen een bezoek aan Ita lië brachten, waarbij het totaal aantal overnachtingen meer dan 97 miljoen be droeg. Voorts hebben de toeristen in de eer ste tien maanden van 1966 reeds meer aan buitenlandse valuta uitgegeven dan in geheel 1965. Minister Corona voegde er nog aan toe, dat de actieve betalingsbalans aan de inkomsten van de toeristenindustrie te danken was. MADRID. Tegen de Spaanse schrij ver Fernando Isaac Hernandez Mon- tero, die beschuldigd is van het publice ren van een roman na geweigerd te hebben er op advies van de censor wijzi gingen in aan te brengen, is een gevan genisstraf van een jaar en een boete van 20.000 peseta geëist. Isaac had getracht zijn roman „Al- rededor de un dia de abril" (Op een dag in april) te publiceren, voordat de nieu we perswet in werking zou treden. De officiële censor adviseerde hem enkele woorden te veranderen en enkele alinea's te schrappen, maar de schrijver weiger de en het boek werd niet gepubliceerd. Volgens de openbare aanklager bij het Madrileense „Hof van order" het eni ge tribunaal in Spanje waar politieke misdaden worden berecht heeft Isaac zijn roman opnieuw ter inzage aan de censuur gegeven toen de nieuwe perswet in werking trad. Deze wet schafte di recte censuur af ten gunste van „vrij willig overleg" tussen de betrokken schrijvers en autoriteiten. De censuur schatte de door Isaac aangebrachte wij zigingen echter „niet terzake doende" en verbood publikatie van het boek.

De Vallei | 1966 | | pagina 8