Notaris Maris legt zijn functie neer REPARATIE. LEVERANTIE BENEDEN F 25,-- UITSLUITEND A CONTANT Kleine reparaties aan auto contant in Veense garages Ede zonder Geref. Gem. 21 JAAR TERUG Unieke nieuwjaarsbijeenkomst in donkere hongerwinter 1945 Marinier raakt 3 maanden zijn rijbewijs kwijt Al bijna actief in dertig jaar Veenendaal Boerenraadslid G. de Meijer (Ede): Grüne Polizeizong mee EERVOL ONTSLAG DOOR KONINGIN Gemeente doet onverwacht inval in Ederveen U HET WOORD y» Denk overal en altijd weer aan het kind in 't verkeer KANTONGERECHT WAGENINGEN Werkzaam DE GARAGEHOUDERS: DE HAAS N.V. 3EÖR. H0GEND00RN J. JANSEN Zn. KOLK V DAAL V.A.B. KIRPESTE1N N V. R. VONK N.V. GARAGE V. VJK AUTO- UNIE N.V. DE KLOt Mist u uw dagblad DE VALLEI BEL tot 17.30 uur 3550 na 17.30 uur tot 19.30 uur 4163 VEENENDAAL 's Zaterdags 16.30-17.30 uur Telefoon 4163. In „Eltheto Ruiling Evacuatie UW BRIL EEN SIERAAD De juiste weg voor al uw vervoer naar: AMSTERDAM - UTRECHT - ARNHEM AMERSFOORT - HILVERSUM - 't GOOI Exp. VAN ECK - E.V.E. 4067 ZATERDAG SI DECEMBER 1966 VEENENDAAL Notaris P. W. Maris is met ingang van 1 januari 1967 door H.M. de Koningin eervol ontslag uit zijn ambt verleend. Om gezond heidsredenen zal hij op 68-jarige leeftijd van zijn pensioen gaan genieten; de pensioengerechtigde leeftijd voor het notarisambt gaat in normale gevallen met 70 jaar in. De heer Maris, die zich in 1939 in Veenendaal vestigde is een geziene figuur in de gemeente, die een grote kern van relaties had opgebouwd en zich bijzonder goed thuisvoelde in de Veenendaalse samenleving. Zijn echtgenote, mevrouw J. Maris-Keulemans, zei ons gisteren, dat haar man er altijd naar had gestreefd zijn kantoor in een kleinere gemeente te ves tigen. „Hij houdt niet van de stadskantoren. Hoewel we in Veenendaal 'n nog al ongelukkige start hebben gehad, we begonnen net voor het uitbreken van de oorlog, heeft het werk ons hier steeds geboeid. Veenendaal is voor een no taris een prettige plaats om in te werken". In de vacature die nu is ontstaan zal voorlopig worden voorzien door kandidaat-notaris J. Hage. Het zal zeker nog acht maanden duren voordat er een opvolger voor notaris Maris is be noemd. v ADVERTENTIE De heer Maris werd in 1898 in de Brabantse gemeente Klundert geboren en doorliep in Rotterdam de Christelijke H.B.S. Daarna begon hij zijn notariële studie, die hij afrondde met een gun stig afgelegd staatsexamen. In 1927 werd hij kandidaat-notaris. In deze vooroorlogse jaren was een dergelijke functie geen sinecure. De praktijk wees uit, dat slechts een kwart van de studenten voor het staats examen slaagde. Later werd het notari aat een universitaire opleiding. De heer Maris was na zijn studie korte tijd in Ridderkerk werkzaam, la ter vestigde hij zich in Barneveld. Daar leerde hij zijn vrouw kennen, die de zelfde studie had gevolgd en eveneens op het kantoor van een notaris werkte. „In 1939 zijn we getrouwd en mijn man had toen al naar Veenendaal ge solliciteerd. Het was een reuze bof dat hij werd benoemd. In Veenendaal was voor ons in het begin weinig te doen. De mensen dachten dat het dorp Vee nendaal het zwaar van de oorlog te verduren zou krijgen en van koop en Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie Geachte redactie Soms ben ik van mening, dat uw blad objectieve berichtgeving voorstaat. Hoor en wederhoor worden vaak naast elkaar geplaatst of uw berichten worden zo doorgegeven, dat de objectiviteit daaruit kan blijken. Helaas vond ik dat niet in uw ver slag van de protestmars, die de Zuid- molukkers in Den Haag hebben gehou den op de zeventiende verjaardag van hun republiek. Ik wil geenszins goedpraten, dat jon geren van deze republiek stenen sme ten naar de Indonesische ambassade. Evenmin is goed te praten, dat men destijds een poging tot brandstichting ondernam. Als een officier van JusTïtie daartegen een straf eist, kan dat in ons rechtsbestel geen verwondering wekken, want er zijn strafbare feiten gepleegd. Wat wel verwondering wekt, is, dat men in Nederland geen enkel begrip (meer) kan opbrengen voor het recht van de republiek der Zuid-Molukken. Dat ook u dit niet meer kunt, blijkt uit het slot van uw bericht, in uw blad van heden, waar u schrijft: Hun demonstratie gold 'n protest te gen het onrecht, dat de Zuidmolukkers, NAAR HUN MENING, is en wordt aan gedaan. Drie woorden, waaruit blijkt, dat u niet op de hoogte bent van de feiten, heb ik kapitaal geschreven: NAAR HUN MENING. Mag ik hiertegenover dan stellen, dat de republiek der Zuid-Mo lukken geen fictie, maar een realiteit is! De republiek verwezenlijkte haar zelf beschikkingsrecht op RECHTMATIGE wijze, want haar proclamatie is gebas- seerd op de grondslag van de op 27 december 1949 in werking getreden nieuwe RECHTSORDE voor Nederland en Indonesië, hetgeen bevestigd is in: 1 De uitspraak van de Nederlandse vereniging voor Internationaal recht, uitgebracht in haar vergadering te Rotterdam op 24 juni 1950. 2. Het vonnis van de President van de Arrondissementsrechtbank te Am sterdam op 2 november 1950. 3. Het vonnis van het Gerechtshof te Amsterdam op 8 februari 1951. 4. Het vonnis van de President van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gra- venhage op 21 december 1950. 8. Het vonnis van het Gerechtshof te 's-Gravenhage op 22 januati 1951. Het Arrest van de Hoge Raad der Nederlanden van 2 maart 1951. 7. Het vonnis van de Raad van Justitie in Nieuw-Guinea op 7 maart 1952. 8. Het vonnis van de President van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gra venhage op 10 februari 1954. Is het dan verwonderlijk, dat een volk, welks leider kort geleden koelbloe dig werd vermoord, ZONDER ENIG PROTEST van Nederlandse zijde, daar tegen protesteert en enkelen hun emo ties niet kunnen bedwingen en tot onge oorloofde daden komen? Temeer nu zij zien, dat hun bestaande en bevestigde rechten steeds vaker met voeten getre den worden. Waarom wel protestmar sen over Viëtnam, waarvoor Amerika verantwoordelijk is? Vanwaar de grote verontwaardiging over een apartheid in Zuid-Afrika? Waar blijven de betogers voor RECHT EN VRIJHEID als het gaat over een zuiver Nederlandse aangele genheid? Men tracht wel de misstan den in andere landen aan te wijzen, maar zwijgt over grote onrecht, dat wij als Nederlanders dagelijks bedrij ven tegenover de republiek der Zuid- Molukken. Mag ik hier het spreekwoord van de balk en de splnter toepassen op ons ei gen volk? Nogmaals, hun uitspattingen keur ik niet goed, maar ik verwacht wel enig begrip voor het onrecht dat het volk der Zuid-Molukken wordt aangedaan. C. Kramer. verkoop van onroerende goederen kwam daarom maar weinig terecht". Na de oorlog volgde er een drukke periode. Steeds meer Veenendalers von den de weg naar het notaris-huis, al ging dat nog wel eens met wat schroom. Notaris Maris toonde daar begrip voor. Hij liet 'n bord in de tuin aanbren gen om zo een achteringang te cre- eren Twintig jaar lang is hij ouderling ge weest van de Geref. kerk. Daar naast vervulde hij nog enkele andere functies in het kerkelijk leven. Ook mevrouw Maris stelde haar activi teiten ter beschikking van de gemeen schap. Zij is penningineesteresse van het bestuur van de Chr, Huishoud school. Bovendien heeft zij enkele ande re functies op onderwijsgebied buiten de plaats Veenendaal jarenlang uitgeoe fend. De tijd is nu aangebroken, dat er wat meer rust in het notaris-huis aan de Hoofdstraat zal komen. Het einde van een werkzaam leven heeft zich, al thans voor de heer Maris aangekondigd. De liefhebberijen waarvoor steeds weinig tijd is geweest, zullen nu meer aan bod komen. De heer Maris heeft de natuur tot zijn grootste hobby gemaakt. „Ik weet wat notaris zijn betekent en daarom ben ik blij dat ik altijd kandi daat-notaris ben gebleven. Trouwens, vroeger kon een vrouw geen notaris worden. Nu is dat veranderd"zegt mevrouw Maris tenslotte. De tijden veranderen. Op Hoofdstraat 28 zal het stiller worden -A. VEENENDAAL In navolging van een maatregel die al in vele grote ste den is genomen, zullen acht grote Vee nendaalse garagebedrijven met ingang van 1 januari geen facturen meer ver zenden voor kleine reparaties beneden f 25,-, die nu contant zullen moeten worden betaald. Onlangs hebben de garagehouders 'n vergadering belegd, waar deze gedach te naar voren is gekomen. Voorzitter van deze bijeenkomst was de heer Kr. van Spanje. Hij deelde ons mee, dat de garages in principe wor den vrij gelaten om aan de nieuwe actie deel te nemen. „We willen proberen de administratiekosten te gaan beperken. In de garages is een bord opgehangen, waarop de klanten kunnen lezen dat we kleine reparaties graag direct willen af rekenen", zo deelde hij mee. Uit gesprekken met de chefs van di verse Veenendaalse garages is inmiddels duidelijk geworden, dat het in de prak tijk niet altijd mogelijk is om aan de nieuwe voorwaarde de hand te houden. Zo zei men ons bijvoorbeeld bij garage Van der Kolk: „Een zaak die tien wa gens bij ons in onderhoud heeft, om maar iets te noemen, kun je onmoge lijk gaan verplichten steeds met geld klaar te staan en dat is ook in geen geval onze bedoeling EDE De gereformeerde gemeente te Ede, behorende bij het verband van de (uitgetreden gereformeerde ge meenten In Nederland, heeft haar lees- diensten gestaakt en is hiermee opge houden te bestaan. De leden hebben zich gevoegd bij de grote gereformeer de gemeente van Veenendaal van ds. F. Mallan. Volgens het jaarboekje van 1966 telde de gemeente te Ede nog 24 leden en 36 doopleden. Ze werd op 3 maart 1933 door wijlen ds. J. Fraanje van Barne veld geïnstitueerd en werd vele jaren door de heer E. Veen als ouderling ge diend. In 1953 koos de gemeente de zijde van dr. Steenblok en trad mee uit het synodale verband van de gereformeer de gemeenten in Nederland en Noord- Amerika. Enkele jaren geleden werd de taak van de heer Veen overgeno men door ouderling J. van Holland. Daar deze echter ook voorging in vrije hervormde evangelisaties werd tenslotte het bestaan van de gemeente bedreigd. Wat er nu met het kerkgebouw aan de Bettekamp zal gebeuren is nog niet bekend. De heer C. de Haas, een van de di recteuren van De Haas N.V., zei dat er voor de klanten die hun reparaties en onderhoud op rekening laten verrichten niets verandert. „Voor iemand die wei nig in Veenendaal komt en die bij ons even zijn wagen laat doorsmeren liggen de zaken natuurlijk anders. Als we daarvoor een rekening moeten gaan schrijven en later nog eens een, zoals in de praktijk dikwijls gebeurt, blijft er voor ons weinig winst meer over. Het is dus zuiver de bedoeling, dat de administratiekosten worden gedrukt....". Bij garage Vonk hebben de chefs van de garage opdracht gekregen erop toe te zien, dat kleine reparaties con tant worden betaald. „Het is een ver zoek", zei de heer Van Spanje, „en we hopen dat de mensen er aan willen meewerken". EDERVEEN Volgens de heer G. Meijer, waarnemend-fractievoorzitter van de Boerenpartij in de Edese ge meenteraad, is het helemaal nog niet zeker dat de heer J. van Donkelaar en zijn gezin maandag uit hun clan destien gebouwde noodwoning aan de Schras zullen worden gezet. Persbe richten hadden gesuggereerd dat de woning maandag zou worden gesloopt de heer Meijer zei ons echter, dat de gemeente wellicht onverwachts een „inval" zal doen. Een krant had bovendien geschre ven dat het min of meer de taak van de Boerenpartij zou zijn cm het gezin Donkelaar aan een nieuwe woning te helpen. De heer Meijer bestempelde deze gedachte zonder meer als waan zin. „De mensen die het gezin eruit zetten, zijn ook verantwoordelijk voor een andere woning", zo zei hij. De Boerenpartij heeft nog geen plannen gemaakt om, als het tot sloop van de noodwoning zou komen, op grote schaal in Ederveen van de partij te zijn. „Maar als het zo ver is, komen we heus wel", besloot de B.P.-afgevaardig- de, „de hele affaire betekent, als de ontruiming doorgaat, weer winst voor de Boerenpartij Wijlen pastoor J. R. de Boer. De Veenendaler, de heer A. G. Steenbergen, heeft diverse interesses. Zijn voornaamste belangstelling gaat wel uit naar de Katholieke kerkgeschiedenis van Wageningen. Daar heeft hij al heel wat vrije tijd aan opgeofferd. Misschien is offer het juiste woord niet, want als goed katholiek geeft hem deze studie veel voldoening, waar nog bijkomt, dat de heer Steenbergen over deze materie regelmatig publiceert in de „Veluwepost". VEENENDAAL. Begin 1964, toen de heer Steenber gen nog in Alkmaar woonde, bracht hij als gewoonlijk een maandelijks bezoek aan zijn ouders te Wageningen. Daar las hij een artikel in „De Veluwepost"dat zijn bijzondere aandacht trok. Het was een citaat uit een toe spraak van de Doopsgezinde predikant ds. Dufour, op een interkerkelijke gebedssamenkomst in de Gereformeer de kerk aldaar, op 20 januari. Het door de verslaggever geciteerde gedeelte uit de voor dracht van de Doopsgezinde dominee luidde: „Ds. Dufour vervolgde zijn toespraak met een herinnering aan een samenkomst van verschillende Wageningse kerkgenoot schappen, waarop hij eveneens gesproken had. Dat was 19 jaar geleden, op 1 januari 1945, samen met pastoor J. R. de Boer, tijdens de evacuatie van de inwoners van Wage ningen naar Veenendaal. Het was toen een sterke troost, om elkaar in de ellende van de hongerwinter te ontmoettenaldus ds, Dufour". De vraag rijst: Waar werd deze bijzondere dienst gehou den, in welke kerk dus? Spraken er nog meer voorgan gers? Hoe was de belangstelling? Welke liederen werden er gezongen? Waaruit bestond de orde van dienst? De heer Steenbergen zou zichzelf niet zijn, als hij niet naarstig op zoek ging naar een antwoord op deze vragen Hij deed het met succes! Het bleek dat ds. Dufour zich nog wel het een en ander wist te herinneren. Wij geven hem hierbij het woord: „Het zat zo: De Wageningse bevolking was door de evacuatie naar alle kanten verstrooid. Wie familie in de noordelijke provincies had, vluchtte in de loop van de winter daarheen. Maar er bleven toch nog vrij veel Wageningers zitten in Ede, Veenen daal, Maarn, Driebergen, enz. In Vee nendaal was het Wageningse ziekenhuis ondergebracht. ,In deze plaats was ook een deel van het gemeentebestuur. De burgemeester, die fout was, was verdwenen. De heer Van de Weide, in Veenendaal geëvacueerd, was toen loco - burgemeester. Het plan om op 1 januari 1945 samen te komen is bij de heer Van de Weide opgekomen. Hij heeft er met mij over gesproken, waarna ik naar pastoor be Boer gefietst ben. 99 Pastoor De Boer verbleef in de pasto rie, dicht bij de spoorlijn Arnhem - Utrecht. Wij zouden op 1 januari om drie uur in gebouw „Eltheto" samenkomen. Pastoor De Boer en ik zouden beiden spreken, terwijl een mevrouw uit Oos terbeek liederen zou zingen. Natuurlijk zongen wij ook gemeenschappelijk lie deren. Het onderwerp waarover wij spraken, kan ik me eerlijk gezegd niet meer herinneren"aldus ds. Dufour. Het lijkt ons interes sant, de voornaamste ini tiatiefnemer van deze sa menkomst, de heer W. van de Weide, het woord te geven. De heer v. d. Weide die "34 jaar raads lid was te Wageningen, waarvan 15 jaar als wet houder en loco - burge meester (4 jaar als zo danig in functie), tevens 314 jaar burgemeester ingevolge een besluit van de Nederlandse regering en beëdigd door Overste Blauw van het Militair Gezag (23 mei 1945), ge noot in Wageningen nog al bekendheid. Voor we de heer Van de Weide aan het woord laten citeren we eerst en kele gegevens uit het boek: „Wageningen 700 jaar stad": Het wordt rustiger in het oosten. Wageningen verneemt op 26 september 1944 bij ge ruchten, dat de laatste eenheden van de Airbor- nes over de Rijn worden geëvacueerd. De artille rie uit de Betuwe blijft actief. Iedere Wagenin- ger is nu een potentiële spion. Door een telefoon lijn van de P.G.E.M. is er contact met het bevrijde Nijmegen. De Duitsers kunnen geen stelling be trekken, of ze worden merkwaardig juist onder vuur genomen. De WAGENINGEN De Wageningse elektricien A. J. verscheen voor de kantonrechter, nir. A. C. v.d. Brand, in het mariniers-uniform, wat de kantonrechter de op merking ontlokte: „Bent u adelborst, u hebt zo'n mooi uniform aan". Na het antwoord van J.: „Neen. marinier", vervolgde de kantonrechter met: „Het is wel een dolle- mansrit geweest waarvoor u hier staat; zonder achter licht, maximum-snelheid overschreden en niet voldoende rechts gehouden". Na deze opsomming merkte hij tegen verdachte op: „U staat er bij of het u allemaal niet zo interesseert", hetgeen verdachte beantwoordde met: „Er is nu toch niets meer aan te doen". De officier van justi tie, mr. R. A. Th. Gevers Deynoot, vond dat verdachte juist door het dragen van dit uniform („en ik verheug me u hierin te zien") meer eerbied voor het gezag dient te hebben dan hij nu heeft getoond. Hij eiste voor het ach terlicht een geldboete van f 10,— of een dag, voor de te hoge snelheid f 80,of acht dagen en voor het niet vol doende rechtshouden f 30,of drie dagen. De kanton rechter vonniste met respectievelijk f 10,f 80,en f 50,met tevens ontzegging van de bevoegheid een motorrijtuig te besturen voor de tijd van drie maanden. De elektriciën uit Ede was met zijn schoonmoeder op pad geweest. De schoonmoeder was niet al te stuurvast en reed in Bennekom een trottoir op, waarna ze via een gazon tegen een huis tot stilstand kwam. Verdachte, die zich voor schoonmoe- der's daad moest verantwoorden, zei het allemaal een beetje vreemd te vin den dat hij nu voor het gerecht stond omdat met gedupeerden alles onder ling geregeld was. „Vlak daarna kwam er> toevallig een politiewagen langs die toen ook nog eens proces-verbaal heeft opgemaakt". De kantonrechter merkte op, dat dit er allemaal niets mee te maken heeft en dat het opmaken van een proces verbaal ambtshalve kan geschieden. „Hebt u nog iets over de zaak te zeg gen", vroeg hij, waarop V. verzuchtte: „Neen, het is nu eenmaal gebeurd". De officier van Justitie zei alles niet zo ernstig te vinden en eiste een geld boete van f 20,- of twee dagen hechte nis, waar de kantonrechter zich mee kon verenigen. De onderhouds-bankwerker G. R. C. uit Hengelo (O), moest zich verantwoor den voor het feit, dat hij in een wa gen met nogal wat gebreken had gere den. Verdachte zei niet geweten te hebben dat dit zo was omdat hij een week tevoren pas de wagen had ver kregen door ruiling. De kantonrechter zei niet te begrij pen hoe C. met een dergelijke wagen had durven rijden. Verdachte herhaal de hierop nog eens het niet geweten te hebben en de transactie op goed ver trouwen te hebben aangegaan. De kan tonrechter merkte hierna op, dat er al teveel doden op de weg vallen. De ver dachte bleef ondanks alles zich er op beroepen dat hij er geen verstand van heeft. De officier eiste voor het niet in or de zijn van de bedrijfsrem f 100,-, voor de andere rem f 25.- en voor.de hele serie verdere technische onvolmaakt heden f 125,-. De kantonrechter vonniste met voor het eerste feit f 50,- plus vijf dagen voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van twee jaar, voor het twee de f 10,- en voor de reeks f 100,-. Hij besloot met de woorden: „De Justitie moet waken over de veiligheid op de weg en kan niet toestaan dat men met dergelijke moordwerktuigen in het ver keer komt". De officier zei na de uit spraak van het vonnis hoger beroep in beraad te zullen houden. goede vriend van ons en één van de men sen die vooral tijdens de tweede evacu atie zich geheel voor de bevolking heeft gegeven. Ook weet hij veel af van mijn werk voor en na de jaren 1940 1945. Op zondag 1 oktober 1944 kreeg ik Kampfcommandant geeft woedend be vel de stad te ontruimen. Op 1 oktober moet iedere burger verdwenen zijn. Er is voor deze tweede evacuatie geen enkele voorbereiding getroffen. Alles moet worden geïmproviseerd. De grote uittocht gaat richting Bennekom en Veenendaal. De mensen trekken weg met het noodzakelijkste, geladen in krui wagens, evacuatiekarretjes, handwagens en op gammele fietsen. Een lange, grau we colonne, op weg naar een onbekende bestemming. In Bennekom heerst nog diezelfde zondag een schrikbarende over bevolking. Veenendaal meer dan het dub bele van het normale aantal inwoners. Ook Lunteren, Renswoude en Ederveen gonzen van ontheemden" Uit het boek van A. H. Viets (Een on derduiker vertelt): „Mijn ouders zijn in deze periode, in verband met de werk zaamheden van mijn vader, naar hun eigenlijk officieel evacuatieoord Veenen daal getrokken. In deze plaats was het een mengelmoes van evacués en zwer vers, die van alle kanten het dorp be volkten. Al spoedig liep het spaak met de voedselvoorziening. Ook al omdat de vijand zichzelf het grootste gedeelte had toegeëigend. De houding van de Veenen daalse bevolking, viel, op uitzonderingen na, nogal mee, al zou wat meer respect voor andermans denken en geloofsover tuiging, vooral de notabelen van die plaats, wel gesierd hebben. Al begrijpen we dat veel ingegroeide gewoontes niet zomaar zijn weg te nemen"...... Geven we nu het woord aan de heer Van de Weide, loco - burgemeester van Wageningen: „Ds. Dufour is een heel aanzegging dat de gehele stadsbevolking van Wageningen voor 's middags 4 uur moest evacueren. Het liep tegen half één toen ik deze boodschap kreeg. De evacuatie verliep vrij rustig. Veel inwo ners trokken naar Veenendaal en werden daar met open armen ontvangen. De bedoeling was, dat het politieappa raat, voor zover betrouwbaar, met het archief naar Veenendaal zou gaan, wat dan ook gebeurd is. Op één van de rei zen naar Veenendaal zakte ik in elkaar en werd per brancard naar Veenendaa' vervoerd, waar ik zes weken pal moest blijven liggen. Later kon ik in Veenen daal praktisch geen onderdak vinden voor ons gezinnetje. Ds. Dufour bracht uitkomst. Door zijn toedoen kregen wij onderdak. Inmiddels bleek mij dat er geen enkele Wagening se predikant in Veenendaal was dan ds. Dufour. De Veenendaalse predikanten hadden hun handen vol aan hun eigen mensen. Pastoor De Boer deed in Veenendaal ook vee] goeds. Deze Wageningse geestelijke had het zeer moeilijk in Veenendaal, - ook al omdat de samen werking met de Veenen daalse pastoor niet was om over naar huis te schrijven. Wfl hadden in Veenendaal geregeld be sprekingen en het bleek mij, dat de Wageningers ongeduldig werden. Toen rijpte bij mij het idee deze mensen eens bij el kaar te brengen. Maar hoe?. Vergaderen mocht niet! Godsdienstige bij eenkomsten werden ech ter toegestaan, dus be sloot ik op korte termijn op die basis een samen komst te organiseren. Ik besprak het plan met ds. Dufour. Onze koerier. Roest, ging pa stoor De Boer opzoeken en mijn vrienden van het Leger des Heils verklaar den zich bereid om mee te werken. Mevrouw De Zeeuw uit Wageningen wilde wel zingen en ook mevrouw Kettelarij uit Oosterbeek zegde haar medewerking toe. De grote zaal van Eltheto in Veenendaal werd ons ter beschikking gesteld. Het was mooi weer op 1 januari 1945. Al vroeg stonden er 's morgens tientallen mensen voor de ingang van Eltheto en om tien uur was de zaal afgestampt vol. Ze waren gekomen uit Amersfoort, Achterveld, Lunteren, enz. Sommigen waren 's mor gens al om vijf uur van huis gegaan. Toen ik de bijeenkomst opende ston den achter in de zaal enkele Duitse sol daten zodat het moeilijk werd om de juiste woorden te vinden. Van wat door de dames gezongen werd herinner ik me nog het „Wilt heden nu treden" door mevrouw De Zeeuw. Bij de samenzang van „Dankt, dankt nu allen God", vond ik het erg treffend, dat er een lid van de groene politie vol op stond mee te zingen. Zowel pastoor De Boer als ds. Dufour hebben beiden ronduit gesproken en wij hebben samen ons doel bereikt om de be volking een riem onder het hart te ste ken. Jaren later werd nog door vele Wageningers over deze samenkomst ge sproken"aldus Van de Weide. Ds. Dufour besluit als volgt: „Wy wa ren met velen samen en het was ons al len een grote vreugde en een troost, om daar met elkaar te zyn. W(j zaten in de kou. De meesten hadden er een grote wandeling voor over gehad. Ieder was dankbaar dat dit mogelijk kon zijn, om zo het nieuwe jaar, 1945, te beginnen".... ADVERTENTIE Bij uw nieuwe jaarreis om de zon met het oude voertuig Aarde, wensen wij U ..GOED ZICHT" Prins Bernhardlaan 4 Zwaaiplein Telefoon 3784 VEENENDAAL Exclusieve speciaalzaak. De heer W. van de Weide.. ADVERTENTIE Nijverheidilaan 1 3 Veenendaal

De Vallei | 1966 | | pagina 3