Optie is in de opzet een omstreden punt Wim wil je een stak kaas uit het vuistje Pentagon over de kritiek onthutst Frans-Duitse poging om Spanje in E.E.G. te brengen Een goed uiteinde... T en een goed begin Over de grenzen Kernproef Gliinezen afgereisd na vreemd ceremonieel MAANDAG STARTEN DE STER-UITZENDINGEN Monty" terug naar Alamein Executie geëist van Peng-Tsjen Opel ontslaat 1000 man Je hoog" Acteurs Koopdagen Grens wil weer contact met Egypte Engeland Straaljager op huizen Duitse journalist beboet Geen Zambiaans koper door Kongo Citaat van Mao klonk op Schiphol STILZWIJGEND ZATERDAG 31 DECEMBER 1966 Voor televisie-reclame kochten 350 bedrijven zendtijd ADVERT ENT It (Van onze radio- en tv-redaetie) "M/faandag is het zover. Om vijf minuten voor zeven komt het vignet ivan de STER op het scherm. Daarmee begint de eerste uitzending van televisiereclame. Dat i.s zeveneneenhalf jaar nadat de toenmalige regering het beginselbesluit genomen had dat reclame in de televisie zou mogen worden toegelaten. Jaren van felle strijd, buiten en in het parlement, zijn er op ge volgd. Er kwam niet wat veel belangengroepen hebben gewild: commerciële televisie op een eigen zender. Er kwam televisiereclame. Een wezenlijk ver schil. De tv-programma's worden blijvend gemaakt door verenigingen en stichtingen, die geen winstoogmerk hebben. De STER. de Stichting Ether Re clame, ingesteld door de overheid, opereert volstrekt buiten de programma- makende omroepen om. De wet laat 180 minuten tv-reclame per week toe. Alleen op doordeweek se werkdagen. Niet op zon- en feestdagen. Er wordt begonnen met 95 minu ten, schoon aan de haak, verdeeld over 32 uitzendingen. De STER-uitzen- dingen duren samen 19 minuten langer. Deze extra tijd wordt uitgesmeerd in „blancoYom scheidingen te krijgen tussen de reclame-uitzendingen en de programma's, alsmede om scheidingen te krijgen tussen de reclamebood schappen. De uitzendingen van de Ster zijn op Nederland 1 voor 7 uur, voor en na 't NTS-Journaal van acht uur en op za terdagmiddag voor en na het NTS- Weekjouraaal voor gehoorgestoorden. Ze zijn op Nederland 2 na het NTS- Nieuws in het kort van acht uur en voor het tweede Journaal. De zendtijd voor en na het Journaal van acht uur op Nederland 1 is het duurst. Elke seconde kost de adver teerder dan f 272,-. De overige secon de-prijs op Nederland 1 is f 164,-. De aecondeprijs op Nederland 2 is f 164,-. De prijs kan oplopen met driemaal 5 procent, wanneer een adverteerder op teert voor een bepaalde dag voor zend tijd, in een bepaald blok die dag en voor een bepaalde plaats in dat blok. De TV-reclame brengt in 1967 bruto 53 miljoen gulden op. Zestig procent van de netto-opbrengst gaat naar de pot van het kijkgeld en komt via die weg ten goede aan de TV-programma's. Veertig procent blijft voorlopig gere serveerd voor de pers, ter compensa tie als de inkomsten uit de adverten ties teruglopen. In de pers is vorig jaar voor circa 540 miljoen geadverteerd. De adverteerders- en reclamewereld vindt de prijzen te hoog. Dr. G. A. M. Vogelaar, de directeur van de Ster, evenwel zegt: „Ze zijn lager dan in Zwitserland en Spanje en vergelijkbaar met de Duitse". De 290 000 seconden reclametijd in 1967 is driemaal overtekend, de hoge prijzen ten spijt. De adverteerders- en reclamewereld laat de laatste weken steeds vaker horen dat ze van de re- gerlng-Zijlstra verwacht, dat de volle 180 minuten zendtijd per week wordt toegestaan. Er is zendtijd aangevraagd voor 650 merken. Het zijn 350 bedrij ven die willen adverteren. De meer derheid van de adverteerders komt met filmpjes van 20 of 30 seconden. Er zijn ook 15-secondenfilmpjes. De aanvragen om zendtijden van 10, 45 en 60 seconden zijn te verwaarlozen. Dr. Vogelaar: „Ik had meer 10-seconden aanvragers verwacht. Het zijn er maar vijf". De KLM is het enige bedrijf dat tot dusverre een heel TV-reclameblok van drie minuten heeft gekocht. Kos ten: ruim f 48.000,- perkeer. De KLM heeft in 1967 twee van 'die blokken. Ze doet dan mededelingen over de nieuwe timetables, vluchtroosters. De optie is een omstreden punt in de opzet van de TV-reclame. De omroe pen vrezen dat de adverteerders zend tijd willen kopen in de buurt van po pulaire programma's. Dat kan direct of indirect de verboden invloed van de reclame op de programma's tot leven brengen. De door de Reclameraad uit gedachte code voor de TV-reclame zegt dat in 'n reclame-uitzending geen personen mogen optreden, die in vaste dienst zijn van de omroepen. Evenmin is het toegestaan personen te laten op treden, die regelmatig in TV-program ma's te zien zijn. Regelmatig is mee werken aan een serieprogramma, dat eens per vier weken wordt vertoond. Andere medewerkers aan TV-program ma's mogen slechts voorkomen in re clame-uitzendingen op andere dagen, dan die op welke hun optreden in de gewone programma's valt. Dit code artikel is een rem tegen de gevreesde osmose tussen de reclame en de pro gramma's. De Ster heeft tot dusverre slechts een filmpje ontvangen, dat in strijd lijkt te zijn met het code-artikel. Er treedt 'n acteur in op, die regelmatig op de te levisie is te zien. Dr. Vogelaar wil niet zeggen wie het is. De film is doorge zonden naar de Reclameraad. Die moet beslissen of het filmpje definitief niet toelaatbaar is. De Reclameraad, ingesteld door de minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, heeft als voorzitter jhr. W. van Andringa de Kempenaer, oud-voorzit ter van het Genootschap voor Recla me. Er zitten drie leden in op aanbe veling van de omroepen. De Neder landse Huishoudraad, de Nationale Raad voor Maatschappelijk Werk, de Nationale Federatie voor de Geestelij ke Volksgezondheid, de Nederlandse Consumentenbond, de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Han del, het Genootschap voor Reclame, de Bond van Adverteerders, de Neder landse Vereniging van Erkende Adver tentiebureaus, de Raad voor het Mid den- en Kleinbedrijf, de Nederlandse Dagbladpers, de Nederlandse Nieuws bladpers en de Nederlandse Organisa tie van Tijd-uitgevers, hebben elk een lid mogen aanbevelen. Wel is toegelaten een reclamespot waarin Johnny Kraaykamp optreedt. Zijn optreden voor de AVRO is niet zo regelmatig als het code-artikel om schrijft. Reclamefilmpjes met Ronnie Tober en Sylvia de Leur zijn eveneens toegelaten. Ko van Dijk werkt aan 'n filmpje mee met zijn stem. „We moe ten de code soepel toepassen", aldus dr. Vogelaar. Het is te begrijpen dat de reclame wereld graag wil opteren voor een be paalde dag en een bepaald reclame blok. De seconde-prijzen zijn gelijk, on geacht de kijkdichtheid. De kijkdicht heid naar de programma's in de buurt van de reclameblokken wordt niet al leen bepaald door de soort program ma's, maar ook door het karakter van de uitzendende omroep. De reclamebu reaus hebben de afgelopen maanden Hilversum afgestroopt om te weten te komen op welke dagen de verschillen de omroepen uitzenden en wat voor soort programma's zij op hün dagen denken te brengen. Dr. Vogelaar: „De reclamewereld heeft zich op die zaak verkeken. Er is minder belangstelling voor het blok, dinsdags voor acht uur op Nederland 1, omdat dit vlak na het Weekjournaal voor gehoorgestoorden zou zitten. Maar dat Journaal is nu naar de zaterdag middag gegaan. Er is geen staat op te maken wat omroep X op datum Y voor programma uitzendt". selenda inhoud moeten hebben. „Als de wasmiddelenfabrikanten de zendtijd gekregen zouden hebben die zij ge vraagd hadden, zouden er het hele jaar door alleen filmpjes over wasmiddelen te zien zijn geweest". Concurrenten, die gelijksoortige ar tikelen op de markt brengen, hebben ongeveer hetzelfde aantal seconden toe gewezen gekregen. De kleine aanvra gen en de adverteerders van kleine merken, zijn hoger gehonoreerd dan de grote aanvragers. „Wie vier keer per jaar 10 seconden adverteren wil, moet die vier keer hebben, want min der is weggegooid geld." De kleine ad verteerders zijn allemaal op Nederland I terecht gekomen. De grote aanvra gers hebben echter betere plaatsen en tijden. Dr. Vogelaar: „Dit als compen satie voor het feit dat ze maar 15 pet. van hun aanvragen toegewezen heb ben gekregen. Voor de kleine aanvra gers ligt dit percentage tussen de 80 en 100 pet." De STER heeft zich de bevoegdheid aangemeten een grens te stellen aan de frequentie van de uitzendingen van eenzelfde reclamefilm. De adverteer derswereld is daar ziedend over. „Mo gen wij alsjeblieft zelf uitmaken hoe vaak wij een filmpje willen vertonen?" In Amerika lopen filmpjes vaak jaren, soms meer dan vijf. Ook komt het heel veel voor dat eenzelfde filmpje enkele keren per dag wordt vertoond. Dit laatste kan in Nederland nauwelijks, omdat er minder zendtijd is dan er aanvragen zijn. Toch vindt dr. Vogelaar de klacht van de reclamewereld reëel. „Een krant zegt evenmin: nee adverteerder, wij hebben uw advertentie nu vaak genoeg gezien. Wij hebben ons de be voegdheid om de frequentie zo nodig te beperken toegemeten om slechte films kwijt te kunnen raken. Dat is een novum in de advertentiewereld, in derdaad. Maar slechte filmpjes druk ken een hele uitzending. Er zullen veel slechte filmpjes te zien zijn. Ze zijn met opzet slecht. Om op te vallen. Slechts 20 pet. van de filmpjes is artis tiek boven de middenmaat. De puur slechte, de ordinaire, willen we er uit hebben op den duur. We zijn natuur lijk niet gek- We gooien een filmpje er niet uit midden in een reclamecam pagne van de adverteerder. Maar daarna moet hij met iets beters ko men." LONDEN. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, onderhandelt over een weeropneming van de diplomatieke betrekkingen tus sen Engeland en Egypte, zo is in Lon den vernomen. Een jaar geleden verbraken beide landen de betrekkingen, als gevolg van een resolutie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid die de Afrikaanse landen opriep, Engeland te negeren wegens het Engelse standpunt inzake Rhodesië. Mede door de ontmoeting die Brown bij zijn bezoek aan Moskou had met de vice-president van Egypte Abdel Hakim Amer en door de Canadese be middeling is er kans op dat de diplo matieke betrekkingen tussen de beide landen weer zullen worden aange knoopt. WASHINGTON De militaire lei- dors in het Pentagon zijn ontmoedigd door de wassende stroom van kritiek die zich hoven hun hoofden ontlaadt naar aanleiding van de slachtoffers, die onder de burgerij zijn gevallen bij de bombardementen op Noord-Viët- nam. Zij beschouwen de techniek die door de Amerikaanse piloten bij het bom barderen boven Noord-Viëtnam wordt toegepast meer dan ooit als precisie werk, waarbij alle voorzorgsmaatrege len zijn genomen om slachtoffers onder de burgerij te voorkomen. Volgens de autoriteiten zijn er bij vorige conflicten nooit die maatstaven bij het uitzoeken van militaire doelen aangelegd als die bij de aanvallen op Noord-Viëtnam. Daarenboven heeft de elektronische apparatuur, die bij de PARIJS. Frankrijk en Duitsland, de twee invloedrijkste en machtigste landen van de „zes", die tezamen de Europese Economische Gemeenschap vormen, zijn naar verluidt aan het Ijveren voor Spanje's toetreding tot de organisatie. Franse diplomaten hebben dezer da gen gezegd, dat economische experts in de Franse hoofdstad en in het Duit se regeringscentrum Bonn optimis tisch zijn over de gang van zaken met betrekking tot Spanje. Volgens hen zal Spanje in het begin van het volgende jaar reeds een koers gaan volgen die zal leiden tot een vol ledig lidmaatschap van de EEG. Hiermee zijn eerdere berichten als zou de gemeenschap niets voelen voor toetreding van Spanje of zelfs maar 'n vorm van samenwerking bij voorbaat verwerpen op politieke en economisché gronden, tegengesproken. Volgens deze berichten, zouden de le den van de economische gemeenschap van mening zijn, dat de Spaanse eco nomie te zwak is om een werkelijk positieve inbreng te hebben en zouden zij de regering van generalissimus Franco te weinig democratisch achten. De tegenwerpingen stonden volgens betrouwbare zegslieden in een docu ment dat was uitgegeven door de uit voerende commissie van de gemeen schap. Franse woordvoerders verklaar den, dat Westerse diplomaten het do cument en Franco's bereidheid om een beperkte handelsovereenkomst te slui ten verkeerd hebben geïnterpreteerd. Uit dezelfde hoek komen berichten, dat de permanente vertegenwoordigers van de „zes" bezig zijn aan het opstel len van een nieuvy plan voor een uitge breide handelsovereenkomst met Span je. Dit plan zou dan volgend jaar febru ari aan de ministerraad van de E.E.G. overhandigd worden. De huidige onderhandelingen met Spanje zouden voortgezet kunnen wor den, wanneer de ministeriële besluiten over dit plan genomen zouden zijn. Economen in Parijs geloven, dat een overeenkomst met Spanje zal gesloten worden, waardoor dit land geassocieerd wordt met de E.E.G. doch geen volle dig lid zal zijn. Spanje krijgt na een dergelijke over eenkomst dezelfde status als Grieken land heeft, aldus de zegslieden. Hierna zou dan de laatste stap gezet kunnen worden voor een algehele toe treding van Spanje tot de E.E.G. Franse waarnemers zijn van mening, dat tegenstanders onder druk van Frank rijk en Duitsland hun houding zullen moeten wijzigen. Tokio Donderdag zijn in Peking aanplakbiljetten verschenen waarop de executie van de voormalige burgemees ter van Peking, Peng-Tsen, en drie an deren wordt geëist wegens oppositie te gen de denkbeelden van Mao Tse-Toeng zo heeft een Japanse correspondent uit Peking gemeld. Sinds het uitbreken van de „grote proletarische culturele revolutie" zijn in Peking niet zulke „onheilspellende" biljetten verschenen, aldus de corre spondent. De drie anderen die het doelwit zijn geworden van leuzen als „anti-revolutio naire revisionisten" zijn Lo Joei-tsing, (ex-bevelhebber van het leger), Loe Ting-i (ex-minister van Culturele Za ken) en Jang Sjang-koen (voormalig lid van het appelcomité van de com munistische partij). Lo Jui-tsing werd van zijn post onthe ven, omdat hij kritiek had geleverd op de conventionele oorlogsvoering van Mao en zijn minister van Defensie, Lin- Piao. Volgens de Japanse correspondent van de Tokio Sjimboen, moesten de ex-le- gerbevelhebber en andere anti-Mao elementen het ontgelden op een massa le bijeenkomst voor Kerstmis en wer den ze gebrandmerkt als „anti-revolu tionaire elementen". Naar verluidt is Peng vorige maand door jeugdigen gearresteerd. Over de gevangenhouding van de anderen is niets bekend. LECONFIELD, (Engeland) Twee bewoners werden gewond toen een straaljager van de RAF op een blok van vijf huizen nabij Leconfield neer stortte. De piloot had zich met zijn schietstoel in veiligheid gebracht. ADVERTENTIE CAïRO De Britse oorlogsheld veld maarschalk Viscount Montgomery, heeft van de Egyptische autoriteiten toestem ming gekregen, om in mei volgend jaar een bezoek te brengen aan El Alamein, ter gelegenheid van de 25e verjaardag van de slag bij deze plaats. Dit is mee gedeeld door het invloedrijke dagblad „Ei Ahram", dat drie brieven van Montgomery afdrukte, waarin deze te genover president Nasser de wens uitte het slagveld te bezoeken. Nasser zou zo blijkt uit de corres pondentie toestemming hebben ver leend voor een bezoek. Monty" bracht in 1942 bij El Ala mein een beslissende wending in de oorlog in Afrika met een verpletterende overwinning op het Duitse Afrika Korps van veldmaarschalk Erwin Rommel. De Duitsers en Italianen kregen daarna niet meer het initiatief in handen in de woestijnoorlog. „Monty" zal volgens El Ahram op 4 mei met vijf strijdmakkers in Cairo aankomen en zal met Nasser „verschei dene zaken" bespreken. Bij de verdeling van de reclame zendtijd voor 1967 zijn ongeveer 3000 opties toegewezen. „Het proberen in de buurt van populaire programma's te komen, speelt bij de verdeling niet mee. Het gaat bij vragen en het toe wijzen van de opties om de koopdagen van diverse van de artikelen, waar re clame voor wordt gemaakt. Dat is een reële zaak, die niets met de beïnvloe ding van de reclame op de program ma's te maken heeft. Adverteerders die hun opties niet gehonoreerd zagen, hebben ongeveer 6000 reclameseconden teruggegeven. Dat is niets op 290.000 seconden zendtijd per jaar. Overigens gaan we liet optiesysteem een keer af schaffen. We hebben het ingevoerd om te weten te komen welke wensen de adverteerders hebben ten aanzien van de plaatsing van hun films. We weten het nu bijna wel". De duurste zendtijd is meer dan tien keer overtekend. De goedkoopste min der, maar nog altijd anderhalf keer, ook de zendtijd in de zomermaanden, wanneer de secondeprijzen In verband met de geringere kijkdichtheid tien procent lager liggen. Er is gemajo reerd. Verschillende bedrijven hebben veel meer zendtijd aangevraagd dan zij van plan waren te kopen. Ze hiel den er rekening mee dat er gedistri bueerd moest worden. Dr. Vogelaar: „Het overvraagde hebben wij bij de verdeling van de beschikbare secon den laten vallen. We kunnen doorzien wat een overvraging is. Daar is een systeem voor. We hebben dat geleerd bij onze buitenlandse collega's. Het systeem is geheim. Als je het kent, kun je er onder uitkomen". Bij de verdeling van de beschikbare reclametijd is er rekening mee gehou den dat de reclameblokken een afwis- KATUURZWVER OPWEKKEND VERKWIKKEND bombardementsviuchten wordt inge schakeld, het mogelijk gemaakt accu- rater dan in enige andere oorlog te bombarderen. Zij willen desnoods toegeven dat niet tegenstaande de voorzorgsmaatregelen slachtoffers onder de burgerij kunnen vallen, maar wijzen erop dat alleen reeds indien het risico bestaat, dat er slachtoffers onder de burgerij gemaakt kunnen worden, dergelijke bombarde mentsviuchten niet worden onderno men. De defensie-autoriteiten spraken voorts hun verbazing uit over het feit dat zij aan kritiek bloot staan, terwijl er in het Congres stemmen opgaan om zich niet om de wereldopinie te bekom meren en de bombardementen op Noord-Viëtnam uit te breiden. De voorzitter van de commissie voor de Amerikaanse strijdkrachten, L. Mendel Rivers, is een van de Congres leden die op een escalatie van de bombardementen heeft aangedrongen. Hij zei dat hij van mening was dat de Verenigde Staten het standpunt zou den moeten huldigen, dat „de wereld opinie naar de hel kan lopen" en dat de Verenigde Staten de bombardemen ten zodanig zouden moeten uitbreiden, totdat Hanoi „met de grond gelijk is gemaakt" en totdat de havenstad Hai phong haar functie heeft verloren. De mening van de voorzitter van de commissie voor de Amerikaanse strijd krachten wordt door zijn tegenhanger in de Senaat, sen. Richard Russell, ge deeld, evenals door sen. George Sma- thers, die zei dat de Verenigde Staten ieder wapen behalve een atoombom zouden moeten gebruiken, om een ein de aan de Viëtnamese oorlog te ma ken. De uitspraak van Congreslid Rivers werd echter door sen. Jeffery Cohelan „als hoogst onverantwoordelijk" van de hand gewezen. RtiSELSHEIM De Duitse doch termaatschappij van General Mtors, Adam Opel A.G., heeft aan 1000 arbei ders in haar reusachtige fabriek te Riisselsheim ontslag aangezegd. In ver band met de recessie waarmee de Duit se industrie momenteel te kampen heeft. Het zijn voornamelijk buitenlandse arbeiders, wier arbeidscontracten wa ren afgelopen of wier werkovereenkom- sten het concern in staat stelden hen op korte termijn te ontslaan. Er was slechts een klein percentage Duitse ar beiders onder. Tot nu toe werkten er ln de fabriek te Rüsselsheim ongeveer 5000 gastar beiders van wie de meesten aan de as semblagelijn te werk zijn gesteld. BERLIJN Een Duitse journalist die voor het weekblad „Der Stern" werkt, is door de rechtbank in West- Berlijn veroordeeld tot een boete van 300 mark, omdat hij weigerde ant woord te geven op een vraag. Peter Neuhauser, da journalist, trad op als getuige in een proces inzake meineed. Neuhauser had in „De Stern" ge schreven, dat de rechter in het oor spronkelijke proces bevooroordeeld was. De rechter vroeg hem vandaag hoe Neuhauser dat wist. aangezien hij niet bij dat proces aanwezig was geweest. Hij weigerde opnieuw te antwoorden, omdat ook deze rechter, volgens hem, bevooroordeeld was. LOESAKA De Kongolese autoritei ten hebben de Zambiaanse kopermaat schappijen verboden, hun koper per spoor door Kongo naar de Angolese haven Lobito te vervoeren, aldus is in Loesaka vernomen. De Kongolese autoriteiten zeggen, dat zij het verschil niet kunnen vast stellen tussen Zambiaans koper en ko per van de Union Mière in Katanga, waarvan de export is verboden wegens de weigering van de Union, om haat- zetel van Brussel naar Kisjasa te ver plaatsen. W *9 7olang geen nauwkeurige gegevens over de jongste Chinese kernproef bekend zijn, over haar juiste kracht en de aard der splijtbare materialen, is het moeilijk conclusies te trekken ten aanzien van het belang ervan voor kernwapenarsenaal van China. Wel valt een versnelling in het ryth- me van de Chinese proeven waar te nemen. Zeven maanden verliepen tussen de eerste explosie, op 16 oktober 1964 en de tweede, 14 mei 1965. Van een bom, van twintig kiloton, iets krachtiger dan de Amerikaanse kernbom op Hirosji- ma, gingen de Chinese geleerden over op een van zeventig kiloton, te verge lijken met de kracht van de bommen, die de Franse „Mirage IV" aan boord heeft echter met dit fundamentele verschil, dat alle Chinese kernbommen tot dusver uit verrijkt uranium sa mengesteld, terwijl de Franse bom nog plutonium bevat. Tot aller verbazing sloeg China het door alle andere kern- mogendheden gevolgde plutoniumsta- dium over en kwam het - meteen met een uranium-kernbom. Naar de mening van de Japanse atoomgeleerden is het niet uitgesloten, dat de tot ontploffing gebrachte bom een waterstofbom is geweest, maar zij achten het waarschijnlijker dat het een „opgevoerde atoombom" was. Zij hebben opgemerkt dat de Chine zen niets over een thermonucleaire vinding hebben gemeld, toen zij don derdagochtend vroeg de laatste kern proef officieel bekend maakten. In Japanse regeringskringen is ver nomen, dat communistisch China toch de produktie van plutonium heeft her vat. Met behulp van het plutonium kun nen zwaardere bommen van een kleiner formaat worden gemaakt. Het Chinese atoomcentrum is gevestigd is Paotioe in Mongolië. MAO TSE-TOENG bommen en cultuur UI et duurde weliswaar bijna een jaar tot de derde kernproef, die op 9 mei 1966 plaats had, doch deze bom bevatte een „dope" van thermonucleai re materialen zoals lithium, deuterium en tritium en was drie maal zo krach tig als de vorige. Daarna ging het in steeds sneller tempo: 27 oktober en 28 december '66. De conclusie, die men hieruit kan trekken is. dat de produktie van splijt bare stoffen in China zich aanzienlijk uitbreidt en dat de Chinese natuurkun digen en technici de constructieproble men van kernwapens onder de knie hebben. pen vraag is. hoever de Chinezen ge- vorderd zijn bij de vervaardiging van middelen om hun kernwapens op de gewenste plaats te brengen. De vorige kernbom werd met behulp van een draagraket tot op een hoogte van zevenhonderd tot twaalfhonderd ki lometer in de atmosfeer gebracht. Men weet nog niet hoe dit woensdag gebeurde. De spionagekunstmanen van de Ame rikanen zullen hier misschien een ant woord op kunnen geven. Het is een feit, dat de Amerikaanse inlichtingendienst al een maand geleden wist aan te kondigen, dat een Chinese kernproef ophanden was en de eigen lijke proef 24 uur van tevoren aangaf. Een analyse van de radioactieve neer slag, die na de jongste kernproef in an dere landen zal neerdalen, moet licht kunnen werpen op de vraag van welke aard deze Chinese kernbom was, een thermonucleaire of een met „dope"- (Van wn onzer redacteuren) SCHIPHOL Onder luid geroep van „Lang leve voorzitter Mao Tse-Toeng" zijn de aclit Chinese lastechnici vrij dagmiddag om een uur aan boord van een Aeroflot-lijntoestel naar hun land vertrokken. Met armen vol Hollandse tulpen, namen zij afscheid van hun landgenoten, die onder leiding van de tijdelijk zaakgelastigde, de heer Shen VVei-Liang, het achttal uitgeleide de den. Vlak voor het vertrek, aan de voet van de landingstrap, had het Chinese gezelschap nog een laatste vreemde ceremonie ingezet. Het kille Schiphol leek plotseling niet in Nederland, maar in China te liggen. Op teken van ho gerhand toverden alle aanwezige Chi nezen het bekende „rode boekje" met citaten van de Chinese partijleider Mao Tse-Toeng te voorschijn. Zij sloe gen prompt pagina 106 op, hetgeen ieder gauw afging, dank zij de kleurige Chi nese leggers. Schril gescandeerd, volg de toen het citaat, waarop na ongetwij feld wekenlang beraad de keus geval len was: „Een rots oplichten om hem op je eigen voet te krijgen", is een oud Chinees spreekwoord om te beschrij ven hoe zekere dwazen zich gedra gen. Reactionairen in alle landen zijn dergelijke dwazen. In laatste analyse is vervolging van deze dwazen door de revolutionaire massa's van groot nut om de. volksrevolutie in de breedte en in de diepte te versnellen". Na deze afscheidswoorden verdwenen de acht lastechnici in het vliegtuig, zonder zich ook maar een ogenblik in te laten met de omstanders. Zwaaiend en Mao aanroepend, verlieten zij Ne derland, waaraan zij vreemde herinne ringen moeten hebben, zoals omgekeerd ook het geval moet zijn geweest bij de verbouwereerde achterblijvers. Zonder een woord te spreken, slechts met afwerende gebaren, waren de acht lastechnici om precies twaalf uur in de zogenaamde VIP-kamer op Schiphol verdwenen, nadat zij even tevoren on der begeleiding van de tijdelijk zaak gelastigde Shen Wei-Liang met een mi nimum aan formaliteiten de Nederland se douane waren gepasseerd. De acht Chinezen, die vijf maanden opgesloten hebben gezeten, zagen er goed uit, zonder enig spoor te vertonen van hun langdurig huisarrest. Zij maak ten de indruk volledig normaal, zij het zonder veel opgewektheid, hun terugreis naar China te willen aanvaarden. Van bijzondere maatregelen was geen sprake, zo verklaarde de dienstdoende adjudant van de Koninklijke Mare chaussee, de heer L. Bos. Zijn perso neel was er alleen om te zien, dat al les ordelijk verliep, zo zei hij. Behalvede tijdelijk zaakgelastigde, was van de kant van de Chinese am bassade ook aanwezig de tweede secre taris en veiligheidsambtenaar Liao Ho- Shoe, en de Engels sprekende tolk Li Ching-Ping. Geen hunner wilde ook maar een woord zeggen. Op vragen naar hun ervaringen in Nederland, maakten enkelen van de lastechnici 'n wat verschrikt handgebaar. Alle overi gen keken op noch om, tefwijl zij dooi de haag van belangstellenden, jourr listen en fotografen liepen. I

De Vallei | 1966 | | pagina 6