Prinses Margriet vroeg getuige telegrafisch Loena-13 beëindigde waarnemingen „Interim-kabinet bindt zich niet aan na-calculatie" Vier op de vijf Nederlanders béamen „Wij leven vrij..." Vernieuwing KAPITEIN MÖRZER BRUINS - BRILJANT ZEEMAN EN GROOT KENNER VAN VOGELS, DOLFIJNEN EN WALVISSEN ■H Op de kaart Vier generaties Commodore GEKORTWIEKT Wat in het oude jaar gold, is ook voor het nieuwe van kracht. Geen hulp van binnen, geen oplossing van buiten, alleen antwoord van Boven: ziet. Ik maak alle dingen nieuw. De almach tige God. die dit Woord tot Johannes spreekt, doet ook aan vernieuwing. En deze vernieuwing begint daar, waar zij in moet zetten, wil zij ook doorzetten. In ons zondaarshart, dat even duister is als de scheppingsmorgen, wil Hij een plaats bereiden voor Zijn nieuwe werk. Dat is allemaal aangelegd op het werk van Zijn Zoon Jezus Christus. Hij is deze zondige wereld ingegaan als het waarachtige Licht en het herscheppende Woord. Ontdaan van alle heerlijkheid, heeft Hij zich ontledigd. opdat onze bin nenkant aan Hem van buiten zichtbaar werd. Wie zich afkeert van Hem, ver oordeelt zichzelf. Maar Zijn verschijnig is dwars door het oordeel heen gericht op onze vernieuwing. Want God laat Zijn Woord zo diep schijnen, dat ver nieuwing alleen van Hem uit tot U ko men kan. Wie zo in Christus is, die is een nieuw schepsel. Het oude is voorbij gegaan, ziet het is alles nieuw gewor- worden. Minister Veldkamp over loonvorming nodig Meer geld is voor bestrijding van werkeloosheid Weer explodeerde installatie voor verkee rsrege 1 ing Verhoogde premies voor vrijwillige ziekteverzekering Jongen bij gevecht om kerstbomen ernstig gewond ZAlfcKUAt* 31 DECEMBER 1966 rV\>en prinses Margriet aan kapi- tein W. F. J. Mörzer Bruins 'n telegram stuurde om hem te vragen of hij haar het genoegen wilde doen getuige te zijn op de tiende januari, wist zij niet veel meer dan dat deze zee-officier de hele oorlog door heeft gevaren en later onder meer gezagvoerder was op de „Oranje". De Nederlandse koopvaardij had kapitein Mörzer Bruins uitgekozen als representant voor deze eervolle taak bij het huwelijk. Op 23 sep tember kreeg hij dat telegram. „Ik stond niets vermoedend op de brug van de Nederwezer, onderweg van de Azoren naar Gibraltar. In Tri poli zou ik worden afgelost. Dat is ook gewoon doorgegaan. Er was tijd genoeg". Twee weken later verwelkomden prinses Margriet en mr. P. v. Vol- enhoven hem en zijn (Engelse) vrouw op paleis Soestdijk. Het was een be zoek om kennis te maken. Kapitein Mörzer Bruins moest natuurlijk iets van zichzelf vertellen, over z'n loop baan, oorlogservaringen. Maar al gauw bracht hij het gesprek toen op een onderwerp, dat het bruidspaar evenzeer moet hebben verbaasd als wie ook bij het vernemen van zijn unieke hobbyde waarneming van walvissen en dolfijnen. Thuis in Bussum, waar hij een kleine villa bewoont laat de ka pitein ons twee ordners zien. Ze zit ten vol zeekaarten, wel tweeduizend, waarop hij heeft aangetekend waar en wanneer door hem zo'n waarne ming is gedaan met vermelding van vermoedelijke soort en andere bijzon derheden, zeer minutieus. „Ik doe dat nou al vijftien jaar. Het ls vooral zo fascinerend omdat er weinig be kend is over het doen en laten van deze dieren. Er zijn op de hele we reld maar een paar biologen, die er iets van af weten, (onder wie dr. Dudok van Heel van het Dolfinari um te Harderwijk). Alle boeken over walvissen en dolfijnen kent ka pitein Mörzer Bruins. Vanaf Moby Dick tot en met het standaardwerk van professor dr. J. E. Slijper uit Leiden, waarin verschillende waar nemingen van de kapitein zijn ge citeerd. Kapitein Mörzer Bruins vertelt: Het is merkwaardig hoe slecht men deze in het water levende zoog dieren heeft geobserveerd. Ik heb veel oude gravures gezien, die vol strekt onbetrouwbaar zijn trou wens, ook de afbeeldingen In recen te uitgaven kloppen lang niet altijd Daarom ben ik zelf begonnen een soort van inventarisatie te tekenen. Mijn lijst omvat nu 104 verschillende soorten walvissen en dolfijnen. Ik heb meer dan de helft van al die pla- gekleurd." Overigens beperkt die waarne mingsdrift zich niet alleen tot grote vissen. Kapitein Mörzer Bruins houdt zich op zijn reizen ook bezig met KAPITEIN MÖRZER BRUINS, niets vermoedend de vogels. Hij heeft als ornitholoog naam gemaakt door twee soorten, die de wetenschap voor uitgestorven hield, te signaleren. Bij Hawaï zag kapitein Mörzer Bruins de puffinus newelli, een klein soort pijlstormvogel. „Ik voer toen op de Zuiderkruis. De stuurman kwam me roepen. Ja, iedereen aan boord kent natuurlijk mijn belang stelling. Het leuke is, dat diverse col lega's op andere schepen intussen ook al waarnemingen voor me doen. KAPITEIN EN MEVROUW MÖRZER BRUINSoveral bij. Wat nou die newelli betreft Ik was niet helemaal zeker van mijn zaak, trouwens wat zegt één enkéle rapportering? De volgende keer koos ik mijn route weer langs die plek; een onbewroond eiland in die archipel van Hawaï. Toen had ik meer geluk- Er kwamen wel vier exemplaren voorbij gevlogen. Ik durfde tot pu- blikatie overgaan. Later ging een ex peditie op onderzoek uit. Mijn vondst werd bevestigd." „Precies zo ging het bij de ptero- droma nacitata. Die zag ik bij Haïti. Een hele zwerm van wel veertig ex emplaren. Eerst kon lk ze niet eens thuisbrengen. Want ook deze soort was „geschrapt" uit de boeken. Het betrof ook in dit geval vogels, die broeden in holen onder de grond ze werden uitgeroeid door de ratten, die gelijk met onze beschaving op rukken naar nog onbewoonde stre ken „De door mij gesignaleerde „over levenden" bleken bij nadere verken ning hun broedplaatsen te hebben verlegd naar hooggelegen bergpla teaus. Het is me helaas niet gelukt er één te vangen. Dat zou natuurlijk het beste bewijs zijn geweest. Maar gezien mijn publikaties wordt er door de deskundigen tegenwoordig wel ge loof gehecht aan mijn meldingen". Maar afgezien daarvan: de naam Mörzer Bruins staat zonder meer boog aangeschreven bij onze koop vaardij, daarbij steeds gebonden aan de Stoomvaartmaatschappij Neder land, Amsterdam. De grootvader van de huidige ka pitein-getuige was van de oprichting af bij deze rederij in dienst. Zijn zoon voer ook als gezagvoerder deze inmiddels dus opnieuw overge nomen traditie zal straks wel weer worden voortgezet door de vierde ge neratie (thans varend als vierde stuurman en op de tiende januari ver van huls). De nu 53-jarige kapitein Mörzer Bruins een briljant zeeman ging varen in 1931. Na zijn eerste reis als stuurmansleerling keerde hij terug naar de zeevaartschool voor het halen van de derde rang. Bij die gelegenheid riep ook de Konink lijke Marine. „Ik kreeg een opleidihg van zes maanden en kwam terecht bij de onderzeeboot dienst De luitenant - ter-zee 3e klasse W. F. J. Mörzer Bruins voer onder meer op de be roemde onderzeeboot K 18. Maar hij keerde natuurlijk snel weer terug naar de koopvaardij. In 1939 voer de tweede stuurman W. F. J. Mör zer Bruins van Nederlandsch-Indië via Zuid-Afrika naar Amerika. „De oorlog was op zee al begon nen. Ons schip werd geëscorteerd door torpedobootjagers we werden telkens aangehouden door kruisers van diverse nationaliteiten. Precies op het keerpunt van die reis kwam het nieuws van de aanval op Neder land. We lagen net voor de wal. Ons vertrek moest uiteraard worden uit gesteld, doch niet lang. Het schip werd snel grijs geschilderd en na een paar dagen voeren we weer, geblindeerd". „Ik werd als ongetrouwde later op een konvooi geplaatst dat om de noord voer naar Engeland. En daar moest ik uiteraard overstappen naai de marine. Vanuit Dundee heb ik jarenlang patrouille gevaren voor de kust van Noorwegen. Inmiddels trouwde ik ook. „Op de 0 19 voer ik in 1913 naar de Oost. Vanuit Australië opereer den we langs de eilanden van het bezette Nederlandsch-Indië. Ik heb vaak spionnen moeten afzetten op een afgelegen kust. Soms ook gingen we commando's aflossen. Het is hier in Europa vrijwel niet bekend, dat de hele oorlog door verscheidene gro te eilanden geheel in handen zijn ge bleven van legeronderdelen van ons toenmalige KNIL. Ze hebben ons zelfs wel eens krijgsgevangenen meegegeven. Na de bevrijding mocht de eerste officier W. F. J. Mörzer Bruins niet meteen naar huis. Hij kreeg eerst nog een belangrijke taak te vervul len: het in kaart brengen van de mij nenvelden rondom en in de hele ar chipel. Hij determineerde wekenlang geheime kaarten van zowel gealli eerden als Japanners. Pas in maart 1946 keerde onder zeebootcommandant Mörzer Bruins terug naar Nederland. Die zomer werd hij ontslagen uit actieve dienst. 9 Na een langdurig verlof voer de eerste stifurman Mörzer Bruins weer uit op het ms „Madoera". Later werd hij overgeplaatst op het troe pentransportschip „Grote Beer". In 1951 benoemde zijn directie hem tot kapitein. Jarenlang voer hij onder meer op de „Zuiderkruis'.' Medio 1963 volgde zijn aanstelling tot com modore van het ms „Oranje". Niet lang daarna moest de Stoomvaart maatschappij Nederland besluiten 'n eind te maken aan de passagiers vaart. Het vlaggeschip werd ver kocht. Kapitein W. F. J. Mörzer Bruins keerde terug naar de vracht- dienst. Hij heeft net een reis van acht maanden achter de rug. Zijn verlof duurt nu tot februari, of daarom trent. Dan hoopt kapitein Mörzer Bruins een geheel nieuw schip te krijgen, de „Nederlinge". Daarin staat de grootste dieselmotor ter wereld, met zes cilinders van elk 3300 p.k. „Het is een vrijwel geheel geautomatiseerd sehip. Ik ga er om te beginnen mee naar Nieuw Zee land via het Panamakanaal. Maar eerst is er nu het huwelijk. Kapitein Mörzer Bruins en zijn vrouw wonen niet alleen de burger lijke plechtigheid bij, ze werden uiteraard ook uitgenodigd voor de kerkdienst „Ik draag dan natuurlijk een ga la-tenue. Ik heb op de pantalon van mijn normale avondbaadje een gou den lat laten zetten". Dit uniform is verder al gebruikt bij de ontvangst in Rotterdam, het concert van Amsterdam, het rege ringsdiner te Leiden. „We zijn over al bij. De getuigen kennen elkaar al aardig. Voor mijn vrouw is dit alles na- uurlijk ook een gebeurtenis. Ze houdt er bovendien een geheel nieuwe gar derobe aan over..." Ziet, Ik maak alle dingen nieuw. Openbaring 215 ITet lijkt wat voorbarig bij het einde van het jaar direct te spreken van de venieuwing. Toch niet zo vreemd, want wjj mensen zijn altijd geneigd on juist b(j 't afscheid van het oude jaar vooruit te zien naar 't nieuwe, dat komt. Wij leven trouwens in de eeuw der ver nieuwing. Het gttat razend snel. je kunt het nauwelijks bijhouden. Het voertuig wordt overvleugeld door het vliegtuig, de aarde lijkt steeds kleiner te worden, de armoede wisselde met de welvaart, de thermometer is verdrongen door de penicilline, zij die de aarde bewonen, doorkruisen de onmetelijke ruimte. Wat honderd jaar geleden niet haalbaar leek, is nu gewone werkelijkheid. Ver nieuwing allerwege: onder ons, buiten ons en boven ons. Ook in ons? rvat is dé vraag voor 1967. Want niet de buitenkant beslist, maar de bin nenkant. En deze innerlijke vernieuwing wordt nog dringender nu uiterlijke ver anderingen het oude levenspatroon be dreigen. Wezenlijke vernieuwing moet bij en in de mens beginnen. Het is een voudig dit vast te stellen, maar moei lijk waar te maken. Alle pogingen aan gewend door de mens tot zelfverbete ring, lijden schipbreuk. Ons hoogge roemde „ik" blijft in het volle licht van de belangstelling. Moet daar niet alles en iedereen voor wijken Zelfs God gaat daar onder door, Hij krijgt een plaatsje toegewezen als onze dienstwil lige dienaar. Alles voor ons, niets voor Hem. noch voor de ander. Wie zich zo herkent bij de jaarwisseling, slaat de schrik om het hart. Al eens geschrok ken in deze nieuwe tijd van dit oude zeer? Of vergapen wij ons zo aan de rijkdom van deze wereld, dat wij aan de armoede van ons innerlijk leven niet toekomen A 11e dingen nieuw. Dat wacht nog op 1 de doorwerking. Maar van de zeke re vervulling heeft Johannes als door een verrekijker op Patmos al iets mo gen zien. God doet geen half werk. Hij maakt het af van binnen en van buiten. Geen tranen meer, schrijft Johannes, noch de dood, noch rouw, noch moeite. En een aarde, waarop gerechtigheid heerst. Het is de volmaaktheid, die geen oog heeft gezien en in geen hart is op gekomen, welke God bereid heeft die Hem liefhebben. Dat is tot bemoediging van de strijders in wier hart oud en nieuw dooreen liggen en de nieuwe Geest strijd voert tegen het oude vlees. Alles nieuw, dat betekent helemaal vernieuwd, zodat het oude geen kans meer zal hebben tot bederf van Gods nieuwe begin. yo nemen we afscheid van het oude en gaan het nieuwe jaar tegemoet. Staat deze Vernieuwing op ons verlang lijstje voor 1967 Bovenaan Dan schrij ven we dit woord Vernieuwing graag met een hoofletter. Want het ligt vast in Hem, die het Hoofd is van Zijn ge meente. het nieuwe volk, dat onderweg is naar een betere toekomst. Dit zegt de Alfa en de Omega, het Begin en het Einde, de Getrouwe en de Waarach tige in het werk van Zijn vernieuwing: Ziet, Ik maak alle dingen nieuw. Scherpenzeel. J. T. Cazander Overleden. Kardinaal Pietro Ciriaci, hoofd van de Romeinse congregatie van het con cilie (het kerkelijk departement van „Binnenlandse Zaken") is vrijdag op 81-jarige leeftijd overleden. Als prefect van genoemde congregatie was hij ver antwoordelijk voor de discipline van geestelijkheid en leken, catechismus en ander basis-onderwijs, het beheer van kerkelijke bezittingen en belastin gen e.d. Hij had ook het toezicht op de besluiten van bisschoppenconferenties in de hele wereld. Zijn dood volgde op een kortstondige ziekte. Volgens Vati caanse waarnemers zou mogelijk thans een progressiever gezinde prelaat in de vacant gekomen functie worden be noemd. MOSKOU De Loena-13, de laatste Russische niaansonde, heeft haar werk Iteëindigd na vast te hebben gesteld dat de bovenlaag van het maanoppervlak ongeveer even hard is als die van de aarde, aldus is door het Russische persbureau Tass verklaard. Uit dc gegevens, die het Russische ruimtevoertuig Loena-13 naar de aarde heeft geseind, is gebleken dat het op pervlak van de maan bij de landings plaats overeenkomt met dat van de aarde. Loena-9 had eerder gemeld dat er op het maanoppervlak maar weinig radio activiteit is. Dit is bevestigd door Loe na-13. Het maanstation had een mechanische arm, een soort meetlat, waarmee de eigenschappen van de buitenste laag maanstof vastgesteld konden worden. Dit instrument was verbonden met een soort straalmotor, die een druk van on geveer zewen kilo per seconde uitoefen de om de arm in de bodem te krijgen. Dan had het station nog een dynamo- graaf, die de duur en kracht van de versnellingsfacto rbij de landing regis treerde. Uit de gegevens van deze dynamo- graaf is nu gebleken.dat de bodem van de maan tot een diepte van 20 a 30 cm overeenkomt met de aardbodem op plaatsen waar deze een middelmatige structuur heeft. Voorts was gebleken, dat de structuur van de grond bij de landingsplaats sterk overeenkomt met die van de maangebieden waar de Loe na-9 en de Amerikaanse Surveyor-1 ge land zijn. Het oppervlak is nogal flink omgewoeld. Er zijn korrels bij van ver scheidene millimeters. Opnieuw is dus vastgesteld dat de maan niet bedekt is met een laag stof. Rondom het station waren kraterach tige formaties en veel stenen. Aan boord van de Loena-13 waren camera's, die panoramische opnamen onder hoeken van 100 minuten konden nemen. De op namen lieten beelden zien van voorwer pen op een afstand van 1% meter die 1% k 2 millimeter groot zijn. 9 Eigenaren van honden wordt aange raden hun dieren op Oudejaars avond binnen te houden, in verband èmet het afsteken van vuurwerk. Dit advies geeft het bestuur van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van dieren, afdeling Amsterdam. 0 Naar het bestuur van de bij de kies raad ingeschreven politieke partij Progressief Rechts heeft meegedeeld, heeft het besloten af te zien van deel neming aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 15 februari 1967. De tijd van voorbereiding wordt te kort geacht voor het voeren van een effec tieve verkiezingscampagne. Het Vrouwen-Actiecomité voor ver- gd Staatspensioen heeft een brief ge stuurd aan de politieke partijen, waar in in verband met de komende verkie zingen het standpunt van de partijen wordt gevraagd ten opzichte van de toekenning van vervroegd staatspen sioen aan ongehuwde en gescheiden vrouwen (A.O.W. met 60 jaar). 9 De buitenlandse spelen geven vaak hogere eerste prijzen dan onze staatsloterij, maar in totaal wordt er minder van de inleg uitgekeerd. Dit concludeert de Nederlandse Consumen tenbond in een beschouwing in het jongste nummer van de Consumenten gids, gewijd aan de Nederlandse staats loterij en sporttoto en aan enkele Bel gische en Duitse loterijen en lotto's. De taak van de staatsloterij de gok- lust te kanaliseren komt slechts zeer gedeeltelijk tot zijn recht, zo meldt de Consumentenbond 0 In Duisburg wordt de laatste Neder landse school voor schipperskinde ren in West-Duitsland gesloten. Naar het Nederlandse consulaat in Duisburg meedeelde, is deze evangelische school, die in 1934 is gesticht, overbodig ge worden. De technische ontwikkeling heeft de vaar- en ligtijden sterk ver kort. Het Duitse motorschip „Hans Hei di", afkomstig uit Duisburg, is vrijdagmorgen na aanvaring op de Rijn bij Lobith gezonken. De beman- ming van het schip kon worden gered De „Hans Heidi", die met een lading fosfaat op weg was naar Duisburg, werd aangevaren door het motortank schip „Greco 7" uit Rotterdam. 0 De minimum leeftijd voor chaf- feurs in het goederenvervoer moet op 21 jaar worden gesteld. Van dit principe kan worden afgeweken, als de chauffeur een beroepsopleiding met goed gevolg heeft gehad. Aan chauf feurs van 18 jaar kan dan worden 'toe gestaan wagens tot een totaal gewicht van 7,5 ton te besturen, zo menen de organisaties van vervoerpersoneel in de E.E.G. De Portugees-Israëlitische gemeen te te Amsterdam heeft in het Ne derlandse woud in Israël 20 bomen ge plant ten name van het bruidspaar prinses Margriet en mr. P. van Vol lenhoven. 0 Een groot deel van een fabriek van autowasmiddelen aan de Lange Brinkweg in Soest is gisternacht door brand verwoest. Het vuur is ontstaan op de bovenverdieping van het be drijfsgebouw, die daardoor totaal uit brandde. De rest van het gebouw kreeg vooral veel waterschade. De totale schade wordt op minstens f 100.000,-- geraamd. De oorzaak van de brand is niet bekend. Voor de 85 werknemers van de NV Hoz, houtwarenfabriek te Scheem- da, wordt met ingang van volgende week een tijdelijke werktijdverkorting ingevoerd. Vanaf a.s. maandag zal in de fabriek waar voornamelijk palets worden gemaakt, nog maar achttien uur worden gewerkt, gedurende twee dagen in de week. 0 Prins Claus heeft het voornemen zaterdag 21 januari de nieuwe Ken- nemer sporthal bij de Delftlaan in Haarlem officieel te openen. (Van onze parlementaire redacteur) Den Haag Minister Veldkamp van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft vrijdag In de Tweede Kamer een na-calculatie van de lonen in 1967, ingeval de staging van de kosten van levensonderhoud het reële loonpeil zou aantasten, van de hand gewezen. Dit overgangskabinet wil zich hieraan niet binden. Mocht er in de loop van 1967 een situatie ontstaan, waarbij het reële loonpeil wel wordt aan getast, dan staat het de vakbeweging vrij hierover in de Stichting van de Ar beid of met het dan zittende kabinet overleg te plegen, zo verklaarde de minister. Zijn stelling, dat het dit kabinet niet mogelijk is een na-calculatie toe te staan, baseerde de minister op zijn er varing. Hij merkte op, dat het zijn er varing is, dat als je een afspraak maakt over een uitkering-ineens, je al tijd op een totaal hoger loonpeil uit komt dan gewenst is. „Ik heb mij al tijd op het standpunt gesteld, dat je beter de lonen aan het begin van het jaar iets meer kunt verhogen dan in de loop van het jaar met een uitkering ineens te komen", zei hij. Overigens had de minister wel be grip voor het standpunt van de werk nemers, dat zij in 1967 geen aantasting willen van het reële loonpeil. Wij zijn echter van mening, dat het beleid van het kabinet niet tot een dergelijke aan tasting behoeft te lijden. Wanneer men alles in aanmerking neemt, ook de verlaging van de loon- en inkomsten belasting m juli a.s., geloofde de mi nister niet in een aantasting van het reële loonpeil, zeker niet wanneer er een effectief prijsbeleid wordt gevoerd, dat daar mede op gericht is. De minister wees eveneens een ar beidstijdverkorting in 1967 af, met het argument, dat we in het komende jaar een optimale produktie moeten hebben. Daarbij is een verkorting van de ar beidstijd niet mogelijk. De minister herinnerde eraan, dat ook volgens de S.E.R. gestreefd moet worden naar een optimale bezetting van het produk- tieapparaat. De bewindsman wilde 'ook niet aan het bedrijfsleven de vrijheid geven om binnen de loonruimte de arbeidstijd te verkorten. „Er is hier in de kamer op gemerkt, dat de loonstijging in 1967 nauwelijks voldoende is om de hogere kosten van levensonderhoud op te van gen. Maar dan vraag ik mij af", aldus de minister, „hoe men dan van de ruimte nog een stuk af kan halen voor arbeidstijdverkorting. Dan kan het bij na niet anders of men komt boven de ruimte". Wat betreft de beperking van de niet-looninkomens. als dividenden en tantièmes, nam de minister de sugges tie over van de socialist mr. Van Lier om een ambtelijke werkgroep in te stellen, die dit vraagstuk zou kunnen bestuderen. Bovendien zou bij de So ciaal Economische Raad hierover een adviesaanvrage kunnen worden inge diend. De minister was bereid dit aan het kabinet voor te stellen. Een vol gend kabinet zou zijn voordeel kunnen doen met de resultaten van dit onder zoek. Ook de vraag of de hogere inko mens moeten worden beperkt, kan in dit kader worden onderzocht, aldus de minister. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris De Meyer heeft vrijdagmiddag in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de regering zich beraadt over het extra-bedrag, dat voor aanvullende werken ter bestrijding van de werkloosheid nodig is. Op de begro ting 1967 van Sociale Zaken staat f 21,5 miljoen, gebaseerd op een aantal van 30 a 40 duizend werklozen. Nu wordt verwacht, dat er volgend jaar 85.000 zullen zyn, van wie 6.000 vrouwen. Dr. De Meijer gaf een overzicht van de te venvachten werkloosheid. Het per centage is het hoogst in Drente, nl. 7,9 bfl een landelijk percentage van 2,7 van de beroepsbevolking. Per provincie zijn de cijfers: Groningen 5.000 4,5% Friesland 3,500 3,6% Drente 5.500 7,9% Overyssel 7,900 3,9% Gelderland 9.000 2,9% Utrecht 2.700 1,6% Noord-Holland 9.000 1,7% Zuid-Holland 11.000 1,5% Zeeland 2.000 3,2% Noord-Brabant 19.000 3,9% Limburg 7.500 3,3% Naar beroepen ingedeeld is de ver wachting voor het aantal mannelijke werklozen: 4.000 landarbeiders; 8.000 metaalarbeiders; 19.000 bouwvakkers; 4.300 chauffeurs e.d.; 2.500 man horeca- personeel; 10.300 losse arbeiders; 7.500 man kantoor en administratief perso neel; 10.000 overige beroepen; 12.000 minder geschikten. Minister Veldkamp ontkende met grote klem, dat de volksverzekering tegen zware geneeskundige risico's een groot probleem heeft opgeroepen, zo als de V.V.D.'er Corver had gezegd. De financiering is voorzien door een bijdrage uit de schatkist van 170 mil joen gulden per 1 juli 1967, aldus de minister. Hij merkte op, dat de heer Corver dat geld blijkbaar niet beschik baar wilde stellen voor geestelijk ge stoorden, langdurig zieken enz. Hij meende, dat de meerderheid van de Kamer daar anders over dacht. GRONINGEN Een verkeersrege lingsinstallatie op de hoek Damster- diep-Petrus Campersingel te Gronin gen is donderdagavond geëxplodeerd. Het deksel en de deur van een zware ijzeren kast werden dertig meter weg geslagen, zonder overigens iemand te raken. Dezelfde kast explodeerde dit voor- ook al eens. Als oorzaak werd toen gedacht aan een lekkage in de ónder- grondse aardgasleiding. Er zijn toen allerlei maatregelen genomen. Gasbui zen in de omgeving werden extra afge dicht, er werden ventilatiegaten ge boord in de kast en er werd elke maand controle uitgeoefend op mogelijke lek ken. Maar al die maatregelen bleken tevergeefs. Aangezien een soortgelijke explosie zich dezer dagen voordeed in Amster dam. bij een soortgelijke installatie, wordt thans overwogen landelijk te be studeren hoe de verkeersregelingsinstal laties het beste geïsoleerd kunnen wor den. AMSTERDAM Op een na alle zie kenfondsen hebben met ingang van 1967 de premie voor de vrijwillige zie kenfondsverzekering verhoogd. De ge middelde premie, die aan het einde van 1966 per verzekerde van 16 jaar en ouder f 5,06 bedroeg, steeg daardoor tot f 5.99 per week; dus met 18,2 pet. In januari 1966 varieerde de premie bij de onderscheidene fondsen van f 3,60 tot f 5,64. Met ingang van 1967 lopen de premies uiteen van f 4,37 tot f 6,62. De ziekenfondsraad heeft de premie- verhogingep goedgekeurd. Evenals in vorige jaren hebben toeneming van de medische consumptie en aanpassing aan de voortdurende stijging van de lonen en prijzen, waarbij in het bijzonder de kosten van verpleging en behandeling in de ziekenhuizen een belangrijke rol spelen, de ziekenfondsen tot premiever- hoging gedwongen. DEN HAAG De 13-jarige scholier Anton van der H. uit de Pansierstraat in Sehevenlngen is donderdagavond ernstig gewond geraakt bij een vecht partij om wat afgedankte kerstbomen. De jongen is met zeer ernstig hoofdlet sel in de Ursulakliniek te Wassenaar opgenomen, waar hij onverwijld moest worden geopereerd. Er is thans geen direct levensgevaar meer aanwezig. In de Vijzelstraat werd door 2 groe pen van naar schatting in totaal dertig jongens een vechtpartij geleverd om kerstbomen, die de jongens verzamel den om er een grote brandstapel van te maken. Bij de vechtpartij gebruikten de jongens onder meer stokken en fles sen. Waarschijnlijk is de dertienjarige met een fles of een balk op het hoofd geslagen. 0 Bijna veertig grote en kleine katho lieke organisaties en instellingen hebben zich de afgelopen maanden spontaan aangemeld tot het léveren van eèn bijdrage aan het pastoraal con cilie van de r.k. Nederlandse Kerkpro vincie. UTRECHT De Nederlandse rechter meet niet ieder met gelyke maat, zegt 45 procent van de Nederlandse bevolking, terwijl 38 procent het daarmee niet eens is en 17 procent geen mening heeft. Dat de rechter met gelyke maat meet, \indt by slechts een politieke groepering een absolute meerderheid: de V.V.D. (51 procent). Dat hij niet met gelijke maat meet, is het oordeel van de helft der A.R.P.- en P.v.d.A.-stemmers en 84 procent van de P.S.P.-stemmers. Als voor beelden van niet-met-gelijke-maat-nieten worden genoemd de Tres-zaak, de Baarnse moordzaak en de affaire-Smallenbroek. Elf procent van alle Nederlan ders spreekt, wanneer zij het over rechtspraak hebben, over „vriendjespolitiek" en „klassejustitie". Dit is gebleken uit de omvangrijke enquête, die het weekblad „Revue" onder net motto „Politiek in Nederland" heeft gehouden. Tachtig procent van de Ne derlandse bevolking is het eens niet de woorden in het lied „Wij leven vrfj", maar 38 procent vindt, dat de vrijheid steeds kleiner wordt, terwjjl de helft van de Ne derlandse bevolking van oordeel is, dat men in Nederland niet vrij is tegen en voor iets te demonstreren. „Demonstratievrijheid moet er zijn", vindt 56 procent van de Nederlanders. Er moet ook vrijheid zijn voor sport op zondag, vindt 86 procent. 36 procent van de A.R.P.- en 45 procent van de C.H.U.-stemmers vindt, dat de vrijheid van sport wedstrijden op zondag moet worden beperkt c.q. opgeheven. De provo's zijn er in de enquête niet best afgekomen. Ruim 70 procent vindt ze te lui om te werken (19 procent zegt van niet);85 procent vindt ze herrie schoppers (13 procent niet) en 50 procent is niet van oordeel dat ze met nieuwe ideeën komen (44 procent zegt van wel). Met het klimmen der jaren daalt het geloof in de ideeënrijkdom van de provo's: 62 procent van de 17- tot 20-jarigen gelooft er nog in en „nee" zegt 61 procent van de boven 65-jarigen. „Nee" zegt 65 procent van de Nederlanders op de vraag of de provo's de maat schappij willen verbeteren, maar 60 procent voelt er toch niet voor de provo's op te fluiten. Voor het van tijd tot tijd houden van een volksstemming over een belangrijke politieke zaak, buiten de volksvertegenwoordigers om, heeft zich 63 procent van de bevolking uitgesproken. 26 procent was tegen en 11 procent wist het niet. Het minst geporteerd voor een volksstemming zijn de C.H.U.-stemmers (51 procent) en de A.R.P.-stenvwers (52 procent) en de grootste voorstanders zijn de Boeren partijstemmers (78 procent) en de P.S.P.-stemmers (86 procent). De meeste aan hangers voor volksstemmingen worden gevonden onder de jongeren.

De Vallei | 1966 | | pagina 7