Jaarwisseling zonder incidenten verlopen Parkeerhavens langs de Spoorbaanweg In het voorjaar gereed Oude Kerk van Ede onderwerp van boek Wageningen met de over de sloot (1-0) hakken Doe 't zeivers onder voetballers van Ede de IN HELE OMGEVING RUSTIG Politie op een kon terugzien rustige avond CN\ Rhenen bespreekt sociale zekerheid Bekendmaking Beroepschrift tegen ver kiezingen ongegrond Jonge cast van „Theater kon Goldonie niet aan Oorzaak brand Servetstraat nog onbekend 't Wordt geen geschiedenisboek Handbal? Polar Bears eens's winters in Ede? Raiffeisenbank en Aankoopvereniging hadden goed jaar Raadsvergadering Waterschap Barneveldse Beek Zwakke nieuwjaarspremière Bedriij f svol ley ba I gaat toch door Oud Ger. Gemeente Bombardement Noorderbeuk Fijn verhaal Pagina 3 MAANDAG 2 JANUARI 1967 GELDERSE VALLEI In alle plaatsen in onze omgeving is de jaar wisseling op rustige wijze verlopen. Er vonden geen incidenten plaats, zodat de politie de handen niet uit de uniform-mouwen hoefde te steken. De drukte op straat rond de klokslag van twaalf was bijna overal groter dan vorig jaar. Met name in Rhenen was dat het geval. De schare jongeren, die zich gewa pend met vuurwerk op straat begaf, gaf de politie evenwel geen aanleiding om tot actie over te gaan. Slechts in Eist leek het er op, dat de baldadigheid de perken te buiten zou gaan. De politie moest de jongeren daar scherp in de gaten houden. Vuurwerk ging daar gepaard met een dosis kattekwaad. Zo werd er onder meer een brandend rotje in een jaszak gestopt In Veenendaal kon de politie terug zien op een gewone, rustige avond. Rond twaalf uur brak er wel veel kabaal, ver oorzaakt door het ontploffend vuurwerk los, maar daar was dan ook alles mee gezegd. Er deden zich ook geen ongeval len voor, zodat verondersteld mag wor den dat de actie „glaasje op, laat je rijden", die door de plaatselijke afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer werd gevoerd, resultaten heeft opgele verd. Ederveen maakte geen uitzondering op de algehele tendens. Er waren wel heel wat jongelui op de been, die het BARNEVELD De Raiffeisenbank en Aankoopvereniging Barneveld en Omstreken" kan terugzien op een zeer goed jaar. Dit bleek op de jaarver gade- ring in het Concertgebouw onder leiding van de heer J. van Donkersgoed. Het jaarverslag werd uitgebracht door de beer R. Klein Brink, die hierin herinner de aan het overlyden van het personeels lid, de heer A. Kwakernaak en aan de eerste steenlegging van het nieuwe bank gebouw door de ere - voorzitter, de heer H. van Wenum. De opening van het nieu we kantoor zal omstreeks 1 maart ge schieden. De besprekingen van balans en resul tatenrekening verliepen zeer vlot, daar deze reeds eerder op de gehouden streek- vergaderingen werden besproken. De bankafdeling had een overschot van f 55.000,hetgeen bij het reservefonds wordt gevoegd, zodat dit wordt gebracht op f 520.000,Ook de aankoopvereni- ging had een goed jaar, zodat 2% over de afname op de ledenrekening kan wor den bijgeschreven. Na aftrek van af schrijvingen en belastingen resteert een overschot van f 420.000,hetgeen juist voldoende was voor de bijschrijving. De totale omzet bedroeg f 22.000.000, In het afgelopen jaar hebben weinig wijzigingen in gebouwen plaats gehad. De steeds groeiende omzetten zullen de bouw van een nieuwe silo noodzakelijk maken. Met de bouw van een show-room voor landbouwgereedschappen en bestrij dingsmiddelen kan spoedig begonnen worden, daar de bouwvergunning reeds verleend is. Met grote meerderheid werd de heer G. van Wenum uit Stroe herko zen tot bestuurslid. In plaats van de he ren J. Hardeman Sr. en A. J. Wouters, die wegens hun leeftijd vervangen moes ten worden, werden gekozen de heren D. Romeijn en A. Bloemendaal. Nadat de heer S.. W. Meurs, medewerker van de Cebeco - kaderschool te Warnsveld een inleiding had gehouden sloot de voor zitter deze zeer goed bezochte bijeen komst. vuurwerk rijkelijk hanteerden, maar er geen misbruik van maakten. In Scherpenzeel was het jaren achter een nogal rommelig op de ouderjaars- avond. Vorig jaar nog deden zich de diverse baldadigheden voor, die de poli tie tot actie noopte. Nu was het er vrij rustig. Het traditionele vuurwerk-lawaai was er wel, de drukte op het Plein liet ook nu geen verstek gaan, maar wilde tonelen speelden zich er niet af. Hier en daar werden kerstbomen op straat ver brand, voor de Scherpenzelers echter een vertrouwd schouwspel op de oudejaars avond. De politie in Renswoude was dubbel en dwars tevreden. „Alles is naar wens verlopen", zo werd ons meegedeeld. „Nog voor half een was alles al weer rustig en was er bijna niemand meer op straat te zien. Er deed zich geen enkele moeilijkheid voor". Uiteraard wist de jeugd van Renswoude wel met vuurwerk om te gaan. In Amerongen was het volgens mede- RHENEN Het CNV-afdeling Rhe nen organiseert in 1967 gespreks- avonden. Het onderwerp van het nieuwe jaar luidt: „Sociale zekerheid". Het zal verdeeld over vier avonden met een tus senruimte van ongeveer twee weken be sproken worden. Gezien de belangstelling rekent de afdeling op een grote opkomst van de leden. Inmiddels hebben alle leden van de bij het CNV aangesloten vakverenigingen via hun bestuur een uitnodiging ontvangen. De algehele orga nisatie berust bij de christelijke besturen bond Rhenen. Als gespreksleider zal fungeren de heer J. Broekharst. delingen van de politie „een makkelijke avond". De drukte op de straat was niet groter dan voorgaande jaren, het vuur werk werd er met mate gehanteerd. „Zowel In Resteren als in Opheusden was het rustig", zei de politie in Opheus den ons gisteravond. „De oudejaarsavond viel op zaterdag en daarom zijn veel mensen wellicht gewoon thuisgebleven", zo hoorden we uit de Betuwe. In Op heusden en Resteren werd er rond twaalf uur wat vuurwerk afgestoken. Verdere bijzonderheden waren er niet te melden. RHENEN Met het vuurwerk is het nu wel gedaan. Er is veel over te doen geweest, vooral na de brand in het pak huis aan de Servetstraat, waarvan de oorzaak in de volksmond werd toege schreven aan een rotje. Er is echter nog niets bewezen en vermoedelijk zal ook deze brand moeten worden toege voegd aan de reeks van onopgehelder de branden. De vuurwerkverkopers had den permissie tot 31 december. Er geldt vanaf gisteren weer een verkoopverbod. Wij vernemen van de burgemeester, dat voor de toekomst een nieuwe regeling zal worden getroffen. Op welke wijze die regeling zal worden uitgevoerd is nog niet bekend. Hierover zal in de loop van deze zomer een oplossing worden gezocht. Waarschijnlijk zal er contact over worden opgenomen met de nabu rige gemeenten. In Wageningen mocht uitsluitend bengaals vuurwerk aan de man worden gebracht. Desondanks werd er toch geschoten. Het is geen eenvou dige zaak, temeer niet omdat we hier te doen hebben met een stukje folklore. Vanavond om vijf uur wordt de bur gerij van Rhenen in de gelegenheid ge steld de Nieuwjaarswensen aan te bie den aan burgemeester en wethouders. Daartoe zal men terecht kunnen in de raadzaal ten gemeentehuize. Er ligt 'n receptieboek klaar, waarin men zijn handtekening kan plaatsen. VEENENDAAL Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken be kend: I. dat zij in het belang van de vrij heid op het verkeer en de veiligheid op de wegen bjj hun besluit van he den nr. 34.816. een stopverbod hebben vastgesteld voor: a. de oostzijde van de Hoofdstraat, van af het pand thans plaatselijk gemerkt Hoofdstraat nr. 100 in noordelijke richting tot de kruising met de Hoog straat, en wel van 10.00 tot 21.00 uur; b. de noordzijde van de Hoogstraat, vanaf het pand thans plaatselijk ge merkt Hoogstraat nr. 5 in westelijke richting tot de kruising met de Hoofd straat; c. de zuidzijde van de Hoogstraat, van af de kruisirtg met de Hoofdstraat in oostelijke richting tot het pand thans plaatselijk gemerkt Hoogstraat nr. 2.; d. de noordzijde van de Zandstraat, vanaf de kruising met de Hoofdstraat in westelijke richting over een afstand van 70 meter; II. dat zij hebben bepaald, dat deze maatregel onmiddellijk in werking zal treden; III. dat zij van hun onder I. genoem de besluit afschrift hebben gezonden aan: 1. de Hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat te Utrecht; 2. gedeputeerde staten der provincie Utrecht; 3. de Koninklijke Nederlandse Toeris tenbond A.N.W.B., Wassenaarseweg 220 te Den Haag; 4. de Koninklijke Nederlandse Automo bielclub, Sophialaan 4 te Den Haag; 5. de Koninklijke Nederlandse Motorrij ders Vereniging, Bezuidenhout 179 te Den Haag; 6. de Rijksverkeersinspectie, Maliebaan 55 te Utrecht; 7. de Eigenvervoerders Organisatie, Stadhouderslaan 162 te 's Gravenha- ge Veenendaal, 28 november 1966 B. en W. voornoemd: de secretaris, Van Manen de burgemeester, J. Hazenberg. RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat de gemeenteraad dinsdag 10 janu ari 1967 des namiddags 8 uur ten ge- meentehuiz? in openbare zitting bijeen komt. Hij maakt de ingezetenen erop attent dat de op deze vergadering betrekking hebbende stukken voor een ieder ter inzage liggen in de openbare leeszaal bibliotheek („Wilhelminaschool") op vrijdag 6 januari 1967 van 13.00—15.00 uur en van 18.3020.30 uur. Rhenen, 3 januari 1967. De burgemeester voornoemd, L. Bosch van Rosenthal. RHENEN De gemeenteraad van Rhenen heeft op voorstel van burgemeester en wethouders besloten parkeerhavens aan te leggen langs dat gedeelte van de Spoorbaanweg, dat is gelegen tussen de splitsing met de Bruine Engseweg en de Herenstraat. Deze maatregel is een gevolg van de nieuwe verkeerssituatie by het Viaduct. De bewoners ten westen van dit kunstwerk zullen straks hun wagens niet meer voor hun woningen kunnen parkeren, omdat er sprake is van eeix wacht-, eventueel stopverbod langs dit weggedeelte. Ter compensatie zullen zij hun auto's straks langs de Spoorbaanweg kunnen plaatsen. BARNEVELD Zoals te verwach ten was, werd op de vergadering van de heemraden en de hoofdgeërfden van de Barneveldse Beek dezer dagen het beroepschrift van de Gebr. Verhoef te gen de verkiezing van hoofdgeërfden on gegrond verklaard. Dit geschiedde met algemene stemmen, nadat hierover eerst nog het woord hadden gevoerd: Het vry matige seizoen van Theater is er ook op Nieuwjaarsdag met de pre mière van Goldoni's „De Herbergierster" niet beter op geworden. Het is een vry matige voorstelling geworden van een maar heel matige Goldoni. Trouwens, Gol- doni heeft indertyd zelf van zijn Herbergierster gezegd, dat het maar een gele genheidsstuk was. Het heeft een simpel operette-thema tot intrige, dat in het der de bedryf zelfs een bedenkelyke inzinking heeft. Drie adellyke heren „zwermen" rond de jonge herbergrierster Mirandolino. De markies van Forlipopoli en de graaf van Albafiorita zijn smoorverliefd en baron Ripafratta is de yfouwenhater, die door Mirandolina met al haar lagen en listen tenslotte ten val wordt gebracht en zich als de meest enthousiaste huwelijkskandidaat ontpopt. De heren druipen tenslotte als geslagen honden af als blykt, dat Mirandolina de voorkeur blijkt te geven aan haar trouwe knecht Fabrizio. Toch ontbrak nog voldoende ingre diënten dus voor een blij-spel. Aan die bijheid ontbrak het echter nogal. Het was allemaal allemaal niet speels ge noeg en vaak werd er veel te zwaar aangezet om tot flitsende dialogen te komen. De jonge cast, die Theater voor deze Goldoni had ingezet was helaas nog niet rijp voor dit werk. De rourine ont brak om de toch wel vaak fijne humor en soms satire over het voetlicht te brengen. Het bleef er allemaal achter hangen. Regiseur Theo Kling treft hier echter ook schuld. Hij heeft de müge- lijkheden niet voldoende uitgebuit. De vrij talrijke monologen liet hij veel te veel op de zaal spelen, temeer ook daar het stuk nogal wat „terzijdes" heeft. Had hij deze monologen wat meer uit laten spelen dan zou dat ook logischer mise en scène tot gevolg heb ben gehad. Ook is hij er niet in geslaagd zijn fi guren de juiste typeringen mee te ge ven. Zo waren de baron van Eric van den Donck en de graaf van Jan Goris- sen te weinig „aristocratisch" om te contrasteren met de andere figuren. Ca rol Linssen was de enige, die als de markies van Forlipopoli zijn figuur waar kon maken. Bovendien wist hij op de juiste momenten zijn tekst uit te bui ten. Enkele open doekjes van het als küauvinistische bekend staande Arn hemse publiek waren overgens een ver diende beloning. Sioukje Hooymaayer had de moeilijke taak om in de zwakke cast haar „Her bergierster" waar te maken. Dat zij daar niet volledig in geslaagd is is haar zeker niet kwalijk te nemen. Met alle charmes en flair kon haar een ze kere vlakheid niet ontzegd worden. Vooral in het eerste bedrijf was alles net even te zwaar aangezet en ontbrak de blijheid. Ook in het verdere verloop kwam zij niet geheel onder de druk weg. Het spirituele en de lichtvoetig heid ontbraken daar teveel voor in het geheel. Wanneer het ensemble wat meer uit de premi'rekoorts loskomt, zal de voor stelling zeker aan waarde winnen en zal Sjoukje Hooymaayer zeker tot een uitstekende herbergierster komen. Dan ook zullen de kostelijke typerollen van de actrices Ortensia en Dejanira van respectievelijk Margriet de Groot en Else Valk meer reliëf krijgen. Jan Verhoeven kwam als Fabrizio de knecht tot enkele uitstekende sc'nes, maar gaaf was de rol niet. Johny Pe ters was een leuke bediende Pirro van de baron. Het zonnige decor van Frank Raven kreeg een te felle en harde belichting om erg sfeerscheppend te zijn. De kos tuums waren, vooral bij de drie adelij- ke heren, minder geslaagd. Het éigen Arnhemse publiek was zoals eerder ge zegd nogal royaal in zijn bijval. Een uitgroei tot een volwaardige Goldoni zit er echter wel in en dan is deze pre- mi're gauw vergeten. T. H. de heren Donselaar en Rutten, respec tievelijk heemraad en hoofdgeërfde en beiden lid van het stembureau, waar de veronderstelde onregelmatigheid ge pleegd was. Achteraf bleek het stem bureau juist te hebben gehandeld, daar op het stembureau R. Verhoef ver scheen en niet G. Verhoef, die als stem gerechtigde op de kiezerslijst voorkwam. De heren Rutten en Donselaar waren het niet eens over hetgeen gezegd is op het stembureau over deze zaak. De heer Boersen, die met de heer Donselaar la ter bij de familie Verhoef is geweest, distansieerde zich verder van de zaak, daar hij op een ander stembureau zat. De begroting van de gewone dienst is sluitend, doch niet nadat de water schapslasten verhoogd zijn met rond f 80.000,- tot rond f 400.000,- In het be gin van de vergadering had de water- graaf opgemerkt, dat de lasten wel eens zouden kunnen oplopen tot f 72,- per ha voor de le klas gronden. Heem raad Van de Beek was van oordeel, dat deze opbrengst boven de draagkracht van de ingelanden uit gaat. „Daar gaan wij failliet aan", aldus de heer Van de Beek. Voor het onderhoud van de watergan gen werd nu een bedrag van f 110.000,- geraamd, hetgeen f 20.000,- meer is dan het vorige jaar. De heer Van Maanen wilde dit bedrag overschrijven naar de reserve. De watergraaf was het hier niet mee eens, evenals de andere le den van het college. De verhoging houdt niet alleen het onderhoud in, maar ook de verbetering van enkele kleine beken. Er is nog een kleine kans, dat voor de verbetering van de kleine beken een sub sidieregeling tot stand komt. De kapitaalsdienst sluit met een te kort van f 363.979,42 op een bedrag van f 1.301.667,-. De heer Boersen vroeg of het niet mogelijk zou zijn de begro ting direct in een openbare vergadering te behandelen en niet zoals nu Is ge schiedt eerst in een besloten vergade ring. De watergraaf zegde toe, dat de Heemraden zich hierover zullen bera den. De verbetering van de Esvelderbeek van de Stationsweg troomopwaarts en de Grote Beek stuiten nog op een tweetal landeigenaren, waar geen overeenkomst mee te krijgen is. Deze dringende ver betering, die Garderbroek van de wa terlast bevrijdt, wordt op deze manier door twee personen verhinderd. Aan het einde van de vergadering nam de watergraaf afscheid van de hoofdgeërfden de heren Van Maanen, Schimmel, Rutten, Van de Top, Klok en Blankers, waarvan velen 15 jaar lid van het college zijn geweest. Hij bracht hun dank voor hun medewerking en in de eerste plaats de heer Van de Beek, die wegens het bereiken van de 70-ja- rige leeftijd niet terugkeert als heem raad. BARNEVELD De winteravond- bedrijfsvolleybalcompetitie gaat toch door, nadat zij enkele maanden moeilijk op gang kon komen niet vanwege de geringere belangstelling, maar tenge volge van de moeilijkheden met de Ned. Volleybalbond. Deze moeilijkheden zijn thans opgelost, daar er een compromis is gevonden. De topspelers van SSS zul len niet meer aan de competitie mogen deelnemen, wat zeker een groot verlies betekent, maar aangezien de bond geen toestemming voor deze leden geeft, heb ben zij de consequenties daarvan te dra gen. De speelavond, die altijd op dinsdag was, wordt verplaatst naar maandag. De circulaires, die deze week zijn uitge gaan, moeten zo spoedig mogelijk bin nen zijn. Een nieuwe bepaling in de competitie is, dat 50% van de clubs uit Barnevel ders moet bestaan. Nieuwe teams, die van buiten komen, worden dus niet ge accepteerd. Daar SSS de wedstrijden niet als voorheen mag organiseren, is hiervoor een nieuwe commissie in het leven geroepen, die de organisatie ter Ijand heeft genomen. BARNEVELD Voor de Oud Geref. Gemeente gaat in het kerkgebouw aan de Gowhtorpestraat donderdagavond om 19 uur voor ds. Du Marchie van Voort- huyzen uit Leersum. EDE „De kerk in het midden" is de voorlopige titel van het boek, dat de Lunterse journalist M. H. Snijders bezig is te schrijven over de Grote Kerk in Ede. De breed opgezette commissie van kerkelijken en onkerkelijken, die zich ten doel gesteld heeft een ton bijeen te brengen voor de restauratie van ons enige cultuur-historische monument, heeft hem opdracht gegeven een boek te schrijven over de kerk en de geschiedenis van de kerk en het kerk volk. „Het wordt geen geschiedenisboek" vertelt de heer Snijders over zijn werk, „geen dorre opsomming van feiten. Ei genlijk wordt het een projectie van de huidige restauratie tegen de rijke ge schiedenis van de kerk en daarbij komt het kleurrijke verleden om de hoek kijken. Het doorsnuffelen van ar chieven en het verzamelen van gege vens was een heel werk, maar ik ben daarbij tot de conclusie gekomen, dat de Oude Kerk van Ede een bijzonder rijke geschiedenis heeft. Mijn geestdrift groeide in de loop van de tijd. dat ik dit werk onderhanden had." Nu kan je de kerk wel in het midden willen laten, maar of dit in de praktijk mo gelijk is, daarover zegt de heer Snij ders: „Het is mij juist doordat ik met zo veel mensen heb gepraat, opgevallen dat iedereen warm loopt voor de restaura tie. Zo sprak ik bijvoorbeeld een dezer dagen pastoor Van den Brink, ook hij is enthousiast." „En wat mij ook opgevallen is," ver telt hij verder, „dat is, dat de menin gen over bepaalde dingen zo verande ren in de loop van de tijd. Je hoeft niet eens ver terug te gaan in de ge schiedenis. In het gereformeerd bejaar dentehuis maakte ik een praatje met de bijna negentigjarige heer Willemse. Hij heeft nog het bombardement van huize „De Stompekamp" meegemaakt. Voordat Tielkemeijer er woonde, had het Leger des Heils daar zijn intrek genomen. De Edenaren moesten niets hebben van de „heilsoldaten." Boeren er burgers trokken op een dag erop af en gooiden alle ruiten kapot. De hele waranda rondom het huis werd vernield. De twee veldwachters, die Ede toen rijk was probeerden de orde te handhaven, waarbij Modderkolk een gebroken been WAGENINGEN Tot een kwartier voor het eindsignaal hebben de on geveer duizend toeschouwers bij de wedstrijd WageningenHelmond ia moe ten wachten eer Wageningen kans zag een doelpunt te maken. Het bleef bij deze ene goal: die smadelijke 40 nederlaag van vorige week tegen NOAD is dus weer een beetje goedgemaakt! Wageningen verscheen met een zwaar ge wijzigd team binnen de lijnen: in de voorhoede was een debutant opgenomen, de uit de jeugdselectie afkomstige Hennie Roelofs. Roelofs kan met genoe gen aan z'n debuut terugdenken, want hij was de maker van het kostbare doelpunt. Verder waren v. Viegen en Broeksz uit de aanvalslinie verdwenen (Janssen was vanuit de halflinie naar voren gehaald) en op de linkshalfplaats was Willems weer aanwezig. In de achterhoede was Piet Dielissen vervangen door Houtriet, good old Piet speelde nu als rechtshalf een uitstekende partij. Een beste wedstrijd was het niet, vooral Wageningen verloor zich vaak in te lang durende combinaties, aan Hel- mondse zjjde loste Derison om de haver klap harde en gevaarlijke afstandsscho ten, die door Kees Quint (heel goed op dreef) stuk voor stuk werden gestopt. De gevaarlijke man bij Helmondia bleek Kreekels te zijn, bij elke doorbraak was hij direct betrokken. Het Wageningse aanvalskwartet had in Roelofs een rede lijke versterking, de voorzetten die de veel op de vleugel opererende rechtsbin nen produceerde waren allemaal goed voor een doelpunt, alleen de afwerking liet veel te wensen over Veel spanning zat er niet in, die kwam eigenlijk pas nadat Wageningen met 10 voor stond. De ouverture voor de openingstreffer werd gespeeld door Ed die Tanis, die de bal op de middenlijn tussen een paar Helmondse benen weg haalde en hoog voor het vijandelijke doel bracht. Henk Janssen pikte de knikker op, gaf door naar de vrij staande Roelofs en daar dook keeper Hendrikx voor de eerste maal mis: 10! Wageningen put te uit deze meevaller de moed om do6r te gaan, zo loste Willems nog een paar afstandsschoten, Henk Janssen en Geurt Jansen deden hetzelfde, maar er kwam niets meer uit. Het gevaarlijkste mo ment voor de kooi van Kees Quint speel de zich af een minuut of tien voor rust toen v. d. Laar eenzaam en alleen voor het doel van Quint verscheen, z'n schot stuitte echter over de lat opliep. Affijn, de hele geschiedenis heb ik in mijn boek verwerkt, maar daar uit is toch wel te zien, hoe verguizing binnen een eeuw zelfs in waardering kan veranderren." Na met Rien Snijders „op stap" te zijn geweest naar de vorige eeuw ko men we weer terug op de huidige res tauratie: Twee jaar geleden werd op oudejaar de laatste kerkdienst gehouden in de Grote Kerk. Het dak was inmiddels al gerestaureerd. In het nieuwe jaar werd begonnen met de eigenlijke kerk, onder supervisie van monumentenzorg. Architekt T. van Hoogevest uit Amers foort, die voor deze restauratie door de kerkvoogdij werd aangetrokken, heeft op dit gebied zijn sporen verdiend. Een dertigtal kerken, gebouwen, torens en vestingpoorten werden overal in het land naar zijn inzicht gerestaureerd. Eeuwenlang was de kerk a-symetrisch het schip en daarnaast, gescheiden door machtige „steunberen" de zuiderbeuk. Uit de manier, waarop de noordermuur van het schip gebouwd is, kon men af leiden, dat het in de bedoeling heeft gelegen ook een noorderbeuk te bou wen. Waarom dit niet gebeurd 'is zal altijd wel een raadsel blijven. Nu is eindelijk dit plan verwezenlijkt: een noorderbeuk is aangebouwd. Over zijn opdracht vertelt de heer Snijders, dat hij er met veel enthousias me aan begonnen is. Voordien had hij zich reeds beroepshalve in de geschie denis van de kerk verdiept en was ook al een paar keer op de steigers geklom men om een praatje met de vaklui te maken. En zo had hij ontdekt, dat er wel „een fijn verhaal in de kerk zat". Een opmerking, die een lid van, de commissie in zijn oren knoopte en die uiteindelijk tot deze opdracht leid de. „Het moet een goed boek worden" lichtte de heer Snijders verder toe, „goed uitgevoerd; eerste klas papier en foto's op kunstdrukpapier. Ongeveer tweehonderd bladzijden, waarin 35 tot 40 foto's. Het wordt gebonden in linnen band en voorzien van een stofomslag, waarop waarschijnlijk een luchtfoto te staan komt. Maar dat moet nog met de KLM worden besproken." Aangezien de opbrengst tenslotte ten goede komt aan de restauratie, is de prijs van het boek een belangrijke fak- tor; maar daarover kan de auteur nog weinig zeggen, dat moet nog bekeken worden. Wel zal de prijs lager liggen dan de gebruikelijke prijs van een boek in deze uitvoering. Wanneer het klaar Is? „Ik ben nu bijna op de helft, we wer ken erop, het in het voorjaar klaar te hebben. Het wordt een oplaag van drieduizend stuks." Drieduizend goed verzorgde boeken, die straks een sieraad zullen zijn in de boekenkasten van vele Edenaren, on geacht hun kerkelijke richting, want u laat toch de kerk in het midden? Bij de voetbalclub Ede worden intern de nodige werkzaamheden verricht om het clubleven te veraangenamen. Zo hebben een aantal getrouwen de verf kwast in de hand genomen en het club huis een nieuw, fris tintje gegeven. Dat klinkt wel heel anders dan bij de semi- profclub Racing Club Heemstede, meest al gebruiken we slechts de afkorting R.C.H. Het bestuur verzocht een groepje schilders (leden-vrijwilligers) om de letters R.C.H. en de vlaggestokken bij de hoofdingang van een verfje te voor zien. Die oproep had echter geen enkel resultaat By Ede sloofden niet alleen de schil ders zich uit, anderen hielden zich bezig met de nieuwe terreinverlichting en helaas zyn de weersomstandigheden tot nu toe van dien aard geweest, dat er enige vertraging in de afwerking is ontstaan. Van uitstel komt echter stel lig geen afstel. Het laatste besluit van het bestuur aangaande op te knappen karweien be treft de aansluiting van het clubhuis op het aardgasnet. De kachels zijn al on derweg. zodat de leden-specialisten- vakmensen op dit gebied spoedig in actie kunnen komen. We hebben reeds gemeld, dat bij Ede de voorbereidingen voor het halve- eeuwfeest (in 1970) zijn begonnen. Een verstandige maatregel, want die paar jaar zijn zo om. Secretaris B. van Put ten van de jubileumcommissie meldt thans, dat tot zijn medewerkers (sters) behoren: de dames Van Bemmel en Oos- terdijk en de heren Glaze'nborg, Derks en Mos. Tal van sporten kan men reeds in Ede beoefenen. Zwemmen neemt een belang rijke plaats in, hockey en korfbal ken nen heel wat actieve aanhangers; voet bal, tennis, volleybal, basketball enz. zjjn gewoon niet meer weg te denken uit het plaatselijk sportwereldje. Eén sport ontbrak echter tot nu toe: hand bal. Echter niet lang meer. De heer A. Slotboom heeft namelijk een oproep ge richt tot alle dames en heren, die graag handbal zouden willen spelen, zich by hem te melden (Lunterseweg 64, Ede). Indien voldoende belangstellenden een seintje geven, zullen de initiatiefnemers zich in verbinding stellen met het be stuur van Ede. We zijn benieuwd! Tot slot iets over onze vrienden van Polar Bears. Tussen twee haken: een zwem- en poloclub, die er zijn mag en in de loop van z'n twintigjarig bestaan heel wat (en goede relaties in den lande heeft gekweekt. De Polar Bears hebben een mooi sportjaar achter de rug. Eensdeels komt dit door de evene menten ter gelegenheid van het vierde lustrum, maar ook zonder dit jubileum zou men stellig een aantal initiatieven getoond hebben. Dit is punt één. Een andere zaak en het is dienstig die aan de orde te stellen, de Polar Bears, d.w.z. vooral hun verantwoordelijke mensen, kennen grote zorgen. Zorgen vooral van financiële aard. Het gevolg is, dat het bestuur vergaande bezuini gingsmaatregelen heeft doorgevoerd en voor het eerst sedert een lange periode de wintertraining in het Arnhemse Sportfondsenbad heeft moeten opgeven. De voor rekening van de club komende kosten stegen zodanig, dat men helaas van gebruik van deze mooie accommo datie heeft moeten afzien. Blijven da beren derhalve deze maanden op het droge Nee, natuurlijk niet, dat zouden de zwemcoach Sijrier en de kundiga poloman M. van de Beut niet over leven Men maakt thans gebruik van het in- structiebad in Rhenen. Het is uiteraard een kwestie van zich behelpen, doch el staat tegenover, dat de kosten bedui* dend minder bedragen dan in Arnhem. Hoewel, doordat de groepen, die tegelij kertijd kunnen trainen kleiner zjjn, moet er vaker een bus rijden voor weg brengen en ophalen. Enfin, als volgend jaar het overdekte bad in Wageningen klaar is, zal de club daarheen trekken en uiteindelijk hoopt men 's winters voor de training in Ede te blijven. Eens komt toch zeker die dag

De Vallei | 1967 | | pagina 3