Voor f30 miljoen aan schilderijen gestolen Soekarno verzet zich weer met de mond Twee gewonden bij rumoerige jaarwisseling in Groningen Kongo geeft de Union 2 weken de tijd „Dader" eist losgeld van miljoen Jongejans komt morgen in Nederland aan L.V. breekt 9 januari met ziekenfondsen Brutale roof in Londens museum GEKORTWIEKT Het allereerste reklamefilmpje van vanavond is zorg dat u het niet mist: AANWIJZING Bediende van tas met achttien mille beroofd Drievoudige moord op Sardinië LOSGELD 1e net Veel verkeersdoden in Duitsland Brutale stropers braken in op politiebureau mm 14-jarige bekent 3 moorden Russisch koel schip gezonken Manchester verlaat ziekenhuis Inca-mummies in Peru ontdekt Milovan Djilas uit gevangenis MAANDAG 2 JANUARI 1967 LONDEN Zaterdagochtend is de verdwijning van acht schilderijen met een gezamenlijke waarde van ongeveer twintig miljoen gulden, uit het Dulwich-mu- seum nabjj Londen ontdekt. In de voorafgaande avond of nacht schijnen dieven zich toegang te hebben ver schaft via een deur waarvan een paneel was uitgeboord. De vermiste stukken zijn drie Rembrandts („Meisje bjj een raam", dat als het waardevolste stuk van het museum wordt beschouwd, „Portret van Titus" en „Portret van Jacobus de Gheyn"), drie stukken van Rubens („Drie nimfen met de hoorn des overvloeds", „Sint Barbara" en „De drie gratiën"), een stuk van Els- heimer („Susanna en de ouderlingen") en een Gerard Dou („Vrouw aan het spi net"). De gestolen schilderijen hingen alle in hetzelfde museumvertrek. Het Dulwich- museum werd tussen 1812 en 1814 gebouwd door Sir John Soane, in 1944 door een vliegende bom getroffen (de schilderijen waren toen reeds in Noord-Wales onder gebracht) en in 1950 volgens het oorspronkelijke ontwerp herbouwd. Het is in het bijzonder bekend om zijn werken van Nederlandse meesters. ADVER I ENTIt De meeste schilderijen waren door Noël Desenfans, een Franse kunsthan delaar in Londen achter in de achttien de eeuw, nagelaten aan zijn vriend Sir Peter Bourgeois, landschapschilder bij koning George de Derde. Volgens kunstkenners zijn de acht ge stolen meesterwerken die de stoutste droom van de kunstzinnigste verzame laar zouden overtreffen, minstens 20 miljoen guldens waard, en misschien wel dertig miljoen als het de dieven vrij stond er mee op de markt te ko men. De verhoogde schatting van de waar de van de drie Rembrandts, drie Ru bens en twee werken van Adam Els- heimer heeft de diefstal in het Dul- wich College geplaatst in de orde van de grootste diefstal aller tijden: de roof van nazi-Duitslands goudreserves door Amerikaanse militairen en Duitse burgers in Beieren in 1945. Deze diefstal van 730 gouden staven (ter waarde van 9.878.400 dollar), zes zakken bankbiljetten en 25 dozen met platina en kostbare stenen die zich op transport bevonden, is nimmer voor het gerecht gebracht. Maar de dieven van de meesterwer ken uit het Dulwich College zullen hun buit niet openlijk ten verkoop kunnen aanbieden. De Rembrandts, Rubens en Elsheimers zijn daarvoor te bekend en elke fatsoenlijke kunsthandelaar zou onmiddellijk de politie waarschuwen. Over de motieven van deze gedurfde roof uit het Dulwich College dat vele werken uit de Hollandse en Vlaamse school bevat, lopen de theorieën ver uiteen. De sterkste aanwijzingen zijn tot dus ver: Een verklaring van een der 21 erva ren rechercheurs, belast met de opspo ring, dat „de zeer vakkundig, gaaf en netjes uitgevoerde diefstal in wellicht slechts 30 minuten moet zijn gepleegd door niet meer dan twee goed voorbe reide mannen". „Een dunne man" die zo mager ge weest moet zijn, dat hij door het 30 bij 60 cm grote gat in de deur kon krui pen en met zoveel kennis van zaken 't beste van het beste uitkiezen uit de 600 niet hoog genoeg te schatten kunst werken en praktisch ongezien weer ver dwijnen. Voordat men bij die deur kon komen moest men over een muur klimmen en een terrein van driehonderd meter oversteken. Het feit dat het stormach tig regenweer was kan verklaren dat de op slechts veertig meter afstand wonen de museumbeambte niets gemerkt heeft. Hij ontdekte de diefstal pas zaterdag ochtend om kwart voor negen. Een „artistiekerig uitziende beatnik met volle baard" en onwel schijnend die door in de buurt wonende musicus, S. Brown, zaterdagmorgen omstreeks drie uur werd gezien. Voorlopig houdt men het erop dat deze twee mannen de mogelijke da ders zijn geweest. Intussen is Interpol ingeschakeld in verband met de mogelijkheid dat een internationale bende er de hand in heeft gehad en de opdracht voor de roof is verstrekt door de een of andere MAASTRICHT De 19-jarige Harrie Bergervoet is vrijdagochtend in Maas tricht het slachtoffer geworden van een brutale roofoverval. Hij was, in op dracht van het expeditiebedrijf Te Win kel en Omes, geld gaan halen bij de Algemene Bank Nederland in de Brede- straat ln Maastricht. Toen hij bijna bij het kantoor van het expeditiebedrijf aan de Oude Binnenhaven terug was, voelde hij plotseling hoe de tas waarin zich f 18.000,- aan salarisgelden bevond, onder zijn arm werd weggetrokken. Hij draaide zich om en zag een jon geman met de tas wegvluchten. Onmid dellijk riep hij om hulp en twee mon teurs, die in de buurt werkten, zetten de achtervolging in. Daarbij werden ze geholpen door een melkleverancier. In de nauwe straatjes van de fabriekswijk wist de dader echter te ontsnappen. De salarissen konden toch nog dezelf de dag aan het personeel worden uitbe taald, doordat 't expeditiebedrijf verze kerd was. CAGLIARI Onbekenden hebben op oudejaarsavond in het dorp Ollolai op Sardinië een smid, zijn vrouw en een 11 - jarige kleinzoon doodgeschoten. De daders kwamen binnen toen het gezin van de smid met enkele buurkinderen naar de televisie zat te kijken. De buur kinderen werden weggestuurd en het echtpaar met het kleinkind tegen de muur gezet en met een mitrailleur ver moord. Toen de buren kwamen aansnellen, waren de daders al verdwenen. Men ver moedt dat het bloedbad het gevolg is van het feit, dat de smid op de hoogte zou zijn geweest van bepaalde feiten, die belastend zouden zijn voor de onderwe- „zonderlinge" miljonair die de werken voor zijn eigen genoegen in zijn bezit wenst te hebben. Een anoniem telefoontje aan de se cretaris van de Koninklijke Academie, Humphrey Brookean, met de medede ling „Ik wil f 1.000.000 of ik steek de buit in brand" is later door tientallen andere gevolgd zodat de telefoons op de politiebureaus zaterdagavond en zon dagmorgen roodgloeiend waren. Vele Britten dachten er een slaatje uit te slaan. Onmiddellijk werd er in alle havens en op alle vliegvelden in Groot Brittan- nië alarm geslagen, teneinde te voorko men dat de dieven naar het buitenland zouden ontsnappen. Voorts werd onmid- delijk Interpol, de internationale politie „Meisje bij het raam" van Rembrandt is het meest waardevolle van de schil derijen, die uit het Dulwich-museum zijn gestolen. O organisatie, gewaarschuwd. De collectie is vooral vermaard om haar Nederlandse kunstwerken. Er han gen schilderijen van Rembrand, Gerard Dou, Van Ruysdael, Aelbert Cuyp en Hobbema. Vier jaar geleden werd er een poging gedaan een Rembrandt te stelen, maar deze werd door een suppoost verijdeld. In 1626 begon de stichter van het Dul wich College, Edward Alleyn, met het aanleggen van de verzameling. DJAKARTA Generaal Suharto heeft ln een nieuwjaarstoespraak de Indonesiërs verzocht niet naar een „zondebok" te zoeken maar hard te werken om het programma van het ka binet tot stabilisatie en herstel van de economie te laten slagen. Het kabinet begrijpt de wensen van het volk, ook de eis van prijsbeheersing voor de voornaamste levensmiddelen, zei de ge neraal. Hij repte met geen woord van Soekarno. De president had enige uren tevoren in Bogor uitgeroepen: „ik zal terugslaan naar degenen die volgens mij geslagen moeten worden." De president, die vrijdag had toege geven aan de eis, voor het Volkscon gres verslag uit te brengen van de 21 jaar waarin hij aan het bewind is, schreeuwde, „mijn hele wezen tot aan mijn vingertoppen is begeesterd door de revolutie." „Degenen die hulp nodig hebben zullen die van mij krij gen wanneer dat goed is voor de revolu tie." Ten aanzien van de groeiende kri tiek op zijn persoon zei Soekarno: „ik zal mijn mond niet houden, Allah heeft mijn haat tegen het imperialisme tijdens de vastenmaand verdiept". „Sommigen hebben mij gevraagd om verder te zwijgen en geen rede voeringen meer te houden. Maar dat kan ik niet, want ik werd geboren tij dens en ik leefde in de Indonesische re volutie en mijn gehele wezen wordt door deze revolutie geïnspireerd", al dus Soekarno. De president zei dit in zijn zomer- plaats in Bogor (vroeger Buitenzorg), na het in hun ambt bevestigen van vier nieuwe Indonesische ambassa - deurs. Soekarno zei ook: „ik ben de grote leider volgens mijn eigen overtuiging". Het Indonesische Volkscongres heeft Soekarno in juli jl. het hem eerder toegekende presidentschap voor het le ven ontnomen, maar hij heeft de titel „grote leider der revolutie" behouden. Deze verleent hem echter geen daad werkelijke macht. DEN HAAG De uitgewezen Neder landse zaakgelastigde in Peking, de heer G. J. Jongejans, heeft zaterdag toch een uitreisvisum van de Chinese Volksrepubliek gekregen. Hij is in de loop van de ochtend per vliegtuig ver trokken, in eerste instantie naar Kan ton. Hij komt morgen in Nederland aan. Terwijl de buitenlandse diplomaten, die naar het vliegveld waren gekomen om van de heer Jongejans afscheid te nemen, luid „For he is a jolly good fellow" zongen, reciteerden jonge rode gardisten aanhalingen uit de werken van Mao Tse-toeng. Het vliegtuig, waarmee de Neder landse zaakgelastige zou vertrekken, was een half uur te laat. In de vertrek hal, waar de heer Jongejans en de an dere diplomaten verbleven, zaten onge veer 200 rode gardisten in rijen op de grond. Zij droegen voor uit Mao's ge schriften en zongen lofliederen op de communistische leider. De heer Jongejans heeft zondag in Hongkong, waar hij per trein vanuit Kanton was gearriveerd, gezegd, dat hij tijdens de vijf maanden durende di plomatieke strijd van zijn regering met de Chinese een „onpersoon" geworden was. „De Chinezen namen geen notitie van mij en ik bestond eenvoudig niet", zei hij. Zelf had hij besloten op het grondgebied van de Nederlandse missie ln Peking te blijven, nadat de Chinezen hem hadden gezegd dat hij niet langer de diplomatieke status genoot. „Ik was bang dat zij mij zouden aanhouden om ondervraagd te worden en dat zou ver velend geweest zijn". Hij kon zijn vrienden ontvangen en sommigen daar van trokken gevangeniskleding aan op een partijtje te zijner ere. Het was hem gebleken, dat de „culturele revolutie" de buitenlandse dipolmaten in Peking nader tot elkaar gebracht had. De heer Jongejans wilde vandaag de reis naar Nederland voortzetten. Hij wist niet wat nu zijn taak zou worden noch of er een opvolger voor hem in Peking was aangewezen. De staf van de Nederlandse missie in Peking telt HAMBURG In West-Duitsland zijn op Nieuwjaarsdag bij vijf verkeersonge lukken 13 mensen om het leven geko men en 18 ernstig gewond. De twee ergste ongelukken, die zich in Beieren voordeden, zijn het gevolg geweest van gewaagde inhaalmanoeu vres. Bij deze twee ongelukken kwamen acht mensen om. thans twee mannelijke en twee vrou welijke Nederlanders. De acht Chinese lastechnici, die na een verblijf van enige maanden in het gebouw van de Chinese vertegenwoor diging in Den Haag vrijdagmiddag uit Nederland vertrokken, hebben zondag op het vliegveld van Peking een harte lijk welkom gekregen. De plaatsver vangende minister voor de Machinefa brieken, Sjem Hoeng, prees zijn acht landgenoten, omdat zij zich „met suc ces haddea gehouden aan de leer van partijvoorzitter Mao Tse Toeng, tij dens hun onverzettelijke en moeilijke strijd, toen de Nederlandse autoritei ten hun op „onrechtvaardige gronden verhinderden naar China terug te ke ren." Ook de voormalige Chinese zaakge lastigde in Nederland, Li Entsjioe, was naar het vliegveld gekomen. GENNEP. Twee van de drie stropers, die afgelopen donderdag door de groep van de rijkspolitie te Gennep en Bergen in Milsbeek in de kraag wa ren gegrepen, hebben zondagochtend omstreeks half vier een poging onder nomen om hun stroperswerktuigen, die in beslag waren genomen, uit het politiebureau in Gennep te stelen. De poltie, die de drie stropers don derdag aanhield, maakte proces-ver baal tegen hen op en nam hun auto met stroperswerktuigen walkie-tal kies, flobertgeweren en spijkerplanken in beslag. Twee van de stropers, de 27-jarige B. W. en de 26-jarige F. H„ beiden uit Gennep, arriveerden zon dagochtend bij het politiebureau in Gennep om de in beslag genomen stropersgoederen uit het politiebureau te stelen en daarmee het bewijsmate riaal weg te nemen. 0 De kosten van deelneming aan de diverse rij-examens, waarvan de prij zen naar gelang van het gewenste rij bewijs variëren, zijn over de hele linie met een gulden verhoogd. Ook de zg. geneeskundige verklaring gaat meer kosten. De prijs hiervoor is met een kwartje verhoogd tot f 1.20. De Spoorwegen hebben het op de eerste dag van het nieuwe jaar, in vergelijking met andere zondagen, niet extra druk gehad. Er was weliswaar een groter aantal reizigers dan op een normale zondag, maar die extra-drukte kon gemakkelijk worden opgevangen, doordat er geen militaire treinen reden. 0 In de Amsterdamse haven zijn het afgelopen jaar 8.186 zeeschepen binnengelopen, ca 600 minder dan in 1965. De totale tonnage steeg echter Boven het politiebureau bevindt zich j [net bijna een miljoen ton tot 21.780.000 de woning van adjudant Ophelders. Bij hun pogingen het politiebureau binnen te dringen, gingen de stropers niet ge heel geruisloos te werk, waardoor zij plotseling van aangezicht tot aangezicht stonden met de adjudant. Zo kwamen zij wel het politiebureau binnen, maar dan in de cel, waar ze werden opge sloten. De mannen zullen worden voor geleid aan de officier van Justitite te Roermond. ORANGE (Texas) Een 14-jarige jongen, Ronnie Lee Ozio, heeft zondag ochtend in Orange in de Amerikaanse staat Texas, zijn grootmoeder, zijn vader en een vrouw met wie zijn vader zou hertrouwen doodgeschoten. De 16 - jarige zoon van deze vrouw verwondde hij ern stig met messteken, toen deze hem trachtte tegen te houden. Volgens de politie was er geen duide lijk motief. Vier uur na het bloedbad gaf de jongen zich over aan de politie. DEN HAAG Zaterdagmiddag is op het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid de brief van de Lande lijke Huisartsenvereniging ontvangen, waarin wordt meegedeeld, dat men de samenwerking met de ziekenfondsorga nisaties per 9 januari a.s. opheft. De huisartsen verklaren zich bereid van 1 t/m 8 januari de gebruikelijke huisart senhulp te verlenen om minister Veld kamp in de gelegenheid te stellen maat regelen te nemen. Naar aanleiding hiervan deelde een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mee, dat de maatregelen, die de regering kan nemen op grond van wettelijke be voegdheden, betrekking hebben op: a) het vaststellen van bindende richtlijnen voor het sluiten van overeenkomsten tussen ziekenfondsen en huisartsen, b) het bepalen van het bedrag, waarop de verzekerden tegenover hun ziekenfonds aanspraak kunnen maken wegens kos ten terzake van consult of visite (deze maatregel kan slechts voor een half jaar worden genomen; hij kan slechts bij de wet worden verlengd), c) het hanteren van een prijsregelende be voegdheid terzake van de tarieven door de huisartsen in rekening te brengen. Het kabinet voelt behoefte zich diep gaand op de situatie te beraden, alvo rens voor 9 januari zonodig tot het af kondigen van maatregelen over te gaan, aldus de woordvoerder. Vrijdag hebben de ziekenfondsorgani saties de minister ervan in kennis ge steld, dat zij ondanks bezwaren te gen argumentaties en conclusies van het rapport van de commissie-Van der Ven, uitvoering willen geven aan het standpunt van de regering. Voorts heeft het overlegorgaan van N.V.V., N.K.V. en C.N.V. er bij de regering op aange drongen op grond van de prijzenwet een beschikking vast te stellen waarbij de honorering van de huisartsen zoda nig aan een maximum wordt gebonden, dat de ziekenfondsverzekerden niet tot bijbetaling zullen zijn gehouden. Het besluit van de Landelijke Huis- JUNEAU (Alaska) Een Russisch koelschip is zaterdag op 35 mijl ten zui den van het eiland Oenimak in de Ale- oeten gezonken, waarbij vijf personen om het leven kwamen. De kotter „Confidence" van de Ameri kaanse kustwacht meldde dat de com mandant van een Russische vissers vloot had meegedeeld dat er vijf men sen met het schip ten onder gegaan wa ren. Eerder was bericht dat het er 50 waren. Een tiental leden van de Haarlemse Zwemclub heeft zich Nieuwjaarsdag traditiegetrouw te Zandvoort door het Noordzeewater laten koesteren. MIDDLETOWN William Manches ter, de auteur van het geruchtmakende boek „de dood van een president" die onlangs met een longontsteking in het ziekenhuis werd opgenomen, is naar huis teruggekeerd. Dr. Erwin Tracy, de behandelend ge neesheer, verklaarde dat Manchester „volledig is genezen van een lichte longontsteking". Hij werd door zijn vrouw afgehaald. TQdens de onderhandelingen over de publicatie van zijn boek is hij ziek ge worden, volgens zijn doktoren mede doordat hij zich erg nerveus had ge maakt over de diverse verwikkelingen. LIMA (Peru) In de Quinsachata vulkaan bij de befaamde Wiracocha tempel in San Pedro de Dancha in zuidoost-Peru, zijn zeven IncamUm- mies gevonden, door arbeiders die aan de restauratie van de tempel bezig zijn. Men vond ook een ondergrondse zaal, die volgens een legende een grote schat moet bevatten. Men kon de zaal nog niet betreden vanwege de duister nis en Mie Ineht. GRONINGEN Groningen heeft een rumoerige jaarwisseling beleefd, met veel geknal, ettelijke straat- en kelder- branden en ergerlijke baldadigheden. Politie en brandweer stonden voor een zware taak. De brandweer moest op een tiental plaatsen in de stad gevaar lijke straatbranden blussen, veelal on der een bekogeling van stukken vuur werk. Af en toe moest politie-assisten- tie gevraagd worden, omdat het pu bliek te agressief werd. Op het Zuiderdiep raakte omstreeks half twee, toen de brandweer zo'n ge vaarlijke brand bluste en de politie het publiek op een afstand probeerde te houden, een hoofdagent van politie ernstig aan het hoofd gewond, doordat hem een baksteen tegen het hoofd werd gegooid. Hij werd opgenomen in de oogheelkundige kliniek van het Acade misch Ziekenhuis. Een 23-jarige Ita liaan kreeg een stuk vuurwerk in zijn gezicht en werd eveneens vrij ernstig gewond opgenomen in het ziekenhuis. Een 19-jarige plantsoenarbeider werd door een onbekende dronkeman op straat zodanig mishandeld, dat hij in het r.-k. ziekenhuis moest worden be handeld. A De nolitie in Joure kwam in de vroege nieuwjaarsochtend cellen tekort om acht baldadige jongelui te kunnen insluiten, die ervan worden verdacht de ruiten van het politiebureau te hebben ingegooid. De jongens, tussen de 15 en 19 jaar oud, werden ondergebracht in Joure, Sneek, Lemmer en Heerenveen. I 0 De Haarlemse jeugd trok in de nieuwjaarsnacht kort na twaalf uur in groten getale op naar de Grote Markt. Het doel was de midden op de ze markt staande tien meter hoge kerstboom in brand te steken. Politie en brandweer waren hierop voorbereid en er ontstond een strijd tussen het ge zag en de jeugd. De politie bleef de baas, maar moest enige uren in de buurt blijven en de jeugd af en toe uit eendrijven. Twee jongens werden we gens baldadigheid naar het bureau van politie overgebracht. De Haarlemse brandweer is in het eerste uur van het nieuwe jaar nahr tien plaatsen uitge rukt om kerstboombranden te blussen. 0 In Amsterdam zijn de vroege uren van de eerste januari in vergelij king met voorgaande jaren, rustig ver lopen, wat echter niet wil zeggen, dat de politie en de brandweer met de ar men over elkaar konden blijven zitten. Od diverse punten in de stad deden zich de gebruikelijke en soms ergerlijke baldadigheden voor. waarbij onder meer telefooncellen en verkeersborden het moesten ontgelden. In een geval werd brand gesticht in een brievenbus. De politie werd voorts enkele malen ge roepen bij een vechtpartij. Na een uiterst kalme Oudejaarsavond barstte onmiddellijk nadat de laatste slag van twaalf uur was verklonken het vuur werk los en laaiden de kerstboomvuren hoog op. Tot twee uur moest de brand weer 14 maal uitrukken om een straat- brand te blussen, onder meer op de Elandsgracht in de Jordaan, waar ver moedelijk door de hitte zowel een wa terleiding- als een gasbuis sprongen. 0 De jaarwisseling in Den Haag heeft de indruk achtergelaten, dat het voorgoed tot het verleden behoort, dat de straten van de Residentie door de lieve jeugd tot een slagveld worden ge maakt. De politie sprak van een rusti ge bedoening, met weinig straatterreur. Ze had evenwel, evenals de brandweer, de eerste paar uren van 1967 de handen meer dan vol om overal, waar de uit bundige stemming tot baldadigheid uit groeide, handelend op te treden. Een ernstig vermaan of het louter verschij nen van de politie was dikwijls vol doende om zich in te tomen. artsen-Vereniging om het op het rap port van de commissie-Van der Ven ge baseerde regeringsvoorstel met betrek king tot de honoraria van de huisartsen af te wijzen, is zaterdag op een pers conferentie van het Gemeenschappelijk Overleg van Ziekenfondsorganisaties door de voorzitter van het G.O.Z., de heer J. Hendriks, een „onzalig besluit" genoemd. Het centraal bestuur van de Landelij ke Huisartsen-Vereniging, zo zei hij, heeft het lot van zijn leden in eigen hand genomen en dat is een kwalijke zaak. Grote bezwaren heeft de heer Hendriks er ook tegen dat de L.H.V. nu tarieven heeft vastgesteld (na 8 januari f 8,- per visite, f 12.- per consult en f 24,- of f 36,- voor hulp gedurende het weekeinde) waarvan de hoogte uitslui tend door hun behoefte is bepaald. De L.H.V. heeft, volgens de heer Hendriks, nooit aangetoond, dat de nieuwe tarie ven in een redelijke verhouding staan tot de geleverde prestatie. De ziekenfondsen verkeren nu in de moeilijke situatie, dat zij geneeskundige hulp moeten garanderen aan hun acht miljoen leden, terwijl zij daartoe feite lijk nog niet in staat zijn, zolang er geen ministeriële beschikking of alge mene maatregel van bestuur is, waar bij de hoogte van een vergoeding van de ziekenfondsen aan hun leden voor gemaakte kosten voor huisartsenhulp is vastgesteld. De heer Hendriks verwacht een der gelijke beslissing overigens op korte termijn, maar hij neemt niet aan, dat het restitutiebedrag even hoog zal zijn als het bedrag, dat de huisartsen de ziekenfondspatiënten na 8 januari gaan berekenen. Hij hoopt echter, dat de re gering via het ministerie van Economi sche Zaken een prijsbeschikking zal uit vaardigen, die een bepaald maximum stelt aan de huisartsentarieven en in dat geval een maximum, dat gelijk is aan de hoogte van de restituie. „Het optreden van de L.H.V. kan ik niet anders kwalificeren dan als onver antwoordelijk, ook uit het oogpunt van de volksgezondheidszorg: de methodiek, die de artsen nu gaan volgen, kan en zal remmend werken op het tijdig in roepen van medische hulp", aldus de heer Hendriks. b.r.t. 0 Bij de diamantslijperij Pas en Smit aan het Singel in Amsterdam is in de nacht van vrijdag op zaterdag een inbraak gepleegd. Daarbij werd een brandkast met geslepen en ruwe dia mant ter waarde van f 35.000 gestolen. De inbrekers drongen via de voordeur binnen. Om de brandkast te bereiken moesten zij een paar muurtjes wegbre ken. 0 De kelners en het andere personeel van het KLM-horecabedrijf uit de vijf restaurants van Schiphol zullen voor 15 januari a.s. moeten beslissen of zij vrijwillig zullen overgaan in dienst van de N.V. Horeca Exploitatie Maatschappij Schiphol, die in april als de nieuwe luchthaven wordt ge opend de verantwoordelijkheid voor de restaurants van de KLM over neemt. 0 Woltrinks confectieatelier te Spran- Cappelle heeft i.v.m. 1 jan. wegens slapte in het bedrijf, tien van de veer tig werkneemsters ontslagen. Volgens de directie, zijn voorlopig geen nieuwe ontslagen te verwachten. 0 Het bouwbedrijf Pepping N.V. te Kaatsheuvel heeft per 1 januari 25 30 mensen tijdelijk ontslagen, omdat enkele bouwprojecten wegens water overlast stil zijn komen te liggen. De directie verwacht, dat de betrokken ar beiders over vier vijf weken weer aan het werk kunnen. 0 De politie van de Brabantse ge meente Vessem is op zoek naar de pyromaan, die in de afgelopen drie maanden in het kerkdorp Vessem en omgeving meer dan tienmaal brand heeft gesticht. Bij de 'branden is in to taal voor meer dan 100.000 gulden scha de aangericht, meestal aan landbouw- schuren. Ook werd in vele gevallen de oogst vernield en kwam vee in de vlammen om. Bij alle branden werd geconstateerd, dat ze waren gesticht. 0 Naar wij pas thans vernemen, is de mijnenveger „Rhenen" donder dagavond omstreeks zeven uur door de sterke stroom op de Oosterschelde in aanraking gekomen met een dukdalf en een pijler van de Oosterschelde- brug. Ongeveer tien meter van de rai ling werd weggerukt, terwijl in de romp aan stuurboordzijde een deuk ont stond. De brug bleef onbeschadigd. 0 Scotland Yard heeft de Nederlandse autoriteiten verzocht om een onder zoek van een vrachtschip in de haven van Rotterdam (waarvan de naam niet nader is genoemd), in verband met de vermissing van het veertienja rig Engels kostschoolmeisje Lorraine Cogger, die in Rochester (Kent) woont. Zij verdween drie dagen voor Kerst mis. 0 Vier leden van het landelijke initia tiefcomité voor het petitionnement- Viëtnam. onder wie de Goese leraar, drs. K. F. Bouman, zijn door de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Tweede Kamer dinsdagmiddag 17 januari uitgenodigd voor een nadere toelichting op de in oktober bij de Tweede Kamer ingediende petitie, die thans 60.000 handtekeningen telt. 0 Een Venetiaanse rechtbank heeft de beslaglegging op het Nederlandse schip „Silvia II" opgeheven. 18 decem ber heeft het vaartuig eén Italiaanse vissersboot aangevaren. De „Mario Me- nella" zonk snel en de bemanning werd aan boord van de „Silvia n" genomen. 0 De Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervorming (210.000 le den) houdt 21 oktober in het R.A.I.- Congrescentrum in Amsterdam een de monstratief congres, onder het motto „Sextant '67" Het hoofdbestuur van de vereniging is teleurgesteld door de on geïnteresseerde houding van vele Ne derlanders, die de N.V.S.H. uitsluitend vereenzelvigen met het probleem van de geboorteregeling. KINSJASA De Kongolese regering heer de Union Minière du Haut Katan ga twee weken tijd gegeven om 7,5 miljard frank te betalen voor de uit het land uitgevoerde mineralen. De regering kondigde tevens de op richting aan van een nieuwe Kongolese maatschappij, die de exploitatie van de Iiatangese bodemrijkdommen op zich zal nemen. In het regeringscommuniqué, uitgege ven op 31 december toen de aan de Union Minière gestelde termijn haar hoofdkantoor naar Kinsjasa te verplaat sen afliep, werd aangekondigd dat de staat 60 procent van de aandelen in de nieuwe maatschappij zal houden. De rest komt ter beschikking van nieuwe aandeelhouders. De nieuwe maatschap pij zal de „Societé Générale Congolaise des Minerais" heten. „Aandeelhouders in de voormalige Union Minière", aldus het communiqué, „kunnen hun claims indienen bij de maatschappij in Brussel, die honderden miljarden frank aan activa buiten Kon go heeft, na met een oorspronkelijk ka pitaal van acht miljard frank te zijn be gonnen." Als zijn aandeel eist Kongo de baten, die het toekomen krachtens zijn bezit aan 17,9 procent der aandelen. Het communiqué werd uitgegeven na een speciale kabinetszitting onder voor zitterschap van president Moboetoe. In het communiqué werd „met voldoening" nota genomen van het feit dat al het personeel van de Union Minière in Ka- tanga besloten heeft aan het werk te blijven. Het bedrag van 7,5 miljard frank dat uiterlijk 15 januari betaald moet zijn, eist Kongo op als betaling van de hef fing op de produktie van koper over zes maanden die geschat wordt op tus sen de 130 en 150 duizend ton. In het communiqué werd voorts be kendgemaakt. dat rijf Belgen en een Brit, behorend tot de directie van de Union Minière en die benoemd werden tot lid van een voorlopige directie van de „Kongolese Union Minière", hun be noeming hebben afgewezen „wegens de druk die op hen uitgeoefend is." Als gevolg daarvan zal de raad van directeuren van de nieuwe maatschap pij in meerderheid uit Kongolezen be staan, aldus het communiqué. De be trokken Belgen hebben zich wel bereid verklaard, te werken in een „bedrijfs leidingcomité" (comité van directeuren). Volgens de Kongolese minister van Financiën, Jean-Joseph Litho, die vrij dag jl. van een reis naar Katanga te rugkeerde, staat het Europese perso neel van de maatschappij „gunstig te genover de door de regering genomen maatregelen." BELGRADO President Josip Broz Tito heeft aan Milovan Djilas gratie, verleend en hem op vrije voe ten gesteld. Het officiële Zuidslavische nieuws agentschap Tanjoeng deelde mee, dat president Tito een decreet heeft onder tekend, waarbij Djilas de resterende vier jaar en een maand van zijn acht jaar en acht maanden gevangenisstraf, waartoe hij in 1962 werd veroordeeld. Is kwijtgescholden. Djilas, de auteur van „de nieuwe klasse" en „gesprekken met Stalin", waarin door hem scherpe kritiek werd geleverd op de bureaucratie in de so cialistische landen, werd op 14 mei 1962 na een proces achter gesloten deu ren, wegens „het onthullen van staats geheimen" veroordeeld. De voormalige vriend van president Tito werd in 1911 ln Kolachine (Montenegro) geboren.

De Vallei | 1967 | | pagina 7