Veenendaals dagblad Zware luchtslag boven Noord-V iëtnam Buiten Reeks bomaanslagen in Jordanië en Arabië Dubbd-onjeluk op overweii Ie Amsterdam Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Brits vredesvoorstel afgewezen Jongejans uit China op Schiphol aangekomen Twentse ziekenfondsen adviseren: Betaal huisarts niet contant Zeven MIG "s-21 neergeschoten Castro boos op Ver. Staten Tijd Sneeuwbuien i New York Times Grote verliezen bij Postdienst Bruidegom duchtte van stadhuis Portugezen gevallen in Mozambique Syriërs beschoten Israël Jongen bewusteloos door 1 ich tef f ee t en op beatavond Standpunten inzake „duikboten-brief" worden gehandhaafd Dreigementen KAMI an Dode I ij ke botsing te W assenaar Barneveldse vrouw door kolendamp in slaap vergiftigd Drie gevallen van nekkramp in Fries gezin Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm.J, 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ..De Vallei", opge richt in 1926 Uitg Wegener s Couranten Concern n v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine annonces ..Vraag en Aanbod" op di. do en za 1-10 woorden 1.5C. ieder woord meer 15 cent DINSDAG 3 JANUARI I967 4le JAARGANG SAIGON In de 12 minuten die gisteren de grootste luchtslag van de Vietnamese oorlog heeft geduurd, heeft de Noord Vietnamese luchtmacht waar schijnlijk meer dan de helft van haar nog in dienst zijnde MIG's-21 verloren. Zeven toestellen van dat type zijn door de bemanning van Phantoms F-4c neergeschoten, 50 km ten noordwesten van Hanoi. Het was de eerste Ameri kaanse actie die speciaal gericht was op het vernietigen van MIG's. Er hebben ongeveer 55 Phantoms aan meegedaan. N oor de strijd hadden 25 Amerikaanse F-105's lanceerplaatsen van luchtaf- weerraketten bestookt. Een Amerikaanse kolonel heeft meegedeeld dat de MIG's zijn neergeschoten met Sidewinder raketten, die op warmte afgaan en met Sparrows, die radarbesturing hebben. Noord-Viëtnam heeft een Brits voor stel voor vredesbesprekingen ter beëin diging van het* conflict in Viëtnam van de hand gewezen. Noordviëtnams officiële dagblad Nhan Dan herhaalde de communistische voor waarden voor vrede en leverde kritiek op Groot-Brittannië, dat een conferentie van de Verenigde Staten, Noord-Viët nam en Zuid-Viëtnam heeft voorgesteld. Het noemde het Britse vredesinitiatief volkomen misplaatst. „Een dergelijke dwaze daad van de zijde van de Britse regering is volko men in strijd met de verantwoordelijk heid van Groot-Brittannië als een van de twee voorzitters van de in 1954 te Genève gehouden conferentie over Viët nam", aldus Nhan Dan. De Sovjet-Unie, de andere voorzitter van die conferentie, heeft Groot-Brittan nië al gekapitteld voor het voorstel. Groot-Brittannië heeft het houden van de conferentie op 30 december voorge steld. De Verenigde Staten en Zuid- Viëtnam hebben zich onder bepaalde voorwaarden met het voorstel verenigd. Zware B-52 bommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht hebben dins dag voor het aanbreken van de dag een aanval gedaan op een communistisch basiskamp bij de stad Hoesé, aan de noordelijke kust van Zuid-Viëtnam. Een Amerikaanse woordvoerder heeft meegedeeld, dat de enorme bommen werpers hun aanval deden op twintig ki lometer van Hoesé vlak b(j het gebied waar duizend communistische infiltran ten zaterdag een gebied zijn binnenge trokken waar Amerikaanse mariniers stellingen bezetten. Deze verplaatsing gebeurde tijdens het Nieuwjaarsbe stand. De B-52's hebben maandagavond laat HAVANA Premier Fidel Castro heeft felle kritiek op de V.S. geoefend, naar aanleiding van berichten, dat Washington druk op Engeland zou uit oefenen om geen krediet te verlenen voor de levering van een kunstmestfa- briek, welke Cuba wil kopen. De Cu baanse leider, die sprak op een massa bijeenkomst in Havana ter herdenking van het feit, dat acht jaar geleden de revolutie begon, zei dat Amerika ook Italië en andere Europese landen tracht te weerhouden van handel drijven met Cuba. De V.S. hebben drie jaar geleden een soortgelijke en mislukte poging gedaan om de verkoop van Engelse bussen aan Cuba tegen te houden. Door die trans actie is toen veel kwaad bloed gezet. De kunstmestfabriek zal worden ge bouwd door Simon-Carves, een firma in Stockport, Cheshire. Tn mijn rubriekje heb ik u, dunkt me, als eens onder de bedrijven ver teld, dat in de laatste maand des jaars het korten der dagen niet veel meer om het lijf heeft, nl. tot de 22e officiële datum van het begin van de winter slechts 28 min., 's Ochtends valt dit 't béste te bemerken door 23, terwijl het er 's avonds maar 5 zijn. Door het donkere weer lijkt het ech ter, of de lamp veel vroeger aan moet. Tot Oudjaar kregen we er in de avond 7 minuten bij, doch daar merk je niet veel van; eigenaardig is het, dat de morgens dan nóg 3 minuten korter zijn en dit kun je vinden in elke goede agenda met een tabel voor zons- en maansondergang en -opgang. Nieuwjaarsdag verrees de zon twaalf voor negen en ze ging ongeveer tien over half vijf weer onder, maar het is onder 't buitenvolk vanouds geweten, dat je pas na Driekoningen wat be gint te merken van langer licht, want op die datum (6 januari) gaat de zon reeds ruim 10 min. later onder dan op de kortste dag. Men zei, dat de dagen dan een hanenschrèe lengen. Gerekend over het totaal van de maand hebben de etmalen 's morgens een half uur langer licht en 's avonds op 12 min. na een vol uur. Overal buiten wordt men dit gauw gewaar; het was een brokje poëzie en landelijke genoeglijk heid, want toen leefden de mensen op het platteland nog naar de stand van de zon en de schijngestalten der maan. 3 jan. '67. A. B. WIGMAN. een communistisch hoofdkwartier in de provincie Quang Tin aangevallen, ook in het noordelijk deel van Zuid-Viët nam. Harison Salisbury, assistent-hoofdre dacteur van de „New York Times" heeft uit Noord-Viëtnam gemeld, dat er bij een Amerikaanse luchtaanval op een door katholieken bewoond dorp, dat op 120 km ten zuiden van Hanoi ligt, 72 mensen om het leven zijn gekomen en 46 gewond zijn geraakt. De aanval op het dorp Kientioeng, „waar geen mili taire doelen duidelijk te onderkennen DEN HAAG Volgens voorlopige gegevens, zal de P.T.T. over het afge lopen jaar een bedrijfsresultaat boeken van 54,5 miljoen gulden, tegen f 56,5 miljoen in het jaar daarvoor. Grote ne gatieve financiële resultaten werden ge boekt door de afdeling Posteryen (ver lies 68,4 miljoen gulden, tegen een ver- Hes van f 52,2 miljoen in 1965). Ook de draadomroep tewMe wee* een ver lies op, namelijk van 3,5 miljoen gulden (1965: 2,3 miljoen). De Postcheque- en Girodienst verdiende voor het bedrijf 25 miljoen gulden (f 13,3 miljoen „Tante Pos" verwerkte In 1966 bijna 2,5 miljoen poststukken in binnenlands verkeer. Bij de giro stonden 1.275.000 rekeninghouders ingeschreven, die sa men een saldo-tegoed hebben van 3.150.000.000 gulden. Deze dienst ver richtte in het afgelopen jaar 266 mil joen transacties. Bij de Rijkspostspaarbank staan 5.700.000 rekeninghouders ingeschreven, die samen een saldo-tegoed hebben van 4.460.000.000 gulden. Er werden in 1966 1.900.000 tele grammen verzonden en 3.400.000 wer den er met het buitenland gewisseld. Het aantal telexaansluitingen nam toe van 6780 tot 7775 en het telexverkeer met het buitenland omvatte 42.8 miljoen minuten (37,5 miljoen in 1965). De P.T.T. heeft in 1966 204.000 nieu we telefoonaansluitingen gemaakt, er wachten nog 168.000 Nederlanders op telefoon, een nog weer langere wacht lijst dan in 1965 (153.000). zijn", werd op 24 april van het vorig jaar uitgevoerd. De verliescijfers waren afkomstig van Noordviëtnamese func tionarissen. Het Noordviëtnamese persbureau meldt, dat Noordviëtnamese vliegtuigen maandag twee Amerikaanse vliegtuigen hebben neergeschoten en vele bescha digd in een luchtgevecht boven de pro vincie Ha Bac. Een derde Amerikaans vliegtuig werd door luchtdoelgeschut boven de provin cie Than Hoa neergehaald. Het totaal aantal boven Noord-Viët nam neergeschoten Amerikaanse vlieg tuigen bedraagt thans volgens het pers bureau 1622. De Viët-Cong heeft bekendgemaakt, dat zij een wapenstilstand van zeven dagen in acht zal nemen ter viering van het Viëtnamese nieuwjaar (tet) dat op 8 februari begint, zo heeft het Noord viëtnamese persbureau VNA maandag LONDEN De stroom van gevluch te Britse gevangenen tijdens de kerst dagen, heeft zich ook in het nieuwe jaar voortgezet. Maandag maakte een ge vangene zich uit de voeten toen hij van de kantonrechter, die hem met zijn ex- vrouw in het huwelijk had verbonden, naar de gevangenis werd terugge bracht. De bruidegom was de 22-jarige Mi chael Purcell, die twaalf maanden had voor diefstal. Hij zat in de Londense Wormwood Scrubs gevangenis. Hij kreeg toestemming buiten de gevange nis te trouwen met zijn 22-jarige ex- echtgenote Patricia. Na de plechtigheid in Hammersmith, ontsnapte Purcell aan zijn bewakers. Hij werd vanmorgen om 1 uur In Stanmore (Middlesex) aan de rand van Londen gepakt. Later maandagavond maakte de poli tie de arrestatie bekend van de laatste van de vijf uit Dartmoor gevluchte ge vangenen, de 26-jarige James Morey. Hij werd gezien in een telefooncel in Drumbridges en na een achtervolging door twee agenten gepakt. Het Britse ministerie van Binnenland se Zaken heeft bekendgemaakt, dat er in 1966 in totaal 696 gevangenen zijn uitgebroken of weggebleven nadat zij op erewoord waren vrijgelaten. In 1965 waren het er 3 meer. LISSABON Drie Portugese soldaten en een burger zijn ln de laatste helft van december in Portugees Mozambi que gedood, zo stond in een te Lissabon gepubliceerd militair communiqué. In het communiqué stond verder, dat drie anderen gewond zijn geraakt. .Ze ven personen zijn ontvoerd bij overval len op een aantal steden waarbij de overvallers „zware verlieze::" leden. De Portugese strijdkrachten hebben 'n „toevluchtsoord van terroristen" ver nietigd aan de oevers van de rivier de Mautide, die de naam „Basis Moskou" had en hebben daarbij „grote hoeveel heden wapens" op de terroristen buit gemaakt. Premier J. A. Pengel van Suriname en Statenvoorzitter J. Lachmon, die gis termiddag in ons land arriveerden ter gelegenheid van het huwelijk van prin ses Margriet en mr. Pieter van Vollen hoven, werd bij aankomst op Schiphol een muzikale nieuwjaarshulde ge bracht door in Nederland woonachtige Surinaamse bevolkingsgroepen. Pre mier Pengel maakte een dansje met dochter Milly van zijn jeugdvriend Max Woiski. BEIROET (Libanon) Gewapende troepen houden vandaag de wacht voor regeringsgebouwen in Jordanië, na 10 nieuwe boniincidenten in de hoofd stad Amman. Volgens berichten die hier binnenkwamen is ook in Saoedi- Arabië een terroristenbende gearres teerd. Bomaanslagen in de twee landen wij zen op toegenomen activiteit van terro risten tegei- het regime van de Jor daanse koning Hoessein en de Saoe- di-Arabische koning Feisal, de twee gematigde monarchen van de Arabische wereld. Afgelopen vrijdag werd het rege ringsradiostation in Amman door een bomaanslag getroffen, waarbij een studio beschadigd werd en de radiouit zendingen 5 minuten kwamen stil te liggen. De woensdag daarvoor werd aan het radiostation schade aangericht door twee bomaanslagen en bomdeskundi- gen ontdekten nog zeven bommen die in het gebouw geplaatst waren. Na de ontploffingen werden bij de re geringsgebouwen soldaten op wacht gezet. Ooggetuigen deelden mee, dat 'n ieder die een overheidsgebouw zoals bijvoorbeeld het postkantoor binnengaat grondig gefouilleerd wordt en dat zelfs het haar van de vrouwen nagezocht wordt. Er was bevestiging van Israëlische zij de van berichten dat zondagavond twee ontploffingen plaatshadden in de Jordaanse sector van Jeruzalem. In Saoedi-Arabië, aldus onbevestigde berichten' hier, zijn 33 leden van een Jeminitische terroristenbende gearres teerd na drie bomaanslagen in de stad Riyadh. De golf van bomaanslagen begon na dat het linkse regime in het aangren zende Syrië en de Palestijnse bevrij dingsorganisatie in Cairo, aandrong op het ten val brengen van koning Hoes sein. In Saoedi-Arabië schijnen de bomaan- (Ia rrrof p steun die Saoedi-Arabië verleent aan de royalistische strijdkrachten in de burgeroorlog in Jemen. De republiek daar wordt gesteund door Egypte. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft maandagavond meegedeeld dat een Israëlische soldaat gewond is geraakt toen Syrische artiUerie het vuur opende op stellingen van Israël ten noorden van Almagor, ten noordoosten van het Meer van Galilea. De woord voerder verklaarde dat de Syriërs maan dagmorgen tussen 09.35 en 10.20 uur twaalf granaten op de Israëlische stel lingen hebben afgevuurd. Het vuur werd niet door de Israëliërs beant woord. Het Syrische leger in Damascus heeft meegedeeld, dat de Syrische grenstroe pen drie Israëlische militaire posities hebben vernietigd nabij het Meer van Galilea, nadat de Israëliërs het vuur hadden geopend op Arabische boeren en herders in het Syrische deel van de ge demilitariseerde grenszone tussen de twee landen. Het Syrische leger maak te geen melding van verliezen. AMERSFOORT De politie In Amersfoort zal, mogelijk in samenwer king met de plaatselijke gezondheids dienst, een onderzoek instellen naar 't hanteren van bepaalde lichteffecten op een beatavond aldaar, tengevolge waar van maandagavond een 19-jarige jon gen uit Amersfoort bewusteloos is ge raakt. Het is reeds geruime tijd bekend, dat bepaalde lichteffecten sommige mensen in een toestand van hysterie en zinsbe goocheling kunnen brengen. In Ameri ka en Engeland w rden deze methoden doelbewust toegppv» onder de naam „psychodelic sound". Het is voor het eerst dat „p.s.", zoals men het ver schijnsel afkort, in Nederland een slachtoffer heeft gemaakt. In de Amersfoortse markthal, waar de beatavond werd gegeven, werd ge bruik gemaakt van 1000 Watt schijn werpers met rood licht, die twaalfmaal per seconde aan- en uitflitsten. Met name mensen met aanleg voor vallende ziekte blijken zeer gevoelig te zijn voor de lichtverschijnselen. De Amersfoortse jongeman kreeg eerst 'n aanval van razernij en raakte vervol gens bewusteloos. Hij is overgebracht naar het St.-Elisabethziekenhuis in Amersfoort. AMSTERDAM Naar aanleiding van het antwoord van de minister van Buitenlandse Zaken op de vragen van de heer Schmelzer, over de gang van zaken met betrekking tot de eventuele uitvoer van onderzeeboten naar Zuiri- Afrika gedurende de laatste week van het kablnet-Cals, hebben de oud-mluis- ter van Economische Zaken, drs. J. M. den TJyl en de oud-staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. M. van der Stoel, maandagavond een bespreking gehad met minister Luns en staatsse cretaris De Block. Het bleek niet mogelijk over de pre- ciese gang van zaken rondom de toe zending van een brief aan de scheeps werven in de laatste dagen van het ka- binet-Cals tot een eensluidende conclu sie te komen. Wederzijds werden de eerder gegeven lezingen gehandhaafd. Geen verschil van mening bestond echter over het feit, dat door het kabi- net-Cals ten aanzien van deze materie een standpunt is ingenomen en aange houden, waarbij volledig rekening is gehouden met de onoverkomelijke be zwaren, die een aantal leden van het kabinet tegen levering van onderzeebo ten aan Zuid-Afrika had, zo wordt na mens de oud-bewindslieden verklaard. O KEY WEST (FLORIDA) Op het strand van Marathon ten noorden van Key West zijn vanmorgen vroeg een honderdtal gewapende, geüniformeerde en „zeer belligerente" Cubaanse ballin gen aangehouden. Activistische ballingengroepen en Amerikaanse autoriteiten in Miami heb ben als hun mening te kennen gegeven, dat de gearresteerden deel uitmaakten van een groep, waarvan kort geleden gemeld werd dat zij proberen zou een inval te doen op Haïti. SCHIPHOL Aan de affaire met de acht lastechnici in Den Haag en de dood van een negende, was voor Rood-China geen eer te behalen. In de van overheids wege gelelde Chinese pers is aan de zaak dan ook nauweiyks aandacht be*teed..Dit zei vanochtend vroeg de na 'n gijzeling van bijna vyf maanden uit Peking terugge keerde Nederlandse zaakgelastigde, de heer G. J. Jongelans, by zyn aankomst op Schiphol. Op het koude en winderige platform speelde zich daar na vele op- prettige maanden van afwachten, het hartelijke weerzien af tussen hem en zijn vrouw en vier kinderen. AMSTERDAM Een dubbel ongeluk op de door automatische halve over wegbomen beveiligde spoorwegover gang bij het station Sloterdijk in Am sterdam-West was er de oorzaak van, dat vanochtend omstreeks half negen het voorste deel van een trein is ont spoord. Beide sporen van Amsterdam naar Haarlem raakten versperd. Per- sooniyke ongelukken deden zich niet voor. Omstreeks acht uur botste een trein uit de richting Haarlem, die te Sloter dijk zou gaan stoppen, op de overweg tegen een auto, die op het nippertje on der de bomen was doorgereden. De be stuurder kwam met de schrik vrij: het wrak van de auto bleef op de overweg achter. Terwijl een kraanwagen van de politie omstreeks half negen bezig was het wrak van de overweg te slepen, botste een andere trein uit de richting Haarlem tegen de politiekraanwagen. Het voorste deel van dez« f e>n ont spoorde daardoor. Tengevolge van dit onge;uk is op de drukke lijn Amsterdam-Haarlem een belangrijke vertraging ontstaan, al viel de beschadiging van de spoorbaar rog betrekkelijk mee. De brandweer is nog uitgerukt, om dat in de trein een begin van brand ontstond. Deze kon echter met een snel- blusser worden onderdrukt. Een kraan wagen van de brandweer heeft de ern stige ravage, die op de spoorbaan was ontstaan. ontward. De aangereden kraanwagen van de politie werd 500 meter meegesleurd en totaal vernield. Of het Chinese volk heeft geweten, dat de regering van Mao Tse-toeng hem als onderpand voor de acht las technici in China vasthield, kon de Ne derlandse zaakgelastigde, die op Schip hol door een uitgebreide schare journa listen werd ondervraagd, niet zeggen. Hij zelf had het in de Chinese kranten niet gezien. De heer Jongejans zette nog een mis verstand recht. Uit Peking is naar ons DEN HAAG Maandagochtend om streeks 7.20 uur had op de Katwijkse- weg te Wassenaar een aanrijding plaats tussen een personenauto en een vracht auto. De bestuurder van de personen auto, de 25-jarige marinier P. I.. W. Taalman uit Katwijk, overleed ter plaat se. Hij bevond zich met zijn auto op de linker weghelft, wilde kennelijk een andere auto inhalen en kwam frontaal met een vrachtauto in botsing. Op de provinciale weg Uden-Veghel is maandagmiddag omrtreeks twaalf uur een verkeersongeluk gebeurd, waar bij de 77-jarige A. van Santvoord uit Veghel om het leven is gekomen De man stak met zijn fiets aan de hand de provinciale weg over toen een militaire colonne passeerde. Hij werd door een der wagens aangereden en zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse is overleden. BARNEVELD De 54-jarige me vrouw Van de Broek uit Barneveld ls maandagmorgen door haar zoon dood in bed aangetroffen. De weduwe die in de woonkamer sliep is door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. De zoon, die altijd 's morgens vroeg door zijn moeder werd gewekt, werd laat ln de morgen wakker en vond zijn moe der dood op bed. HEERENVEEN Drie jeugdige in woners van Oldeboorn, uit één gezin, zijn met nekkramp opgenomen in het ziekenhuis te Heerenveen. Hun toestand is goed. Op 28 december constateerde dokter C. J. van Heel uit Oldeboorn bij een kind uit het gezin, waar de ge vallen zich voordeden, nekkramp en liet de zieke naar het ziekenhuis over brengen. Vrijdag 30 december volgden de twee anderen. De naaste familie wordt behandeld met medicijnen. Er bestaat geen re den tot ongerustheid, zo deelde dokter Van Heel mee. Het openbare leven en ook de scholen gaan gewoon door. Ook de inspecteur van de Volksgezondheid in Friesland, dokter J. M. L. Phaff, acht speciale maatregelen niet noodza kelijk. land het bericht overgeseind, dat rode gardisten bij zijn vertrek aanhalingen uit de werken van Mao Tse-toeng had den geciteerd. „Maar dat betrof hele maal geen demonstratie tegen mij", zei hij. „In China zijn dit soort kleine voorstellingen schering en inslag op stations en vliegvelden, waar mensen afscheid van elkaar nemen of elkaar ontmoeten. Het spreekkoor bij mijn vertrek was bqplist op iets anders gericht, want van Chinese zijde wilde men van mijn ver trek geen ophef maken. Integendeel, er was hun alles aan gelegen dat ge luidloos te laten verlopen. Misschien waren de gardisten wel aan het repe teren voor de terugkomst van de acht lastechnici uit Nederland". Fysiek heeft onze landgenoot zich tijdens zijn gedwongen verblijf in de legatie te Peking nimmer bedreigd ge voeld, psychisch voelde hij zich echter uiteraard niet helemaal op zijn gemak. De impasse kon immers eindeloos voortduren. De heer Jongejans waakte er voor te optimistisch te zijn, al bleef hij bij de mening, dat zo'n situ atie op het laatst zelfs Chinezen moet gaan vervelen. Last heeft hij van hen verder niet gehad. Geen enkele heeft de legatie in de afgelopen vijf maanden bezocht. „Voor hen was ik lucht geworden". Vrij geregeld werd de eerste secre taris van de legatie, dr. D. W. Fokke- ma, door Chinese regeringsfunctiona rissen in verband met de affaire opge beld. Het was ook dr. Fokkema, die op de vroege ochtend van Oudejaarsdag uit zijn bed werd gebeld met de mede deling, dat de Chinese regering had be sloten de heer Jongejans een uitreisvi sum te verschaffen. Het paspoort kon worden opgehaald. DJAKARTA Het 30.000 leden tel lende actiefront van studenten in Indo nesië, Kami, heeft gedreigd met beto gingen in het gehele land, als president Soekarno blijft weigeren een uiteenzet ting te geven van de politiek die geleid heeft tot de staatsgreep van oktoher 1965. Uit studentenkringen wordt verno men, dat in Djokjakarta de spanning tussen voor- en tegens' anders van Soekarno groot is. Dezer dagen is daar een student om hetN leven gekomen bij een treffen tus sen Soekarnogezinde jongelui, die de steun van mariniers hadden, en jeugdi ge mohammedaanse tegenstanders van de president. Gedurende de afgelopen dagen is met noordwestelijke winden polaire lucht naar onze omgeving gestroomd. De temperatuur van deze lucht is geleidelijk lager geworden, vooral in de hogere niveaus. Samenhangend hiermee, nam de buiigheid toe en viel de neerslag veelal als sneeuw of natte sneeuw. De noordwestelijke stroming is aanwezig tussen 'n hogedrukgebied, j dat zich uitstrekt van Ierland naar IJsland, en een lagedrukgebied boven het zuiden van Zweden. Het lage- drukgebied vult enigszins op, zodat de wind in onze omgeving langzaam afneemt. In verband hiermee moet de komende nacht in het binnenland op plaatselijk lichte vorst worden ge- rekend. Morgen overdag komt de temperatuur overal weer enkele gra- den boven het vriespunt. De kans op enkele lokale sneeuw- of hagelbuien blijft aanwezig. (Van onze correspondent) ALMELO De Twentse ziekenfond sen hebben, naar aanleiding van de breuk tussen de ziekenfondsen en de Landelijke Huisartsen Vereniging, hun verzekerden het advies gegeven een re kening te vragen van hun arts en niet contant te betalen, nu de verzekerde binnenkort particulier patiënt gaat wor den. Het centraal bestuur van de Landelij ke Huisartseh Vereniging heeft gesteld, er in nrincine vriie keuze dient te zijn tussen contante betaling of betaling via rekening en dat arts en patiënt de volle vrijheid dienen te hebben om in onderling overleg te bepalen welke be talingswijze het meest gewenst is. De artsen zullen wel de voorkeur ge ven aan contante betaling, maar de zie kenfondsen, aldus deelde men ons mee, stellen, dat als men alle patiënten „par ticulier" maakt, de consequenties door de artsen moeten worden aanvaard. Toen de Twentse ziekenfondsen bo vengenoemd advies gaven, was nog niet bekend welke vergoedingen de minister vaststelt en welke ziekenfondsen terug betalen. De fondsen moeten wachten of de minister zal beslissen, dat er door de ziekenfondsen wordt terugbetaald op de huisartsennota's. Indien Ce minister hiertoe besluit, be paalt hij tevens welk bedrag wordt te rugbetaald. Naar men verwacht, zal de bewindsman tot een zekere terugbeta ling besluiten. De grootste zorg van de Twentse ziekenfondsen is een mogelijk te laat inroepen van de huisartsenhulp. Op de vliegbasis Leeuwarden zijn maandagmiddag twaalf van de veertien op varenden van de „Raagan" aangekomen, een Noors vrachtschip, dat ten noorden van Terschelling is vergaan. Een Deense helikopter haalde de bemanning van boord. Twee bemanningsleden zijn opgenomen door de Amerikaanse tanker „Mormacrigel". Men zie ook elders in dit nummer.

De Vallei | 1967 | | pagina 1