P.J. Weerd uit Nunspeet kwam met1 Hervormde Kerk niet tot akkoord JEUGDLEIDER KOMT NIET Ds.\ roegindewey: Zorg voor gezin te groot Veenendaals raadhuis wordt nu aangekleed Samenwerking van pluimveeslachterijen Eind februari glasdicht opzichter voor plantsoenendienst Gemeente benoemt Schone lei Ongeval met een luchtje V an de wal in de sloot „V oetsius vergadert tuinbouiuhoeb Ederveense vrouwen op 12 januari bijeen AGENDA RISICO'S N. V. Jiekebrede en Aheco Bromfietser geschept /ware schade bij botsing 7' Receptie in Barneveld druk bezocht Voortaan een collecte in Geref. Kerk „Handboek voor G^itenhouders" ilililii RENSWOUDE liiiiiiiiiii - Vt- -v -■ DINSDA© 3 JANUARI 1967 VEENENDAAL Het ie zo een menselijke gewoonte de eerste dag of dagen van een nieuw jaar met een schone lei te beginnen. Op deze gewoonte maakte gistermorgen een bedrijfsleider van een uit het wes ten naar Veenendaal overgewaaid bedrijf een uitzondering. Met een bepaalde werknemer had deze bedrijfsleider in het voorgaan de jaar woordenwisselingen gehad. Toen deze werknemer gewoon, vol- gens de alom geldende fatsoensnor men, zijn baas de hand toestak met de bedoeling hem een voorspoedig 1967 toe te wensen, wimpelde deze bedrijfsleider met opgewonden, zui delijke gebaren de hem toegestoken hand af. Was het „slachtoffer" een jongen geweest, dan had hij gezegd ,Jdij best" (en dat was dan wel het min ste wat hij had kunnen zeggen'.), maar wanneer dat een man van middelbare leeftijd betreft, dan is dat een ernstiger zaak. We leven niet meer in de Middel eeuwen, we lever; »n een moderne tijd, die van de mensen steeds meer „nummers" maakt, maar wanneer 'hoge functies bekledende mensen nu niet eens meer op die éne dag aan het begin van elk jaar een heel klein beetje menselijkheid kunnen betrach ten, den is dat ronduithonds. I VEENENDAAL De heer P. J. Weerd (42), ambtenaar bij de afdeling so ciale zaken van de gemeente Ennelo, zal naar alle waarschijnlijkheid niet als jeugdwerkleider in vaste dienst treden van de Hervormde gemeente in Vee- nendaal. De heer Weerd, die ons enige weken geleden nog verzekerde, dat zijn benoeming vrijwel vaststond, kwam van zijn beslissing om naar Veenendaal te vertrekken terug toen hij naar zijn zeggen van een van de predikanten ver nam, dat er van de zijde van de Hervormde kerk geen voldoende financiële garanties konden worden gesteld. „Deze gang van zaken betreur ik zeer", zo deelde de heer W eerd ons gisteren mee. VEENENDAAL Zondagavond laat werd het eerste slachtoffer van een verkeersongeval in de gemeente Vee nendaal van dit jaar naar het Juliana- ziekenhuis overgebracht. Het was de heer B. uit Veenendaal, die door een personenauto aangereden werd. terwijl hij op zijn fiets uit de Kanaalweg de Kerkewijk op wilde rijden. De personenauto werd bestuurd door de heer G. J. uit Veenendaal. die het bekende luchtje bij zich droeg waar voor hij een bloedproef moest onder gaan. Hij schepte de fietser met een dusdanige snelheid, dat het rijwiel on geveer 30 meter weggeslingerd werd. VEENENDAAL Maandagmorgen reed. zonder dat daarvoor tot nu toe een oorzaak bekend is. een personenau to op de Buurtlaan-Oost eerst tegen 'n boom en daarna in de sloot. De auto was na de botsing total loss. De bestuurder van de auto was de directeur van een zelfbedieningsgroot handel in Veenendaal, de heer H. J. v. H. De heer Van H. werd bewuste loos in de auto aangetroffen en naar het Julianaziekenhuis overgebracht. Op het wegdek waren geen rem- of slip sporen te zien zodat de politie moet wachten tot het slachtoffer bij kennis Is om achter de oorzaak van de botsing te komen. Voorlopig wordt aangeno men dat gladheid de boosdoener is. Ds. A. Vroegindewey, die nauw bij de besprekingen betrokken is geweest, verklaarde, dat hij gisteren van het standpunt van de heer Weerd nog niet op de hoogte was. Hij wilde duidelijk vaststellen, dat, wanneer de benoeming niet door zou gaan, die voor hem een teleurstelling zou betekenen. „Wij had den de heer Weerd voor honderd pro cent als jeugdwerkleider willen heb ben...", zei hij. De dominee deelde verder mee. dat het moeilijk was de rechtspositie van de heer Weerd zeker te stellen, omdat hij pas op 42-jarige leeftijd het jeugdwerk instapt en derhalve geheel van betrek king moet veranderen. „Wij zouden als kerkelijke gemmente de zorg voor het gezin Weerd moeten gaan dragen en dat durfden we onder deze voorwaarden eigenlijk niet goed aan. Als hij na verloop van enige jaren Veenendaal zou gaan verlaten, had hij geen andere positie achter de hand. Volgens de kerkelijke instanties is het onmogelijk, dat een jeugdwerkleider lange tijd in dezelfde gemeente blijft. Na hooguit tien jaar zoekt hij een ande re functie in het jeugdwerk..., zoals dat doorgaans gaat." De heer Weerd op zijn beurt stak de teleurstelling over het verloop van de onderhandelingen niet onder stoelen of banken. „Ik had me al helemaal naar Veenendaal toegeleefd. Kijk eens, ik be grijp best dat de hervormde gemeente risico's moest nemen met mijn benoe- RENSWOUDE De Gereformeerde Mannenvereniging „Voetsius" gaat het nieuwe jaar beginnen met een verga dering op dinsdag 3 januari. Men be handelt dan het onderwerp „kerk en mannenvereniging" uit de schetsenbun- del „Opdracht en dienst." ming. Dat feit leek in het begin geen belemmering te gaan vormen. Toen ik vertelde, dat ik 42 jaar was. werd er zelfs gezegd; we zoeken juist iemand van die leeftijdEr zijrr risico's, men heeft ze blijkbaar niet willen nemen." Een van die risico's lag in het feit. dat de heer Weerd zijn werk zou moe ten gaan beginnen met een vier-jarige studie. De mogelijkheid zou zich voor kunnen doen. dat hij deze niet met goed gevolg zou afronden. Deze factor werd ook door ds. Vroegindewey naar voren gehaald. Hij noemde dit „een van de onzekerheden", die samen han gen met de eventuele benoeming van de ambtenaar uit Nunspeet. De heer Weerd is in kerkelijke krin gen in Nunspeet een bekende persoon lijkheid, die al jaren actief is in het instuifwerk in zijn gemeente. Hij be- beschouwde zijn vertrek naar Veenen daal als een lang gekoesterde wens om het jeugdwerk als vaste kracht te gaan uitoefenen. Als een van de oorzaken van het feit. dat hij niet naar Veenendaal zal gaan noemde hij tenslotte nog: „De aanvan kelijke voorwaarden zijn veranderd. Men had gedacht aan een bepaalde sub sidie van rijkswege. De grootte hiervan is waarschijnlijk tegengevallen, zodat het geheel voor de hervormde gemeen te van Veenendaal andere consequen ties kreeg Hij heeft zijn standpunt nog niet offi cieel aan de Hervormde instanties in Veenendaal meegedeeld. BARNEVELD N V. G. Bekebrede en Zoon, pluimveemesterij en -slachte rij te Barneveld. is met ingang van 1 januari jl. gaan samenwerken met Aheco N.V., exportslachtertj te Wou denberg. Het Woudenbergse bedrijf zal voortgezet worden, maar nu onder di rectie van N.V. gebroeders Bekebrede en Zoon. De enige vennoot van Aheco, de heer J. Schipper, blijft met de be drijfsleiding te Woudenberg belast. De samenwerking van deze bedrijven bete kent een belangrijke concentratie op 't gebied van de pluimveeslachterijen. De N.V. Alheco die reeds doende is met modernisering en uitbreiding, heeft een slachtcapaciteit van 100.000 mestkui- kens per week. De N.V. Bekebrede, on der directie van de heren A. Bekebre de de Vries en J. P. K. Bekebrede. heeft een capaciteit van 220.000 mest- kuikens per week. Bovendien heeft het bedrijf eigen mestbedrijven met een opzet van 300.000 mestkuikens. De N.V. Bekebrede heeft rond 120 man personeel, Aheco ruim 50. De per soneelsleden te Woudenberg blijven in dienst. Deze concentratie wordt vooral interessant geacht in het licht van de huidige omstandigheden, welke aan de pluimveeslachterijen hoge eisen stellen en door de lage prijs van de braadkui- kens en door de eisen die in het kader van de EEG aan deze slachterij ge steld zullen worden. Door samenwer king hoopt men niet alleen zijn plaats in de EEG te behouden, maar zo mo gelijk nog te versterken. SCHERPENZEEL Zaterdagmiddag wilde de bestuurder van een personen auto de hr. H. uit Scherpenzeel, rijdende over de Dorpsstraat komende uit de rich ting Holevoet, de Willaerlaan inrijden. Op dit moment werd de hr. H. gepas seerd door 'n bromfiets bereden door A. uit Scherpenzeel. Een aanrijding bleek onvermijdelijk. De personenauto liep lich te materiële schade op. De bromfietser werd aan het been verwond. VEENENDAAL „ledereen" was er, gisteravond op de Nieuwjaarsreceptie van de burgemeester en mevr. Hazenberg-De Jonge, die in „de Korenbeurs" werd ge houden. Talloze fabrieksdirecteuren, ho gere ambtenaren, raadsleden en andere inwoners van Veenendaal wisselden el kaar af om „hun" burgervader de beste wensen voor het nieuwe jaar te geven. Velen maakten tevens van de gelegenheid gebruik ook andere kennissen en relaties te feliciteren. SCHERPENZEEL Zaterdagavond vond er op het zo langzamerhand be ruchte kruispunt Eikenlaan-Willaerlaan een aanrijding plaats tussen een perso nenauto bestuurd door de heer Z. uit Stoutenburg en een bestelauto bestuurd door de heer M. uit Scherpenzeel. De bestelauto kwam van Scherpenzeel en reed over de Willaerlaan richting zwem bad. Van de Industrielaan kwam de personenauto en reed richting Markt straat. De personenauto verleende de bestelauto geen voorrang met het ge volg dat beide auto's op elkaar reden. De bestelauto was totall-loss en de personenauto had zware plaatschade. Een dame die in de personenauto zat raakte licht gewond. VEENENDAAL Eind februari zal het in aanbouw zijnde raadhuis in Veenen daal glasdicht zijn. Thans is dat al met de onderste verdiepingen het geval, zodat men de bouwwerkzaamheden onafhankelijk van de weersomstandigheden zal kun nen voortzetten. In oktober is men begonnen met het aanbrengen van de „gor dijn-gevel", die bestaat uit edelhouten stijlen met daar tussenin panelen van eternit en glas. Bovendien wordt nu in de gevel de zonwering aangebracht. Al met al begint het raadhuis nu duidelijk zijn ware gezicht te krijgen. Het wordt een eenvoudig, strak gebouw, dat niet revolutionair van ontwerp is, maar wel terdege aan de moderne tijd is aangepast. De tijd van statische, pompeuze raadhuizen lijkt voorgoed voorbij te zijn. In Veenendaal althans hebben de architect modernere gedachten door het hoofd gespeeld toen hij het ontwerp op papier zette. De gordijngevel wordt aangebracht door personeel van de scheepswerf Schelde N.V. uit Vlissingen. De werf heeft een speciale aluminiumafdeling, waarvan men in Veenendaal de mate rialen betrekt. In het gebouw krijgt men al enigs zins een indruk van de indeling. Het metselwerk is op drie verdiepingen al geheel gereed. Hier rest nog de afwer king van de ruwe vormen. In het raad huis zullen, behalve de raad- en de trouwzaal, ongeveer zeventig vertrek ken worden aangebracht. De toren, die aan de kant van de Kerkewijk staat, zal te zijner tijd voorzien worden van een carillon, al staat het nog niet vast wanneer dit er zal komen. Het hangt van de financie ringsmiddelen af in hoeverre hier haast mee gemaakt zal worden. In het on gunstigste geval bestaat de mogelijk heid dat het carillon van het ontwerp zal worden afgevoerd. In maart 1965 is men aan de bouw begonnen, die vrij redelijk is verlopen. De laatste tijd is er wat stagnatie op getreden in de aanvoer van diverse materialen, waardoor men het gebouw niet op de geplande datum (eind de cember) glasdicht heeft weten te krij gen. De streefdatum voor de oplevering is eind juli. Doordat men niet of ternau wernood op de bouwschema's is achter geraakt hoopt men die datum ook in derdaad te halen. De gasverwarming zal over veertien dagen zij het provisorisch gaan functioneren. De elektrische leidingen zijn eveneens nog maar provisorisch aangebracht. Het Veenendaalse raadhuis kent een „broer" in Emmeloord. In deze plaats is een gebouw van dezelfde stijl verre zen. De skeletbouw van beton met het bijbehorende gordijn-gevel-idee kan al bijna weer tot de traditionele bouwme thoden worden gerekend. i i- JL m.'- -mKsammm Heden, dinsdag VEENENDAAL Ritmeesterkantine, 19.30 uur: Oefen avond E.H.B.O. BIOSCOOP Luxor-theater Veenendaal: Geen voor stelling. Morgen, woensdag VEENENDAAL Hotel De Korenbeurs: Koffiemorgen N.V.V.H. BIOSCOOP Luxortheater Veenendaal, 19.30 uur „Ivanhoe". In de Gereformeerde Kerk van Rens- woude werden tot nu toe elke zondag 3 collecten gehouden voor verschillende doeleinden. Nu is dat veranderd in één collecte, elke zondag voor een ander doel. Deze regeling geldt vanaf 1 januari. Afgelopen zondag was het ene offer voor de Kerk, a.s. zondag wordt gecol lecteerd voor de gezamenlijke arbeid van de Gereformeerde Kerken. Hieron der wordt verstaan de geestelijke ver- zorgig van zee-, land- en luchtmacht, 't personeel en de patiënten ln de zieken huizen. UTRECHT Op de Utrechtse paar denmarkt werden vandaag 301 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor; luxe paarden f 1260 tot f 1590: werk paarden f 1035 tot f 1525; oude paarden f 860 tot f 1320; 3-jarige paarden f 860 tot f 1240: 2-jarige paarden f 725 tot f 950: veulens f 325 tot f 675; hitten f 735 tot f 850; slachtpaarden per kg. geslacht gewicht van f 2.95 tot f 3,40: jonge slachtpaarden per kg geslacht ge wicht van f 3,40 tot f 4,Handel vlot. VEENENDAAL, 3 jan. 1967. Eier markt. Aanvoer ca. 52.000 stuks. Prij zen: kippeëieren f 12.00 f 13,00; hen- neëieren f 8,00 f 11,00, alles per 100 stuks. Handel: traag. VEENENDAAL Hoewel nog ge heel in aanleg begint het stadspark toch reeds enige vorm te vertonen. Zo langzamerhand begint men er een park in te zien. Het gemeentebestuur heeft om dit en alle andere plantsoenen in een goede staat te krijgen en te houden de heer G. Bastenhof als opzichter voor de plantsoenendienst benoemd, die op 1 april a.s. in functie hoopt te treden. De heer G. Bastenhof zijn vrouw is bij velen bekend als wijkverpleeg ster van het Groene Kruis, of als assis tente in het Bejaardencentrum zal de eerste zijn, die deze nieuwe functie zal gaan vervullen. Van afkomst Am sterdammer. werkt de heer Bastenhof nu reeds 5 jaar in Kamp Overberg, voor welk werk hij een diploma Kin derbescherming haalde gevoegd bij de meer dan 10 vakdiploma's op het „bloemengebied" die hij reeds bezat. Daarvoor woonde en werkte de heer Bastenhof altijd in Amsterdam, eerst bij particulieren en later vanaf 1945 in dienst van de gemeente. De heer Bastenhof heeft reeds onge veer een jaar geleden gesolliciteerd bij de gemeente Veenendaal, omdat het werk in Overberg hem niet die voldoe ning gaf. die hij ervan verwachtte. Hij is meer bloemist, dan leermeester, al verheugt het hem dat verschillende jongens, die hij onder zijn hoede heeft gehad in een bloemisterij terecht zijn gekomen. „Het mooiste van mijn nieuwe baan lijkt me", vertelt de heer Bastenhof, „dat dit werk eigenlijk nog geheel opgebouwd moet worden. Ik hoop er aan mee te werken, dat Veenendaal een fraai gezicht krijgt." EDERVEEN In ons blad van 27 december stond vermeld, dat de eer ste cursusavond van de bewegingsleer voor de Ederveense dames op de eerste donderdag in januari zou plaatsvinden. Inpiiddels vernemen wij, dat dit op 12 januari, dus op de tweede donderdag, zal gebeuren. Waarvan acte ARNHEM In december 1966 ver scheen van de hand van J. W. Wessel- son te Steenwijk het Handboek voor de Geitenhouders. In Nederland bestaat nog maar weinig lectuur omtrent de geitenhouderij, zodat dit boekje in een behoefte zal voorzien. Het is eenvoudig van opzet, leesbaar voor iedereen en 't behandelt alle aspecten van de praktijk. Het boekje wordt uitgegeven door N.V. Hovens Greve te Steenwijk. Bij het planten van één of meerdere vruchtboompjes worden door amateurs fouten gemaakt, die zich later wreken. Bij het planten van boompjes, heesters, etc.-etc. doen zich enkele vragen voor, waarvoor de beantwoording niet zonder betekenis is. Voorop wil ik stellen dat men nooit een vruchtboompje moet kopen van zogenaamde „kwekers" die met een „wagen zo volgeladen" langs de deur jengelen en fruitboompjes te koop aan bieden. Begin daar nooit aan, daar zit een kwaad luchtje aan. Laat U zich omtrent de aanschaf van een of andere soort inlichten door een plaatselijke kweker. Hij kent de grondsoort ter plaatse, de gedragingen, de bevruch- tingseisen, enz. enz. In het algemeen moet het planten in de late herfst geschieden. De wortels der boompjes zijn namelijk ook in de winter niet absoluut werkloos. In ieder geval begint de ontwikkeling, de vor ming van nieuwe worteltjes, al zeer vroeg. Bij vroege planting zal de groei van een boompje vroeger beginnen en daardoor in het eerste jaar doorgaans krachtiger zijn dan bij voorjaarsplan ting. Schaf boompjes aan met twee- of driejarige kronen. Het plantgat moet zo ruim zijn, dat de wortels goed kunnen worden uitgespreid. Bij het planten zorgen dat de wortels goed door grond omsloten worden. Dit geldt evenzeer bij het planten van hees ters als van vaste planten. Bij vorstvrij weer kan men nu nog alle boom- en heestergewassen uitplan- ten. Heeft U nog een plaatsje vrij voor een klimroos, plant dan zo'n roos te gen de muur van het huis of schuur tje. Is er wel één klimplant die zo'n grote hoeveelheid bloemen aan de tak ken tovert als de klimroos? Zij geven een ongemeen fraai effect. De klim roos bloeit op het voorjarige hout, dus op het hout (scheuten) die zich het vo rig jaar vormden bloeit zij in de nu ko mende zomer. Een pas aangeplante klimroos moet tot op 40 cm hoogte worden ingekort. E. J. Grijsen, Rhenen. BARNEVELD Maandagmiddag werd door het gemeentebestuur van Barneveld een zeer druk bezochte tiatief hiervoor gaat uit van R Nieuwjaarsreceptie gegeven. Het ini tiatief hiervoor gaat uit van burgemees ter K. van Diepeningen, daar voor zijn komst een dergelijke gelegenheid niet werd geboden. Het voltallige college van B. en W. was met zijn dames aan wezig evenals de gemeentesecretaris, de heer Kokker met zijn echtgenote. Het zakenleven en de middenstand van Barneveld was deze middag goed vertegenwoordigd en het was een onge dwongen samenzijn, waar gedachten en problemen onder elkander bespro ken konden worden. Vele raadsleden en oud-raadsleden maakten van de ge legenheid gebruik om iedereen een Gelukkig Nieuwjaar toe te wensen. De diverse hoofden van dienst ontbra ken niet evenals de commandanten van de brandweer uit verschillende plaatsen, sen.

De Vallei | 1967 | | pagina 3