Duits-Deense guerrilla in de Waddenzee Mishandelde R'damse politie demonstrant? Bemanning van Noors schip in veiligheid Haagse nota burgemeester kritiseert ruimtelijke ordening Zaak voorlopig ook nog niet uitgevochten Nog geen beslissing over verzoek Haagse provo's „Zittenblij'vers" kosten schatkist f 400 miljoen Goede vooruitzichten voor sou venirf abrikanten Grote vraag: Waar loopt de grens?" Prof. dr. P. Geyl overleden Jongeman dient klacht in Mysterieuze ramp op Noordzee Spaanse auteur veroordeeld Bankrover kwam op de fiets GEKORTWIEKT Vetze testrijder dr. A. Oosterhuis t Na val overleden Feestelijkheden rond 10 januari Fr. Beeren vraagt surséance aan Zware regenval in Brazilië Reeks arrestaties in Nieuw-Delhi 700 amendementen op verkiezingsprogram - an de P.v.d.A. „Commensaal (het Rijk) werkte zich op tot hoofdbewoner DINSDAG 3 JANUARI 1967 (Van een correspondent) HAMBURG In de Duitse en Deense kuststrook in de Noordzee is een wonderlijke situatie ontstaan: beide landen hebben de territoriale wateren op de kaart gezet op een wijze, die onderling sterk afwijkt. Juist de laatste tijd heeft dit herhaaldelijk tot incidenten geleid. Een dezer incidenten is aanhangig gemaakt voor een Duitse Raad voor de Scheepvaart, doch de behandeling van de zaak moest worden uitgesteld aan gezien geen officiële documenten over de juiste afbakening van de territoriale wateren beschikbaar bleken te zijn. Deense patrouilleboten hebben ver scheidene Duitse vissersschepen aan gehouden en naar een Deense haven opgebracht, waar de vissers vaak een geduchte boete kregen. Extra moest worden betaald om het in beslag ge nomen vistuig terug te krijgen. In de richting van een Duitse visser, die niet snel genoeg bijdraaide, is zelfs al eens een salvo uit een machine pistool afgevuurd. Een andere Duitse visser heeft enige Deense politieman nen, die aan boord van zijn schuit waren gestapt, naar het Duitse eiland Sylt ontvoerd, een kras geval. Vergeleken bij de grote internatio nale problemen zijn deze incidenten slechts speldeprikken, doch zij komen de wederzijdse betrekkingen toch niet ten goede. Tot dusverre is het niet gelukt de oorzaak van de moeilijkhe den uit de weg te ruimen. De Denen beschuldigen de Duitsers ervan, dat zij binnen hun territoriale wateren komen. De Duitse vissers halen dan hun eigen zeekaarten te voorschijn. Op die kaarten staat een geheel andere grens dan die waarop de Denen zich beroepen. Eigenlijk is er in het geheel niets aan de hand aangezien de Duitse vis sers in het betwiste gebied uitsluitend krabben vangen, de kleine krabben van de waddenzee. De Denen maken geen jacht op dit soort krabben. Zij gaan verder op zee om de grotere diepzeekrabben te verschalken. Op grond van internationale over eenkomsten, ten dele daterend uit de negentiende eeuw, kunnen de territo riale wateren inderdaad op twee ma nieren worden berekend. De drie- mijlszone wordt afgebakend, uitgaan de van een basis die tegelijkertijd de kustlijn is. Hieraan houdt zich de Westduitse regering. In de waddenzee tussen de eilanden is echter ook een andere oplossing mogelijk. De Denen hebben namelijk een „kustlijn" op de kaart gezet van het eiland Römö bij Sylt tot een zandbank ten noorden daarvan. Uit gaande van die lijn hebben zij ver volgens op drie mijl afstand een rechte lijn in zee getrokken. Officieel is deze grens niet aan de Duitse autoriteiten meegedeeld en zodoende niet op de Duitse kaarten aangete kend. De Duitse regering is niet van plan de zaak meteen te Kopenhagen aan hangig te maken. Zij wil eerst af wachten, hoe de raad voor de scheep vaart over het geval denkt. Dit rech terlijke college zal echter niet tot een uitspraak kunnen komen alvo rens de grens juridisch waterdicht is. Voorlopig zullen politie en vissers het probleem onderling moeten uit vechten. AMSTERDAM In de vroege Nieuw jaarsmorgen is op 64-jarige leeftijd in zyn woonplaats Killiney by Dublin over leden dr. A. Oosterhuis, die in de be- zettingstyd onder de naam „Zwaantje" zeer belangrijk verzetswerk heeft ver richt door stichting en leiding van de naar zyn illegale naam genoemde groep- Zwaantje. De groep verzorgde het zeer belangryke illegaal personenverkeer via Zweden naar Engeland en informatie over en weer tussen bezet gebied en Engeland. Dr. Oosterhuis, die huisarts was in Delfzyi, was zeer bekend met de kust vaart en heeft in de jaren 1941 tot 1943, toen de groep werd opgerold, alle mo- geiyk gebruik van kustvaarders ge maakt voor verbindingen naar buiten. Zeer velen en zeer prominente persoon lijkheden hebben via „Zwaantje" veilig de overkant bereikt, uitgesluisd in de letteriyke zin des woord over Delfzyi. Tevens werd in de bezettingstijd Delf zijl zo het „noordelijk postkantoor" tus sen bezet gebied en Engeland. Tezamen met de Hollands-Belgische groep „Wim", die tenslotte ook via Delfzijl werkte, is in juli 1943 door verraad aan het werk van „Zwaantje" (en van „Wim") een einde gemaakt. Op 23 juni 1944 vielen in het proces 45 doodvonnissen, die ech ter niet ten uitvoer zijn gelegd. De over levenden werden in het voorjaar van 1945 in West-Duitsland bevryd. Kort na de oorlog bleek de gezond heidstoestand van dr. Oosterhuis niet meer de huisartsenpraktijk toe te laten. Toen heeft hij zich geheel op de rederij toegelegd en zich gevestigd in Ierland. ARNHEM In het Gemeentezieken huis te Arnhem overleed de 66 - jarige mevrouw H. M. Bongers - van Loon uit Velp, die, ^oen zy op Oudejaarsdag een dutje wilde gaan doen, een val maakte ran tien meter van de derde verdieping van de woning van haar dochter en schoonzoon ln de Spykerstraat en daar- by ernstig letsel opliep. ROTTERDAM De 21-jarige assistent-analist Ernst Verhaar uit Rotterdam heeft by de officier van justitie een klacht ingediend wegens mishandeling door de Rotterdamse politie. In een brief aan de officier zegt de heer Verhaar, dat hy op Oudejaarsdag, na een anti-Viëtnamdemonstratie, op het hoofdbureau van po litie na een herige kaakslag even bewusteloos is geweest. Vervolgens zou hij te gen een bank zijn gesmeten en aan zyn haren zyn voortgesleept. De demonstrant vraagt een strafvervolging tegen de door hem beschuldigde politie-ambtenaren. Ernst Verhaar zegt in zyn brief, dat hy vrywillig is meegegaan voor het op maken van proces-verbaal (er was geen vergunning voor de demonstratie verkregen.) In de hal van het bureau zou hy tussen een dichte haag van agen ten ln voorwaartse richting zyn ge stompt en daarbij over een paar trap treden tegen een deur zyn gevallen. Vol gens de leerling - analist, hoorde hy een agent roepen: „laat die deur los!" Hy kreeg daarop, aldus het relaas ln de brief, een stomp tegen de kaak, die een korte bewusteloosheid veroorzaakt zou hebben. Van de deur naar de bank zou hij vervolgens aan zyn haren zijn voort gesleept. Volgens de heer Steef Lobensteijn, van de actiegroep-Viëtnam, afdeling Rotter dam, zijn op Oudejaarsdag nog twee an dere demonstranten op het politiebu reau mishandeld. Zij zouden elk van het optreden tegen de anderen getuige zijn geweest. De Rotterdamse politie heeft over de gang van zaken by deze demonstratie gemeld, dat een dertigtal jongelui zater dagmiddag op de Lijnbaan een demon stratie heeft gehouden tegen de oorlog in Viëtnam. De 21-jarige student F. van D., de 20-jarige analist E. M. V. en de 20 - jarige voeger H. C. van G., allen uit Rotterdam, werden naar het hoofd bureau gebracht, waar zich nog vrijwil lig meldde de 20 - jarige student M. van R. De jongelui, aldus het politierapport, hadden zich voorzien van enkele span doeken en twee hekwerken, waarmee zy een concentratiekamp bedoelden te symboliseren. Zij hebben zich volgens de politie verzet tegen het in beslag ne men van deze zaken. Het bureau persvoorlichtingsdienst van de Rotterdamse politie heeft op vra gen meegedeeld, dat een hoofdinspecteur en een adjudant, die in de hal van het politiebureau aanwezig waren, geen mis handelingen hebben geconstateerd. Een van de demonstranten, aldus de politie, heeft nog buiten het bureau een draai om zyn oren gehad, omdat hij zich ver zette tegen het in beslag nemen van sandwichborden. De politie verklaarde verder, dat de jongelui geen toestemming hadden ge kregen tot het houden van een demon stratie, omdat de aanvraag twee dagen tevoren was ingediend. Reeds eerder had men hun meegedeeld, dat de termijn van twee dagen te kort was. De voorzitter van de Pacifistisch So cialistische Jongeren Werkgroep (PSJW) uit Den Haag, Wim de Jong, heeft by de officier van Justitie een aanklacht in gediend tegen Haagse politieagenten, die misbruik van macht zouden hebben ge maakt, de PSJW - voorzitter zouden hebben beledigd en hem ten onrechte zouden hebben gearresteerd. In de brief aan de officier van Justitie, zet Wim de Jong uiteen, dat een en an der in de Kerstnacht gebeurde. Wim de Jong nam toen deel aan de door de PSJW georganiseerde demonstratie by de Amerikaanse ambassade, die orde lijk en volgens de voorwaarden, waar onder vergunning voor de demonstratie was verleend, verliep. Wim de Jong zei, toen een politieman passeerde tegen een mededemonstrant: „Die man heeft me eens geslagen". Volgens Wim de Jong, gealstte de agent hem mee te gaan om officieel aangifte te doen van dat slaan. Wim de Jong wilde dat helemaal niet en schrijft niet in te zien, waarom hij zou moeten meegaan. Het gevolg was, dat er assis tentie werd Ingeroepen en vier agenten Wim de Jong, naar zijn zeggen, naar een een auto sleepten. Aan zyn haar werd hy de auto ingesleurd. De ruwe behande ling door de politiemannen leverde op, dat schoenen, sokken en overhemd van de arrestanten werden gescheurd en dat de knopen van zijn jas werden gerukt. Op weg naar het politiebureau aan de Jan Hendrikstraat gebruikten de agen ten, volgens Wim de Jong, onderling over hem en soms tegen hem sprekend beledigende woorden. WEERT Directie en commissaris sen van de tricotagefabriek Frans Bee ren en Zonen N.V. hebben besloten een verzoek om surséance van betaling in te dienen by de rechtbank ln Roermond. Volgens het bestuur, wordt dit besluit ingegeven door de overweging, dat ener zijds de huidige liquiditeitspositie een tijdige voldoening der lopende schulden niet mogeiyk maakt, maar dat ander zijds een financiële en economische sa nering van het bedrijf, mede gezien de huidige orderpositie, voor verwezeniy- king vatbaar wordt geacht. De dochteronderneming van de trico tagefabriek, de handelsonderneming Frans Beeren en Zonen N.V. heeft even een surséance van betaling aange vraagd. In aansluiting hierop is meegedeeld, dat men alles in het werk zal stellen om de werkgelegenheid van de onderneming zoveel mogeiyk te verzekeren. Het be stuur spreekt in dit verband de ver wachting uit, dat op korte termijn geen omvangryke ontslagen zullen vallen. UTRECHT Naar eerst gisteren bekend is gemaakt, is op Oudejaarsdag in Utrecht op 79-jarige leeftyd prof. dr. P. Geyl, oud-hoogleraar in de, algemene en vaderlandse geschiedenis aan de Ryksuniversiteit aldaar overleden, zyn stoffelijk overschot is vandaag in alle stilte gecremeerd. In 1936 werd hij hoogleraar in de algemene en vaderlandse geschiedenis van de nieuwe tyd aan de Rijksuniver siteit in Utrecht. Van 1938 tot 1946 was hij tevens buitengewoon hoogleraar aan de Nederlandse Handels Hogeschool in Rotterdam. Hij doceerde daar algemene geschiedenis van de nieuwste tijd. Prof. Geyl werd in 1941 verkozen en in 1945 benoemd tot lid van de Konink lijke Academie van Wetenschappen in Amsterdam. Hij maakte deel uit van talloze andere wetenschappelijke instel lingen en commissies. Als historicus was prof. Geyl in de hele westerse wereld een bekende figuur. In de Nederlandse geschiedschryving neemt hij een heel bijzondere positie in. Zijn „Geschiedenis van de Nederlandse stam" (1930-1937) heeft de opvattingen omtrent de vaderlandse geschiedenis grondig gewyzigd. De Groot-Nederland se gedachte, dat het geen natuurlijke tegenstellingen zijn geweest, die de scheuring van de Nederlanden in de zestiende eeuw hebben veroorzaakt, maar strategische factoren, is als geheel algemeen aanvaard. Reeds in zijn studententyd voelde prof. Geyl zich aangetrokken tot de Vlaamse Beweging. Hy was hiervoor een voor aanstaande en strydbare figuur. De Vlaamse zaak is hem steeds dierbaar gebleven, al heeft hy zich in latere jaren gedistantieerd van de extremistische zij de van deze beweging. Ontelbaar zijn de werken van de hand van prof. Geyl. Voor zijn gehele oeuvre ontving hy in 1958 de P. C. Hooftprijs. LEEUWARDEN Zestig myl ten noordwesten van Terschelling, is maandag morgen de Noorse vrachtvaarder „Raagan" van de redery T. Lear uit Haugesun vergaan. De 14 bemanningsleden van het 1477 brt. metende schip, dat geladen was met verf grondstoffen, zyn op het nippertje gered door een Deense helikopter en een Amerikaanse tanker, de „Mornacrigel". De helikopter, een Sikorsky S-61, bracht 's middags twaalf bemanningsleden van het gezonken schip op de vlieg basis Leeuwarden. De helikopter werd begeleid door een Neptune van de Neder landse marine, die naar de plaats van de ramp was gedirigeerd. Nat en koud, maar monter stapten de mannen uit de enorme wentelwiek, de grootste, die ooit op de basis Leeuwar den is geweest. De andere twee waren met een rubbervlot aan boord van de Amerikaanse tanker genomen. Gisternacht, zo vertelde de kapitein van de „Raagan", de 41-jarige Noor A. Helgesen, deden zich de eerste moeiiyk- heden voor. Het schip maakte in het vooronder water, doordat er op een of andere mysterieuze wijze een gat in de boeg was geslagen. Niemand van de be manningsleden wist te vertellen hoe het schip lek was gekomen. Gistermorgen stond er nog vijf voet water in het voor onder en het schip begon toen zoveel water te maken, dat de pompen het niet meer aankonden. Om tien uur werd het S.O.S. van het Noorse schip opgevangen op de Deense vliegbasis Skreydstrub. Om kwart over tien steeg de Sikorsky S 61 met rijf be manningsleden aan boord op. Na onge veer een uur vliegen was de helikopter by het schip. „De zee was hoog. Er wa ren golven van drie tot vijf meter hoog", zo vertelde de Deense piloot, luitenant vlieger J. H. Sorensen. „Het schip maak te snel water en we zagen hoe reeds vijf man in een reddingsvlot by het wrak dobberden". De zee was te ruw om te landen voor de zeewaardige helikopter. Men liet de reddingshjn zakken en een voor een werden de vyf mannen van de reddingsboot binnen gehesen. Daarna werden nog zeven man van boord ge haald, de kapitein het laatst. Inmiddels was ook de Amerikaanse tanker „Mormacrigel" het rampschip genaderd. Het zette een rubbervlot uit, waarvan een Portugese en een Finse op varende gebruik maakten, zy bleven op de tanker, die naar Rotterdam opstoomt. Toen de helikopter de zeelieden aan boord had genomen, was de voorsteven van het schip al gedeeltelijk in het woe lige water verdwenen. Nog voordat het 80 meter lange schip geheel was gezon ken. waren de geredden al onderweg naar Leeuwarden. De hele reddingsactie heeft drie en een half uur geduurd. Er was aan boord geen paniek uitgebroken, al was men na- UTRECHT Het zittenblyven op lagere scholen, ulo-scholen en scholen voor middelbaar onderwijs, kost de Ne derlandse schatkist ruim vierhonderd miljoen gulden per jaar. Dit meldt het Nederlands Katholiek Vakverbond in zyn blad „Ruim Zicht". In dit blad noemt men enkele cyfers. Veertig procent van de leerlingen der lagere scholen blyft een- of tweemaal zitten. By het V.H.M.O. moet 24 procent van de leerlingen de eerste klas over doen, terwijl slechts 52 procent van de jongens en 53 procent van de meisjes het einddiploma haalt: van de jongens maar 21 procent zonder gedoubleerd te hebben en van de meisjes 27 procent. Het rendement van de u.l.o. is 50 pro cent. Van de geslaagden haalt 17 pro cent het einddiploma zonder een of meer keren te zijn biyven zitten. Omdat een verkeerde schoolkeuze by- zonder nare gevolgen heeft, verheugt het N.K.V. zich over de totstandkoming van de Mammoetwet, die beoogt het kind in dat schooltype te brengen, waar in het qua aanleg en belangstelling thuishoort, en die het, by tegenvallende resultaten in de zogenaamde .brugklas', mogelijk maakt, dat een leerling „door stroomt" naar een ander schooltype zon- ADVERTENTlh en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten der een jaar te verliezen. Bovendien tracht de Mammoetwet de aansluiting te verbeteren door de leerstofprogram ma's van de verschillende scholen meer op elkaar af te stemmen. Het N.K.V. hoopt, dat het enorme vraagstuk van het zittenblyven met de invoering van de Mammoetwet gedeel- teiyk zal worden opgelost. RIO DE JANEIRO Door de zware regens tydens het weekeinde zyn in het landbouwgebied in de bergen 330 km naar het noordoosten voor zover bekend 15 mensen om het leven gekomen, aldus hebben de autoriteiten maandag mee gedeeld. Doktoren en reddingsbrigades zyn naar de streek gezonden om de stad Trajano de Morais in de aangrenzende staat Rio de Janeiro. De doden werden gevonden onder het puin van 20 ingestorte huizen die bezwe ken waren door modderverschuivingen in de stad Surelandia. ,Het is nog niet bekend hoeveel mensen vermist worden, er zijn nog geen schattingen over de schade. NIEUW DELHI Ruim zevenhon derd tegenstanders van de koeienslacht zijn maandag in de Indische hoofdstad Nieuw-Delhi gearresteerd tydens een betoging ten gunste van de vastende Hindoe-leider Jagadgoeroe Sjankarats- jarya van Poeri. Deze is al ruim zes weken in hongerstaking in een poging de regering te bewegen tot uitvaardiging van een strikt verbod op het slachten van koeien. Hy heeft nu ook nog zyn waterrantsoen tot een kwart liter per dag teruggebracht. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het bestuur van het Algemeen Haags Comité zal donder dag tijdens een bespreking, nagaan hoe gereageerd moet worden op een brief van het Haagse provotariaat, waarin de Haagse provo's verzoeken te worden betrokken bij de feestelijkhe den rondom het huwelijk van prinses Margriet en mr. Pleter van Vollenho ven. De provo's zouden, volgens hun me dedelingen, tevreden zijn als een depu tatie van vier a vijf provo's zou wor den uitgenodigd. Een uitnodging zou bijzonder op prijs worden gesteld, om dat de Haagse provo's het hun „sym pathieke huwelijk" niet graag ver stoord z— lcn wil'en -'.:er. door \.at zij noemen „progressieve elementen van de maatschappy". De heer G. Bent, algemeen secreta ris van het A.H.C., deelde ons desge vraagd mee, dat er donderdag over zal worden gesproken. Het moeilijke is, volgens de heer Bent, dat destijds een opgave is gevraagd van verenigingen, die met een aantal leden aanwezig wil len zijn bij de aankomst in Den Haag van het bruidspaar op maandag 9 janu ari. „De provo's geven zelf toe in hun brief, dat de term „vereniging" maar in zeer beperkte mate op hen van toe passing is en dat is het punt waar het om gaat. Ook de naam van een voor zitter konden zij niet geven, bij gebrek aan zo'n kuddeleider, zoals zij schre ven." zei de heer Bent. „en daarom moeten wij er donderdag in het be stuur nog eens over praten." Over het aantal verenigingen, dat zich heeft aangemeld, toonde de heer Bent zich tevreden: „Ongeveer dertig verenigingen, met in totaal een kleine driehonderd leden willen aanwezig zijn bij de begroeting van het bruidspaar aan de stadsgrens door het comité van ontvangst van het A.H.C. Daarbij komen dan nog de zangers en zangeressen van verenigingen aan gesloten bij de Haagse Federatie van Zangverenigingen, enkele muziekkorp sen, de hoogste klas van de Prinses Margrietschool en de hoogste klassen van enkele andere scholen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De P.v.d.A. heeft al enige tyd geleden aan alle afdelingen een ontwerpverkiezingsprogram ter be handeling toegestuurd. Het program zal op het verkiezingscongres van a.s. zater dag in Haarlem worden beViproken. Uit de afdelingen zyn op het twee bladzydcn lange program maar liefst 700 amende menten ingediend. Het partybestuur heeft daarop beslo ten een nieuw ontwerp te maken, waar in een aantal van die amendementen is verwerkt. Dit nieuwe ontwerp komt nu zaterdag in bespreking. 99 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG In zyn nieuwjaarsrede, uitte burgemees ter mr. H. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag maandag nogal ernstige kritiek op de regeringsnota over de ruimte- ïyke ordening in Nederland, waarin o.m. de positie en de toekomst ter sprake, komen van Den Haag: „Zonder een schyn van informatie by het gemeentebestuur". Burgemeester Kolfschoten sprak voor deze gelegenheid in de vergaderzaal van de Eerste Kamer aan het Binnenhof. Het raadsgebouw aan de Javastraat was namelijk niet be schikbaar in verband met de voorbereidingen, de versierin gen e.d., tot het huweiyk van prinses Margriet en mr. Pie- ter van Vollenhoven, volgende week dinsdag. De nieuwjaarsrede was geheel afgestemd op de verhou ding van Den Haag tot „Den Haag", van de stad tot de staat, in de verhouding van huisheer (gemeentebestuur) en commensaal (het Ryk): „Den Haag heeft een commensaal, die zich door langdurige inwoning heeft opgewerkt tot hoofdbewoner, waarbij de hoofdbewoner zich niet tevreden toont met zyn huisvesting". „En wilt u dan eens even lachen over een aangepast ruimte- en ordebesef van onze hoge hoofdbewoner, kijkt dan eens even naar de yzeren paaltjes, die hij met pyniyke precisie heeft laten zetten op deze oude hcft, het voorportaal tot zijn kameren, dat een monument zou kunnen zyn van nationaal, historisch en democratisch zelfrespect". Burgemeester Kolfschoten bedoelde de paaltjes en ket tingen op het Binnenhof, voor de auto's van autoriteiten en ambtenaren, die in aanmerking komen hun auto daar te mogen parkeren en tevens om anderen te beletten hun auto op die plaats neer te zeten. Den Haag moet, volgens burgemeester Kolfschoten, in de voortgezette studie over de stedelijke ontwikkeling een ge rechtvaardigd aandeel leveren. Het gemeentebestuur wenst niet uit een nota kennis te nemen van maatregelen, die van levensbelang zijn voor Den Haag, of om het kort weer te geven: wat „Den Haag" heeft beslist over Den Haag. Tien hectare bouwrijpe grond is gereserveerd voor over heidsgebouwen. Toen een commissie zich destijds ging bezig houden met de huisvesting van de ryksoverheid, hebben B. en W. van Den Haag gevraagd daarby te worden betrok ken. Dat verzoek werd schriftelijk afgewezen. „Over de ar beid van de commissie en eventuele resultaten hebben wy nimmer rechtstreeks iets mogen vernemen". Een miljoen vierkante meter grond in Den Haag wordt door alle rijksdiensten samen in beslag genomen. Deze ruimte is volgens burgemeester Kolfschoten, even groot als die van alle particuliere kantoorruimte. Handel, industrie en toeristisch bedrijf beslaan vier miljoen vierkante meter. De rijksdiensten nemen een zesde deel van de totale ruimte in beslag. Burgemeester Kolfschoten wilde vooral uiting geven aan de ongerustheid, die er heerst, „als we zien, dat ruimteiyke ordening wordt bedreven in groot verband, zonder dat men de zekerheid heeft dat de overwogen of aanbevolen beleids- Ujnen voldoende wetenschappelijk zijn gefundeerd en ge toetst". tuuriyk wel bang geweest, vertelde de bootsman, de 50-jarige Las Orland. Direct na aankomst werden de man nen, die door en door nat waren, naar de ziekenboeg op de basis gebracht. Een van hen moest achterbiyven omdat hij by de redding een gebroken rib had op gelopen. De rest van de mannen man keerde niets. Om ruim vier uur verlieten de mannen de vliegbasis met een bus die hen recht streeks naar Rotterdam bracht, waar ze ondergebracht zyn in het Noors Zee manshuis. Vandaar zullen zij per vlieg tuig naar Noorwegen gaan. De „Raagan", die bijna 20 jaar oud Was, was onderweg van Jossengjhavn naar Dordrecht. MADRID Een Spaanse rechtbank heeft de, jonge Spaanse schryver Isaac Montero, (24), tot zes maanden veroor deeld plus een boete van 10.000 peseta's, onder beschuldiging van illegale propa ganda. Montero schreef de roman „Alredor de un dia de abril" (om een dag in april), die hij volledig probeerde te publiceren, zonder besnoeiingen die hem voorgesteld werden en die beschouwd wordt als be ledigend voor het Franco-regime. Het boek werd in augustus 1966 op bevel van de rechtbank in beslag ge nomen. De aanklager heeft op 29 december Montero beschuldigd van onwettige pro paganda en het veroorzaken van open baar schandaal en eiste 1 jaar plus boe ten tot 20.000 peseta's. Maar de rechtbank liet de beschuldi ging van openbaar schandaal vallen en halveerde de boete. De advocaat voor de verdediging ver klaarde 29 december, dat de rechtbank een vragenlijst die ingevuld en onder tekend werd door 89 vooraanstaande schrijvers en intellectuelen niet als be- wy8 heeft toegelaten. In hun antwoorden die in de 80.000 woorden beliepen, legde zij de nadruk op de noodzaak van een absolute vrije meningsuiting in Spanje en een veroordeling van de censuur. FRANKFORT Een bankrover op de flets, met een afkeer van klein geld, heeft zyn vierde „roof-op-de-flets" ge pleegd en slaagde er makkeiyk in in het drukke verkeer aan zyn achtervolgers te ontkomen. De politie deelde mee, dat een onbe kende man een bijkantoor van de Kom- merzbank binnenstapte kort voor de lunchpauze. Hij stapte op de kassier af, trok een revolver en zei „Geef dat geld asjeblieft hier, maar alleen de grote coupures". Een van de vier andere be dienden drukte op een alarmschei, ter- wyi de rover het geld incasseerde ongeveer 25.000 mark in biljetten van 500 en 1000 mark en de bank verliet om op zijn fiets te stappen. De politie arriveerde ongeveer 8 mi nuten later, tengevolge van omwegen en verkeersopstoppingen. Een groene fiets, een nylon jas en een sporthoed werden later gevonden in een straat in de nabyheid. De politie zei te geloven, dat de fiets by de overval gebruikt werd. Ze zei er van overtuigd te zyn, dat de overval ge pleegd werd door dezelfde man, die in de afgelopen paar maanden overvallen deed op andere banken in de stad en nooit vergat te zeggen „asjeblieft". 0 Het verslechteren van het klimaat in de conjunctuur heeft er in de laatste maanden van het afgelopen jaar voor gezorgd, dat er een vermin dering is opgetreden in de vraag naar sommige diensten van de P.T.T. Hier en daar zullen daardoor de ramingen niet worden gehaald. Verscheidene aan vragen voor een telefoonaansluiting zijn afgezegd. 0 Het telefoonbedrijf van de P.T.T. heeft behoefte aan 'n investerings plan op langere termyn, want de tele- communicatie-industrie heeft een lever tijd van drie jaar en denkt pas aan ver hoging van de produktie als continuïteit in de afneming is verzekerd. 0 Het komende jaar brengt iets nieuws op het gebied van de tele fonie. Er wordt dan begonnen met de grootste huisautomaten in ons land ge schikt te maken voor het zogenaamde „doorkiezen" van het openbaar tele foonnet uit. Dat wil zeggen, dat men bijvoorbeeld iemand in een groot bedrijf zal kunnen bereiken zonder tussenkomst van de telefoniste van dat bedrijf. 0 Jongelui hebben in de oudejaars nacht brandend vuurwerk gegooid in de brievenbus van het postkantoor ln Ridderkerk. Daardoor zijn de post stukken, die er tussen zaterdagmiddag 12 uur en 's nachts een uur in de bus waren gedeponeerd, verloren gegaan. 0 De 21-jarige zeeman E. R. C. uit Den Haag is op Nieuwjaarsdag 's avonds aan zijn ogen gewond ge raakt, toen hij een stuk slagkoord tot ontploffing bracht. De man kon nog op eigen gelegenheid naar het Ooglijders- ziekenhuis gaan, waar hij moest worden opgenomen. 0 Het nationaal marinemonument aan de Boulevard in Scheveningen is op de eerste dag van het nieuwe jaar voorzien van het opschrift „301 jaar moord". De tekst werd aangebracht met witte verf. Het marinemonument werd in de zomer van 1966 door de Ko ningin onthuld, bij gelegenheid van de herdenking van de Vierdaagse Zeeslag in 1666. 0 Maandagmiddag is in de omgeving van een nieuwbouwflat in de Aal tje Noordewierstraat in de Haagse wijk Waldeck nogal wat glasschade ontstaan, doordat een mastiekketel, waarmee mastiek voor de dakbedek king verwarmd werd, ontplofte. Van tal van eengezinswoningen rondom de flat werden de ruiten ingedrukt. 0 Het afgelopen jaar kreeg de Haag se politie kennis van bijna 15.500 misdrijven, waarvan ruim 45 pet werd opgelost. Deze getallen wijken maar heel weinig af van die over 1965. Het aantal zedendelicten steeg met bijna acht procent. De kinderpolitie had het in 1966 minder druk dan het jaar tevo ren. 0 Het overlegorgaan van de drie vak centrales heeft gevraagd de kwestie van het ondernemingsklimaat in ons land op de agenda te plaatsen van de eerstvolgende bijeenkomst van de Stichting van de Arbeid. 0 De staatssecretaris van Economi sche Zaken heeft in 1966 voor 53 projecten op het gebied van de verbe tering van de toeristische infrastruc tuur subsidies toegekend tot een totaal bedrag van f 11.102.104, waarmee het voor 1966 beschikbare bedrag zijn be stemming heeft gekregen. 0 In de Overijsselse gemeente Om men en in de omgeving daarvan is 'n achttal gevallen van mond- en klauw zeer geconstateerd. Als gevolg daarvan mocht de veemarkt er vandaag geen doorgang vinden. 0 Voor 30 van de 85 man personeel van de N.V. Heiwo te Wolvega, ge specialiseerd in het maken van koel- en vrieswagens, is een werktijdverkorting ingevoerd. Dertig mannen werken een week niet en een week wel. Voor hun lonen is, in overleg met de vakbon den, een regeling getroffen, waardoor zij geen schade van de werktijdverkorting ondervinden. 0 De N.V. Confectie-industrie v/h D. Kamphuis te Gorredyk (Sturka) gaat haar produktie-atelier in Gorredijk sluiten. Aan de personeelsleden van het Gorredykse filiaal is maandag ontslag aangezegd. Met het ontslag raken 45 meest jeugdige, vrouwelijke werk nemers zonder werk. De afgelopen maanden heeft Sturka reeds geregeld personeel ontslagen. UTRECHT Het Nederlandse pu bliek en vooral de duizenden buiten landse toeristen kunnen dit jaar weer te kust en te keur souvenirs in alle moge- lyke vormen en maten en tegen de meest uiteenlopende pryzen kopen in de vele honderden souvenirswinkels die Neder land ryk is. Op de maandag geopende vyftiende internationale Souvenirbeurs in Utrecht, waar 125 fabrikanten tot en met 6 januari hun artikelen exposeren, toonden de standhouders zich over het algemeen optimistisch Voor het komende jaar. De Souvenirbeurs geeft een volledig overzicht van de grote verscheidenheid aan souvenirs. Ook dit jaar zyn er weer enkele „noviteiten" te zien. Veel belang stelling trekt een firma uit Breukelen, die jaariyks 5000 klokken exporteert. Een nieuw artikel is de verlichte vuur toren, waarvan er nu al enkele tien duizenden in Nederland verkocht zyn. Uit het dolfynklokje, dat dezelfde firma binnenkort op de markt gaat brengen, blijkt, dat de souvenirfabrikanten met Een nieuwtje voor mensen, die in een glibberige omgeving of bij ijzel moeten lopen: anti-slip-ijzertjes die met een bandje aan de schoenen wor den bevestigd. hun tyd meegaan: het is geïnspireerd op de bekende T.V.-strip „Flipper". Veel gevraagd en vrij nieuw zijn de souvenir-luciferhouders, waarop behalve een kleurenfoto, een bijbehorende tekst in vier talen prijkt. Een Rotterdamse firma brengt dit jaar drie series op de markt, namelijk Holland, Amsterdam en Rotterdam. Men verwacht dit jaar een produktie van 300.000 stuks. Een firma uit Arnhem toont een ballpoint met acht kleurendia's van de meest bekende bezienswaardigheden in ons land, maar de souvenirjager kan ook kijkdoosjes kopen om een blik op Nederland te werpen door middel van achttien dia's. 9

De Vallei | 1967 | | pagina 4