Ook Duitse cabaret dreigt de muilkorf CHINEES VAKVERBOND THANS VERBODEN Chinesen hielden een Sovjet-schip vast Wijnoogst in de sneeuw Belgische regering zal Union steunen Veel verwondingen in Z.-Viëtnam door primitieve wapenen Over de grenzen Sterkte „Albury-landing" van Amerikaanse piloot Vlijmende spot niet altijd gewaardeerd Lach- und Schiessgesellschaft naar Stuttgart ntrmicrofined' verdrijft uw pijn sneller! Oppo sitie Zes maanden cel voor zware mishandeling Krachtpatser sloeg café in elkaar Lord Harewood gaat scheiden Traditie Hachelijk Schip met munten in brand Straf-opstel voor neo-nazi Abt van Montserrat afgetreden •microfined' 'ASPRO' Paus antwoordt W ilson „Lintjesregen" in Moskou Sit-down-staking in Madrid Arts berekende woeker-huren Vakcentrale tegen „1 ij n t rekker ij 99 Duitse politie zoekt Ned. oplichter Na veertig jaar uit de cel Pagina 6 DINSDAG 3 JANUARI 1967 (Van onze correspondent) BONN De „Lach- und Schiessgesellschaft", het beste, beroemdste en ook meest gevreesde politieke cabaret van Duitsland, zal niet meer optreden voor de televisiecamera's van de Beierse Omroep te München, doch voortaan gast vrijheid genieten bij de Zuidduitse Omroep te Stuttgart. De Beierse Omroep had namelijk een einde gemaakt aan de rechtstreekse uitzendingen van het programma, aangezien het cabaretgezelschap voortdu rend bondspresident dr. Heinrich Lübke en incidenteel ook de paus zou heb ben beledigd. Daarom zouden de programma's voor alle zekerheid eerst op de band worden opgenomen. Sammy Drechsel, de leider van de groep, weigerde met deze voorwaarde ak koord te gaan. Het tv-station te Stuttgart bleek daarna onmiddellijk bereid te zijn, de recht streekse uitzendingen over te nemen. De naam „Lach- und Schiessge sellschaft" is een woordspeling op het begrip „Wach- und Schliessgesell- schaft", dat wij in het Nederlands zouden kunnen vertalen met „nacht veiligheidsdienst", in ieder geval een instantie die over iets waakt. Het ge zelschap heeft een theatertje in Schwabing, de artiesten- en amuse- mentswijk van München. Andere be kende politieke cabarets in West- Duitsland zijn de „Stachelschweine" te Berlijn en het „Kom(m)ödchen" te Düsseldorf. Aan de omroep te Stuttgart is het dus te danken, dat het cabaret in de oorspronkelijke vorm op het beeld scherm blijft. De Zuidduitse Omroep heeft daarmede meer moed getoond BREDA De rechtbank in Breda heeft de 24-jarige ex-sportinstructeur by de Commandotroepen J. E. uit Roo sendaal veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf, wegens zware mishande ling met voorbedachten rade van de por tier van het glaswolbedryf Isoverbel in Etten. De officier van Justitie had acht maanden gevangenisstraf geëist, waar van drie maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. E. was bij het glaswolbedrijf ontsla gen. Naar zijn mening, was de portier van het bedrijf, de heer M. Verstappen, mede schuldig geweest aan zijn ontslag. Verdachte had 8 september op de ker mis in Roosendaal bier gedronken en was daarna per bus naar Etten gegaan, waar hij de heer Verstappen in zijn por tiersloge neersloeg. De portier brak twee halswervels en werd, verlamd aan armen en benen, naar een ziekenhuis gebracht, waar hij enkele dagen later aan een hartinfarct overleed. De dood was niet door toedoen van verdachte veroorzaakt, maar, zoals de president van de rechtbank, mr. A. Stemvoort zei, „die mishandeling zal er toch geen goed aan gedaan hebben". Verdachte wilde weer in dienst gaan als beroepsmilitair en dat is niet moge lijk, als men meer dan zes maanden gevangenisstraf heeft gehad. Daarmee wilde de rechtbank rekening houden en strafte met zes maanden gevangenis straf met aftrek. NAMEN In Namen heeft een dol geworden krachtpatser huisgehouden in een café en het hoofd geboden aan acht ordebewaarders, alvorens zich te laten insluiten. De man, de 30-jarige Herbert T., kreeg in een café ruzie met zijn vrouw. Pogingen van de café-eigenaar om de ruziënde echtelieden te scheiden, leidden ertoe, dat de geweldenaar een jukebox optilde en aan stukken smeet en de toog in tweeën sloeg. Vervolgens ging hij met flessen de ruiten en het overige glas werk te lijf. Drie ontboden politieagenten slaagden er niet in T. te kalmeren, waarna vijf leden van de rijkswacht te hulp werden geroepen, zonder resultaat. Tenslotte verklaarde T. zich bereid om naar het bureau te gaan, op voorwaarde dat hem niet de boeien werden omge daan. Onder de ogen van ruim 250 nieuws gierigen begaf T. zich naar het bureau, vergezeld van slechts één agent en op de voet gevolgd door de overige orde bewaarders. LONDEN De advocaten van de 43-jarige Lord Harewood, een neef van koningin Elizabeth van Engeland, heb ben laten weten, dat de echtgenote van hun cliënt, de uit Oostenrijk afkomstige pianiste Maria Donata Stein, echtschei ding heeft aangevraagd. Volgens de bekendmaking zal Lord Harewood met mej. Patricia Tuckwell in het huwelijk treden, zodra dit wette lijk mogelijk is. Sinds juli 1964 hebben zy al een zoon, aldus de advocaten. Lord en lady Harewood hebben drie zoons. Lord Ilarewood's moeder, wijlen de „Princess Royal", was de zuster van de vader van koningin Elizabeth II, koning George VI, kinderen van koning George V en koningin Mary. Lord Harewood wordt vaak beschouwd als het lid van de koninklijke familie, dat het actiefst is op artistiek gebied. Het huwelijk van Lord Harewood met Maria Stein werd in september 1949 ge sloten. De vrouw met wie hij wil her trouwen, is in de dertig en afkomstig uit Australië. Patricia Tuckwell trouwde ruim 18 jaar geleden met de fotograaf Athol Shmith in Melbourne. Tien jaar geleden werd dit huwelijk ontbonden. Een 17-ja- rige zoon woont bij zijn vader. Zijn moeder, die indertijd violiste was in het symfonie-orkest van Sydney, ver trok acht jaar geleden naar Engeland. dan de Beierse Omroep, die niets be ters wist te doen dan het cabaret te muilkorven. Deze verdienste van de Zuidduitse Omroep in het land van bondskanselier dr. Kurt-Georg Kie- singer is des te groter, wanneer men bedenkt dat de parlementaire oppositie (van 49 liberalen) zodanig is verzwakt, dat de buitenparlemen taire oppositie van week- en maand bladen als „Der Spiegel" en „Deut- sches Panorama", alsmede van de cabaretgezelschappen, een veel gro tere betekenis heeft gekregen. Verdienstelijk is ook de houding van het cabaret zelf geweest, dat weigerde om zich, zelfs met royale televisie-honoraria, aan de leiband van de tv-machthebbers te München te laten leggen en dan liever afzag van de geregelde uitzendingen waar voor minstens de helft en misschien wel driekwart van de Duitsers thuis blijft. Met het verbod van rechtstreekse uitzendingen was het politieke caba ret in West-Duitsland in groot gevaar geraakt, omdat het geenszins uitge sloten moest worden geacht dat ook de beide andere cabaretgezelschap pen die op gezette tijden voor de te levisie optreden zich uit solidariteit zouden hebben teruggetrokken. Dicta tors hebben vaak met het politieke cabaret korte metten gemaakt. In Oost-Berlijn bestaat ook een cabaret gezelschap, onder strenge censuur. Duitsland heeft een wereldberoem de cabarettraditie. Het politieke ca baret mag welhaast een Duitse uit vinding worden genoemd. Zijn wieg stond in de vroegere hoofdstad Ber lijn, waar in 1901 Ernst von Wolzogen zijn „Uberbrettl" stichtte. Later ontstonden Max Reinhardts „Schall und Rauch", Helmuth Kaütners „IXe vier Nachtrichter", Rosa Valettis „Café Grossenwahn" Trude Hester- bergs „Wilde Bühne", Kurt Robit- scheks „Kabarett der Komiker", Friedrich Hollanders Tingeltan gel", Werner Finks „Katakombe" en nog een paar andere. Deze politieke cabarets hadden even beroemde tekstschrijvers: Erich Kastner, Kurt Tucholsky, Walter Mehring, Joachim Ringelnatz en Fred Endrikat. De gezelschappen verdwenen door de Hitlerterreur. Na de oorlog onstonden de nieuwe cabarets: Lach- und Schiessgesellschaft, Die Maininger te Frankfurt, Stachel schweine, Kom(m)ödchen, Insulaner te Berlijn en Pfermühle te Keulen. Hun voornaamste taak: hete hang ijzers zonder asbesthandschoenen aan te pakken, hard en onverbiddel- lijk de waarheid te zeggen en de mensen de spiegel hunner ijdelheden voor ogen te houden. Zolang de gezelschappen in hun „holen", hun theatertjes bleven, kon hun praktisch niets overko men. Toen zij echter voor de tv- camera's verschenen, begon de el lende. Want degenen op wie ze hun pijlen afschoten, zaten als politici in de omroepbesturen. En aange zien de programmaleiders ook maar mensen met een maandsala ris zijn, kregen de cabaretgezel schappen al na korte tijd de nodige terechtwijzingen, zowel vanwege hun optreden voor de radio als la ter voor de televisie. Enkele gezelschappen hebben er dan ook al van afgezien nog ooit voor radio of tv op te treden, omdat zij weigeren zich door programmaleiders te laten ringeloren. Maar telkens wa ren er toch weer programmaleiders, die zich niet door de omroepbesturen lieten intimideren en uitzonden wat hun collega's van andere zenders te gevaarlijk achtten. Zeker kan een cabaretgezelschap alleen de democratie niet redden, nergens ter wereld en ook in West- Duitsland niet. Beknotting van het recht op satirische wijze ongezouten de waarheid te zeggen betekent tege lijk ondermijning van de democratie. En dat is vooral in West-Duitsland, waar de democratie nog altijd zo'n teer plantje is, bijzonder gevaarlijk. Daarom is de programmaleider van de Zuidduitse Omroep, Bausch overigens een CDU-man luide te loven, dat hij de „Lach- und Schiess gesellschaft" weer voor de camera's en daarmede in miljoenen huiska mers brengt. PRAAG De Chinese communisten hebben het Chinese vakverbond en het dagblad van het verbond verboden als onderdeel van de grote proletarische cul turele revolutie. Dit meldt het Tsjecho- slowaakse persbureau CTK uit Peking. Van het verbod is mededeling gedaan in pamfletten van de „Chinese vereniging van rode revolutionairen". Volgens een vlugschrift van het „Chi nese genootschap van rode rebellen" werd het vakverbond geleid door „een groep kapitalistische elementen binnen de partij" die zich verzette tegen de po litiek van Mao Tse-toeng en getrouw „de revisionistische contra-revolutionaire lijn van Lioe Sjao-Tsji, Teng Hsiao-ping en Peng-Tsjen", uitvoerde. Peng-Tsjen, die burgemeester van Pe king is geweest, is al van het politieke toneel verdwenen, terwijl tegen presi dent Lioe en de secretaris-generaal van de Chinese communistische partij Teng Hsiao-ping nog een felle campagne gaande is in het kader van de zgn. „cul turele revolutie". In het pamflet wordt het vakbonds blad een spreekbuis genoemd voor een streven om tweedracht te zaaien in de arbeidersklasse en het kapitalisme te herstellen. Als voorbeeld wordt aange haald, dat het blad de enige krant was, die vorige maand niet het gedicht „de hele rivier is rood" van Mao heeft ge publiceerd. De vrouw van de Chinese partijleider Mao Tse-toeng, heeft president Lioe MONTEVIDEO (URUGUAY) Het Chileense schip Austral, dat maandag in de havenstad Santos (Brazilië) in brand vloog, had 47 ton Uruguese mun ten aan boord, aldus heeft een woord voerder voor Uruguay's Banco Republi- ca bekendgemaakt. De Austral had de munten zaterdag a s. te Montevideo zullen afleveren. Het schip was vrijdag de haven van Monte video binnengelopen, maar tengevolge van problemen bij het lossen naar San tos doorgevaren. Sjao-tsji „een Kroestsjef-achtig persoon" genoemd en zijn zelfkritiek „een mop", aldus bericht een Japanse correspondent uit Peking. Mevrouw Tsjiang, de vrouw van Mao, deed de beschuldiging tegen Lioe tijdens een bijeenkomst van de „Rode Garde" afgelopen vrijdag. In de afgelopen dagen moest Lioe het vooral ontgelden bij de Rode Garde. Hij wordt een anti-Mao leider genoemd, die nog steeds aan de macht is. Volgens correspondenten van Joego slavische bladen in Peking, is de arres tatie van Lioe nog slechts een kwestie van tijd. WEST-BERLIJN Een 21-jarige automonteur is door een Westberlijnse rechtbank veroordeeld tot het schrijven van een opstel van 20 pagina's over „het derde rijk en mijn generatie". De jongeman, die ook 100 mark boete moet betalen en zeven maanden voorwaarde lijk kreeg, was in juni tot tweemaal toe een Joodse winkel binnengaan met een overall aan waarop een haken kruis was geschilderd. BARCELONA De abt van het Spaanse klooster van Montserrat, die be kend staat om zijn uitgesproken kritiek op het bewind van Franco, is op last van het Vaticaan afgetreden, zo is maan dag in Barcelona vernomen. Het Bene dictijner klooster, dat in de omgeving van Barcelona ligt, is een van de belang rijkste religieuze centra in Catalonië. De abt, de 57 - jarige Dom Aurelio Maria Escarre, heeft o.a. verklaard: „waar geen werkelijke vrijheid bestaat, is geen rechtvaardigheid en dat is het geval in Spanje". De laatste twee jaar woonde de abt in een klooster bij Milaan, maar hij had nog steeds officieel de leiding over Montser rat, waar hij twintig jaar geleden was benoemd met dezelfde rechten als een bisschop. ADVERTENTIE Dat betekent: 30x fijner samengesteld daardoor snellere opname in uw lichaam daarom nóg sneller herstel Hoofdpijn, verkoudheid, griep... 2 'ASPRO'* -ohfit! MOSKOU - De Chinezen hebben, naar gezegd, het recht voor schadevergoeding maandag pas bekend is geworden, van 8 tot 28 december in de haven van Datren in Mandsjoer(je aan de Gele Zee het Russische motorschip Zagorsk vast gehouden. Het ministerie van Koopvaar dij in Moskou heeft hierover in een door Tass verspreide verklaring zijn scherpe afkeuring over uitgesproken en de Chi nese beschuldiging, als zou de kapitein van het schip inbreuk hebben gemaakt op de Chinese soevereiniteit, als „verge zocht en geheel en al ongegrond" beti teld. De Chinese autoriteiten proberen nu „om het ware karakter van hun op treden voor de wereldopinie te verdoeze len, met verdraaiing van de feiten de on wettige vasthouding van een Russisch schip en zijn bemanning achteraf te rechtvaardigen", aldus de verklaring, volgens welke de normale scheepvaart tussen de Russische en Chinese havens op deze manier in gevaar wordt ge bracht. Rusland behoudt zich, zo wordt Dat men bij druiven en wijn niet altijd aan zon moet denken is te zien op deze foto waar de druiven geplukt worden bij een barre temperatuur en een laag sneeuw op de grond van 20 cmin de Zwitserse Rhöne-vallei. BRUSSEL De Belgische regering zal alle doeltreffende stappen nemen om de Belgische belangen te bescher men in het huidige conflict tussen Kon go en de peigisch-Britse Union Minière, aldus werd meegedeeld in een commu niqué van het ministerie van Buitenland se Zaken dat in de Belgische bladen werd afgedrukt. In het communiqué werd verder ver klaard dat de Belgische regering zich niet kan binden aan de Kongolese sta tuten van een nieuwe maatschappij die de Union Minière vervangt noch van juridisch noch van politiek stand punt. Het communiqué besloot met: „het ministerie van Buitenlandse Zaken en het ministerie van Financiën, die met de grootste aandacht de recente ontwik kelingen in deze zaak hebben gevolgd, zullen de meest geschikte stappen ne men om er voor te zorgen dat de Bel gische belangen beschermd worden, zo wel wat de Belgische aandeelhouders be treft als de maatschappij (Union Mi nière) zelf." Het conflict tussen Kongo en de Union Minière dat zich in de komende weken nog verder zal ontwikkelen, berust op de weigering van de Union Minière zich te buigen voor de Kongolese eis, om het hoofdkwartier over te brengen naar Kongo. Als de maatschappij dit zou VATICAANSTAD Paus Paulus VI heeft de Engelse premier Harold Wil son een boodschap gestuurd, waarin hij zich lovend uitlaat over Wilson's pogin gen vredesbesprekingen op gang te brengen over de Viëtnamese oorlog. Paus Paulus ontving gisteren een boodschap van Wilson. De Paus schreef, dat hij onmiddellijk wilde ant woorden en „zou bidden dat uw pogin gen met succes bekroond worden." CHICAGO Drie legerartsen die in Vietnam werken verklaarden maandag dat de Viët-Cong vecht met aUerhande wapens van buitgemaakte Amerikaanse M[-16 geweren tot pijl en boog. Van de 1196 patiënten die tijdens de eerste vijf maanden van 1966 in het tweede chirurgische hospitaal zijn be handeld, hadden vier pijlwonden. Een ander historisch wapen, dat echter veel meer slachtoffers eist, is de punjistok een geslepen stok met verharde, vergiftigde punt die zo in de grond wordt. 243 soldaten werden gewond soldaat die er op trapt doorboord wordt, 243 soldaten werden verwond door een punji-stok. De meeste schade aan het weefsel wordt echter aangericht door de kogel van het Amerikaanse M-16 geweer. Drie legerartsen publiceerden hun be vindingen in het tijdschrift van de Amerikaanse medische associatie. De doktoren beschreven ook ingenieu ze gevallen die de Viët-Cong gebruikt. Zo worden bijvoorbeeld drie .45 kogels met de punt naar boven in een plank bevestigd. Een tweede plank met spij kerpunten wordt er zo aan vastge maakt dat een gewicht van vier kilo voldoende is om de kogels tot ontplof fing te brengen, als een soldaat Op de bovenste plank trapt. De medische verzorging is sinds de tweede wereldoorlog en de Koreaanse oorlog belangrijk verbeterd. Door de snelle afvoer van gewonden per helikop ter, goede bloedtransfusies, antibiotica en vergevorderde operatietechnieken is het aantal noodlottige verwondingen veel lager dan in andere oorlogen. doen, zou zij haar aandeelhouders en personeel beroven van de waarborgen krachtens de activa van de maatschap pij die liggen buiten Kongolees grond gebied. Toen bleek dat de Kongolese regering bleef vasthouden aan het principe van overplaatsing en dat zij een nieuwe maatschappij had gesticht, besloot de Union verleden week, de uitbetaling van royalties op de verkoop van koper aan de Kongolese autoriteiten stop te zetten. MOSKOU Ter gelegenheid van het nieuwe jaar is de „Orde van Lenin", met gouden medaille, toegekend aan de be langrijkste functionarissen van het Rus sische ministerie van Buitenlandse Za ken, zo is van officiële zijde in Moskou vernomen. De orde werd verleend aan minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gro- myko, aan Anatole Dobrynin, ambassa deur in Washington, Nikolas Fedorenko, hoofd van de Russische V.N.-delegatie, Valerian Zorin, ambassadeur in Parijs, Serge Lapin, ambassadeur in Peking, en Vassili Koetsnetsof, onderminister van Buitenlandse Zaken. Leonid Zamiatin, chef-voorlichting van het ministerie van Buitenlandse Zaken, kreeg de „Werkorde van de Rode Vlag". Waarnemers hebben zich verbaasd over deze „lintjesregen", omdat de on derscheidingen normaal alleen verleend worden ter gelegenheid van een ver jaardag of jubileum van de betrokken persoon. MADRID De eerste staking in Spanje van 1967 is begonnen bij de fa brieken van de Standard Electrica Co. in Madrid. 13.000 arbeiders zijn in sit- down staking gegaan in de fabriek. De fabriek, een Spaanse dochteronder neming van de Amerikaanse Internatio nal Telephone and Telegraph Co, maakt het merendeel van de telefoons en tele fooninstallaties die door de Spaanse PTT gebruikt worden. De staking volgt op een demonstratie van enige honderden arbeiders van de fabriek op afgelopen zaterdag. Er wer den toen enkele arbeiders door de politie aangehouden. De arbeiders eisen een onmiddellijke loonsverhoging van 1600 peseta's per maand waarnaar zij reeds eerder ge streefd hadden en vrijlating van de ge arresteerden. Later hebben zegslieden in de fabriek meegedeeld dat het werk weer normaal is voortgezet na een overeenkomst met de directie, om heden met de arbeiders te vergaderen over geschilpunten. te eisen. De Zagorsk zou op 8 december uit Dairen vertrekken, na daar goederen te hebben Ingenomen. Bij het verlaten van de haven, wilden Chinese loodsen het schip een zwenking laten maken dit het naar het oordeel van de kapitein onher roepelijk op de pier zou hebben doen lo pen. Hij gaf zijn mannen de opdracht ge woon door te varen en kreeg, toen het schip veilig door de havenmond was ge komen. van de loodsen het bevel voor anker te gaan. Vervolgens waren gewapende Chinese politiemannen en havenfunctionarissen aan boord gekomen, die de kapitein ver boden verder te varen. Herhaalde protesten van Rusland had den pas op 28 december resultaat opge leverd, zo zegt de Russische verklaring. Het persbureau Nieuw - China heeft gemeld, dat de Zagorsk de haven van Dairen is uitgestuurd en de kapitein wegens overtreding van de havenregle menten en schending van de Chinese soevereiniteit, nooit meer in een Chinese haven mag komen. Hij had herhaalde lijk geweigerd aan de bevelen van een loods te gehoorzamen, een andere scheepsofficier had zijn vuist tegen de loods geschud en hem uitgescholden, aldus Nieuw-China. SOLINGEN Een rechtbank te So lingen Noord-Rijnland heeft een 77 jaar oude arts uit Essen in eerste instantie veroordeeld tot een geldboete van 10.000 DM (ongeveer 9000 gulden) we gens het berekenen van woekerhuur- prijzen. De bejaarde arts vroeg voor de huur van o.a. varkensstallen en lij kenhuizen van een voormalig zieken huis te Solingen schandelijk hoge prij zen. Hij had in 1964 het ziekenhuis zon der zijn eigen geld gekocht voor 675.000 DM (ongeveer 555.000 gulden). Hij ver huurde alle beschikbare ruimten van „zijn" ziekenhuis, van de kelder tot de garage, voor woekerprijzen. Zelfs de vroegere lijkenzalen en varkensstallen werden door huurders bezet. Zij moes ten zelfs de muren afbreken om er ra men in te maken, tussenwanden te bou wen en sanitair aan te leggen. De waar de van het huis steeg door de woekerhu ren tot ruim een miljoen gulden. Naast de geldboete moet de bejaarde dokter nog 45000 DM aan de schatkist betalen. UTRECHT Het Nederlands Katho liek Vakverbond dringt er in zijn or gaan „Ruim Zicht" bij de werknemers op aan b(j het begin van het nieuwe jaar eens te onderzoeken, hoe het met hun werkelijk bestede arbeidstijd staat. Tijd is geld, aldus „Ruim Zicht", en als men het met die tijd niet zo nauw neemt, komt dat de produktiviteit niet ten goede. Het blad herinnert aan de uitspraak van de oud-voorzitter van het N.K.V., de heer J. A. Middelhuis, dat ook lijntrekkerij diefstal is. Bij gemiddelde loonkosten (inclusief sociale lasten) van zes gulden per uur per werknemer, kost iedere minuut een dubbeltje. Dat geld stelen wrj, als wij het met de werkuren niet zo nauw ne men, aldus „Ruim Zicht", en wij bren gen uiteindelijk onszelf schade toe, als door een verlaging van de produktivi teit de economie en de werkgelegenheid in gevaar komen. DUSSELDORP De Westduitse po litie zoekt de 33-jarige Nederlandse on dernemer A. K., die naar mededeHngen van de recherche machinefabrieken, be lastingkantoren, ziekenfondskassen en particulieren in West-Duitsland, Neder land en België voor ongeveer 180.000 gulden heeft opgelicht. K., die sinds 1963 directeur is van een drainagebedrijf in Kattenvenne in Noordrijnland-Westfalen, is reeds drie weken spoorloos. De politie vermoedt, dat hij naar Brazilië is gevlucht. Naast een groot aantal schuldeisers, heeft K. ook een omvangrijk park bouwmachines achtergelaten, dat nog niet is afbetaald. K. had, om uit de financiële nood te komen, een bedrag van 10.000 gulden van zijn schoonouders geleend en met dit geld heeft hij vermoedelijk zijn reis naar Brazilië bekostigd. Voor zijn vlucht heeft hij zijn vrouw en kind naar België gebracht. SAN QUENTIN (Californië) Odd G. Cornell (72) met wit haar, heeft bij na 40 jaar in de gevangenis gezeten en nu krijgt hij de kans vrij te komen. Hij had levenslang, zonder mogelijk heid op voorwaardelijke vrijlating we gens moord op zijn vrouw en hun 14-ja- rige stiefdochter in 1926. Maar de aftredende gouverneur Ed mund G. Brown heeft als een van zijn laatste officiële daden het verbod op voorwaardelijke vrijlating -opgeheven. De kansen voor Cornell staan goed. Hij zal binnen enige maanden voor moe ten komen om kenbaar te maken wat hij na zijn vrijlating zal beginnen. T~|e Amerikaanse regering heeft haar voorwaardelijke plannen inzake de wezenlijke inkrimping van de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa gereed liggen. Dat een beslissing is genomen om deze plannen in praktijk te bren gen, wordt door functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Defensie nog ten stelligste ontkend. De meningen binnen de regering over dit onderwerp schijnen nog steeds vrij sterk verdeeld te zijn. Het plan handelt uitsluitend over de inkrimping van de 220.000 man tellende in Europa geleger de Amerikaanse landmacht. Het bestaan van een ontwerp over de terugtrekking is in sommige Europese diplomatieke kringen reeds enige tijd bekend. De Amerikaanse minister van Defensie, Robert S. McNamara, heeft tijdens het afgelopen jaar in minstens twee gevallen Europese bezoekers ver teld dat, indien de omstandigheden het toelaten, hij de terugtrekking van onge veer 70.000 man voorstaat. McNamara legde er echter wel de nadruk op, dat er aan verscheidene voorwaarden voldaan moet worden voor dat een terugtrekking zal plaatsvinden. T~|e voorwaarden zijn: 1. het moet een uitgemaakte zaak zijn dat 't gevaar van een Russische verrassingsaanval op Europa verkleind is; 2. de Amerikaanse terugtrekking moet goedgekeurd worden door de Europese geallieerden; 3. er moeten voldoende Amerikaanse lucht vaartmogelijkheden zijn om de troepen sterkte binnen enkele dagen, ingeval van een Oost-West-crisis, op oude sterk te te brengen. De huidige Russische dreiging is on der andere onderwerp van de Brits- Duitse-Amerikaanse besprekingen. De afgevaardigden die aan deze gesprek ken deelnemen is opgedragen de groot te van de geallieerde strijdkrachten in Europa te bepalen, welke aan deze drei ging het hoofd kan bieden. Amerikaanse autoriteiten zeiden dat een ingrijpende Amerikaanse beslissing over de inkrimping niet verwacht hoeft te worden voordat deze gesprekspart ners het eindresultaat van de besprekin gen aan hun regeringen hebben voorge legd. Zelfs al zou beslist worden dat er een gedeeltelijke terugtrekking moet plaats hebben, dan zou daarmee toch nog ge wacht worden tot 1969, omdat pas dan de zogenaamde „jumbo-jets" gereed zullen zijn. Met deze monstervliegtuigen kan aan de derde door McNamara ge stelde voorwaarde worden voldaan. Per vliegtuig, de Boeing-774 en Lockheed- c5a, kunnen dan 500 man de Oceaan overgebracht worden. Een eerdere terugtrekking kan alleen dan verwezenlijkt worden, als de Russen een aanzienlijk deel van hun 20 op het ogenblik in Oost-Duitsland gestationeer de divisies terugtrekken. jt/fet klem ontkennen de V.S. dat er enig verband bestaat tussen de oor log in Viëtnam en de gedachten aan een gedeeltelijke terugtrekking uit Euro pa. McNamara heeft herhaaldelijk ver klaard, dat de opgevoerde rekrutering voor voldoende manschappen kan zor gen om het Amerikaanse leger in Viët nam blijvend van manschappen te voorzien. Zonodig tevens in de uitbrei ding van de Amerikaanse troepen elders in Zuidoost-Azië. Om dit verder te onderstrepen werd erop gewezen dat van de 15.000 man die eerder dit jaar naar Amerika zijn teruggeroepen, er slechts weinigen naar Viëtnam zijn gegaan, wel velen naar de opleidingscentra. De gezamenlijke chefs van staven zijn het, naar verluidt, niet eens met inkrimping van de Amerikaanse troe pen in Europa, zolang er geen overtui gend bewijs is dat de Russische mili taire macht een minder grote dreiging vormt dan voorheen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, denkend aan de pa- nieke actie van Duitsland, huivert telkens weer zichtbaar als er over de inkrimping gesproken wordt. Het laatste woord zal toch van het Witte Huis moeten komen. In een op 7 oktober gehouden toespraak flodigde president Johnson de Sovjet-Unie uit, om wederzijds de troepensterkte in Midden-Europa te verminderen. Tot nu toe zijn de Russen hierop nog niet ingegaan. ELLINGTON, (Connecticut) Het eenmotorige vliegtuigje van piloot Frank Robinson was minder dan 20 km van het vliegveld Bradley, toen zijn radio uitviel. Het zicht was door wolken, grondnevel en motregen onge veer 70 meter. De 38-jarige keek wanhopig uit naar een plaats om te landen. Hyde Field, een klein particulier vliegveld was vlak bij maar Robinson kon het niet zien. Terwijl zijn kostbare brandstof opraak te cirkelde hij boven de boomtoppen. De inwoners van het stadje hoorden het laagvliegende toestel en belden de brandweer. Al gauw verschenen 25 vrijwillige brandweerlieden met drie brandweerauto's op het vliegveldje. Tientallen omwonenden reden eveneens naar de landingsbaan om te kijken wat er aan de hand was. Zij kregen op dracht met brandende koplampen langs de baan te gaan staan. Robinson zag uit de lucht een van de brandweerauto's rijden, volgde hem naar de baan en zette zijn toestel zon der een schrammetje aan de grond. „Dat waren de benauwdste ogenblik ken van al mijn 10.000 vlieguren," zuchtte hij later. „Geweldig, zoals ze me geholpen hebben." Het leek op de landing die de be faamde Nederlandse Douglas DC 2 de Uiver tijdens de Melbourne-race in Australië maakte in het stadje Albury in 1934, toen de burgemeester ook via de radio automobilisten opriep naar de renbaan te rijden voor de verlichting van de nachtlanding van de Neder landse machine.

De Vallei | 1967 | | pagina 6