IJshockey gaat in Nederland zonder twijfel een heel goede toekomst tegemoet Deventer na liquidatie opnieuw begonnen Voornaamste spelregels Fanny Blankers en beste atleten aller Owens tijden lijken verloren Russen terrein te gaan heroveren Verkerk op derde plaats achter twee Sovjet-rijders Nederland tiende op Europese voetballijst Post-Pfenninger een ronde achter Captein-Koel tweede in Zürich Canada versloeg T sjecho-Slowakije Nederlands succes in Liverpool Jan Timman speelde tegen Rus remise Bouwmeester door eerste ronde Opschieten Niet rauw Goed begin Internationale schaatswedstrijden Twee koplopers in Hastings DINSDAG 3 JANUARI 1967 Jarenlang heeft HIJS Hokij de hegemonie in de ijs- hockeysport in Nederland gehad. Duizenden toeschou wers woonden de wedstrijden bij, die op de woensdag avonden in de Haagse Houtrusthallen werden gehouden. Vandaag de dag is dit nog het geval, alleen met dit ver schil, dat de enthousiaste ijshockey-aanhangers nu ook elders boeiende wedstrijden kunnen zien, met name in Tilburg, Den Bosch en Amsterdam. De ijshockeysport in Nederland is sterk in opgaande lijn. Dit is natuurlijk vooral te danken aan het feit, dat er steeds meer kunst ijsbanen in Nederland komen. Momenteel zijn er vijf en het ziet er naar uit, dat na Heerenveen ook Rotterdam spoedig 'n baan krijgt. Met de leuze „Rotterdammers eist uw kunstijsbaan" wordt in de Maasstad alles in het werk gesteld om de inwoners „ijsminded" te maken. Maar er zijn nog vele moeilijkheden te overwinnen. Ver der staat Utrecht op de nominatie en heeft ook Haarlem plannen in die richting. Door de ingebruikneming van de kunstijsbaan te Hee renveen enkele weken terug en door het feit, dat met Brussel, België er een derde kunstijsbaan bij krijgt, zullen de mogelijkheden voor ijshockey in de lage landen verder worden uitgebreid. Met optimisme, ziet de Nederlandse ijshockeywereld dan ook de toekomst tegemoet, al moe ten de verwachtingen m.b.t. de Nederlandse ploeg in het toernooi om het wereldkampioenschap, dat deze maand in Wenen wordt gehouden, niet te hoog worden gespan nen. De concurrentie in groep C, waarin Nederland is ondergebracht, is groot. Japan, Engeland, Bulgarije, Frankrijk, Denemarken en België behoren tot deze groep. wedstrijden te spelen en de jeugd daar op een hoger peil te brengen. Den Bosch doet, evenals Tilburg en HIJS, mee aan de Coupe Internationale en aan de nationale competitie. Op de donderdagavonden worden er oefen wedstrijden gespeeld tegen buitenlandse ploegen. Wanneer het tot excessen komt, is het meestal ook goed raak. Op deze foto doen de scheidsrechters verwoede po gingen om de spelers van de teams van New York en Montreal tot beda ren te brengen. PARIJS Het Franse weekblad France - Football heeft traditiege - trouw een ranglijst gemaakt van de na tionale voetbalploegen van Europa. Ne derland, dat vorig jaar nog een gedeelde 22e plaats innam, staat nu, samen met Bulgarije en Spanje, op de tiende plaats. Wereldkampioen Engeland is voor de tweede achtereenvolgende maal eerste. In 1966 bleven de Engelsen in 17 inter landwedstrijden ongeslagen. Zij wonnen 14 maal en speelden drie keer geiyk. De ranglijst ziet er als volgt uit: 1. Engeland, 2. West - Duitsland e£ Por tugal, 4. Rusland, 5. Hongarije en Italië, 7. Oost - Duitsland, 8. Roemenië en Zwe den, 10. Bulgarije, Spanje en Nederland, 13. België, Zuid-Slavië en Tsjecho-Slo- wakije, 16. Oostenrijk, Ierse Vrijstaat, Frankrijk, Polen, 20. Schotland en Noord Ierland, 22. Zwitserland, 23. Finland en Noorwegen, 25. Denemarken en Wales. Cyprus, Griekenland, Luxemburg en Turkije zijn niet geplaatst wegens ge brek aan gegevens. De competitie in Nederland bestaat uit een eerste divisie, een tweede divisie en twee junioren-groepen. Het behoeft geen betoog, dat HIJSHoky in deze compe titie veruit als sterkste op het (js komt. Het heeft door jarenlange ervaring een redeiyk spelpeil bereikt en vooral het aantrekken van Canadezen hoeft hiertoe een steentje bygedragen. Een geducht concurrent voor HIJS in de toekomst en dat duurt niet meer zo lang, is Tilburg. Verleden jaar eindigden de Tilburgers in de nationale competitie achter HIJS op de tweede plaats. Helaas moeten zy het ook hoofdzakeiyk van de Canadezen hebben. Het is te hopen, dat hierin nog eens verandering komt. De Nederlandse IJshockey Bond moet dan wel andere nor men gaan stellen voor wat het aantal Canadezen betreft, dat voor een Neder landse club mag uitkomen. Na het afstoten van de afdeling IJs hockey, hetgeen door het hoofdbestuur van de Deventer IJsclub enige maan den geleden na „rijp beraad" is ge schied, is het oude bestuur er onlangs in geslaagd om een nieuwe vereniging op te richten met de naam IJshockey Club Deventer. De bedoeling is om met de jeugd te starten. Men is reeds druk aan het trainen op de zondagoch tenden. Nu maar hopen dat het bestuur dat al vier jaar vecht om vaste voet aan wal te krijgen, er nu in slaagt het ijshockey in Deventer op een hoger ni veau te brengen. Het heeft het welver diend. Het bestuur heeft de afgelopen vier jaar niet stil gezeten. Op de mees te scholen in Deventer werd door mid del van indrukwekkende affiches propa ganda gemaakt voor deze sport en ook de wedstrijden werden op deze manier aangekondigd. Maar bijna niemand be antwoordde de uitnodiging om eens een kijkje te komen nemen. Nu zat het de afdeling IJshockey ook beslist niet mee. De wedstrijden moesten op ongelegen tijden (meestal zondags van half zes tot half acht) gespeeld worden. Ook de trainingen werden in de late avond uren gehouden en waren af en toe wel eens de dupe van de onderlinge wed strijden, die de hardrijders hielden. En dit is 't kardinale punt: de ijshockeykuip maakt deel uit van de vierhonderdme ter-baan. Zodoende zaten de „korte" en de „lange" schaatsen elkaar altijd in de weg. Ook bleef de puck niet altijd binnen de omheining en vloog wel eens de lange baan op, waardoor een „noor man" uit zijn concentratie werd ge bracht. Trouwens, de afdeling ijshockey heeft er al die jaren bij gehangen. Het was het zwarte schaap van de DIJC en kon qua ledental ook niet op tegen de goed florerende langebaanafdeling en de snel groeiende kunstrij-afdeling. Or ganisatorisch gezien was de ijshockey- afdeling het stiefkindje van de Deven ter IJsclub. Ze paste moeilijk in het DIJC-verenigingsbestel. De heren hoofd bestuurders hebben dit alles ingezien, zij het wat laat, en hebben de afdeling IJshockey geliquideerd omdat zij het niet verantwoord achtten de andere af delingen onder de langdurige „kinder ziekte" van de afdeling ijshockey te laten (mee)lijden. Insiders zullen be grijpen, dat ijshockey meer tijd nodig heeft om van de grond te komen dan de andere ijssporten. De ijshockeysport doet nog wat vreemd aan, vooral hier in het oosten. Zo in de geest van „Wat de boer niet kent„Bovendien is de uitrusting van een ijshockeyspeler vrij omvangrijk en bepaald niet goed koop." Mr. R. Everwijn, oud-speler van HIJS en in het prille begin de trainer van het ijshockey in Deventer, zegt over de gang van zaken op de Deven ter kunstijsbaan het volgende: „Het verleden heeft bewezen, dat het ijshoc key met DIJC niet samengaat. De men sen denken anders en zijn anders ge richt. Het grootste gedeelte is te veel hardrijminded. Een ander punt is de baan. Uit ijshockeystandpunt gezien is zo'n open baan fout. Het Nederlandse klimaat is nu eenmaal van dien aard, dat het altijd riskant is om wedstrijden te organiseren. Bovendien wil het pu bliek ook graag droog zitten". Tenslot te gaf de heer Everwijn de waarschu wing: „Deventer moet wel snel opschie ten, anders vist het achter het net". Ondanks alle moeilijkheden en wrij vingen heeft het Deventer ijshockey- team verleden jaar op de vierde plaats, voor Rotterdam, in de nationale compe titie beslag kunnen leggen. Vaak wer den met een gehavend team wedstrij den gespeeld. Doordat Deventer niet over zoveel ervaren spelers beschikte, werd het moeilijk om goed beslagen ten ijs te komen. Weliswaar bracht de Ca nadees Claude Roy in Deventer wat licht in de diepe duisternis door enige weken op formidabele wijze de training te leiden. De leden hebben van hem heel wat kunnen opsteken. Jammer is het, dat zulke goede trainers voor De venter (nog) onbetaalbaar zijn. Het ge hele ijshockey zou door dergelijke figu ren op een hoger plan gebracht kunnen worden. vormen met enkele Bossche jongens 't eerste team. De bedoeling is, dat het aantal Canadezen in de toekomst wordt teruggebracht tot ongeveer drie. Deze afvloeiin kan echter pas plaatsvinden wanneer de jeugd uit Den Bosch zover is „klaargestoomd", dat ze „op eigen benen" in de wedstrijden kan meedraai en. Maar het is nog lang niet zover. Dit kan ook niet. IJshockey leert men niet in twee seizoenen. Maar er wordt onder leiding van de 23-jarige Dave Be- dard hard getraind en leden zijn er vol op. Enige talenten zullen er dus wel uitkomen, hetgeen ook wel dringend ge wenst is. Ten eerste omdat de Canade zen uiteraard niet gratis de trainingen geven en in wedstrijden uitkomen. En ten tweede, het Bossche IJshockey-pu- bliek ziet graag een team van stadge noten op het ijs, en niet een Canadees team, waarin zo af en toe een paar stadgenoten meespelen. Natuurlijk kan het dit jaar niet anders. De zeven Ca nadezen moeten de toeschouwers ijs- hockey-minded maken door spectaculai re wedstrijden te spelen en tevens er voor zorgen, dat de Stichting IJshockey Den Bosch in de toekomst op eigen krachten kan draaien. Weliswaar zijn de Canadezen daar geen grootse spelers uitgezonderd goalie Tom Sheridan en Bob Boyle maar voor Bossche begrippen sterk genoeg om aardige Een spelmoment uit de wedstrijd HIJS/HokijDeventer in Den Haag gespeeld. De DIJC-goalie Jan van As- selt uit Apeldoorn is op zijn hoede. De ijshockeysport wordt ook in ons land van dag tot dag populairder doordat er niet alleen steeds meer kunstijsbanen worden aangelegd, maar ook doordat er in de tv-programma's steeds meer aandacht aan wordt be steed. Het lijkt ons daarom voor onze lezers van belang in het kort iets over de inrichting van het speelveld en van de spelregels te vertellen. Een ijshockeyteam bestaat uit vijf tien spelers, waarvan er gedurende de wedstrijd zes (inclusief de goalie) op het ijs staan. De spelers mogen te allen tijde gewisseld worden. Indien een speler gewond raakt mag hij on middellijk door een ander worden ver vangen. Het spel wordt gespeeld op een baan van 60 x 30 meter, die is afgesloten door een omheining, de zg. boarding. De hoeken zijn rond en de hoogte van de boarding varieert van 1 tot 1,20 meter. De baan is verdeeld in drie vakken, t.w. het verdedigingsvak, de neutrale zone en het aanvalsvak. De vakken worden aangegeven door blauwe lij nen, die vooral van belang zijn voor de belangrijkste regel van het spel, de buitenspelregel. Wanneer de puck uit de verdediging naar voren „gepasst" wordt, moet hij vöör de rode midden lijn, die de neutrale zone in tweeën deelt, door een medespeler gespeeld worden. Krijgt deze speler de puck pas voorbij de middenlijn, dan staat hij off-side. Om vervolgens goed in het aanvalsvak te komen moet de puck nu door deze of een andere speler over de blauwe lijn gebracht worden, zon der dat zich reeds een medespeler in het aanvalsvak bevindt. Bevindt zich wel een medespeler in het aanvalsvak voordat de puck daarin is, dan is er opnieuw sprake van off-side. Iedere speler, behalve de doelverde- diger, moet, indien hij een „Minor pe nalty" opgelegd krijgt, het ijs voor twee volle minuten verlaten. Hij mag dan echter niet vervangen worden. Als het andere team, voordat de twee strafminuten om zijn, een doelpunt maakt, dan mag de speler de straf bank verlaten. Wanneer een speler zich er misdraagt, wordt hij voor tien minuten van het ijs gestuurd. Hij mag wel onmiddellijk vervangen worden. De twee minuten straf worden opge legd aan de speler, die moedwillig een tegenstander snijdt (clipping), hem ge welddadig tegen de omheining werpt, onnodig de wedstrijd ophoudt, met de stick duwt (cross shecking), de stick boven schouderhoogte verheft (high sticks) of een tegenstander, hoe dan ook, vasthoudt (holding). IJshockey is geen sport voor kleinze rige mensen. Men moet wel degelijk te gen een stootje kunnen. Het is een man nelijk, hard spel, maar beslist niet ruw. De spelers zitten goed ingepakt en zijn van tpp tot teen beschermd. Eigenlijk kan er maar weinig gebeuren. Goed, er zijn wel enige plaatsen, die niet gepant serd zijn, maar tenslotte moet een ijs hockeyer ook nog over bewegingsvrij heid kunnen beschikken. Op het ijs maakt hij een forse indruk: breedge schouderd, vast ter been en met een harde blik in de ogen stort hij zich in het strijdgewoel. Door deze goede be scherming komen er betrekkelijk wei nig blessures voor. Weliswaar gebeurt het maar al te vaak dat een speler op een weinig elegante wijze met het ijs geconfronteerd wordt of hardhandig te gen de omheining wordt „geplakt", maar het loopt meestal goed af. Dat een botsing toch wel vrij hard aankomt ijshockeyers ontwikkelen snelheden tot ongeveer 60 km valt niet te ont kennen. Bij een juiste toepassing van de spelregels hoeft het ook niet tot ex cessen te komen en de „strafbank", waarop spelers die „goed" fout zijn ge weest voor twee of meer minuten of zelfs voor heel de game zitting nemen, heeft een preventieve werking. Ook al is de wedstrijd nog zo hard geweest, de sfeer is altijd voortreffelijk, ontdaan van het pantser de spelers zjjn dan enorm geslonken, zodat er niet zoveel meer van hen overblijft staan beide partijen gebroederlijk onder de douche en geeft de een met de meeste vriende lijkheid het stukje zeep aan degene die hij even tevoren wat hardhandig tegen de wand had „gedrukt" en die zich niet meer zo best kan bukken! De Stichting IJshockey Den Bosch is, na verleden jaar de kat uit de boom gekeken te hebben, dit seizoen eigenlijk pas goed van start gegaan. En hoe! Niet minder dan zeven Canadezen „Gebroederlijk" op de strafbank. KATOWICE. In de periode aan het eind van het jaar stromen de na men van de beste sportmannen en -vrouwen van het jaar 1966 uit de ver schillende landen by de redacties bin nen. Het Poolse blad „Sport" uit Kato wice heeft echter het goede idee gehad om een enquête te houden, wie de beste atleet (atlete) aller tyden zou zyn. De viervoudige gouden-medaille- winnaars tijdens de Olympische Spelen van 1936 in Berlijn, de Amerikaan Jesse Owens, en Fanny Blankers in 1948 in Londen, kwamen daarbij als eersten tevoorschijn. Jesse Owens kreeg 172 punten en KEULEN Peter Post en Frits Pfen- ninger hebben hun tweede plaats in de zesdaagse van Keulen moeten prijsgeven. Samen met het leidende team Bugdahl- Sercu werden zij door het Duitse duo Rudi Altig-Renz op een ronde gereden. De stand bij de neutralisatie dinsdag morgen zag er als volgt uit: 1. Rudi Altig/Renz (Did.), 569 pnt. Op één ronde: 2. Bugdahl/Sercu (Dld./Belg.), 501 pnt.; 3. Post/Pfenninger (Ned./Zwits.), 450 pnt.; 4. Kemper/Oldenburg (Did.), 240 pnt. Op drie ronden: 5. Junkermann/Rudolph (Did.), 314 pnt.; 6. Peffgen/Streng (Did.), 224 pnt. De overige koppels hadden negen of meer ronden achterstand. ZÜRICH Het Nederlandse koppel Joop Captein - Gerard Koel ie maandag in Zürich tweede geworden in een inter nationaal wieier - omnium voor profs. Captein en Koel hadden ln het eindklas sement een achterstand van iy2 punt op de winnaars, het Zwitserse duo Karl HeberleLouis Pfenninger. De eindstan den van het profomnium om „De grote prijs van Zürich" luidde: 1. HeberleLouis Pfenninger (Zwi.) 16.5; 2. Koel—Captein (Ned.) 15 pnt; 3. SeeuwsiVerschueren (Belg.) 12 pnt; 4. BaenschLawrie (Austr.) 10 pnt; 5. Rancatti—Arienti (It.) 6.5 pnt. De Belg Leo Proost zegevierde in een wedstrijd achter grote motoren. Onze landgenoot Piet van der Lans eindigde op de vijfde plaats, direct achter de Bel gische wereldkampioen Romain Deloof. IJshockey WINNIPEG In een toernooi, waar aan door de nummers een en twee van het wereldtiteltoernooi 1965, Rusland en Tsjecho-Slowakije en Amerka en Cana da wordt deelgenomen, zegevierde Ca nada zondag in Winnipeg met 53 over Tsjecho-Slowakije. De Canadezen heb ben dit toernooi georganiseerd in ver band met de strijd om de wereldtitel, die van 18 tot en met 29 maart a..s in Wenen zal worden gehouden. OSLO Ruim tienduizend Noren hebben maandagavond in het Bisletstadion van Oslo vast een voorproefje gehad van hetgeen er de komende weken op de belangrijke ijspistes van Europa gaat gebeuren. In de stroom van uitstekende prestaties, die dan ongetwijfeld zal loskomen, zullen Russische schaatsenrijders zy hebben dat op de eerste twee dagen van het nieuwe jaar al getoond ongetwijfeld een grote rol gaan spelen. De grote man van de Russen, die de laatste jaren veel van hun glorie waren kwijtgeraakt, is de 23-jarige Moskouse ingenieur Valeri Kaplan, die de traditionele nieuwjaarswedstryden in Oslo, waar voor het eerst de vier klassieke afstanden werden gereden, op overtuigende wijze won. Het werd voor de Russen in de Noorse hoofdstad een dubbel succes, want achter Kaplan, die vorig jaar by de Europese kampioenschappen in Deventer derde werd, bezette Eduard Matusevitsj de tweede plaats. Matusevitsj, in 1965 Europees kampioen, leverde op het prachtige ys van Bislet, waar de enthousiaste toeschouwers voor de traditionele sfeer zorgden, een bijzonder fraaie prestatie op de 1500 meter. Matusevitsj kwam in de veertiende rit tegen zjjn landgenoot Tsjagin tot een tijd van 2.05,6, waarmee hij slechts 0,3 sec. boven het wereldrecord bleef, dat Ard Schenk vorig jaar in Inzeil op 2.05,3 bracht. Tsjagin ging uitstekend mee met zijn landgenoot en finishte in 2.07,3, waarmee hij tweede werd. Kaplan trok zich van de handicap, dat hij alleen moest rijden, omdat de Noor Tveter ziek was, niets aan. De Rus, die als beste prestatie 2.08,6 op zijn naam had staan, kwam tot 2.07,4, waarmee hij niet alleen het persoonlijk record verbeterde, maar tevens zfln positie ver stevigde. Dat de vorm van Kees Verkerk zich in stijgende lijn bevindt, bewees de we reldkampioen op de 1500 en 10.000 me ter. Op de 1500 meter noteerde Verkerk een tijd van 2.08,7 (vierde in tofaal), waarmee hfl zijn persoonlijk record tot op minder dan een seconde benaderde. Dat hij op de langere afstanden nog sterker is geworden, kwam tot uiting op de 10 km, waarop hij een verbitterd duel leverde met de wereldrecordhouder op deze afstand, de Noor Fred Anton Maier. Hoewel Verkerk zijn meerdere zij het met miniem verschil moest er kennen in de Noor, was de man uit Put- tershoek bijzonder tevreden. Met 15 mi nuten en 55,2 seconden kwam hy voor de eerste maal in zijn carrière binnen de zestien-minuten-grens. Toch zouden Maier en Verkerk nog een rijder vóór moeten laten gaan. Dat was Stanislav Seljanin, de 29-jarige Rus uit Irkoetsk, die met 15.50,8 de snelste tijd liet af drukken. Door zijn prestaties van de tweede dag schoof Verkerk in het totaalklasse ment, waarin hij na de eerste dag de vyfde plaats bezette, op naar de derde in het eindklassement. Ard Schenk, die kennelijk nog niet de grote vorm van het vorige seizoen te pakken heeft, moest op de tweede dag terrein prijsgeven. De Europese kam pioen bezette op de 1500 meter met 2.10,5 de achtste plaats, terwijl hij op de 10 km met 16.17,5 als negende ge klasseerd werd. In het eindklassement staat Schenk op de zesde plaats achter Fred Anton Maier. De uitslag van de 1500 meter 1. Eduard Matusevitsj (Rusl.) 2.05.6; 2. Valeri Tsjagin (Rusl.) 2.07.3; 3. Va leri Kaplan (Rusl.) 2.07.4; 4. Kees Ver kerk (Ned.) 2.08.7; 5. Sven Erik Stian- sen (Noorw.) 2.09.5; 6. Alexander Kertsjenko (Rusl.) 2.09.5; 7. Ivar Erik- sen (Noorw.) 2.10.3; 8. Ard Schenk (Ned.) 2.10.5; 9. Alexander Tsjekujajev (Rusl.) 2.10.6; 10. Magne Thomassen (Noorw.) 2.10.8; 11. Fred Anton Maier (Noorw.), Halvard Smaergrav (Noorw.) en Dag Nordskog (Noorw.) allen 2.11.-; 14. Anatoly Masjkov (Rusl.) 2.11.2; 15. Ingar Bollerud en Lasse Efskind (bei den Noorw.) 2.11.6; 17. Oerjan Sandler (Zweden) 2.12.-; 18. Ants Antsson (Rus land) 2.12.3. De uitslag van de 10.000 m 1. Seljanin 15.50.8; 2. Maier 15.54.1; 3. Verkerk 15.55.2; 4. Nilsson 16.07.8; 5. Kaplan 16.08.0; 6. Guttormsen 16.09.2; 7. Bollerud 16.15.0; 8. Masjkov 16.17.1; 9. Schenk 16.17.5; 10. Sandler 16.17.9; 11. Tsjagin 16.18.6; 12. Matusevitsj 16.22.9; 13. Stiansen 16.23.4; 14. Tsje- kuljajev 16.32.6; 15. Kertsjenko 16.46.0. Het eindklassement 1. Kaplan 179.227 punten; 2. Matuse vitsj 179.962; 3. Verkerk 180.180; 4. Tsjagin 180.633; 5. Maier 181.622; 6. Schenk 181.855 7. Stiansen 182.217; 8. Stanislav Seljanin 183.600; 9. Oerjan Sandler 183.610; 10. Alexander Kert sjenko 183.637; 11. Anatoly Masjkov 183.778; 12. Per Willy Guttormsen 183.053; 13. Jonny Nilsson 184.077; 14. Ingar Bollerud 184.307; 15. Alexander Tsjekuljajev 185.213. verwees Emil Zatopek (Tsjech) met 144 punten en Paavo Nurmi (Finl.) met 124 punten naar de volgende plaatsen. Achter Fanny Blankers met 169.5 punt volgden de Amerikaanse Wilma Ru dolph met 142 en Jolanda Balas (Roem.) met 119 punten. Aan deze enquête namen atletiek- experts uit 16 landen deel. De verdere volgorde luidt: Heren: 4. Valeri Brumel (Rusl.) 104.5; 5. Peter Snell (Nieuw Zeeland) 73; 6. Cornelius Warmerdam (V.S.) 65.5; 7. Herbert Elliott (Australië) 54; 8. Rudolf Harbig (W.-Dld.) 44.5; 9. Ron Clarke (Australië) 39.5; 10. Parry O'Brien (V.S.) 32.5. Dames: 4. Irena Kirzenstein (Polen) 80.5; 5. Stanislawa Walasiewicz (Po len) 66; 6. Shirley de la Hunty (Austr.) 61.5; 7. Betty Cuthbert (Austr.) 58; 8. Tamara Press (Rusl.) 47; 9. Mary Rand Bignal (G.-Br.) 44; 10. Sin Kim Dan (Noord-Korea) 39. Badminton LIVERPOOL De Nederlandse bad- minton-jeugd is tijdens de kampioen schappen van Noord-Engeland, die in Liverpool zyn gehouden, sterk voor de dag gekomen. De finale dames-enkelspél van dit toernooi, dat hoger wordt aan geslagen dan de junioren-strijd van de all-Engelandkampioenschappen, werd een Nederlandse aangelegenheid. Lily ter Metz (Haarlem), de Nederlandse jeugdkampioene, versloeg Joke van Beusekom (Wassenaar) in twee sets: 112, 117. Ook de finale heren-enkel spel eindigde in een Nederlandse over winning: Leo Hanssen (Hoensbroek) versloeg Nurmohammed (Pakistan) in drie sets: 15—12, 11—15, 15—12. Met zijn stadgenoot Ab Loog drong Leo Hanssen ook door tot de finale heren dubbelspel, waarin de Britten Kirk en Wing zich echter sterker toonden: 157, 159. Voor de derde Nederlandse zege zorgden Lilly ter Metz en Joke van Beusekom, die de finale van het dames- dubbel-spel wonnen. Jeugdschaaktoernooi GRONINGEN De meeste aandacht tijdens het Niemeyer-jeugdschaaktoer- nooi in Groningen richtte zich maandag op de ontmoeting tussen de Rus Tein- berg en de Nederlander Jan Timman. In deze party uit de finalegroep had Steinberg (wit) aanvankelijk een licht overwicht, doch bij het afbreken bleek dit voordeel verdwenen. Maandagavond zijn de afgebroken partijen van de eerste ronde uitgespeeld. De uitslagen luidden: Finalegroep: Steinberg (Rusl.)Timman (Ned.) V&V»\ Rooze (Belg.)Westermaier (W.-Dld.) Predersen (Den.) Whitleley (Eng.) Vadasz (Hong.)Roth (Oost.) 10. Kwalifica- tiegroep: Seslya (Zd.-Sl.)Kiers (Ned.) 01; Moles (Ierl.)Gralka (Pol.) 10; Svensson (Zwed.)Ligterink (Ned.) 01; Schaufelberger (W.-Dld.)Zara Dan (Roem.) HASTINGS De ex-kampioen van Brazilië, de 14-jarige Henrique Mec- king, heeft verrassend verloren van zijn zes jaar oudere Britse tegenstan der Michael Basman in de vijfde ron de van het internationale schaaktoer nooi van Hastings. De partij, die vier eneenhalf uur duurde, werd via eenen dertig zetten door de Brit in zijn voor deel beslist. De Zuidslaviër Boran Ju- rajica speelde in zijn partij remise te gen de Brit Jonathan. Ook de Russen Uhlmann en Botwinnik kwamen tegen elkaar niet verder dan een deling van het punt. Na vijf ronden hebben Jura- jica en Botwinnik, elk met 3 punten, de leiding. Derde en ex aequo met 2y2 punt staan de Rus Uhlmann, de Iraëliër Czernaik en de Britten Keene, Basman en Penrose. EERSEL De uitslagen van de par. tijen uit de eerste ronde van het inter» nationale schaaktoernooi in Eersei, maandag in de raadzaal v^n het g»» meentehuis gespeeld, luidden: Rellstab (W.-Dld.)Littlewood (Eng.) y2y2; Comelis (Belg.)Bouwmeester (Ned.) 0—1; Saemisch (W.-Dld.)—Lim bos (Belg.) y2—Orbaan (Ned.)— Stumpers (Ned.) afg. O OVERUSE De Nederlander Huub Harings is maandag in het Belgische Overijse tweede geworden in een cyclo cross. Harings, die op oudejaarsdag reeds een cross in Mechelen won, had 35 sec. achterstand op de Belg Neys, Ais de 25 km aflegde in 1 uur en 4 sec.

De Vallei | 1967 | | pagina 7