Ook de eerste partner zonder een adelbrief Kamer in verzet tegen hogere PTT-tarieven Gen. Reynders overleden Bij bruiloft 2500 man politie op de been Dokterslampje in de kerk Mr. Van Vollenhoven: grootkruis in Huisorde van Oranje Kandidatenlijsten voor verkiezingen ingediend Waarom niet? Breuk Q Niet gelukkig v Onvergetelijk Onderzoek naar treinongeluk bij Amsterdam Ook hospita's uitgenodigd Bruidspaar niet op tv tijdens gebed en zegen GEKORTWIEKT Karl Jaspers valt Kiesinger aan In Groningen zes arrestaties WOENSDAG 4 JANUARI 1967 Prinses Margrieteerste Oranje die met een Nederlander trouwt T Tet huwelijk van prinses Mar- griet Francisca met mr. Piet er van Vollenhoven draagt in de ge schiedenis der Oranjes een wel heel bijzonder karakter. Het is het eer ste huwelijk van een prinses of een prins met een landgenoot. Boven dien koos prinses Margriet een jon geman tot haar echtgenoot, die niet van koninklijken bloede en ook niet van adel is. Zij trouwt met een „ge wone Nederlandse jongen". Prinses Beatrix verraste het Ne derlandse volk eveneens met een niet-vorstelijke verloving. In elk ge val week prinses Beatrix niet van de tot dan toe bij de Oranjes gevolgde gewoonte ai, om haar aanstaande echtgenoot niet in eigen land, maar in het buitenland te zoeken, in dit geval Duitsland. Prinses Margriet heeft het dicht bij huis en niet in adellijke kringen gezocht, een bewijs dat koningin Ju liana en prins Bernhard inderdaad, wat zij altijd beweerd hebben, hun dochters bij het kiezen van een hu welijkspartner de stem van het hart hebben laten volgen. Met de constatering dat prinses Margriet de eerste Oranjeprinses is, die met een landgenoot trouwt, te vens iemand van nietadellijke af komst, zou ons verhaal uit kunnen zijn. Om het echter duidelijk reliëf te geven, willen wij enige aandacht wijden aan de huwelijken die in de kring der Oranjes gesloten zijn sinds koning Willem I, de man die in 1813 na de Franse overheersing in Sche- veningen landde en kort daarop het koningschap aanvaardde. Wij willen echter niet voorbijgaan aan het huwelijk, dat de vader van koning Willem I, dat was de naar Engeland gevluchte prins Willem V, gesloten heeft met de Pruisische prinses Frederica Sophia Wilhelmi- na, dochter van August Wilhelm, 'n broer van Frederik II. Er waren en kele huwelijkskandidaten voor prins Willem V met het gevolg dat onder het publiek stemmen opgingen, die vroegen, waarom de prins eigenlijk niet zou trouwen met een Neder landse dame van hoge stand, stem men die ook later nog wel eens ver nomen zijn. Hieruit blijkt dat de ge dachte aan een huwelijk van een prinses of een prins van Oranje met een Nederlands onderdaan niet iets is van de laatste tijd, maar al heel lang onder de Nederlanders leeft. Koning Willem I hij was op 24 augustus 1772 in Den Haag geboren huwde in 1791 met prinses Frede rica Louisa Wilhelmina van Pruisen, die in 1832 overleed. Hij trouwde op nieuw op 17 februari 1841. Dat was enige maanden nadat hij afstand van de troon had gedaan (op 7 ok tober 1840) ten behoeve van zijn zoon Willem II. De populariteit van Willem I was op dat ogenblik sterk gedaald, onder meer door de af scheiding van België, door zijn con servatisme tegenover de burgerij, die vrij vergaande ontwikkelings plannen van hem verlangde, waar voor hij echter niets voelde en door zijn huwelijk met de Belgische gra vin Henriëtte d'Oultremont, die Rooms-Katholiek was en door het volk Jetje Dondermond werd ge noemd. Ook al langer dan een eeuw gele den fulmineerde het Nederlandse volk soms tegen huwelijken in het vorstenhuis. Dat het met verlovingen en huwe lijken van vorstelijke personen niet altijd van een leien dakje gaat, on dervond ook zijn zoon koning Wil lem II. Koning Willem I was zeer geporteerd voor het huwelijk van zijn zoon met prinses Charlotte van Engeland en ook van Engelse kant verlangde men om politieke redenen deze verbintenis. De in 1792 geboren prins (de latere koning Willem II) voelde echter weinig voor dit huwe lijk, doch toen papa in 1812 vond dat het er nu maar van moest ko men, verloofde het paar zich. Op het moment dat het huwelijks verdrag moest worden opgesteld, begon prinses Charlotte, die in de historie staat afgeschilderd als een zeer bedorven, onevenwichtige jon gedame, moeilijkheden te veroorza ken. Plotseling maakte zij een eind aan de verloving, een onaangename ervaring voor de Oranjeprins, waar van hij echter niet erg onderstebo ven was. Vermoedelijk is het een opluchting voor hem geweest, dat hij niet in het Engelse koningshuis van die dagen behoefde te treden. Trouwens, het leed was vrij gauw vegreten, want een jaar later kwam de verloving tot stand met groot vorstin Anna Paulowna, dochter van wijlen keizer Paul I van Rusland en zuster van tsaar Alexander I van Rusland. Willem II stierf in 1849 en Anna Paulowna in 1865. In de rechte lijn voortgaande en de afstammelingen in de zijlijn bui ten beschouwing latend, komen wij terecht bij koning Willem III, die regeerde van 1849 tot 1890. Hij trouwde op 18 juni 1839 hij was geboren in 1817 met zijn nicht prinses Sofia Frederica Mathilde van Wuerttemberg, dochter van ko ning Wilhelm I van Wuerttemberg en Catharina Pavlovna. Prinses Sophie, een intelligente vrouw, die zich graag omringde met kunstenaars en geleerden, verwierf al gauw na haar komst naar Neder land de sympathie van de Nederlan ders Zij schonk Willem III drie zo nen: Willem, die leefde van 1840 tot 1879; Maurits, die in 1843 werd ge boren en op zevenjarige leeftijd in 1850 overleed en Alexander, die leef de van 1851 tot 1884. Prinses Sophie heeft zich vooral met de opvoeding van haar zoons Willem en Alexan der bezig gehouden en wel op een vrijere wijze dan men dat tot dus ver aan de meeste vorstenhoven ge wend was. Het huwelijk tussen koning Wil lem II en prinses Sophie van Wurt- temberg kan niet gelukkig worden genoemd. Behalve dat er een groot verschil in geestelijke ontwikkeling bestond prinses Sophie stak in dit opzicht ver boven haar gemaal uit was er een incomptabilité d'humeur; met andere woorden: zij pasten niet bij elkaar, hun karakters botsten te vaak. Prinses Sophie stierf op 3 juni 1877 in Den Haag aan een hartkwaal. Haar nagedachtenis is geëerd door de oprichting in 1880 van de Sophia Stichting in Scheveningen, 'n inrich ting voor 100 kinderen, lijdende aan oogziekten. In 1879 trouwde koning Willem III voor de tweede keer hij was toen 62 jaar en wel met Adelheid Em ma Wilhelmina Theresia, prinses van Waldeck-Pyrmont, die op 2 augustus 1858 was geboren en dus 21 jaar oud was. Uit dit huwelijk werd tot grote vreugde van het Nederlandse volk op 31 augustus 1880 prinses Wilhelmina Helena Paulina Maria geboren. Tot grote vreugde en tot grote opluchting want alleen de jongste zoon uit het huwelijk van koning Willem III met prinses Sophie van Württemburg prins Alexander, was nog in leven, maar hij was ongetrouwd. Hij stierf in 1884. Toen Willem III op 23 november 1890 op Het Loo overleed, waren er nog slechts twee vrouwen, waarop het Oranjelievend Nederlandse volk zijn hoop had gevestigd: de 10-jari- ge prinses Wilhelmina, die door de dood van haar vader koningin der Nederlanden werd, maar door haar staatsrechtelijke minderjarigheid het ëÉÉt bewind nog niet in handen kon ne men, en koningin Emma, haar moe der, die tot het regentschap werd ge roepen tot de datum waarop Wilhel mina de regering zou kunnen aan vaarden. Koningin Emma heeft zich bij het Nederlandse volk zeer geliefd gemaakt en zich voorbeeldig van haar taak gekweten om haar dochter voor het praktische koningschap uit te rusten met alle kennis en alle ga ven, die daarvoor nodig zijn. Wilhelmina is op 6 september 1898 in de Nieuwe Kerk in Amsterdam in gehuldigd, waarna zij op 7 februari 1901 met hertog Hendrik Wladimir Albrecht Ernst van Mecklenburg - Schwerin, die in 1876 geboren was, in het huwelijk trad. Van de onver getelijke regeringsperiode van konin gin Wilhelmina behoeven wij, omdat velen er zeer bewust getuige van zijn geweest, niets meer te vertellen. In 1934 beleefde zij een droevig jaar. Kort na elkaar verloor zij eerst haar moeder koningin Emma, op 20 maart en haar gemaal prins Hendrik, op 3 juli. Zijzelf is, diep betreurd door het Nederlandse volk, op 28 novem ber 1962 op Het Loo van ons heenge gaan. Haar enige dochter, koningin Juli ana, die de regering in 1948 aan vaardde, nadat haar moeder was af getreden en die op 7 jan. 1937 huw de met prins Berhard, bracht vier dochters ter wereld, van wie de der de, prinses Margriet, op 10 januari 1967 in het huwelijk treedt, als eer ste Oranjeprinses, die zich geen bui tenlander en geen vorstelijke levens partner of 'n levensgezel met „blauw bloed" koos. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De voorgenomen verhoging van de P.T.T.-tarieven voor onder meer brieven, briefkaarten, drukwerk, postpakketten en nieuwsbladen zyn gis teren in de Tweede Kamer op krachtige weerstand g estuit. Het plan om het drukwerktarief voor nieuwsbladen met ongeveer 50 procent te verhogen, is niet haalbaar, de hele Kamer is er tegen. Vandaag zou de Kamer, by de voortgezette, behandeling van de P.T.T.-begroting, over de hogere tarieven beslissen. De heer Tolman (C.H.) dreigde gisteren met een motie om een aantal verhogin gen op te schorten. De tariefsverhogingen, die in totaal 198 miljoen gulden moe ten opbrengen, zyn niet nodig om het verlies van de P.T.T. te dekken. Men wil deze verhogingen doorvoeren om de kosten van gestegen lonen en investeringen te dekken en om de schatkist met een kleine 70 miljoen gulden te spekken. De heer Tolman concludeerde, dat de tariefsverhogingen dus gedeeltelijk belastingen zijn. Hij noemde de tarieven in strijd met de prijsgedragsregels, die de overheid voor het bedrijfsleven in acht neemt. Particuliere bedrijven mogen alleen ex terne kosten en geen loonsverhogingen doorberekenen in de prijzen. Als de P.T.T. dit wél mag, is dat meten met twee maten. Mr. Aantjes (A.R.P) was het hiermee niet eens en keerde zich vooral tegen de „forse en snelle verhoging" van het nieuwsbladtarief. Er is sprake van een tariefsverhoging van 100 procent in een jaar tijd: „Dat gaat ons veel te ver", zei hij. Mr. Aantjes kondigde een motie erover aan als minister De Quay, onder wie de P.T.T. ressorteert, hem vandaag niet tegemoet zou komen. Het dienstbetoon van de P.T.T. beviel hem ook niet. Hij vroeg een onderzoek naar de efficiency van het bedrijf door onpartijdige buitenstaanders, zoals In dertijd ook bij de K.L.M. is gebeurd. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Naar officieel wordt meegedeeld, ligt het in de bedoeling van H.M. de Koningin haar a.s. schoon zoon, mr. P van Vollenhoven, 10 ja nuari te benoemen tot grootkruis in de De benoeming gaat in op het moment dat de heer Van Vollenhoven lid van het Koninklijk Huis, zal zijn geworden dus na de huwelijksvoltrekking. Men zal derhalve, zo wordt meegedeeld, bij de plechtigheden in stadhuis en kerk de tekenen van de onderscheiding nog niet op de kleding van de bruidegom aantreffen. Mr. Van Vollenhoven zal a.s. dinsdag gekleed zijn in de geklede tenue van van de Koninklijke Luchtmacht met ponjaard. Het bruidstoilet van prinses Margriet is, in opdracht van de Prin ses, ontworpen door mevr. L. Bergé- Farwick van het modehuis Linette te 's-Hertogenbosch, die ook de bruidsja pon van prinses Beatrix heeft ver zorgd. De japon van prinses Margriet is vervaardigd door mej. Riek van Lies hout van het Bossche modehuis en haar staf. AMSTERDAM De Nederlandse Spoorwegen en de Amsterdamse poli tie stellen gezamenlijk een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk, dat gisterochtend bij het station Sloter- dijk plaats had en dat vermoedelijk het gevolg van een communicatiestoornis tussen de politie en het N.S.-personeel is geweest. In Haarlem wist men niet, dat een kraanwagen van de politie het auto wrak nog moest weghalen. Een woord voerder van de Spoorwegen deelde mee, dat het baanvak op het moment, dat de trein uit Haarlem vertrok ge heel vrij was. Het was de machinist bekend, dat er een ongeluk was gebeurd, maar volgens zijn juiste inlichtingen, lag de auto niet op de rails. De kraanwagen verscheen pas op de overweg, toen de trein al naar Amster dam op weg was. Bovendien waren de spoorbomen, die door de botsing ge stoord raakten, nog steeds gesloten, zo dat de machinist onderweg geen onvei lig sein kreeg. Het treinverkeer tussen Amsterdam en Haarlem is gistermiddag om half twee hervat. DEN HAAG In Den Haag zullen 10 januari, de dag van het huwelijk van prinses Margriet en mr. P. van Vollen hoven, 2500 man politie op de been zijn, zo is door de Haagse politie meege deeld. Van hen zullen slechts 800 uit het Haagse korps komen. De rijkspo litie verleent bijstand met duizend man, de Kon. Marechaussee eveneens met duizend man, terwijl nog eens 200 man geleend worden van andere gemeente lijke korpsen. Van de 2500 man politie zullen er 900 in burger opereren. Om negen uur 's morgens gaat een zeer groot deel van de Haagse binnen stad dicht voor alle verkeer. Wat een maal binnen is, zal zich daar echter vrij kunnen bewegen. Wat na negen uur de „ring" in wil, doet er volgens de Haagse politie het beste aan te voet, per bromfiets of per fiets te gaan. Echter zullen de trams tot zolang mo gelijk binnen de ring blijven rijden. Voor de afzetting van de route tussen Huis ten Bosch, stadhuis, Grote Kerk en wederom Huis ten Bosch een rou te die veel langer is dan die bij het huwelijk van prinses Beatrix te Am sterdam zal Gemeentewerken van Den Haag ongeveer achttien kilometer hekafzetting plaatsen. Binnen deze af zetting op de route wordt iedereen ge weerd, zelfs de pers. De politie is op deze 10de januari in touw met 150 voertuigen, waaronder 22 extra-motoren. De verkeerspolitie is met 300 man bezig aan begeleiding, af zetting en omleiding van het verkeer. Voor het huwelijk blijkt, volgens me dedelingen van de Haagse politie, een overweldigende belangstelling van de zijde van de nationale en internationa- HAMBURG De Duitse filosoof pro fessor Karl Jaspers heeft de benoeming van Kurt Georg Kiesinger tot Bonds kanselier een belediging voor het bui tenland en het Duitse volk zelf ge noemd. De 83-jarige wijsgeer zei dat de be noeming een regelrechte belediging is voor alle Duitsers die het nationaal-so- cialisme haten. In een televisiegesprek over de nieu we coalitie zei Jaspers: „Aan het hoofd staat een oude nationaal-socialist. Dat is iets geheel nieuws in Duitsland. Ik beschouw dit als een belediging voor andere landen en als een belediging voor de minderheid van de Duitsers laten wij zeggen een miljoen mensen die het nationaal-socialisme altijd heb ben gehaat en nog steeds haten". Ie publiciteitsmedia te bestaan. De po litie heeft niet minder dan 600 pers- doorlaatbewijzen verstrekt. Het bureau Voorlichting van de politie is de hele dag met 30 man in touw, van wie een groot deel langs de route behulpzaam zal zijn. Al deze publiciteitsdienaren zijn in het bezit van een speciaal doorlaatbe- wijs van de politie, naast eventueel de bijzondere kaarten, die zij nog moeten hebben voor een aantal met name ge noemde plaatsen. Ter vergemakkelij king van hun herkenbaarheid krijgen al deze journalisten, fotografen, fil mers etc. ook nog een gele mouw-arm band, waarop de ooievaar uit het wa pen van Den Haag en een speciaal po- litiestempel prijken. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De successieve hospita's van mr. P. van Vollenhoven, sociëteitsbedienden en klasgenoten uit de militaire opleiding behoren tot de genodigden van de bruidegom bij zijn huwelijk met prinses Margriet op 10 januari a.s. Tot die van de bruid beho ren een delegatie van het prot.-chr. zie kenhuis „De Lichtenberg" te Amers foort (waar zij enige tijd een opleiding heeft gevolgd) en bestuursleden van 't Corps, waarvan zij tijdens haar studen tentijd lid is geweest. Door beiden uitgenodigd zijn jaarge noten van de hogescholen te Leiden en Amsterdam, vrienden uit die tijd en hoogleraren. Tot de bijzondere gasten behoren voorts bestuursleden van het Prinses Margriet-Fonds, van het Ne- derlandsche Roode Kruis, een brede de legatie uit de Nederlandse koopvaardij waarbij een volledige scheepsbeman ning, samengesteld uit de bemanningen van verschillende Nederlandse zeesche pen, leden van de Kon. Marine Jacht club, personeel van Bingham te Rotter dam (de firma, waarvan de vader van de bruidegom directeur is). Alle kerkgenootschappen zijn voorts bij het huwelijk vertegenwoordigd, de Haagse gemeente van de Nederlandse Hervormde kerk in het bijzonder. Daar het huwelijk in de residentie wordt ge sloten, is overigens de vertegenwoordi ging van de Haagse gemeenschap sterk. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Prinses Margriet en haar bruidegom mr. P. van Vollenho ven, zullen ingevolge hun uitdrukkelijke wens tijdens het uitspreien van het ge bed en van de zegen tijdens de huwe lijkssluiting niet op de televisie ver schijnen. De camera's zullen dan op iets anders in de kerk zijn gericht, zo vernemen wij. Het bruidspaar heeft volledig zijn stem gehad in de orde van dienst in de kerk. Liturgie en liederen zijn in over leg met de Prinses en haar bruidegom gekozen. Voor de orde van dienst wordt het formulier gebruikt, dat onlangs door de Raad voor Kerk en Gezin van de Nederl. Hervormde kerk is ontwor pen. Het is nog niet officieel in het dienstenboek opgenomen. Dit formulier werd gekozen, omdat het niet zoals tot dusver de bruid beschouwt met betrekking tot het gezin en de bruidegom met betrekking tot zijn beroep, maar bruid en bruidegom in hun gezamenlijke betrekking tot ge zin en beroep. De liederen weerspiegelen drie ver schillende sferen: die van het klassieke kerklied, die van de gezangen uit de twintigste eeuw en het eigentijdse lied. O De rechtbank in Almelo heeft drie jeugdige Hamburgers veroordeeld. Ze hadden zich schuldig gemaakt aan het smokkelen van televisietoestellen over de zogenaamde „groene grens" bij Hardenberg en Tubbergen. Ze hadden al eerder voor dergelijke smokkelprak- tijken terecht gestaan. DEN HAAG Dinsdag is in stilte ter aarde besteld het stoffelijk over schot van de op oudejaarsdag overleden oud-opperbevelhebber van Land- en Zee macht generaal I. H. Reynders, wiens overlijden op uitdrukkelijk verzoek niet eerder bekend is gemaakt. Izaak Herman Reynders was geboren op 27 maar 1879 te Stadskanaal. Hij ontving zijn officiersopleiding aan de Kon. Militaire Academie. Als luitenant diende hij bij de infanterie, de Militai re Verkenningen en de Wielrijders. Tweede luitenant werd hij in 1899, eer ste in 1903. In 1913 volgde zijn benoe ming tot kapitein der Infanterie. In de mobilisatietijd (1914-1918) is hij werkzaam geweest als chef van de staf bij de etappe-inspectie te Rotterdam. In de rang van kapitein, werd de heer Reynders in 1918 overgeplaatst naar de generale staf. In die functie trad hij o.m. op als directeur der Militaire Ver kenningen. In 1925 volgde de bevordering tot ma joor der Infanterie. Een jaar later kwam hij bij de Grenadiers en in 1927 weer bij de generale staf. In laatstge noemd jaar volgde zijn benoeming tot majoor, in 1928 die tot luitenant-kolonel, in 1931 die tot kolonel. Daarna was hij in de rang van generaal-majoor werk zaam in de functie van inspecteur der Infanterit. Na in 1933 te zijn bevorderd tot gene raal-majoor, werd de heer Reynders op 1 mei 1934 benoemd tot chef van de ge nerale staf, als opvolger van luitenant- generaal H. A. Seyffardt. In 1935 werd hij luitenant-generaal. De benoeming tot chef van de generale staf werd be schouwd als een zeldzame gebeurtenis in ons leger, want zelden bereikt een officier op 54-jarige leeftijd deze hoge post. Bij K.B. van 28 aug. 1939 werd hem het opperbevel over land- en zeemacht opgedragen. Twee dagen later werd hij bevorderd tot generaal. Generaal Reyn ders heeft deze hoge functie vervuld in het mobilisatietijdperk, dat is voorafge gaan aan het uitbreken van de vijande lijkheden, die voor Nederland het be gin werd van de tweede wereldoorlog. Verschil van inzicht in vraagstukken van militair-technische aard met de re gering, werd er oorzaak van, dat hen op verzoek met ingang van 6 februari 1940 eervol ontslag uit de militaire dienst werd verleend. Ook op dit punt heeft hij een motie achter de hand. De K.V.P.-woordvoerder Assmann ver klaarde, dat bij zijn fractie bijzonder grote bezwaren tegen de aangekondigde tariefsverhogingen bestaan, zowel tegen de wijze, waarop ze worden doorge voerd, als tegen de hoogte ervan. Hij vroeg zich af of het de bedoeling van de Postwet is, dat de P.T.T. winsten maakt. Het ging er bij die wet juist om de dienstverlening uit handen van winst- makende particuliere bedrijven te hou den. De heer Assmann becijferde 'n winst van f 200,5 milj. in 1967, waarvan bij na f 70 miljoen naar de schatkist gaat. Daarnaast heeft de P.T.T. een reserve van f 420 miljoen. Als dat een waarborg voor gelijkmatig bedrijfsbeheer is, dan is er nu meer dan ooit reden om uit de ze reserve te putten om de tariefsver hogingen te vermijden. Hij had er begrip voor dat het kabi net rekent op het bedrag dat het van de P.T.T. zal ontvangen. Niettemin vond hij in de verhogingen zoveel onbe vredigends, dat hij zich afvroeg of de Kamer zich er zonder meer bij kan neerleggen. Wat het nieuwsbladtarief betreft was hij het geheel eens met mr. Aantjes. Hij vroeg uitstel van de ver hogingen van posttarieven en het nieuwsbladtarief. Als het antwoord van de minister hem niet tevreden zou stel len, zou hij de motie van de heer Aan tjes steunen. De P.v.d.A. verklaarde zich, bij mon de van dr. Vermooten, „weinig enthou siast" over de verhoging. „Via een ach terdeurtje worden verkapte belastingen ingevoerd." De fractie is tegen hogere drukwerktarieven Drs. Joekes (V.V.D.) vroeg, of er op dit ogenblik nog wel iets aan de plan nen voor de hogere tarieven te doen valt. De tariefsverhogingen gaan 1 fe bruari in. De hogere telefoontarieven, die deel uitmaken van een pakket van verhogingen, zijn 1 januari ingegaan Maar al is dan misschien aan het to taal van de verhogingen niet te ontko men, over de verdeling is het laatste woord nog niet gezegd, zei hij. In het bijzonder het drukwerktarief zat hem hoog. Hij wees er ook op dat de tijd van voorbereiding voor het bedrijfsleven te kort is geweest. De P.T.T. heeft de nieuwe tarieven veel te laat bekendge maakt. Zij heeft hierdoor het bedrijfsle ven „voor het blok" gezet. De heer Jongeling (G.P.V.) noemde de P.T.T. een „«loom melkkoetje van de regering". Hij is, evenals de heer P. Voogd (e^-Boerenpartij), tegen de hoge re tarieven. O GRONINGEN De politie van Gro ningen heeft zes minderjarige Groning se jongens, drie van vijftien en drie van zestien jaar, aangehouden en opge sloten, verdacht van openlijke geweld pleging met vereende krachten. Een hunner, een 15-jarige jongen, heeft be kend in de Oudejaarsnacht op het Zui- derdiep bij een relletje een steen te hebben gegooid in de richting van de 46-jarige hoofdagent J. Dijkhuizen. De politieman werd ernstig aan het hoofd gewond en is opgenomen in de afdeling Oogheelkunde van het Acade misch ziekenhuis. Aan de rechterkant van het hoofd zijn verscheidene ge zichtsbeenderen gebroken en het rech teroog is ernstig gekwets. Er werd aan het Zuiderdiep een ge vaarlijke straatbrand gestookt en de Groninger brandweer, die het vuur zou blussen, werd door de agressieve me nigte belaagd. De brandweer vroeg po- litieassistentie en bij de toen ontstane ongeregeldheden werd de agent door een steen gewond. 9 De Nederlanders eten steeds min der roomboter. In het afgelopen jaar werd slechts 50.000 ton boter op dt binnenlandse markt verkocht, tege# 53.000 ton in 1965 en 60.000 ton in 196i. De jaren 1960 tot en met 1963 lieten nog een stijgende afzet van boter zien, na melijk van 54.000 tot circa 68.000 ton. Dit heeft ir. B. van Dam, de voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, van» morgen in zijn nieuwjaarsrede meeg» deeld. Het aantal zuivelfabrieken, dat con» sumptiemelk en consumptiemelk- produkten in de handel brengt, daalt voortdurend. Van 1958 tot 1966 is hun aantal teruggelopen van 509 tot 340. Van deze fabrieken hebben er 82 tezamen in het afgelopen jaar meer dan 80 procent van de totale hoeveelheid consumptiemelk afgezet. Vrijwilligers, die voor minstens 3 jaar worden uitgezonden naar ont wikkelingslanden, krijgen voortaan vrij stelling van militaire dienst, terwijl ze na him terugkomst tot buitengewoon dienstplichtige worden bestemd, aldus een in de Staatscourant opgenomen be schikking van de minister van Defensie. 9 Was het tot dusver vrij moeilijk exact op de hoogte te komen van de toestand van wegen en passen in de ons omringende landen, sinds enige da gen is daarin voorzien. De Wegeninfor matiedienst van de KNAC/ANWB is thans ook in staat om la minute te vertellen hoe het staat met de toestand van wegen en passen, die deel uitmaken van de belangrijkste doorgaande routes in België, Frankrijk, Duitsland, Zwit serland, Oostenrijk en Italië. 0 Het Indonesische ministerie van Buitenlandse Handel heeft een co- ordinerend lichaam aangewezen ter be hartiging van de belangen van zelfstan dige Indonesische zakenlieden op de Utrechtse Voorjaarsbeurs van 5 tot 14 maart. Indonesië zal onder meer souve nirs, lederwerk en produkten van hand arbeid tentoonstellen. 9 De Nationale Christelijke Unie (N.C.U.), heeft besloten af te zien van deelneming aan de komende ver kiezingen voor de Tweede Kamer, om dat zij nog in het stadium van oprich ting verkeert en zodoende de kiezers nog geen duidelijk beeld kan geven van het streven en het karakter van de N.C.U. De officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank heeft tegen 5 verkoopsters en een magazijnbediende van een warenhuis in Hilversum, terza ke van diefstal, verduistering en heling van diverse goederen, straffen geëist, die variëren van 100 gulden boete of 10 dagen hechtenis tot 12 maanden gevan genisstraf, waarvan vier voorwaarde lijk. 0 B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad een voordracht gestuurd voor het houden van een groot scheepse internationale tuinbouw- en bloemententoonstelling in 1972. Het zal een soort tweede Floriade worden. 0 Het Eerste-Kamerlid, de heer A. G. van der Spek (P.S.P.), heeft bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een rekest ingediend, waarin hij ver zoekt de besluiten van de gemeente raad van Amsterdam terzake van een te stichten bankgebouw aan de Vijzel straat niet goed te keuren, omdat deze besluiten zijns inziens in strijd zijn met de wet en met het algemeen belang. 0 De heer L. J. van der Krogt, vroe ger raadslid te Delft voor de Partij van Woningzoekenden en sinds de nieu we samenstelling van de raad voorzit ter van de fractie van de Boerenpartij, zal vanavond in de gemeenteraad mee delen, dat hij met de Boerenpartij breekt. 0 De R.E.T., het gemeentelijk ver voerbedrijf in Rotterdam, heeft in 1966 een verlies geleden van f 22,7 mil joen (vorig jaar f 21,6 miljoen). De trams en bussen vervoerden 144 mil joen passagiers, 10 miljoen minder dan in 1965. 0 In Slikkerveer (gem. Ridderkerk) hebben buurtbewoners op een kruis punt een onofficieel verkeersbord ge plaatst, waarop een doodskop staat af gebeeld. De bewoners maken zich onge rust, omdat dit kruispunt voor het ver keer veel gevaar oplevert, zolang er geen verkeersborden zijn geplaatst. 0 Dinsdag is een vrachtauto, die in de nacht van zaterdag op zondag te Zuidbroek was ontvreemd, in een sloot te Losser teruggevonden. De daders blijken zonder papieren illegaal de grens bij Bentheim te zijn overschreden. Na hiervoor in Duitsland gestraft te zijn, zullen zij op transport naar Nederland worden gesteld. 0 De N.V. Confectie-industrie v/h D. Kamphuis (Sturka), die 45 jeugdige werkneemsters ontslag heeft aangezegd, omdat de vestiging in Gorredijk wordt gesloten, heeft plannen voor een forse uitbreiding van haar fabriek in Lichten voorde DEN HAAG Dinsdag zijn op de 18 hoofdstembureaus de kandidatenlijs ten voor de Tweede-Kamerverkiezing van 15 februari ingediend. 24 politieke groeperingen nemen aan de verkiezin gen deel, waarvan 16 in alle kieskrin gen, 7 partijen meer dan bij de Ka merverkiezing van 1963: een nieuw na oorlogs record. In 1933 dongen 54 partijen naar de gunst van de kiezers. In 1937, na in voering van de borgsom, die f 250 be droeg, liep het aantal partijen terug tot 21. De borgsom moet door elke politie- Tn het Westend te Londen staat een kerk, die alge meen bekend is geworden als een kerk voor de „betere" kerkgangers. Daarmee wordt dan bedoeld, dat vele leden der gemeente behoren tot de society. Befaamd is de kerk vanwege de luisterrijke trouwpartijen, die er gere geld plaatsvinden. De „kerk der aristocraten" ligt in de buurt van een wijk, waarin de bekendste Lon- dense artsen hun praktijk uitoefenen. Zodoende zijn ook verscheidene artsen, on der wie internationaal beken de specialisten, leden van de kerkelijke gemeente. Maar wanneer kan een arts met een drukke praktijk rustig in de kerk gaan zitten? Nooit weet hij of hij met opeens wordt opgeroepen voor een dringend geval. Meer dan eens zijn artsen tijdens de kerkdienst opgestaan om even te informeren of soms complicaties waren opgetre den bij een patiënt, wiens toestand zorgelijk was. In de kerk van 't Londen- se Westend worden thans speciale plaatsen voor artsen gereserveerd. Zodra 'n arts de kerk betreedt, deelt hij de koster mede, op welke stoel hij zal plaatsnemen. Hij is dan onmiddellijk te bereiken. Wordt hij tijdens de dienst opgeroepen, dan gaat een groen lampje op zijn stoel branden, het teken dat er iemand voor hem aan de te lefoon is. De alarminstallatie is be kostigd door het legaat van een doktersweduwe. Zij wist terdege wat het betekende! En zodoende kunnen nu ook artsen met een rustig gevoel aan de kerkdiensten deel nemen. ke groepering, die nog geen zetel in de Tweede Kamer heeft, betaald worden. De nieuwe partijen hebben wanneer zij in alle 18 kieskringen een lijst hebben ingediend, f 18.000 moeten betalen. Wanneer zij 75 pet. van de kiesdeler niet halen, vervalt dit bedrag aan de Staat. In alle kieskringen zijn lijsten inge diend door KVP, PvdA, VVD, ARP, CHU, PSP, CPN, SGP, BP, GPV, Noodraad, D'66, CDU, Landsbelangen, Partij voor Ongehuwden en Liberale Volkspartij. Het zittende Tweede-Kamerlid Voogd (ex-Boerenpartij) heeft in twee kies kringen geen lijst ingediend, namelijk in Groningen en Drente. De CNV (Christelijk Nationale Volks partij voor monarchale democratie) heeft een lijst ingediend in de kieskrin gen Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. In Friesland, Utrecht en de kieskring Tilburg is een lijst ingediend met als lijsttrekker P. Machiela door een groe pering, die zich Werknemerspartij noemt, welke naam echter niet is gere gistreerd. In de kieskringen Den Haag en Lei den is een lijst, met als lijsttrekker mr. J. J. M. van Breukelen ingediend door een groepering die de niet-geregistreer- de naam „Alarm" voert. Verder is in gediend in de kieskring Rotterdam een lijst van de Partij van het Recht, in de kieskring Amsterdam een lijst-Ro- dermond; in de kieskring Maastricht z(jn ingediend een lflst-Germeaux en een lijst-Grein.

De Vallei | 1967 | | pagina 7