Ada Kok en Verkerk/Schenk sportlieden van het jaar 1967 Wielrennerij in Nederland staat voor bijzonder belangrijk jaar Opmars in internationaa wielergebeuren kan nog meer gestalte krijgen Aart Gerritsen naar DOVO Huizen, goede bekende in Veenendaal, jubileerde Botwinnik alleen op kop in Hastings Schaken in Eersel: twee koplopers Harko Kokmeyer tegen Michel Lenain Jim Osborne verloor op verrassende wijze KNSB weigert water bij de wijn te doen De Gooyer debuteert in Feyenoord-ADO Eder Jofre stopt met boksen India en West-lndië hervatten testmatch Wimbledon begint op 26 juni Trudy Groenman en Elly Krocké wonnen Schaaknederlaag voor Timman Ogenschijnlijk Maar een greep Geruchten Bugdahl en Sercu wonnen zesdaagse van Keulen Fighting" Harada behield wereldtitel Wielerburen op Sardinië Geen geldprijzen op de korte baan Nieuwe Forti Corsair Vooruitgang bij Fiat Paaina 9 WOENSDAG 4 JANUARI 1967 Tijdens een radio-uitzending van de A.V.R.Owerden de sportman, sport vrouw en sportstad van het jaar be kend gemaakt Ard Schenk en Kees Verkerk die samen tot sportman van het jaar werden gekozen, binden hier Betty Heukels, die tweede werd bij de verkiezing voor de sportvrouw, de schaatsen onder. Ada Kok kon niet aanwezig zijn. HILVERSUM De zwemster Ada Kok is door 46 sportjournalisten en sportnotabelen met 179 punten uitgeroe pen tot sportvrouw van het jaar 1966. Ze was het ook in 1956, nadat de titel zes jaar in handen was geweest van Sjoukje Dijkstra. De sportmannen van het jaar wer den, met 170 punten, Ard Schenk en Kees Verkerk, de schaatsenrijders. Tot sportstad van het jaar is Eindho ven uitgeroepen. De stad kreeg die ti tel eveneens in 1957, 1959 en 1968. De sporttitels zijn ingesteld door de AVRO. In 1951 werd begonnen met de aanwijzing van de sportman of sport vrouw van het jaar. In 1959 werd de ti tel gesplitst. De sportstad van het jaar wordt aangewezen sinds 1957. Voor de persoonlijke titels kregen de 46 juryleden tien punten te verdelen over drie sportfiguren op een lijst van vijf aangewezen kandidaten. Bij de da mes is het volgende rijtje tot stand ge komen: 1. Ada Kok 179 pnt., 1. Betty Heukels, eveneens zwemmen, 114, 3. Stien Kaiser, schaatsenrijden, 76 pnt., 4. Trudy Groenman, tennis 62 pnt., 5. Imre Rietveld, badminton 29 pnt. De volgorde bij de heren: 1. Ard Schenk Schenk en Kees Verkerk, schaatsen 170 pnt., 2. Tiemen Groen, wielrennen, 75 pnt., 3. Tom Okker, tennis, 30 pnt., 4. Eef Dolman, wielrennen, 15 pnt. Voor het aanwijzen van de sportstad van het jaar wordt een ingewikkelde formule gebruikte waarbij het aantal inwoners, het aantal sportbeoefenaren, het aantal behaalde kampioenschappen en nog enkele andere factoren een rol spelen. Eindhoven werd nummer een met 3503 pnt. Amsterdam is sportstad num mer 2 met 1679 pnt. (Amsterdam was 1 in 1962). Sportstad nummer 3 is Gro ningen met 1419 punten (Groningen was 1 in 1964). Haarlem, dat in 1965 sport stad nummer 1 was, werd nu nummer 4. Den Haag, Leiden, Utrecht en Rotter dam staan op de volgende plaatsen. De titels zijn gisteravond bekend ge maakt in een radio-uitzending vanuit de AVRO-studio. GRONINGEN De uitslagen van de dinsdag gespeelde partijen voor de twee de ronde van het Niemeyer-jeugdschaak- toernooi in Groningen luiden: Finalegroep: Whiteley (Engeland)Vadasz (Honga rije) Vi-y*', Timman (Nederland)Pe- dersen (Denemarken) 0-1; Westermaier W.Dld.Roth (Oostenrijk) y2-X; Rooze (België)Steinberg (Rusland) Xt-H- Stand: 1. Pedersen 1% pnt.; 2, 3 en 4. Whiteley, Westermaier en Rooze 1 pnt.; 5, 6 en 7. Vadasz, Roth en Steinberg y2 pnt. en 1 afgebroken partij; 8. Timman 0 pnt. en 1 afg. Classif icatiegroep Seslya (Z.-Sl.)—Moles (Ierl.) y2-Vt\ Lig- terink (Ned.)Schaufelberger (W.Dld.) y2-Vi\ Kiers (Ned.)Zara Dan (Roem.) afg.; Gralk (Polen)Svesson (Zweden) afg. HASTINGS Uitslagen van de wed strijden in het internationale schaaktoer nooi van Hastings: Henrique Mecking (Brazilië) verliest in 48 zetten van Jonathan Penrose (Gr.- Brittannië); Michael Botwinnik (Rus land) wint in 14 zetten van Bojan Mura- jica (Zd.-Slavië); Raymond Keene (Gr.- Brittannië) verliest in 40 zetten van Yuri Balasjov (Rusland); William Hartson (Gr.-Brittannië) verliest in 46 zetten van zijn landgenoot Michael Basman; Moshe Czerniak (Israël) verliest in 72 zetten van Wolfgang Uhlman (Duitse Demo cratische Republiek). Stand: Botwinnik 4; Penrose, Balas jov en Uhlman ieder 3%; Kurajica 3; Czerniak en Keene ieder 2y2; Hartson en Mecking ieder 2. EERSEL Het internationale schaak toernooi in Eersel is dinsdag voortgezet met de partijen uit de tweede ronde. De uitslagen luidden: Littlewood (Enge land)Limbos (België) y2-Vz\ Rellstab (W.-Dld.)—Cornells (België) 0-1; Stum pers (Nederland)Saemisch (W.-Dld.) 1-0; Bouwmeester (Nederland)Orbaan (Nederland) y2-Vz. Afgebroken partij eerste ronde: StumpersOrbaan 0-1. De stand op kop na twee ronden: 1 en 2 Bouwmeester en Orbaan IX pnt. DEN HAAG Harko Kokmeyer, de Nederlandse kampioen in het midden gewicht, die aan een succesvolle come back bezig is, bokst op maandag 16 januari in de Haagse „Dierentuin" de hoofdpartij van een internationaal prof programma. De Amsterdammer ont moet in een gevecht over acht ronden de Franse middengewicht Michel Le nain. Promotor Theo Huizenaar, die dit programma in samenwerking met zijn Amsterdamse collega, Piet ter Meulen organiseert, heeft nog vier an dere profgevechten afgesloten. Jan Lub bers, die als beroepsbokser nog steeds ongeslagen is, krijgt ook een Franse tegenstander in Francis Dupuy. Dit ge vecht, dat aan de halfzwaargewichts- grens is afgesloten, gaat over zes ron den. De Utrechtse zwaarwelter Joop Ver bon, die in zijn twee profgevechten een maal door knock out en een keer op punten won, ontmoet in een gevecht over zes ronden Jean Ramon (Fr.). Verbon's stadgenoot, Toon Nagtegaal, die in november na twee jaar afwe zigheid weer in de ring kwam en toen door knock out in de tweede ronde won, krijgt de Belg Palmer Palrem te bestrijden. De vijfde partij gaat tussen de Am sterdamse middengewicht Joop Kruis en de Fransman Claude Courteille. De gevechten voor Nagtegaal en Kruis AMSTERDAM De wielersport staat voor een belangrijk jaar. En dat niet alleen, omdat de wereldkampioenschappen 1967 voor zowel de amateurs als de professionals eind augustus - begin september in ons land zullen worden gehou den, ofschoon de Nederlandse wielrenners aan hun stand verplicht zijn het eigen publiek iets te laten zien. Immers, de wereldtitels van Evert Dolman (op de weg by de amateurs), Piet de Wit (achter de grote motoren) en Tiemen Groen (by de amateur-achtervolgers), alsmede de zilveren medailles, die de nationale weg- ploeg in de 100 km-tijdrit, Bert Romijn by de amateur-stayers en Keetie Hage by de dames op de weg, het vorige jaar veroverden, hebben voor dit jaar hoge verwachtingen gewekt. Het zal bovendien hoogstwaarschynlijk voor de laatste keer zijn, dat de wereldkampioenschappen wielrennen door beide categorieën ge zamenlijk zullen worden gehouden. Het wereldtoernooi in Amsterdam (baan) en Heerlen (weg) zal dus een duideiyk stempel drukken op de nationale wielersport. Voor de wielrennerij in breder internationaal verband Is echter van prin cipieel veel grotere betekenis de strijd tussen de organisatoren van de Tour de France, Felix Levithan en Jacques Goddet, en de extra-sportieve groeperingen, die zich toespitste, toen de Tourorganisatie landenploegen voor de komende „grande bouclé" tot alleen zaligmakend verklaarde. Officieel heet het, dat Levithan en Goddet dit besluit hebben genomen, omdat door de merkenploegen de be langstelling voor de tour sterk zou zijn afgenomen en omdat de Franse autori teiten steeds minder bereid zouden zijn enerzijds de nationale economie in de streken van doorkomst te laten ont wrichten en anderzijds medewerking te geven aan wedstrijden voor profs, waarin de commercie de laatste jaren zo'n belangrijke rol vervult. Goddet heeft zelfs gedreigd eventueel de Tour alleen met amateurs te gaan rijden, waarbij hij de verwachting heeft uitgesproken, dat de huidige be roepsrenners dan in de rijen der ama teurs zouden terugkeren. Wanneer hij dat zegt lijkt hij een moderne Don Qui- chotte, een ridder, die de realiteit niet meer ziet. Want zelfs wanneer deze opportunis tische gedachte voet aan de grond zou krijgen, dan nog zouden de groot-indus triëlen, die miljoenen uitgeven om door middel van de wielersport reclame te maken, ongetwijfeld de wegen vinden om via die „amateurs" hun gouden greep op de wielrennerij te behouden. Het gebeurt nu al, zij het op beschei den wijze. Vormen de opgesomde motieven al leen de achtergrond van het conflict tussen Tourorganisatie en extra-spor- tieven? Waarschijnlijk heeft de nieuwe structuur in de Tourorganisatie er ook mee te maken. Naar buiten is Jacques Goddet nog steeds de „grote baas". Maar na het overnemen door „Le Pa- risien Libre" van „l'Equipe" deze bladen samen vormden de Tourorgani satie is de werkelijke macht in han den van Felix Levithan gekomen. God- dets naam werd gehandhaafd als uit hangbord van de Tour en daarom is hij ook nog altijd de officiële spreekbuis van het apparaat. Achter de schermen echter heerst Levithan, een man, die in zijn streven naar macht de „muur van de commer cie" op zijn pad heeft gevonden. De laatste jaren immers werd de dienst in de Tour in feite uitgemaakt door de grote stalbazen en daardoor is Levi than hun directe tegenstander. Hoe zal nu de strijd aflopen? De Tour van 1967 zal wel met landenploe gen worden gereden. De aanvankelijke tegenstand van de „geldgevers" is al wat weggeëbd. Hun oorspronkelijke standpunt: „Wij staan geen renners af voor een Tour met landenploegen", is vorige maand tijdens een bijeenkomst in Parijs op de helling gegaan en hun houding zal ongetwijfeld nog toeschie telijker worden, nu de Tourorganisatie heeft verzekerd aan de wensen van een versterkte publiciteit wat dat dan ook mag betekenen tegemoet te wil len komen. Het staat al vrijwel vast, dat de renners per nationale ploeg in gelijke truien zullen rijden... met re clame op de borst. Iedereen zal dan ogenschijnlijk te vreden zijn. Levithan heeft zijn Tour met nationale ploegen en de geldge vers hun reclame. Maar zo eenvoudig ligt de zaak toch niet. Het zou nl. wel eens een Pyrrhus-overwinning voor de Tourorganisatie kunnen worden. Im mers, vrijwel alle grote merkenploegen zullen in volle glorie gaan deelnemen aan hetzij de Ronde van Spanje, hetzij de al jaren op de loer liggende Giro d'Italia, misschien wel aan beide. In dat laatste geval komen in de Tour de France helden aan de start, die al voor het begin vermoeid zijn en dat zal de belangstelling voor de Tour niet ten goede komen. Tekenend voor de hele situatie is voorts de opvallende interesse, die de internationale wielerjournalisten, ter wijl het gevecht om de Tour nog aan de gang is, koesteren voor de Ronde van Italië. Velen, die voorheen de Tour de France als hét hoogtepunt van het seizoen beschouwden, denken er nu sterk over de Giro te gaan verslaan, omdat men verwacht, dat in 1967 daar de grote slag tussen de azen geleverd zal worden. Het zou niet onmogelijk zijn, dat dit een van de factoren wordt, die Levithan en Goddet zij zijn zelf journalist en beseffen heel goed wat publiciteit betekent er toe zullen brengen misschien wat meer concessies te doen dan zij voornemens waren. Zonder de grote internationale publici teit dagelijks werden miljoenen in Frankrijk, maar ook in Italië, Spanje, Zwitserland, Duitsland, België, Luxem burg, Nederland en zelfs in het nog weinig voor andere wielergebeurtenis- sen te schokken Engeland in de ban van de Tour gehouden zou de Ron de van Frankrijk een tweederangs wie- Ierevenement worden en zou Frankrijk een belangrijk stuk propaganda mis sen. Genoeg over de Tour. Uiteindelijk be staat de wielrennerij niet alleen uit dit reuzespektakel. Zeker wat Nederland betreft niet, ook al vormden de suc cessen van de rood-witte garde van Pellenaars in de laatste jaren en niet te vergeten de prachtige tweede plaats van Jan Janssen in 1966 achter Lucien Aimar een goede graadmeter voor de vooraanstaande plaats van ons land op wielergebied. Daarbij kwamen nog de zege van Jo de Roo in 1966 in de „Omloop van het Volk" en de lange reeks van successen van onze ama teurs. Naast de wereldtitel van Dolman, Groen en De Wit waren er individuele overwinningen in de Ronde van Bel gië (Harrie Steevens), de „Circuit des Mines" (Jan van der Horst), de „Ron de van Nemen" (Evert Dolman) de „Twaalf Kantons" (ook Dolman), de „Ronde van Belgisch Limburg" (Wim Dubois), de groene trui en de tweede plaats in de Tour de l'Avenir van Stee vens en de prachtige „doublé" van het tweetal Rini Wagtmans-Fedor den Her tog in de wegwedstrijd van de Voor- Olympische Spelen ln Mexico City. Het is maar een greep, want de ere lijst, van onze amateurs vooral, is vele malen langer. Een goed stuk propagan da voor de wielersport was ook de eer ste zesdaagse na zoveel jaren in Am sterdam, die voor velen de eerste ken nismaking met deze harde sport was, een kennismaking, die wellicht tot een nieuw supporterskorps zal leiden. Vele amateurs hebben inmiddels een profcontact getekend. Onder meer Tie men Groen, Harrie Steevens, Eddy Beu gels, Jan van der Horst, Andree van Middelkoop, Nol Kloosterman, Jan Ha- rings, Gerard Koel, Harm Ottenbros, Gerard Vianen en Jo van Seggelen. Betekent dit nu, dat oranje in het ko mende seizoen bij de liefhebbers een minder voorname rol zal moeten spe len? „Beslist niet", zegt wegcoach Joop Middelink en hij denkt dan on middellijk aan toprenners als Rini Wagtmans, Fedor den Hertog, Peter Tesselaar, Leo Duindam, Johnny Brou wer, Adries van Hest, Willie Geraerds, Pijnen, Joop Zoetemelk, Marcel Pen- nings en Leo van Schalen. „Bovendien zijn er zoveel, die ik nog niet ken. Het wielertalent kan men van de straat op scheppen", aldus Mrddelink. Hij is ervan overtuigd bij de wereld kampioenschappen op de weg grote troeven te hebben. „Als er uit het bui tenland geen al te grote verrassing komt, kunnen we dit jaar de regen boogtruien in de tijdrit over 100 km veroverd". Nederland heeft voor die titelstrijd trouwens nog meer grote troeven. Op de weg bij de amateurs in Wagtmans, Den Hertog en Duindam, wanneer de laatste tenminste niet de door hem begeerde proflicentie krijgt, bij de profs, in Jan Janssen, Gerben Karstens en Harrie Steevens, op de baan in Tiemen Groen (nu in de ach tervolging bij de profs), Piet de Wit (amateurstayers), Gert Bongers (ama teur-achtervolgers), Bram Breur (tijd rit over 1000 m) en het duo Peter Post - Jaap Oudkerk bij de profstay ers. Heel wat interessanter dan de laatste jaren ook kan het nationale wegkam- pioenschap van de profs worden. Het was steeds een aangelegenheid van de „Televizieren" alleen achtereen ti tels voor Jo de Roo (2x) en Gerben Karstens maar nu er drie grote wie- Ierformaties in ons land zijn ontstaan, wordt de strijd weer open. Vast staat, dat 1967 voor de Neder landse wielrennerij een belangrijk jaar kan worden. Een jaar, waarin de dui delijke opmars van onze renners in het internationale wielergebeuren nog meer gestalte kan krijgen. Wat dat betreft vormde Nederland de laatste jaren on der de wielernaties toch al een „wel vaartsstaat". VEENENDAAL Naar nu bekend is geworden heeft Aart Gerritsen, Jaren lang speler In het eerste elftal van v.v. Veenendaal, zich bij DOVO aangemeld als lid. De 20-jarige Aart Gerritsen heeft reeds één keer met DOVO mee- getraind. In de tijd, dat Aart Gerritsen ln Vee nendaal speelde heeft hij zich doen ken nen als een correcte, technische en hard zwoegende half- en voorhoedespe ler. Veenendaal zal het stellig betreuren deze energieke voetballer te zyn kwyt- geraakt, terwijl DOVO zich gelukkig mag prijzen met een veelbelovende, jonge kracht. Aart Gerritsen begon als korfballer bij SKF, stapte na enige tijd over naar de bedrijfsclub Kulan en kwam vervol gens bij de KNVB'er Veenendaal te recht. Twee jaar speelde hij in de jeugd en werd toen vast eerste-elftal- speler. Drie seizoenen heeft hij zijn beste krachten aan het eerste gegeven. Binnenkort zal DOVO met medewer king van Veenendaal het overschrij vingsformulier in orde maken. DOVO nam reeds contact op met de KNVB in Den Haag en er is komen vast te staan, dat Gerritsen pas een jaar na dat hij zijn laatste wedstrijd voor Vee nendaal speelde voor DOVO in compe titiewedstrijden mag uitkomen. In vriendschappelijke wedstrijden mag hij wel voor DOVO uitkomen, mits Veenen daal daar zijn toestemming voor geeft. In Veenendaal circuleren verder nog hardnekkige geruchten dat ook Piet van Soest, eveneens eerste-elftalspeler van Veenendaal, plannen heeft naar DOVO over te gaan. Hij is niet de eni ge van wie dat beweerd wordt. Ook Van Eyk, contractspeler van de tweede- divisieclub Wageningen, schijnt plannen te hebben naar DOVO over te gaan. Het bestuur van DOVO zet achter de ze beweringen echter een groot vraag teken. Bij hem is namelijk niets bekend van de komst van deze spelers. Tennis PERTH Een weinig bekende Aus tralische speler, Gray Penberthy, heeft verrassenderwijze de Amerikaan Jim Osborne dinsdag in de tweede ronde met 6-4, 6-4 verslagen. De Amerikaan Davis Cup-speler Cliff Richey had ook moeite om te winnen van de Westaustralische kampioen Ri chard Coulthard met 6-4, 7-5 Na de wedstrijd zei Richey: „Dat was de zwaarste partij, die ik in drie weken gespeeld heb." Eerder moest de Amerikaanse tennis ster Arthur Ashe zich terugtrekken uit de kampioenschappen tengevolge van 'n verrekte heupspier. Hij zou uitkomen te gen de Australische speler Tony Ham mond. Later zei hij er nog niet zeker van te zijn of hij vandaag het dubbel zal kunnen spelen. In een andere partij won de Ameri kaan Jim McManus van de Australiër Wayne Millen met 6-3, 6-0. De Amerikaanse Nancy Richey ver sloeg de Westaustralische kampioene, Lesley Hunt, met 6-0, 6-4 in een partij van de tweede ronde. De Frangaise Frangoise Durr won van de Australi sche Brenda Wall. KEULEN Klaus Bugdahl en Pa trick Sercu hebben dinsdagavond de vijf tiende zesdaagse van Keulen gewonnen. Het Duits Belgische duo had zyn over winning te danken aan een ruim twintig minuten voor het einde ingezette jacht, die een ronde voorsprong opleverde. Voor Bugdahl was het de twintigste zes daagseoverwinning, Sercu kwam tot nu toe driemaal als winnaar over de eind streep. De grote favoriet, de Duitse wereld kampioen op de weg, Rudi Altig, eindig de met Sigi Renz op de tweede plaats. Peter Post, die vorige maand met Fritz Pfenninger de zesdaagse van Amster dam won, finishte als derde. De uitslag luidt: 1. Bugdahl Sercu (Dld/België) 592 pnt; op een ronde: 2. Altig/Renz (Did.) 637 pnt; 3. Post Pfenninger (Ned.-Zwi.) 576 pnt; 4. Kem- per/Oldenburg (Did.) 308 pnt. op vier ronden; 5. Junkermann/Rudolph (Did.) 366 pnt. De overige koppels hadden ach terstanden, die varieerden van negen tot drieëndertig ronden. In 145 uur werd 2873 km afgelegd. VEENENDAAL Voor vele Veenen- dalers is de voetbalclub Huizen geen onbekende. Vooral de tweede klassers DOVO en GVW hebben meermalen Huizen op bezoek gehad en zijn tevens meermalen op bezoek gegaan in het vissersdorp aan het IJselmeer. In het oude vissersdorp Huizen heerst nu feestvreugde. Het sportieve deel van de bevolking leeft mee met de sport vereniging Huizen, die op 1 januari 1927 onder de naam „Excelsior" het le venslicht aanschouwde. In het begin waren er voor het jongensclubje nogal wat moeilijkheden te overwinnen. Het balletjege'rap begon namelijk op een hobbelig veldje nabij de toenmalige Zuiderzee gelegen. U kent dat wel: een veld zonder doelpalen, met petten of kledingstukken als plaatsvervangers daarvoor. De vrij conservatieve bevol king stond daar weinig sympathiek te genover. Vele jongelui mochten er niet aan meedoen, met als gevolg clande stien verkleden bij anderen. Via de competitie van de Utrechtse Provinciale Voetbalbond, waarin men vele jaren onderdak vond het Hilver- sumse Bloemenkwartier stond Huizen vele malen in de weg kwam men tenslotte toch in de Nederlandse Voet balbond. Toen moest wel de naam ge wijzigd worden en werd het „Huizen". Van dat moment af is het met de club crescendo gegaan. Vooral toen de be kende trainer Evert Sterk de technische leiding kreeg. Van zijn capaciteiten heeft de club zeer veel jaren mogen profiteren. Hij is dan ook niet ten on rechte tot erelid benoemd. Langzamer hand groeide ook de belangstelling voor de wedstryden. Vooral de derby's te gen Zuidvogels, met de supporters in twee kampen, trokken zeer veel toe schouwers. Doch ook tal van andere ontmoetin gen genoten veel belangstelling. Spe ciaal toen de successen groter werden. Vele kampioenschappen in de hoogste afdeling van de zaterdagcompetitie werden behaald. En ook bij de strijd om de hoogste titel: het kampioenschap van Nederland was Huizen vele malen betrokken. Die hoogste eer viel de club zelfs driemaal ten deel! In die dagen was J. van Eysden voorzitter van de club. De huidige praeses, K. Schaap, is de ganse geschiedenis door bestuurs lid en dus ook één der oprichters ge weest. In die dagen waren er ook di verse Huizenspelers, die in aanmerking kwamen voor het vertegenwoordigend Nederlands elftal. En zij droegen het oranjeshirt vaak met succes. Intussen was Huizen ook terecht ge- kom tn op een veel beter terrein, name lijk op het gemeentelijk sportpark „De Wolfskamer". Men wil in dit jubileumjaar trachten de club een kampioenschap te bezor gen. Want na een tijdelijke terugval, mede door een verjonging van de ploeg, doet Huizen nu tweede op de rang- komen op een veel beter terrein, name- kampioenstitel. Dit seizoen wil men te vens komen tot een tribune op het veld. Voorlopig hebben de leden daar voor reeds f 8000,bijeengebracht! Het aantal leden van de club, die thans naast voetbal ook volleybal, korf bal en tafeltennis is gaan beoefenen, nadert reeds de 1000. Zaterdag 7 ja nuari recipieert het bestuur in ,,'t Vis net" in de Ruyterstraat te Huizen. AART GERRITSEN Veenendaal verwisseld voor DOVO HEERENVEEN De ijsclubs en vooral de ijsclubjes worden nog niet verlost van de waardebonnen op de korte baan. Vooral in Friesland bete kent dat een teleurstelling, omdat enke le weken geleden werd besloten op de Friese banen een prijzentotaal tot een maximum van honderd gulden als on kostenvergoeding uit te keren. Dit besluit werd genomen op voorstel van het gewestelijk bestuur, dat daar mede eenheid in de bond op een rede lijke manier wist te redden. De K.N.S.B. deelde echter schriftelijk mee, dat het gewest Friesland in strijd met de reglementen van de internationale schaatsenrijdersbond had gehandeld. Vooral in Friesland en Overyssel be staat er een grote aversie tegen de waardebonnen op de korte baan, die twee jaar geleden met de nieuwe regle menten werden ingevoerd. Op de klei ne rijderijen, die voor verscheidene dorpen nog een hoogtijdag zijn, moeten geregeld vrij nutteloze waardebonnen worden uitgereikt. Een „kleine" rijder, die een- of twee maal per winter een waardebon van bijvoorbeeld een rijksdaalder wint, kan deze bon alleen maar inruilen tegen een gebruiksvoorwerp en niet tegen iets als een pakje sigaretten. De rijderijen, die geen enkele invloed hebben op de topschaatssport, worden onaantrekkelijk voor de rijders die te veel moeite moeten doen hun waarde bon ingeruild te krijgen. Het gewest Friesland, terecht bang dat de korte baan hierdoor zou verdwijnen, meende en meent nog, dat de amateurstatus geen geweld wordt aangedaan door de uitkering van kleine prijzen als onkos tenvergoeding. In Overijssel dreigde ook een afschei ding van de K.N.S.B. In dit gewest wordt nu gewerkt aan een plan om de moeilijkheden op te lossen. De opzet van dit plan, dat weinig levensvatbaar schijnt te zijn, is dat de activiteiten in de bond uit een moeten vallen in zelfstandige secties met het hoofd bestuur van de K.N.S.B. als overkoepe lend orgaan. ROTTERDAM In de competitie wedstrijd Feyenoord - ADO maakt de 23-jarige De Gooyer vanavond zijn de buut in het eerste elftal van Feyenoord als rechtsbuiten. Hij neemt als zodanig de plaats in van de jonge Ruud Geels- „De Gooyer is al jaren bij ons", zegt Feyenoord-manager Brox, „maar voor al dit seizoen heeft hij zulke goede vor deringen gemaakt dat wij meenden hem een kans te moeten geven. Geels is niet direct gepasseerd, maar hij is pas 18 jaar geworden en direct een heel seizoen in het eerste zou wel eens een te zware belasting voor hem kunnen worden. Het is goed hem zo af en toe vrijaf te geven." Doelman Eddy P. Graafland hoopt op een prettige wedstrijd en een mooie overwinning: „Dat zou ik van de jon gens een leuk verjaardagscadeau vin den." Eddy P. Graafland wordt name lijk donderdag 32 jaar. De Nederlandse recordhouder Europa Cup-wedstrijden (met Ajax viermaal en met Feyenoord zestien keer), hoopt zich nog geruime onder de lat bij Feyenoord en het Ne derlands elftal te handhaven: „Ik zal daar alles aan doen." NOGOYA De kleine Japanner Ma- sahiko „Fighting" Harada zegevierde dinsdag, na vijftien spectaculaire ron den, op punten over uitdager Jose Me- del (Mexico) in een gevecht met als inzet de wereldtitel in het bantamge- wicht. Zijn geschonden gezicht, opgezwollen en bloedend uit een wenkbrauwblessure, vertrok tot een grimas toen hij de una nieme beslissing van de juryleden aan hoorde. Het was de derde maal dat hij met succes zijn titel verdedigde sinds hij in mei 1965 aan de inmiddels af scheid nemende Braziliaan Eder Jof- re het wereldkampioenschap ontnam. Overigens verloor Harada eenmaal van Medel in een gevecht, waarbij de titel niet op het spel stond. De 23-jarige wereldkampioen, zes jaar jonger dan zijn tegenstander, gaf door zijn agressieve tactiek Medel geen schijn van kans om een eindstoot te plaatsen. Beide boksers beëindigden het gevecht met wenkbrouwverwondingen. Harada, bevreesd voor de harde pun ches van Medel, stapte meteen dicht tegen het lichaam van de Mexicaan en stootte met halve hoeken Medel uit ba lans. De Mexicaan, geroutineerd, nam de aanval over en trof de Japanner in de zesde ronde met een keiharde recht se, die hem met rubberen knieën op het stoeltje deed belanden. Hoe Medel ook probeerde zijn ge duchte eindstoot te plaatsen, het lukte niet. Harada bleef volharden in snel inkomen en wanneer de situatie gevaar lijk werd, met afklemmen. In de eind fase was Medel te vermoeid en kreeg Harada kansen om punten te scoren, die hem een ruime overwinning ople verden. SAO PAULO Eder Jofre stopt met boksen. Dit deelde zijn vader Aristides „Kid" Jofre, tevens trainer van de ex- wereldkampioen in het bantamgewicht, in Sao Paulo mee*. De carrière van de 30-jarige Braziliaanse bokser begon op 18 november 1960, toen hij in Los An geles de Mexicaan Elroy Sanchez in een titelgevecht in de zesde ronde knock-out sloeg. In zyn loopbaan verdedigde Jof re zijn titel onder meer tegen de Itali aan Piero Rollo, Ramon Arias uit Ve nezuela, de Brit John Caldwell WBA- versie), de Mexicaan Jose Medel en de Colombiaan Bernardo Carabello. In zijn negende titelgevecht tegen de Japanner Masahiki „Fighting" Harada op 18 mei '65 in Nagoya leed hij een verrassende puntennederlaag. Zijn pogingen om de titel terug te winnen bleven vruchteloos. De Braziliaan zal echter voordat hij voorgoed zijn bokshandschoenen op bergt nog tweemaal in de ring verschij nen voor demonstratiegevechten. In to taal kwam Jofre uit in 53 gevechten. Daarvan won hij er 37 door k.o. en 10 op punten, kwam vijfmaal tot een pun- tendeling en verloor 1 partij op punten. Cricket CALCUTTA De cricket-testmatch tussen India en West-lndië in Calcutta, die zondag moest worden gestaakt na een woede-uitbarsting van het publiek, waarbij zich wilde tonelen afspeelden en de tribunes werden verbrand, is dinsdag na een onderbreking van twee dagen hervat. Het stadion met een capaciteit van 57.000 plaatsen was tot de laatste plaats bezet. De Westindiërs hervatten in een „serene" rust het batten in de eerste innings, terwijl hun supporters op de dakloze tribunes zaten, die zon- dag een prooi van de vlammen waren geworden. Er was geen spoor van een herhaling van de redeloze uitbarsting van Nieuwjaarsdag te bespeuren, toen oproermakers en politie elkaar te lijf gingen, terwijl de grond met brandende stukken hout bezaaid lag. Honderden liepen toen meer of minder ernstige verwondingen op. n DEN HAAG Het Internationale tennistoernooi te Wimbledon zal dit jaar worden gehouden van 26 juni tot en met 8 juli. Ook de data van de twee andere grote internationale tennistoer nooien in Europa zijn vastgesteld. Zo wordt de strijd om de internatio nale tennistitels van Frankrijk te Pa rijs gehouden van 22 mei tot en met 4 juni en het toernooi om de internatio nale titels van Italië van 8 tot en met 17 mei te Rome. Het jaarlijkse toernooi om de inter nationale kampioenschappen van Ne derland staat nog wat op losse schroe ven. De buitenlandse topspelers amateurs vragen dermate hoge ver goedingen, dat de organisatoren nog niet tot een besluit zijn gekomen. PORT ELIZABETH Trudy Groen man en Elly Krocké, die een trip door Zuid-Afrika maken, hebben dinsdag in Port Elizabeth de derde ronde van de tenniskampioenschappen van de ooste lijke provincies bereikt. Trudy Groenman won in twee set» (6-2, 7-5) van de Britse Mc Alpine ter wijl Elly Krocké met 6-0, 6-2 de baa» bleef over de Australische Pat McLean. DEN HAAG Wanneer Rudi Altig eenmaal de fiets aan de kant zet kan hij op Sardinië op eigen grond en eigen strand gaan uitrusten. Dezelfde rijke Antwerpenaar, die Rik van Steenbergen bij diens afscheid in het Brusselse sport paleis tot grondbezitter op Sardinië maakte, heeft nu ook Rudi Altig met een dergeiyk geschenk bedacht. Rik en Rudi kunnen dus in de toekomst bij el kaar gaan buurten en over ,toen' praten LONDEN De Britse Ford heeft zijn eerste nieuwe model van het jaar onthuld, een twee-liter-model van de Corsair, de 2000e. Deze wagen met een top van 160 km per uur richt zich op dè middengroepen en komt in de plaats van de groottoerisme-versie van de vo rige serie. De prijs op de Britse markt wordt iets meer dan f 10.000 met inbe grip van de weeldebelasting van 25 procent. De fabriek zegt dat de 2000e betere prestaties levert en luxueuzer is uitge rust met onder meer slaapstoelen, inge bouwde radio en betere bekleding. De wegligging is verbeterd, aldus Ford, door het monteren van radiaalbanden op een iets breder formaat wielen. De ze ontwikkeling is gebaseerd op erva ringen in rally's. De v-4 motor levert 102 rem-pk. De wagen accelereert in 12,5 seconde van 0 tot 96 km per uur, aldus de fabriek. TURIJN Fiat, de grootste automo bielfabriek in Italië, heeft gemeld in 1966 1.178.000 auto's te hebben geprodu ceerd. De verkoopwaarde beliep vorig jaar 1.672.000.000 dollar. In de bekendmaking voor aandeelhou ders meldde Fiat dat zowel de produk- tie als de verkopen een stijging hebben vertoond van zestien procent vergele ken met 1965. In dat jaar maakte Fiat 1.013.588 wa gens. Daarvan werden 299.710 uitge voerd en de verkoopwaarde beliep in 1965 in totaal 1.528.000.000 dollar. In 1966 zijn er 360000 wagens uitgevoerd. Bij de Fiat-fabrieken werkten eind 1966 134.500 mensen. Eind 1965 waren dat er 123.000. l

De Vallei | 1967 | | pagina 9