Veenendaals dagblad Kans op spoedig einde van conflict artsen-fondsen Mao neemt wraak voor afzetting in 1958 Buiten Urenlang gesprek van artsen en ministers Johnson vraagt meer geld voor oorlog Hoger nieuwsbladtarief met twee maanden uitgesteld Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Het blijft koud MISSCHIEN VANAVOND REEDS OPLOSSING? Aardbeving in Mongolië Minister De Quay deed Kamer concessie Arrestaties in zaak-Khider Volgens Japans blad Kaart Reorganisatie van Belgische defensie Dodelijk ongeluk door gladheid PENSIOENREGELING Menutip van onze chef-kok California groentesoep uit blik Britse treiler door Denen beschoten Lichte aardbeving in Wiesbaden A Men zie verder elders in dit nummer. Man door vallend heiblok gedood Faalde Haarlem.se NS-dienst weer Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm 3757 en 3955 (red.) Giro 132160T -n: Boekhandel C. Waiboe bureau J. Baars OE VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926 Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di. do en za 1-10 woorden 1.50. ieder woord meer 15 cent DONDERDAG 5 JANUARI I967 4le JAARGANG TOKIO Volgens een nieuwsblad van de Rode Garde zou Mao Tse-Toeng in 1958 gedwongen zijn als president van China af te treden en is hij sinds dien verwikkeld in een verbeten strijd om zijn verloren macht terug te win nen. Deze verbazingwekkende onthulling, die indien juist een geheel nieuw licht zou werpen op China's geschiede nis van de laatste acht jaar, stond af gedrukt in een nieuwsblad, dat in Pe king is aangeplakt, zo meldt de corres pondent van het Japanse dagblad Mainichi Sjimboen uit Peking. Volgens het nieuwsblad zou Mao in 1958 op de plenaire zitting van het cen trale comité der partij zijn afgezet. Hij werd toen behandeld „als een over leden ouder" dat is met eerbied, maar ontdaan van alle gezag. „Ik was buitengewoon ontevreden over het besluit, maar ik kon er niets aan doen", zo zou Mao in oktober op een vergadering van het centrale co mité hebben verklaard. Hoewel het nieuwsblad zulks niet ronduit schreef, blijkt thans dat Mao het verloren heeft van Lioe Sjao-Tsji, die hem als president is opgevolgd, in een debat over de grote sprong voor waarts van die periode .Lioe heeft ver klaard tegen dit project van Mao ge weest te zijn. Lioe moet in 1958 onder de toenemen de druk van de thans dominerende Mao-vleugel in de partij, een meerder heid van het toenmalige comité voor zijn denkwijze hebben gewonnen. Zijn zege betekende, dat het economische beleid aan Lioe werd overgedragen. T"yer gelegenheid van het 60e levens- jaar der Vereeniging van Natuur monumenten ontvingen alle leden een jubileumverrassing in de vorm van een bijzonder fraaie kaart in kleuren van het Nationaal Park Veluwezoom, die in samenwerking met de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. verscheen. Dit uit haar eerste aktiviteiten reeds in 1910 aangekochte gebied vormt de grootste bezitting van Natuurmonu menten. Het begon met het landgoed Hagenau en ik weet nog heel goed, hoe bang de goede vrienden van het Veluwelandschap waren, dat dit prachtige bos eens tot het wild park der prinsen van Oranje behorend onder de bijl van de houthakker zou vallen. Het scheelde niet veel, of „eenige kwaadwillige Menschen, geen gevoel voor zooveel fraaiheden heb bende, hadden hunne schendzieke handen aan dezelve geslagen" zoals in 1717 door ds. Martinet van een andere bezienswaardigheid in deze omgeving schreef. Maar gelukkig werd het behouden en tot 1938 voortdurend uitgebreid. Thans beslaat dit natuur lijke gebied, dat zich van Velp tot Dieren en Laag-Soeren over ruim 4500 hectaren uitstrekt een groots land schap van wisselend karakter. Het is te groot, om er in het wilde weg te gaan dwalen hoe aantrekkelijk ook voor de echte struiners en daarom komt deze duidelijke uitgave met haar ruime omschrijving op de achterkant, als een nuttig hulpmiddel voor velen, bij hun plannen mooi van pas. 5 januari '67 A. B. WIGMAN tij deze functie bekleedt hij thans nog een machtige, zij het tijdelijk naar de achtergrond geschoven figuur. Destijds heeft het centrale comité be- Mao bleef als voorzitter van de par- kendgemaakt, dat Mao was afgetreden om hem meer tijd te geven voor de behandeling van partijzaken. Hoewel Mao verloor, behield hij een aantal trouwe volgelingen Lin-Piao, Tsjen Po-Ta en Kang-Sjeng, die sinds dien beloond zijn met zeer invloedrijke posities in de gereorganiseerde partij. Premier Tsjoe En-Lai, een man, die bekend is om zijn aanpassingsvermo gen, behoort tot de mannen van de oude garde die alles overleefd heeft. Volgens Mainichi moeten Lioe en se cretaris-generaal Teng Hsiao-Ping op een reeks vergaderingen, die 20 oktober begonnen en die een week duurden, zelfkritiek geleverd hebben. Dit wordt vermeld in de aangeplakte nieuwsbla den. Mao en zijn mannen moeten het paar in feite de rug toegedraaid heb ben. BRUSSEL De Belgische regering zal de generale staf opdragen een vijf jarenplan voor reorganisatie van de Belgische strijdkrachten te ontwerpen - t.w. voor de periode 1968-72. Dit heeft de minister van de Defensie, Poswick, meegedeeld In de gemengde militaire commissie waarin politici en militaire deskundigen zitting hebben. Minister Poswick heeft de vorige maand op de NAVO-conferentie in Pa rijs de Atlantische bondgenoten offi cieel reeds op de hoogte gebracht van het Belgische voornemen de defensie inspanning beter aan te passen aan de beschikbare financiële middelen. Leden van de commissie verklaarden, dat blij kens de regeringsverklaring hierbij ge dacht wordt aan een zeker percentage van de begroting voor 1967, op basis van het nationale inkomen, dat jaar lijks met 4 procent zal worden ver hoogd. LAREN Woensdagavond omstreeks lialf acht is op de Hilversumseweg te Laren een personenauto, bestuurd door de 37-jarige mevrouw S. Vleugels-de Bruyn uit Utrecht, tijdens een hevige sneeuwhui tegen een slippende auto ge reden, die zich dwars op de rijbaan be vond. Bij de botsing werd haar naast haar zittende moeder, de 65-jarige me vrouw J. de Bruyn-Dekker uit Schie dam, zwaar gewond. De vrouw overleed in het Diaconessenhuis te Hilversum. Mevrouw Vleugels kreeg snijwonden aan het gelaat. De bestuurder van de slippende auto, de 44-jarige F. Ouden dal uit Huizen, bleef ongedeerd. A Woensdagmiddag is de elfjarige F. de Vries uit Schoonebeek bij het oversteken van de Nieuw-Amsterdamse- weg in haar woonplaats, door een auto aangereden. Tijdens het transport naar het ziekenhuis is zij aan haar verwon dingen overleden. A De identiteit van de vrouw, die dins dag j.l. als gevolg van een ongeluk op de Loosduinsekade in Den Haag om het leven kwam, is vastgesteld. Het was de 72-jarige weduwe A. van Gelder- Groen uit de Fahrenheitstraat. A In de Ursulakliniek te Wassenaar is overleden de 18-jarige J. A. L. M. Moonen uit Delft. De jongeman was 5 november ernstig gewond geraakt, toen hij op de Vrijenbanselaan in Delft met zijn fiets tegen een rijdende tram reed. Zijn toestand was toen zo ernstig dat hij onmiddellijk naar Wassenaar moest worden overgebracht. (Van onze Haagse redactie) In het Stedelijk Museum te Amsterdam hebben burgemeester en mevrouw Van Hall woensdagavond de gebruikelijke nieuwjaarsreceptie gehouden. Enkele figuren uit het provotariaat en wat er zich omheen heeft gegroepeerd, met name het comité ter bevordering van het aftreden van burgemeester Van Hall waren onder de aanwezigen. Hun pogingen tot enigerlei manifestatie te komen, werden echter in de kiem gesmoord. Op de foto zien we het eerste echtpaar van de hoofdstad goede wensen voor 1967 in ontvangst nemen; rechts het provo-raadslid DEN HAAG De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat zeer binnenkort het 'c tsenconflict lot het verleden behoort. Een en ander is onder meer af- hankv lijk van de besluiten, die op de gisteravond gehouden vergadering van de Landelijke Huisartsen Vereniging zijn genomen. Op deze vergadering schijnt ook het hoofdbestuur van de Maatschappij ter bevordering der Genees kunst tegenwoordig te zijn geweest. Gistermorgen om half twaalf werd een delegatie van de Landelijke Huisartsen Vereniging bij minister Bakker van Economische Zaken ontboden. De delegatie zou op deze bijeenkomst te horen hebben gekregen, dat de regering een prijzenbeschikking overwoog. Daarbij zou de gedachte uitgaan naar een maximum van zes gulden voor geneeskun dige hulp bij de artsen thuis en tien gulden voor een visite bij de patiënt thuis. Van de zijde van de artsen zou tegen deze eventuele prijzenbeschikking ernstig bezwaar zijn gemaakt, omdat zulks voor het artsenberoep onverteer baar zou zijn. tater op de dag, zo vernemen wij verder, waren ook de ministers Veld kamp en Zijlstra bij het gesprek te genwoordig, dat in totaal vijf uur duur de. Ter voorkoming van de prijzenbe schikking, zou de delegatie zich daarop genegen hebben verklaard aan de voor stellen van de regering tegemoet te komen. Gezien de korte tijd, die de delegatie ter beschikking staat om ruggespraak te houden met de leden, werd de rege ring om een uitweg gevraagd. De re gering van haar kant zou zich vervol gens bereid hebben verklaard tot een wat mildere redactie van de voorwaar den met betrekking tot de etappege- wijze verhogingen. Men dacht er over het reeds eerder vastgestelde recht van de artsen op 'n uitkering van 51 pet. gedurende drie jaar uitdrukkelijk 'te erkennen. De artsen zouden van hun eisen moeten afzien, wanneer er sprake zou zijn van een economische calamiteit. Voorts zou de minister bereid zijn de pensioenregeling drie maanden eerder in werking te laten treden dan aanvan kelijk in de bedoeling lag. Vanmorgen voerde een delegatie van het centraal bestuur van de Landelijke Huisartsen Vereniging een bespreking met minister-president Zijlstra en mi nister Veldkamp ter nadere bepaling van de garanties, dat de huisartsenho- ADVERTENT1E zuurkool met puree en gehakt tweekleurenvla SOEP VAN ONZE CHEF-KOK met vlaggetjes voor gratis cadeaus I noraria de komende drie jaar inder daad met 51 procent zullen worden verhoogd. Het tot nu toe ontbreken van die garanties deed de L.H.V. besluiten het voorstel-Veldkamp, geënt op het rapport-Van der Ven, niet te aanvaar den. Tevens, zo vernemen wij van de woordvoerder van de L.H.V., bespro ken worden hoe door een kleine modu latie van de Burgerpensioenwet een collectieve pensioenregeling voor de artsen kan worden verkregen. De woordvoerder van' de L.H.V. zei vanmorgen te verwachten, dat het cen traal bestuur, nu dr. Veldkamp de aan de 51 procent verhoging verbonden clausule „mits de sociaal-economische situatie dit toelaat" wil veranderen in „mits er zich op sociaal-economisch terrein geen calamiteiten voordoen", het voorstel-Veldkamp alsnog zal aan vaarden. In dat geval zal de algemene leden vergadering van de L.H.V vanavond bijeen worden geroepen. jWrwacht wordt, dat de ledenvergadering met 't centraal bestuur mee zal gaan. In dat geval is de breuk met de ziekenfond sen geheeld en loopt het abonnemen tensysteem geen gevaar. De fondspa tiënten zullen dsn niets hoeven bij te betalen. KOPENHAGEN Een Deens pa trouillevaartuig heeft tijdens een achter volging de top weggeschoten van de mast van een Britse treiler, die deson danks toch wist te ontkomen. De Engel sen waren betrapt toen zij binnen de viermijlszbne van de Faroër-eilanden visten. Aanvankelijk draaiden ze na waarschuwingsschoten bij, maar toen de Denen een boot uitzetten met een enterploeg, gingen ze er vandoor. WIESBADEN In Wiesbaden zijn drie aardbevingen waargenomen. De schokken waren volgens de plaatselijke geoloog prof. Michels „een lichte aard beving". Zij duurden 20 seconden en hadden een kracht van vier graden op de Mercalli-Cancanni-Siebergschaal, zo zei hij. Volgens de politie is er geen melding gemaakt van schade. MOSKOU Een krachtige aardbe ving heeft vandaag Midden-Mongolië getroffen. In de grond ontstonden klei ne scheuren, maar er zijn geen slacht offers gevallen, zo meldt het Mongool se, persbureau uit Oelan Bator. Tass weet nog niets van eventuele schade. Het epicentrum moet zich be vinden bij de Hangaynbergen in het westelijke deel van Midden-Mongolië, een dun bevolkt gebied met veeboerde rijen. Dit gebied werd in 1957 getroffen door een van de zwaarste aardbevin gen in de moderne geschiedenis. Het aantal doden was toen volgens een of ficiële opgave 1200. De regering heeft woensdagavond in het gemeentelijk museum „De Lakenhal" te Leiden een diner aangeboden aan prinses Margriet en mr. Pieter van Vollen- hoven, ter gelegenheid van hun a.s. huwelijk. Aan het diner zaten aan de voltallige koninklijke familie en alle ministers, behalve minister Veldkamp. wiens echtgenote plotseling in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Voorts waren aanwezig de staatssecretarissen, de gevolmachtigd ministers, ministers-presidenten en voorzitters van de Staten van Suriname en de Neder- landse Antillen, de voorzitters van de Kamers van de Staten-G ener aal en autoriteiten van provinciale en gemeentelijke overheden, evenals van de Leidse Universiteit. Bovendien waren enkele zeer goede relaties van het bruidspaar aanwezig. Tijdens het diner heeft de minister-president, prof. dr. J. Zijlstra, het bruidspaar namens de regering een huwelijksgeschenk aangeboden, bestaande uit een antieke mahoniehouten Hollandse barometer met thermometer ver- vaardigd in Amsterdam in de tweede helft van de achttiende eeuw. Op de bovenste foto zien we het stralende bruidspaar, nadat de gasten zich aan tafel hadden gezet; links koningin Juliana en de minister-president, naast de bruidegom mevrouw Zijlstra. Evenals bij de festiviteiten ter gelegen- heid van het huwelijk van haar zuster Beatrix, was prinses Irene weer een bijzonder elegante verschijning. Haar aanwezigheid aan het diner, in gezelschap van minister Luns, leverder de fotograaf een charmant plaatje op (foto onder). WASHINGTON. President John son zal waarschijnlijk deze maand het Congres om een extra bedrag van twaalf tot vijftien miljard dollar vra gen. voor de financiering van de oorlog in Viëtnam gedurende de rest van het lopende belastingjaar, zo meent men in kringen rond de senaat. Vorig jaar vroeg de president omstreeks dezelfde tijd ook een aanvullend bedrag, van dertien miljard dollar, dat vlot werd verstrekt. Deze cijfers wijzen erop dat de senatoren John Stennis en Richard Russell gelijk hadden toen ze kort ge leden zeiden dat het conflict in Viët nam de V.S. meer dan twee miljard dollar per maand kost. Aan het begin van het belastingjaar was al tien mil jard voor de strijd daar uitgetrokken. Engeland heeft woensdagavond nog een beroep gedaan op allen die invloed hebben in Hanoi, die aan te wenden om Noord-Viëtnam tot andere gedach ten te brengen en in te laten stemmen met besprekingen over beëindiging van het Vietnamese conflict. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen deelde mee dat de Britse regering te leurgesteld was door de Noordviëtna- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Quay (Verkeer en Water staat) heeft zich gisteren in de Tweede Kamer bereid ver klaard het hogere P.T.T.-tarief voor dag-, week- en nieuws bladen met twee maanden uit te stellen tot 1 april 1967. Voor de verhoging van de andere posttarleven wil h(j als ingangsdatum 1 februari handhaven. De Kamer zou van daag beslissen over een motie van de anti-revolutionair mr. Aantjes, waarin wordt gevraagd het nieuwsbladtarief in het geheel niet te verhogen. De C-H.-af ge vaardigde Tolman diende een motie in om de verhoging van alle posttarleven op te schorten. Ook hierover zou vandaag beslist worden. Het lot van de motie-Aantjes hangt af van de K.V.P.- fractie. Haar woordvoerder, de heer Assmann, had het standpunt van zijn fractie afhankelijk gesteld van het ant woord van minister De Quay op twee vragen. Hij kreeg een bevestigend antwoord op zijn vraag of de minister be reid was het hogere nieuwsbladtarief uit te stellen tot 1 april. Dit kost de schatkist 1,2 miljoen gulden. De minister keek echter „zwaar" aan tegen het verzoek het nieuwsbladtarief niet verder te verhogen dan het per centage waarmee de andere posttarieven omhoog gaan. Dit zou betekenen, dat het tarief niet 50 procent, maar 13,14 procent zou stijgen. De beide moties werden ingediend, nadat de heer De Quay voet by stuk had gehouden tegenover de aanval, die de Ka mer op de hogere poettarieven had gedaan. Zijn verdedi ging had niemand tevreden gesteld. mese afwijzing van een oproep van mi nister George Brown tot vredesover leg. De regering van Zuid-Viëtnam heeft meegedeeld, dat bij het begin van het nieuwe maanjaar in februari een aan tal Noordviëtnamese gevangenen zal worden vrijgelaten. Het juiste aantal is nog niet meegedeeld. Twee Amerikaanse burgers en een Philippino die door de Viët-Cong ge vangen werden genomen, werden woensdag door de Vietnamese militie gevonden, nadat zij vrijgelaten waren door de communisten, aldus delen Amerikaanse autoriteiten mee. Een van de vrijgelatenen was een vrouw. Zij werden door een patrouille ge vonden nabij Xoean Loc, 65 km ten noordoosten van Saigon. De vrouw was mevr. Ophelia Gaza, echtgenote van een Amerikaanse lucht vaartemployé. Mevr. Gaza en haar man werden 24 juni door de Viët-Cong ge vangen genomen. Gaza stierf 30 decem ber in gevangenschap. Premier Pham Van Dong van Noord- Viëtnam heeft Harrison Salisbury, assis tent-hoofdredacteur van de New York Times, gezegd, dat onderhandelingen over beëindiging van de oorlog in Viët nam pas kunnen beginnen, wanneer Washington z(jn militaire inspanningen staakt. Zodra dit gebeurt „zullen wty in wederzijds respect elke kwestie rege len", aldus de Noordviëtnamese rege ringsleider, met wie de al enige tijd in Noord-Viëtnam vertoevende Salisbu ry een gesprek van vier uur had. „De partij die de eerste stappen moet doen is Washington. Daarover be staat bij ons geen twijfel. Wij kunnen de loop van de geschiedenis niet versnel len. Komt het niet vandaag, dan komt het morgen. Haast heeft geen zin. Zou den we haast tonen, dan wordt de zaak verkeerd aangepakt en zullen we weer moeten wachten. Het beste is dus, de toestand te laten rijpen. Wij zijn voorbe reid op een lange oorlog". LONDEN De Britse luchtmaar- schalk Sir Augustus Walker is benoemd tot plaatsvervangend opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten met spe ciale verantwoordelijkheid voor Mid den-Europa. Hij zal in maart lucht- maarschalk Sir Edmund Hudleston op volgen, aldus een bekendmaking van 't Britse ministerie van Defenaia. MADRID De Spaanse politie wilde vandaag niet officieel de berichten be vestigen, dat twee verdachten zijn aan gehouden in de moord op de Algerijnse politicus Mohamed Khider. Volgens een bericht bevonden de twee, die vastgehouden worden, zich on der een aantal personen die opgepikt werden voor ondervraging nadat Khider dinsdagavond was neergeschoten in bij zijn van zijn vrouw vlak voor hun huis in de universiteitswijk van Madrid. Het invloedrijke dagblad ABC schreef dat „een van de verdachten een man was van 1.70 meter en geboortig uit een Centraal-Europees land". Centraal Europees wordt in Spanje gebruikt voor Franrijk. Duitsland en Oostenrijk en voor de landen achter het ijzeren gor dijn. Eerder had de politie op een gebouw in aanbouw dicht bij de plaats van de moord een Duitse P.38-9 mm revolver gevonden en een paar zwarte zijden handschoenen. Dé handschoenen wer den gebruikt, aldus de politie om vin gerafdrukken op het wapen te vermij den. SLUISKIL Woensdagmiddag is de 46-jarige J. de Feijter, afkomstig uit Sluiskil, op slag gedood, toen hij een 1000 kilo wegend heiblok op het lichaam kreeg. Tijdens heistellingswerkzaamhe den aan het Kanaal Terneuzen-Gent was door onverklaarbare oorzaak het heiblok van de drijvende heistelling naar beneden gestort. De bedieningsman poogde nog tever geefs door remmen een ongeluk te voorkomen. Een collega van het slacht offer, die naast hem stond, kon door wegspringen aan het gevaar ontsnap pen. De heer De Feijter was gehuwd en vader van drie kinderen. A Bij werkzaamheden met een hijsin stallatie op een bouwwerk aan de Spiegelgracht in Amsterdam is woens dagochtend de aan de kabel hangende bak naar beneden gevallen. De 29-jari- ge mej. G. C. E. Meijerink uit de hoofdstad, die juist passeerde, kreeg de 50 kilo zware bak op het hoofd en moest met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis worden overgebracht. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid de heer Lank horst (P.S.P.) heeft de mi nister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk gevraagd of het juist Is, dat het spoorwegongeluk van S januari te Amsterdam-Sloterdijk te wijten is aan het feit, dat de bestuurder van de aan rijdende trein in Haarlem niet is ge waarschuwd voor een obstakel op de rails naby Sloterdijk. Betekent dit, zo vraagt de heer Lank- horst, een herhaling van een verzuim, dat ook mede de oorzaak was van een eerder ongeluk vorig jaar nabij Half weg? Ook wil hij weten welke maat regelen overwogen worden om het waarschuwingssysteem by hele of ge- deelteiyke blokkering van de rails te verbeteren. (Van onze weerkundige medewerker De temperatuur is vannacht in Gelderland tot -2 graden gedaald, in Friesland tot -4 en in Groningen tot -5. De lage temperaturen kwamen tot stand door sterke uitstraling bij op geklaarde lucht boven een sneeuw- laagje van een tot twee centimeter. De luchtdrukverdeling is nog steeds niet karakteristiek voor een „klassieke" winter met oosteiyke winden, maar wel zal het koude weer voortduren en is naderhand enige verscherping van de koude niet uitgesloten. Er stroomt nu nameiyk wat koudere lucht uit Zuid-Scandina- vië met noordeiyke tot noordooste- ïyke winden ln de richting van Nrd.- Duitsland en Nederland, tussen een zwak hogedrukgebied boven Noord- Scandinavië en 'n depressie in West- Rusland. De kans op hagel- en sneeuwbuien is nu veel kleiner geworden: een en kele verspreide bui blijft echter mo gelijk. In Denemarken wordt voor de komende nacht strenge vorst voor speld; vanmorgen vroeg vroor het er plaatseiyk negen graden.

De Vallei | 1967 | | pagina 1