Vrijheid groter dan men zich voorstelt Kongo zoekt afnemers voor eigen koper Gestolen schilderijen teruggevonden Nenni: „bezwaren van De Gaulle negeren" Sovjet-beschrijving van oorlog vaak te subjectief Oogkleppen Moskou bezorgd over S o v j e t-schr ij ver s Eigen Don Camillo en Peppo ne Over de Vakantie achter het IJzeren Gordijn (slot) Sovjet-held was oplichter Adenauer 91 Felle kritiek in de Pravda Uitgekomen boeken MOOI ANGST KRANTEN KERK Brandende gasauto stremde verkeer Licht beschadigd in park en huis V.S.-raket ging aan de haal Incassochèques goed voor duizend gulden 65 ontslagen bij N.V. „Hattem" Werkgroep vaargeul voor Europoort Vice-premier van Z.-Slavië omgekomen DONDERDAG 5 JANUARI 1967 Hoe is het met de Poolse democratie gesteld? Vast staat, dat zij aanzienlijk vrijer is dan men zich in het Westen vaak voorstelt. De Polen voelen zich beslist niet minder vrij dan de Westerlingen. „Jullie begrip van vrijheid is anders. Bij jullie is de vrijheid primair, vooral de economische vrijheid. Bij ons staat de sociale gerechtigheid voorop", zei een Poolse hoogleraar, die geen communist is en evenals ruim 90 procent van zijn landgenoten belijdend katholiek is en toch loyaal staat tegenover het regime-Gomoelka. Sinds 1956, na de bloedige opstand in Poznan, die een einde maakte aan de Russische onderwerping en Gomoelka na negen jaar weer aan de macht bracht, is er in Polen veel ten goede veranderd. Het welvaartspeil is snel ver hoogd, waardoor de aanvankelijk vijandige houding ten aanzien van het re gime snel is afgenomen. Het systeem is liberaler geworden. Vergeleken met yoor de oorlog, voelen de Polen zich zelfs als in een paradijs KARDINAAL WYSZINSKY Ja, maar „De woningnood is vrijwel opgeheven en dat hebben jullie met je economi sche vrijheid nog niet bereikt", zei met een zekere trots een oud-strijder, die in de oorlog in het geallieerde leger vocht. „Wij hebben onze eigen katho lieke kranten, er is een vergaande vorm van vrije meningsuiting en op straat en in ons werk kunnen we vrij onze gang gaan. Er is geen „grote broer" meer. De Poolse politiek wordt niet meer in Moskou, maar in Warschau uitgemaakt", zo vatte deze Pool zijn indrukken over tien jaar Gomoelka-be- wind samen. Evenals al zijn landgenoten was hij trots op het feit, dat zijn land zonder enige steun de zware oorlogswonden heeft hersteld. Geen volk ter wereld be taalde zo'n zware tol voor zijn vrijheid als juist het Poolse: 220 slachtoffers per 100.000 inwoners. Warschau werd voor 80 procent verwoest, 60 procent van de industrie werd vernietigd, 20 procent van de bevolking van de Pool se hoofdstad werd door de Duitsers af geslacht. De 300 fusilladeplaatsen in Warschau en met name in het getto, waar 350.000 Joden werden vermoord, herinneren daaraan nog. Maar op de puinhopen herbouwden de Polen hun hoofdstad in oude luister. De binnenstad is tot in de kleinste details zelfs een getrouwe kopie geworden van het vooroorlogse Warschau. Alleen de Joodse invloed is niet meer merkbaar. Er wonen nog 8000 Joden in Warschau. Ze beschikken over twee synagogen. Merkwaardig is, dat ook nu nog bepaal de Polen niet vrij zijn van hinderlijke anti-semietische trekjes. Rondom de oude binnenstad zijn tien tallen wolkenkrabbers gebouwd en het straatbeeld is met lichtreclames, aan trekkelijke etalages en goed geklede Po len (met name de vrouwen) bijna Wes ters. Wat ontbreekt is het drukke stads verkeer. In het oude stadsdeel is het provo-ide aal („geen auto's in de binnenstad") welhaast verwezenlijkt. De Stalinistische pompeuze architectuur kreeg in de Pool se hoofdstad geen kans, waardoor War schau mooi is gebleven. Het foei-lelijke cultuurpaleis midden in de stad (235 meter hoog, ruim 5000 vertrekken, con certzalen en muzea) is de enige uitzon dering. Het is een „geschenk" van Rus land en een typisch voorbeeld van Sta linistische architectuur. „Wie wil zien hoe mooi Warschau is, moet op de to ren van het cultuurpaleis gaan staan", raden de Polen aan. „Dan zie je dat gebouw niet...." Uit hun oordeel over het cultuurpaleis blijkt een zekere terughoudendheid van de Polen ten aanzien van de Russen. Ze maken er trouwens «cht geen ge heim van:„De Russen zijn beslist niet onze vrienden". Ze zijn het akkoordje tussen Stalin en Hitier nog niet ver geten. „Beschouw ze als onze bondge noten, want van twee kwaden moet je altijd het beste kiezen", zei een com munist. De Polen beschouwen de Duitsers als hun aartsvijanden, de Oostduitsers in cluis. Niets meer wordt gevreesd dan een Duits revanchisme. „Wij hebben in onze geschiedenis onze vijanden leren kennen", aldus vele Polen. Oostduitse toeristen komen er vrij veel in Polen, maar ze worden alom behandeld als on gewenste vreemdelingen. Wie Duits spreekt, loopt het risico als zodanig te worden behandeld. Dat betekent in Po len vaak, dat het brood is uitverkocht, dat de weg wordt gewezen naar het graf van de onbekende soldaat, alle ho telkamers vol zijn of dat de taxichauf feur juist op weg is om een ander vrachtje op te halen.... Angst hebben de Polen ook voor de Peking-Chinezen. Als het er op aan komt vrezen ze communistisch China meer dan de NAVO, want in het com munistisch zelfstandige Polen wint de gedachte steeds meer veld, dat de vre de tot nu toe is gehandhaafd dank zij het militair evenwicht tussen Oost en West. Daarover wordt uiteraard genu anceerd gedacht, want twee Polen zijn ln staat drie meningen te lanceren. Ze polemiseren druk over de politiek, ma ken mopjes over de communistische bu reaucratie („vergeet als je doodgaat de zeven formulieren niet in te vullen") en grappen over de nog steeds niet af gebakende Poolse grens („weet je dat Peking-China de Oder-Neisse-lijn als Chinese grens heeft erkend?"). Werkgelegenheid is er voldoende in Polen. De meeste gehuwde vrouwen helpen op voet van gelijkheid een hand je mee om aldus het gezin wat meer financiële armslag te geven. De Polen beseffen dat er meer moet worden ge mechaniseerd en geïndustrialiseerd, want de industrie is nog te ambachte lijk en het produkt daardoor te duur. Er wordt nu hard gewerkt aan een plan om de landbouw te mechaniseren. Alle Polen betalen daaraan hard mee door opcenten op agrarische produkten om de agrarische gemeenschappen van tractoren, dorsmachines e.d. te kunnen voorzien. Als een heel belangrijke aan winst wordt beschouwd de nieuwe Fiat- fabriek, die in Warschau bij de Warscha- wa-autofabriek wordt gebouwd en waar in na 1968 werk is voor 10.000 arbei ders. Ze gaan dan 200 auto's per dag produceren en na 1970 zelfs 600 auto's per dag. De Polen zijn in alle opzichten sinds 1956 hun eigen weg gegaan, waardoor zij zich thans een zekere luxe kunnen veroorloven. Ook in andere opzichten verschillen ze veel van hun bondgeno ten. Er is reclame op de radio, de win kels bieden een ruim assortiment, de Polen zijn verzot op beatmuziek en Wes terse films, de abstracte kunst en de experimentele muziek worden geduld. Op straat en in fabrieken ontbreken de spandoeken en slogans die de zegenin gen van de communistische beginselen aan de man brengen, de radio verzorgt dagelijks Engelse en Franse taallessen, er is een meerpartijenstelsel (22 commu nisten tegenover 218 afgevaardigden van andere partijen, o.w. als vaste for mule 13 katholieken) en de goed gekle de en gekapte vrouwen zouden in het Westen beslist niet opvallen. Opvallend in Polen is voorts de rijke sortering kranten en tijdschriften uit het Westen. De actualiteit laat evenwel meestal te wensen over. De New York Times of Le Monde van vier dagen ge leden liggen er naast l'Humanité van gisteren In één opzicht verschillen de Polen be slist niet van hun Russische partijgeno ten: de planmatigheid en de bureaucra tische nauwgezetheid. Dat het systeem daarbij wel eens kan falen, heeft men bij de universiteiten ervaren. Polen telt WLAD1SLAF GOMOELKA Nee, toch vele universiteiten, waarvan die in Kra- kau (de oudste van Europa) met 40.000 studenten en Warschau (18.000) de groot ste zijn. Voor verschillende vakken heeft men een numerus clausus moeten instellen, want de na-oorlogse geboorte golf, die elke plannenmaker in zijn be schouwingen kon betrekken, hebben de Poolse universiteiten niet kunnen ver werken. Aan sommige faculteiten wordt reeds lang gewerkt in twee ploegen om de arbeiders in de gelegenheid te stel len 's avonds college te lopen. Opvallend in Polen is voorts het sinds 1956 vreedzaam naast elkaar le ven en werken van kerk en staat. De kerk geniet veel meer populariteit dan de communistische leer. De aanwas van de katholieke kerk overtreft de laatste jaren zelfs de bevolkingsaanwas en de kerken zijn niet allen tijdens de norma le diensten overvol (men staat bij de 10.000 Poolse kerken 's zondags vaak in de rij), maar ook op de werkdagen worden ze druk bezocht. De staat heeft alle verwoeste kerken in hun vooroor logse luister hersteld, evenals trouwens de paleizen van de vroegere dynastie („wij communisten zijn de beste be schermers van onze vroegere monar chie"). Kardinaal Wyszinsky is even wel een doorn in het oog van de anti klerikale communisten. Hem wordt con servatisme verweten en zelfs in de ka tholieke kerk zijn de meningen over de kardinaal verdeeld. Met een zekere jaloezie wordt vaak gesproken over onder meer onze kar dinaal Alfrink. De verhouding tussen de Poolse staat en kerk is er een van gewapende vre de. Het bankroet van het Stalinisme betekende tevens een overwinning van de kerk. De communisten beseffen, dat het gezag van de kerk onvoorstelbaar groot is en dat het regime slechts kan gedijen dank zij het besef bij de pri maat, dat er slechts geloofsvrijheid be staat. Er is een soort van gentlemens- agreement tussen kerk en staat. De kerk bemoeit zich niet met politieke zaken en de staat laat de kerk in al les haar gang gaan. Dat leidt wel eens tot spanningen, maar daarover wordt dan binnenska mers weer op het hoogste niveau ge praat. Het resultaat is dan meestal, dat beide partijen gelijk blijken te heb ben. Deze verhouding werkt vaak op de lachspieren van de Polen, die het zon der reden hebben over hun Don Camil lo (Wyszinsky) en Peppone (Gomoel ka)..... KINS JAS A Het bestuur van de Union Minière du Haut Katanga kan slechts op de medewerking van de NA- VO-Ianden rekenen om een internatio nale boycot van Kongolees koper te be reiken, zo staat in een verklaring die de Kongolese regering woensdag heeft uitgegeven. De Kongolese Hoge Com missaris voor de voorlichting, Jean Jacques Kande, heeft in een verklaring aan de pers gezegd, dat het Kongolese koper echter niet noodzakelijk aan NAVO-landen behoeft te worden ver kocht. Kande maakte duidelijk dat Kongo zo nodig andere kopers kan vinden. Spre kend over een mogelijke boycot van de NAVO zei hij „wij weten dan tenmin ste zeker wie onze vrienden zijn en wie onze vijanden". Hij verklaarde opnieuw dat de jongste besluiten van de Kongo lese regering niet hetzelfde zijn als roof. Ten eerste bezit de Kongolese staat het land en kan volgens de bepalingen van de „bakajika"-wet alle rechten be treffende overdrachten en concessies die van voor de onafhankelijkheid dateren terugnemen. Door te weigeren haar hoofdkantoor naar Kinsjasa over te brengen, heeft de Union Minière alle rechten op haar concessies verspeeld, aldus Kande. Ten tweede bezit de Kongolese staat tweederde van de installaties van de Union Minière, zo zei Kande verder. De statuten van de Union Minière, die in 1906 zijn aanvaard, zouden negentig DEN HAAG Het verkeer op de Rijksweg Den Haag - Utrecht is giste renmiddag tussen vijf uur en tien voor zes in beide richtingen gestremd ge weest, doordat nabij Woerden een met gasflessen beladen vrachtauto in brand raakte na een aanrijding. De vrachtwa gen kon op de vluchtstrook tot stilstand worden gebracht. In verband met moge lijk ontploffingsgevaar, werd het ver keer in beide richtingen stilgelegd waar na de brandweer van Woerden de brand bluste. Tegelijkertijd deed zich mede door dat het verkeer in het spitsuur plotse ling vastliep een aantal kop- en staartbotsingen voor, waarbij in de ge meente Waddinxveen twee personen ernstig gewond werden. Ook vatte een busje tijdens het rijden vlam. De inzit tenden bleven ongedeerd. jaar van kracht blijven. Ze voorzien in de teruggave van alle bezittingen van de maatschappij aan de staat na het aflopen van de concessies. Er zijn thans zestig jaar verstreken en dit betekent dat Kongo tweederde van de activa van de maatschappij bezit, aldus Kande. Hij kondigde aan dat een brief van het Internationale Monetaire Fonds aan de Union Minière zal worden gepubli ceerd, waarin het fonds de maatschap pij verzoekt haar schulden aan Kongo te betalen. Kande voegde eraan toe, dat naar aanleiding van deze brief nog geen maatregelen zijn genomen. De brief is opgesteld na het bezoek van een missie van het IMF aan Kongo be gin november. Kande herhaalde dat de Union Mi nière voor 15 januari 7,5 miljard Bel gische frank moet betalen, zijnde de waarde van het erts dat al uit Kongo is uitgevoerd. MOSKOU Een „held van de socia listische arbeid" ontpopte zich als wn schurk, zo bericht de krant Sowjetska- ja Rossija. De roem die hij met zijn hoge on derscheiding vergaarde steeg hem naar het hoofd en gaf hem een grenze loos zelfvertrouwen. De gewezen held, die slechts met Se- mentsjoek wordt aangeduid, werd uit de communistische partij gezet en gaf zijn heldentitel en het geld, dat hij van de staat stal, terug. Sementsjoek kreeg de onderscheiding ln 1960. Als leider van een houthakbri- gade in Archangelsk had hij meer hout gehakt dan nodig is. Door de heldenti tel over het paard getild, aldus de krant, waagde hij het, vervalste pas poorten in te dienen en zo geld op te strijken voor „dode zielen", brigadele den die niet bestonden. De kassier keerde hem het geld waar hij om vroeg ook zonder de ver eiste documenten uit, omdat geen haar op zijn hoofd eraan dacht dat een „held van de socialistische arbeid" wel eens oneerlijk zou kunnen zijn. Sementsjoek heeft bekend en het geld teruggegeven. Over strafvervolging rept de krant niet. LONDEN De acht schilderyen, die in het afgelopen weekeinde uit een museum in de Londense voorstad Dulwich werden gestolen, z(jn teruggevonden. Dit heeft de Britse, politie bekendgemaakt. De schilderyen vertegenwoordigden een geschatte waarde van ongeveer vyfentwintig miljoen gulden. Een 32-jarige werkloze man, Michael Hall is vanmorgen vroeg beschul digd van de diefstal van acht schilderijen uit een museum in de Londense voorstad Dulwich. De man zal vandaag voor de rechtbank verschijnen. Enkele doeken waren licht bescha digd. De schilderijen, drie Rembrandts, drie van Rubens een van Gerard Dou en een van Elsheimer, verdwenen in de nacht van vrijdag op zaterdag uit het museum. De dieven verschaften zich toegang door een paneel uit een toegangsdeur te verwijderen. Om de doeken door deze opening te krijgen sneden zij de drie Rembrandts uit hun lijsten. De kunstdiefstal werd de waardevol ste genoemd welke ooit in Engeland en ROME. De Italiaanse vice-pre mier Pietro Nenni heeft woensdag avond verklaard, dat de EEG de Fran se bezwaren moet negeren en Enge land moet toelaten als de Gaullisten aan de macht blijven na de Franse verkiezingen. Nenni deed deze suggestie op een bijeenkomst van vooraanstaande Euro pese socialisten die is belegd ter be spreking van de economische en poli tieke structuur van Europa. Hij zei, dat de andere vijf leden van de EEG zich niet moeten laten tegen houden door de bezwaren van het zes de lid, Frankrijk, tegen de toelating van Engeland. Hij beschuldigde de Franse president Charles de Gaulle BONN Oud-kanselier Konrad Ade nauer heeft verklaard een brief van president De Gaulle te hebben ontvan gen, waarin deze zegt het Frans-Duitse verdrag nog altijd te beschouwen als een noodzaak. De brief had hem vreug de en voldoening geschonken, zei hij. Adenauer, die heden 91 jaar wordt, heeft in een radio-interview laten mer ken, zijn vete met zijn opvolger Lud- wig Erhard, niet te zijn vergeten. „Ik ben blij dat de periode van opschorting van het verdrag ten einde is. Sedert ik mijn functie heb neergelegd, is het ver drag vrijwel systematisch buiten wer king gesteld, vooral van Duitse zijde.' Op de vraag of hij de opvolging van Erhard door Kurt Georg Kiesinger zag als een eigen overwinning in de binnen landse politiek, zei Adenauer: „Zeker. Ik kan dit bepaald wel zo stellen." Ver volgens bracht hij de brief van De Gaulle ter sprake, maar hij ging niet nader op de inhoud in. Op andere vra gen antwoordde hij duidelijk en volle dig. Zijn hoge leeftijd bleek alleen uit een zekere traagheid in zijn spreken. De president van de rechtbank in Utrecht, mr. J. J. Plugge, heeft de voorzitter van de Christelijke Nationale volkspartij voor Monarchale Democra tie, de heer J. F. N. van Os uit Doorn, op straffe van een dwangsom van f 10.000,verboden zijn 7-jarige klein zoon te gebruiken als lijsttrekker-buiten mededinging van zijn partij of om de foto van het jongetje te publiceren in circulaires of folders van deze party. van het denkbeeld Europese gemeen- van het saboteren van een volledige schap. De ondubbelzinnige rede van Nenni tot socialistische leiders uit twaalf lan den volgde op een rede van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, George Brown. De Brit bevestigde, dat zijn land tot de EEG wil toetreden en riep op lot een economisch en po litiek verenigd Europa. WASHINGTON Een uit de koers geraakte, door de Amerikaanse lucht macht gelanceerde oefenraket van het type „MACE" is woensdag vermoede lijk over Cuba heen gevlogen en onge veer 150 km ten zuiden van de Cubaan se zuidwestkust in zee gestort. Nog tij dens de vlucht van het toestel, dat als doelwit moest gelden voor onderschep pingsvliegtuigen en niet met een oor- logskop was uitgerust, had het ministe rie van Defensie in Washington bekend gemaakt, dat de raket waarschijnlijk een baan over Cuba volgde. Kennelijk waren de Amerikanen zo snel met deze mededeling om een eventuele anti-Ame rikaanse uitbarsting van Cubaanse zijde voor te zijn. Toen het tijdstip waarop de raket moest neerkomen (ongeveer an derhalf uur na de lancering) was ver streken, werd in Washington meege deeld dat kon worden aangenomen dat het toestel als aangekondigd in zee te recht was gekomen, al was dat niet ge verifieerd. De „MACE"-raket, een geleid projec tiel, was afgevuurd van de basis Eglin in Florida. Later zei een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie, dat een „Phantom-f4" een superso nische straaljager de uit de koers geraakte raket over 'n afstand van 140 km heeft achtervolgd. De raket is door de jager onder vuur genomen. Hoewel getroffen, raasde ze toch verder. Ook had men nog raketten afgevuurd. DEN HAAG Het bedrag, dat giro houders per kaschèque kunnen incasse ren, zal binnenkort worden verhoogd van 500 tot 1000 gulden. Minister De Quay (Verkeer en Waterstaat) heeft dit woensdag in de Kamer meegedeeld. De P.T.T. zal de maatregel binnen kort laten ingaan. Aanleiding hiertoe is, dat steeds meer salarissen per giro worden uitbetaald. Wie een salaris van meer dan 500 gulden op zijn giro krijgt, moet meer dan één kaschèque uit schrijven om het in handen te krijgen. Dit verandert nu. ZWOLLE De N.V. wolindustrie „Hattem" te Hattem gaat de produktie inkrimpen. In verband hiermee heeft de directie besloten, in overleg met de on dernemingsraad, de vakbonden en 't ge westelijk arbeidsbureau, voor 65 perso neelsleden ontslag aan te vragen. Het gaat hoofdzakelijk om meisjes en enkele getrouwde vrouwen. Het bedrijf heeft thans 185 mensen in dienst. Het besluit tot inkrimping van de produktie is, volgens de directie, een uit vloeisel van de algemene verslechtering van de economische situatie, die ook bij het Hattemse bedrijf voelbaar begint te worden. MOSKOU Een Sovjet-kolonel heeft het aureool van militair genie om Jo zef Stalin aan de kaak gesteld. Hij deed ook een aanval op de Sovjet beschrijving van de militaire geschie denis, waarin de individuele rollen van andere militairen en burgerlijke leiders overdreven worden, ook die van Kroest- sjef. En hij deed een aanval op de libera le militaire geschiedschrijvers vanwe ge hun oneerlijke kritiek op hun supe rieuren. De aanval werd gedaan door Kolonel Vasily P. Morozof op verdraaiingen van de Sovjet-militaire geschiedenis en ver scheen in de Pravda, het partijblad. Sovjet-maarschalk Konstantin K. Ro- kossofsky citerend, verklaarde Morozof: „Het flirten van schrijvers voor de spie gel der geschiedenis is eenvoudig on toelaatbaar". Het artikel van Morozof volgt op de recente publikatie van de memoires van maarschalk Georgy K. Zjoekof, die kritiek leverde op de fouten die Stalin in de plannen maakte. Zjoekof zei, dat Stalin verkeerdelijk bevel gaf tot een tegen-aanval door slecht uitgeruste uitgeputte Sovjet-troe pen na de succésvolle verdediging van Moskou in 1941. Stalin stelde hiermee de Duitsers in staat bij Stalingrad door te breken, aldus Zjoekof. Morozof stelde verder geschiedschrij- vingen aan de kaak waarin de nadruk gelegd wordt op de persoonlijkheid van individuele personen in verband met hun „collectieve heldhaftige daden". „Subjectieve waardering van feiten kan geen plaats hebben in onze herden kingsliteratuur", aldus Morozof. Hoewel hij de voormalige premier Kroestsjef niet met name noemde, was zijn kritiek duidelijk van toepassing op de militaire geschiedschrijving uit de Kroestsjef-periode. In een geschiedschrijving van 1963 werd verklaard, dat Kroestsjef „de gro te man" was van de Slag bij Stalin grad. Dit werd in 1965 herzien door Ro- kossfsky, nadat Kroetsjef afgezet was. die de rol van Kroestsjef minimaliseer de. De Sovjet-militaire bevelhebbers, ook Zjoekof, waren zeer verstoord over 't feit dat Kroestsjef de geschiedenis van de tweede wereldoorlog herschreven had alleen om zijn rol mooier te ma ken. Dezelfde bevelhebbers echter hebben vaak jaloers verslag uitgebracht over hun eigen rol in de geschiedenis van de oorlog. In april 1965 heeft maarschalk Ivan S. Konjef de eer voor zich opgeëist voor de Slag om Berlijn van 1945. De voornaamste rol hiervoor was toege schreven aan Zjoekof. Morozof waarschuwde echter tegen het te ver gaan tegen voormalige mi litaire idolen. Hij leverde ook kritiek op sommige liberale lasteraars. Deze schrijvers, zei hij, „verdoezel den hun eigen fouten en vergissingen om kritiek te kunnen leveren op hun superieuren of nauwste medewerkers en ondergeschikten". mogelijk zelfs in de gehele wereld ge pleegd werd. Scotland Yard zette een grootscheepse jacht op de dieven in maar vreesde, dat deze hun buit al naar het buitenland hadden gebracht. Het museum ontving verscheidene ano nieme telefoontjes en brieven, waarin losgelden werden geëist. De schilderij en waren niet verzekerd, omdat hun waarde niet in exacte bedragen was uit te drukken. De politie ontdekte drie van de acht schilderijen dinsdagavond achter struik gewas in een openbaar park in het westen van Londen. Zij maakte dit toen niet bekend uit vrees, dat de die ven de overige doeken zouden vernie tigen. De politie was telefonisch bena derd door een onbekende, die de plaats noemde waar de schilderijen te vinden waren. Hoe en waar de andere vijf meesterwerken werden teruggevonden, is nog niet bekend. Volgens de politie hebben „verschei dene personen haar bij het onderzoek geholpen". Men maakt uit deze term op dat er arrestaties zijn verricht. Op een adres waar enige der schil derijen werden gevonden ontdekte de politie een grote hoeveelheid andere waardevolle voorwerpen, die bij on langs uitgevoerde overvallen werden gestolen, en wapens. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft een werkgroep ingesteld om een studie te maken over het uitbaggeren van een vaargeul tot ver in zee, die het Euro poort toegankelijk moet maken voor olietankers en andere vrachtschepen met een diepgang van 62 voet. Na de bespreking met B. en W. van Rotterdam en met de oliemaatschap pijen, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat een werkgroep van alle betrokken departementen in het leven geroepen om de waterstaatkundige, economische en andere aspecten van de zaak te bestuderen. Minister De Quay zei doordrongen te zijn van de belangrijkheid van het werk, maar het is zo veelomvattend, dat een grondige studie nodig is, waar bij „de geheimenissen van de Noord zee" in het geding zijn. Hij weigerde eeen datum te noemen, waarop de stu die zal zijn afgesloten. BELGRADO De Zuidslavische vice- premier Boris Krajger is woensdag by Sremska Mitrovica, ten westen van Bel grado, met zijn auto geslipt. Krajger kwam hierbij om het leven. Krajger zat met zijn twee zoons in de auto. Een van hen kwam ook om, de an der werd zwaar gewond. De vice-premier was 52 jaar en lid van het politieke bu reau. Tydens de tweede wereldoorlog streed hy met de partizanen tegen de Duitsers. Van 1953 tot 1963 was hij pre mier van Slowenië. Hy zat ook enkele maanden in een concentratiekamp, waar uit hy echter ontsnapte. Van de uitgeverij J. H. Kok N.V. te Kampen ontvingen wij „Christendom en oorlog", gereformeerde stemmen over het oorlogsvraagstuk (f9,75) en „Uit tweeën één", een tussentijdse ba lans van het gesprek tussen Rome en de Reformatie, samengesteld door dr. H. M. Kuitert en prof. dr. H. A. M. Fiolet (f 12,50). De uitgeverij Hollandia N.V. te Baarn zond ons enkele herdrukken, te weten: „De slag in de Ardennen" door John Toland (9de druk f7,90) en „De dreigende heuvels" door L. M. Uris (10de druk f5.90). Voorts verscheen bij Em. Querido's Uitgeverij te Amsterdam „Wie is die... Auteurs van Singel 262", een bundel tje met foto's, biografische en biblio grafische gegevens over 66 auteurs. T"\e tyd is - gelukkig - voorbij, dat Bis- marek kon zeggen, dat oorlog een voortzetting van de diplomatie was, maar met wat gewelddadiger middelen. Dat idee van een „frischer und fröhli- cher Krieg" is aan onze oostgrens, zo doende heel lang blijven hangen. In 1945 was echter ieder er wel vsn overtuigd, dat oorlog iets is waarbij de vreselijkste dingen gebeuren kunnen en waarbij de laagste instincten van de mensen kunnen losslaan. En hoewel sedert die datum nauwe lijks een dag voorbij is gegaan waar bij niet ergens op aarde oorlog werd gevoerd op kleine en grote schaal, is men toch over oorlog op zich hetzelfde blijven denken. En bij een oorlog tussen twee delen van een zelfde land, is de wreedheid meestal nog veel groter dan tussen niet landgenoten. TTet is echter bij een oorlog altyd zo dat een ervan alleen lelieblank en de ander inktzwart is. Bij een partij moge door verschillen de oorzaken de concentratie van wreed aards iets groter zijn dan bij de ander, een leger is een doorsnee van de maatschappij waaruit het voortkomt met een groot percentage „gewonen" en uitschieters goaden en slechten. Daarom doet het wel een beetje kin derlijk aan, als men bij sommige gele genheden de kreten hoort, die door de monstranten worden uitgestoten. Dat men tegen oorlog is, goed, dat men demonstreert, nog beter, maar dan ook als men persoonlijk wordt, zij men tegen beide partijen die oorlog voeren. JOHNSON hij alleen, toe nou Als men Johnson scheldt voor moor denaar, waarom is Ho Tsji Minh, of nog beter zijn opdrachtgever Mao Tse Toeng, een onschuldig wezen? Als men zyn vooruitstrevendheid al leen kan bewijzen, door op de Ameri kanen af te geven en de hardnekkige weigeringen van Hanoi om over vrede te praten alleen maar toejuicht, is het met dat vooruitstrevende wel droevig gesteld. Men kan natuurlijk van mening zijn dat alleen een shock-therapie helpt in dit geval, maar dan moet men naar twee zijden shocken. Aan die eenzydigheid hjdt beslist Ha- rison Salisbury van de zo befaam de New-York Times in zijn reportages vanuit Noord- Viëtnam. Dat er bij bombardementen alleen militaire doelen worden geraakt, is onzin om te beweren. Maar ieder die iets van bombardementen heeft gezien, weet ook, dat burgers en militaire doe len soms wel erg dicht bij elkaar lig gen en soms op geraffineerde wijze door elkaar gemengd worden. Als een kanon naast het terrein van een school of een ziekenhuis staat, is dan alleen dat kanon doel, of ook het terrein rondom? Olie kan op het terrein van de meest onschuldige instellingen worden geplaatst, spoorwegrangeerterreinen lig gen vaak midden in de steden. Is het erger dat er dan doden vallen, dan wanneer by een aanslag op een Amerikaans hoofdkantoor toevallige voorbygangers het slachtoffer worden? Kritiek is goed en de gelegenheid tot kritiek om niet in eenzijdigheid te ver starren moet blijven. Maar kritiek met oogkleppen naar een kant dient tot niets. MOSKOU De autoriteiten van de communistische partij die proberen toe zicht te houden op de Sovjet-cultuur, schijnen zich zorgen te maken over de Russische schrijvers. De moeilijkheid om de Russische schrijvers te doen gehoorzamen aan de officiële richtlijnen bleek wel uit de zaak van de gevangen zittende auteurs Andrei D. Sinjafsky en Joeli M. Daniel. Maar het vraagstuk is veel gecompli ceerder. Het omvat de rol van de let terkunde in de „opbouw van het com munisme", de term die hier gebruikt wordt voor het uitvoeren van bevelen van de partij welke deze ook zijn. Deze rol is het hoofdpunt op de agen da van een congres van Sovjetschrijvers dat hier 22 mei begint. Ervaren waarne mers hier zeggen, dat de zorgen van de ideologische bazen van de partij door deze datum worden aangetoond. Het con gres zou verleden jaar gehouden wor den. Maar het werd uitgesteld om offi cieel niet bekend gemaakte redenen. Volgens sommige zegslieden is de hoofdreden de strijd om het proces van verleden jaar februari tegen Sinjaf sky en Daniël. Zij werden veroordeeld voor het pu bliceren van anti-Sovjetverhalen zij ontkenden dat zij anti-Sovjet waren in het buitenland. Sinjafsky zit zeven jaar uit in een arbeidskamp, Daniël vijf jaar. Veel Sovjet-schrijvers hadden bezwa ren tegen dit toeslaan van de geheime politie. In de vakbond van schrijvers kwam het tot heftige ruzie. In maart hebben 63 auteurs, waaronder enkele vooraanstaande, een petitie ingediend bij het Kremlin, voor vrijlating van de twee. In juni heeft de vakbond plotse ling de plannen geannuleerd om afge vaardigden te sturen naar de bijeen komst van de Pen-club in New York. De reden was dat zij wilden vermijden uitleg te moeten geven van het proces tegen Sinjafsky en Daniël. In deze atmosfeer zou het voorgeno men schrijverscongres de controverse heropend hebben op twee punten: de aard van het proces zelf en wat de Sovjet-auteur kan zeggen zonder be schuldigd te worden van „anti-Sovjetge- schriften". Reeds enige weken wordt er in de li teraire kringen in Moskou over gespro ken dat het congres tot laat in 1967 uit gesteld zal worden zodat het deel kan uitmaken van de viering van de 50ste verjaardag van de bolsjewistische revo lutie, die op 7 november valt. Dit, al dus de zegslieden, zou de uitwerking hebben de besprekingen te projecteren in de algemene sfeer van zelf-verheer- lijking die op het punt staat zich hier in het land te ontwikkelen in plaats van besprekingen die een nasmaak van bitterheid achterlaten. En nu schijnt 22 mei deze strategie te bevestigen. Of dit slagen zal, zal af gewacht moeten worden. Het uitstellen van het congres wijst volgens sommige waarnemers op een nieuwe poging van de partij om de re bellerende intellectuelen op het gebied van literatuur stevig in de hand te hou den.

De Vallei | 1967 | | pagina 4