J. Meijer benoemd tot brandweercommandant Besluit met vreugde begroet Ook tantièmes en dividenden matigen Muis zat in lege fles De heer J. van der Lee 40 jaar in kerkvoogdij Koninklijk goud voor president-kerkvoogd Inbraak bij Majoni n.v. Gemeentebegroting 1967 Begrotingscommissie wi belastingdruk verplaatsen naar huurders van woningen Matige verhoging Nieuwjaarsinstuif en filmmiddag van Musketiers Gunstige begroting maar woningnood blijft hoog DIRECTEUR MELKFABRIEK: Barneveldse burgemeester in nieuwjaarstoespraak tot raad Denk overal en altijd weer aan het kind in 't verkeer Volle pond voor wethouders Onder-voorzitter K. v. K. Drie korpsen Rhenen BURGERLIJKE STAND Weer repetities van Asaf-koren Pokken-inenting Spaarcijfers december in R.P.S.^spaarciij fers Niet afwijken Kosten onderwijs Met straffe hand optreden bij clandestiene bouw Damuitslagen uit Barneveld DONDERDAG 5 JANUARI 1967 Op ongedwongen wijze werd de nieuw benoemde commandant van Rhenen's vrijwillige brandweer gefeliciteerd. Op de voorgrond de burgemeester temid den van commandant Meijer en onder commandant Baars. RHENEN Toen burgemeester mr. L. Bosch ridder van Rosenthal gisteravond in de brandweerkazerne bekendmaakte, dat burgemeester en wethouders de heer J. Meijer in de vergadering van dinsdag 3 januari hadden benoemd tot commandant van 't brandweerwezen in de gemeente Rhenen in de rang van hoofdbrand meester, staken de korpsleden, die praktisch allemaal aanwezig waren, hun vreugde over deze benoeming be slist niet onder stoelen of banken. On dercommandant A. Baars was na de burgemeester de eerste die de heer Meijer feliciteerde. Hij deed dit op een gevoelvolle wijze en gaf openlijk toe, dat hij en zijn mannen eigen lijk niet anders hadden verwacht. De blijdschap om dit besluit was alge meen. Onder-commandant A. Baars, die van af het overlijden van de heer N. Sou- werbren het commando over de brand weer heeft gevoerd, herdacht in zijn welkomstwoord wijlen de heer Souwer- bren. Hij noemde het heengaan van de heer Souwerbren voor de brandweer 'n groot verlies. Na het korps uit naam van het bestuur de beste wensen te heb ben meegegeven voor het pas begonnen nieuwe jaar, sprak de burgemeester. Mr. Bosch ridder van Rosenthal dankte de brandweerlieden voor de be toonde burgerzin in het afgelopen jaar. Terugdenkende aan de laatste grote brand in de Servetstraat maakte de burgemeester het korps zijn compli menten voor de wijze waarop deze uit slaande brand werd ingesloten en voor de manier waarop met van assis tentie van buiten de bevelvoering ge schiedde. „De brandweer heeft zich van haar beste zijde laten zien." Een bijzonder dankwoord sprak de burgemeester tot de ondercommandant. „Ik wil u voor de tijd dat u hebt waar genomen en voor al het werk dat u voor de brandweer hebt gedaan, van harte mijn erkentelijkheid betuigen." Deze vriendelijke woorden aan het adres van de heer Baars, werden met een krach tig applaus ondersteund. „Wij staan nu", aldus vervolgde de burgemeester, „voor een belangrijke ge beurtenis. De functie van commandant is door de dood van de heer Souwer bren komen te vaceren. In de eerste vergadering in het nieuwe jaar van het UTRECHT Opvoering van de be sparingen betekent ook matiging in de tantièmes en dividenden, zo meent de heer T. Renes, ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht en omstreken, waarin hij werknemersvertegenwoordiger is. Voor het eerst in de geschiedenis van deze Kamer voerde een werknemers vertegenwoordiger het woord na de traditionele nieuwjaarsrede van de voorzitter. De heer Renes was het niet eens met de zienswijze van de voorzitter van de Utrechtse K. v. K. ir. Ed. Cartier van Dissel, dat de belangrijk ste oorzaak van de dalende bedrijfsre sultaten te vinden is in de sterke stij ging van de bedrijfslasten, met name de lonen en salarissen en sociale ver zekeringspremies. Hij waarschuwde voor generaliserende opmerkingen, want niet Ontkend kan worden, dat in ons land grote loonachterstanden be stenden ten opzichte van de overige E.E.G.-landen. Onjuist vond hij het wel de bedrijfs winsten te handhaven, maar niet het reële loonpeil te garanderen. Minder pessimistisch was de heer Renes bovendien ten aanzien van de ontwikkeling van de betalingsbalans in hel vorige jaar. Over het hele jaar ge zien is de ontwikkeling inderdaad niet rooskleurig, maar bepaald gunstig wa ren de ontwikkelingen in het derde en vierde kwartaal. De heer Renes pleitte voorts voor armslag ten aanzien van de overheids investeringen. Het pleidooi van de ka mervoorzitter voor beperkingen onder schreef hij niet, want als ons land leef baar wil blijven zal de overheid aan dacht moeten schenken aan de infra structuur. Dat kost geld en offers zul len dus moeten worden gevraagd. college van B. en W. heeft het college besloten de heer J. Meijer aan te wij zen als opvolger van de heer Souwer bren. Ik wil de heer Meijer en de brandweer hiermee van harte geluk wensen. Het is geen leeg gebaar. Het Is geen zaak die nu maar automatisch ge koppeld is aan de functie van directeur van gemeentewerken. De heer Meijer heeft altijd veel voor de brandweer over gehad. Hij heeft er alle mogelijke studies voor gevolgd. En ik vertrouw hem deze functie van harte toe. Ik wil hem van harte gelukwensen en ik hoop dat hij nog vele jaren het bevel mag voeren." Deze mededeling van de burgemees ter werd met een daverend applaus be groet. „We hebben er al lang op ge wacht", zei ondercommandant Baars. „We zijn het gemeentebestuur zeer er kentelijk voor deze beslissing. De heer Meijer zal hartelijk welkom zijn als commandant. Ik hoop dat hij nog vele jaren het jonge korps mag leiden." De gloednieuwe commandant, plaats genomen hebbende achter de bestuurs tafel, sprak een dankwoord aan het adres van het gemeentebestuur voor het m nem gestelde vertrouwen. Daaraai. voegde hij een kort overzicht toe van zijn brandweercarrière. Daarvan noteer den wij dat de heer Meijer, die nu het bevel krijgt over drie korpsen van to taal 65 man (Rhenen, Eist en Achter berg), in Koog aan de Zaan voor het Geboren: Gijsbert, z. v. G. van der Poel en J. H. Bouwmeester; Gerritje M., d. v. J. van der Meijden en N. Lodder; Cornelis J., z. v. T. v. Dorland en A. Budding, Veenendaal; Hendrik, z. v. J. van der Poel en J. G. Scheele, Eist; Henriëtte L. M., d. v. A. Wan ders en R. A. van Manen; Ronnie, z. v. T. van den Bovenkamp en A. C. van Leth, Veenendaal; Dirkje J., d. v. C. van den Brink en D.' Hendrikse; Adria- na, d. v. N. Stormink en C. C. v. Set ten. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: G. B. Boelee en G. van Leth; E. Wisgerhof en H. H. van Dijk; B. van Laar en J. van Rheenen. Overleden: Hendrik J. van Altena, 70 j., geh. gew. met Dirkje van Ekeren, Veenendaal; Albertus Kaal, 59 j., on- geh., Veenendaal; Jan W. van der Burg, 55 j., e. v. Gerritje Versteeg, Veenendaal; Teunis A. Anbeek, 75 j-, geh. gew. met Hermina Stanneveld, Veenendaal; Jan Dekker, 74 j., e. v. Geertruida van Ravenhorst; Tjiepke Toornstra, 39 j., e. v. Trijntje Bruins- ma; Jan H. van Verseveld, 49 j., e. v. Cornelia van Schaik, Ingen; Teunis Scholtus, 59 j., geh. gew. met Elisabeth H. Meijer, Lienden; Rijk Naves, 81 j., geh. gew. met Anna A. Smit. Elders geboren: te Wageningen: Ger- rit J., z. v. J. W. Top en G. W. M. van Willigen; Lydia D., d. v. G. L. Bouwman en C. P. Hegemeijer. Elders overleden: te Wageningen: Arie J. van Hattem, 26 j., ongeh. Vertrokken personen: A. Klaassen, naar Zeist; M. M'Hahnal, naar Veenen daal; M. Roelof sen met gezin, naar Veenendaal; Chr. Sukkel met gezin, naar Veenendaal; W. M. van Hardeveld met gezin, naar Veenendaal; M. Sbai, naar Marokko; J. Martinez Gorin, naar Veenendaal; A. Dominguez Brea, naar Veenendaal; B. van Ommeren, naar Delft; G. Kroesbergen, naar Veenen daal; A. van Brenk, naar Wageningen; B. van de Kaa met gezin, naar Veenen daal; M. A. C. Middelweerdt, naar Spijkenisse; M. H. Bosman met gezin, naar Scherpenzeel; P. C. Koster, naar Heiloo; Chr. F. Versteegen met gezin, naar Renkum; W. R. van Hensbergen, naar Driebergen-Rijsenburg. AMERONGEN Op maandag 9 ja nuari zullen de repetities van het Chr. Gem. Koor „Asaf" weer aanvangen in de bovenzaal van het Dorpshuis. Voor het meisjeskoor om 6.45 uur en voor het gemengd koor om 8 uur 's avonds. Vanzelfsprekend zijn nieuwe leden voor beide groepen hartelijk welkom. SCHERPENZEEL De heer H. J. Reusink, directeur van de coöperatieve melkfabriek De Vooruitgang deelde ons gisteravond mee, dat de muis, die de Scherpenzeelse wethouder P. de Jonge in zijn bord karnemelksepap vond, niet tijdens de produktie in de fabriek in de melk is terecht gekomen. „De muis heeft in de lege fles gezeten, toen deze weer bij de fabriek arriveer de. De man, die bij de spoelmachine staat, heeft waarschijnlijk niet goed opge let, waardoor de muis in de fles is blijven zitten". De heer Reusink voegde er aan toe, dat ambtenaren van de keuringsdienst van waren inmiddels tevens tot deze conclusie waren gekomen bij hun controle in het bedrijf. De vraag „hoe kwam de muis in de pap" is daarmee beantwoord en nu maar hoüen dat dit muisje voor niemand een staartje zal krijgen. eerst de straalpijp hanteerde in de zeer moeilijke oorlogsjaren. Van de luchtbeschermingsbrandweer stapte de heer Meijer over naar de vrijwillige brandweer, die gespeciali seerd was in het blussen van fabrieks branden. Het volgende korps was dat van de gemeente Bergen. Na zijn be noeming bij de Dienst Gemeentewerken Rhenen in 1954 kwam hij al gauw bij de vrijwillige brandweer in de Grebbe- stad. De laatste rang, die hij bekleedde voor zijn benoeming tot commandant was die van adjunct-hoofdbrandmeester. Met veel plezier dacht de heer Meijer terug aan de tijd dat de heer Souwer bren zijn directeur was en zijn comman dant. „Hij heeft op een bijzondere wij ze en op eigen wijze het korps opge bouwd tot wat het nu is." De heer Meijer stelde tenslotte, dat een com mandant het niet alleen kan. „Daarom roep ik u op dit ogenblik op achter mij te gaan staan, mijn werk te steunen ten behoeve van de gemeenschap van Rhenen, gedachtig aan de oude spreuk: „Eén voor allen, allen voor één." Tot besluit van deze gedenkwaardige bijeenkomst van de brandweer In het nieuwe jaar, gaf de ondercommandant EDE Kosteloze inenting tegen pok ken voor kinderen beneden de leeftijd van twee jaar Inentingswet 1939. Gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting tegen pokken voor kinderen beneden de leeftijd van twee jaar in het gebouw van de Gemeente lijke Geneeskundige Dienst, Brouwer straat 3 te Ede, op dinsdag 10 januari 1967 te 15.30 uur. De geschiktste tijd om kinderen in te enten ligt in de leeftijd van drie maan den tot twee jaar. Het kan gewenst zijn tevoren de huis arts te raadplegen. De ouders dienen het oranje inentingsboekje mee te bren gen. Met nadruk wordt erop gewezen dat kinderen, die minder dan veertien dagen geleden een injectie tegen kin derverlamming, difterie, kinkhoest en tetanus hebben ontvangen, voor deze inenting niet in aanmerking komen. Ede, B. en W. van Ede. nog een overzicht van de branden die in 1966 hebben gewoed. Het bleken er zeventien te zijn geweest in alle soor ten en afmetingen. In het uitgebreide paviljoen De Greb- beberg werd de benoeming van de nieu we commandant nog gezellig nagevierd. EDERVEEN Gedurende de maand december werd op de Rijkspostspaar bank te Ederveen ingelegd een bedrag van f33.000,- en terugbetaald f 10.700,-. ELST Morgenavond om 8 uur zal een Nieuwjaarsinstuif gehouden worden in het clubhuis van de voetbalvereniging De Musketiers. Deze jaarlijkse avond is alleen voor leden van de Musketiers. Zaterdag verzorgt de jeugdcommissie van De Musketiers een filmmiddag voor de jeugd. In het clubhuis, hotel „Stui- venberg", zullen twee films vertoond worden, de Dikke en de Dunne, oftewel Olivier Hardy en Stan Laurel, en ver volgens de hoofdfilm, die zal gaan over de Wereldkampioenschappen Voetbal 1958. Aanvang van deze filmmiddag 2 uur. Behalve deze films heeft de jeugd commissie ook nog enkele andere ver rassingen in petto. De Musketiers bestond maandag 2 januari 15 jaar. Voorzitter Quint deelde ons mee, dat het mogelijk is, dat ter ge legenheid hiervan een groots opgezet toernooi of een festiviteit zal plaats heb ben, maar dat zekerheid hieromtrent in het geheel niet bestaat. OVERBERG Gedurende de maand december werd op het postkantoor te Overberg op de Rijkspostspaarbank in gelegd een bedrag van f 5.000,- en te rugbetaald f 3.900,-. LIENDEN De kerkvoogdij en kerkeraad van de hervormde gemeente Lien den hebben maandagavond in het jeugdgebouw hun 72-jarige president-kerk voogd, de heer J. van der Lee, op warme wflze gehuldigd in verband met zijn veertigjarig jubileum als lid van de kerkvoogdij. Wethouder en loco-burgemeester Van Blijderveen feliciteerde de jubilaris na mens het gemeentebestuur, prees zijn activiteiten zowel op kerkelijk als maat schappelijk terrein, het laatste in verband mét zijn 18-jarig lidmaatschap van de gemeenteraad en toonde zich verheugd over het feit, dat H.M. de Koningin had besloten de heer Van der Lee de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen. Nadat hij hem de versierselen had opgespeld, bracht de heer Van Blijderveen namens gemeentebestuur en namens de bevolking van Lienden hartelijke gelukwensen over. om dit heuglijke jubileum mee te ma- Nadat de koffie was geserveerd, was de heer Baars de tolk van kerkvoogdij en alle kerkelijke medewerkers, toen hij de heer Van der Loc zowel met zijn ju bileum als met de hem verleende onder scheiding gelukwensen aanbood. Hij re leveerde de kerkelijke loopbaan van de jubilaris en gaf een opsomming van de meest belangrijke investeringen, die tij dens het bestuur van de jubilaris op het terrein van de kerk tot stand waren gebracht. Met de wens, dat de heer Van der Lee nog vele jaren gezondheid en kracht mag ontvangen zijn ambt van president kerkvoogd te mogen uitoefenen, over handigde spreker een fraaie sigaren doos aan de heer Van der Lee als ca deau van kerkeraad, kerkvoogdij, com missie van toezicht, plaatsvervangende notabelen, koster en organist. Hierna bood ds. De Lint namens de kerkeraad gelukwensen aan. Hij bracht de jubilaris dank voor zijn bijzondere getrouwheid aan de kerk, een getrouw heid niet enkel voor de behartiging van de stoffelijke belangen der kerk, maar voortkomend uit liefde voor het Huis des Heren. Ds. Wisgerhof zei graag met zijn vrouw naar Lienden te zijn gekomen KESTEREN In de afgelopen nacht is ingebroken bij Majoni Plastics n.v. op het Industrieterrein te Resteren. Hoe wel het gehele kantoor overhoop werd gehaald kon in afwachting van de alge hele inventarisatie nog niet worden vastgesteld wat er precies wordt ver mist. De bedrijfsleider, de heer J. Bouw man ontdekte de inbraak in de vroege ochtend toen hij de fabrieksdeur ont sloot. De dieven waren binnengekomen door een raam van de fabriek in te slaan. Verder was de kantoordeur gefor ceerd. Hier ontdekte men een enorme ravage omdat letterlijk alles overhoop was gehaald. Kennelijk vormde de safe een te zware kluif voor de inbreker(s), want deze was ongemoeid gelaten. In eerste instantie is men benieuwd of er soms fabrieksgeheimen zijn ont vreemd. Wel kon al worden vastgesteld dat er een hoeveelheid rookgerei was verdwenen. RHENEN De commissie van onderzoek van de gemeentebegroting voor 1967, bestaande uit de raadsleden G. van Gesink (P.v.d.A.), H. Griffioen (A.R.P.) en J. van Donselaar (C.H.U.), heeft rapport uitgebracht over het ingestelde onder zoek. Daaruit komt vast te staan, dat de meerderheid van de commissie van me ning is, dat bij de door het college van B. en W. voorgestelde verhoging van verschillende belastingtarieven, de eigenaren van woningen zwaarder worden be last dan de huurders en is daarom van oordeel, dat de volgende tariefsverhoging billijker is dan de door B. en W. voorgestelde, te weten: verhoging van de weg- belasting met 2% van de belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen (voorgesteld wordt 3%) en verhoging van de rioolrechten met f 5,per aan sluiting, dit laatste in tegenstelling tot de voorgestelde verhoging van f 2,50. Met de voorgestelde wijziging van de hondenbelasting kan de commissie zich verenigen. De commissie is unaniem van me ning, dat met het oog op de moeilijke financiële positie een matige verhoging van de plaatselijke belastingen noodza kelijk moet worden geacht. Ten aan zien van de in de aanbiedingsbrief aan gekondigde herziening van de legesta rieven en de marktgelden dringt de commissie er op aan deze ten spoedig ste aan de raad ter vaststelling over te leggen. Uitstel is niet verantwoord. B. en W. hebben inmiddels de com missie geantwoord in een preadvies aan de raad, die dinsdag 10 januari bijeen komt om de begroting 1967 te behande len. Daarin stellen zij, dat bij het ont werpen van het voorstel tot belasting verhoging twee vragen naar voren zijn gekomen, namelijk welke belastingen komen voor een tariefsverhoging in aan merking en in welke mate moeten de ze belastingen worden verhoogd om de verlangde inkomsten te verkrijgen en hoe komen we tot een zo goed moge lijke verdeling van lasten. Over deze vragen kunnen de menin gen vaak uiteen lopen. Dat is wel ge bleken uit het feit, dat één van de com missieleden zich volkomen met het voor stel van B. en W. kan verenigen, ter wijl twee leden de voorgestelde lasten verdeling over eigenaren en gebruikers van percelen niet billijk vinden. Wanneer het voorstel van de meer derheid zou worden overgenomen, dan betekent dit een opbrengst die er als volgt uitziet: 2 pet. wegbelasting f 12.800,f 5,rioolrechten f 15.000,— en een verhoging van de hondenbelasting met f 5,- id f 5000,-. Een totale meeopbrengst van f 32.800, Uit een rekensommetje blijkt, dat de door B. en W. voorgestelde verhogin gen een meeropbrengst geven van f 31.700,-, zodat de wensen van de meer derheid der commissie zelfs resulteren in een nog iets zwaardere belasting druk dan door B. en W. wordt nodig ge acht. De meningsverschillen hebben uit sluitend betrekking op wegbelasting en rioolrechten. Ten aanzien van de wegbelasting merken B. en W. in hun antwoord op, dat het de bedoeling is om van de ei genaren van percelen een billijke bijdra ge te verkrijgen in de ten laste van de gemeente komende kosten van aanleg, onderhoud en verlichting van wegen en voor afvoer van water en vuil. In Rhe nen wordt deze belasting alleen gehe ven voor de gebouwde eigendommen. Echter ook de ongebouwde bezittingen kunnen erin worden betrokken. B. en W. spreken als hun mening uit, dat de huiseigenaren in Rhenen zeker niet extra belast worden. In wezen gaat het hier om een lastenverzwaring varië rend van f 2,- tot f 3,- per jaar. De rioolrechten worden geheven van de gebruikers van de percelen tot dek king van het onderhoud van de riole ring. De onderhoudskosten zijn ge raamd op f 33.457,-. De opbrengst van de rioolrechten worden geraamd op f 39.500,-. Bij aanvaarding van het voor stel van de meerderheid der commis sie zou de belastingopbrengst f 47.000,- worden. B. en W. kunnen dit geen matige hef fing meer vinden, daar er een winst in zit van ruim 40 pet. Het voorstel van het college komt neer op een winstper centage van rond 18 pet. Hier komt nog bij, dat voor een groot aantal klei nere bedrijven (onder andere slagers winkels, horecabedrijven e.d.) waar meer dan 200 m3 water per jaar wordt gebruikt de extra tariefsverho ging een lastenverzwaring betekent van f 10,— per jaar in plaats van de voor gestelde f 5,-. Voor de grotere bedrij ven gaat dit zelfs nog verder doorwer ken. Op grond van al deze overwegingen zijn B. en W. dan ook van mening niet van het oorspronkelijke voorstel te moeten afwijken. Wel zal gevolg wor den gegeven aan het verzoek van de commissie om zo spoedig mogelijk met nieuwe legestarieven te komen. In dezelfde vergadering komt een voorstel aan de orde om voor 1967 het bedrag per leerling voor het openbaar gewoon lager onderwijs vast te stellen op f 131,46, voor het v.g.l.o. op f 330,05, voor het u.l.o. op f 187,17, en voor het b.l.o. op f 150,-. I ken. Hij feliciteerde de jubilaris zowel met zijn jubileum als met de Koninklij ke onderscheiding, haalde vele herinne ringen op uit zijn Liendense tijd als predikant, sprak over de grote vriend schap die er was en nog altijd mag zijn en schonk een Bijbels dagboek. Oud-burgemeester mr. Vos zei ook graag gekomen te zijn, om zijn hartelij ke gelukwensen, mede namens mevr. Vos aan te bieden. Hij noemde de ve le goede eigenschappen van de presi dent-kerkvoogd, wees op zijn blijmoe dig karakter en zijn geïnteresseerdheid in alle dingen en sprak de wens uit, dat hij nog vele jaren met dezelfde op gewektheid zijn arbeid voor kerk en gemeenschap zou mogen verrichten. Tenslotte was het woord aan de jubi laris. Allereerst dankte hij God, die hem gezondheid, kracht en lust geschon ken had om dit werk voor de kerk te doen. Lang niet altijd even gemakke lijk, zo hij zei. Dank bracht hij aan H.M. de Koningin, voor de verleende onderscheiding. Voorts dankte hij alle sprekers voor hun goede woorden, voor de prettige samenwerking met predikant en kerke raad, voor de bloemen van het gemeen tebestuur en voor de cadeaus. Ook dank te hy voor de woorden, die hij in de kerkdienst van zondag j.l. aan spreker had gewyd. Op verzoek van de heer Van der Lee werd gezongen Psalm 150:1, waarna ds. De Lint het officiële gedeelte met dankgebed sloot. In een daarna druk bezochte receptie mocht de heer Van der Lee nog vele gelukwensen en attenties in ontvangst nemen. Alles bijeen was het 'n gezelli ge en sfeervolle avond, waarop de ju bilaris en zijn familie met vreugde mo gen terugzien. BARNEVELD De ontwerp-begro- ting voor 1967 voor de gemeente Barne- veld, waarvan de behandeling zal plaatsvinden op 25 januari, is uitslui tend. De uitgaven daarin zijn zodanig geraamd dat het bestaande verzorgings- peil van de gemeente zal kunnen wor den gehandhaafd terwyl daarnaast voor- hands de mogelijkheid aanwezig is en kele belangrijke kapitaalswerken ten uitvoer te brengen. Hier tegenover staat dat thans met zekerheid moet worden vastgesteld, dat in tegenstelling tot vroegere ministe riële uitlatingen de kwantitatieve wo ningnood in 1970 in Barneveld beslist niet zal zijn opgeheven. Het aantal wo ningzoekenden is in 1966 toegenomen van 548 tot 610. Hierbij zijn begrepen de 93 woningzoekenden onder beroeps militairen gelegerd in de legerplaats „Wittenberg". Deze gegevens werden woensdag avond aan het begin van de eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar verstrekt door burgemeester K. van Diepeningen in zijn nieuwjaarstee- toespraak. Het grootste probleem bij de ontwik keling van bouwplannen noemde de heer Van Diepeningen het achterblijven van de departementale normen en richt lijnen voor wat de prijsvorming be treft op de feitelijke ontwikkeling. Zeer duidelijk is dit gebleken bij de voorbe reiding van het inmiddels in uitvoering genomen bouwplan Oldebarneveld. Slechts met de grootste inspanning kon worden bereikt dat de grond- en bouw kosten voor dit complex door de betrok ken minister zijn geaccepteerd. Het noodzakelijk overleg was er oor zaak van dat het in uitvoering nemen van het plan Oldenbarneveld meer dan een half jaar werd vertraagd; de ge volgen daarvan zijn duidelijk terug te vinden in het gestegen aantal woning zoekenden. Gelukkig zal zeer binnen kort de oplevering plaats vinden van de eerste woningen van dit complex dat bestaat uit 276 eengezinswoningen, 176 maisonnettes en 24 bejaardenwonin gen en dat in 1969 geheel zal moeten zijn voltooid. Het aantal inwoners 'voor de gemeen te Barneveld steeg in 1966 met 583 tot 27.783. De bedrijvigheid ontwikkelde zich in de gemeente in 1966 over het algemeen bevredigend. Weliswaar was er in enke le sectoren van het bedrijfsleven enige teruggang te onderkennen, doch dit leidde niet tot bedrijfssluitingen of mas sale ontslagen. De werkgelegenheid handhaafde zich op een hoog peil. Per eind november 1966 beliep het aantal werklozen in de gemeente 0,7 procent, tegen landelijk 1,9 procent. Over het probleem van het clandes tien bouwen merkte de heer Van Die peningen het volgende op: Ondanks herhaalde algemene waar schuwingen in het verleden doet zich nog steeds het euvel van het bouwen zonder vergunning of in afwijkiög van verleende vergunning voor. Daartegen zal naar mijn mening met straffe hand moeten worden opgetreden. De planologische en bouwtechnische voor schriften worden zeer bewust ontwor pen en vastgesteld en verdienen daar door te worden gerespecteerd en nage leefd. Bovendien eist de rechtsgelijkheid dat degene die zonder vergunning bouwt of afwijkt van een verleende ver gunning zich daardoor geen rechten verschaft die op grond van de geldende voorschriften niet kunnen worden toege kend aan hen die daarom in de norma le weg verzoeken. In het afgelopen jaar is het college van burgemeester en wethouders enke le malen geconfronteerd met onge wenste gevolgen van een bepaalde souplesse in het bestuur. De laatste ja ren is in verschillende gevallen vergun ning verleend voor de uitbreiding van woonruimte in boerderijen waardoor de mogelijkheid van dubbele bewoning ont stond. De daarin van de kant van de ge meente verleende medewerking opende de mogelijkheid voor de in het bedrijf opvolgende zoon in de boerderij woon ruimte te scheppen zonder dat de ou ders genoodzaakt werden de boerderij te verlaten. Als norm ls daarbij steeds aangehouden dat, bij uitbouw van het bestaande voongedeelte, niet In feite een tweede woning mocht ontstaan. De laatste tijd moet echter herhaaldelijk worden beslist op aanvragen om ver gunning voor uitbreiding van boerde rijen waarbij vrijwel een geheel zelf standige woning tegen de bestaande boerderij wordt gebouwd terwijl degene waarvoor die woonruimte moet dienen door zijn werk niet aan het betrokken bedrijf verbonden is. Het zal duidelijk zijn dat in dergelijke gevallen geen medewerking aan de totstandkoming van bouwplannen kan worden verleend. De groep zich op grond van hun leef tijd geleidelijk terugtrekkende landbou wers even buiten beschouwing gelaten moet worden gesteld dat zij, die door hun werk niet aan het cultuurgrondge bied zijn gebonden daarin ook niet be horen te wonen. BARNEVELD In de raadsvergade ring van Barneveld is woensdagavond nog even nagepraat over de door de raad in september vastgestelde wethou- derswedde. Van G.S. was nl. bericht ge komen dat er van hun kant bezwaar bestond tegen het besluit van de raad om voor de vier wethouders een wedde vast te stellen gelijk aan het bedrag dat voorheen voor drie wethouders werd uit getrokken. De heer E. C. van Beek (Boerenpar tij) vond dat G.S. niet het goede voor beeld geven wat bezuiniging betreft. „Nu komt er eens een gemeente met een bezuinigingsvoorstel en men wei gert goedkeuring. Wanneer er van bo venaf niet bezuinigd wordt, waar blijven we dan", zo vroeg de heer Van Beek. „Wat doen de wethouders nu", zo wil de de heer Van Beek weten. Burgemeester Van Diepeningen ant woordde dat bij de stemming over dit raadsvoorstel de wethouders zich van stemming hebben onthouden. Dit besluit van G.S. dient te worden geëerbiedigd, en de salariëring zal blijven, zoals deze wettelijk is vastgesteld. De heer B. van Tilburg (P.v.d.A.) had begrip voor de motivering van G.S. „De werkzaamheden van de wet houders in Barneveld zijn niet anders dan die van wethouders in gelijke ge meenten elders. G.S. kunnen dus geen onderscheid maken", een mening die door de heer R. v.d. Craats (C.H.U.) werd gedeeld. De heer W. VerweiJ (S.G.P.) vroeg of de zaak wel duidelijk aan G. S. was voorgelegd en of er geen mogelijkheid bestaat dit besluit van G.S. ongedaan te maken. De voor zitter deelde mee dat de notulen van de septembervergadering aan G.S. zijn ge stuurd, en dat de raad alleen maar ge hoord kan worden in dergeiyke zaken. De beslissing ligt niet bij de raad. BARNEVELD In een zeer span nende wedstrijd werden de Barnevelders op eigen terrein door Lunteren versla gen. De individuele uitslagen waren: G. Bouw—J. Spelt 20; H. Lam—J. v. Egdom 02; J. van KootB. Veenen daal 02; J. C. KosterC. Schaafsma 1i; R. van DrenthC. Adams 02; A. Nibrink—D. Ligtvoet 2—0; S. J. Bouw—R. v.d. Berg 1—1; C. van Leeu- wenR. Zandsteeg 1—1 en reglementair 2—2. In onderling competitieverband wer den de volgende partyen gespeeld: E. v.d. Heuvel—G. Leeuwis 0—2; F. v.d. Kuilen—F. Doest 2—0; G. v.d. Lage- maat—H. Broekhuis 2—0; A. Schuur manJ. van Leeuwen 02. Opmerkeiyk was dat, de kampioen H. Broekhuis door v.d. Lagemaat werd verslagen. De vorige week werd de heer Broekhuis verslagen door de heer J. C. Koster. De heer G. Leeuwis had grote moeite met de heer v.d. Heuvel. De schaakuitslagen luiden deze week: A. SchildersH. van Bentum 10; J. A. de BoerJ. H. Beenakker 01; H. VaarkampJ. Timmer 10; A. Vinken- borgB. van Surksum 01; J. H. van Ee—W. de Koning J/2—V. v.d. Burg R. Nieuwland afgebroken. Volgenden week dinsdagavond speelt Barneveld tegen Den Dolder in Barne veld. De spelers worden verzocht om half acht aanwezig te zyn. I

De Vallei | 1967 | | pagina 5