Britse gevangenissen lopen vlot leeg Minister De Quay deed concessie Galabanket te Leiden voor bruidspaar A.R.P. bij uitstek een beginselpartij Duikbootaffaire niet buiten verkiezingsstrijd houden Commissie Mountbatten wil vele veranderingen Tweede Kamer bezorgd over werkgelegenheid Vreemde toestanden in de „bajes" Hoger nieuwsbladtarief uitgesteld Geen kans voor actiecomité Rijksweg 50 GEKORTWIEKT Onderzoek Ellsworth Bunker gehuwd Weddenschap T V-beelden Continentaal plat Kamer wil gekend worden in nieuwe voorwaarden Water en gerechten uit Den Haag In heel Nederland marktverbod voor varkens KRACHTIG VERZET Onrendabele lijnen N.S. lieeft geld uit schatkist nodig Standpunt van drs. Schmelzer: '4*. ÖÖNDERDAG 5 JANUARI 1967 (Van onze Londense correspondent) Met Kerstmis waren er in Engeland opnieuw zestien gevangenen op de loop. Er waren erbij, die slechts enkele maanden moesten uitzitten, maar anderen, die heel lange straffen hadden. Het is duidelijk, dat het zó niet kan doorgaan. De veiligheid van de burgers en ook van het land zelf staat op het spel. Dit laatste is glashelder bewezen door de ontsnapping, op 22 oktober j.l., van de meesterspion voor de Russen George Blake en het eerste door het weglopen uit een werk groep'' buiten de gevangenis van de geweldenaar Frank Mitchell op 12 december. Blake had een voorsprong van twee uur op de politie, die met grote vertraging bericht kreeg van de ontsnapping. Hij kon dan ook achter het IJzeren Gordijn verdwijnen. Mit chell daarentegen hield zich de twee de week na zijn ontsnapping bezig met het schrijven van brieven aan de Times". Daarin verzocht hij de mi nister van Binnenlandse Zaken, Jen kins, het tijdstip vast te stellen, waarop hij vervroegd de gevangenis zou mogen verlaten nadat hij zich weer zou hebben aangegeven. Het was niet de eerste maal, dat hij er vandoor is gegaan. Hij gedroeg zich overigens goed in de gevangenis en kon er zeker van zijn, dat zijn „le venslange" gevangenisstraf over en kele jaren een einde zou nemen. „Levenslang" betekent in Enge land in de regel dertig jaren, die bij goed gedrag tot twintig jaren worden teruggebracht, al zijn er uitzonderin gen. De moordenaars van de drie po litieagenten, eind augustus in Londen, hebben bijvoorbeeld levenslang ge kregen met het uitdrukkelijk verzoek van de rechter hen na dertig jaar niet vrij te laten. Onmiddellijk na de ontsnapping van Blake had de Britse regering aan een commissie onder leiding van Lord Mountbatten (de vroege re vlootvoogd en onderkoning van India) opdracht gegeven na te gaan wat kan worden ondernomen om de gevangenissen „waterdicht" te ma ken. Alsof zij de dringende nood zaak van afdoende maatregelen wilden onderstrepen, ontsnapten op de dag dat het rapport werd gepu bliceerd vijf gevangenen uit de ge vangenis van Walton in het noor den van het land. Als eerste maatregel beveelt Lord Mountbatten de benoeming aan van een algemeen inspecteur van het ge vangeniswezen, een man met gezag, die bevelen moet geven en niet ach ter zijn bureau blijft zitten. Verder stelt hij voor om de nieuwe gevange nis op het eiland Wight (waar onder anderen Harry Roberts en zijn twee medeplichtigen aan de moord op de drie agenten zijn ondergebracht) zo danig uit te breiden, dat er ruimte is voor 180 in plaats van 120 gevaar lijke misdadigers. De regering wordt bovendien aanbevolen elders in het land een tweede gevangenis met spe ciale voorzieningen te laten bouwen. Tenslotte geeft de commissie haar oordeel over de wijze, waarop het systeem van de „werkgroepen" kan worden verbeterd. Zij wil die niet af schaffen, want de „werkgroep" is de eerste belangrijke stap naar reclasse ring voor een behoorlijk leven in de maatschappij. Het is voor de gevan gene tevens een voorteken, dat zijn straftijd zal worden bekort, dat de langste tijd van eenzaamheid voorbij is. Lord Mountbatten wijst er echter op, dat de behuizing of „hostels" voor die werkgroepen het contact met de buitenwereld en met andere gevange nen niet mag bevorderen. Bij het in- en uitgeloop kan men niet voldoende letten op de mensen en de gereed schappen, die voor uitbreken kunnen worden misbruikt. De „hostels", zegt Mountbatten, moeten volkomen vrij staan van de andere gebouwen op het terrein, zcdat zij van alle kanten kun nen worden bewaakt. In het rapport wordt ook de aan dacht gevestigd op de zogenoemde „honourparties", dat wil zeggen de tewerkstelling van gevangenen op vrij grote afstand van de gevangenis, meestal in de buitenlucht. Daarbij wordt min of meer gerekend op het woord van de mannen om niet de be nen te nemen, al blijft er natuurlijk bewak'ng. In het rapport wordt voor gesteld, in die groepen alleen gevan genen toe te laten die het grootste ge deelte van hun straftijd hebben uitge zeten of die reeds bericht hebben ge kregen, dat hun „levenslange" gevan genisstraf tot tweederde of de helft (van dertig jaren) zal worden bekort. Het was uit zo'n „honourparty" dat Frank Mitchell, de alom gevreesde, uit het zicht van de bewakers ver dween. Waarlijk fantastische bijzon derheden kwamen toen aan het licht, uit de gevangenis maar meer nog buiten de gevangenis. Mitchell had door zijn geweldige lichaamsbouw en kracht zo'n over wicht op zijn medegevangenen, dat zij zijn schoenen poetsten en aller lei andere karweitjes voor hem op- KATMANDOE De 72-jarige Ame rikaanse reizende ambassadeur Ells worth Bunker, die destijds bemiddelde in het conflict tussen Nederland en In donesië om Westelijk Nieuw-Guinea, is dinsdag in de Nepalese hoofdstad Kat- mandoe in het huwelijk getreden met de vrouwelijke ambassadeur van de V.S. in Nepal, de 49-jarige Carol C. Laise. Het is naar wordt aangenomen, het eerste huwelijk van twee ambassa^ deurs in actieve dienst in de Ameri kaanse diplomatieke geschiedenis. MOUNTBATTEN de zaak moet dicht knapten, alsof hij de Lodewijk XIV van het Huis was. Op de „honour parties" maakte hij het echter, zon der dat de bewakers er zich iets aan gelegen lieten liggen, nog veel bonter. Hij ging geregeld naar kroegen in de buurt, waar men niet wist wie hij was. Op zekere dag vertrok hij zelfs met een taxi naar de dichtstbijzijnde stad om er een kanariepietje voor zijn zoontje te kopen. In de gevangenissen zelf bleek de toestand al niet veel beter te zijn. Op 12 augustus 1964, in de vroege och tenduren, ontsnapte 'n zekere Char les Wilson uit de gevangenis in Bir mingham. Het viel hem gemakkelijk omdat een van de twee nachtwakers, die hij in de keuken hielp, veel te druk bezig was met het klaarmaken van de „porridge" (havermeelpap) om op zijn doen en laten te letten. En meesterspion George Blake, die de grootste geheimen aan de Russen had verraden en daarvoor meer dan le venslang kreeg, behoefde voor zijn ontsnapping op 22 oktober j.l. uit de Wormwood-gevangenis te Londen niets anders te doen dan een paar ijzeren staafjes van een ruit op een bovengang stuk te slaan. Daarna be landde hij op de kap boven een toe gangsdeur van de gevangenis en vandaar op een vuilnisbak. Hij kon toen vlot over de buitenmuur wippen, ook al omdat die halverwege een met gras begroeide richel had. Aan de an dere kant wachtte een handlanger, die hem ijlings met een auto naar een vliegveldje of een haventje bracht. Toen een paar uur later zijn verdwijning werd ontdekt, was Blake al lang op weg naar Oost-Duitsland. Het schijnt, dat de inrichting van de andere Engelse gevangenissen niet veel beter is. Lord Mountbatten heeft niet alleen voorgesteld de gevaarlijk ste misdadigers in aparte gevangenis sen bijeen te brengen, maar hij heeft in zijn rapport bovendien verklaard, dat er momenteel geen werkelijk „veilige" gevangenis in Engeland is. Vernietigender oordeel is wel niet denkbaar. En om nu even een beeld te ge ven van de hele situatie van de ontsnappingen, een paar cijfers. In de week, die volgde op de publika- tie van het rapport-Mountbatten ontsnapten opnieuw 32 gevangenen, van wie er aan het einde van die week zestien weer waren gepakt. Maar sindsdien is er geen dag voor bijgegaan, tot eind december, dat er geen nieuwe gevallen werden ge meld. Alles wijst erop, dat het ein de van de „grote vlucht" nog niet in zicht is. Onder hen, die na die week ont vluchtten, was John Mackrell, 51 jaar oud, die bijna negentien jaar heeft doorgebracht in Broadmoor, de ge vangenis voor geesteszieken nadat hij in 1947 een taxichauffeur had ver moord. Hij ontkwam voor de tweede maal uit een gewoon ziekenhuis voor gevangenen. Zozeer is het publiek ervan over tuigd dat de stroom van ontsnappin gen zal aanhouden, dat een „bookma ker" er weddenschappen op heeft aangenomen. De vlucht uit de Engel se gevangenissen is overigens geen verschijnsel van de laatste weken, al heeft men voordien nooit zo'n groot aantal tegelijkertijd aan de haal zien gaan. In totaal namen in 1966 niet minder dan 692 gevangenen de benen en 121 van hen lopen nog altijd op die benen vrij rond. Enerzijds vloeien de gevangenissen in Engeland dus te snel leeg een enkele ontsnapping kan men natuur lijk nooit voorkomen anderzijds zitten ze veel te vol. Men stopt hier namelijk veel personen in de gevan genis, in voorlopige hechtenis, van wie men zeker weet, dat zij er met een boete afkorpen, bijvoorbeeld men sen die hun verplichtingen bij huur koop niet vervullen, hun tv- en radio- vergunning niet hebben betaald of vanwege andere lichte vergrijpen. Om dat tegen te gaan is een nieuwe wet in de maak. Zij die voor de eer ste maal wegens een licht vergrijp met de justitie in aanraking komen, zullen niet meteen in het cachot wor den gestopt. De bevolking van de gevangenissen in Engeland is, naar de minister van meedeelden, in twaalf maanden tijds van 29.600 tot 33.000 gestegen. Het onderhoud van die mensen kost ook te veel geld, evenals het opsporen van de ontsnapten. En er is eveneens te weinig geld beschikbaar voor de cipiers, zodat hun aantal volkomen onvoldoende is. In deze situatie zal nu langzamerhand door de regering ver andering worden gebracht. De bevor dering van gevangenispersoneel zal worden versneld. Zij zullen bijvoor beeld niet langer zestien jaren hoeven te wachten, voor zij voor de eerste maal in rang omhoog gaan. Ook zul len de „prison-officers", die wat de bewakmg van de gevangenen betreft, er maar met de pet naar gooien, voortaan disciplinair gestraft wor den. Tenslotte zullen een aantal gevan genissen, waarin de gevaarlijkste misdadigers zitten, van televisie installaties worden voorzien, die dag en nacht een beeld zullen geven van wat zich op de binnenplaatsen en aan de buitenkant van de muren afspeelt. Niet langer zullen handlangers, als in het geval van Blake, zich daar onop gemerkt met een bloempotje kunnen ophouden om op het juiste moment de gevangene een handje te helpn. Dat bloempotje was camouflage. Aan de andere kant van de straat bevindt zich namelijk een ziekenhuis. De be woners van de huizen tegenover de muur dachten ongetwijfeld, dat is iemand, die op het bezoekuur wacht. Voor de lezers van de dagbladen zijn de ontsnappingen interessante kost, maar de mensen die in afgele gen huisjes of boerenhoeven in het uitgestrekte en ongerepte „moorland" mijlen ver rondom de beruchte ge vangenis van Dartmoor wonen, krij gen telkens de schrik van hun leven als de radio aankondigt, dat zij ra men en deuren gesloten moeten hou den en bij het minste onraad de poli tie moeten bellen, omdat er weer een gevaarlijk misdadiger is verdwenen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich woensdagmiddag tijdens de behandeling van de begroting van Eco nomische Zaken, uiterst bezorgd ge toond over de werkgelegenheid, voral in het noorden van het land. He effect van het tot nu toe gevoerde regionale industrialisatiebeleid is geheel teniet gedaan, zo was de algemene mening in de Kamer. Drs. D. F. van der Mei (CHU) vond, dat een krachtig regionaal industriali satiebeleid in het noorden nodig is en hij vond dat tot nu toe het beleid niet aan de verwachtingen had beantwoord. Mr. R. J. Nelissen (KVP) ging nog een stapjé verder. „We zijn eigenlijk nog niet verder gekomen dan de situatie van een tweetal jaren terug", zo be toogde mr. Nelissen, die van mening was, dat vele gedane toezeggingen niet waar zijn gemaakt. Hij herinnerde er aan, dat de minis ter vorig jaar, toen deze als staatsse cretaris speciaal belast was met het regionale industrialisatiebeleid, een her overweging van de doelstellingen van het beleid had toegezegd en ook een nota had aangekondigd. Daar is niets van gekomen. Voor de toekomst kun nen we dat niet aanvaarden, verklaar de mr. Nelissen. Wel begreep hij, dat dit overgangska binet niet met diep ingrijpende wijzi gingen kan komen. In de komende ja ren zal er meer moeten worden geïn vesteerd, meer mogelijkheden moeten worden geschapen en er zal een flesei- bel beleid moeten worden gevoerd. Mr. Nelissen dacht hierbij ook aan facilitei ten voor bestaande bedrijven. Drs. D. Roemers (PvdA) vroeg of er nu wel of geen nota over het noorden komt, een vraag waarbij vele afgevaar digden zich aansloten. Staatssecre taris Van Son van Economische Zaken zou namelijk, volgens persberichten, in Groningen hebben gezegd, dat er van dit kabinet geen nota is te verwachten. Mr. Nelissen (KVP), mr. Portheine (WD), drs. Van der Mei (CHU) en de heer B. Roolvink (AR) hechtten meer waarde aan doeltreffende maatregelen dan aan een nota. Mr. Portheine vond het zelfs juist, als dit kabinet geen no ta indient. Het vorige kabinet heeft al zoveel nota's ingediend, dat het veel belangrijker is te weten of dit kabinet plannen heeft voor het noorden. De heer P. Jongeling van het Gere formeerd Politiek Verbond noemde het „bijzonder teleurstellend", dat de nota wordt uitgesteld, maar hij was het met de andere afgevraardigden eens, dat men niets heeft aan een nota zonder beleids lijnen. ADVERTENTIE OLIFANT VERLIEFD Wel eens een verliefde Olifant meege maakt Groots, man, groots Stel Je voor, een. Olifant verliefd op de liefheb bers van een zachte jenever! Liefheb bers van een zachte jenever verliefd op Olifant! Liefde op de eerste nip. Weder zijds, voor het leven. Proost! DEN HAAG De Tweede Kamer wil gekend worden in eventuele nieu we voorwaarden voor de olie- en gas winning op het Nederlandse deel van het continentale plat. Deze wens kwam woensdag tot uitdrukking tijdens de be handeling van de begroting van Econo mische zaken voor 1967. Drs. D. Roemers (P.v.d.A.) verwees naar de toezegging van de minister-pre sident, volgens welke met de kamer commissie vertrouwelijk overleg zal worden gepleegd, indien het kabinet- Zijlstra besluit wijziging te brengen in de voorwaarden, die door minister Den Uyl waren opgesteld. De heer Roemers, die er aan herinnerde, dat zijn fractie zich destijds had gesteld achter de mo- tie-Blaisse, waarbij de inspraak van de Kamer mogelijk werd gemaakt, zei, dat zijn fractie niet zal aarzelen even tueel bekrachtiging bij de wet te vra gen van de inhoud van de algemene maatregel van bestuur. Mr. F. Portheine (V.V.D.) drong op spoed aan. Door het doctrinair optre den van de vorige minister, is de zaak in het slop geraakt ten koste van ons volk, zo verklaarde hij. Andere landen zijn ons al lang voor met de exploratie en met de resultaten. Drs. Roemers wilde graag de mening van de minister horen over de huidige economische situatie. Volgens de con junctuurtest van november, ontwikkelt de orderpositie zich bevredigend, maar de binnenlandse afzet stagneert. De Kamer brak ook een lans voor de in nood verkerende brandstoffenhande- laren. De heer Roemers drong aan op hulp via het Ontwikkelings- en Sane ringsfonds voor de Middenstand. (Vervolg van pagina 1) De heer Aantjes bleef erby dat de verhoging van het tarief voor nieuwsbladen met 50 pet op 1 februari veel te fors is, vooral omdat 1 augustus vorig jaar het tarief ook al met 40 pet 1» verhoogd. In zijn motie werd gesteld, dat de voorge stelde tariefsst(jging inbreuk maakt op het tot nu toe gevoerde tariefsbeleid en dat een goede en gedifferentieerde nieuwsvoorziening erdoor in gevaar komt. Hij vroeg daarom de tariefsverhoging niet te laten doorgaan. De heer Tolman sprak van een „fron tale botsing" tussen regering en Ka mer over de PTT-tarieven. De tariefs verhoging is een indirecte belasting, zo zei hij en dat kunnen we niet accep teren. In zijn motie werd het standpunt ingenomen, dat de voorgenomen tariefs verhogingen niet in overeenstemming zijn met het prijsbeleid van de rege ring. Een deel van de tariefstijging dient om de gestegen loonkosten op te vangen; voor het bedrijfsleven is dit verboden. In zijn toelichting, zei de heer Tol man, dat hij zo spoedig mogelijk een uitgebreid debat wil over de rechtspo sitie van de PTT. Als het bedrijf een naamloze vennootschap wordt, kan het lenen op de kapitaalmarkt en dit ver andert de hele financiële positie van het bedrijf. Zijn motie werd eerst me de-ondertekend door de heer Jongeling (GPV) en de heer Abma (SGP). Beide moties hebben de instemming van de PvdA. De VVD is tegen de mo tie Tolman, omdat deze inhoudt, dat de PTT 26 miljoen gulden aan inkom sten zal derven. De WD-woordvoerder drs. Joekes achtte dit onaanvaardbaar. Ook de motie-Aantjes vond hij te ver gaan. De gedachte, die er aan ten grondslag ligt, was hem echter sympa thiek. De KVP steunt de motie-Tolman niet. In zijn verdediging van het beleid ten aanzien van de posttarieven, be toogde minister De Quay, dat de PTT in 1967 een verlies van f 39,6 miljoen zal lijden, als er geen tariefsverhoging zou komen. Hij onderschreef dat zo'n tariefsverhoging in het bedrijfsleven niet zou worden toegestaan op grond (Van een onzer redacteuren) LEIDEN. Het staatsiebanket, dat de regering prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven woensdagavond in de Leid se Lakenhal heeft aangebo den, heeft veel tijd en geld gekost. De Lakenhal, waar eens de lakennijver heid bloeide en die in 1871 als hospi taal diende voor de slachtoffers van de grote pokken- en cholera-epidemie, is nu museum. En aangezien een mu seum nu eenmaal niet de voorzienin gen heeft, die een groot restaurant niet kan ontberen, waren er twee ver huiswagens nodig om het eet- en keu kengerei van het Haagse, hotel „De Witte Brug" over te brengen, alsmede enkele wagens om de in dat hotel klaargemaakte gerechten te transpor teren. In de Lakenhal is slechts één water kraan: op het toilet. Vandaar, dat er tijdens het banket enkele watertanks uit Den Haag in het museum stonden opgesteld. Geen water voor de afwas, maar voor de koffie. Afwassen gebeur de later in „De Witte Brug". In de Lakenhal werd het gebruikte servies goed provisorisch schoongewreven en vervolgens Ingepakt Om de gerechten op temperatuur te brengen, waren in de Lakenhal drie DEN HAAG In de provincie Over ijssel doen zich thans een kleine twin tig gevallen van mond- en klauwzeer bij varkens voor. In deze provincie zul len thans beschermende entingen van varkens worden uitgevoerd, terwijl voor de hele provincie een vervoerver- bod voor deze dieren gaat gelden tot het tijdstip, dat de immuniteit Is inge treden. Voorts geldt sinds vandaag voor heel Nederland een marktverbod voor varkens. Over de hele provincie verspreid, zijn thans in Overijssel 18 gevallen van mond- en klauwzeer onder varkens en jongvee bekend. Toen deze veeziekte in Duitsland een grote omvang begon aan te nemen, zijn alle varkens in een acht kilometer breed gebied langs de Duitse grens in Drente, Overijssel en Gelder land ingeënt. Deze maatregel heeft het opdringen van de ziekte echter niet te gen kunnen houden. Wel heeft hij de besmetting ongeveer anderhalve maand vertraagd. Met de inentingen in de grensstrook werd half november begonnen. Toen werd ook het eerste geval in Overijsel bekend. Waar de ziekte wordt gecon stateerd worden de dieren onmiddellijk afgemaakt. In verband met de in Overijssel opge treden gevallen van mond- en klauw zeer bij varkens, heeft de minister van Landbouw en Visserij besloten de ge bruikelijke verplichte ringinenting van varkens om de besmette bedrijven uit te breiden tot de hele provincie. Met deze inenting, die, evenals bij de ringinentingen het geval was, voor rijks rekening geschiedt, zal onmiddellijk be gonnen worden. elektrische verwarmingskasten opge steld. Het gemeentelijk energiebedrijf in Leiden had speciale voorzieningen getroffen om een ongestoorde stroom- levering mogelijk te maken. Veertig man personeel heeft ervoor gezorgd, dat het volgende menu op ta fel kwam: truite saumonée k la pari- sienne, consommé royal, selle de che- vreuil k la grand verneur en bombe nesselrode, besproeid met diverse wij nen. Er waren twintig tafelbedienden in de weer om de gerechten te serve ren. Het banket werd gegeven in de Gro te Pers, een zaal waar de lakenkeur- ders vroeger hun werk deden. Museumdirecteur J. N. van Wessem is de regering nog steeds dankbaar voor dit banket, want doordat het in „zijn" Lakenhal werd gehouden, kon plotseling wat door gebrek aan ge meentelijke financiën niet kon: alle vertrekken, waarin het hoge gezel schap zich ophield, kregen een fris verfje en waren gewit. Het ietwat weelderig begroeide voorplein kreeg 'n schoonmaakbeurt allemaal op kos ten van het Rijk. Waarom nu juist de Lakenhal werd uitverkoren voor het banket? Directeur Van Wessem: „Prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven hebben bei den in Leiden gestudeerd en de Grote Pers in mijn museum is de mooiste zaal van Leiden". Overigens leek het erop, dat er dit keer een bloemententoonstelling in de Lakenhal werd gehouden. De veiling vereniging Flora in Rijnsburg had na melijk voor duizenden tulpen, azalea's, forsythia's, lelietjes van dalen, irissen en hyacinten gezorgd. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Quay (Verkeer en Waterstaat) heeft woens dag in de Tweede Kamer meegedeeld, dat het plan van het actiecomité „Rijks weg 50" betreffende een aansluiting van deze Rijksweg op de E 8 bij Apeldoorn-Beekbergen, wordt afgewe zen. Het voorstel van het actiecomité is, zo zei de minister, vrijwel gelijk aan het voorstel dat de gemeente Apel doorn indertijd heeft ingediend en dat na uitvoerig onderzoek is afgewezen. Het plan van het actiecomité houdt alleen een eenvoudiger aansluiting van de wegen in, maar verder blijven de bezwaren, die tegen het Apeldoornse plan bestonden gehandhaafd. „De bruik baarheid van de autosnelwegen zal er ernstig door worden geschaad. Ik zie daarom geen aanleiding af te wijken van de beslissing, die minister Suur- hoff indertijd heeft genomen over het Apeldoornse plan", aldus prof. de Quay. Op een vraag van mejuffrouw mr. Schilthuis (P.v.d.A.), deelde hij mee, dat de aanleg van viaducten langs Rijksweg 28 tussen Nijkerk en Harder wijk is versneld. DEN HAAG De A.R.P. is by uitstek een beginsel- partij, die haar kiezers aanspreekt op godsdienstige gronden. Tot deze, op zichzelf niet onverwachte, conclusie komt het jongste NIPO-onderzoek naar de motieven b(j de partykeuze in Nederland. Ditmaal waren het de A.R.-kiezers, die tot voorwerp van studie voor het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie waren uitgezocht. De resultaten, die de opdrachtgever, de N.C.R.V.-televisie- dienst, eind december voorgelegd kreeg, tonen aan dat de oudste Nederlandse politieke party nog steeds een zeer geprofileerde achterban heeft. 72 procent van de onder vraagden, die op het ogenblik van de enquête te kennen hadden gegeven op de A.R.P. te zullen stemmen als er verkiezingen waren, stelde uit eigen beweging het christen zijn, het geloof of de bybel aan de orde. Zij deden dit vaak in typisch calvinistische trant. Het NIPO-onderzoek citeert enige uitspraken, die veelvuldig voorkwamen in het antwoord op de vraag wat de A.R.P. voorstond: de staatkunde op Gods Woord baseren, regeren zoals de bUbel voorschrijft, politiek bedrijven vanuit Gods Woord, Gods wetten Uitdragen in de wereld, etc. Toch weet een vyfde deel van de A.R.-stemmers op deze vraag geen antwoord te geven; een verschijnsel, dat zijn spiegelbeeld vindt In het hoge percentage A.R.-kiezers, die uit traditie (16 procent) of uit sympathie (8 procent) hun keus zeggen uit te brengen. De enquêteurs concluderen, dat voor de meerderheid van de A.R.-stemmers de vraag of confessionele partyen zin hebben niet bestaat: De confessie staat voorop, de praktische politiek komt daarna of vloeit eruit voort. En ook daarin teilen eerlykheid, beginselvast heid, principes nakomen, betrouwbaarheid en fatsoen zwaar. van de prijsgedragsregels. Maar de PTT is nu eenmaal geen particulier bedrijf, het heeft een publieke functie en kan niet op de kapitaalmarkt lenen. De PTT heeft ook veel grotere inves teringen dan andere bedrijven, in ver gelijking met de omzet, namelijk onge veer een vierde, zei hij. Er wordt het komende jaar f 442 miljoen in het be drijf geïnvesteerd, waarvan f 25 miljoen uit de schatkist. De minister twijfelde aan het nut van een doorlichting van de P.T.T. door een efficiencybureau, zoals mr. Aan tjes had gevraagd. Niettemin wil hij ernstig overwegen de postdienst te la ten doorlichten. Het krachtigste verzet uit de Kamer is gericht tegen de verhoging van het nieuwsbladtarief, d.w.z. het tarief voor verzending van dag-, week- en nieuws bladen. De minister zei, dat ook na de voorgestelde tariefsverhoging met 50 pet. de verzending van de nieuwsbla den veel goedkoper zal zijn dan van brieven, gemeten naar het gewicht. Bovendien zijn de nieuwsbladen moei lijker te verwerken. Zelfs nu zullen de Posterijen verlies blijven lijden op de verzending van deze bladen. De P.T.T. geeft op deze manier onzichtbare sub sidie. Hij wees erop, dat slechts zes procent van de dagbladen per post wordt ver stuurd. De hogere kosten door het nieu we tarief belopen gemiddeld drie cent per abonnee per maand, als de kosten over alle abonnees worden omgeslagen. Bij de weekbladen ligt dat natuurlijk anders, zo merkte hij op, die worden meer per post bezorgd, maar het ge beurt minder vaak dan bij de dagbla den. Als het bedrijfsleven behoefte zou heb ben aan een gesprek met de P.T.T.-di- rectie, wil de minister dat bevorderen. Het gesprek zal niet kunnen gaan over deze tariefmaatregelen, maar over de wijze waarop de P.T.T. de belangen van de gebruikers het doelmatigst kan dienen. Minister De Quay zei samenvattend, dat als hij het eerste dacht aan het bedrag, dat de P.T.T. moet investeren, ten tweede aan het verlies van f 37 miljoen, dat de postdienst nog zal lijden na deze tariefsverhoging en ten derde aan de mogelijkheid de hogere tarieven over een heel groot veld te spreiden, hij de verhogingen noodzakelijk achtte. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse Spoorwegen zullen geld uit de schat kist moeten krijgen, als zij de onren dabele lijnen willen handhaven en toch een goed bedrijfsresultaat willen boe ken. Minister De Quay (Verkeer en Waterstaat) zei dit woensdag in de Tweede Kamer. In de tweede helft van 1968 zullen de gedetailleerde resultaten van de exploi tatie over dit jaar bekend zijn, op ba sis waarvan kan worden vastgesteld welke bedragen de Nederlandse Spoor wegen zouden moeten ontvangen om geen onrendabele lijnen te hoeven slui ten. Het verlies van de N.S. is tot dusver toe te schrijven aan het personenver voer, en dan in het bijzonder aan de verplichting onrendabele lijnen te hand haven. De overheid kan de Nederlandse Spoorwegen daarvoor schadeloos stel len. Dit probleem speelt ook in andere landen. Lasten die de Spoorwegen in billijkheid niet behoren te dragen de zgn. bedrijfsvreemde lasten kunnen voor rekening van de overheid komen. Nederland heeft zich hiertoe in E.E.G.- verband verplicht. Minister De Quay deelde voorts mee met de directie van de Nederlandse Spoorwegen te zullen bespreken of de afschaffing van de kaartjescontrole op de stations kan worden uitgebreid. O 0 In de nacht van dinsdag op woens dag is een bedrag van f 35.000, gestolen uit de kluis in het grote kan toor van de C.A.F. (de Coöperatieve Aankoopvereniging Friesland) te Leeu warden. De Tweede Kamer heeft woensdag middag met 66 tegen 50 stemmen een motie van mr. Geertsema (VVD), verworpen, waarin de regering werd gevraagd onverwijld het wetsontwerp op de lijkbezorging, waarin crematie en begrafenis worden gelijkgesteld, in te dienen. Het hele confessionele deel van de Kamer stemde tegen. Voor stemmers waren behalve de VVD, de P. v.d. A., PSP en CPN. De Tweede Kamer heeft een amen dement op de begroting van Ver keer en Waterstaat, ingediend door mejuffrouw mr. Schilthuis (P. v.d. A.), afgewezen, waarin wordt gevraagd 4V'« miljoen gulden van de opbrengst van de hogere accijns op olie en benzine ten goede te laten komen aan het openbaar vervoer. De Nederlandse regering heeft be sloten om, in het kader van het we reldvoedselprogramma, een bedrag van 30.000 gulden ter beschikking te stellen van Senegal, voor het bestrijden van de gevolgen van de grote droogte waar onder men in dat land te lijden heeft. Het voormalige Boerenpartij-Ka merlid de heer P. Voogd heeft, doordat hij voor twee kieskringen (Gro ningen en Drente) geen kandidatenlijst heeft Ingediend voor de a.s. Tweede- Kamerverkiezingen, zijn recht op poli tieke zendtijd verspeeld. Om aanspraak op politieke zendtijd te kunnen maken, moet men namelijk voor alle kieskrin gen lijsten hebben ingediend. 0 Ter gelegenheid van het 30-jarig huwelijk, a.s. zaterdag van koningin Ju liana en prins Bernhard, slaat de Ko ninklijke Begeer Voorschoten een nieu we penning. Op de voorzijde staan de naar link» gewende portretten, met als rand schrift: Juliana en Bernhard, Koningin en Prins der Nederlanden. De Duitse justitie heeft nu ook zelf een onderzoek ingesteld naar het fusilleren van twee deserteurs na de capitulatie op 13 mei 1945 in het Kamp Zeeburg te Amsterdam. Men heeft de schuldigen twee officieren, die het doodvonnis uitspraken en ook hebben laten uitvoeren reeds achter haald. Zij bleken in Darmstadt te wo nen. Het is nog niet bekend of zij te recht zullen moeten staan. De toegenomen werkloosheid baart ook het schildersbedrijf grote zor gen. Zij is in deze bedrijfstak belang rijk hoger dan de laatste jaren: eind november 1963 waren er 657 werklozen, in november j.l. 1719. Er is nu al een grotere werkloosheid onder de schilders dan in de jaren 1957 - 1958, ten tijde van de bestedingsbeperking. 0 Het comité ter verdediging van de werkgelegenheid, waarin voorna melijk ex-Vasco-arbeiders zitting heb ben, heeft besloten zaterdag 21 januari door Heerlen een protestmars te hou den. Met de actie wil het comité, onder de leuze „Vandaag wij, morgen jij", de behoefte aan nieuwe werkgelegenheid onder de aandacht brengen. De omzet aan groenten en fruit aan de Venlose groenteveiling over 1966 is ten opzichte van 1965 met ruim 2 miljoen gulden gestegen tot een be drag van f 26.870.000 waarmee een re cord werd bereikt. Het eerste jaar na de opening van de veiling in 1958 werd een omzet bereikt van 13,4 miljoen gul den, die dus na acht jaar ruim is ver dubbeld. 0 De Philipsvestiging in Nijmegen werkzaam op transistorgebied heeft voor vijftig van haar 2.200 werknemers geen arbeid meer. Voor vijf van hen wordt plaatsing bij andere be drijven gezocht. De overige 45 zullen tot juli pendelen naar de Philipsvestiging in Hilversum. Dit betekent een dage lijkse tocht van ongeveer drie uur, waarmee echter wordt voorkomen, dat ontslag moet worden verleend. 0 De bedrijfsrechereheur van een Utrechts warenhuis heeft een 33-ja- rige Marokkaan aangehouden, die een 15-jarig meisje, dat met haar moeder liep te winkelen, had lastig gevallen. Nadat de Marokkaan was overgegeven aan de Utrechtse politie, is komen vast te staan, dat hij in de afgelopen maan den tientallen meisjes in warenhuizen in Utrecht en Amersfoort heeft lastig ge vallen. f Het Franse concern Pechiney stelt opnieuw pogingen in het werk om te komen tot oprichting van een alumi- niumfabriek in Nederland, met het sloegebied als de daarvoor het meest in aanmerking komende vestigingsplaats. Voor het eerst in de parlementaire geschiedenis, heeft een kamercom missie woensdag in het gebouw van de Tweede Kamer een openbare „hearing" gehouden. Onderwerp van gesprek was het voorstel van oud-minister Bogaers (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning) om van financieel meer draag krachtige huurders van woningwetwo ningen een extra bijdrage te vragen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De „duikboot-kwes tie", waarover de minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns en de voorma lige minister van Economische Zaken, drs. Den Uyl, tegenstrijdige verklarin gen hebben afgelegd, zal bij de verkie zingen een rol gaan spelen. De fractie leider van de K.V.P., drs. Schmelzer, zal de komende weken aan deze kwes tie „zeker niet voorbijgaan", zo liet hij woensdag meedelen. Wel vindt hij, dat het geen zin meer heeft hierbij het parlement in te scha kelen. Nu de P.v.d.A., naar de mening van de heer Schmelzer, de zaak zo dui delijk in het politieke vlak heeft getrok ken, zal de K.V.P. niet achterblijven. Dit kan des te gereder, zo vindt drs. Schmelzer, omdat minister Luns de beste kaarten heeft en over getuigen beschikt, die zijn in en tegenover de Tweede Kamer afgelegde verklaringen kunnen staven. Anderzijds is ook het N.V.V. niet van plan de eventuele leverantie van onder zeeërs voor de Zuidafrikaanse marine te laten rusten. Het socialistische vak verbond zal eerdaags met een duidelijk standpunt komen, aldus kondigde de vice-voorzitter van het N.V.V., de heer A. de Boon, dinsdag aan. Hij sprak in een kaderbijeenkomst van de Haagse Besttuurdersbond. Met een verwijzing naar de werkloosheid in de bouwnijver heid, gaf hij te kennen, dat de rege ring-Zijlstra „liever duikboten bouwt dan woningen". Een woordvoerder van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Me taalnijverheid in Den Haag gaf tegen over ons te kennen de uitlating van de heer De Boon een kreet te vinden, die aan de vele aspecten van het probleem geen recht deed wedervaren. De A.N.B.M. is de meest direct bij de bouw van onderzeeërs betrokken vakbond en is aangesloten bij het N.V.V. Het be stuur van deze bond had de kwestie op de agenda staan van de wekelijkse ver gadering, die dinsdag zou hebben plaats gehad. Afwezigheid van de mees te bestuursleden maakte, dat deze bij eenkomst niet doorging, zo werd ons meegedeeld. De A.N.B.M. zal nu eerst begin volgende week zijn standpunt kunnen bepalen. Welke houding dan zal worden inge nomen, viel nu nog niett te zeggen, al dus de woordvoerder, die niet vooruit wilde lopen op de besluitvorming vol gende week. Hoewel er nog geen spra ke is van werkloosheid in de scheeps bouw, noemde hij de toestand toch „al lerminst florissant". Een order van de omvang als Zuid-Afrika in Nederland wilde plaatsen het zou in eerste in stantie gaan om een bedrag van f 200 miljoen zou zeker op lange termijn gezien de werkgelegenheid in de scheepsbouw belangrijk ten goede ko men. Anders dan het N.V.V., zal het katho lieke vakverbond geen standpunt inne men. Bij navraag deelde men van N.K.V.-zijde mee hiertoe niet over te gaan, „vooral niet nu het een politieke kwestie is geworden."

De Vallei | 1967 | | pagina 6