PSV verraste DWS met snelle uitvallen: 2-4 TV-reportage Dukla-Ajax in gevaar door „sluikreclame" „Het is beslist geen gooi- en smijtwerk 99 Judosport in Opheusden populair en succesvol Stand van zaken in betaald voetbal Junior-landenploegen in bekerstrijd HIJS-HOKIJ verloor van Spartak Praag Zwak Go Ahead te sterk voor Xerxes Arthur Ashe wegens blessure uit strijd Jeugdsuccessen in Portmouth Wellicht Nederlandse afvaardiging naar Tokio Universiade Tsjecho-Slowakije versloeg Rusland NSF verkocht films in het buitenland AGOVV misschien terug naar amateurs Botwinnik staat er in Hastings goed voor Timman versloeg Hongaar Vadasz E. Budding eigenaar-instructeur ET van „Judosc/iool-Opheusden" w L. Geesink schreef brief aan IOC ADO-Bratislava op 28 februari Data bekerstrijd landskampioenen Bouwmeester speelde remise tegen Saemisch Nederland telt 57 sporthallen BADMINTON IJSHOCKEY Belangstelling Drempelvrees Supporters DONDERDAG 5 JANUARI 1967 OPHEUSDEN De in geheel Nederland zo populaire judosport heeft de i;.'1' 1,11 'U,,,W*SI laaste jaren met name in het Betuwse dorp Opheusden een enorme opgang f i t gemaakt. De komst van de judoschool van de heer E. Budding in 1958 is hier W een van de belangrijkste oorzaken van. Voor vele buitenstaanders betekent ib&r deze oude Japanse sport een mysterieuze aangelegenheid. Zodra men zich Wpyt enigszins meer in het hoe en waarom van dit soort vechtsport gaat vesrdie- W/,. p pen blijkt deze indruk volstrekt onjuist te zijn. „Judo is de enige sport, waar- |j f mteM. bij alle spieren van het lichaam geoefend worden. Het is een sport, die be- WwE7' t rust op de kennis en het begrip van het spierenmechanisme, die onthult tot hoeveel meer het menselijke lichaam in staat is dan men doorgaans denkt". Dit vertelt ons de 34-jarige heer E. Budding, gediplomeerd full-time judo- instructeur uit Opheusden en drager van de zwarte band derde dan. B 1 d p AMSTERDAM Voor ongeveer 5500 toeschouwers heeft DWS zich in Am sterdam door een koel en zakelijk spe lend PSV naar een 2-4 ndederlaag la ten voeren. De Eindhoven»© aanvalsli- nie was aanzienlijk minder in de aan val dan de voorste linie van DWS, maar ze speelde veel doeltreffender en bracht de bepaald niet sterke Amster damse achterhoede keer op keer in moeilijkheden. Vooral door het toe passen van de dieptepass werd de achterhoede van DWS steeds weer uit positie gespeeld. Al in de negende minuut had PSV succes toen Cebiac zijn ploeggenoot Van der Kuylen met een pass-op-maat vrij speelde en de laatste keeper Schrij vers kansloos liet. DWS nam hierna door bezetting van het middenveld het heft in handen, maar de aanvallen van de Amsterdam mers waren te kort en te doorzichtig om de Eindhovense defensie te kunnen Eredivisie: Go AheadXerxes, 20; DWSPSV, 2—4. Ajax 17 Feijenoord 17 Sparta 18 ADO 17 Go Ahead 17 PSV 17 DWS 18 Xerxes 18 GVAV 18 MVV 18 DOS 18 NAC 17 Sittardia 18 FC Twente 17 Telstar 18 Fortuna '54 17 Willem II 17 Elinkwyk 17 Eerste divisie: NEC—RBC, 7—3. NEC 21 12 6 3 30 43—21 Holl. Sport 22 14 2 6 30 47—22 Volendam 22 11 7 4 29 51—29 DFC 22 9 10 3 28 42—31 SC Cambuur 22 10 8 4 28 37—26 Den Bosch 22 10 7 5 27 39—23 Heracles 21 8 10 3 26 31—22 Zaanstreek 21 9 6 6 24 27—26 Blauw Wit 22 9 6 7 24 28—20 Alkmaar 22 11 2 9 24 34—31 Eindhoven 21 9 5 7 23 29—27 RCH 22 8 7 7 23 27—24 RBC 22 9 2 11 20 32—38 Vitesse 22 7 5 10 19 33—41 Graafschap 22 6 4 12 16 27—38 SVV 22 6 4 12 16 2643 DHC *66 22 4 5 13 13 19—48 Volewyckers 22 3 6 13 12 24—47 SC Drente 20 2 7 11 11 16—36 Velox 22 3 5 14 11 24—43 BERN Het bestuur van de UEFA heeft woensdag besloten tot instelling van een zogenaamde „Uitdagingsbeker" voor junior-landenploegen (spelers tot 23 jaar). De Europese landen, die hieraan wil len deelnemen, moeten zich voor 28 fe bruari aanmelden. Op 10 maart a.s. wordt er geloot, welke twee landen om de beker mogen spelen. De winnaar van de ontmoeting wordt bekerhouder en zal dit kleinood moeten verdedigen tegen het land, dat daarna door het lot wordt aangewezen. In een jaar zal er niet meer dan drie maal om deze beker mogen worden ge speeld. Geheel volgens het Davis Cup systeem in de tenniswereld spelen be kerhouder en uitdager slechts éénmaal tegen elkaar. Valt er geen beslissing, dan wordt de wedstrijd tweemaal vijf tien minuten verlengd. Is dan nog geen winnaar, dan beslist het lot. UTRECHT Anton Geesink, de Euro pese, wereld- en Olympisch judokam pioen, heeft woensdag brieven verzon den aan het organisatiecomité van de Olympische winterspelen 1972 in Sappo ro en het Internationaal Olympisch Co mité, waarin hij uitdrukking geeft aan zijn verlangen om judo als tak van sport in het programma van de Olympi sche Winterspelen op te nemen. De ar gumenten die de Utrechtse judoka naar voren brengt zijn: 1. dat er één sport door het organiserende land aan het programma mag worden toegevoegd: 2. dat judo als zaalsport beter op zijn plaats zou zijn bij winterspelen dan bij zomerspelen; 3. dat judo van origine Japans is en geen land beter dan Ja pan deze tak van sport op winterspe len zou kunnen introduceren. In gesprekken die Geesink het vorig jaar met een aantal Japanse judo-offi cials had, bleek duidelijk dat men dit graag zou willen, maar dat men be vreesd is 'n afwijkend antwoord te ont vangen. „Misschien dat er naast judo nog een aantal typische zaalsporten in het winterprogramma zou kunnen wor den opgenomen en dat zou misschien een grote vooruitgang zijn", aldus An ton Geesink, die binnenkort met de Ne derlandse judo-formatie voor een tour nee naar Rusland vertrekt. In Moskou ontmoet hij dan zijn broer Gerard en Jan Tukker en tevens dr. Brouwer, Staf de Moor, de man die als beste C.I.O.S.-leerling in 1962 werd uitverko ren en Pierre Zenden uit Maastricht, die in 1962 de prijs van het NOC won. Allen zijn het grote judo-enthousiasten, die voor de eerste maal naar Japan rei zen en in Yokohama door twee leerlin gen van Geesink, namelijk Peter Snij ders en Ernst Eugster zullen worden verwelkomd. Anton Geesink krijgt te vens 'n brief mee van de burgemeester van Utrecht, jonkheer M. de Ranitz voor de burgemeester van Sapporo, waarin de Utrechtse burgemeester het plan van Geesink volkomen ondersteunt. DEN HAAG Het Haagse HIJS Hoktf heeft woensdagavond de flshockeywed- strijd tegen Spartak Praag (Tsj. SI.) met 81 verloren. De tussenstanden waren: 0—1, 0—3, 1—4. verontrusten. Een snelle uitval via Soe- rensen en Cebinac zette de thuisclub op een 0-2 achterstand, want Van der Dun- gen benutte de uit die aanval ontstane kans feilloos. Vonhof slaagde er vlak voor de rust eindelijk in de Eindhoven- se defensie tot capitulatie te brengen. Ook in de tweede helft had DWS een veldoverwicht en dat leidde na zes mi nuten tot de gelijkmaker door Kruiver. PSV bleef zich bepalen tot onverwach te uitvallen en boekte daarmee in de zestiende en zesentwintigste minuut suc ces met doelpunten van respectievelijk Cebinac en Soerensen. DEVENTER De in Deventer ge speelde wedstrijd tussen Go Ahead en Xerxes is geëindigd in een 2-0 overwin ning voor de thuisclub, maar dat de toeschouwers veel plezier aan deze ont moeting hebben beleefd, valt te betwij felen. Xerxes speelde zonder enige fan tasie en bracht zo weinig verrassing in zijn doorzichtige aanvallen, dat de ve aan het licht gekomen in een tweede in- moeite overeind kon blijven. De Deventemaren scoorden twee- grepen een accommodatie speciaal voor kansen dat zij kregen, veel te weinig. De thuisclub nam in de negende minuut door Veenstra de leiding en zakte toen met Xerxes naar een ver onder de mid delmaat blijvende vorm. Beide aanvals- linies misten de eenvoudigste kansen en toen Schneider er tenslotte in de 23e minuut van de tweede helft moeizaam toch 2-0 van maakte was het pleit be slecht. Een „inhaalwedstrijd" van zeer geringe kwaliteit, die vele bezoekers na afloop de verzuchting deed slaken: „Was ik maar bij moeder thuis geble ven". HILVERSUM Als Nederlandse ad verteerders in het stadion van Praag, net zoals zy deden in het stadion van Liverpool, reclameborden gaan neer zetten, bestaat er grote kans, dat de reportage van de voetbalwedstrijd DklaAjax niet doorgaat. „Ik hef de waarschuwende vinger, dat het zo niet langer kan. Ik hoop, dat deze waar schuwing voldoende is", aldus de pro- grammacommissaris van de NTS, VARA's tv-secretaris J. W. Rengelink. De eerste keer, dat op een buiten lands voetbalveld reclameborden van PERTH De Amerikaan Cliff Richey heeft zich geplaatst voor de halve finale van de Westaustralische tenniskampioenschappen door te winnen van de plaatselijke topspeler Brian Bowman. Hij versloeg hem met 6-4, 8-6. De Australische Davis Cup-speler Tony Roche plaatste zich eveneens Voor de halve finale met een 6-3-, 6-2-over- winning op de plaatselijke speler Gary Penbertrhy. De Amerikaan Arthur Ashe heeft woensdagmorgen even getraind, maar zijn dijspier was nog pijnlijk. Hij heeft zich uit de enkel- en dubbelspelen te ruggetrokken. PORTSMOUTH. De Nederlandse badmintonjeugd is wederom in Enge land in een internationaal toernooi sterk voor de dag gekomen. De natio nale jeugdkampioene Lily ter Metz ver sloeg in de finale van het dames enkel spel de Britse Gellinan Perrin met 9- 11, 11-4, 11-6. Leo Hanssen won, even als in Liverpool bij de kampioenschap pen van Noord-Engeland, van Nurmo- hammed (Pakistan) met 15-6, 15-6. Het herendubbelspel werd gewonnen door Hanssen/Loog, zij versloegen in twee sets in de finale Kirk/Wing: 15-9, 15- 3, terwijl ook het damesdubbelspel in een Nederlandse zege eindigde. Joke van Beusekom/Lily ter Metz wonnen van Gellinan Perrin/Colman met 17- 5, 18-13. De titel in het gemengd dub belspel kwam in handen van Gellinan Perrin en Clark, die met 15-11, 15-6 van Lily ter Metz en Leo Hanssen wonnen. DEN HAAG Elke twee jaar wordt door de Fédération Internationale de Sport Universitaire (FISU), een Uni- versade georganiseerd, welke plaats zal vinden in Tokio van 26 augustus tot en met 4 september 1967. Nederland zal, naar alle waarschijnlijkheid, 'n afvaar diging naar deze Universade sturen, on der leiding van de Nederlandse Studen ten Sport Stichting. De prestaties, geleverd op de Univer sade te Boedapest in 1965, maakten dui delijk dat in de meeste takken van sport op wereldniveau werd gestreden. Ver wacht mag worden dat deze prestaties op de komende Universade nog zullen worden overtroffen, aangezien deze wedstrijden in het vóór-Olympisch jaar een laatste wapenschouw betekenen voor de spelen in Mexico. Bij de zogenaamde „meetbare spor ten" zal ook door Nederlandse studen ten in 1967 een prestatie moeten worden geleverd, tenminste gelijk aan die van de derde-prijswinnaar of -winnares te Boedapest. Deze prestatie zal minimaal eenmaal verricht moeten worden. Aangezien de genoemde limiettijden over het algemeen zeer scherp zijn ge steld, dienen ook de eisen van de zoge naamde „niet-meetbare sporten" opge trokken dienen te worden. Nederlandse adverteerders verschenen was in Hongarije. In Ierland heeft de NTS de reclameborden voor de uitzen ding laten weghalen. In Liverpool is men door de reclameborden verrast, of heeft men de consequenties van het afgelasten van de reportages niet dur ven nemen. Er zouden meer dan 5 miljoen kijkers gedupeerd zijn ge weest. Het is in Hilversum bekend, dat de heer Rengelink, die een grote voor stander is van voetbalreportages, meer reclame voor lief neemt, dan andere NTS-bestuurders bereid zijn te doen. Nu zegt ook de heer Rengelink: „Al leen vaste reclameborden mogen er staan. Laten we uitzendingen met een malige reclameborden doorgaan, dan overtreden we de regeringsvoorschrif ten inzake de reclame in de ether. Dit geldt sterker sinds er zendtijd is, die voor reclame gekocht kan worden. Als de reclamewereld doorgaat met de zgn. „sluikreclame" in reportages, ligt de verantwoordelijkheid bij haar, wan neer besloten moet worden uitzendin gen niet te laten doorgaan." Via de Europese Radio Unie is in middels een aanwijzing naar de Tsje chische televisie gegaan, erop toe te zien, dat er geen reclame van Neder landse bedrijven in het stadion wordt aangebracht. WINNIPEG Tsjecho-Slowakije heeft woensdag in het internationale ijshockeytoernooi, dat in Winnipeg wordt gehouden, voor een verassing ge zorgd. De Tsjechen zegevierden nl. met 5-2 over de Russische wereldkampioe nen. De tussenstanden waren 3-1, 0-1 2-0. De vier deelnemende landen Cana da, Rusland, Tsjecho-Slowakije en de Verenigdfe Staten hebben nu elke twee wedstrijden gespeeld. Canada heeft met vier punten de leiding voor Rusland en Tsjecho-Slowakije met elk twee en de Verenigde Staten met nul punten. DEN HAAG De filmdienst van de NSF heeft in opdracht van de Kon. Ned. Zwem Bond tijdens de Europese zwemkampioenschappen, welke in au gustus vorig jaar in het zwembad „Den Hommel" te Utrecht plaats vonden, filmopnamen gemaakt, bedoeld als ana lysemateriaal op de eerste plaats voor de K.N.Z.B. De N.S.F. heeft inmiddels vier kopieën van deze film verkocht en wel aan de Federation Franqaise de Natation, de Deutscher Schwimm- Sportverband (Oost-Duitsland), de Svenska Simforbundet (Stockholm) en de Federazione Italians Nut Noto (Ro me). De filmdienst van de NSF heeft voorts van het wereldkampioenschap in het hardrijden op de schaats, in fe bruari 1966 te Gotenburg gehouden en waarbij Kees Verkerk de titel be haalde, een reportage vervaardigd, die ook instructieve waarde heeft. De film, die een vertoningsduur heeft van ze ventig minuten, is door de NSF ver kocht aan de Federation Frangaise des Sports de Glacé te Boulogne-Billancourt, aan de United States International Skating Association te St. Louis en aan de Wintersportfederatie van China te Peking. Voorts zijn nog onderhandelin gen gaande over de film van het we reldkampioenschap te Gotenburg met Rusland. De Tsjechische sportfederatie heeft verzocht een kopie te ruilen tegen een aantal sportfilms uit Tsjecho-Slo wakije. DEN HAAG v— De eerste wedstrijd voor de halve finale van de ïntertoto- competitie tussen ADO en Bratislava zal op 28 februari a.s. in Den Haag worden gespeeld. Voor de returnontmoeting is nog geen datum vastgesteld. Een spelmoment uit de inhaalwedstrijd D.W.S.—P.S.V. P.S.V.-doelman Boers- ma weerstaat samen met verdediger Kemper rechtseen aanval van D.W.S. DEN HAAG Behalve Inter Milaan en Real Madrid hebben alle kwart-fina listen uit het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen overeen stemming bereikt over de speeldata. Het programma ziet er als volgt uit: AjaxDukla Praag: 1 en 8 maart; Linfield Belfst—CSKA Sofia: 1 en 15 maart; Vojvodina Novi SadCeltic Glasgow: 1 en 8 maart. Real Madrid en Inter Milaan hebben nog steeds geen beslissing genomen. De Spaanse kampioen willen 2 en 22 febru ari spelen, maar Inter voelt hier weinig voor. De Italianen geven de voorkeur aan 15 februari en 1 maart. Waarschijn lijk zal de UEFA de knoop doorhakken. APELDOORN In Apeldoorn is een werkgroep uit de burgerij gevormd, die ernaar wil streven het betaald voetbal voor Apeldoorn te behouden. De resul taten van de semi-profclub A.G.O.V.V. hebben de laatste seizoenen zoveel te wensen overgelaten, dat de publieke belangstelling sterk is verminderd en de vereniging niet meer vrij is van schulden. „Wanneer er niet snel wordt ingegrepen", aldus de leden van de werkgroep, „zal Apeldoorn binnen af zienbare tijd geen betaald voetbal meer hebben". En dat acht men bene der de standing van een plaats met veel meer dan honderdduizend inwo ners. De werkgroep heeft het bestuur van A.G.O.V.V. gevraagd de „concessie voor het spelen van betaald voetbal" aan haar over te dragen en de bestaan de vereniging naar het amateur-voet bal te laten terugkeren. Zij wil binnen drie jaar een bedrag van een half mil joen gulden bijeenbrengen om de nood zakelijke uitgaven te kunnen doen, waarbij het komende jaar op een be drag van 314 ton wordt gerekend, waarvan een groot gedeelte zal moeten worden besteed voor de aankoop van spelers. Het bestuur van A.G.O.V.V. besprak de kwestie gisteravond en voelt veel voor deze oplossing. Op 13 januari zal een algemene ledenvergadering worden gehouden. Alleen wanneer A.G.O.V.V. met de voorstellen akkoord gaat en de uit de werkgroep gevormde commissie van financiële deskundigen erin slaagt het benodigde kapitaal snel bijeen te brengen, zal de werkgroep haar werk zaamheden kunnen voortzetten. In het andere geval zal zij er onmiddellijk mee ophouden, hetgeen vermoedelijk zal betekenen, dat binnen afzienbare tijd Apeldoorn zonder betaald voetbal zit. O •fr Koen Verhoeff van de AVRO zal binnenkort weer meedoen aan sport- uitzendingen van de NTS. De chef-sport van de NTS, Bob Spaak, had Koen Ver- hoeff niet meer willen inschakelen toen de AVRO een onderwerp uitzond, dat de NTS eerder had geclaimd. „Er zijn aan beide zijden fouten gemaakt", aldus de heer Rengelink. In zijn gezellig ingerichte woning te Opheusden vertelde de heer Budding ons, dat hij de judosport reeds op 17- jarige leeftijd beoefende. „De sport heeft me altijd geboeid. Ik ben van me ning, dat iemand die het enthousiast heeft beoefend er eigenlijk in zijn hart nooit geen afscheid meer van kan ne men. Vandaar ook, dat ik heb gepro beerd er mijn beroep van te maken en dat is gelukt." De Opheusdense judo-instructeur kreeg in Brummen een opleiding tot leraar in zijn favoriete sport. Inmid dels heeft de heer Budding in Opheus den en omgeving een groot aantal leer lingen onder zijn hoede. Velen daarvan heeft hij tot een dusdanig niveau opge werkt, dat zij op de Nederlandse judo ladder een belangrijke plaats innemen. Een van zijn pupillen, H. van Heun uit Opheusden, bracht het zelfs tot het kampioenschap van Midden-Nederland, een titel, die hem recht gaf op een plaats in de trainingsploeg van de Ne derlandse Judo Bond. die zich onder leiding van de wereldkampioen Anton Geesink voorbereidde op de nationale kampioenschappen. Van Heun bracht het bij deze kampioenschappen tot de vierde ronde, een prestatie, die met be wondering werd gadegeslagen. In 1958 kreeg het dorp Opheusden zijn eigen judoschool, of, liever op zijn Japans gezegd, dojo. De heer Budding zegt over dit voor hem en de gemeente zo heuglijke feit: „Eerst had ik een judoschool in Dodewaard, maar omdat bijna alle leden afkomstig waren uit Opheusden, was het verstandiger in laatstgenoemde gemeente te beginnen. Toen wij onze dojo, die wij zelf hele maal hebben gebouwd, in 1958 in ge bruik namen, hadden we ongeveer 30 leden. Momenteel bedraagt dit aantal maar liefst 75." De heer Budding kan het zelf haast nog niet geloven. „Er kwam steeds meer belangstelling", Opheusden gaan deelnemen aan wed- lijstje moest worden aanglegd". Reeds in het begin is de Judoschool Opheusden gaan deel nemen aan wed strijden. Er werden direct al vele prij zen in de wacht gesleept. Als we de prijzenkast op het ogenblik bekijken, blijkt dat men reeds enige jaren aan een grotere toe is. De bekers verdrin gen elkaar om te tonen hoe groot ze wel zijn. Al deze successen van de Opheusden se judoërs hebben er onder andere toe bijdragen, dat vele inwoners ook niet- judoka's zich voor het wel en wee van de school gingen interesseren. De heer Budding schrijft de grote belangstelling voor de judosport in Opheusden en om geving voornamelijk toe aan het feit, dat er op ander gebied van vrijetijds besteding zo weinig is te doen. De mensen, die op de judoschool komen, zegt hij, kunnen zich volledig toeleggen op deze sport. Bovendien is het een gezonde sport, zowel voor het lichaam als de geest en dat merkt men reeds na enige lessen. De heer Budding heeft zelfs enkele geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen onder zijn leer lingen. Zij zijn lid van zijn judoschool ge worden op medisch advies. Tot nu toe zijn de doktoren bijzonder tevreden over de uitwerking van deze sport op hun gestel. „Velen hebben drempelvrees om op judo te komen. Zij hebben de indruk, dat deze sport gooi- en smijtwerk is, maar dit is beslist een verkeerde ver onderstelling. Het aantal blessures is echt niet meer dan op een gymnastiek vereniging of een wandelclub", aldus de heer Budding. Volgens zijn zeggen behoeft men geen angst te hebben om de judosport te gaan beoefenen, mits men zich aan de regels van een gedi plomeerde instructeur houdt. „Vele mensen denken, waarom zullen we vechten leren, maar juist de men sen die de sport beoefenen vechten in het dagelijks leven praktisch niet. Men leert zich juist door de beoefening van judo beheersen". Vooral voor de Jeugd is de judosport I ideaal. ZIJ kan zich onder bekwame leiding uitleven, terwijl je dit op ander sportgebied bijna niet \1ndt. Wat de wedstrijdsport betreft heeft de judoschool Opheusden enkele jeugdi ge cracks onder haar leden. Henk van Setten. Jan van Lavieren. Willem Roest, Thomas Berinussen. Roel van Ingen, Wijnand van Neerbosch, Jam van Neer bosch, Isaac Verwoert en Riny Hen- driksen beloven voor de toekomst, in dien zij de judosport trouw blijven be oefenen, veel goeds. Zij zullen de huidige top van de judo school, die bestaat uit de heren J. J. Kerpentier, J. Budding, H. Hendrik - sen, H. van Heun, W. van Beynum en J. B. H. van Kleef, over enige jaren zeer zeker met ere kunnen vervangen. De wedstrijdploeg van de judoschool van Opheusden heeft de grootte van het dorp in aanmerking genomen in Nederland een ongekende vermaard heid. Naast de heren judoërs geeft de heer Budding ook nog les aan een 12- tal dames-leden. Zy worden onderricht in speciaal voor hen bestemde zelfver dediging. Een opkomende afdeling van de Judo school Opheusden is de gymnastiekaf- deling, die het Janpanse Taison Nippon beoefent. Deze lessen houden iemand fit en lenig en bewerkstelligen boven dien, dat het door velen zo verachte buikje gegarandeerd binnen zes weken is verdwenen. Dit soort gymnastiek bestaat uit grondoefeningen en is beslist niet aan leeftijd gebonden. De heer Budding ver zekerde ons, dat mensen met rugklach ten en dames en heren, die graag slank willen blijven, vol lof over deze sport zijn. Naast de vele actieve judoka's van de judoschool Opheusden telt deze sportieve instelling ook nog vele sup porters, die alle activiteiten van de Op heusdense judoka's, met name die van de wedstrijdploeg, vol enthousiasme bijstaan. De ploeg wordt zelfs naar de onbelangrijkste wedstrijd een wed strijd is eigenlijk nooit onbelangrijk vergezeld door een touringcar vol met supporters. Eén van de supporters, de heer C. Kerpentier, die veel vrije tijd en materieel (zijn auto) beschikbaar stelt om de verrichtingen van de Op- heusdenaren gade te kunnen slaan, vertelde ons: „De leerlingen van de Judoschool Opheusden zijn goede en sportieve ju- HASTINGS De 14-jarige Braziliaan se schaakkampioen Henrique Mecking is woensdag tijdens het internationale schaakcongres van Hastings verslagen door de voormalige wereldkampioen, de Rus Michael Botwinnik. Mecking, die in de zevende ronde met wit speelde, gaf zich na de 43e zet gewonnen toen hij zich voor een onver mijdelijk schaakmat zag geplaatst. Hij had het vijf uur tegen Botwinnik volge houden. De 55-jarige Botwinnik zei na de par tij: „Mecking was zeer gevaarlijk bij de openingszetten. Hij is voor zijn leef tijd een zeer goed speler." Door zijn overwinning stegen de kan sen op de titel voor de Rus. Er moeten nog twee ronden worden gespeeld. De Oostduitser Wolfgang Uhlmann en de Brit Raymond Keene kwamen na 33 zetten remise overeen. Michael Basman (Engeland) en zijn landgenoot Jonathan Penrose, speelden na 48 zetten remise. De Joegoslaaf Bojan Kurajica versloeg de Israëliër Mosje Czerniak na 59 zet ten. De Rus Joeri Balasjow versloeg de Brit William Hartston na 64 zetten. Botwinnik leidt na zeven ronden met vijf punten, gevolgd door Balasjow met 4,5 en Penrose, Basman, Uhlmann en Kurajica met elk vier punten. GRONINGEN In de derde ronde van het Niemeyer - jeugdschaaktoernooi in Groningen heeft de Delftenaar Tim man zich hersteld van zyn nederlaag in de tweede ronde. Hij versloeg met zwart de Hongaar Vadasz. De uitslagen ^zijn: Finalegroep Vadasz (Hong.)Timman (Ned.) 01; Whiteley (Eng.)—Roth (Oost.) Pedersen (Den.)Rooze (Belg.) 01; Steinberg (Rusl.)Westermeier (W-Dd) 10. Stand na drie ronden: 1/2. Rooze. Steinberg; 3/6. Timman, Pedersen, Va dasz, Whiteley 1^; 7/8. Westermeier, Roth 1. Klassificatiegroep: Gralka Polen)-Svensson (Zweden) 1-0; Schaufelberger (Zwlts.)Gralka (Po len) 14—14Zara Dan (Roem.)—Ligte- rink (Ned.) 1414Moles (Ierl.)Kiers (Ned.) 14V»; Svensson (Zweden) Seslya (Z-Sl.) 0—1. Stand aan de kop na drie ronden: 1/3. Kiers, Ligterink, Moles 2. Judo-lerlaar E. Buddings in karakte ristieke judo-houding op de mat. O doka's. Het is voor de supporters een lust voor het oog om hen deze sport te zien beoefenen. Zij leveren echt judo. Vooral technisch zijn de meesten bij zonder bekwaam. Dat blijkt ook wel uit het feit, dat reeds negen leden in het bezit zijn van de zwarte band. Wij als supporters, of liever gezegd de kijk- ploeg, zijn zeer tevreden over de pres taties van onze „jongens". Eén maal per maand komt de Japan se professor in de judosport Seï Mori- ka naar Opheusden om naast de heer Budding de leerlingen van de judo school te onderrichten in de vele gre pen en worpen, die de sport rijk is. De Japanse professor is vol lof over de pres- ties van de Opheusdenaren. De heer Budding en het dorp Opheusden mogen dan ook beslist trots zijn op „hun" ju doschool, die vast en zeker in de toe komst nog vele malen van zich zal doen spreken. EERSEL De uitslagen van de woensdag voor de derde ronde van het internationale schaaktoernooi in Eersel gespeelde party en luidden: Orbaan (Ned.)—Rellstab (W.-Dld.) 14Saemisch (W.-Dld.)Bouw meester (Ned.) *4Limbos (Belg.) Stumpers (Ned.) y2V4; Cornells (Belg.)— Littlewood (G.-B.) %-r-V£- Stand: 1/2 Bouwmeester en Orbaan beiden 2 pnt.; 3/6 Limbos, Cornells, Stumpers allen 1pnt. De Britse snelheidsduivel Donald Campbell is woensdagmorgen met zijn boot Bluebirdverongelukt. Camp bell, snelheidswereldrecordhouder te water met 441 km/u., probeerde, na negen weken van wachten in verband met het slechte weer, dit record te verbeteren. DEN HAAG Nederland beschikt in september 1967 over 57 specifieke sport hallen, 13 zgn. spelhallen en 47 hallen met medegebruik door de sport. Dit is aan het licht gekomen in een tweede in ventarisatie van de Nederlandse Sport Federatie verricht om een zuiver beeld te krijgen van de situatie in ons land. Onder specifieke sporthallen wordt be grepen een accomodatie speciaal voor de sportbeoefening gebouwd en inge richt met vloeroppervlakte groter dan 800 ml. Uit de inventarisatie blijkt, dat de provincie Groningen over acht sport hallen beschikt, Friesland 3, Drente 4, Overijssel 4, Gelderland 5, Utrecht Noord-Holland 19, Zeeland 2, Noord- Brabant 11, Limburg 4 en het dicht bevolkte Zuid-Holland over 4. De 13 sporthallen liggen in Emmex\ Zweelo, Nijmegen, Bloemendaal (CIOS), Texel, Den Haag (Academie van L..), Vlaardingen, Bergen op Zoom, Dei Bosch (2), Ulvenhout, Rothem-Meer* sen en Blerick. Voorts zijn er nog 4T hallen met medegebruik bestaande ui| veilinghallen, beurzen, expositieruimte^ dorpshuizen, etc., die voor een ba» paald aantal dagen per jaar aan sport verenigingen zijn verhuurd. De reportage» van de Olympische Spelen in Mexico gaan de N.T.S. f 800.000 kosten. Hoe het overbrengen van de beelden precies zal gaan is nog niet bekend. De nieuwe communicatie satelliet boven de Atlantische Oceaan, die ingeschakeld zou worden, hangt niet op zyn plaats. 14 2 1 30 69—17 11 5 1 27 44—15 11 4 3 26 2815 9 5 3 23 38—20 10 2 5 22 32—16 7 4 6 18 34—31 6 6 6 18 33—36 6 5 7 17 28—25 7 3 8 17 29—29 4 9 5 17 22—28 7 3 8 17 28—39 5 6 6 16 26—27 5 5 8 15 19—24 3 6 8 12 23—32 4 4 10 12 25—43 4 3 10 11 26—39 2 5 10 9 20—46 2 3 12 7 19—61

De Vallei | 1967 | | pagina 7