Favorieten Marty en Vultink - nog ongeslagen - imponeren elkaar Kleine Olympische Spelen dit jaar groter en beter Nederlands schaatskampioenschap, duel tussen Kees Verkerk en Ard Schenk Graadmeter voor situatie in „lagere regionen" World Cup-voetbal bracht ruim tien miljoen gulden op KNWU gaat praten met sponsors en ploegleiders Weer schaakzege voor Timman Campbell's lichaam nog niet geborgen Ireland zet poging van Campbell voort ADO 15 maart naar Bratislava Paul Keres bleef in Stockholm ongeslagen Orbaan verslagen door Cornells Faggin beboet door eigen „stalbaas" Morgen wielercross in Ugchelen Fairplay-hockeybeker bij O.S. in Mexico Ashe en Richey verloren verrassend Post-Pfenninger in Bremen tweede Europees kampioenschap 47/1 Niet aanwezig Pele en Eusebio spelen samen Groots spel Voetbalhuwelijk „in het geheim" Sportief Trudy Groenman uitgeschakeld Schaaktoernooi in Hastings Meer gegadigden Snel vooruit gegaan Graadmeter FINANCIËN en ECONOMIE WISSELMARKT Philips flauw Ubbink vraagt werkverkorting VRIJDAG 6 JANUARI 1967 MARCQ EN BAREUIL Hans Vul tink had zijn handen in een handdoek gewikkeld en ze vervolgens onder zijn oksels gestoken. Zo zat hij toe te kij ken, hoe Joop Roodenburg in zijn ope ningspartij van het Europees kampi oenschap ankerkader 47/1 in het Noord- franse Marcq en Bareuil dit ligt te gen Lille aangeklemd in de vierde beurt aan een se rietje langs de kader- lijn bezig was. Vultink, die met Jean Marty favoriet is voor de titel, had in zijn eerste beurten niet los kunnen ko men door de ijzige koude in de plaat selijke sporthal, waarin men een wel fraaie, maar te weinig sfeervolle bil jartarena heeft gecreëerd. Toen kondig de een steeds sterker wordend geronk het einde van het lijden van de Neder landse kampioen aan („Mijn handen waren blauw van de kou", zei hij la ter). In twee hoeken van de hal namelijk werden heteluchtkanonnen in werking gesteld, die binnen een kwartier voor een draaglijke temperatuur zorgden. In een reeks van 34 het antwoord op de 43 van Roodenburg draaide Vultink helemaal warm en toen hij 4 beurten verder de ballen in de ideale positie langs de kaderlijn stootte, was hij weer de Vultink van het grandioze nationale kampioenschap in Apeldoorn, waar hij tot tweemaal toe het Neder lands serierecord verbrijzelde en uit eindelijk op 260 stelde. De weinige toe schouwers, maar vooral de andere deel nemers, zaten met bewondering toe te kijken hoe Vultink, die men nog niet kende, als een grootmeester de tiental len caramboles als een kostbaar sie raad langs de lijnen reeg. Een ovatie werd zijn deel bij de 198e carambole, die zijn eerste zege in negen beurten een feit maakte. Vultink had zijn visi tekaartje gepresenteerd. Een duidelijk geïmponeerde Jean Marty nam het met hoogrode konen in ontvangst. Nog even: Roodenburg had wel de nastoot toen Vultink uit was, maar met een kloof van 213 pun ten voor zich geloofde niemand in de mogelijkheid van de Nederlandse run- ner-up een remise te forceren. Ook Roodenburg blijkbaar niet, want hij miste van acquit. Dat dit kampioenschap wel eens op een finale Marty-Vultink kan uitdraai en (ook in het van tevoren opgestelde, maar eventueel te wijzigen, wedstrijd schema staat de ontmoeting als slot- partij) tonen de resultaten aan van de eerste ronde. Marty namelijk was de enige winnaar, die Vultink in cijfers kon benaderen. Hij had tien beurten no dig om zijn landgenoot Robert Joly nu al in de figurantenrol te plaatsen, waar toe deze totaal onbekende biljarter uit Nantes veroordeeld lijkt. Joly, die als toeschouwer naar Marcq en Bareuil ge- LONDEN Volgens het Engelse ochtendblad „Daily Mail" heeft het wereldkampioenschap voetbal 1966 een batig saldo van ruim één miljoen pond ongeveer viermiljoen gulden zal touche- geleverd. Van dit bedrag gaat 25 pet naar de Engelse Voetbalbond en 10 pet naar de Internationale Voetbalbond (FIFA). De resterende 65 pet worden verdeeld over de zestien landen, die aan het toernooi in Engeland deelna men. De Engelse Voetbalbond, die dank zij het behalen van het wereldkam pioenschap door het Engelse elftal ongeveer viermiljoen gulden zal toeche- ren, investeerde reeds een bedrag van ruim anderhalfmiljoen gulden in de sta dions, waarin de wedstrijden werden gespeeld. Het resterende bedrag zal on dermeer worden besteed aan achter stallige belastingen van de Engelse clubs, die financieel achterop geraakt zijn door het moderniseren van hun stadions. van de Koninklijke Nederlandse Wiel- ren Unie in Den Haag zal maandag 'n bespreking worden gehouden over het deelnemen van een of twee Nederland se nationale wielren-équipes aan de Tour de France. Voor de bespreking zijn uitgenodigd de sponsors en ploegleiders van de be langrijkste extra-sportieve merken in Nederland, te weten Televizier (ploeg leider Pellenaars), Caballero (ploeglei der Van den Ende) en Willem II (Vis sers). De sportcommissie van de KNWU heeft vorige week reeds een oriënte rend gesprek gevoerd met enkele pro minente Nederlandse wegrenners over de mogelijke samenstelling van een of meer Nederlandse nationale ploegen. Tot die renners behoorden o.m. Jan Janssen, Gerben Karsten en Jo de Roo. Uitgangspunt van de besprekingen met sponsors en ploegleiders is de sa menstelling van een nationale wieier- equipe onder auspiciën van de KNWU en het nagaan van mogelijkheden, om met een tweede nationale formatie in de Tour de France van start te gaan. De mogelijkheid is groot, dat de eer ste bespreking van maandag door ande re gesprekken zal worden gevolgd. LISSABON Pele en Eusebio, twee van 's werelds beste voetballers, zullen hoogstwaarschijnlijk beiden in 't elftal worden opgesteld, dat op 22 januari in Lissabon een benefietwedstrijd speelt voor de Portugese halfspeler Vicente Lucas. Vicente Lucas verloor het licht uit een oog toen hij verleden jaar op weg naar zijn club Belenenses betrok ken raakte bij een auto-ongeluk. De 31- jarige Vicente werd in 1935 op Louren- co Marques op Mozambique geboren. Hij speelde twintigmaal in het Portuge se elftal. Hans Vultink: partij imponeerde in eerste komen was, viel op het laatste moment in voor de Duitser Siegfried Spielmann, die zonder iets van zich te laten horen verstek liet gaan. Er werd gevreesd, dat de gemoedelijke Dusseldorper on derweg een ongeluk had gehad, maar een telefoontje bracht de opluchtende oplossing: Spielmann is ziek en had vergeten dit te melden. Marty moet echter beter, veel beter kunnen dan wat hij tegen Joly liet zien. Waarschijnlijk was hij wel op z'n teentjes getrapt, toen zijn landgenoot, die in het Franse kampioenschap als vierde geëindigd moet zijn ,met een al gemeen gemiddelde van 9,5 in zijn ner vositeit de eerste vijf beurten onmoge lijke posities voor de beroemde kam pioen achterliet. Pas daarna kreeg Marty redelijk aanvangsspel, dirigeer de de ballen dan in zijn geliefde posi tie dicht bij de korte banden, maar kon nog niet imponeren omdat hij her haaldelijk de a cheval kwijtraakte. Zelfs zijn slotserie van 118 vertoonde tal van feilen. Van de andere twee winnaars stelde mini-biljarter Tonny Schrauwen enigs zins teleur door pas in de 18e beurt te finishen. Nu moet gezegd worden, dat zijn landgenoot John van den Branden het carotte niet versmaadde in een po ging om revanche te nemen voor zijn nederlaag in het Belgisch kampioen schap. De Spanjaard José Galvez ten slotte wandelde over de Oostenrijker Weingartner, wiens goede bedoelingen niet door biljartkunde wordt gesteund, in zeventien beurten heen. Weingartner's onvermogen kwam ook tot uiting tegen Schrauwen, die zonder sterk spel in 13 beurten uit was en de Oostenrijker op 96 liet staan. Intussen is duidelijk geworden, dat José Galvez zijn inzinking van het vorige seizoen te boven is. De biljart-exploitant uit Huelva, die in de jaren 1963 - 1964 de ene internationale titel na de andere veroverde, maar daarna naar de mid denmoot terugviel, speelde een opper beste partij tegen Van den Branden. In zijn vierde beurt kwam de Span jaard met een sterke serie van 144 al op een totaal van 251, maar verspeel de vervolgens zes beurten, waarvan Van den Branden gebruik maakte om met een reeks van 107 zijn gemiddel de op te vijzelen. In de Belgische ko lonie wees men er na afloop Van den Branden op, dat een partij 300 caram boles lang is en niet 177, het totaal, dat de Belg zowel tegen Schrauwen als tegen Galvez bereikte. Hoeveel beter Marty wel kan, demon streerde hij 's avonds tegen Joop Roo denburg, die in de drie beurten het slachtoffer werd van de fameuze sco ringsdrift van de kleine Parij zenaar. Marty evenaarde het record partijge middelde van Tonny Schrauwen, maar diens recordserie van 235 bleef onaan getast. Wel leek Marty in zijn tweede beurt regelrecht naar een nieuwe re- MüNCHEN De Westduitse voetbal lers Siegfried Held en Lothar Emme rich (beiden van Borussia Dortmund), zijn, naar eerst donderdag bekend werd, woensdagavond „in het geheim" getrouwd. De plaats en het uur van het dubbele huwelijk, voltrokken in het Beierse plaatsje Marktheidenfeld, wa ren angstvallig geheim gehouden, om dat Held reeds eerder moeilijkheden met persfotografen heeft gehad. Held, die is geboren in Marktheidenfeld, trouwde met Christa Petz, Emmerich met Brigitte Vathjunker. GRONINGEN Het Niemeyer-jeugd- schaaktoernooi is donderd. in Groningen voortgezet met de partijen uit de vierde ronde. De Nederlandse jeugdkampioen Jan Timman ging op de goede weg voort en versloeg ditmaal de Oostenrij ker Roth. De Belg Rooze moest een ne derlaag incasseren en hierdoor kon de Rus Steinberg alleen de leiding nemen. De uitslagen van de vierde ronde luiden: Finalegroep: Steinberg (Rusl.)Pedersen (Den.) 1-0; Timman (Ned.)Roth (Oost.) 10; Westermeier (W. Dld.)-Whiteley (Eng.) 0—1; Rooze (Belg.)—Vadasz (Hong.) 0-1. Stand na vier ronden: 1. Steinberg 3; 2/4. Timman, Vadasz, Whiteley 2-i£; 5. Rooze 2; 6. Pedersen 1-y2; 7/8. Roth en Westermeier 1. Klassificatiegroep Moles (Ierl.)Svensson (Zwe.) 10; Kiers (Ned.)—Ligterink (Ned.) U—ft; Seslya (Z. SI.)Schaufelberger (Zwits.j^ Gralka Polen Zara Dan (Roem.) y2Stand aan de kop na vier ronden: 1. Moles 3; 2/3. Kiers en Ligterink 2-%• cordreeks te stevenen, toen hij met schitterend kaderspel op de kruisingen ver over de 200 reikte. Een wat slordig ingezet, zeer eenvoudig, eenbandstoot- je remde hem na 229 af. Roodenburg had dus niet voor de verrassing kunnen zorgen, waarop de Nederlandse kolonie had gehoopt. De Zuidhollander was al blij. dat Marty hem twee beurten vrij redelijke aan- vangsstoten gaf, zodat hij met 25, 56 en een slotserie van 26 in de nastoot een zeer verdienstelijk verliezer met 35,66 gemiddeld werd. Lang nadat Marty zijn partij had be ëindigd zaten diezelfde Nederlanders nog in nerveuze spanning omdat Hans Vultink tegen de kansloos gedachte Ro bert Joly niet in zijn spel kon komen. Wat er met de man uit Aalten aan de hand was? Wellicht was Vultink on der de indruk geraakt van het superieu re spel van Marty op de andere tafel. Maar ook toen het „Martyaanse" ge weld ten einde was, bleef Vultink slecht spelen. Joly daarentegen groeide boven zijn krachten uit. Zo kon 't gebeu ren, dat in de 15e beurt, toen Vultink met een serie van 56 afstand van de Fransman leek te nemen, Joly met 'n antwoord van 55 voor de derde maal op vrijwel gelijke hoogte kwam: 206- 205. De Fransman toonde zich toen een zeer sportief biljarter, want hij liep zelf van de tafel weg, omdat de ballen „resté dedans" waren blijven liggen, hetgeen de arbiter niet had opgemerkt. Dit gebaar kostte de Fransman een mogelijke overwinning, want twee beurten verder ging Vultink met 55 uit en poedelde Joly in de nastoot. Behalve Marty, die de ranglijst, aan voert met van146,15 bic Galvez (eveneens 2? (19,38) ongeslagen, tink zich spiegelen oede gemiddéldé Wellicht aan de zal Vul- woorden, die Wafflard in zijn amateurtijd placht te zeggen, wanneer hij slecht op dreef was in de eerste dagen: „Als ik zater dag en zondag maar goed speel". Dat deed Wafflard dan ook. CONISTON Het stoffelijk over schot van de 45-jarige Donald Camp bell, die woensdag op het meer van Coniston tijdens een poging het wereld snelheidsrecord met zijn „Blue Bird" te verbeteren, verongelukte, is nog steeds niet geborgen. Kikvorsmannen van de Britse mari ne hebben donderdag het zoeken voort gezet, doch van de boot werd aanvan kelijk geen spoor gevonden. Bovendien is het niet zeker, of het lichaam van Campbell zich in de buurt van de boot bevindt. De bergingswerkzaamheden, verricht door acht duikers, die onder meer met televisiecamera's zijn uit gerust, worden bemoeilijkt door een Ijzige wind en grote diepte van het meer Aan het eind van de middag hebben de kikvorsmannen het wrak van de „Blue Bird" ontdekt. Het bevond zich ongeveer 150 meter van de plaats waar het ongeluk gebeurde. LONDEN De Schotse autocou reur Innes Ireland wil de pogingen van Donald Campbell, om het wereldsnel heidsrecord te water te verbeteren, voortzetten. De Schot is tot dit besluit gekomen omdat hij vreest, dat het ge hele project, nu Campbell is veronge lukt, in het slop zal geraken. Naar schatting zal Ireland voor zijn pogin gen ongeveer twee miljoen gulden no dig hebben. De in 1930 geboren Ireland heeft sinds 1957 deelgenomen aan Grand Prix-races. In 1960 werd hij vierde in het eindklassement van de strijd om het wereldkampioenschap der cou reurs. PORT ELIZABETH De kampioen schappen van de oostelijke provincies, die in het Zuidafrikaanse Port Eliza beth worden gehouden, zijn donderdag voor Trudy Groenman geëindigd. De Groningse verloor in de kwartfinales in drie sets van Laura Rossouw (Z-Afr.). De cijfers waren: 61, 16 en 62. In de kwartfinales van het dames dubbelspel, waarin Trudy speelde met Elly Krocké, was geen succes voor de Nederlandse combinatie weggelegd. Es- me Emanuel en Maryna Godwin (Z-Afr.) waren met 63, 810 en 63 te sterk voor onze landgenoten. DEN HAAG ADO en Bratislava, die elkaar ontmoeten in de halve fina les van de intertotocompetitie, hebben nu ook over de datum van de return overeenstemming bereikt. Beide clubs HASTINGS Het internationale schaaktoernooi in Hastings is vandaag voortgezet met de partijen uit de acht ste en voorlaatste ronde. De jonge Rus sische schaker Yuri Balashov moest zijn meerdere erkennen in de Oostduitser Wolfgang Uhlmann. Uhlmann nestelde zich door deze over winning op de tweede plaats achter de Rus Botwinnik, die zijn partij tegen de Brit Michael Basman moest afbreken. De uitslagen van de achtste ronde luiden: Uhlmann (O.-Dld.)Yuri Ba- lasnov (Rusl.) 10; Botwinnik (Rusl.) —Basman (G.-B.) afgebr.; Mecking (Braz.)Czerniak (Israël) afgebr. De stand na 8 ronden: 1. Botwinnik 5 pnt. en 1 afgebr.; 2. Uhlmann 5 pnt.; 3. Basman 4 en 1 afgebr.; 4. ex aequo Balashov, Kurajica (Z.-Sl.) en Penrose (G.B.) 41/2 pnt.; 7. Keene (G.B.) 3V2 pnt.) 8. Czerniak 2% pnt. en 1 afgebr.; 9. Hartson (G.B.) 2% pnt.; 10. Mecking 2 pnt. en 1 afgebr. Vultink! (23.07J7 Speien, zoals bekend, eerst op 28 fe- 7) en SchrauTven bruari in Den Haag, waarna op 15 maart de tweede wedstrijd volgt. De wedstrijd Feyenoord-ADO, die woensdagavond werd afgelast, wordt nu waarschijnlijk op 18 januari of 1 fe bruari gespeeld. STOCKHOLM De Rus Paul Keres heeft het internationale schaaktoernooi gewonnen, dat in Stockholm georgani seerd werd ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Zweedse schaakbond. De Russische grootmeester liet zijn gevaarlijkste mededinger, de Zweedse kampioen Martin Johansson, 2y2 punt achter zich en werd in de negen ronden geen enkele maal verslagen. Einduitslag: Keres, Rusl. 8; Johans son, Zweden öVfe; Larsen, Denemarken; Book, Finland en Kinnmark, Zweden 4*4Hoerberg en Skold, beiden Zweden 4; Stahlberg en Litsberger, eveneens Zweden 3%; Johannessen, Noorwegen, 3 punten. EERSEL Voor het internationale schaaktoernooi in Eersel zijn donderdag de partijen voor de vierde ronde gespeeld. De uitslagen luiden: Littlewood (G.B.)Stumpers (Ned.) afg; Rellstab (W. Did.)—Seamisch (W. Did.) 1/2Zi> Cornelis (Belg.)—Orbaan (Ned.) 10; Bouwmeester (Ned.) Limbos (Belg.) uitgesteld. Stand: 1. Cornelis 2 y2; 2. Bouwmeester 2 uit 3; 3. Orbaan 2; 4. Limbos iy2 uit 3; 5/6. Stumpers en Littlewood 1 y2 en 1 afg.; 7/8. Rellstab en Seamisch 1 y2. MILAAN De wereldkampioen ach tervolging, Leandro Faggin (Italië), heeft een boete gekregen van 500.000 lire (3000 gulden) van de maatschappij die hem gehuurd heeft, omdat hij een trui aan had met reclame voor een an dere firma tijdens de recente zesdaag se van Madrid. MEXICO Mexico Is van plan dit jaar grotere en betere Kleine Olympi sche Spelen te organiseren als generale repetitie voor de echte spelen van 1968. De laatste twee jaar zijn er in Mexico internationale wedstrijden in Olympische stijl gehouden in de maand oktober, maar hun succes is beperkt geweest. In 1967 zal het anders gaan, zo beweert het Mexicaans organisatiecomité. De eerste twee Kleine Spelen werden op verzoek van verschillende landen ge organiseerd door het Mexicaans Olym pisch comité en de Mexicaanse Sport federatie met het doel de prestaties in verband met de hoge ligging te testen. Mexico willigde de verzoeken in, hopen de een eind te maken aan de controverse over sportprestaties in de dunne lucht en om de organisatoren ervaring te la ten opdoen. Dit jaar wordt de voorolympische ont moeting onder auspiciën van het Mexi caans Olympisch organisatiecomité en het Internationaal Olympisch Comité ge houden. Tegen oktober zullen al enige van de olympische terreinen klaar zijn voor gebruik. De Kleine Olympische Spelen hebben althans in zoverre hun waarde gehad, dat tot oktober a.s. de controverse over de hoogte tot rust is gekomen. Tiental len artsen en andere deskundigen heb ben de ongeveer 500 sportmannen en -vrouwen, die vorig jaar deelnamen, vergezeld. Zij verrichtten allerlei studies. APELDOORN Op een terrein na bij de Goldsteinlaan ln Ugchelen orga niseert de wielervereniging De Ade laar" zondag open provinciale cross kampioenschappen. waarvoor talrijke inschrijvingen zijn binnengekomen. Er wordt gereden in drie catego rieën, namelijk adspiranten, nieuwelin gen en amateurs/profs. Het parcours heeft een lengte van 2 km en voert door een bijzonder geac cidenteerd terrein, dat momenteel wel uiterst zwaar is. De groep van ca twintig adspiranten start om half twee. Om twee uur gaan de 35 nieuwelingen van start en om drie uur de 30 amateurs en profs, bij wie de winnaar van de Ronde van Apel doorn 1962, Jan Boog. DUSSELDORP Op het hockeytoer- nooi van de Olympische Spelen in Me xico City in 1968 wordt naast de gou den, zilveren en bronzen medailles ook nog een „Fairplay-beker" uitgeloofd. Deze trofee werd door jhr. Quarles van Ufford, president van de Internatio nale Hockeybond van 1946 tot 1966, be schikbaar gesteld. De beker blijft vier jaar in het bezit van het elftal waar op tijdens de Olympische Spelen niets valt aan te merken. De jury, die bij de Olympische hockey toernooien aanwezig is, zal het recht hebben om een speler uit te slui ten, ook wanneer deze geen waarschu wing heeft gehad tijdens een wedstrijd. Met deze regeling wil men zoveel mo gelijk trachten hard en ruw spel te ALKMAAR Morgenmiddag om 1 uur valt het startschot voor de eerste serie van de 500 meter in het kader van de Nederlandse schaatstitelstrijd, die za terdag en zondag plaats vindt op de Amsterdamse Jaap Edenbaan. Na die 500 meter wordt zaterdag ook nog de 5.000 meter afgewerkt, terwyl zondag om 12 uur precies de strjjd wordt voortgezet met de series 1.500 meter. Tot besluit volgt dan nog de 10.000 meter, een afstand die op Kees Verkerk en Ard Schenk na door nog geen enkele deelnemer aan dit Nederlandse kampioenschap in dit sei zoen is gereden tydens een officiële wedstrijd. De strijd om de Nederlandse titel is niet bijzonder open. Er zijn feitelijk slechts twee kandidaten: Kees Verkerk en Ard Schenk, waarvan dan aan eerstgenoemde de voorkeur dient te worden gegeven op grond van zijn betere prestaties enkele dagen geleden op de Bisletbaan in Oslo, geleverd. Gelukkig voor deze nogal sim pele prognose bestaat de schaatssport niet alleen uit dorre, droge cijfers. Natuurlijk spelen de schema's een al les overheersende rol, maar er zijn zo veel bijkomende omstandigheden dat met niet bij voorbaat een kampioen kan aanwijzen. Vooral in ons winderig land je kunnen de weersomstandigheden diep ingrijpen in een dergelijk kampi oenschap. De wind kan opsteken, kan afnemen, er kunnen regen-, sneeuw- of hagelbuien ontstaan, kortom veel zal ook afhangen van het weer, dat in het voor- of nadeel van bepaalde rijders kan werken. Er is bovendien meer. Ard Schenk heeft in Oslo een voor zijn doen zwakke sprinttijd gemaakt, terwijl Kees Verkerk daarentegen aangenaam ver raste. Men mag veronderstellen, dat beide rijders op de 1.500 en 5.000 me ter aan elkaar gewaagd zijn. Als Ard Schenk het toernooi begint met een se conde winst op de 500 meter, dan kan hij 20 seconden prijsgeven op de 10 ki lometer aan Kees Verkerk, een tijds verschil dat maandag op de Bisletpiste ongeveer (22.3 seconden) werd bewerk stelligd door onze beide topcracks. En in Oslo reed Kees Verkerk de beste 10.000 meter van zijn leven, terwijl Ard Schenk ongeveer 15 seconden boven zijn beste tijd (16.02.8) bleef. Waarmee we maar willen zeggen, dat hoewel Kees Verkerk favoriet is, gezien zijn momen teel betere vorm, het nog lang niet ze ker is, dat hij ook Nederlands kampi oen wordt en daarmee zijn titel vorig jaar in Deventer behaald, prolongeert. Dit Nederlands kampioenschap Ard en Kees bevestigen het nadrukkelijk ligt overigens geheel in de opbouw van de prestaties, die hun top moeten vin den in de Europese en wereldkampioen schappen in Lahti en Oslo eind van deze maand en halverwege februari. Vader Klaas Schenk is helemaal niet ongerust. „De Russen zullen in Oslo en Lahti harder moeten rijden dan Ard en Kees vorig jaar deden." Waarmee de ex-coach zeggen wil, dat hij Ard en Kees eind van deze maand in staat acht hun topvorm van vorig jaar te hebben bereikt. Natuurlijk rijden niet alleen Ard en Kees in dit Nederlands kampioenschap, maar het is nu eenmaal zo, dat de gro te belangstelling naar hun treffen uit gaat. Rudi Liebrechts, enkele jaren ge leden op dezelfde baan als Nederlands kampioen door Ard Schenk onttroond, Jorrit Jorritsma, Frits Bartling en Pe ter Nottet zullen in die belangstelling meegroeien door prestaties te leveren die dicht tegen de toppers van Ard en Kees aanleunen. Het is zelfs niet onmo gelijk, dat dit viertal op enkele afstan den Ard en Kees zou overtreffen. Men denke aan Frist Bartling op de sprint en Rudi Liebrechts op de 5.000 en 10.000 meter. Dat alles zou deze schaatsstrijd attractief kunnen maken en promoveren tot een kijkspel, dat de talrijke schaats liefhebbers, die zonder twijfel naar de Jaap Edenbaan zullen komen, voor de volle 100 procent boeit. En dan is daar de grote groep schaat sers, die niet tot een kernploeg behoort en waarvoor velen de hoop koesteren op een zonnige schaatstoekomst. Er zijn er bij, die mikken op een resultaat op een bepaalde afstand, dat perspectieven biedt voor een uitzending naar de Olym pische spelen 1968. Wim Beukers uit het Noordhollandse Ard en Kees op het ereschavot bij een vorige gelegenheid. Zondag weer zoof andersom Bergen is er een van. Zijn zwakke sprint is voor hem een te ernstige handi cap om ooit tot de kernploeg door te dringen. Maar zijn uitstekende presta ties op de stayerafstanden wettigen de hoop, dat hij bij een verdere groei mis schien mogelijkheden heeft voor Gre noble. Voor hem is dit Nederlands kam pioenschap eerste en tevens misschien beslissende graadmeter. Dan is er Karei te Winkel uit Bruin- men, die met reuzenschreden vooruit is gegaan in dit seizoen en nog wel op al le afstanden. Om een voorbeeld te noe men: zijn be-ste tijd vorig seizoen op de 5.000 meter was 8.44.4, dit seizoen, op 15 december j.l„ reed hij in Deven ter 8.04.4, een verbetering dus van zijn persoonlijk record met niet minder dan 40 seconden. Die zelfde Winkel reed de 3.000 meter al in 4.46.6 en de 500 meter in 44.8. Men mag gezien zijn tijd op de 5.000 meter veronderstellen, dat hij op de 10.000 meter een goed figuur zou kunnen slaan. Er zit voor Karei te Winkel een kans in, dat hij zich tussen de leden van de kerngroep nestelt in de eindrangschikking. Voorts is Jan de Vries uit Ruinerwold een van de B.-jongens, die op de voor grond treden. Jan de Vries heeft een betere sprint dan Karei te Winkel, maar heeft het moeilijker op de langere af standen. Tonny Ferwerda uit Bolsward is ook een veelbelovende rijder. Hij liet over de 500 meter 43.5 noteren, maar zal op de 5.000 en 10.000 meter nog veel moeten leren. Het is nu wel duidelijk, dat dit Ne derlands kampioenschap, naast de zon der twijfel felle strijd tussen Ard en Kees om de nationale titel, tevens een graadmeter is hoe het in ons land staat met de schaatsbasis, waarop wij in de toekomst moeten verder bouwen. De toekomstige cracks zullen snel moeten komen. Nu de K.N.S.B. zo vriendelijk is geweest de Russische topcoach Boris Stenin alles te laten zien van de trai- ningswijze van onze kerngroep („Ik kreeg van die Russen nooit toestemming om naar Alma Ata te gaan" zegt Klaas Schenk) dringt de tijd. De Russen heb ben reeds in Oslo laten zien, dat Stenin alles goed in zich heeft opgenomen... daarom is dit Nederlands kampioen schap een belangrijk schaatsevenement. Ard en Kees mogen dan gezegd hebben: „Het ware voor ons beter geweest, als we in Noorwegen hadden kunnen blij ven", ze weten daarnaast drommels goed, dat zonder een het Nederlands kampioenschap een farce zou zijn. Wel zou het misschien mogelijk zijn, om de titelstrijd voortaan reeds rond de kerst dagen te houden, waardoor men eerder naar een Noors trainingskamp kan ver trekken. Vooral dit seizoen bij de Euro pese en wereldkampioenschappen op natuur-ijs („Ik had nogal wat moeilijk heden om de overgang van kunst naar natuur te overbruggen", zegt Ard) had een langer verblijf in Hamar zonder twijfel vruchten afgeworpen. De algemene conclusie was, dat elke goed getrainde atleet, die ongeveer drie weken lang op eenzelfde hoogte als Mexico oefent, fysiek geen gevaar loopt. Op de lange afstanden zal de tijd van een hardloper ongeveer vijf procent langzamer zijn dan op zeepeil. Maar sommige atleten, speciaal die op de korte afstanden en de veldnummers, hebben in Mexico hun prestaties van het lage land overtroffen. „De Internationale Sportweken (offi ciële titel van de Kleine Spelen) waren alleen maar een proef", aldus een zegs man. Dit jaar wordt het een echte voor olympiade, net zo georganiseerd als de Olympische Spelen zelf. PERTH De sensatie van de West- australische tenniskampioenschappen was donderdag de nederlaag van de Amerikaanse Davis Cup-spelers Arthur Ashe en Cliff Richey in een dubbelspel in de kwartfinale door twee plaatselij ke, weinig bekende, spelers op het to neel van het wereldtennis. De hoogst geplaatste plaatselijke spe ler, Brian Bowman, en de veelbeloven de Tim Clayton versloegen het Ameri kaanse paar met 63, 108. De Amerikaanse Rosemary Casals en de Franse Frangoise Duur zullen in de finale van het dames-enkel tegen el kaar uitkomen. Zij wonnen donderdag hun halve fina le. Durr won van de Amerikaanse Nan cy Richey met 36, 75, 62, terwijl Casals won van de Australische Gail Sheriff met 6—3, 2—6, 7—5. BREMEN Na de eerste nacht van de zesdaagse van Bremen de ex-we reldkampioen zwaargewicht boksen Max Schmeling loste donderdagavond het startschot hebben Horst Oldenburg en Dieter Kemper de leiding. Peter Post bezet met zijn Zwitserse ploegmakker Fritz Pfenninger de tweede plaats, ter wijl het favoriete koppel Rudi Altig Renz met een ronde achterstand derde staat. De stand vrijdagmorgen bij de neutra lisatie luidde 1. Oldenburger/Kemper (Did.) 47 pnt.; 2. Post/Pfenninger (Ned./Zwits.) 26 pnt.; op één ronde: 3. Rudi Altig/Renz (Did.) 36 pnt.; 4. Bug- dahl/Sercu (Dld./Belg.) 23 pnt.; Schultze/Eugen (Dld./Den.) 12 pnt. De overige koppels hadden twee of meer ronden achterstand. AMSTERDAM Geheel tegen de marktverhouding in is de stemming vanmiddag voor het Philips-aandeel aan de flauwe kant geweest. Na de ope ning op 74,60 zakte de koers later ver der in tot 73,80 tegen een voorgaande slotprijs van 76,40. Dit op het bericht over werktijdverkorting van enkele Philips-bedrijven in Nederland voor ruim 3000 werknemers waarover met Toch was er in deze hoek geen Ame- de vakbonden wordt vergaderd, rikaans aanbod, doch de grote verkoper van de vorige dagen gaf wederom de stukken af. De stemming voor de overi ge internationale waarden was vast, vooral voor Kon. Olie door Amerikaanse vraag. Hier steeg de koers van 124.70 tot 125.30 (121.20). Ook Unilever werd vast na een goed prijshoudende ope ning op 86,70 waarna de koers opliep tot 87,90 (86,40). Dit geschiedde door dekkingsaankopen van de beroepshan- del en lokale vraag. AKU wilde niet achterblijven en avanceerde tot 52,80 (51.60). Kon. Olie sloot gisteren in Wall Street 5/8 dollar hoger h etgeen voor Amsterdam een goede stimulans bete kende. De handel in de meeste hoeken van de hoofdfonsen was vrij levendig. Hoogovens en KLM gaven weinig ver andering te zien. In Wall Street zorgde flinke vraag tegen het slot van de markt gisteren voor een vrij vaste stemming. Presi dent Johnson gaat het Congres binnen kort om een 12 tot 15 miljard dollar meer vragen voor de oorlog in Viëtnam. In de scheepvaartsector en die van de cultures ging bijna niets om. De ad- vieskoersen schommelden rond de geda ne koersen van woensdag. In de staats- fondsenhoek was de handel wederom zeer ruim. De nieuwste 7 procent le ning bereikte een hoogste stand van 101 15/16 sedert de uitgifte op 100. In de lokale afdelingen werd Holl. Bank Unie, welk fonds gisteren negen punten steeg, opnieuw hoger geadvi seerd. De begin vorig jaar ter beurze circulerende geruchten dat een Ameri kaanse maatschappij de HBU zou over nemen, is gisteren weer nieuw leven ingeblazen. Vorig jaar steeg de koers op deze zelfde geruchten tot 285. Van daag werd de koers op 186 geadviseerd. HATTEM De N.V. ijzergieterij Ubbink in Doesburg heeft met ingang van 15 januari een werktijkverkorting aangevraagd voor 310 werknemers. Het betreft hier 250 man fabriekspersoneel en 60 man administratieve krachten. Het ligt in de bedoeling ongeveer 12 weken een vierdaagse werkweek met een werkweek met een 8-urige werk dag in te stellen, hetgeen neerkomt op een arbeidstijdverkorting van onge veer 14 uur per week. De aangevraag de werktijdverkorting houdt verband met de moeilijkheden in de automobiel sector. De automobielindustrie, waaron der Volkswagen, is een zeer belangrij ke afnemer van de N.V. Ubbink. Door de sterk gedaalde verkoop van perso nenauto's zijn de voorraden bij Ubbink aanzienlijk gestegen. Men hoopt deze voorraden binnen de aangevraagde ter- piljn van arbeidstijdverkorting te kun nen afleveren. AMSTERDAM, 5 jan. Londen 10.07|-10.07J; New York 3.61^-3.61,%; Montreal 3.33J-3.33J; Parijs 72.96-73.01; Brussel 7.21J-7.21J; Frankfort 90.71 J- 90.76J; Stockholm 69.78-69.83; Zürich 83.36-83.41; Milaan 57.77J-57.82J; Ko penhagen 52.32J-52.37J; Oslo 50.47J- 50.52J; Wenen 13.95J-13.96J; Lissabon 12.56j-12.58J.

De Vallei | 1967 | | pagina 11