Veenendaals dagblad Vooruitzichten niet onverdeeld gunstig Witte Huis vraagt om nadere inlichtingen Buiten Zeker vijf doden ,,/Hl is riemen snijden van andermans leer! door ongelukken bij sneeuwval Akkoord artsen-regering verbluft ziekenfondsen In december j.l. bijna 30.000 werklozen meer Jongetje liep weg uit angst voor politie Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Lessen slechts beperkt ter harte genomen 99 Nieuwjaarsrede van S.E.R.-voorzitter Obstakels voor Spoorwegen Winter blijft Koning van Lesotho buigt het hoofd „Vredesvoelhorens" van Hanoi? Toendra-gast GARANTIES VRAGEN I'residentskinderrn klagen vader aan KI eider begraven in Marokko Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef 08385-3550 (adm.). 3757 en 3955 (redGiro 1321600 Rhenen: Boekhandel C Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ..De Vallei", opge richt in 1926 Uitg Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di. do en za 1-10 woorden 1.50. ieder woord meer 15 cent VRIJDAG 6 JANUARI I967 4le JAARGANG Een buitenopname van het nieuwe ge bouw van de Universiteisbibliotheek aan de Singel te Amsterdam, dat vol gende week dinsdag in gebruik ge nomen zal worden. O MASEROE Koning Mosjoesjoe van Lestoho heeft zijn streven naar ruime re bevoegdheden opgegeven door een verklaring te tekenen, die automatisch voorziet in zijn aftreden, zodra hij zijn constitutionele boekje te buiten gaat. De vorst had huisarrest van de regering onder premier Leaboea Jonathan ge kregen, toen bij acties van de op positie ter ondersteuning van zijn stre ven naar meer macht acht mensen om liét leven waren gekomen. ADVERTENTIE (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Drs. J. W. de Pous, de voorzitter van de Sociaal-Econo mische Raad, heeft in zijn vanmiddag uitgesproken nieuwjaarsrede verklaard, dat de economische vooruitzichten voor het pas ingetreden jaar niet onverdeeld gunstig kunnen worden beoordeeld. Naar zijn mening, moeten wij erkennen, dat wij blijkbaar maar in beperkte mate bereid zijn geweest de lessen uit het verleden ter harte te nemen. Ondanks een zeer gunstige economische groei in de driejarige periode 1964- 1966, te weten: een stijging van het volume van het bruto nationaal produkt (marktprijzen) met 20 procent dus met gemiddeld 6 procent per jaar zijn de bestedingen in nog sterkere mate toegenomen. De particuliere con sumptie heeft met een toeneming van 19 procent de stijging van het nationale produkt heel goed kunnen bijhouden. De toeneming van de particuliere in vesteringen (vaste activa excl. woningen) met 27 procent gaat hier bovenuit. De investering in de woningbouw geeft een stijgingspercentage te zien van ruim 50 procent, dat de stijging van het nationale produkt ver overschrijdt. Wat de overheidssector betreft, blijft de volumestijging van de overheidscon sumptie in deze driejarige periode aan de bescheiden kant. Daarentegen ver toont het volume van de overheidsinvesteringen een toeneming met 28 procent. UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen hebben vanochtend op enkele plaatsen hinder ondervonden van obsta kels en mankementen, waardoor trei nen uitvielen of werden vertraagd. Tussen Schin op Geul en Heerlen ver sperde een goederentrein het enkelspo- rige miljoenenlijntje, waardoor vier per sonentreinen tussen Schaesberg en Heerlen uitvielen. De passagiers wer den met bussen vervoerd. De locomo tief slipte op het hellende spoorlijntje en kon daardoor de rij goederenwagons niet verder brengen. Tussen Den Haag en Gouda bleef een personentrein stilstaan tengevolge van een mankement in de spanningsrege ling van de locomotief. Een sneltrein, die korte tijd later volgde, nam de ge strande trein mee naar Gouda, waar het defect werd verholpen. Er ontstond daardoor enige vertraging. De Spoorwegen hebben vandaag, voorzover bekend geen hinder onder vonden van sneeuw of bevroren wissels. De trein van Uitgeest naar Bever wijk is vanmorgen om half zeven bij Uitgeest op een wissel met een as ont spoord. De oorzaak is nog niet bekend. Totdat men het treinstel weer in de rails had, werden reizigers van Uitgeest naar Beverwijk en omgekeerd met bus sen vervoerd. Drs. De Pous wees erop, dat de ma te van overbesteding zijn weerslag vindt ln het verloop van het saldo op de lopende rekening van de betalings balans. Over de periode 1964 tot en met 1966 bedroeg het gecumuleerde tekort op de lopende rekening in totaal bijna 1,5 miljard gulden. Dit resultaat wijkt wel zeer ver af van een noodzakelijk geacht structureel overschot van ge middeld circa 1 pet. van het nationale inkomen, hetgeen voor de periode, waar het hier om gaat, neerkomt op een totaal overschot van circa 1,8 mil jard gulden. De omvang van de binnenlandse prijsinflatie tenslotte kan, volgens drs. De Pous, worden afgemeten aan het verloop van het consumptieprijspeil. Dit is in de periode 1964 tot en met 1966 gestegen met circa 16 pet. Ter vergelij king diene, dat de* loonsom per werkne mer in deze periode toegenomen met circa 40 procent en de produktie per werknemer met 18 pet. Ten aanzien van de vooruitzichten wees drs. De Pous op de economische groei, die hapert met een stijging van het nationale produkt, welke ligt tussen 3,5 en 4 pet. tegenover een realisatiecij fer voor de periode 1961-1965 van ge middeld 4,8 pet. en een plancijfer voor de periode 1966-1970 van eveneens 4,8 pet. In samenhang hiermee neemt de werkloosheid toe. Het werkloosheids cijfer, uitgedrukt in een percentage van de afhankelijke beroepsbevolking, moet voor 1967 op tenminste 2 pet. worden gesteld. Daarbij zij aangete kend, dat 1 pet. meer werkloosheid op zichzelf tot een produktiedaling WASHINGTON Het Witte Huis heeft onmiddellijk na de uitlatingen van de Noordviëtnamese vertegenwoor diger in Parijs, Mai Van Bo, de Noord viëtnamese regering om een officiële bevestiging daarvan verzocht. Jn de polder en op bos-omsloten we gen, grazig terrein (zg. clairières), hebben we in de winter alle kans de kramsvogel aan te treffen. Eigenlijk moet ik dit in 't meervoud zeggen, want deze lijster uit arctische oorden zie je zelden alleen. Ze doen hun za ken gelijkvloers af zonder belemme rend houtgewas, wat andere lijster achtige juist prefereren. Onrustig en ongedurig bewegen de kramsvogels zich voort; de lichtblauwe kop en stuit, de diepbruine rug en de \warte staart schenken evengoede kenmerken als het sprongsgewijze avanceren en de witte onderkant der vleugels bij 't opvliegen. Vele van deze hoogst zelden in Nederland broedende die ren zetten hun reis uit de verre toen dra en taiga voort tot Engeland, Span je of Zuid-Italië, doch zeer algemeen is ook het overwinteren in Midden- Europa, waar ze eertijds bij massa's in Oostpruisen werden gevangen, evenals trouwens in ons eigen vaderland (lijs- terbogen of -strikken). Ondanks de aderlatingen raakte het reusachtig grote, eigenlijke woongebied niet ont volkt, want jaar op jaar komen er on getelde scharen over land en water der Oude Wereld. Tegen de aandonkeren- de hemel hoort men hen onder „sjak sjak" voortijlen, maar over hun zang lijsterachtige voordracht in het voor- iaar op de retourreis weten niet zo veel mensen mee te praten. Driekoningen A. B. WICMAN. Mai Van Bo zei donderdag op een perslunch in Parijs, dat zijn regering een eventueel voorstel van de Verenig de Staten om contact met haar op te nemen zou bestuderen, mits de bom bardementen definitief en onvoorwaar delijk worden stopgezet. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft naar aanlei ding van de verklaring van Mai Van Bo in Parijs, bevestigd dat de V.S. be reid zijn de bombardementen van Noord-Viëtnam geheel te staken zodra zij de verzekering hebben gekregen, dat deze maatregel gevolgd zal worden door een dienovereenkomstige tegen prestatie van Noord-Viëtnam. Robert McClockey, de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft evenwel ge weigerd rechtstreeks commentaar te leveren op de verklaringen van de lei der van de Noordviëtnamese missie in Frankrijk waarvan hij kennis had ge kregen door berichten van persbu reaus. Hij merkte wel op, dat het standpunt van de V.S. „duidelijk" was. Hij zei dat de Amerikaanse regering bereid is aan onderhandelingen zon der voorwaarden met de Noordviëtna mese regering deel te nemen op welk tijdstip ook. Diplomaten en waarnemers bij de V.N. achtten de voorstellen van Mai Van Bo bemoedigend. Zij zouden er toe strekken, aan te tonen, dat Hanoi hoe wel het moeite doet om een politieke overwinning te behalen, aan de ande re kant de materiële en militaire reali teiten van het conflict niet uit het oog verliest, met andere woorden de moei lijkheid om het Amerikaanse expeditie- leger te verslaan. Kort na middernacht plaatselijke tijd deden de enorme bommenwerpers een aanval op een vijandelijk basis kamp in de provincie Thoea TJen op ongeveer 35 kilometer ten westen van Hoee. Een communistische aanval „op gro te schaal" is vanmorgen vroeg gelan ceerd tegen Na Khang in de provincie Xieng Khooeang in het noorden in Laos. Volgens betrouwbare militaire woordvoerders bestaan de aanvallers in hoofdzaak uit Noord viëtnamezen gecombineerd met manschappen van de Pathet Lao. van circa 500 miljoen gulden leidt. De overheidsinvesteringen zullen, naar wordt verwacht, in 1967 reëel slechts met 3 pet. stijgen. De investe ringen in woningen geven een stijging van eveneens slechts 3 pet. te zien, ter wijl toch het huisvestingsvraagstuk nog altijd bijzonder knellend is. De particu liere investeringen in overige vaste ac tiva essentieel voor de toekomstige economische groei zullen, naar het zich laat aanzien, in het geheel niet toe nemen of zelfs iets dalen, tegenover een gemiddelde stijging van 8 9 pet. per jaar in de voorafgaande driejarige periode. Voor 1967 is slechts een gering over schot op de lopende rekening van de be talingsbalans geraamd, terwijl in feite een structureel overschot van 1 pet. van het nationale inkomen, in casu circa 650 miljoen gulden noodzakelijk zou zijn. Door de jongste regeringsmaatre gelen is evenwel te verwachten, aldus drs. De Pous, dat het overschot zich in de richting van deze structurele norm zal bewegen. Hoewel een belangrijke poging is ge daan van de zijde van het bedrijfsleven om de inflatoire kosten- en prijsbewe ging tot staan te brengen, zal in het ko mende jaar de totale loonkostenstijging van tenminste 8 pet. meer dan het dub bele van de toeneming van de arbeids- produktiviteit ad Sy2 pet. bedragen. Mede als resultaat van de beslissing inzake de Ionen en de omzetbelasting, nam drs. De Pous aan, dat de stijging van het prijsniveau van de particuliere consumptie de raming van 4>/2 pet. nog enigszins zal overschrijden. Het lag naar de mening van de S.E.R.-voorzit- ter <lan ook voor de hand, dat in de toekomst naar een verder terugdringen van de kosten- en prijsinflatie krachtig zal moeten worden gestreefd. Al deze factoren in ogenschouw ne mend, beweegt de diagnose van de ge neesheren zich tussen „niet helemaal kerngezond" en „duidelijke verschijnse len van Engelse ziekte". Misschien mag ik het houden, zei drs. De Pous, op een niet geheel onschuldige griep aanval. ALKMAAR Donderdagmiddag om half twee is een kleine personenwagen, bestuurd door de 69-jarige gepensio neerde G. Helgering uit Rotterdam in St. Maartensvlotbrug bij Alkmaar tij dens een zware sneeuwbui, geslipt en via de brede berm in het diepe Noord- liollandskanaal gereden. Hoewel de auto nog circa 20 minuten gedreven heeft, slaagde de heer H. er niet in, het voertuig te verlaten, terwijl omwo nenden, die nog met de man spraken, er evenmin in slaagden hem te berei ken. Nadien zonk de auto in de diepte. Een duiker van de Marinebrandweer uit Den Helder (zit foto) gelukte het ongeveer drie kwartier later het slacht offer op de wal te brengen. De levens geesten waren toen reeds geweken. La ter heeft eeh andere duiker een takel aan de ongeveer zeven meter onder water liggende auto bevestigd, waar mee deze kon worded geborgen. 9 In Nieuwe Niedf<* gistermid dag een frontale ootsing plaats ten gevolge van de zware sneeuwval, waar bij de 68-jarige R. van der Wal uit Wieringerwerf om het leven is geko men. 9 Op Rijksweg E 10, van Wieringer werf tot de Afsluitdijk, had even eens een verkeersongeluk plaats, waar bij een inwoner van Leeuwarden, de heer J. S. levensgevaarlijk is gewond. Hij is in zorgwekkende toestand over gebracht naar het ziekenhuis in Den Helder. Twee Nederlanders zijn donderdag middag om het leven gekomen en een derde werd ernstig gewond bij 'n auto-ongeluk te Deurle, op de weg van Gent naar Kortrijk. Hun wagen slipte op de met sneeuw bedekte weg en bots te tegen een vrachtauto, die uit de te genovergestelde richting kwam. De 49- jarige mevr. A. van den Ben-Remelink en de 29-jarige K. van de Graef, bei den uit Haarlem, zijn kort na hun over brenging naar een ziekenhuis te Dein- ze overleden. De derde inzittende, een 41-jarige inwoner van Alkmaar, die de auto bestuurde, is ernstig gewond. De 70-jarige G. H. Koks uit Winters wijk is donderdagavond tijdens een sneeuwbui op de Steengroeveweg in zijn woonplaats door een auto aange reden. Hij was op slag dood. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM/DEN HAAG Er hebben zich de laatste dagen verrassende ontwikkelingen voorgedaan in het conflict tussen de huisartsen en de zieken fondsen. Gisteravond heeft de Landelijke Huisartsen Vereniging het, dank zij pre mier Zyistra gewijzigde, voorstel-Veldkamp geaccepteerd, inhoudende voor dit jaar een honorariumverhoging van ruim 20 procent en voor de komende drie jaar steeds 17 procent, plus de trendmatige verhogingen. De artsen hebben hiermee een resultaat bereikt, dat niét ver af ligt van hun als onmogelijk gekenschetste eis van 100 procent honoraiumverhoging. Het is evenwel nog niet zeker, dat het conflict met de fondsen nu tot het verleden behoort. De door de gang van zaken overdonderde ziekenfondsen waren gisteravond nog geenszins van mening, dat de moeilijkheden nu uit de wereld zijn. De ziekenfondsen verwonderen zich over het feit, dat de besprekingen heb ben plaatsgehad, zonde'1 dat zij daarin werden geiend. Een woordvoerder van het Gezamenlijk Overleg Ziekenfondsen noemde deze gang van zaken „riemen snijden van andermans leer". Hij vreesde, dat de financiële problemen voor de ziekenfondsen nu nog groter zullen worden en dat het gevaar voor een „eigen risico" van de fondspatiën ten hierdoor wordt vergroot. Vanmorgen om half tien zijn de zes ziekenfondsorganisaties bijeengekomen om zich over de zaak te beraden. Er moest rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat zij niet zonder slag of stoot een overeenkomst met de huisartsen zouden sluiten. „Het is voor ons bepaald nog geen gesneden koek," zo werd opgemerkt. Intussen heeft de Landelijke Huisart sen Vereniging (L.H.V.) eindelijk de zo fel begeerde garanties gekregen, dat de door de commissie-Van der Ven gead viseerde 51 procent ook inderdaad zul len worden verkregen. Aanvankelijk stelde minister Veldkamp (Sociale Za ken en Volksgezondheid) de getempori seerde verhoging afhankelijk van de economisch-sociale toestand in een be paald jaar. Thans gaat hij met de ver hoging akkoord, mits er zich geen eco nomische rampen voordoen, dus indien een absolute loon- en prijsstop moet worden ingesteld. Als een succes van de artsen wordt vooral gezien, dat met ingang van 1 januari van dit jaar al jaarlijks f 2,40 per fondspatiënt voor het artsenpen- siosn wordt gereserveerd. Dat komt neer op een verhoging van het honora rium van ruim 12 procent. Te zamen met de 8 procent „normale" honora riumverhoging, maakt dat ruim 20 pro cent. De reservering van het pensioen brengt tot juli van dit jaar geen verho ging van de premie, die de zieken fondsverzekerden moeten betalen, met zich mee. De periode 1 januari - 1 juli kost de ziekenfondsen daardoor 12 mil joen gulden, een tegenvaller waarop zij niet hadden gerekend. Minister Veld kamp zei hun, dat er geen mogelijkhe den waren om dit bedrag uit de alge mene middelen te fourneren. Verwacht wordt, dat de premie (thans 6,6 pro- GRONINGEN In december is de geregistreerde arbeidsreserve van man nen met bijna 80.000 toegenomen, van 53.864 tot 82.371. Dit heeft staatssecre taris dr. J. F. G. M. de Meijer van Sociale Zaken en Volksgezondheid gis teravond in Groningen meegedeeld. Dr. De Meijer sprak in de aula van de rijksuniversiteit voor de Nederlandse- Maatschappij voor Nijverheid en Han del, voor de Vereniging van Handela ren en voor de Commerciële Club. De bezetting op aanvullende werkge- legenheidsobjecten nam vorige maand met ongeveer 900 toe en bedroeg aan het eind van de verslagmaand 2473. Het aantal werklozen gaf een stijging te zien van 52.456 tot 79.898. Voor een gedeelte kan deze ontwikkeling worden toegeschreven aain de seizoenmatige te ruggang in de werkgelegenheid, o.a. voor de beroepsgroepen bouwvakarbei ders, landbouwpersoneel en losarbei- ders. De staatssecretaris heeft in zijn rede over werkgelegenheidspolitiek en in dustrialisatie een bijzonder pessimis tisch geluid laten horen over de ont wikkeling op korte termijn van het noorden des lands. Er is in Nederland een vrij grote migratietraagheid en weinig geneigdheid om van elders naar het noorden te trekken, aldus dr. De Meijer. Eerst zullen de huidige tekort komingen in het woningkllmaat daar weggenomen moeten worden. cent) per 1 juli zal worden verhoogd. Met hoeveel is nog niet bekend, aan zienlijk zal de verhoging echter niet zijn. De door minister Bakker (Economi sche Zaken) overwogen prijsstop (f 6. voor een consult en f 8,voor een vi site) heeft nogal wat juridische vragen opgeroepen. De vraag is namelijk of de Prijzenwet toestaat een prijzenbe- schikking te maken voor één dienst (de huisartsenhulp) voor groepen met di verse inkomens. Een moeilijkheid was ook of een dergelijke prijzen beschik king ook zou moeten gelden voor de particuliere patiënten. Bvendien zou de Landelijke Huisartsen Vereniging door het voeren van processen een ver wezenlijking van de prijzenbeschikking kunnen traineren. De belangstelling voor de algemene ledenvergadering van de L.H.V.waar op gisteravond net voorstel van de»re gering moest worden gestemd, was overweldigend. Er waren meer dan 700 artsen. De veragdering heeft het voorstel van de regering met 52 stemmen voor en acht blanco aangenomen. Twee af gevaardigden waren tijdens de stem ming, die omstreeks half elf werd ge houden, al naar huis. PRAAG De dochter en de zoon van de Chinese President Lioe Sjao- Tsji hebben hun vader beschuldigd van „verraad aan de revolutie", zo bericht het Tsjechische persbureau CTK uit Pe king. De kinderen zeiden, dat ze van hun moeder feiten gehoord hadden over zijn „bourgeois en reactionaire" opvattin gen en zich daarom geheel van hun va der distantiëren. Dit delen ze op pam fletten van de Rode Garde mee. China's propagandachef Tao-Tsjoe, te vens vice-premier, is volgens de corres pondent van een Japans blad donderdag door rode gardisten door de straten van Peking gesleept. Hij wordt „reactionair en burgerlijk" genoemd. Hij werd voor de rechter gesleept. CASABLANCA, (Marokko) Het lijk van Mohammed Khider, de Alge rijnse oppositieleider die dinsdagavond in Madrid is vermoord, is met een vlieg tuig van de Marokkaanse luchtmacht in Casablanca aangekomen. De weduwe van Khider, zijn zoon, zijn zuster en Hocine Ait Ahmed, een zwager, zijn in hetzelfde toestel aange komen. Ait Ahmed was evenals Khider een van de „vaders" van de Algerijnse opstand. Hij heeft in ballingschap ge leefd sinds hij uit de gevangenis is vrij gelaten na een straf te hebben uitgeze ten wegens verzet tegen de voormalige president Achmed Ben Bëila. Khider is vandaag begraven op een kerkhof dat is gereserveerd voor „hel den van het verzet" te Rabat. De nieuwe Duitse kanselier Kurt Georg Kiesinger heft het glas met ex- kanselier Konrad Adenauer in Bad Godesberg's redoute. MUIDEN Donderdagmiddag is in Muiden het vijfjarige jongetje M.J.P. Verschuren tijdens het spelen aan de Vechtkade te water geraakt en ver dronken. 0 Tijdens werkzaamheden aan het dak van de nieuwe vuilverbran dingsinstallatie in Den Haag, is de 46- jarige monteur J. Hoekstra uit Papen- drecht gevallen en om het leven geko men. De man viel van een hoogte van 27 meter. WEERT De elfjarige Henk Alleman uit Weert heeft donderdag zijn ouders en de politie een moeiiyke dag be zorgd door van huis weg te lopen. De jongen was 's och tends om half negen met de fiets van huis naar school ge gaan, waar h(j echter niet aankwam. De politie, die in de loop van de morgen gewaarschuwd werd, liet een opsporingsbericht uitgaan, dat o.m. over de radio werd uitgezonden. De vader van de jongen, die be roepsmilitair is, kreeg van zijn kazerne hulp aangeboden, maar men had geen enkele aanwijzing, waar de jongen zich bevond. Gisteravond zag een chauffeur de jongen in Eindhoven, maar hij verloor hem uit het oog. Later werd hij toch ge vonden bij het station in Eindhoven. Hij zei, dat hij van huis was weggelopen uit angst voor de politie. De politie had zelf ook al een vermoeden in die richting uitgesproken. Woensdagavond was Henk Alleman name lijk bij ^je jeugdklas van de verkeerspolitie van Weert ge weest, omdat hij enige tijd geleden zonder achterlicht had gereden. De jongen was kennelijk erg onder de indruk ge raakt van de toespraak, die daar werd gehouden. Dat was de reden waarom hij de benen nam, toen hij gistermorgen naar school zou gaan. (Van onze weerkundige medewerker) In een groot deel van Nederland ligt nu 5-9 cm sneeuw. Tijdens op klaringen registreerde men op Schip hol vannacht een temperatuur van -8 graden. Op de Veluwe vroor het 4 tot 6 graden. Een storing met regen en sneeuw tast het Scandinavische hogedrukgebied van 1028 millibar al weer aan, waarbij de wind in ons land naar west tot zuidwset krimpt. De storing wordt echter gevolgd door bijzonder krachtige luchtdruk stijgingen in het gebied van Groen land en IJsland, zodat de koude lucht de komende dagen wel de beste pa pieren zal houden. In onze omgeving moeten we dan ook op een koud weekeinde rekenen, met van tijd tot tijd kans op wat sneeuw. In Scandi navië nam de vorst belangrijk toe: Oslo meldde -16 en Haparanda -27.

De Vallei | 1967 | | pagina 1