ERHARD, de laatste, nu achterhaalde, liberaal Gert Timmerman met ouders in Veenendaal Heren van VZC tegen ZCE Economische recessie vraagt aanpak Frankie en Johnnie Moeder: „Ik kan het niet zien als mijn eigen zoon optreedt" Zingend echtpaar voor Scheep] es wol-personeel H. Stuivenberg doet zwarte-bandexamen Kampioenschap van district Veenendaai in „De Morgenster" Weekagenda Utrecht Musketiers oefent tegen SVP en Kulan Veenendaal 2 naar Opheusden Dienstmeisje Ex-bondskanselier op eigen terrein geslagen Luxor Theater Tien mille gespaard Biljarten DUUR GELD SCHIJNBAAR NOODZAAK ACHTERUITGANG GENOEG MAATREGELEN HERVORMING I Pagina 6 VRIJDAG 6 JANUARI 1967 (Van een onzer redacteuren) Voor het eerst sinds 1948, toen met een alomvattende geldztiivering de grondslag gelegd werd voor het West- duitse „Wirtschaftswunder", bevindt de Bondsrepubliek zich in een economische recessie. Aan het begin en aan het einde van deze periode staat dezelfde man, prof. Lud- wig Erhard, die de verantwoordelijkheid voor opgang en terugslag in gelijke mate in de schoenen geschoven krijgt. Misschien is het een noch het ander terecht geschied en bevindt de waarheid zich ergens in het midden. MaaT het blijft een uiterst bittere pil voor Erhard, juist op eigen ter rein geslagen te zijn en zijn politieke carrière te zien ein digen, in en door financieel-economische wanorde. Dat dit laatste het geval is kan niet ontkend worden met een verwijzing naar de directe aanleiding tot de val van Erhards tweede coalitie-kabinet: de weigering van de liberale regeringspartners, hun medewerking te geven aan belastingverhogingen die nodig geoordeeld werden om het groeiende tekort op de begroting-1967 te dichten. Ka- binetscrises plegen hun eigen uiterlijke en innerlijke ge schiedenis te hebben, maar in de veelheid van gronden die in Bonn voor Erhards afgang worden genoemd staat cen traal zijn onmacht om orde op zaken te stellen en de Westduit.se economie in het gareel te houden. Vader en moeder Timmerman gaan zo af en toe met het succesvolle duo mee op een avondtournee. VEENENDAAL Frankie en John ny, opnieuw in een kort tijdsbestek een film met Elvis Presley in het Luxor- theater. Ook een oude bekende uit een televisie-serie, Ellie May ware naam Donna Douglas speelt mee en wel als Frankie. Elvis Presley is natuurlijk Johnny. De film speelt zich af in een tijd van zo'n 50, 60 jaar terug. Ameri ka vormt de (minimale) achtergrond en om precies te zijn een showboat. Frankie en Johnny vormen een zang duo en zijn ook verkikkerd op elkaar. Natuurlijk komt er een andere dame opdraven, en dus jaloezie, kwade ogen en verdriet. Alles gaat echter nogal gemoedelijk, te gemoedelijk. De film is niet boeiend, Presley smijt elf songs de ruimte in en daarmee heb je het dan al gauw gehad. De makers van de film hebben waar schijnlijk gedacht: Presley speelt mee en dat is allang voldoende. Aan een verhaal, zoals dat in de film „Jailhou- se Rock" ook met Elvis Presley is men niet toegekomen. Er wordt ge dronken, gedanst en gegokt en daarmee sukkelt de rolprent naar het einde. In de gloriejaren van Elvis Presley zou zijn opkomst in de film al genoeg geweest zijn om zijn aanhangsters in zwijm te doen vallen en het zou hen al leen om de grote Presley te doen ge weest zijn. Die tijd is nu afgelopen, Presley is zo langzamerhand uitgeran geerd, althans in Nederland en dan vraagt het publiek een film, ofte wel een verhaal SCHERPENZEEL Ondanks de du re decembermaand is er in de laatste maand van het oude jaar in Scherpen- zeel tien mille meer ingelegd dan terug betaald bij de Rijkspostspaarbank. De inleg bedroeg f 37.000,- en terugbetaald werd er f 27.000,-. VEENENDAAL Donderdag avond tien over elf in het Vererri- gingsgebouw aan de Eikenlaan. Een stem achter de coulissen zegt: „Da mes en heren, ik vraag uw aan dacht voor het optreden van Gert Timmerman". Op dat moment staat er een eenvoudig geklede vrouw van de stoel op en verlaat stilletjes de zaal. Als de eerste klanken van Gerts gouden plaat „Blumen von Tahiti" langs het aandachtige pu bliek zweven, zit de bejaarde vrouw stil voor zich uit te staren in de ar tiestenkleedkamer. Ze perst haar lippen op elkaar om haar tranen te bedwingen. Ze zegt: „Ik kan het niet zien dat mijn eigen zoon op treedt...., misschien kwam het door dat ik zo vooraan zat. Misschien omdat ik wat nerveus ben gewor den door de lange reis door de sneeuw, die we achter de rug heb ben...., maar het ging niet". Die vrouw is de moeder van Gert Tim merman. Samen met haar man was ze mee naar Veenendaal gekomen, waar Gert en zijn echtgenote Her- mien, voor het personeel van de Scheepjeswolfabrieken zouden op treden. Ze gaat wel eens vaker mee op reis. „Dan zijn we er samen nog eens uit", zegt de 67-jarige vader van de ge vierde Gert Timmerman even later. Zanger Gert Timmerman wil best over zijn vader en zijn moeder praten. „Ze zijn altijd maar alleen in hun huisje in Enschede. Altijd maar ach ter de glazen. Mijn moeder is nu 65 en niet al te best meer ter been. Ik vind het fijn om die mensen eens een verzetje te bezorgen Zijn vitale vader is wel in de zaal ge bleven, toen zijn zoon op de planken VEENENDAAL De 27-jarige Henk Stuivenberg van Judoschool Van de Vel de zal morgen in Den Hommel in Utrecht het praktisch gedeelte van het zwarte-band-examen afleggen. VEENENDAAL Maandag a.s. zal het tweede team van Sportschool Van de Velde in Opheusden een wedstrijd spelen tegen het eerste team van Op heusden. Het Veenendaalse team staat nagenoeg onderaan de ranglijst, terwijl Opheusden aan kop gaat. Een moeilijke avond voor het Veenendaalse team. ELST Morgen en zondag zullen in café „De Morgenster" in Eist de per soonlijke kampioenschappen van de tweede klasse van het district Veenen daal gehouden worden. Deze libre-wed- strijden worden georganiseerd door de biljartvereniging „De Morgenster". De deelnemers zijn N. Verkerk (Leersum), R. Bouwman (Leersum), H. v. Harde- veld (Kerk-Avezaath) en N. Smit (Doorn). Reserve is Hoogeveen (Leer sum). Deze wedstrijden zijn de finale van het district Veenendaal, aangesloten bij de KNBB. De kampioen zal uitko men in de voorronden van 't kampioen schap van Nederland. stond. In zijn ogen weerspiegelde een uitdrukking, die liet zien dat hij in tens genoot. Toen Gert de zaal toe riep: „En nu doen we allemaal mee" en toen de rijen mensen op het rit me van het lied „Kleine Lorelei" be gonnen heen en weer te wiegen, pak te vader Timmerman spontaan twee Veenendaalse jongedames vast om aan het verzoek van zijn zoon te vol doen. Heel de zaal zong luidkeels mee. „Klei ne Lorelei, kleine Lorelei, du solist nicht traurig sein... Voor Gert en Hermien een gewaardeerde gewaar wording. Beiden beamen ze even la ter in de kleedkamer dan ook, dat er met het Veenendaalse publiek best te werken valt. Hij zegt: „Als je op 't toneel staat, merk je na een paar mi nuten al met wie je te doen hebt. In de meeste gevallen horen we wel van de andere artiesten hoe het pu bliek is... Dat klopt, want parodist André v. Duin, die het programma met een nummer tje knappe kolder opende, had hem al eerder op de avond in het oor ge fluisterd: „Een leuk publiek, dat heb je zeker wel gehoord... Gert Timmerman heeft het er overi gens niet zo erg op, dat een verslag gever in de kleedkamer zit te schrij ven. „Kijk eens", legt hij uit, „als je zoals hier met artiesten onder el kaar bent dan wordt er gewoon in onze vaktaal gesproken en dat moet je niet allemaal in de krant gaan zet ten. Als er een stel verslaggevers bij elkaar zijn, dan komt toch ook elk woord wat ze zeggen niet letterlijk in de krant... Nou dan!" Maar vragen, recht op de man af ge steld, wil hij met plezier beantwoor den. Zoals deze: „Hoe lang denkt u nog door te gaan met dit werk?" Zijn antwoord: „Ik geloof dat ik nog wel een jaar of tien succes zal heb ben". En schertsend: „Ik heb nu de zeven magere jaren achter de rug, nu komen de zeven goeie". Even la ter vertelt hij, dat zijn voorkeur uit gaat naar wat hij noemd gemengd publiek. „We treden ook wel voor tie ners op, natuurlijk, en het klinkt mis schien wat vreemd, maar zij vragen mij vaak „Grijze haren" te zingen. Trouwens we hebben keus genoeg. Ons repertoire, dat ik bijna helemaal zelf heb geschreven bestaat uit wel duizend liedjes. We zouden veertien dagen achter elkaar kunnen zingen." Hermien, die voor haar optreden ruim schoots de tijd heeft genomen om aandacht aan haar kapsel (kastanje bruin) en haar make-up te besteden, zou volgens haar man veel liever bij de beide kinderen (jongetje van an derhalf en meisje van drie) thuis zijn gebleven. „Voor een vrouw is 't niet zo leuk om avond aan avond op de planken te staan. Maar als het pu bliek er om vraagt, zoals bij Her mien, ja, dan zit er niets anders op. Je bent het een beetje aan de men sen verplicht dat ze meekomt... Hermien: „We hebben een dienstmeis je die op de kinderen past. Het is niet zo, dat we de kleintjes de hele dag niet zien. We gaan pas laat in de middag weg. Onze carrière is echt niet schadelijk voor de kinderen... En Gert: „Heus wij denken ook wel eens „sjonge, moeten we vandaag al weer ergens naar toe?" We zijn el ke avond in touw, van vakantie is de laatste jaren maar bitter weinig te recht gekomen. Straks gaan we zon dags en 's maandags vrij nemen. De ze maand werken we nog constant door, daarna gaan we het wat rusti ger aan doen". In 1963 vergezelde Hermien haar man voor het eerst in de meestal volle za len. Het duo, dat aldus ontstond, werd al gauw populair door de plaat „In der mondhelle Nacht", waarvan hon derdduizend platen werden verkocht. Nu staan ze avond aan avond samen op het toneel. Gert komt eerst. Een korte conférence, in feite een serie alledaagse moppen, gaat aan zijn op treden als zanger vooraf. Hermien valt hem halverwege bij. Op de Büh ne lacht ze lief, als een vrolijk school meisje. Voor elk applaus buigt ze diep, avond aan avond. Aan het einde van het programma als de bloemenhulde achter de rug is, vindt er in de kleedkamer een snel le verkleedpartij plaats, want buiten wacht de nog snellere Opel Admiral. Met de overige artiesten worden nog wat woordjes gewisseld. Gisteravond ook. Zangeres Shirley tegen Hermien „Welke haarlak gebruik jij altijd?" Gert tegen André van Duin: „Die mi crofoon was prima, niet?" De bloemen gaan ook mee naar En schede. Met het Veenendaalse boeket werd moeder Timmerman verrast. „Hier mams", zegt Hermien, „voor jou, heb je ze al gezien, ze zijn prachtig Gert en Hermien Timmerman poseer den graag voor een plaatje bij het praatje, dat een van onze redacteuren met hen had na afloop van de voor stelling in het Verenigingsgebouw. STADSSCHOUWBURG (aanvang alle voorst. 20 uur) Dinsdag 10 januari: Toneelvoorstel ling door Theater. Woensdag 11 januari: Toneelvoorstel ling door Nederlandsche Comedie. Donderdag 12 januari: Toneelvoor stelling door Haagsche Comedie. Vrijdag 13 januari: Toneelvoorstelling door Nieuw Rotterdams Toneel. Zaterdag 14 en zondag 15 januari: To neelvoorstelling door Centrum. TIVOLI, Lepelenburg (alle voorst. 20.15 uur) Woensdag 11 januari: Concert door het USO o.l.v. André Vandernoot m.m.v. Tibor Varga, viool, Werke van Prokovjev, Berg en Van Beethoven. Donderdag 12 januari: Concert door het USO o.l.v. André Vandernoot m.m.v. Dimitri Basjkirov, piano, werken van Schubert, Schumann en Van Beethoven. GEBOUW VOOR KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN Dinsdag 10 januari 20.15 uur: Concert door John Halstone, viool en Antoine Oomen, piano. N1COLAIKERK Zaterdag 14 januari 19.30 uur: Orgel vesper. WERFKELDER, OUDE GRACHT 135 Vrijdag 13, zaterdag 14 en zondag 15 januari 20-30 uur (zaterdag ook 23.30 uur): Muzevalcabaret o.l.v. Hennie Olie- muller „Dat kan je in je zak steken." PERSEPOLIS Werfkelder, Oude Gracht 135 Zaterdag 14 januari 20 uur: Jazzcon cert van Modern Jazzclub. Ontspanningscentrum „LA GROTTA" Werfkelder, Oude Gracht 135 Zaterdag 14 januari 20 uur: A gogo. ESPLANADE Zaterdag 14 januari 20.30 uur: Caba- ret-chantant „Harlekijn". Aan deze onmacht lag behalve Erhards algemene politieke onbekwaamheid Adenauer heeft daarvoor van het begin af aan gewaarschuwd ook een fun damentele instelling ten grondslag. Erhard is wel omschreven als een van de laatst overgebleven liberalen van het oude, negentlende-eeuwse stempel, die in „het vrije spel der maatschappelijke krachten" werkelyk nog geloofde en meende de Duitsers met pedagogische vertogen en niet met bestuurlijke maatregelen aan boord te moeten komen, als het erom ging lets van ze gedaan te krygen. Vandaag zijn tot in het belachelijke doorgevoerde „Maszhalte-appele" aan sporingen tot matiging op economisch gebied die ervan schenen uit te gaan dat de 57 miljoen Duitse burgers zich als een klas middelbare scholieren Heten toe spreken. Op technisch-economisch terrein resulteerde deze houding in het mis kennen van de ernst van de situatie en van de noodzaak tot ingrypen.van hoger hand. De eerste tekenen van een kentering in de Duitse economie kunnen worden teruggevoerd tot 19631964, toen de betalingsbalans voor het eerst sinds meer dan tien jaar een tekort ging ver tonen. Andere symptomen waren de geringere groei die te zien was en vooral de toenemende wanverhouding tussen de groeipercentages van de ka- pitaalgoederenindustrie, tegenover die welke in de sector voor gebruiksgoede ren viel waar te nemen. (In dit jaar opgelopen tot resp. 2,8 procent en 8,5 procent). Als algemene oorzaken valt te noemen het uitvallen van de stroom hardwerkende, hooggeschoolde vluchte lingen uit Oost-Duitsland, de geringere elasticiteit van het produktie-apparaat en de verzadiging van de naoorlogse „inhaal"-vraag. Structurele problemen in basisindus- triën als kolen en staal speelden hier doorheen. Het beeld werd echter ver duisterd door het regeringsbeleid dat met zijn uitgaven ver uitliep op de groei van het nationale inkomen en het vuurtje aanwakkerde, in de tot op ze kere hoogte door de feiten gerechtvaar digde veronderstelling dat ook de over heidsinkomsten bovenproportioneel zou den stijgen, zodat de financiering ach teraf wel zou meevallen. Waar de overheid zich te weinig be perkingen oplegde, meende de centra le bank, de Bondsbank In Frankfort, wel te moeten ingrijpen door het voe ren van een restrictieve geldpolitiek, door het geld „duur" te maken. Ook de belastng op buitenlands kapitaal werkte in dezelfde richting van verkrap- ping van de kapitaalmarkt. Maar de last van deze eenzijdige actie tegen het op gang gebrachte inflatoire pro ces kwam te rusten op de publieke en private investeringen, op die sectoren dus die juist de toekomstige groei moesten waarborgen. De stabiliteit werd duur gekocht en leverde naar schatting van Duitse economen de in dustrie nu al een achterstand van twee jaar. Nog tot midden-1966 werden van of ficiële regerin^skant argumenten ont leend aan de feitelijke ontwikkeling, om te betogen dat een herstel al inge treden was. Men wees op de exportcij fers die een stijgende tendens vertoon den, en op de ontspanning op de ar beidsmarkt, waardoor de arbeidsdisci pline vergroot werd en de produktivi- teit verbeterde. Wel was de regering- Erhard van mening dat de Bondsbank de kredietteugels wat kon vieren, maai er was een intern begrotingsdebat voor nodig, om aan het licht te bren gen dat er iets fundamentelers mis was dan Bonn had willen toegeven. In het voorjaar kwam men nog tot schat tingen van begrotingstekorten tot 1970 die om en nabij vier miljard DM jaar lijks zouden bedragen. In de herfst was dit al gestegen tot 8,4 miljard of mogelijk nog meer, als de overheid niet op de kapitaalmarkt zou kunnen lenen. Met voorbeelden van deelstaten die voor wegen en scholen alleen nog in het buitenland en dan tegen woeker rentes van 12 procent en meer terecht konden, moest dit laatste wel waar schijnlijk geacht worden. Zo werd de rekening gepresenteerd voor vroegere toezeggingen (vooral in het verkiezings jaar 1965 gedaan met goedvinden van alle partijen in de Bondsdag) aan belangengroeperingen als de landbouw, de staalindustrie, de spaarders etc. Alleen wetswijzigingen tweeëntwin tig in totaal zouden de oorspronke lijke begroting-1967 in evenwicht hebben kunnen brengen, omdat 92 procent van de uitgaven al wettelijk vastlag. Tegen de achtergrond van deze ont wikkeling die om ingrijpen schreeuw de, was de grote coalitie tussen C.D.U. en S.P.D. een uitkomst en een nood zaak. Een regering die op enkele stem men meerderheid in de Bondsdag zou hebben kunnen rekenen zoals ook bij samengaan van sociaal-democraten en liberalen het geval zou zijn geweest zou opnieuw geen garantie hebben gegeven de noodzakelijke harde maat regelen doo te kunnen voeren om de financiën van de Bondsrepubliek te sa neren en de economie uit de stagna tie te halen. Hoofdrolspelers in dit voor Duitsland wat vreemde spektakel zijn de nieuwe ministers voor Economsche Zaken, prof. Karl Schiller (S.P.D.) die de laatste jaren de .Berlijnse economie on der zijn hoede heeft gehad, en voor Fi nanciën, Frans-Jozef strauss (C.S.U.) die gewapend met de resultaten van een spoedcursus openbare financiën, de begroting krijgt te fatsoeneren. Zij hebben zich tot nu toe in volledige harmonie Adenauer gebruikte het woord „spookachtig" voor het gehele kabinet-Kiesinger, maar ook op dit duo past men het in Bonn toe aan hun taak gezet de economie van het land weer vlot te brengen. Een grote ma te van overeenstemming schijnt hier aan inderdaad ten grondslag te liggen, al is het niet moeilijk hier en daar ac centverschillen te ontdekken. Schiller staat erom bekend een „groeiprofeet" te zijn, terwijl Strauss door tempera ment en politieke achtergrond mo gelijk nu ook door inzicht en functie meer het woord stabiliteit in zijn vaan del schrijft. Nu echter politieke gron den ontbreken om deze tegenstelling die economen van naam trouwens ont kennen aan te dikken is de ver wachting gerechtvaardigd dat deze sa menwerking vruchten zal afwerpen. Voordat het echter beter zal gaan, zo waarschuwt de nieuwe regerings ploeg zal het eerst nog slechter wor den. „Het dal van de verminderde eco nomische activiteit is nog niet bereikt," zo heeft Schiller laten weten. Dat zal pas maart/april van het volgend jaar worden zo meent hij. Intussen bevesti gen de cijfers dit. Het aantal werklo zen in de Bondsrepubliek overtreft voor het eerst sedert zeven jaar het aantal open plaatsen (327.00 tegen 319.000), maar ernstiger nog is het feit dat in twee weken tijds de werkloosheid met 50 procent gestegen is. Daarnaast wordt erop gewezen dat de werkelijke omvang versluierd wordt, door de ar- beidsverkorting nu ook in de vitale autoindustrie ingevoerd die een ver kapte vorm van werkloosheid is. Ook het herstel van de betalingsba lans waarop Bondsbankpresident Bles sing met enige trots wijst, is nog geen grond tot werkelijke vreugde. De Duit se export is weliswaar sterk toegeno men in de autoindustrie werd bij voorbeeld in november 64 procent van de produktie geëxporteerd, tegen 52 procent in de maand tevoren maar voor het grootste deel gaat dit tegen verlies. De noodzaak om liquide te blijven weegt kennelijk zwaarder dan alle andere overwegingen. Ook de over heidsuitgaven en -inkomsten leveren nog steeds onaangename verrassingen op. Het tekort over 1967 stijgt iedere keer als minister Strauss er een mede deling over doet en wordt nu geschat op 3,6 miljard DM, nadat al een aan tal voorlopige maatregelen zoals verho ging van de belasting op benzine en het afschaffen van een aantal belasting faciliteiten voor autobezitters genomen waren. Voor een belangrijk deel ko men deze tegenvallers op rekening van de verminderde belastingopbrengst, die het begeleidingsverschijnsel vormt van de ingetreden recessie. Aan recepten voor de patiënt ont breekt het niet. Het merendeel van het advies is gericht aan de Bondsbank die haar restrictieve geld politiek zou moe ten herzien, om de economie weer op gang te brengen. Ook de regering-Kie- singer zou dit graag zien, maar heeft tot nu toe nog geen gehoor gevonden. Het tegenargument van dr. Blessing is een verwijzing naar het verledeneerst moet de nieuwe regering een bewijs van goed gedrag hebben geleverd en laten zien dat het de overheidsuitgaven gaat beperken en waar nodig nieuwe middelen creëert, alvorens medewer king van de bank te krijgen is. Anders zou het gevaar bestaan, dat opnieuw bond, deelstaten en gemeen ten inflatoir zouden gaan financieren. Men spreekt dus veel over de zgn. sta- biliteitswetten die begin januari aan de orde komen en móeten maken dat er enige orde op zaken gesteld wordt: 'n kredietplafond wordt beoogd, evenals maatregelen om te voorkomen dat overheidslichamen hun begrotingen meer verhogen dan het nationaal in komen toelaat. De overheid zou zo de taak overnemen die de Bondsbank tot nu toe met beperkte middelen heeft trachten te bereiken, namelijk bestrij ding van de binnenlandse en bui tenlandse inflatieverschijnselen in de Duitse economie. Op goede gronden wordt echter aangevoerd o.a. door prof. A. Müller Armack, jarenlang staatssecretaris onder Erhard op het ministerie van Economische Zaken, maar sedert enkele jaren kritisch in gesteld tegenover het beleid van zijn vroegere chef, dat dit te eenzijdig-af- remmend werkt. De economie is als 'n vliegtuig, zo illustreert deze conjunc- tuur-economm zijn gedachtengang, dat tegelijkertijd geremd, voortgestuwd en in evenwicht gehouden moet wor den. Wel moet de overheid drastisch bezuinigen in uitgaven die de consump tie stimuleren, zo vindt hij, maar te gelijkertijd moeten de uitgaven voor scholen, wegenbouw en infrastructuur omhoog. Het voorschrift van Müller- Armack, die in september van dit jaar met een memorandum het dreigend bankroet van de politiek-Erhard aan de kaak stelde, na de Bondskanselier twee jaar lang in privé gewaarschuwd te hebben, heeft weerklank gevonden bij de huidige regering. Strauss denkt in de .eerste plaats aan het afschaffen van een aantal con sumentensubsidies en belastngfacilitei- ten. Alleen het bevorderen van de spaarzin onder de Duitse burgers zou, indien onveranderd, in 1967 3 miljard gekost hebben, die bovendien voor het grootste deel aan de hogere inkomsten- groepen ten goede zouden zijn geko men. Pas daarna, maar toch welhaast onvermijdelijk, komt belastingverho ging, die naar het zich laat aanzien voornamelijk gezocht zal worden bij de consumptiebeperkende omzetbelas ting. Hij heeft verder hoop op de ka pitaalmarkt geen beroep te hoeven te doen, zodat er met behulp van de bondsbank voor de hoognodige investe ringen weer animo zal zijn te vinden door een hogere rentevoet. Als sluitstuk, maar dan op iets lan gere termijn gezien, zal de verhouding tussen de Bondstaat, de deelstaten en de gemeenten herzien moeten worden. Dit omvat het uiterst netelige probleem van de taakverdeling tussen deze orga nen en de daarop aansluitende verde ling van de belastingmiddelen. Het ge brek aan doorzichtigheid en samenhang op dit punt heeft, minstens evenveel als het slappe beleid in Bonn, bijgedra gen tot de malaise en onordelijkheid die het economische leven in de Bonds republiek is gaan kenmerken. Er zijn politici die deze taak van financiële hervorming, van aanpassing van de wat dorps aandoende verhoudingen aan de eisen van een moderne grote mogendheid met gelijktijdig behoud van de federale staatsstructuur, het kernstuk van de grote coalitie vinden. Mocht deze combinatie niet voortijdig uiteenvallen en erin slagen voor de verkiezingen van 1969 dit onderdeel van het regeringsprogram te realiseren, dan zou de jonge Duitse democratie 'n belangrijke en tot voorbeeld strekkende bijdrage geleverd hebben tot moderni sering van een staatsbestel langs lijnen van geleidelijkheid. VEENENDAAL Voor de herenfor matie van VZC staat er morgenmiddag om vijf uur in het kleine overdekte bad te Enschede een zware wedstrijd te wachten. Het treedt dan aan tegen ZCE. welke ploeg een klasse hoger speelt dan VZC en in de zomercompe titie kampioen werd. VZC heeft in de laatst gespeelde wed strijd tegen het Arnhemse AZC laten zien over een goede „cup-mentaliteit" te beschikken, want zeer veel kansen zijn toen benut en het werd een ecla tante 61 overwinning. Maar de tegen stander van morgen is van een geheel ander kaliber en het bad is veel klei ner. Vooral het laatste houdt in, dat er met snelheid niet zoveel te bereiken is als in een groot Sportfondsenbad. Maar VZC beschikt over uitstekende schut ters en dat kon nu wel eens de door slag geven. De achterhoede van VZC zal de Enschedese ploeg weinig schiet kans moeten bieden en dus een straffe mandekking moeten toepassen. Het is een gewoonte geworden van VZC om de tegenstander rustig te laten komen, om vanuit de verdediging een aanval op te bouwen. Hiervan moet men nu iets afzien, want reeds vanuit het mid denveld kunnen er gevaarlijke schoten worden gelost. Als VZC kans ziet deze strijd in winst om te zetten, dan is de volgende ronde vrij. Daarna kunnen de Veenendalers ervan lusten, want de kans is groot dat men daarna tegen het gerenomeerde Het Y moet aantre den. ELST Morgen zullen de eerste twee seniorenelftallen van De Muske tiers vriendschappelijke wedstrijden spe len op het Sportpark in Eist. Het eer ste speelt om 2.30 uur tegen Kulan uit Veenendaal, terwijl het tweede, even eens om 2.30 uur, tegen het tweede van SVP uit Veenendaal zal spelen.

De Vallei | 1967 | | pagina 6