Spoedig regeling voor brandstoffenhandel Lichte radicalisering sinds medio november ^Dampo Nieuw onderzoek gevraagd inzake klarhtenbeleid In 1967 moet men door zure appel heen Min. De Quay leed nederlaag motie-Aantjes aanvaard Moeilijkheden om bouw nieuwe straaljagers Korter werken bij enkele Philips-bedrijven Minister Bakker belooft Tweede Kamer Begroting van Econ. Zaken goedgekeurd Om produktie te beperken Verhoging nieuwsbladtarief lager en later Circus meer in trek GEKORTWIEKT Nieuwsdienst" op grote stations Nieuw ontwerp-program van P.v.d.A. Vrouw na twee weken dood gevonden Befaamde boekerij verbrand Het wordt een moeilijk jaar Produktie VRIJDAG 6 JANUARI 1967 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Bakker van Economische Zaken ral nog deze maand een regeling treffen voor de brandstoffenhandel, die In nood is komen te ver beren als gevolg van het toenemende gebruik van aardgas. De minister ver klaarde dit donderdag in de Tweede Kamer. t\jdens de voortgezette behandeling van de begroting van Economische Zaken, die door de Kamer zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. De minister zei, dat het kabinet de moeilijke positie van de brandstoffenhan del onderkent. De hoofdlijnen van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Middenstand bieden weinig soelaas, maar de bewindsman achtte een aanpas sing voor de brandstoffenhandel mogelijk. De minister wilde echter geen pre cedent vormen, maar hy had er begrip voor, dat er bij de brandstoffenhandel een byzondere situatie aanwezig is. „We moeten er rekening mee houden, dat de kolenhandel het door de wat plotselinge opkomst van het aardgas moeiiyk heeft gekregen". De minister dacht aan een regeling, waarbij een aantal condities van de O.- en S.-regeling worden gewijzigd. Hy zei verder positieve voorstellen van het stichtingsbestuur te verwachten, zodat hij hoopte in de maand januari tot een goede regeling te kunnen komen. Ook zal het kabinet, zo deelde de mi nister verder mee, in januari zijn standpunt bepalen ten aanzien van het rapport van de commissie-Keyzer over de Nederlandse scheepsbouw. Zoals bekend, wordt in dit rapport gepleit voor samenwerking tussen de Neder landse werven, die grotere schepen bouwen, en wordt een verbetering van het financiële klimaat noodzakelijk ge acht, in het bijzonder wat betreft de kredietfinanciering, op welk gebied de Nederlandse scheepsbouw vergeleken met zijn belangrijkste concurrenten, volgens het rapport in een ongunstige positie verkeert. Wat het prijsbeleid betreft, verklaar de de minister veel waarde te hechten aan een beleid, dat steunt op de vrij willige medewerking van het bedrijfsle ven. De minister had goede hoop, dat in 1967 de prijsontwikkeling binnen enge grenzen zal blijven. De minister deelde de Kamer mee, dat de regering er naar streeft haar standpunt inzake de algemene maatre gel van bestuur voor de boringen op 't Nederlandse deel van het continentale plat zo spoedig mogelijk te bepalen. De minister heeft het voornemen, in geval er substantiële wijzigingen in 't bestaande plan worden aangebracht, met de vaste kamercommissie overleg te plegen. Als er geen sprake is van substantiële wijzigingen, dan geloof de de minister, dat dit niet nodig zou zijn. Op een interrumptie van de heer C. F. van der Peijl (CHU) of de minister de indruk had, dat de wijzigingen substan tieel zijn, antwoordde de bewindsman, dat als hij die indruk had, hij dit toch niet in de Kamer zou kunnen meedelen. Over de materiële inhoud wilde de minister wel iets zeggen, namelijk, dat gestreefd moet worden naar een maxi male bate voor de Nederlandse ge meenschap, daarmee herhalende wat al eerder door de minister-president was verklaard. Echt boren zag de mi nister echter niet voor 1968 gebeuren. De vertraging motiveerde hij door te wijzen op het complexe karakter van deze zaak en dat was niet alleen het ge volg van de doelstellingen. Staatsdeelneming op zichzelf was voor de minister geen onaanvaardbare zaak. „Ik werk dus niet dogmatisch". Hij onderschreef de wens tot spoed, die vanuit de Kamer had geklonken. Ook drs. Roemers (P.v.d.A.) was het met de minister eens, dat spoed gebo den is, maar hij vroeg zich af of het wel verstandig is dat te zeggen. Sprekend over de huidige econo mische situatie, verklaarde de minis ter, dat het nog niet mogelijk is de laatste kerngegevens van het Cen traal Planbureau ter kennis van de Kamer te brengen. Zodra die gege vens wel ter beschikking zijn, zou de minister deze zenden aan de vaste kamercommissie. De minister verwachtte in 1967 een groei van het nationale inkomen met 4 pet. Het consumptiepeil zou volgens de minister niet dalen. Dit in tegenstel ling met 1952 toen er wel een daling van de bestedingen viel te constateren. Als alles gaat. zoals wij verwachten, dan zouden wij in 1968, zo meende hij, met een schone lei kunnen beginnen. Wat de uitvoer aangaat, verwachtte de minister voor 1967 een stijging, die zou liggen tussen de 5 en 10 procent. Toen vanuit de Kamer werd opgemerkt dat dit wel een ruime marge is, ver klaarde de minister meer concreet, dat het zijn indruk is, dat veiligheidshalve de exportstijging in de buurt van 7 k 8 procent kan worden gesteld. Ten aanzien van de „Hongkong-im port", waarover mr. F. Portheine (V.V.D,) had gesproken verklaarde de minister, dat onlangs de export van overhemden uit Hongkong naar de Be- nelux-landen aan een plafond is gebon den. Ook de katoenconfectie is beperkt. Overigens wilde de minister erop wij zen, dat we deze kwestie ook moeten zien in het kader van de ontwikkelings landen. Niet alle import kan worden tegengegaan. De ministerraad zal volgende week een beslissing nemen over de subjectie ve en objectieve steun aan de particu liere mijnen. Staatssecretaris Van Son zei zich de verklaring van de heer M. Bakker (C.P.N.), dat de werkloosheid opzette lijk wordt georganiseerd, persoonlijk aan te trekken. De communistische woordvoerder zei het niet te kunnen helpen, dat de staatssecretaris zich „persoonlijk geraakt" voelt. Wel wilde hij opmerken, dat de minister en de staatssecretaris behoren tot groepen, die altijd hebben gewezen op de nood zaak van een ontspanning op de arbeids markt. De heer Bakker was van oor deel, dat het streven naar ontspanning op de arbeidsmarkt het organiseren van werkloosheid is. DEN HAAG Aan de vooravond van het eendaags verkiezingscongres, dat zaterdag te Haarlem zal worden gehouden, is het P.v.d.A.-bestuur met een nieuw verkiezingsprogram geko men. Naar de inhoud gezien, weerspie gelt het de gewijzigde situatie sinds midden-november, toen het eerste ont werp aan de partij werd voorgelegd: de P.v.d.A. is sedertdien in de opposi tie geraakt, het buitengewone partij congres te Rotterdam heeft nieuwe ac centen naar voren geroepen, terwijl de economie van het land tekenen is gaan vertonen van voortschrijdende ontspan ning. Al deze factoren hebben geleid tot een lichte radicalisering in de for mulering van het program, zoals dit zaterdag binnen de P.v.d.A. uitgangs punt van een nieuwe discussie gaat worden. Daarnaast is het partijbestuur er in geslaagd een pamflet op te stellen, dat qua stijl, tekst en samenhang gunstig afsteekt bij het eerste ontwerp. Het nieuwe ontwerp stelt, anders dan het vorige, de werkgelegenheidspoli- tiek voorop en begint met een korte paragraaf over de bestaanszekerheid van de werknemer. Op het punt van inkomenspolitiek wordt onderstreept, dat deze niet alleen voor lonen, maar ook voor alle andere vormen van inko men dient te gelden. Ook in afwijking van de vroegere tekst, wil de P.v.d.A. het college van B. en W. een algehele verantwoor dingsplicht opleggen tegenover de raad, hetgeen met name voor het politiebe leid van belang zal zijn. Uit het niet gerealiseerde program- Cals voor 1967 stamt het pleidooi voor de bouw van minstens 125.000 wonin gen (waarvan 60.000 woningwetwonin gen) en de eis, dat de Wet Zware Ge neeskundige Risico's tot uitvoering moet komen. De meeste wijzigingen betreffen de buitenlandse paragraaf en de defensie. Afschaffing van de „Karei Doorman" EINDHOVEN Na een bespreking, die de leiding van het Philipsconcern donderdagmiddag met de betrokken vakbonden heeft gehad, heeft de onder neming meegedeeld, dat zij de arbeids inspectie toestemming heeft gevraagd om in haar tot de hoofdindustriegroep Licht behorende bedrijven te Deurne, Maarheeze, Oss en Roosendaal, alsme de in haar condensatorenfabriek te Zwolle, vanaf 28 januari 1967 gedurende enige maanden korter te werken. Het doel van deze werktijdverkorting ls, door tijdelijke verlaging van het produktieniveau, een aanpassing van de voorraden te bereiken. Er zal één dag per week niet worden gewerkt; in Zwol le door een beperkt aantal werknemers twee dagen niet. Het verkort werken heeft betrekking op 2.275 van de 4700 personeelsleden in deze bedrijven. De maatregelen zijn besproken met de vakorganisaties en met de ondernemingsraden. Het perso neel is inmiddels ingelicht. Philips is van plan de uitkeringen HAARLEM Op verzoek van een zuster uit Amsterdam, heeft de Haar lemse politie zich begeven naar de wo ning van de alleenwonende mevrouw de weduwe W. Pethke-Keisers, omdat zij de afgelopen veertien dagen niets van zich had laten horen. De politie vond de weduwe, die 74 Jaar was, dood in de achterkamer. Uit kranten en post bleek, dat zij daags voor Kerstmis is overleden. Ook vond men nog een niet gebraden kip en een taart, die ter gelegenheid van Kerst mis gemaakt moet zijn. Volgens de verklaring van een arts, is mevrouw Pethke een natuurlijke dood gestorven. krachtens de Werkloosheidswet aan te vullen tot het normale inkomen van de werknemers. Aan de bedrijfsvereniging is hiervoor toestemming gevraagd. Bij het Philipsconcern zijn in totaal ruim 250.000 personen werkzaam, waar van ruim 80.000 in Nederland. Sinds ja nuari 1965 is het personeelsbestand met 6.000 werknemers teruggelopen: 2.000 daarvan werkten in Philipsbedrijven in Nederland. en afzien van atoomonderzeeërs zijn concrete toevoegingen, die onder het hoofd: „Aanpassing van onze defensie inspanning" ingevoegd zijn. De talrijke stemmen in de partij, die op vermin dering van de defensie-uitgaven aange drongen hebben, wil het partijbestuur tevreden stellen door te spreken van „herziening" van het Nederlandse aan deel in de gemeenschappelijke (NAVO)- verdediging. De bijdrage, die Nederland aan ont wikkelingshulp zou moeten geven, is van f 125 miljoen op 150 miljoen gul den per jaar gebracht. Inzake Viët- nam wordt stopzetten van bombarde menten op Noord-Viëtnam gevraagd, terwijl erkenning van de Viët-Cong als onderhandelingspartner, blijkens een toelichting van het bestuur, kortheids halve uit de tekst weggelaten is. De onderzeeboot-affaire komt om de hoek kijken door de nieuw ingelaste zinsnede „Geen wapens voor Zuid-Afri- ka," zonder te spreken van het selec tieve embargo, dat de regering han teert. Nieuw is ook de vierkante afwijzing van een Europese kernmacht; een kwestie, die naar de mening van het bestuur duidelijkheid vereiste nu de re- gering-Kiesinger op dat punt de handen vrij heeft willen houden, en de oprich ting van een nationaal vredesinstituut, dat vraagstukken van oorlog en vrede ter hand moet nemen. ADVERTENTIE Bij VERKOUDHEDEN VOOR VADER. MOEDER EN KIND (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Mevrouw mr. H. Sin- ger-Dekker (PvdA) lieeft donderdag In de Tweede Kamer, bij de behandeling van de begroting van Justitie, gevraagd het klachtenbeleid in Amsterdam nog eens te onderzoeken. Mevrouw Singer geloofde, dat, nu er onder de bevolking onbehagen is over 't optreden van de politie en de justitie, het goed zou zijn de zaak van het klachtenbeleid opnieuw aan een onder zoek te onderwerpen, juist ter wille van de overheidsorganen zelf. Want het is heel goed mogelijk, dat bij dit onder zoek zal blijken, dat de overheidsorga nen helemaal niet of misschien minder hebben gefaald dan het publiek denkt. Het ging mevrouw Singer niet om de juistheid van de beslissingen van het openbaar ministerie te doen onderzoe ken. wel echter de techniek en de wij ze. waarop de beslissingen tot stand zijn gekomen. Hebben bij voorbeeld de klagers wel een snel antwoord gekre gen op hun klacht? Dit leek haar een onderzoek waard, niet alleen om de burgers bevrediging te geven, maar ook waar nodig, de organen van justitie en politie te rehabiliteren. Overigens wilde mevrouw Singer er op wijzen, dat haar fractie van mening is, dat het klachtenbeleid fundamenteel moet veranderen, al begreep zij, dat dit overgangskabinet hiervoor geen ge legenheid zal hebben. Mevrouw Singer dacht echter aan het instellen van een gemengde commissie krachtens de ge meentewet, waarin niet alleen de leden van de gemeenteraad, maar ook des kundigen als advocaten en politie-amb- tenaren zitting zouden hebben. Deze commissie zou de instantie moeten zijn, waar klachten over het optreden van de politie zouden kunnen worden inge diend. Voor dit kabinet zag mevrouw Singer echter ook nog een taak. De klachten zouden snel moeten worden afgedaan. De burger zou zeer snel na het indie nen van zijn klacht moeten worden ge hoord en wanneer de klacht gedepo neerd wordt, dan achtte zij het noodza kelijk, dat de burger wordt ingelicht en gewezen op de mogelijkheid van beroep bij het gerechtshof. Minister Struycken zal volgende week woensdag antwoorden. BONN Bij een brand in het Domi nicanerklooster Walberberg bij Bonn, is onder anderen een speciale afdeling van het archief, met werken van en over Karl Marx aan de vlammen ten prooi gevallen. Ook werden de slaap- en woonruim ten beschadigd. De totale schade wordt op ongeveer een half miljoen gulden geschat. In het bekende Dominicanenklooster is de filosofisch-theologische hogeschool van de Duitse en Oostenrijkse Domini canen en een academie voor de gods dienstige vorming van leken gevestigd. Het klooster behoort tot de beroemste gebouwen van het Rijnland. (Van onze economische medewerker) Als wij het over een moeilijk jaar hebben, dan denken wij in de eerste plaats aan de stijging van de werkloos heid. Het departement van Sociale Za ken heeft kort geleden berekend, dat de gemiddelde werkloosheid van man nen dit jaar tot 79.000 man zal aan groeien. Dit is 2,7 procent van de be roepsbevolking. In september was het Centraal Planbureau nog van mening dat de gemiddelde werkloosheid 57.500 man zou worden. Er is in korte tijd dus wel wat veranderd. Er zijn meer feiten bekend, waar wij rekening mee kunnen houden. Zo weten wij dat de regering een loonstijging van 4 proeent plus 1,5 procent na 1 juli a.s. toestaat. En diit de minimum lo nen worden opgetrokken van f120,- tot f 126,- en na 1 juli tot f 128,-. Het de partement van Sociale Zaken heeft in middels berekend, dat de werkgevers dit jaar een loonkostenstijging van ruw weg 8 procent moeten verwerken, die als volgt berekend is: overloop uit 1966 plus 1,1 procent, werkgeverslasten plus 1 procent, contractswijzigingen inclu sief langlopende contracten plus 4,4 pro cent en incidentele loonstijgingen plus 1,5 procent. Wij weten verder dat de regering al les op alles wil zetten om het prijsbe leid te handhaven. Dat wil dan zeggen, dat loonsverhogingen in principe niet in de prijzen mogen worden doorbere kend, dat van buiten het bedrijf ko mende kostenverhogingen (b.v. hogere grondstoffenprijzenwel mogen worden doorberekend, waar echter weer tegen over staat, dat daling van die externe kosten tot een daling van de prijzen zou moeten leiden. En tot slot: prijs verhogingen moeten worden aange meld. De centrales van de werkgevers organisaties en de middenstandsorgani saties hebben zich achter het prijsbe leid van de regering gesteld. Heel belangrijk is ook dat de binnen- rechten op industriële produkten met ingang van 1 juli a.s. met 5 procent tot 15 procent verlaagd zullen worden (met ingang van 1 juli 1968 zullen zij hele maal verdwijnen), waardoor de concur rentie voor onze exporterende onderne mers in het Euromarktgebied weer scherper zal worden. Het laatste belangrijke feit is het op schuiven van de verlaging van de in komstenbelasting tot 1 juli, op welk tijdstip ook de voor later bedoelde ver hoging van de omzetbelasting zal in gaan. Dat komt neer op een verminde ring van de koopkracht van ruwweg f 500 miljoen. Een bedrag dat naar de schatkist vloeit, waardoor uiteindelijk de gemeenten gemakkelijker geld zul len kunnen lenen en dus meer geld zul len krijgen om allerlei plannen uit te voeren. Dit zijn feiten waar wij rekening mee kunnen en moeten houden. Jammer al leen dat er een aantal vraagtekens zijn die het beeld sterk vertroebelen. En dan denken wij in de eerste plaats aan de verkiezingen die In februari ge houden zullen worden. Het huidige ka binet heeft een economisch plan uitge stippeld waarin de loonsverhoging, het prijsbeleid en de belastingverschuivin gen zijn opgenomen. Er Is echter geen enkele zekerheid, dat dit economische (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Quay (Verkeer en Water staat) heeft donderdagmiddag in de Tweede Kamer een nederlaag geleden. De Kamer aanvaardde met slechts de stemmen van enkele K.V.P.'ers tegen een motie van mr. Aantjes (A.R.), waarin de regering wordt gevraagd de verhoging van het P.T.T.-tarief voor nieuwsbladen niet op 1 februari, maar op 1 juli te doen ingaan. Bovendien moet de verhoging niet 50 procent, maar slechts 15 procent wor den. Een motie van de C.H.-afgevaardigde Tolman, om ook de verhoging van alle posttarieven niet te laten doorgaan, werd verworpen. Vóór deze motie stemden de C.H.U., S.G.P., P.S.P., B.P., C.P.N., de heer Jongeling (G.P.V.) en de anti revolutionair Boersma. Mr. Aantjes had woensdag een motie ingediend, waarin werd gevraagd de hele verhoging van het nieuwsbladtarief niet te laten doorgaan. Minister De Quay had dit afgewe zen en daarom wijzigde de anti-revolutionair donderdag zyn motie. Minister De Quay verklaarde, dat aanvaarding van de motie verminderde inkomsten voor de P.T.T. betekent van ongeveer f 6 miljoen op jaarbasis. Dit bedrag gaat af van de Investeringen, hetgeen bete kent, dat in het eerste jaar 10.000 telefoonaansluitingen minder zullen kunnen worden verricht. In de daaropvolgen de jaren zouden 2.000 aansluitingen per jaar minder kun nen worden gedaan. Hij ontried daarom de motie ernstig. De K.P.V.'er Assmann verklaarde „op goede gronden" er aan te twijfelen, dat aanvaarding van de motie-Aantjes een zo grote vertraging in de telefoonaansluitingen zou ople veren. Hij had becyferd, dat het volledig annuleren van de verhoging van het nieuwsbladtarief, uitgaande van de me dedeling van minister De Quay, een vertraging van 380.000 telefoonaansluitingen per jaar zou betekenen. Dit kon hy niet geloven. Minister De Quay antwoordde geen en kele reden te hebben om aan de juistheid van de hem ver strekte gegevens te twyfelen. De heer Assmann had de minister woensdag gevraagd of deze bereid was het nieuwsbladtarief niet meer te ver hogen dan de andere posttarieven. Dit zou een verhoging betekenen van ruim 13 procent in plaats van 50 procent. Omdat minister De Quay dit afwees, stemde het grootste deel van zijn fractie voor de motie. De verhoging van de P.T.T.-tarieven voor brieven boven 20 gram, drukwerk, postpaketten e.d. gaat op 1 februari ongewyzigd door. In het Bossche St. Ignatiusklooster vierde zuster Basilissa Heister donder dag haar 105de verjaardag. Zij is een van de oudste inwoners van ons land en zeker de oudste religieuse. Zij ge niet een goede gezondheid, alleen haar gehoor laat haar in de steek. Op de foto wordt zij gefeliciteerd door de bisschop van Den Bosch, mgr. Bluyssen. In het midden de archivaris van het bisdom, rector H. Hens. HAMBURG Het circus mag zich na een dieptepunt in het begin van de jaren 60, steeds meer in de publieke be langstelling verheugen, zo meent Wil Aureden, woordvoerder voor de inter nationale bond van circusdirecteuren. In een vraaggesprek met een verslag gever van het Duitse persbureau DP A zei Aureden, dat het circus vooral door de televisie moeilijke tyden had doorge maakt, maar dat de televisiekijkers tot de ontdekking waren gekomen dat het beeldscherm de ware circussfeer niet kan vervangen. Ook heeft zich volgens Aureden een verandering in het circus programma voltrokken en concentreert men zich op dressuur- en andere num mers van hoge kwaliteit. programma na een verkiezingsuitslag die een andere regering aan het be wind zal brengen, zal worden gehand haafd. Dit brengt enorm veel onzeker heid mee. Onzekerheid zit er ook in de econo mische ontwikkeling van de voor ons land belangrijke afzetgebieden. Als de prijsstijgingen en loonsverhogingen daar sterker zijn dan in cms land, dan worden de concurrentiemogelijkheden voor onze exporteurs weer iets groter. Maar als die prijs- en loonstijgingen zwakker zijn dan in ons land, dan wordt de concurrentie nog feller dan zij al is. En dit is met het oog op de op 1 juli dalende invoerrechten eens zo gevaarlijk. Hoe de economische poli tiek in het buitenland zal zijn, blijft on zeker. Onzeker is dus ook of onze ex porteurs tegen de buitenlandse concur rentie opgewassen zullen blijven. Dit is van groot belang voor onze handelsbalans. Onze export moet naar boven en onze import naar beneden. Alleen als de invoer voor minstens 87 procent a 88 procent door de uitvoer gedekt wordt, is het invoersaldo zó te rug gedrongen, dat er een overschot op de lopende rekening van de betalings balans kan komen. Dat is inderdaad dringend nodig, omdat wij niet kunnen doorgaan met een tekort en het weg vloeien van deviezen. Is het nog onzeker dat de export in voldoende mate kan worden opgevoerd, een minder snelle stijging van de in voer lijkt wel waarschijnlijk. In de eer ste plaats toch wordt de koopkracht met ruwweg f500 miljoen afgetapt. De stijgende werkloosheid heeft daarnaast ook invloed op de consumptie. En in de derde plaats ziet het er naar uit, dat de investeringen van de bedrijven niet of bijna niet omhoog zullen gaan, om dat de lust om te investeren door de stagnerende conjunctuur sterk getem perd is. Er wordt dan ook inderdaad op gere kend dat onze betalingsbalans dit jaar uiteindelijk weer een overschot zal op leveren. Het door het Centraal Planbu reau in september genoemde overschot van f 800 miljoen wordt thans echter veel te hoog geacht. Van het grootste belang voor de ge hele ontwikkeling is verder, dat de pro- duktiviteit omhoog blijft gaan. Ook dit ligt in de lijn der verwachting. Het Centraal Planbureau nam in september een stijging van 4 procent aan voor de produktiestijging in de bedrijven. Mo gelijk dat dit mede door de dalende werkgelegenheid nog iets zal aan trekken. Die stijgende produktie moet extra- produkten op de markt brengen waar door er voldoende aanbod tegenover de gestegen koopkracht (ten gevolge van de loonstijgingen) komt te staan. Dit lijkt mogelijk als wij er rekening mee houden dat die koopkracht door de be lastingmaatregelen afgeroomd zal wor den. Een apart punt vormt de prijsontwik keling. Die gaat zeker door. Zij wordt weliswaar door de bedrijven getem perd, mede door het overheidsbeleid, maar de overheid geeft zelf het voor beeld met tal van prijsverhogingen in de dienstensector. Dit alles heeft zeker tot gevolg dat de reële loonsverhoging maar matig zal blijven. Zoals uit vra gen in de Tweede Kamer is gebleken, twijfelen enkele Kamerleden er aan of er inderdaad van een werkelijke verho ging sprake zal zijn. Wij menen van wel, zij het dan gering. De kapitaalrente zal vermoedelijk iets zakken, mede door de f 500 mil joen die op de kapitaalmarkt komt. Dit is uiteindelijk voor de werkgelegenheid van belang, omdat hierdoor de investe ringen een injectie kunnen krijgen, vooral in de bouw. De hoge rente heeft ook de bouwactiviteit tot nu toe ge drukt. De conjunctuuriyn zal dit jaar een onduidelijk verloop hebben. De stijgen de werkloosheid en de bedrijfssluitin gen zullen de indruk geven dat wij de verkeerde kant uitgaan. Wij zijn het hiermee niet eens. De betalingsbalans zal dit jaar op een gegeven ogenblik geen tekort meer vertonen en daardoor zal ook de werkgelegenheid gestimu leerd kunnen worden. Het gaat echter langzaam, met ups en met downs. Door die zure appel moeten wij heen bijten. In november 1966 zijn, volgens ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 12.365 nieuwe wonin gen gereedgekomen. In november 1965 werden 10.982 nieuwe woningen opgele verd. In de jaren 1960 t/m 1964 kwa men in de maand november gemiddeld 9.181 woningen gereed. 0 De heer en mevrouw M. van Elde- ren uit Boxtel, die woensdagavond door hun snelle handelen een. spoorweg ongeluk hebben weten te voorkomen, gaan eind deze maand op uitnodiging van de Nederlandse Spoorwegen drie dagen naar de wintersport in Duits land. Het echtpaar Van Elderen woont al elf jaar vlak bij de Boxtelse over weg. Reeds vijfmaal heeft het door snel en kordaat handelen ongelukken voorkomen. 0 Het bestuur van het „Actiecomité der werklozen in Limburg" heeft de regering een protestnota aangebo den, waarin wordt geprotesteerd tegen de grote werkloosheid in Limburg. Het stelt de regering hiervoor verantwoor delijk, omdat zij onder meer een groot aantal buitenlandse arbeiders heeft aangeworven. De rechtbank te Roermond heeft donderdagmiddag een voorlopige surséance van betaling verleend aan de N.V. Tricotagefabrieken Frans Beeren en Zonen te Weert, nadat de directie een verzoek daartoe had ingediend. De definitieve behandeling van de aanvra ge zal plaatshebben op 13 april a.s. Met 130 miljoen liter ruwe olie in, de tanks, is woensdagavond de Zweedse tanker „Sea Spray" de Rot terdamse haven binnengelopen. De „Sea Spray", die aan de Vijfde Petroleum haven in Europoort afmeerde, is het grootste schip, dat de Maasstad ooit heeft ontvangen. De Zweed meet 116.250 ton, heeft een lengte van 290 m en een grootste breedte van 45 m. 0 In Yuounde, de hoofdstad van de Westafrikaanse staat Kameroen, zijn gevangenisstraffen van vier tot zes maanden geëist tegen drie Ameri kanen en een Italiaan, die in oktober met eeh omgebouwde DC-4 in Noord- Kameroen een noodlanding maakten, toen zij met een lading wapens op weg waren van Nederland naar Oost-Nige- ria. f In de Zuidindiase stad Madras is een fabriek van plastic-buizen ge opend, dochter van de plasticbuizenfa- briek Wavin N.V. in Hardenberg. In Wavin India Ltd. is tot nu toe 1.8 mil joen gulden geïnvesteerd, er werken 70 arbeiders. f Als het conflict tussen de zieken fondsen en de huisartsen maandag ochtend niet is opgelost, zal die dag in Rotterdam een kort geding dienen, aan- gangig gemaakt door de gezamenlijke Rotterdamse ziekenfondsen 550.000 verzekerden) tegen de Rotterdamse huisartsen. 9 Het zal in de toekomst niet meer mogelijk zijn Delft plotseling te alarmeren d.m.v. de sirenes van de B.B. Er is een extra beveiliging aangebracht en thans zal telefonische deblokkering noodzakelijk zijn, wil men de sirenes in werking stellen. In 1968 zal 't 650 jaar geleden zijn, dat Culemborg stadsrechten kreeg. Door het gemeentebestuur zal binnen kort een comité worden benoemd, dat als opdracht krijgt de viering van dit feit voor te bereiden. UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen maken sinds gisteren via de om roepinstallaties op de grote stations be paalde belangrijke nieuwsfeiten aan de wachtende reizigers bekend. Het wordt besilst geen eigen nieuws dienst, zo verzekerde een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen. Het gaat om korte aanduidingen van by- voorbeeld de uitslag van Liverpool Ajax en andere uitschieters in het bin nen- en buitenlandse nieuws, waarvoor algemene belangstelling bestaat. De N.S. beschouwen deze korte in formaties over belangryke nieuwsfeiten als een uitbreiding van de service aan de treinreizigers. Het gaat om een proefneming. Incidenteel hebben de Spoorwegen al eens ervaring opge daan, onder meer met het bericht dat Anton Geesink wereldkampioen judo was geworden. DEN HAAG By de besprekingen tussen Nederland en de Amerikaanse vlieg- tuigenfabriek van Northrop, over aankoop en bouw van F-5 straaljagers voor de Koninklyke Luchtmacht, zyn naar wy vernemen, moeilykheden gerezen. Deze moeiiykheden hebben er toe geleid, dat thans wordt onderzocht, of er nog een andere mogelijkheid is de produktie van het voor de Koninklyke Luchtmacht no dig geachte aantal te verwezeniyken. Het was de bedoeling zo mogelijk de produktie der F-5-straaljachtvliegtuigen in licentie te doen geschieden by de n.v. Koninklijke Vliegtuigenfabriek Fokker, maar het is gebleken, dat daarvoor een te hoge prijs zou moeten worden be taald. Toen die mogelijkheid om de na tionale vliegtuigbouwindustrie bij de produktie te betrekken hetgeen ook met 't oog op de werkgelegenheid van belang is niet te verwerkelijken bleek, is gedacht aan de mogeiykheid de produktie door de Northrop-vliegtuig- fabriek in Hawthorne in Californië te laten uitvoeren, maar die was, door een verschil van inzicht tussen partijen, niet uitvoerbaar. In opdracht van de minister van De fensie, de heer P. J. S. de Jong, wor den thans andere mogelijkheden nage gaan. Daartoe is donderdag een com missie van Nederlandse deskundigen naar Canada vertrokken. Deze commis sie zal bij de Canadese dochtermaat schappij Canadair van de Amerikaanse General Dynamics vliegtuigenfabriek onderzoeken of de produktie van voor Nederland bestemde F-5-vliegtuigen kan worden ingepast in de reeds voor de Canadese luchtmacht daar aan de gang zijnde produktie van C F-5-straaljagers. Van de kant van Canadair is, tijdens een bezoek van enkele Nederlandse journalisten aan die Canadese fabriek, al meegedeeld, dat er midden 1966 con tact is geweest tussen representanten van Canadair en Fokker over een mo gelijke samenwerking voor het geval Nederland en België de F-5 zouden be stellen. De Canadese F-5, aangeduid als CF-5, is anders dan de Amerikaanse F-5, zoals die o.a. in Viëtnam is be proefd. De Canadese F-5 heeft een ver stelbare neuswielpoot die het mogelijk maakt de invalshoek van de vleugel te veranderen. De CF-5 heeft ook jaloe zieën in de zijkant van de romp die de luchttoevoer bij de start vergroten. Bei de, verstelbare neuswielpoot en jaloe zieën, hebben ten doel de CF-5 een kor tere start te geven bij zware belading. Daarenboven geven krachtiger motoren meer vermogen en een installatie voor tanken in de vlucht een grotere reik wijdte. Officieel is niet bekend of de Neder landse F-5 dezelfde technische uitvoe ring zal hebben als de CF-5, maar er mag wel haast worden aangenomen, dat er niet veel verschil zal zijn. De Neder landse F-5 zal waarschijnlyk geen in stallatie voor tanken in de vlucht heb ben, maar daarentegen een grotere brandstoftank onder de romp. zodat de reikwijdte dan aanzienlijk groter wordt. Officieel is ook nog nimmer het door Nederland gewenste aantal bekend ge maakt. Een gecombineerd Belgisch-Ne derlands programma zou een totaal van 225 tot 230 F-5's kunnen omvatten, het enkelvoudige Nederlandse programma beperkt zich voorshands wellicht tot 75 jagers en 10 trainers.

De Vallei | 1967 | | pagina 7