Dader van fusillade bij de Woeste Hoeve nu bekend „Fietsende bankrover thans gearresteerd Soekarno week zal volgende spreken Nog meer verdachten in schilderijenroof Zingende Amerikanen toonden volgens Viët-Cong berouw Gemmeke (Westerbork) ook nog aan de beurt Nog 12 oorlogsmisdaden bij Duitse justitie Goedkoop gelach Geen amateurisme Ook Russin liet tanden zien Russen mogen niet over Tibet vliegen Ook Brandt naar E.E.G.-top Russen willen weer „rode-top" Italië een dag zonder treinen Dure reizen wekten argwaan Toch geen plebisciet in Nieuw-Guinea Postzegel verval ser uitgekocht Werkloosheid in Duitsland steeg Tankwagen lek met zeer giftige stof Ongeregeldheden in India Artsenconflict VAN ONZE LEESTAFEL Onenigheid in de N.P.D. VRIJDAG 6 JANUARI 1967 LUDW1GSBURG Nog twaalf gevallen van in Nederland gepleegde oor logsmisdaden zijn op dit moment aanhangig bij de Duitse justitie. Daarbij twee zaken, die grote bekendheid hebben gekregen: het Venlo-incident van 1939 en de massa-fusillade bij de Woeste Hoeve als represaille voor de aanslag op Rauter. Niet meer op deze lijst behoren dr. Harster, Willy Zöpf en fraulein Ger- trud Slottke. Dit drietal staat eind deze maand terecht wegens hun aandeel in de Jodenvervolging in Nederland. Verder zullen ook nog worden aangeklaagd de oud-commandant van het concentratiekamp Westerbork, S.S. Obersturm- führer Gemmeke en de diplomaat dr. Bene, die gevolmachtigde was van de Duitse minister voor Buitenlandse Zaken, Von Ribbentrop, bij Rijkscommissa ris Seys Inquart. De officieren van justitie in Dusseldorp (waar Gemmeke nu woont, hij is „koopman en Hamburg (hier heeft dr. Bene zich gevestigd) heb ben nog geen besluit genomen, wanneer deze beide verdachten zullen terecht staan. Het federale bureau van de Duitse justitie voor het onderzoek naar nazi- misdrijven beschouwt in feite deze za ken reeds als afgedaan. Het concen treert zich in Ludwigsburg thans wat Nederland betreft op die lijst van twaalf nog niet helemaal uitgezochte oorlogsmisdrijven. Dr. Heinz Arzt heeft als officier van justitie de leiding van dit speurwerk. Dat is overigens niet zijn enige taak die omvat ook de nazi-misdrijven in België en Luxemburg, Frankrijk, plus de landen van Scandinavië. De rest van Europa is toegekend aan diverse colle ga's. In totaal zijn aldus 50 deskundi gen hiermee nog steeds bezig. Er is dan ook geen sprake van dat men bijna klaar zou zijn met de pro cessen tegen SS'ers, Grüne Polizei en Gestapo. Het Duitse parlement heeft niet voor niets de verjaringstermijn van oorlogsmisdrijven verlengd tot aan 1970. Overigens zullen waarschijnlijk tot in 1980 soortgelijke strafzaken worden ge voerd het gaat er dan maar om, dat voor die fatale datum officieel de ver volging op gang moet zijn gebracht. Maar nu wat Nederland betreft: Allereerst het Venlo-incident in de commandant was van een Erschies- september 1939 dus nog voor de oorlog. Daar werden twee Britse gehei me agenten met hun Nederlandse hel pers over de grens gesleurd door een Duits SS-overval-commando. Er was verraad in het spel. Een van beide Ne derlanders overleefde dit „incident". De luitenant Klop van de inlichtingen dienst GS III, werd vermoord. Gezocht wordt nu naar de leider van dit com mando. Vervolgens de fusillade maart 1945 MOSKOU Niet alleen op Sicilië komen de meisjes in opstand tegen de traditie ook in de Kaukasus heeft een dappere Russin zich verzet tegen het gebruik, een weerspannige bruid te ontvoeren. Maar Tamara daagde de ontvoerder en zijn handlangers onverwijld voor de rechter, die de mannen veroordeelde. Chazbetsjir Tsekojef dwong het meisje, dat zijn aanzoek al vier maal had afge wezen, midden in de stad Alagir in zijn auto te stappen, en nam haar mee het bos in waar hij haar vastbond. De ontvoering geschiedde in bijzijn van vele getuigen, onder wie een vrien din en een familielid van Tamara, die geen van allen een hand uitstaken. Een dokter die bij een van de drie vrienden werd geroepen, die bij de ontvoering gewond was geraakt, hield ook zijn mond. „Wat kon ik doen? Ik zou ver moord zijn?" verweerde de dokter zich later. De auto waarin Tamara werd ont voerd, was geleend van Tsarai Tseko jef, chef van het departement van Fi nanciën van het district, en werd door zijn officiële chauffeur bestuurd. Deze hooggeplaatste communist kwam niet voor de rechter, maar kreeg een repri mande. De Sovjetskaja Rossija, die het bericht publiceerde, noemde dit mis plaatste mildheid, terwijl Tamara ge prezen werd om haar geestkracht. In dit deel van de Kaukasus worden per jaar gemiddeld 30 meisjes ontvoerd om ze tot een huwelijk te dwingen. MOSKOU Russische lijnvliegtuigen volgen niet meer de route over de pro vincies Sinkiang en Tibet, kennelijk om dat China het overvliegen niet meer toe staat. Dit is in Moskou bekend gewor den. De route werd gevlogen op de dienst van Aeroflot tussen Moskou en Nieuw Delhi. Het deel van westelijk China, waarover de route leidt, is prak tisch voor buitenlanders gesloten. De route blijft ongeveer duizend km verwijderd van de plaats waar de Chi nezen hun atoomwapens beproeven, bij het Lop Nor-meer in het oosten van de Takla Makan-woenstijn in Sinkiang. Nu worden de vluchten volgens een woordvoerder van Aeroflot uitgevoerd via Afghanistan en West-Pakistan. Hij wist niet wanneer of waarom de wijzi ging van kracht was geworden. De route werd sedert 1950 gevolgd, omdat Pakistan weigerde overvlieg- rechten te verlenen aan de Russische vliegtuigen. Om deze reden werd de langere route over China genomen met een spectaculaire passage over de Hi- malaja, de woestijn van Tibet en het omstreden deel van Kasjmir. ROME De Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, deel de de Italiaanse minister van Buiten landse Zaken Amintore Fanfani mee, dat de regering in Bonn zal deelnemen aan een door Italië voorgestelde E.E.G.- topconferentie, die dit voorjaar gehou den zal worden. De Duitse aanvaarding volgde op een Franse bekendmaking twee dagen gele den, dat president Charles de Gaulle I- .1. V. T J f. nabij „de Woeste Hoeve". Daar zijn 117 Nederlanders neergeschoten als re presaille voor de ongewilde aanslag op het hoofd van de Duitse SS en Politie in Nederland, Hans Albin Rauter. De leider van het „Erschiessungskomman- do" is bekend. Hij woont in Waldzhut. Vervolgens zoekt men nog naar de dader van het drama in Hamersveld. Op 27 april 1945 zijn daar vier jonge Nederlanders doodgeschoten. Er was geen vonnis. De namen der schuldigen zijn nog niet bekend, wel hebben getuigen de naam gemeld van hun militaire een heid. Langs die weg wordt nu verder gespeurd. Wel staat zwart op wit vast wie sungskomniando, dat tijdens de honger winter heeft geopereerd op verscheide ne plaatsen in ons land. Deze man is verantwoordelyk voor de dood van minstens 45 zonder vorm van proces neergeschoten Nederlanders. Hij schijnt bij de Wehrmacht te hebben gezeten. Vervolgens is men een militair op het spoor, die twee Joodse families uit Amsterdam in handen speelde van de PARIJS Op het achttiende congres van de Franse communistische partij heeft de Russische afgevaardigde Ar- vid Peltsje een oproep tot het houden van een internationale communistische conferentie gedaan. Peltsje, lid van het Politbiro van de Russische communistische partij, ver klaarde dat .gunstige omstandigheden' zijn geschapen voor een dergelijke conferentie en dat meer dan 60 nationa le communistische partijen ervoor zijn. Hij voegde daaraan toe dat naar de mening van de Russische communisti sche partij een communistische wereld conferentie „met zorg moet woroen voorbereid." Peltsje deed geen aanval op de Chi nese communisten, maar wees op de „Broederlijke betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de andere socialistische landen." UTRECHT Het personeel van de Italiaanse spoorwegen gaat van maan dag 9 januari 21.00 uur tot dinsdag 10 januari 21.00 uur in staking. De Ita liaanse spoorwegen hebben meegedeeld, dat reizigers in Italië op die dag reke ning zullen moeten houden met trein- vertragingen. De reden van deze Ita liaanse spoorwegstaking is nog niet be kend. Gestapo. Gebeurd in 1943. De naam 1» bekend. Het betreft hier een man uit Koblenz. Bij Bremen zou de verantwoordelijke commandant wonen van een executie peloton, dat 16 gevangen Nederlanders doodde in Driemond. In Hannover moet iemand te vinden zijn, die „aanstichting tot moord" ten laste zal worden gelegd, ten aanzien van een Joodse Nederlander (De Win ter). Zijn slachtoffer stierf op 20 maart 1943 in Amsterdam. Vijf Duitsers uit Wuppertal zullen worden aangeklaagd wegens het doden van 18 Nederlanders tijdens de honger winter van 1944/'45 in Kampen. Bij de officier van justitie te Ham burg berust het dossier van de leider van een SS-standgericht dat doodvon nissen over Nederlanders uitsprak in Groningen. Op Paas-maandag 1944 werd -bij Nij megen een Nederlander vermoord. De vermoedelijke dader zit men thans op de hielen. Het speurwerk is hier gede legeerd aan de officier van justitie in Osnabriick. Twee Nederlandse Joden uit Gronin gen zijn door een Duitser opgegeven voor deportatie naar Bremen. Zij stier ven daar. Hun verrader verblijft ver moedelijk thans in Aurich. Deze opsomming is onvolledig. Dr. Artz wil natuurlijk niet alle kaarten nu al op tafel leggen. Hij kan echter wel verklaren, dat in geen van deze geval len meer sprake is van massamoorde naars. „Het betreft allemaal op zich zelf staande zaken, zonder enig onder ling verband. Aan de data kunt u zien, dat het meestal misdrijven betreft die aan het eind van de oorlog zijn ge pleegd. We zijn wat Nederland aan gaat bijna aan het einde van onze taak." Politiefoto direct na de aanslag ge nomen voor de reconstructie. Op de foto rechts op de voorbank zat Rauter. De kogelgaten in de B.M.W. zijn dui delijk overal. Rauter stierf niet bij de aanslag. Hij werd zwaargewond naar de als laza ret gevorderde St. Joseph Stichting vervoerd, o.a. was een deel van zijn kaak weggeschoten. Een week voor de bevrijding van het oostelijk deel van Apeldoorn op 13 april 1945, werd Rauter per pant serauto naar Denemarken naar een hospitaal vervoerd. Hier arresteerden de geallieerden hem. Hij kwam voor een Nederlands gerecht en werd ter dood veroordeeld en gefusilleerd. FRANKFORT De politie van Frankfort heeft de 80-jarige kelner Gerhard Dammann aangehouden, die bekend heeft de beruchte „fietsende bankrover" te zijn. Na een langdurig verhoor heeft Dam mann in de afgelopen nacht bekend bij vier overvallen op financiële instellin gen in Frankfort een bedrag van onge veer 59.000 gulden te hebben buitge maakt. Maandag sloeg de „fietsende bankro ver" zijn laatste slag, toen hij een bij kantoor van de Commerzbank van 27.000 gulden beroofde. Tegenover de politie verklaarde Da- mann dat dit het sluitstuk van zijn car rière als rover had moeten zijn. Hij had met de buit naar Tanger in Ma rokko willen uitwijken, waar hij inmid dels een pension en een café gekocht had. Het plan om overvallen per fiets te plegen had Dammann volgens zijn zeg gen opgevat, na in de krant te hebben gelezen dat een rover in Hannover per fiets had weten te ontsnappen. Bij Dammann thuis vond de politie 17.000 gulden en een pistool. Na de overval van 6 juni vorig jaar op de Frankforter Westbank, die een buit van ruim 7.000 gulden opleverde, was Dam mann met vakantie naar Marokko gegaan, waar hij ruimte huurde voor de oprichting van een pension. Omdat meer geld voor de inrichting nodig was, besloot hij volgens zijn ver klaring een tweede overval te plegen. Op 26 augustus beroofde hij een filiaal van de Deutsche Bank in Frankfort van een bedrag van bijna 10.000 gulden. DJAKARTA President Soekarno van Indonesië heeft bekendgemaakt dat hij volgende week in het openbaar ver antwoording zal afleggen over het be leid dat leidde tot de mislukte commu nistische staatsgreep van 1 oktober '65. Na afloop van een vergadering in 't presidentieel paleis met de „sterke man" generaal Suharto, andere leiders van de Indonesische strijdkrachten en het kabinetspresidium, verklaarde Soe karno tegenover verslaggevers dat hij nog voor Lebaran (het Islamitische nieuwjaar) zijn vroegere beleid zal uit leggen aan het consultatieve Volkscon gres. Lebaran valt op 12 of 13 januari. Het nieuws dat Soekarno gevolg zal geven aan het zes maanden geleden door het Volkscongres uitgevaardigde bevel tot uitleg werd door Suharto aan de verslaggevers meegedeeld. De militaire leider verklaarde, dat Soekarno het verslag over zijn beleid schriftelijk bij het bestuur van het Volkscongres zou indienen en dat het later openbaar gemaakt zou worden. Hij noemde echter geen datum. De president heeft steeds vermeden de communistische partij van Indone sië (P.K.I.) te veroordelen voor het DJAKARTA Indonesië zal de Ver enigde Naties verzoeken de algemene verkiezingen in West-Irian, in 1968, door een waarnemer te laten bijwonen. Dit heeft de vertegenwoordiger van Indone sië bij de volkerenorganisatie, Ruslan Abdulgani, in Djakarta verklaard. Indo nesië zal dan vragen of de Verenigde Naties het er mee eens zijn, dat het overeenkomstig zijn belofte, in 1962 ge daan, heeft gehandeld. Nederland en Indonesië onderteken den bij de overdracht van Nieuw-Gui nea in 1962 het verdrag, waarin Indone sië toezegde de wensen van de bewo ners van dit gebied vóór 1969 vast te leggen, Ruslan legde er de nadruk op, dat de overeenkomst niet spreekt van een plebisciet, zoals volgens hem dik- «trHlo for* nt>rar»)ifa «iznrrlt" tyoroc' leiden van de staatsgreep. Evenmin heeft hij ooit openlijk toegegeven, dat de communisten door de fouten en het beleid van het vorige regiem hun greep naar de macht konden uitvoeren. Op de vraag van verslaggevers wat de inhoud van zijn schriftelijke verkla ring zou zijn, antwoordde Soekarno „wacht maar af". Hij was kennelijk in een goede bui, want alle verslaggevers kregen een das ten geschenke, een tra ditioneel gebaar bij het aanbreken van het Nieuwjaar en het eind van de vas tenmaand, de Ramadan. Hierbij zou het waarschijnlijk geble ven zijn, als hem in Tanger niet was aangeboden ook een café te gaan ex ploiteren. De financiën voor het project-Tanger werden op 6 november uitgebreid met een bedrag van 14.500 gulden, verkre gen uit een roofoverval op een ander fi liaal van de Deutsche Bank. Alras kwam de ondernemende kel ner tot de ontdekking dat pension en café meer geld kostten dan zij op brachten en zo pakte Dammann op 2 januari voor de vierde maal zijn fiets. De overval op het bijkantoor van de Commerzbank gelukte, en bij zijn aan houding wist Dammann, die een nog on beschreven strafblad had. te verklaren: „Ik had niet verwacht dat het zo snel zou gebeuren." Het patroon van de overvallen was altijd hetzelfde: hij gebruikte een fiets om gemakkelijk aan zijn achtervolgers van de politie te ontkomen. Hij vroeg ook altijd om grote coupures en vergat nooit te zeggen „alsjeblieft" wanneer hij met een revolver tegenover de kassier stond. De politie zei dat zij Dammann arres teerde na een tip ontvangen te hebben dat hij plotseling dure reizen maakte. C5 HARRISBURG PENNSYLVANIA Functionarissen van de American Philatelic Society hebben het bijna on gelooflijke relaas gedaan van de wijze, waarop zij een einde hebben gemaakt aan het werk van de „grootste postze gelvervalser van het Westelijke half rond". De vereniging, waarin meer dan 200.000 Amerikaanse postzegelverzame laars georganiseerd zijn, heeft dit be reikt door de oorspronkelijke tekenin gen, gegraveerde platen, corresponden tie en boekhouding van een 76 jaar oude Mexicaan, die zijn vervalsingen bekend heeft, op te kopen. Edward Willard, voorzitter van de vereniging, had een commissie van vijf man, de „geheime vijf", benoemd om met Raul Charles de Thuin uit Merida (Yucatan) over de transactie te onder handelen. „In negen dagen aanvaardde De Thuin een bedrag aan geld voor zijn ge hele bedrijfje", aldus Willard. „Hij te kende voorts een verklaring, waarin hij bekende zich aan de vervalsing van fi latelistisch materiaal schuldig gemaakt te hebben. Tenslotte tekende hij een verklaring, waarmede hij zichzelf ver plichtte zijn „zaken" voorgoed te sta ken". LONDEN Michael Hall, een 82-ja- rige Londense vrijgezel, is in staat van beschuldiging gesteld wegens diefstal van acht schilderijen die een waarde van 25 miljoen gulden vertegenwoordi gen. Scotland Yard weigerde borgtocht, zodat Hall een week voorarrest is op gelegd. De politie liet doorschemeren dat nog twee mannen en een vrouw gezocht worden in verband met de inbraak die vrijdagnacht in Dulwich College ge pleegd werd. Alle schilderijen, drie Rembrandts, drie Rubens, een Elshei- mer en een Gerard Dou, zijn in goede staat teruggevonden. Hall werd in staat van beschuldiging gesteld na een uitvoerig verhoor. Hij heeft bekend drie van de gestolen schilderijen op „een bepaald adres" in Londen te hebben bezorgd. De politie heeft beslag gelegd op andere gestolen waar, die misschien nog tot andere aanklachten zal leiden. De drie schilderijen werden maan dagavond onder een bed in een flat in Londen gevonden. Op het bed lag een man te slapen van wie niet gezegd is dat hij Hall was. Hall ontkent mede plichtigheid aan de roof, en zei dat hij, toen hij bekende de drie schilderijen te hebben afgeleverd, „moe was, hon ger had en het nogal koud had". Hall vervolgde: „Ik heb niets te ma ken met die aanklachten. Deze beschul diging ontken ik beslist. Alles is tegen me en het is bijna allemaal onwaar". De verdere verdachten op wie de po litie zinspeelde, houden verband met de vijf andere schilderijen, die dinsdag avond in kranten gepakt in Steatham gevonden werden, 6 km van de plaats van de diefstal. Deze tip werd door 'n onbekende vrouw telefonisch gegeven. Het pak was nog niet aangetast door de strenge vorst van die nacht, zodat aangenomen wordt dat de tipgeefster aanwezig was toen de schilderijen op het eenzame plekje werden achtergela ten, of ze er zelf heeft neergelegd. In de aanklacht wordt de waarde van de schilderijen gegeven als 15 mil joen gulden. Volgens deskundigen ligt de waarde heel wat hoger, omstreeks de 25 miljoen. Alleen de Rembrandts NEURENBERG De Duitse werk loosheid is afgelopen maand met 72 pro cent gestegen en bedraagt 871.600 mensen een record, sedert drie jaar, aldus deelt het federale ministerie van Arbeid mee. Verwacht wordt, dat het cijfer deze maand zal oplopen tot een half miljoen, aldus Anton Sabel, president van het Ar beidsbureau tijdens een persconferen tie Hij voegde er echter aan toe, dat de toestand met betrekking tot de werk loosheid veel beter is dan in december verwacht werd. Terzelfder tijd is het aantal buitenlan ders dat in het land werkt teruggelopen van een top van 1,3 miljoen in augustus 1966 tot ongeveer 950.000. Een woordvoerder, die deze schatting maakte zei dat meer dan 300.000 bui tenlandse arbeiders het land verlaten hebben. Velen kochten met Kerstmis een enkele reis naar huis. Voor het eerst in de afgelopen jaren overtrof het aantal werklozen dat van de vacatures, dat de afgelopen maand 251.800 was. LONG BINH (ZUID-VIëTNAM) Twee Amerikaanse burgers, die woens dag samen met een Philippünse vrouw- door de Viët-Cong zijn vrijgelaten, heb ben het relaas van hun gevangenhou ding gedaan. De mannen, Thomas Scales en Ro bert Monahan, waren in mei vorig jaar gevangen genomen toen hun jeep het begaf op de weg tussen Saigon en Voeng Tau. Samen met hen werd me vrouw Phelia Gaza vrijgelaten, die in juni met haar man, een piloot, was aangehouden door de Viët-Cong. Haar man overleed een week voor haar vrij lating. In het legerhospitaal te Long Binh verklaarden Scales en Monahan tegen over verslaggevers, dat zij bij hun vrij lating voorzien waren van „certifica ten van berouw", omdat zij in het kamp op verzoek van de 30 man sterke staf altijd zongen en floten, wat als te ken van berouw werd opgevat. Toen het gevangenkamp eenmaal door Amerikaanse vliegtuigen werd be stookt met bommen en raketten, had den beide gevangenen zich op de grond „Enkele oudere Viët-Cong-strijders dwongen ons echter de benen te nemen en wij wisten een van de schuilkelders te bereiken waarmee de hele jungle be zaaid was", aldus Scales. Het eten bestond uit rijst en vis. In het begin was het moeilijk daarvan meer dan enkele monden vol te eten, maar de guerrilla-strijders hadden er op aangedrongen desnoods tegen hun wil in meer te eten. „Iedere nacht werden wij geketend met een kabel rond onze enkels, maar die zat niet zo strak dat het pijn deed", zo verklaarde Monahan. De twee Amerikanen en de Filippijn se hadden van de kampstaf geld gekre gen, om na hun vrijlating de bus naar Saigon te nemen. Nadat hun vrijlating reeds door de clandestiene radiozender van de Viët- Cong was aangekondigd, werden zij on geveer 64 kilometer ten noorden van Saigon door regeringstroepen opgevan gen. Beiden waren sinds hun gevangenne ming op 28 mei sterk vermagerd. Sca les verloor 25 kilo en weegt nu 55 kilo. Mnmk» vwlnn> 04 1/11- an xuOf fr* nu KI kilo. Behalve ondervoeding mankeert hun echter niets. Behalve de Amerikanen waren er nog negen Viëtnamese gevangenen in het kamp. Twee maanden na hun gevan genneming werd een Philippijns echt paar binnengebracht, Vincente Gaza, die bij Air America werkte, en zijn vrouw Ophelia. Mevrouw Gaza werd te gelijk met Scales en Monahan vrijgela ten en wordt nog verpleegd in Xuan Loc. Haar man stierf een week geleden in gevangenschap, waarschijnlijk aan beri-beri (scheurbuik, a-vitaminose). „Ik dacht altijd over ontsnappen," zei Monahan, een weduwnaar met drie kinderen, „maar het scheen onmoge lijk. We hoorden de Amerikaanse aan vallen bijna dagelijks. Voor de Viët- Cong was dat 'n deel van hun normale levenswyze." De gevangenen verrichtten arbeid zo als het graven van loopgraven en schuilkelders. Op Kerstmis kregep ze een hut om feest in te vieren. Scales en Monahan, die al 10 jaar bevriend zijn, spraken enige gebeden uit en vier den toen Kerstmis met melassestroop, pinda's en tabak, die ze voor dit doel von Ho VlW-fVino1 hoHHon cAlrratran zijn volgens deskundigen al meer dan 10 miljoen gulden waard en de Rubens waarschijnlijk ook iets dergelijks om dat het werken van de meester zelf be treft zonder sporen van zijn talloze leerlingen. ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft donderdag in het middag uur het hele Botlekgebied tot verboden terrein verklaard, toen naby de Esso- raffinadery een Franse tankauto, ge vuld met giftige chemische stof acry- nistril, van de weg was geraakt en een dun straaltje van deze op water geiy- kende vloeistof uit een stop in een lei ding onder de auto weg ging lekken. Geleideiyk aan werden de wegen in de Botlek weer voor het verkeer open gesteld. Met kraanwagens heeft men in het begin van de middag de tankauto weer op de weg gezet: een operatie, die nauwlettend is gevolgd door politie, brandweer en arbeidsinspectie. Acrynitril een van de gevaarlijkste stoffen, die in het Rotterdamse haven gebied worden vervoerd wordt onder meer toegepast by de fabricage van de kunststof Orion. By aanraking leidt acrynitril tot verbrandingen op de huid, maar na brand of explosie ontstaat het zeer giftige blauwzuur. Deze chemische stof zorgde vorig jaar reeds voor hoogspanning in het Rotterdamse havengebied, toen de deels met deze stof geladen tanker „Anco State" vastliep op de pier bij Hoek van Holland. Ook toen namen politie en brandweer uitgebreide voorzorgsmaat regelen. PATNA In Patna, de hoofdplaats van de staat Bihar in Noordoost-India, hebben zich heftige botsingen voorge daan tussen de politie en betogers, die protesteerden tegen het huns inziens te krachtdadige optreden van de politie bij vorige gelegenheden. Tweemaal schoot de politie op de demonstran ten, waarbij acht doden vielen en 25 mensen werden gewond. Tegen de avond waren de autoriteiten de toe stand meester. Er is een uitgaansver bod afgekondigd voor de periode tussen zonsondergang en zonsopgang. Alle openbare bijeenkomsten zijn voor een week verboden. De betogers vernielden autobussen en staken win kels en het bureau van de regerende Congrespartij in brand. Intussen hield het Indische overheids personeel een staking van 24 uur als protest tegen de stijging van de kosten van levensonderhoud. Vooral in de Sta ten Kerala, Oetar Pradesj, Mysore en Andhra Pradesj werd op grote schaal gehoor gegeven aan het stakingsparool. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie TVTaar aanleiding van het conflict tus- sen huisartsen en ziekenfondsen zou ik het volgende willen opmerken: Het bestuur van de L.H.V. heeft, door de zaak op de spits te drijven, 't belang van de patiënt totaal uit het oog verloren. Ik denk daarbij in de eerste plaats aan die duizenden bejaar den en kleine zelfstandigen, die toch al een schandelijk hoge ziekenfondspre mie moeten betalen, variërend van 30 tot 50 gulden per maand en daarnaast nog eens geconfronteerd zullen worden met een aparte doktersrekening. De L.H.V. had ook eens moeten be denken, dat door haar halsstarrige hou ding ook de niet-kapitaalkrachtige jon ge dokters, die pas een praktijk heb ben overgenomen (en die zullen er ze ker zijn), de dupe worden. Want deze jonge dokters zijn vooral aangewezen op de uitkering van de ziekenfondsen, om de gekochte praktijk af te betalen. Ik gun de dokter een zeer ruim in komen, maar dat neemt niet weg, dat de L.H.V. in deze geschiedenis een slechte beurt heeft gmaakt en de volks gezondheid danig in gevaar heeft ge bracht. Bovendien is het aanzien van de arts terdege geschaad, want ik had het nooit verwacht, dat op een artsen vergadering de ene dokter de andere wilde ophangen! Men heeft in die ver gadering geroepen „Lynch hem!" en dat was bestemd voor dr. Van der Vliet te Scheveningen. De L.H.V. had de oorspronkelijke voorstellen van de ziekenfondsen voorlopig moeten ac cepteren. Nu zitten we met een hoop narigheid en de patiënt voelt zich in de steek gelaten. VaaMsen P. van Vaaien „"1 Verstandig Ouderschap" (Ned. Ver. en 1 ging voor Seksuele Hervor ming) geeft commentaar op een kran- tebericht over een door Turkse gastar beiders geschreven brief die op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken te recht is gekomen. Die Turkse arbei ders schreven, dat zij heel fijn werk ten in Nederland, trouw hun familie thuis van geld voorzagen, maar één ding misten. En toen volgde de vraag of niet in de buurt een gelegenheid ge schapen kon worden, waar zij gevolg zouden kunnen geven aan de roep der natuur. In hun verzoek op de man af namen zij geen (Turks) blad voor de mond en vroegen zij ronduit om een bordeel. Na de eerste schrik is er ste vig gelachen op het Plein. „Verstandig Ouderschap" zegt hierop: „Ja leuk hè. Wat heerlijk dat er op het Plein ook eens wat te lachen viel. Maar vooral ook: wat heerlijk voor de Haagse kringen dat het uitgere kend onze „gastarbeiders" waren die redenen tot lachen gaven. Want daar lezen we in de krant toch heel veel nare dingen over. Niet alleen dat ze rondhangen bij de stations, wat soms een erg vervelende aanblik is, boven dien vechten ze in cafés en steken elkaar op straat soms pardoes dood. Dat zijn toestanden die alle vrede lievende en op orde gestelde Neder landers en die vormen toch nog steeds de meerderheid van ons volk rechtstreeks tegen de borst stuiten. En dat terwijl ze toch blij mogen zijn dat we ze hier zo goed ontvangen. Nou ja, goed ontvangen... Het blij ven „gastarbeiders" en dat moeten ze goed beseffen. We hebben ze hier laten komen, omdat ze steyige han den aan hun lijf hebben. Stevige han den komen we op het ogenblik zelf een beetje te kort, dus als je daar wat van kunt importeren, waarom zou je het dan laten? Wat ze behal ve die handen verder toevallig nog aan hun lijf mochten hebben, hadden ze gerust thuis kunnen laten. Daar hebben we niet om gevraagd. En al les waar we niet om gevraagd heb ben, daar kunnen we ook geen reke ning mee gaan houden. Bovendien, als die kerels dan zo nodig moeten, wordt ze dan niet ver teld dat er ook in Nederland, als je bereid bent daar een klein bedragje voor neer te tellen, heus wel heel aardige mogelijkheden bestaan? Of, wat misschien nog beter is, worden ze er niet op gewezen, dat in een be schaafd land als Nederland de man nen geacht worden zich te kunnen beheersen en dat ze niet onmiddellijk behoren toe te geven aan hun licha melijke verlangens? Tenslotte, wanneer een rijk land zich bereid toont arme mensen uit de penarie te helpen, dan moeten die daar ook maar wat tegenover stel len. Als ze niet eens bereid zijn zich die ene kleine opoffering te getroos ten, kunnen ze beter wegblijven. Die bereidheid zouden de Haagse krin gen immers zelf ook tonen, wanneer ze in Turkije neergezet werden Dacht u dat Haagse kringen in Tur kije ooit om een bordeel zouden vra gen? Geen sprake van. Als ze hun vrouw niet mee hadden mogen ne men, waren ze immers nooit ge gaan..." ^inds in 1917 voor de eerste maal in een reglement werd vastgelegd welke sportbeoefenaar zich amateur zou inogen noemen, zijn de dappere re glementmakers voortdurend gedwongen geweest hun opvattingen omtrent de amateurstatus te veranderen, aldus Leo Pagano in „Ruim Zicht" (NKV). Dat zij daarbij achter de feiten aanlie pen, zal niemand verwonderd hebben. Na de tweede wereldoorlog waren de ontwikkelingen op dit punt eenvoudig niet meer bij te houden. Het voortdu rend stijgende prestatieniveau eiste steeds meer tyd van de topsporters op en het ogenblik is iedereen het er wel over eens, dat amateurisme in de oorspronkelijke betekenis van het woord niet meer te handhaven is voor sportcracks, die naar Europese, wereld- of Olympische klasse toegroeien. „Het is uitgesloten om zich na de normale werktijd met een tak van sport bezig te houden waarin men naar de internationale top wil klim men. Alleen de totale inzet van de sportcrack 24 uur per dag is nog maar juist genoeg om het nog altijd stijgende prestatieniveau met kans op enig succes bij te houden. In de laatste jaren zijn de amateur bepalingen angstvallig verdedigd door het I.O.C. redelijk bijgestuurd. Zo is het uitoefenen van een hoofdbe roep waarmee de sportcrack in zijn onderhoud voorziet, niet per sé meer nodig en zijn uitbetalingen inzake loonderving toegestaan. Niettemin is de grondregel van het amateurisme nog altijd onaangetast. Niemand mag financieel voordeel trekken uit de be oefening van zijn sport. Wanneer hij dit toch doet, houdt hij op amateur te zijn. De organisatoren van Olym pische Spelen willen hem dan niet meer zien, ook niet in Mexico City, waarvoor het I.O.C. weer wat soepe ler wenst op te treden zonder noch tans op het gebied van financieel voordeel in en door de sport ook maar enige concessie te doen. En toch: zuiver amateurisme be staat in de topsport al lang niet meer. Het zou redelijker zijn dit te constateren dan te trachten door al lerlei uitwegen toch nog het ama teurgezicht te redden. Wanneer de in ternationale sportbonden de moed zouden kunnen opbrengen de schei ding tussen amateurs en profs ge heel op te heffen, zou de sportwereld er heel anders uitzien. Beteh, eerlij ker en rechtvaardiger. Bij het begin van een nieuw jaar denk je er niet alleen over hoe het zou kunnen, maar vooral ook hoe het zou moeten zijn." MüNCHEN Een Beierse leider van de ultra-rechtse nationaal-democrati- sche partij, de NPD, heeft zijn lidmaat schap van de partij opgezegd uit pro test „tegen de minachting voor de de mocratische beginselen binnen de par tij," aldus werd bekend gemaakt. Een woordvoerder voor de partij heeft bevestigd, dat Ludwig Oberreuter, lid van de uitvoerende commissie van de partij voor Beieren, deze reden opgaf in een brief waarin hij voor zijn lidmaatschap bedankte. De woordvoer der leverd# geen commentaar. Oberreuter zei in zijn brief, dat hij er toe gekomen was door het feit dat de topleiders van de partij „erin slaag den alle kritiek tot zwijgen te bren gen" en dat zij zich, zonder de be voegdheid daartoe, mengden in het werk van de lagere niveaus van de party-organisatie. 4

De Vallei | 1967 | | pagina 9