KLEERMAKER contra MOORDENAAR Er is een grote vraag naar KOGELVRIJE vesten Oploswedstrijd Het mat n Hf lg§ m H w w m§ Hf ii Hf fff s§§ B Hf fU m i§ m Hf Hf Hf m H Hf f§§ f§§ lü fH 18 Ut Hf Hf m m Hf w if Hf J! Hf m ÜP Hj 18 s Ui Hf S H s Grote puzzel B 9 m Erg bang Een harnas Weer oorlog De Aga Khan Steeds heter Verrukt W mm SCHAAKRUBRIEK H. BOUWMEESTER DAM RUBRIEK P. BERGSMA wb. m m Wé. m WÊÊÊm Dit is de Engelse journalist Dexter Cole op de foto links en op de afbeelding rechts. Links zoals velen hem kennen de correct geklede Brit. Rechts Z.oals hij zich liet fotograferen om een illustratie te hebben bij een artikel dat hij ging schrijven over de firma Wilkinson Sword Ltd. Hij staat er namelijk niet in zijn normale ondergoed, maar in een kogel vrije uitrusting een gepantserd vest, een gepant serde dophoed en fmet als accessoire) een wandel stok waarin een messcherpe degen zit. Kogelvrije kleding is namelijk een specialiteit van de buitennisige ..tailor shop" Wilkinson Sword Ltd. een deftige kleermakerij in Londen. Keurig op maat worden daar gepantserde vesten, dophoeden en beenbeschermers gemaakt voor staatslieden en an dere machtige figuren, die hun medemensen niet ver trouwen. De vakman die dit werk uitvoert, is een heer, die al veertig jaar bezig is met de vervaardiging van mo derne harnassen. Tot zijn klanten behoorden o.m. de Aga Khan, koning Faroek van Egypte en mevrouw Tsjiang Kai-sjek. Dexter Cole schreef voor ons blad bijgaand ver haal over een kijkje achter de schermen van de „ko gelvrije wereld van Wilkinson Sword Ltd. r\e mensen die, met angst in het hart, door de glazen deuren van Lou dens wonderlijkse kleermakerszaak stap pen, komen uit alle delen van de wereld. Het zijn journalisten, militairen, politici, machthebbers, gangsters of detectives. Zij hebben allemaal een ding gemeen: z.ij z.ijn bang. Daarom wenden zij -zich tot deze zaak om een kogelvrij vest te bestellen. Het bedrijf is gevestigd Pall Mall no. 16, een straat die „typisch een straat voor mannen alléén" zou kunnen worden ge noemd. De kleine, onopvallende zaak, weg gestopt in een rij sociëteiten voor aristo craten, is de zetel van Wilkinson Sword Ltd. Hier zitten de specialisten in gepant serde vesten, het ideale cadeau voor dege nen die reeds alles hebben wat hun hart begeert en bijzonder graag nog lange tijd van het goede van het leven willen profi teren. Zo'n vest kost gemiddeld maar dui zend gulden en elk jaar hebben zo'n hon derd mensen het er grif voor over. Wijlen de Aga Khan droeg zijn kogel vrije vest altijd als hij naar de paarden rennen ging. Koning Faroek kocht er des tijds twee tegelijk „voor de grap" mevrouw Tsjiang Kai-sjek bestelde een ko gelvrij corset, charmant afgezet met blauw en wit satijn. Helaas hebben de Ja panners het in 1942 te Singapore buitge maakt en ook na de oorlog heeft zij het pak nooit ontvangen. Bekende en minder bekende grootheden, van Saigon tot Noord- Afrika, hebben het aan Wilkinson Sword te danken dat zij zo flink kunnen doen. Maar in de ouderwetse, hoogst discrete zaak in Pall Mall komt het woord „kogelvrij" bij niemand ooit over de lippen. ningin Elizabeth II en prins Philip, die in de etalage staan. De firma is al in 1772 gesticht, aanvankelijk als de zaak van een wapensmid met als specialiteit sabels voor Britse officieren. Nog steeds worden trou wens sabels verkocht, gemiddeld vierdui zend per jaar, en er worden er zo'n dui zend gerepareerd. Ook de lansen van de Household Caval ry, de beide regimenten ruiterij die als de persoonlijke lijfwacht van de Britse vorstin bekend staan, worden door Wilkin son Sword gemaakt. In het souterrain van de zaak is een aardig museum ingericht met heel bijzondere objecten als gouden helmen, sjako's van berevel, antieke ge weren met vuurslag, bajonetten en sabels. Bij Wilkinson Sword rinkelt de kassa echter het hardst door de verkoop van miljoenen en miljoenen scheermesjes van het merk „Sword Edge", die naar 62 lan den worden geëxporteerd. „Wij spreken liever van een harnas," constateert de heer Leonard Barratt, die de vesten naar maat vervaardigt. „Kogel vrij vinden wij wat dramatisch klinken, ofschoon die term op zichzelf natuurlijk wel juist is. Zo'n harnas weerstaat kogels uit elk pistool of machinegeweer, zelfs als zij a bout portant worden afgevuurd. Laatst nog heb ik wat nieuwe ontwerpen gemaakt. Zij zijn berekend op kogels uit welk vuurwapen ook, zelfs de Belgische FN van de NAVO." Mr. Barratt, veen forse man met het uiterlijk van een geslaagde society-advo- caat, pakte zo'n vest van zijn bureau en hield het tegen zijn lichaam alsof het een accordeon was. Zonder de minste inspan ning demonstreerde hij hoe soepel het was. „In zo'n vest zijn 500 dunne plaatjes titanium, een hard metaal, verwerkt. Elk plaatje zit in een zakje van nylon en hier aan is het te danken, dat het vest niet aanvoelt als een stalen gordel. De wijze waarop wij die plaatjes in het vest ver werken, is het geheim van de smid. Hoe dan ook: er bevinden zich altijd drie la gen metaal tussen het lichaam en de ko gel, ongeacht waar deze zou kunnen bin nendringen." „Zo'n vest zit hoogst comfortabel. Pro beert u het maar eens," nodigde hij uit. Ik had het in een oogwenk aan. Mr. Bar ratt zei, dat het amper twaalf pond woog, doch een pantservest voor een corpulente figuur kan toch wel tot twintig pond oplo pen. Ik had even het gevoel dat ik pas een uitgebreid diner had verorberd, maar meer was het niet. Ik gipg weer zitten en na twee minuten was ik helemaal verge ten dat ik het vest nog aanhad. „Wij hebben eens een politieke vluchte ling als cliënt gehad," herinnert mr. Bar ratt zich. „Hij bestelde niet alleen een vest, maar ook heupbeschermers en een gepantserde akten-tas. Toen kwam hij te rug voor een brede gepantserde band om het middel. Hij zou misschien zelfs kniebe schermers hebben gekocht, als wij die hadden kunnen maken. Voor zover mij be kend, lééft die man nog. Je weet zoiets natuurlijk nooit helemaal zeker, doch wij spellen altijd het nieuws over moordaan slagen in de krant om te zien of er soms cliënten van ons bij betrokken zijn." Zouden zulke klanten niet beter af zijn met een ouderwets harnas? „Beslist niet," zegt mr. Barratt. „Zo'n middeleeuwse rid der zou geen schijn van kans hebben ge had tegen een modern militair pistool, laat staan tegen een Mauser of een Luger. Sinds wij begonnen zijn met lichaamsbe scherming, hebben wij dit artikel meer ge perfectioneerd dan ooit tevoren." Mr. Barratts vader „met zijn bakke baarden, een echte Edwardiaanse gentle man, die in de zaak bekend staat als mr. B" bracht de eerste moderne harnas sen tijdens de Eerste Wereldoorlog op de markt. Meer dan eens hadden officieren, met verlof van het westelijke front, bij hem aangeklopt voor beschermende kle ding. Het eerste ontwerp bestond uit een groot aantal stukjes mangaan, die in de veldjassen werden genaaid. In 1917 kwam de jonge Leonard Barratt, veertien jaar oud, van school om zijn vader een handje te helpen. „Wij hebben ongeveer honderd van die jassen gemaakt. Wij noemden ze veilig- heidsjas en ze werden verkocht voor 250 gulden, een hoop geld in die dagen, ook voor een officier. Ze zaten niet gemakke lijk en ze waren ook niet geheel kogelvrij want er zat te veel ruimte tussen die stuk jes staal. Na de oorlog kwamen echter verscheidene cliënten ons jassen laten zien die door kogels waren geraakt en ze zei den, dat zij er het leven aan te danken hadden gehad." Na de Eerste Wereldoorlog bleef de vraag aanhouden. Er waren telkens onge regeldheden in India en er was een op stand in Ierland. Heel wat „Black' and Tans", de militaire politiemannen met hun zwarte baretten en bruine legeruniformen, liepen even bij Wilkinson binnen als zij te Dublin werden gedetacheerd. Veel eerder dan de kranten wist mr. Barratt wèAr ter wereld ergens onrust dreigde. „Vaak zie ik bepaalde gebeurtenissen aankomen," fluisterde hij mij in het oor. „Gesteld dat wij opeens veel bestellingen krijgen uit een Zuidamerikaanse repu bliek. Dat betekent dat er revolutie dreigt. Ik behoef alleen maar in mijn orderboe ken te neuzen als ik de veranderingen in Afrika wil reconstrueren. Ik weet wie bang is. Soms komen extra bestellingen uit lan den als er verkiezingen op de agenda staan. Gemiddeld maken zij zo'n honderd vesten per jaar. Af en toe is er een be stelling voor alleen een vóór- of een ach terstuk. Dan beseffen wij, dat ons produkt zich goed heeft gehouden, doch dat de cliënt een nieuw stuk wil, zonder sporen van kogels." Als hij het over zijn klanten heeft, spreekt mr. Barratt in vage termen over een „politiemacht in het Midden-Oosten" of „een dictator in het Verre Oosten". Natuurlijk noemt hij geen namen. „Een moordenaar zou zijn wapen op het hoofd, niet op het hart richten als hij wist dat het lichaam beschermd was." Over inmid dels overleden cliënten wil mr. Barratt wél iets loslaten. Hij voegt er haastig aan toe: „Hun dood had niets met mijn zaak te maken." nog een slanke jongeman toen hij klant werd van mr. Barratt. Hij studeerde in Engeland en was de zaak van de firma Wilkinson binnengelopen om een scherm- uitrusting te kopen. „Zijn oog viel meteen op onze vesten. Hij vroeg wat dat bete kende. Toen ik hem inlichtte, was hij ver rukt en hij wilde er meteen een hebben, voor de grap. Prompt bestelde hij er nog een bij. Ik denk niet dat ze hem later nog hebben gepast, doch hij heeft geen nieuwe bestelling geplaatst". Een geheimzinnige Engelsman, die voor mevrouw Tsjiang Kai-sjek een pantsercor- set kwam bestellen, zei meteen dat de prijs er niet toe deed. Hij betaalde con tant, gaf een adres in China op en ver dween. „Ik heb er iets heel moois van ge maakt, erg aardig en uitermate licht. Het is jammer dat het in handen van de Ja panners is gevallen. Mevrouw zou er ze ker blij mee zijn geweest". Op zekere dag in de jaren dertig „een drukke tijd voor onze firma" stap ten twee rechercheurs in burger de winkel binnen, namen mr. Barratt terzijde en verzochten hem een cliënt te bezoeken in het Ritz Hotel. De volgende ochtend pakte mr. Barratt zijn centimeter en liet zich aandienen. Hij werd door twee Britsindi- sche lijfwachten naar boven geëscorteerd en daarna het vertrek binnengeleid van de Aga Khan, de geestelijke leidsman van de Ismaëlieten, de befaamde eigenaar van renpaarden en ditmaal een zeer angstig man. „Hij kwam juist uit bed en was nog in pyjama gekleed. Hij deed erg vriendelijk. Natuurlijk vroeg ik niets, doch hij vertel de spontaan waarom hij zo'n speciaal vest wilde hebben. Hij had op de renbaan de laatste tijd het griezelige gevoel gekregen, dat een maniak op hem loerde. Ik nam de maat en ging aan het werk. Toen ik te rugkwam, was de zoon, wijlen Ali Khan, juist bij zijn vader. „Maar vader, dat kunt u toch niet aantrekken?" zei hij, toen hij een blik op het vest had geworpen. „Dat is toch veel te zwaar!" De Aga Khan keek zijn zoon aan en zei: „Beste jongen, als je zo groot bent als ik, dan maken zo'n paar pond geen verschil meer." Faroek, de Egyptische monarch was Tijdens de Tweede Wereldoorlog kwa men de eerste bestellingen binnen van jachtvliegers van 601 Squadron, die in de Battle of Britain waren gewikkeld. Binnen één week tijds werden honderd vesten af geleverd. Toen de Amerikaanse lucht macht in Engeland werd gestationeerd en reeds bij de eerste operaties zware ver liezen werden geleden, maakten de officie ren zich ernstig bezorgd. „Ze beseften niet, dat als één goedge- richt salvo van een Duitse jager het toe stel binnensloeg, bijna de hele bemanning op slag dood kon zijn en het vliegtuig on bestuurbaar. In dit stadium kreeg „ik be zoek van generaal Malcolm C. Crow", hoofd van de geneeskundige dienst van de Acht ste Luchtmacht". Mr. Barratt reed met een taxi naar de Amerikaanse luchtmachtbasis te Boving- don in de buurt van Londen en demon streerde een nieuw kogelvrij uniformjasje voor vliegers. De deskundigen stonden er sceptisch tegenover. Zou een vlieger zich in geval van nood snel genoeg van dat pantser kunnen bevrijden Mr. Barratt trok aan de rits, het kogelvrije jasje viel op de grond. „Geweldig!" zeiden de Ame rikanen in koor. Zodoende heeft Wilkinson Sword 15.000 „flak-jackets" gemaakt en ook extra ver stevigde helmen en halsbeschermers. In licentie van Wilkinson Sword werden in Amerika 388.000 jackets vervaardigd. Per stuk kostten zij zo'n 55 dollar. „Die vlie gers waren fijne jongens. Zodra zij die jackets hadden, waren zij voor niets meer bang. Eén vest trokken zij aan, op een tweede vest gingen zij zitten. Goed, zeiden zij, zij konden hun benen verspelen, doch zij zouden dan toch met de rest van het lichaam naar huis terugkeren", getuigt mr. Barratt. „Het geheim is het juiste evenwicht," vertelde de enige titaniumcoupeur ter we reld met onverholen trots. „Het gewicht zit eigenlijk op de schouders en zodoende voelt u zich niet omlaag gedrukt. Laatst had ik nog de minister-president van een Afrikaans land in de zaak. Hij vond het vest zó geweldig, dat hij contant betaalde en het meteen aanhield. Hij ging recht streeks door naar de Commonwealth-con- ferentie, met het vest onder zijn over hemd." Dat kan. Mr. Barratt maakt ech ter ook pantservesten die er als een ge woon vest uitzien, keurig met een rij knoopjes in het midden. Heeft hij veel bedankbrieven gekregen? „Neen," antwoordde mr. Barratt, „onze cliënten laten meestal niets meer van zich horen als zij hun bestelling hebben ontvan gen. Maar er staat tegenover, dat wij nog nooit klachten van ontevreden cliënten hebben ontvangen." Mr. Barratt is trots op Wilkinson en op de twee koninklijke wapenschilden, van ko- Leonard Barratt (rechts) op de schietbaan. Hij plukt juist een volkomen platgeslagen kogel uit een pantservest van zijn gerenommeerde firma. Vele bestellingen voor kogelvrije vesten komen momenteel uit het Midden-Oosten. Ook Zuid-Afrika is de laatste tijd een goe de afnemer. Mensen die naar Viëtnam moeten, kopen vaak eerst zo'n vest alvo rens opreis te gaan. Er zijn echter ook heel gewone mensen die met een produkt van de firma Wilkin son Sword rondlopen, bijvoorbeeld een En gelse vrouw, die bevriend is geweest met een zeeman en altijd bang is dat deze bij terugkeer zal ontdekken dat zij met een andere man op stap is geweest. Neen, naar landen in Oost-Europa zijn geen vesten geëxporteerd, voor zover mr. Barratt weet. Zodra nieuwe wapens op de markt ko men, krijgen scherpschutters opdracht de vesten van de heer Barratt onder vuur te nemen. Voor alle zekerheid wordt bij de kogelvanger dan een zandzak geplaatst, met het vest omgord. „Zo'n zandzak biedt evenveel weerstand als het menselijk li chaam. De kogel uit een Mauser of een Mannlicher-Schoener gaat heus niet door drie of vier lagen titanum heen, doch je krijgt natuurlijk wel behoorlijk pijn in je maag bij een voltreffer. Maar goed, als het leven van de cliënt is gered, zal nie mand zich om zo'n kleinigheid bekomme ren", vindt mr. Barratt. Is het juist dat ook voor president John son een kogelvrij vest is besteld? Geen commentaar. En generaal De Gaulle dan? Mr. Barratt glimlacht. „Ja, ik heb een order uitgevoerd voor een bijzonder lange figuur en die order was inderdaad bestemd voor een heer op het Continent. Altijd als ik een foto van de generaal zie, zit ik mij af te vragen: zou hij inderdaad NDER REDACTIE VAN W ONDERREDACTIE VAN "17"andaag weer een oploswedstrijd. Deze tweede bestaat uit 10 eindspelletjes, die wij ditmaal in één keer plaatsen. 1. zw.: 31, 32, 36; w.: 42, 47-49. Auteur: Chochine. 2. zw.: (28) 35; w.: (2) 7, 40, 44. Auteur: Everat. 3. zw.: 23, 36; w.: 10, 44. Auteur: Maurice. 4. F. Herman zw.: 1, 8, 37; w.: 6 (16). 5. zw.: 25, (28) 35; w.: 6, 34, 40, 44, 49. Au teur: S. Buys. 6. zw.: (6) 45; w.: (7) (23) 50. Auteur: A. Cchochine. 7. C. Blankenaar zw.: 28, 41 (46); w.: (16) 27, 38, 43, 48. 8. zw.: 33 (46); w.: 32 (3T) 42 (47). Auteur: C. Blankenaar. 9. zw.: (11) 32, 35; w.: 9, 10, 40, 44, 49. Auteur: P. Sonier. 10. zw.: 6, 45; w.: (2) 11, 17. Auteur: G. A. Cremer. Voor alle eindspelletjes geldt: wit speelt en wint. 1 2 3 4 6 '///ZS/f '//////A 46 47 48 49 50 46 47 48 49 50 Enkele opmerkingen: van de nummers 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9 en 10 behoeft u maar één va riant te geven; van no. 6, waar een geniepig- heidje in zit, twee varianten; bij no. 7 zou een 4 om 1 eindspel kunnen voorkomen, maar dat is natuurlijk vanzelfsprekend winst; no. 8 is niet eenvoudig: u laat zwart nog maar een tweede dam halen; no. 10 is op vrij simpele wijze winst, maar er bestaat kans dat u in de verkeerde richting gaat zoeken; de oplossin gen moeten uiterlijk 24 januari 1967 in ons be zit zijn; we hopen, dat de opgaven goed gepu bliceerd staan; eventuele rectificaties worden volgende week geplaatst. We loven de volgende prijzen uit: Van „Slag geheimen in het damspel" van F. Raman: drie; Van „Raadselen der symmetrie" van F. Ra- man: drie; Van „Springers damsleutel" A: één; één diagramstempel stempelkussen Van „Openingsslagzet van „Bergveld A: vijf; Van „Prisma-damboek" van R. C. Kei ler: drie; Van „Schijven Spreken" van D. de Ruiter: drie; Van „200 praktische kombina- ties" van H. de Jongh: drie; Van een jaar gang van „Het Damspel" 1963 of 1964 of 1965 of 1966 een diagramboekje of het kanarie boekje of een notitieboekje of een Lucas Bols- boekje 1961: tien. A betekent: of een jaargang van „Het Dam spel" 1963 of 1964 of 1965 of 1966 of een dia gramboekje of een kanarieboekje of een noti tieboekje of een Lucas Bols-boekje. Wilt u bij uw oplossingen opgeven over wel ke prijs u het liefst zou beschikken? En wilt u dan, i.v.m. de loting, een stuk of vijf in volgorde opgeven Correspondentie betreffende deze rubriek aan: 'P. Bergsma, Haedstrjitte 60, Roordahui- zum, tel. 0 5660-463. Horizontaal: 1. per procuratie (afk.) 3. afgod der Filistijnen 7. gratis (Lat. afk.) 9- uitgestorven groot dier 11. (weefsel v.) geitehaar 14. omsloten stuk grond 16. boterton 18. grove aardigheid 20. -je: achtereinde v. e. kuilnet 22. het dichtstbij zijnde 24. vod 25. bezoldiging, loon 28. hond 29. titel (afk.) 31. prov. t.n.v. Calcutta 33. heden 34. zie 16 36. -op: trots op 39. inh. v. bep. oesters 40. nut, winst 42. drietal 44. evenzo 46. titel (afk.) 48. haat, vijand schap (Lat.) 51. muzieknoot 52. koeien 54. behandeling v. wasgoed 56. lidwoord 57. bovenaards wezen 59. Ned. omroepver. (afk.) 60. alzo 62. rijstbrandewijn Oet mat op de onderste rij, waarmee wel *-*- haast elke beginner vertrouwd is, speelt in de meesterpraktijki een belangrijker rol dan men wellicht zou denken. Hieronder een boeiend voorbeeld, ontleend aan de wedstrijd Spanje-Zweden in de voorron des van de Olympiade te Havana 1966. Wit: A. Pomar Zwart: M. Johansson Nlmzoïndlsch 1. d4, Pf6 2. c4,e6 3. Pc3, Lb4 4. e3, 0-0 5. Ld3, d5 6. Pf3, c5 7. a3, Lc3:+ 8. bc3:, Dc7 9. Dc2, dc4: 10. Lc4:, cd4: 11. cd4:, b6 12. Dd3, Lb7 13. Ld2, Tfc8 14. Tacl, Le4 15. De2, Db7 16. 0-0, a6 17. Pf3-g5! Bereidt een prachtige, ingewikkel de combinatie voor. 17. Le4 x g2 Zwart onderschat de gevaren die hem op de achtste rij bedreigen; hij had vermoedelijk beter met 17. Ld5 18. Ld5:, ed5: kunnen voortzetten. 18. Lc4 x e6! Fraai gespeeld. De tekstzet verg de een hyperscherpe berekening, zoals het ver volg leert. 18. Lg2 x fl Iets beter was mis schien 18. fe6: 19. Tc8: Dc8: 20. Kg2: hoewel wit ook in dat geval duidelijk de beste kansen behoudt. Onvoldoende was 18. Tel: wegens 19. Lf7:+ en nu: 1) 19... Df7: 20. Tel:! (20. Pf7:?, Lfl:!) 20. Db7 21. Dc4-f én wint. 2) 19Kh8 20. Tel:, h6 21. Dc4!, hg5: 22. Dc8-K Kh7 23. Df5 Kh8 24. Tc8-f en wint. 19. De2-f3! Deze fijne pointe moet de zwart- speler hebben overzien. 19. Lfl-g2 Zo ver mijdt zwart materieel nadeel, maar de onder ste rij blijft hem tot het einde toe parten spe len. Een belangwekkende mogelijkheid was 19. Tc6 bijv. 1) 20. Lf7:-(-(?), Kh8 21. Ld5, Tel: 22. Lb7:, Le2+ 23. Lel:, Lf3: 24. Lf3:, Ta7 en zwart heeft tegenspel. 2) 20. Pf7en nu: a. 20. Kf8 21. Lb4 Ke8 22. Pd6+ en wint. b. 20. Le2 21. Pd8+!, Kf8 22. Dc6:! Pc6: 23. Pb7 en wit wint het spel. Aldus een analyse van Orbaan. 20. Df3 x b7, Lg2 x b7 Helaas is het tussen- schaak op cl niet mogelijk omdat dan Lg2 van het bord verdwijnt. Hoe simpel ook, op derge lijke dingen kan men zich gemakkelijk ver kijken. 21. Le6 x c8, Lb7-d5 Het enige, want na 21. Lc6 beslist 22. Tc6:, Pc6: 23. Lb7! 22. e3-e4! Het begin van een nieuwe onderste- rij-combinatie. 22. Pf6 x e4 Wederom ge dwongen; 22. Le4: 23. Pe4:, Pe4: 24. Lb7 is hopeloos voor zwart. 23. Pg5 x e4, Ld5 x e4 24. Tcl-el, f7-f5 Helaas faalt 24. Lc6 op 25. Lb7! Dit is de eigenlijke pointe van 22. e4! 25. Lc8-e6+, Kg8-h8 Of 25Kf8 26. Lb4+Ke8 27. Lf5: met stukwinst. 26. Le6 x f5, Le4-c6 27. d4-d5Zwart geeft het op. (27. Ld7 28. Te7!) 64. groente 30. gewicht der 65. van biezen emballage gemaakt 32. meubelstuk 67. verv. v. d. werkw. 34. huisdier „bleken" 35. zang, dans 68. de lezer heil (Lat. 37. bedorven afk.) 38. sterk geurend 69. geweldig heestertje 70. Greenwichtijd 41. ondersteboven (afk.) 43. zijrivier v. d. Verticaal 45. Maas eetgelegenheid v. 1. 2. 3. R.-K. geestelijke zuiver niet dik 47. bep. jongemensen loopplaats voor 4. ipil kippen 5. voorzetsel 49. rep.inr. voor 6. bovenste dakrand schepen 7. Turkse munt 50. vorm v. onderw. 8. munteenh. v. (afk.) Joego-Slavië 51. zie 28 horiz. 10. treksluiting 53. gelijk 12. jongensnaam 54. bagger, slijk uit 13. opgerold sloten wafeltje 55. akelige 15. gezwindheid 56. verdraag 17. deel v. e. auto 58. delfstof 19. deel v. h. hoofd 61. ongevuld 20. indien 63. meisjesnaam 21. plaats v. balspel 64. ongeveer (afk.) 23. Japanse munt 66. een ongenoemde 26. inleiding (afk.) 27. bedrukt katoen 67. broeder (afk.)

De Vallei | 1967 | | pagina 12