Voor dinsdag 10 januari Als het gewone leven op paleis Het Loo begint d'Eedlen ridder Radinck waarschijnlijk stamvader van de Van Vollenhovens Sport en dieren «- Kinder bescherming De bruidsstoet naar stadhuis en Grote Kerk T\it is Den Haag vanuit de lucht: de binnenstad vanaf in het noorden het Binnenhof-complex (foto rechts) tot en met in het zui den (foto onder) de Grote of St.- Jacobskerk. De route die de bruids stoet van prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven volgt, is op beide luchtopnamen met een witte lijn aangetekend. Op de foto rechts (men kan op de achtergrond Scheveningen en de Noordzee zien) ziet men rechts on der het punt waarop om ongeveer 10.20 uur 's morgens de stoet van af het paleis Huis ten Bosch via Bezuidenhoutseweg en Herengracht de Korte Poten komt binnenrijden en dan naar rechts afbuigt om via Plein (uitzicht gevend op het Bin nenhof-complex met Hofvijver, nr. 1) en Lange Houtstraat het Lange Voorhout te bereiken, dat met een bocht naar links geheel over het zgn. Schelppad in het midden ge volgd wordt. Aan het eind hiervan buigt de stoet naar rechts af om recht-toe recht-aan via Parkstraat en Alexanderstraat naar het stad huis aan de Javast raat te rijden (nr. 2), waar het bruidspaar om 10.50 uur door burgemeester Kolfschoten wordt ontvangen. Tussen 11.00 uur en 11.40 uur wordt hier het burger lijk huwelijk gesloten. Onmiddellijk na afloop van deze plechtigheid vertrekt de bruidstoet van het stadhuis langs de lavastraat (de witte lijn vanaf punt nr. 2 naar links) tot aan de hoek van de Zee straat en maakt daar de bocht naar links. De Zeestraat wordt geheel gevolgd en vervolgens recht door het Noordeinde. Even voorbij het Oude Hof buigt de stoet links-af, de Heul straat in en bereikt dan de Kneuterdijk. Hier slaat men rechts-af en volgt dan het ietwat bochtige tracée Plaats- Vijverdam-Buitenhof, waarbij langs de Hofvijver wordt gereden. Bij het Buitenhof rechts-af gaand, belandt men vervolgens in de Gravenstraat en het oude hart van de stad. Janaf de Gravenstraat die door de kop van de bruidsstoet om ongeveer kwart voor elf wordt be reikt (de witte lijn op de foto be neden) begeven de rijtuigen zich via Groenmarkt en Grote Hal straat (op de foto het bovendeel van de lus) naar het Kerkplein, waar het bruidspaar om ongeveer 11.55 uur in het voorportaal van de kerk wordt verwelkomd door een comité van ontvangst, bestaande uit ds. W. Sijbrandij, voorzitter van de centrale kerkeraad van de Her vormde gemeente te Den Haag, prof. L. van Kampen, voorzitter van het college van kerkvoogden van de Hervormde gemeente te Den Haag en de opperceremonie- meester, de opperkamerheer en de kamerheer in buitengewone dienst, dr. F. J.M. AH. Houben. De kerkelijke huwelijksbevesti ging en inzegening duurt van onge veer twaalf uur tot één uur 's mid dags. Op dit tijdstip is het moment van vertrek naar Paleis ten Bosch aangebroken, waar de stoet om naar schatting 13.20 uur zal aan komen. Vanaf de Grote of St.-Ja- cobskerk (nr. 3), rijden bruidspaar en familie via het Kerkplein om de kerk en vervolgen dan via de Ri viervismarkt, de Groenmarkt en op nieuw de Gravenstraat hun route in noordelijke richtingsmalle straten, waar men veel publiek verwacht. Op de foto hierboven ziet men het vervolg van deze rou te: Buitenhof, rechts-af via de Hofweg naar de Lange Poten en dan geheel rechtdoor via Plein, Korte Poten (einde van de route op de foto) naar Herengracht en Be zuidenhoutseweg. Dit gedeelte van de rit wordt in draf afgelegd. In te- Als de drukte van het huwelijk er evenals de huwelijksreis op zit, begint voor prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven het gewone leven. Dan gaan zij wonen in enkele antiek gemeubileerde kamers in paleis Het Loo te Apeldoorn. Zo als altijd het geval was, blijft het park van het paleis op woensdag en zaterdag voor het publiek geopend. Alleen de onmiddellijke omgeving van het paleis is privê-gebied van het jonge paar. Als mr. Van Vollenhoven is afge zwaaid, gaat hij zich in o)is eigen land „op een breed vlak" oriënte ren, voordat hij een definitieve keu ze voor een werkkring maakt. Deze werkkring zal hij ogk in eigen land zoeken. De Prinses zal ook na haar huwe lijk haar werk als Rodekruis- helpster voortzetten. Zou zij dat niet doen, dan zou haar diploma verlo pen. In september 1965 ging zij een verkorte verpleegstersopleiding vol gen in het ziekenhuis ,jDe Lichten berg" te Amersfoort en kreeg daar-, voor het diploma ,JIelpster eerste klasse van het Nederlandsche Roo- de Kruis". Praktijk deed zij op tij dens een tocht van het Rodekruis- hospitaalschip „Henri Dunant" met chronisch patiënten. Als lid van de Vereniging van Vrouwelijke Studen ten in Leiden werkte zij enige tijd in het Academisch Ziekenhuis als vrijwillige verpleeghulp. Op muzikaal gebied hebben bruid en bruidegom een ietwat anders ge richte belangstelling. Margriet houdt veel van barokmuziek. Haar favorie te componisten zijn Corelli, Vivaldi en Bach. De heer Van Vollenhoven is een liefhebber van klassieke jazz. Hij heeft op dat gebied een flinke grammofoonplatenverzameling. Ook bezit hij een uitgebreide collectie negrospirituals. De favoriete sport van prinses Margriet is van jongs af skiën. Ook de heer Van Vollenhoven doet dat graag, hoewel hij er een wat stijf been van heeft overgehouden, 's Zomers is Margriet vaak op de icaterski's te zien. Zeilen in ons land geleerd, maar in het buitenland meestal beoefend doet zij ook graag. In de toekomst hoopt zij vaak in eigen land met een zeilboot de plassen op te trekken. Zij zal dan ook wél eens een duik nemen, aan gezien zij een fervent zwemster is. Paardrijden en tennissen zijn verder liefhebberijen van haar. Ze is niet van plan ooit aan de wedstrijdsport deel te nemen. De heer Van Vollenhoven is op sportgebied het verst gevorderd met pistoolschieten en rallyrijden. Tij dens garnizoenswedstrijden won hij met het team van de luchtmacht staf de eerste prijs op de 25 meter baan. In het afgelopen jaar heeft hij met een DAF de rally Scheveningen -Luxemburg-Scheveningen gereden. In de superklasse eindigde hij op de vijfde plaats. De heer Van Vollen hoven zegt het te betreuren dat hij in zijn huidige functie bij de lucht macht het behandelen van juridi sche problemen die zich bij de com- menado Luchtverdediging voor doen weinig heeft te maken met het echte vliegbedrijf. Desondanks hoopt hij tijdens zijn diensttijd het zweef - vliegbrevet te behalen. Tot de lente van 1968, wanneer hij afzwaait heeft hij daarvoor de tijd. Met andere sporten, waarbij de benen moeten worden gebruikt, moet hij op het ogenblik nogal voorzichtig zijn. Dit is dan ook de reden waar om hij de judo-sport heeft moeten laten vallen. Het spelen van golf gaat hem echter goed af. Ook wa terskiën, een van de favoriete spor ten van Prinses Margriet, kan hij zonder bezwaar doen. Wie het paar naar zijn literaire belangstelling vraagt, zal daarop geen duidelijk antwoord krijgen. Zij lezen wat op een gegeven ogenblik hun aandacht trekt. Prinses Mar griet leest wel graag historische ro mans. De heer Van Vollenhoven zal zich geen zorgen hoeven te maken over hetgeen hem op culinair gebiea zal worden voorgeschoteld. Prinses Margriet staat bekend als een uit stekende kokkin. Als huisrrrouw hoopt zij daarvan straks proeven van bekwaamheid te kunnen afleg gen. Beiden hopen, zodra de gelegen heid zich voordoet, een reisje naar onze overzeese gebiedsdelen te kun nen maken. Prinses Margriet heeft tijdens de reis met prinses Irene naar Suinname en de Nederlandse Antillen hiervan de smaak te pakken gekregen. Verder hopen zij nog eens een bezoek te kunnen brengen aan het geboorteland van de Prinses. genstelling tot 's morgens wordt de Bezuidenhoutseweg niet recht-toe recht-aan gevolgd, maar buigt de stoet bij het gebouw van het mi nisterie van Landbouw rechts-af om met een grote omweg via Theresia- straat, Eerensplein, Carel Rei- nierszkade en Bezuidenhoutseweg weer het Paleis Huis ten Bosch te bereiken. Na de aankomst van het bruidspaar arriveren hier de Bui tenlandse koninklijke gasten en de overige gasten voor het déjeuner dinatoire. Toen Pieter van Vollenhoven zich ging verloven met prinses Margriet werden talloze gegevens omtrent de sportieve jongeman bekend. Minder bekend is de geschiedenis van het ge slacht Van Vollenhoven en die van de ouders van de bruidegom, die op eigen verzoek tot nu toe buiten de publiciteit zijn gebleven. Oude familiepapieren noemen „d'eed- len ridder" Radinck van Vollenhoven als stamvader van het geslacht. Met zekerheid is dit echter nooit vastge steld. Wel bestaat zekerheid over het feit, dat de Van Vollenhovens uit Schiedam stammen, waar de stamva der Wolphert Lubbertsz voor het eerst wordt vermeld in een akte, gedateerd 6 september 1578. De familie Van Vollenhoven behoor de niet tot de 17e - en 18e eeuwse re gentenstand. Zij vervulde geen openba re ambten. Na de ondergang van de republiek der Verenigde Nederlanden in 1795, vormde de godsdienstige over tuiging van de Van Vollenhovens zij waren remonstrant echter geen be lemmering meer tot het bekleden van openbare ambten. Zij kwamen dan ook onmiddelijk in de Rotterdamse en later ook in de Amsterdamse raad. Van beide steden zijn Van Vollenhovens burgemeester geweest. Van de in deze eeuw op de voorgrond getreden leden van het ge slacht kunnen worden genoemd: Joost van Vollenhoven (1866-1923), directeur van de Nederlandsche Bank (1916-192 prof. mr. Cornelis van Vollenhoven (1874-1936), hoogleraar te Leiden, de tot Fransman genaturaliseerde Joost van Vollenhoven (1877-1918), gouveneur-g neraal van Indo-China (1913-1914) en van de Franse Congo (1917-1918) en dr. Maurits Willem Raedink van Vollenho ven ,heer van Cleverskerke (geboren in 1882). Hij was buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister der Nederlan den te Madrid (1919-1921). Hij is ge huwd met Maria Christina, prinses de Bourbon en thans wonende te Madrid. Een bijzonderheid is, dat prinses Margriet en haar toekomstige echtge noot een verre gemeenschappelijke voorvader blijken te hebben, namelijk ridder Willem Cuser, rentmeester van Kennemerland, baljuw van Naarden, Gooiland en Amstelland. De vader van de bruidegom, de heer Pieter van Vollenhoven sr., werd gebo ren op 27 november 1897 te Rotterdam. Hij is directeur van „Bingham en Co N.V." te Schiedam, een typisch Rotter dams bedrijf dat in 1871 door een voort varende Engelsman, de heer S. Bing ham, werd opgericht. Toen de zoon van de heer Bingham in 1912 uit de firma trad, werd het bedrijf overgenomen door de vader van Pieter van Vollenho ven sr., de heer W. J. van Vollenho ven. Deze nam in 1919, kort voor zijn overlijden, zijn oudste zoon Pieter als werkend vennoot in de zaak op. Sinds 1935 is de firma eveneens ge vestigd te Amsterdam. Zij heeft verder nog nevenvestigingen te Rucphen (bij Roosendaal), te Leeuwarden en Gronin gen. Het bedrijf omvat naast een ver- huurinrichting van dekkleden, een zeil makerij en een fabriek van zonwerin gen. In het bedrijf in Rucphen worden diverse soorten textiel geplastificeerd, o.a. nylon. Behalve zakenman is de heer Van Vollenhoven een groot dierenliefhebber en sportman. In 1929 nam hij met de acht van de Koninklijke Roei- en Zeil vereniging „De Maas" deel aan de Ne derlandse roeikampioenschappen. Ver der was hij vroeger een enthousiast be oefenaar van de hockeysport. Vogels en wilde dieren hebben vanaf zijn jeugd zijn grote liefde gehad. Hij maakte eens deel uit van het bestuur van de Stichting Avicultura. In 1939 werd hij bestuurslid van de toenmalige Rotterdamse Diergaarde en thans is hij reeds vele jaren commissaris van de Diergaarde Blijdorp. Voorts is de heer Van Vollenhoven bestuurslid van de stichting tot instandhouding van schiet banen in Rotterdam. Hij oefent nog ge regeld in het revolver- en pistoolschie ten. In januari 1934 huwde de heer Van Vollenhoven Jacoba Gijsbertha de Lange, die op 12 mei 1906 in Alkmaar was geboren. In december 1934 werd hun oudste zoon Willem Jan geboren. Pieter jr. volgde vijf jaren later, in 1939. Mevrouw Van Vollenhoven stamt uit een geslacht van bekende juristen en financiers. Zij werd al vroeg wees, bezocht vele Europese landen en vol tooide haar middelbare schoolopleiding aan het „Hoch Alpines Töchter Insti- tut", een meisjesschool in Fétan in het Zwitserse Unter Engadin. Na afloop hiervan studeerde zij ruim vier jaren aan de school voor maatschappelijk werk te Amsterdam. In 1930 behaalde zij aan deze school het diploma kin derbescherming. In 1945 werd mevrouw Van Vollenho ven aangezocht door de U.V.V. te Rot terdam om in Schiedam een comité te vormen van het Prinses Margriet Fonds. Behalve haar voorliefde voor de ten nissport en golf stimuleerde zij het muziekmaken aan huis, omdat zij be merkt had, dat haar beide zonen zeer muzikaal waren. Pieter leerde uitste kend piano spelen en leidde gedurende enige jaren een door hemzelf gevorm de dixielandband. De oudste zoon be speelt diverse instrumenten waaronder piano. k

De Vallei | 1967 | | pagina 15