Veenendaals dagblad B I Wilson verjongt en stroomlijnt kabinet Buiten Fondsen zullen nieuwe honoraria betalen Mr. P. van Vollenhoven hervat dienst als gewoon vaandrig Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Weg-, scheepvaart- en treinverkeer in last Twee dames omgekomen in brandende auto mm Rusk bereid te praten Het blijft vriezen Voedseltekort in Kinsjasa dwangpositie geplaatst Zonder eerbewijzen als lid van Koninklijk Huis voordelige aanbieding Fa. W. van Schuppen en Zn. Autobanden-Import Bruiloftskleed Jongen afgetuigd door vier meisjes Kind door trein overreden Otto Frank wil mede aanklagen Volkswagen maakt goedkoper model Kleuter in sloot door gladheid Sovjet-leiders gaan op tournee KOELKASTEN Griepepidemie in Rusland Bur voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telet. 08385-3550 (adm.J. 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ..De Vallei" opge richt in 1926 Uitg Wegener s Couranten Concern n v Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di. do en za 1-10 woorden 1,5C, ieder woord meer 15 cent ZATERDAG 7 JANUARI I967 4le JAARGANG BOTSINGEN IN DE MIST fk Prins Bernhard liet zich vrijdag in Haarlem fotograferen aan de oude drukpers van de verzetstrijder en kunstenaar Nico Werkman, tijdens de opening van de nieuwe fabriek van J. H. Henkes Grafische Bedrijven N.V. Naast de Prins staat de directeur, de heer G. Henkes. ADVERTENTIE Orn« NEL 'cRVICf •en begrip I Fluiterstraat 78 - V< Tel 08385-4395 vrijdag zijn kabinet gereorganiseerd, waardoor vooral belangrijke wijzigingen zyn aangebracht in het ministerie van Buitenlandse Zaken. De achtenveertigjarige voormalige mi nister van Luchtvaart Mulley wordt, on der verantwoording van minister van Buitenlandse Zaken Brown, belast met de zorg voor de Europese Zaken. De taak betreffende de economische en po litieke relaties met de landen op het Europese vasteland neemt hij over van minister Thomson, die zelf nu belast wordt met de niet-Europese zaken, wel ke tot dusverre werden behartigd door de oud-minister van staat Padley, die uit de regering verdwijnt, en door mevrouw Eirene White, die naar het bureau voor zaken betreffende Wales verhuist. Lord Chalfont en Lord Caradon blijven onder Brown minister van Staat voor resp. Ontwapening en de V.N. De minister van Koloniën, Fred Lee, zijn collega Bottomley voor de Econo mische Ontwikkeling Overzee en minis ter Douglas Houghton, die de zorg had 'TVians paraderen de wilde eenden als bruiloftsgangers in hun feest kleed en ze zijn het waard er wat meer aandacht dan gewoon aan te schenken. In de naherfst begon al het werven om de wijfjes, ja de paren „verloofden" zich en het kwam tot een soort van echtverbintenis, die ik losse verkering zou willen noemen, maar reeds vroeg in de lente bemer ken we, dat de huwelijkstrouw zelfs op deze naam nauwelijks meer aan spraak mag maken, want de polygame instelling der woerden neemt snel toe, terwijl harerzijds het aanhankelijke, trouwe wijfje zich om geen vreemde partner bekommert en aan diens avan ces voortdurend tracht te ontkomen, waarbij het de eigen man animeert. Die zit desondanks als een echte don Juan achter ieder reeds gepaard vrouwtje heen. Daarom schieten de jagers zoveel mogelijk de woerden af en dit mag nog tot pl.m. medio februari. Op het ogenblik hebben ze een fraaier uiterlijk dan ooit en wan neer we hen zien draaien, wenden en keren, lijken ze iets onweerstaanbaar kokets, pedants en verwatens te heb ben. Kop en hals zijn donker fles- groen met violette weerschijn en af gegrensd door een smalle, witte ring; kop en borst vertonen een levendig kastanjebruine kleur en dan is er nog de wit-omzoomde, paarsblauwige spie gel met een omgeving in chamois, oranjerode poten en allerhande verder pralerig moois. Heel anders dan in de zomer, toen alles er in het eclipskleed haveloos, slonzig en sjofel uitzag, ja het lijken wel andere vogels te zijn geworden. Vooral in de sneeuw ver rukken zij ons oog. 7 januari '67 A. B. WIGMAN voor Sociale Zaken, hebben hun plaats in het kabinet verloren. Op de plaats van Houghton komt de 59-jarige oud minister van Buitenlandse Zaken Gordon Walker. Bottomley behoudt weliswaar zijn functie, maar maakt geen deel meer uit van het kabinet, dat voortaan 21 i.p.v. 23 zetels telt. Lee wordt kanselier voor het graafschap Lancaster en heeft als zodanig ook geen zitting meer in het kabinet. De door Wilson aangebrachte wijzigin gen houden ook een stroomlijning in van de leiding van het ministerie van Defen sie onder Denis Healey. Voorts is de par lementaire staatssecretaris van Sociale Zaken, Harold Davies, uit de regering verdwenen. Hij deed in 1965 in Hanoi een mislukte poging om Noord-Viëtnam te bewegen tot vredesbesprekingen. Het ministerie van Defensie krijgt een aanzien als het Pentagon in Washington. De ministers voor de drie onderdelen van de strijdkrachten zijn met het oog op de toenemende afhankelijkheid tussen deze onderdelen vervangen door twee bewindslieden. De 39-jarige Gerry Rey nolds komt aan het hoofd te staan van de administratie van de drie onderdelen van de strijdkrachten, terwijl de 42-jari- ge Roy Mason belast wordt met aankoop en ontwikkeling van nieuwe wapens. De reorganisatie van het kabinet wordt gekenmerkt door het feit, dat be langrijke functies op het tweede plan zijn gegeven aan jonge politici die op die wijze worden opgeleid voor posten in het kabinet. ROTTERDAM Vier meisjes van 15 en 16 jaar zijn door de Rotterdamse kinderpolitie aangehouden, omdat zij 12 december in de Weteringstraat te Rot terdam een 17-jarige jongen hadden mishandeld. De meisjes bewerkten de jongen met hun handen en een paraplu, waarbij de kleding en de bril van het slachtoffer werden beschadigd. De jon gen liep verder enige lichte verwondin gen op. De vier jongedames verklaarden te genover de politie, dat zij die avond tijdens een wandeling op de gedachte waren gekomen „voor de aardigheid", een robbertje te gaan vechten met de eerste de beste jongen, die zij zouden tegenkomen. Zij hadden zich, zo vertel den zij nog, in een bijzonder lacherige bui gevoeld en zij achtten zich tot alles in staat. Twee jongens, die zij het eerst tegen kwamen, reageerden niet op hun vecht lustige houding. In de Weteringstraat ontmoetten zij by een cafetaria de 17- jarige Rotterdammer. De meisjes pakten deze toen maar aan, vooral ook omdat hij er, zo verklaarden zei, niet zo sterk uitzag. NT LAND In de Brabantse ge meente Nuland is vrijdagmiddag liet ruim tweejarige jongetje J. M. G. M. van Nittelrooy, dat op een door knipper lichten beveiligde overweg speelde, door een trein gegrepen en om het leven gekomen. UTRECHT In verradellijk optredende, plaatselijk zeer dichte mistban ken, hebben zich gisteren aan het einde van de middag op de rijksweg van Amsterdam naar Utrecht en bij het verkeersplein-Deil. halverwege Utrecht en Den Bosch, enkele zeer omvangrijke kettingbostingen voorgedaan, die aan twee mensen het leven hebben gekost en waarbij zeker twintig personen ern stige verwondingen opliepen. De materiële schade is zeer aanzienlijk; gister avond lagen op verschillende plaatsen tientallen autowrakken langs de auto snelweg van Amsterdam naar het zuiden. Tengevolge van zware mist had den in het Amsterdam-Rijnkanaal ter hoogte van Jutphaas en Houten en bij de Beatrixsluizen van Vreeswijk, enkele aanvaringen plaats, toen het zicht soms van het ene moment op het andere tot minder dan tien meter terugliep. Niemand van de opvarenden werd gewond. Sommige treinen liepen gister avond vertraging op, doordat op verschillende trajecten mistaanslag op ruiten en wissels bevroor. f m M. 0... y De kettingbotsingen op Rijksweg 2 aden vooral op, toen omstreeks half jf de spoorbomen voor het goederen- Entje bij Loenersloot werden neergela ten. Er ontstond een enorme chaos, toen bij een zicht van minder dan twintig meter tussen de tachtig en honderd auto's op elkaar schoven. Een van de auto's vloog in brand. De bestuurder daarvan, de 67-jarige emeritus-predi kant G. C. Jansen uit Maarssen en zijn naast hem zittende schoondochter wis ten zich uit het brandende wrak te be vrijden, maar zyn 60-jarige echtgenote en 33-jarige dochter, die achterin zaten, kwamen in de vlammen om voordat de brandweer van Breukelen hulp kon bie den. Vier andere automobilisten moesten naar Utrechtse ziekenhuizen worden vervoerd. By het verkeersplein-Deil in de Betu we waren bij kettingbotsingen zeker vijftien auto's en vijf vrachtwagens be trokken, waarvan de meeste totaal wer den vernield. Hier vielen een kleine twintig gewonden. Het K.N.M.I. te De Bilt schreef de mistvorming toe aan uitstraling van de sneeuw en het feit, dat er praktisch geen wind was. Toen de vorst al vroeg in de avond belangrijk toenam, werden natte weggedeelten bovendien spiegelglad. Vrijdagmorgen om ongeveer negen uur is op Rijksweg 32 in de bebouw de kom van De Blesse een verkeersonge luk gebeurd, waarbij de 59-jarige mej. T. R. uit Leeuwen zodanig werd ver wond, dat zij is overleden. Zij kwam met haar auto frontaal in botsing met een tegenligger. De bestuurder daarvan werd ernstig gewond. Op de weg MeppelSteenwijk, in de gemeente Havelte is vrijdagmiddag de 37-jarige J. van 't Hag uit Almelo overreden. Waarschijnlijk is de man ver blind geweest door de zon. zodat hij bij MÜNCHEN De vader van Anne Frank, de in Zwitserland woonachtige Otto H. Frank, wil bij het op 23 januari in München beginnende proces waarbij de vervolging en deportatie van Neder landse Joden in de oorlog aan de orde is, als mede-aanklager optreden. Hij heeft een verzoek hiertoe ingediend. r WOLFSBURG De Volkswagen fabriek, die zich geplaatst ziet voor een achterblijvende binnenlandse afzet, heeft bekendgemaakt te zijn begonnen met de produktie van een goedkopere auto als reactie op de stijgende kosten van het onderhoud van een auto in de Bonds republiek. De president van Volkswagen, Heinz Nordhoff. zei dat de nieuwe Volkswagen 1200 4.485 mark zal gaan kosten in Duitsland. Het 1300 model, de opvolger van de oude 1200, kost in de Bonds republiek 5.150 mark. Evenals de oude 1200 heeft de nieuwe 1200 een motor van 34 pk (DIN) verge leken met een 40 pk motor in de 1300 serie. Maar de technische verbeteringen die men in de 1300 vindt, zullen ook in de nieuwe 1200 worden toegepast, zoals een automatische choke en een nieuwe benzinepomp, aldus Volkswagen. het oversteken het verkeer niet zag aan komen. 0 De 51-jarige pastoor Schelkens uit Weebosch (gem. Bergeijk) is don derdagavond op de vluchtstrook langs de weg tussen Deil en Beesd doodgere den door een vrachtauto. De pastoor kreeg met zijn wagen een lekke band en reed de vluchtstrook op. Hij stapte links uit de wagen en werd door een juist passerende vrachtauto aangereden. Hij was op slag dood. De 17-jarige student Bob J. A. Valk- hoff uit Rotterdam is vrijdag bij een verkeersongeluk in de Maasstad om het leven gekomen. De jongeman raakte op de Westersingel door nog onbekende oorzaak onder een zware vrachtwagen met aanhanger. Hg overleed op de plaats van het ongeluk. KINSJASA De rijen bij de bak kerswinkels in Kinsjasa worden steeds langer nu de Kongolese hoofdstad haar ernstigste voedselcrisis sinds jaren door maakt. Gisteren stonden Afrikaanse en Europese klanten reeds om zes uur bij de winkels. Om tien uur stonden er rijen van vijftig personen. Slechts wei nigen slaagden erin, brood te krijgen. Een bakkerij in L,e buitenwijk Pave Hembise werd bewaakt door gewapende militairen, maar er deden zich geen incidenten voor. Behalve aan brood en tarwe is er in de winkels die voorna melijk aan buitenlanders verkopen, ook geen rijst, poederkoffie, melkpoeder of aardappelen. Ook verse groente is er weinig en naar verluidt staat er een vleestekort voor de deur. Nu een groot deel van Nederland schuilgaat onder een sneeuwdek, heb ben vele dieren het niet gemakkelijk. Bij Loerien aan de Vecht stond gisteren een aantal schapen dicht bij elkaar kouwelijk te kijken. UTRECHT De driejarige D. J. Eikelenboom uit Lopik is donderdag middag in een sloot langs de Wielsekade In Lopik gevallen en verdronken. Het kind is vermoedelijk ten gevolge van de gladheid op een vlondertje uitgegleden en in de sloot terecht gekomen. MOSKOU De Russische leiders zijn vrijdag over hun land uitgezwermd om onderafdelingen van de communis tische partij persoonlijk in kennis te stellen van het standpunt van het Krem lin, dat de politiek van China een ge vaarlijke fase heeft bereikt. Premier Kosygin voerde het woord op een bijeen komst in Tsjeljabinsk in de Oeral, pre sident Podgorny sprak in Sverdlofsk, in hetzelfde gebied, Politburo-lid Woronof in Pskof, in Noord-Rusland, partij secretaris Oestinof in Rostof aan de Don en vakbondsleider Girsjin in Kostroma, bij Moskou. De Kremlin-leiders gaan gewoonlijk alleen de provincie in wanneer er kwes ties van groot nationaal belang aan de orde zijn. UTRECHT Na afloop van een ruim vier uur durende vergadering in Utrecht, waarop het Gemeenschappelijk Overleg van Ziekenfondsorganisaties zich heeft beraden op de door de rege ring aan de Landelijke Huisartsen Ver eniging gedane voorstellen, heeft de voorzitter van het G.O.Z., de lieer J. J. Verschoor, vrijdag meegedeeld, dat de ziekenfondsen zich genoodzaakt zien de tussen regering en L.H.V. overeengeko men honoraria te betalen. Zij zullen dit pas doen na een wettige bekrachtiging via overeenkomst door de Ziekenfonds raad. Het is niet bekend, wanneer de Ziekenfondsraad over deze zaak zal stemmen. Normaal komt de raad Iedere vierde donderdag van de maand bijeen. De ziekenfondsen besloten niet alleen in het belang van hun verzekerden de nieuwe honoraria te gaan betalen, maar ook omdat zij zich in een 'dwangpositie voelen. De heer Verschoor zei, dat de zieken fondsorganisaties het onjuist vinden, dat de regering pas overleg met hen heeft gepleegd, nadat zij in beginsel overeen stemming had bereikt met de Landelijke Huisartsen Vereniging. Onder deze om standigheden. zo herhaalde de heer Ver- DEN HAAG Wanneer nir. Pieter van Vollenhoveii. na ztfn huwelijk met prinses Margriet, waarvoor hij drie maanden buitengewoon verlof heeft gekregen, als vaandrig zijn militaire dienst voortzet, zullen hem niet de eerbewij zen als lid van het Koninklijk Huis worden gebracht. Dat heeft de Koningin bepaald en het is bij dienstorder meege deeld aan het personeel van Zee-, Land- en Luchtmacht. Het Is de wens van de Koningin, dat in de militaire dienst uitvoering mr. Pieter van Vollenhoven normaal als vaan drig zal worden beschouwd. Zonder bepaling van de Koningin zou o.m. de erewacht moeten aantreden, wanneer vaandrig Van Vollenhoven een militaire inrichting binnengaat. Het is verder de bedoeling, dat mr. Pieter van Vollenhoven het vervullen van zijn dienst plicht voortzet bij het Commando Luchtverdediging Zeist. H.M. de Koningin heeft vrijdagmiddag de generale repe titie in de Grote Kerk te Den Haag bijgewoond. Haar be zoek aan de kerk kwam geheel onverwacht. Bij de ingang van de kerk was men juist gereed gekomen met het plaatsen van een windvrije entree. Op dat punt is altijd veel tocht en daartegen wil men de hoge gasten be schermen. Het is vooral bedoeld voor de kapsels van de dames. Dat is vooral het terrein van Albert Buhler: hij zal namelijk dinsdagmorgen het kapsel en de make-up van prinses Margriet komen verzorgen. De dertigjarige Albert Buhler werkt in de zaak van zijn vader: een besloten kappersbedrijf aan het Lucas Bolwerk te Utrecht, dat bekend staat onder de naam „Monsieur Al- bert". De jonge Buhler zal dinsdagmorgen naar Huis ten Bosch komen. Daar zal dan ook de 63-jarige mevrouw Lien Bergé-Farwick uit den Bosch zijn, de privé-costumière van de Koningin, die de Prinses behulpzaam zal zijn met haar bruidsjapon. Albert Buhler zal het druk hebben in Huis ten Bosch. Behalve het kapsel en de make-up van prinses Margriet, zal hij ook de kapsels verzorgen van prinses Beatrix en prinses Christina. Niet dat van prinses Irene; die rekent weer op de komst van een van haar assisitenten van de wereldberoemde Parijse kapper, monsieur Alexander, zo als dat ook het geval was bij het huwelijk van prinses Beatrix. Bij haar eigen huwelijk deed monsieur Alexander het hoogst persoonlijk. Hoewel niemand zich precies durft uit te laten over het aantal bezoekers, dat op de huwelijksdag naar Den Haag komt en of het druk zal worden, is het wel zeker, dat de be langstelling bij de „pers" groot is: zelfs groter dan bij het huwelijk van prinses Beatrix. De Haagse politie werkt na melijk bijna elfhonderd aanvragen af voor doorlaatbewij- zen en armbanden, om vertegenwoordigers van de pers bin nen de afzetting toe te laten. De Canadese ambassadeur in ons land, de heer F. Buil. heeft prinses Margriet en haar bruidegom vrijdagmid dag op Soestdijk, namens zijn regering, een schilderij aangeboden van de Gati- neau-heuvels bij Ottawa, in welke omge ving de Prinses haar eerste levensjaren heeft doorgebracht. ADVERTENTIE Van 9 tot 14 januari in Zie advertentie van maandag a.s. Hoofdstraat 102 Veenendaal schoor, kunnen de ziekenfondsorganisa ties geen verantwoordelijkheid op zich nemen voor hetgeen tussen regering en L.H.V. is overeengekomen. Van een ak koord in de letterlijke zin van het woord tussen G.O.Z. ei. artsen kan dan ook niet worden gesproken. In een mondelinge toelichting op een aan de Tweede Kamer uitgebrachte nota heeft minister Veldkamp als zijn mening uitgesproken, dat hij het onwaarschijn lijk acht, dat de Ziekenfondsraad de nu bereikte overeenkomst zou aantasten. De overeenkomst tussen de LH.V en het G.O.Z. moet nog worden goedge keurd door de Ziekenfondsraad met ten minste een tweederde meerderheid. WASHINGTON De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, heeft in een openbaar gemaakte brief verklaard, dat de Verenigde Stalen bereid zijn in liet openhaar of in het geheim een onderhoud te hebben niet vertegenwoordigers van Noord-Viëtnam om een regeling uit te werken voor een rechtvaardige oplossing van de Vietna mese oorlog. v Rusk verzekerde bovendien opnieuw, dat het geen moeilijkheden zal opleve ren om de standpunten van de Viët-Cong op serieuze onderhandelingen naar voren te laten brengen. Hij wees de communis tische eis, dat het „nationale bevrijdings front" als enige woordvoerder van het Zuidviëtnamese volk optreedt, echter met kracht van de hand. Deze uitlatingen van Rusk waren ver vat in een brief van zeven kantjes die de minister aan een studentenleider in Noord-Carolina richtte. Gisteren verklaarde de diplomatieke vertegenwoordiger van Hanoi in Parijs nog, dat zijn regering als Amerika de bombardementen onvoorwaardelijk stop zet, bereid zou zijn Amerikaanse voor stellen over een vrede door onderhande lingen in beraad te nemen en te bestu deren. Amerika houdt vast aan verzekerin gen van een ontspanning van de oorlog door de communisten als prijs voor elke stopzetting van de bombardementen op Noord-Viëtnam. MOSKOU Moskou en andere Rus sische steden worden geteisterd door een griepepidemie. Scholen en ziekenhuizen zijn voor bezoekers gesloten, doktoren maken overuren, medische studenten zijn ingeschakeld en vooral kinderen worden op grote schaal ingeënt om de epidemie zo snel mogelijk tot staan te brengen. (Van onze weerkundige medewerker) De vorst zal zich gedurende het gehele weekeinde handhaven Wan neer opklaringen de overhand heo- ben, kan in de komende nacht op nieuw matige tot strenge vorst op treden. Vannacht heeft het in het binnenland op tal van plaatsen min stens 12 graden gevroren. Gister avond om zeven uur kwamen o.a. op de Noord-Veluwe, in de Gelderse Vallei en in Zuidoost-Friesland al temperaturen voor van -9 tot -11 graden. De sterke daling van tempe ratuur deed zich voor onder een rug van hoge druk, waarbij plaatselijk zeer dichte mistbanken ontstonden Een over Engeland naar het zuid oosten koersende storing kan in ons land niet meer dat wat lichte sneeuw brengen. Ze wordt gevolgd door een noordelijke stroming van verse pool- lucht. •••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••«•a 1

De Vallei | 1967 | | pagina 1