In de laatste oorlogsmaanden was een Joodse onderduiker burgemeester van Ameronge n Tussen bedrijven door huwelijk gesloten en S.S. laten bombarderen Vlekje op t.v.-klok deed stroom van geruchten ontstaan D'HONT EN DE BISON Radio-activiteit in Japan zeer ernstig Stemming op 't Damrak was niet onvriendelijk Door Chinese kernproef Vrijwilliger 't Was 'n gekke gewaarwording Niet „sauber" Oog van 'n naald Eerste beursweek van het nieuwe jaar Slecht jaar voor Euro-kolen WISSELMARKT Meer snoep voor Russen Duits disconto erlaagd Viaduct in België ingestort Verkade neemt Finbrodd over Internationals Uitschieters HEEFT UW BELEGGING IN 1966 OOK WINST OPGELEVERD Faillissement van Intra-Bank ZATERDAG 7 JANUARI 1967 De Utrechtse gemeente Amerongen heeft in de oor logsjaren een heel merkwaar dige burgemeester gehad. Toen tienduizenden Neder landse Joden door de Duit sers naar vernietigingskam pen waren gedeporteerd en nóg eens tienduizenden op het punt stonden diezelfde weg te gaan* werd in Ame- d rongen een Joodse onderdui ker tot burgemeester be- noemd. Hij heette Abraham Izak Roos, maar niemand wist beter dan zijn naam was: Theodorus Marinus van Leur. „Burgemeester Van Leur was niet alleen een ondergedoken Jood, maar tevens ver zetstrijder, die met een zender in contact stond met de Amerikaanse inlichtingendienst. Zo tussen de bedrijven door sloot hij ook een huwelijk in Ainerongen. Als amb tenaar van de burgerlijke stand verbond hij twee mensen in de echt. De bruidegom was eveneens een ondergedoken Jood een hoogleraar, die zich uiteraard ook van een schuilnaam had voorzien. Na de oorlog moest het huwe lijk worden gelegaliseerd. Wat zou het ook: een echte burgemeester met een valse naam tegenover een echte bruidegom met eveneens een valse naam Abraham Izak Roos „zwaaide de scepter" over Amerongen in de pe riode van oktober 1944 tot februari 1945. Onder valse naam, gedekt door de hierbij behorende echte pa pieren, werd Theodorus Marinus van Leur, van beroep vertegenwoor diger van een meelfabriek, geboren in de gemeente Doodewaard, bij het Amsterdamse bevolkingsregister als Israëliet en bij de Nederlandse Is raëlitische Hoofdsynagoge te Am sterdam als orthodoxe jood bekend staande heer Abraham Izak Roos, eigenaar van een levensmiddelenbe- drijf aan de Amsteldijk in Amster dam, na Dolle Dinsdag door de Ortskommandant van Amerongen officieel benoemd tot burgemeester^ met de woorden „Sie sind jetzt un- ser Herr Bürgemeister." De NSB-burgemeester en dito lo co-burgemeester waren daarvoor weggezonden, omdat ze hun taak volgens de Duitsers niet verstonden. De Nederlandse regering (na de bevrijding) bekrachtigde zijn burge meestersambt officieus door de heer Roos te salariëren voor enige dagen van de maanden, dat hij de eerste burger van Amerongen was. Officiële Amerikaanse en Engelse dankbetuigingen tonen aan, dat hij naast burgemeester spelen een gro te rol in het verzet op zich had ge nomen. Papieren onder meer van de Stichting 1940-1945 laten dit even min in het ongewisse. Zij vertellen zelfs meer dan de heer Roos wil prijsgeven. In zijn Amsterdams kantoor vertelde hij ons de achteraf amusante, indertijd bizarre geschie denis, dit bij Herzberg, noch bij Presser, noch, voor zover bekend, in enig ander werk over de vervol gingen of verzet te lezen staat. „Ik heb er nooit mee te koop ge lopen. De eerste jaren vooral wilde je zo spoedig mogelijk alles verge ten. Wat vrienden en wat bekenden weten het zo ongeveer." Met zijn vrouw en twee kinderen van vier en zes jaar dook de heer Roos in 1943 onder, ieder op een ander adres, van elkaar onbekend waar het was. Na enige onderduikplaatsen zocht de heer Roos, voorzien van echte papieren van iemand die was over leden, in Amerongen een kosthuis, waar hij zich uitgaf als vertegen woordiger. Het bracht mee, dat hij dagelijks het huis verliet om de schijn van vertegenwoordiger op te houden. Na Dolle Dinsdag, toen de zuid oosthoek van de provincie Utrecht moest evacueren, meldde de heer Van Leur zich als vrijwilliger op het gemeentehuis van Amerongen om behulpzaam te zijn bij het op vangen van de evacués. Hij richtte een noodziekenhuis op en organi seerde een centrale keuken. Door contacten met de ondergrondse werd hij Ingeschakeld bij de Ameri- MOSKOU De Russische minister van Voedselvoorziening, Vasily Zotof, heeft in een vraaggesprek met het com munistische partijblad Pravda beloofd, dat er dit jaar meer chocola, suiker goed en allerlei gebak beschikbaar zal zijn. Ook zal er volgens de minister meer variatie komen in levensmiddelen en dranken in de eerste helft van het jaar, waaronder nieuwe soorten brood, margarine en een soort „jubileumbier". Dit alles houdt verband met de viering dit jaar van de vijftigste verjaardag van de Bolsjewistische revolutie. Ter gelegenheid van deze herdenking, op 7 november, worden ook speciale sorteringen snoep, wijnen en parfums klaargemaakt. Minister Zotov zei nog van mening te zijn, dat de Russen ver pakte levensmiddelen preferen, maar de levensmiddelenbedrijven werden nog niet van al het benodigde materiaal voorzien. Brandt. De Duitse minister van Bui tenlandse Zaken, Willy Brandt, is vrijdag door Paus Paulus in privé-audiëntie ont vangen. Brandt heeft in Rome deelgenomen aan de conferentie van sociaal-democra tische leiders in Europa. can Intelligent Service, In het bij zonder by de afdeling 9, met de beschikking over een eigen zender. De daarvoor uitgezonden berichten leidden ertoe, dat het hoofdkwartier van de SS kon worden gebombar deerd Dat gebeurde nadat de heer Roos als Theodorus Marinus van Leur tot burgemeester was benoemd en met het volle vertrouwen van de Orts kommandant de Duitse besprekin gen mocht bijwonen omdat hij als burgemeester op de hoogte diende te zijn met wat in zijn gemeente omging. De benoeming tot burgemeester kwam toen 1500 Duitse soldaten in Amerongen moesten worden inge kwartierd. De Ortskommandant be legde een gezellige avond voor de genen die zich verdienstelijk hadden gemaakt voor het opvangen van de evacués. Het was hem daarbij ter ore gekomen, dat het meeste werk door de heer Van Leur was ver richt. Hij constateerde op een gege ven ogenblik: „Hier in Amerongen zijn drie burgemeesters, de witte, de bruine en de zwarte", aldus naar haarkleur getypeerd. En even later: „Mein lieber Herr von Leur. Sie sind jetzt unser Herr Bürgemeis ter." Nu zegt de heer Roos daarvan: „Het was een gekke gewaarwording als ondergedoken jood." Als burgemeester verrichtte hij zijn werkzaamheden naar behoren. „Maar het laatste dat ik had vast gehouden moest ik loslaten. Op Sjabbat rookte ik uiteraard niet. Als burgemeester kon ik mij dat niet langer permiteren. Het zou te op vallend zijn geweest op het gemeen tehuis." De heer Van Leur begon zijn con tacten te leggen met de Nederland se autoriteiten in Den Haag. Hij kreeg de beschikking over geld ter uitkering aan de evacués. Hij teken de papieren. Hij zorgde voor de in kwartiering van de Duitse soldaten. „Ik had de opdracht het contact tussen bezetter en bevolking soepel te laten verlopen. De inkwartiering van Duitse soldaten liet ik daarom plaatsvinden bij N.S.B.-ers en bq sympathisanten. Dezen hebben daar zelfs nog over geklaagd. Maar het was niet moeilijk aan te tonen, dat juist in die huizen plaats was." Burgemeester Van Leur liet kaar ten uit het bevolkingsregister ver dwijnen, hij waarschuwde als over vallen zouden plaatsvinden. Hij seinde naar bevrijd gebied. Hij liet de Ortskommandant Ausweisze teke nen, opdat neergekomen Engelse pi loten gebruik konden maken van het door de Feldgendarmerie bediende veer over de rivieren. Dit althans Het gemeentehuis van Amerongen, waar in het laatste oorlogsjaar een Joodse onderduiker-verzetsman als burgemeester „resideerde". blijkt uit de papieren. Vertellen doet hij daar weinig over. Wel een overval. Tegen het eind van '44 wenste ook de SS inkwartiering in Amerongen. Op hen was ik niet zo gebrand. De huizen waar geen inkwartiering was, hadden we hard nodig voor on derduikers en piloten." De SS nam echter geen genoegen met het „geen plaats" van burge meester Van Leur. Hij werd uitge nodigd tezamen met enige officieren een rondrit te maken langs wat af gelegen boerderijen. „Bij een had den we juist een paar dagen voor dien drie piloten ondergebracht in afwachting van de overtocht. Juist op die boerderij lieten ze hun oog vallen. We gingen naar binnen on der hevige protesten van de boerin. De boerderij werd geïnspecteerd. Ook de opkamer wilden ze zien, maar daar zaten de piloten. Ik kreeg nog juist de kans de hoogste SS-er in het oor te fluisteren, dat dat deel van de boerderij niet „sau ber" was. Hij riep zijn mannen te rug Inmiddels had via de ondergrond se burgemeester Van Leur zijn vrouw, die als dienstmeisje in Am stelveen werkte, laten weten dat zij het best naar Amerongen kon ko men. Daar had hij een kamer voor haar gehuurd. Nadat hij er kennis van had genomen, dat zij in Ame rongen was gearriveerd, ontbood hij die doorging voor vrijgezel, haar op het gemeentehuis. Zij was tenslotte een nieuwe ingezetene van de bur gervader. Het weerzien na ruim een jaar was niet onbespied. De Orts kommandant kwam de burgemees terkamer binnen. Hq raadde zijn burgemeester aan in het huwelijk te treden Hoewel de heer Roos als burge meester Van Leur ongehuwd was, was burgemeester Van Leur als de heer Roos reeds tien jaar getrouwd. Toch zou hij bijna opnieuw met zijn vrouw in de echt worden verbonden. Zij konden elkaar alleen in het bos spreken. De burgemeester bereidde zijn huwelijk voor met „de wedu we". Maar zover kwam het tenslot te niet. De Wehrmacht eiste van de bur gemeester dat hij zestig mannen uit zijn gemeente zou aanwijzen, voor de Organisatie Todt. De burgemees ter weigerde. „Er werd een revol ver op mij gericht. Zestig man of wij schieten je dood, kondigden ze aan. Ik antwoordde: Daarmee heeft u geen mannen, alleen maar een dode burgemeester. Toen vertelden ze een razzia te zullen houden. Ik liet zoveel mogelijk mensen waar schuwen. De volgende dag werd de razzia gehouden. De oogst was wat oude mannen, die allemaal een vrij stelling hadden." Bij die oogst bevond zich ook bur gemeester Van Leur zelf. Zijn rol was uitgespeeld. Helemaal? Wij ci teren verder het „Rapport over de illegale werkzaamheden van Abra ham Izak Roos, opgemaakt te Ame rongen, 2 januari 1946 door den ge delegeerde van de Stichting 1940 - 1945." „Tijdens zijn gedwongen verblijf te Veenendaal bij de Organisatie Todt heeft hij gezorgd dat alle mensen van zijn groep uit Ameron gen weer vrij zijn gekomen. Het ge lukte hem nog om acht illegale werkers, die vanuit het S.D.-kamp Lunteren naar Veenendaal vertrans- porteerd werden te laten ontvluch ten. In april 1945 werden bij hem thuis de geheime vergaderingen ge houden van de groep Rhenen en om streken en verzorgde hij in die tijd al het drukwerk dat na de bevrij ding door district 6 gebruikt moest worden." Tien dagen voor de bevrijding kroop hij opnieuw door het oog van de naald. Hij werd namelijk over vallen door de S.D., maar daar de ze niets definitiefs kon vinden, (ze zochten wapens en zagen het drukwerk over het hoofd) werd hij „ausgewiesen aus Amerongen nach Westteil Holland". Het officiële rapport over de jood se burgemeester eindigt: „Nu tracht hij weer een nieuw bestaan op te bouwen. Hij komt zeer zeker in aan merking voor onze medewerking bij het overwinnen van eventueel door hem te overwinnen moeilijkheden." Na de bevrijding hebben de heer en mevrouw Roos een maand door Nederland gereden op zoek naar hun twee zoontjes, die ze tenslotte von den de een in Friesland, de ander in Groningen. Op die tochten heeft het echter nog ongeveer zestig andere joodse kinde ren gevonden. (Van een medewerker) Een onnozel vlekje op de televi sie klok heeft honderden Duit sers in Oost en West uit de slaap gehouden, de contra-spionage van de DDR voor raadsels geplaatst en de tv-zender in Hamburg kilo's nieuwsgierige of teleurgestelde brieven bezorgd. De vlek was heel duidelijk zicht baar, telkens wanneer in Hamburg de televisieklok de laatste minuut wegtikte vóór het journaal. Altijd kwam die vlek, als een witte punt, te voorschijn in de buurt van het cij fer twaalf: links, rechts, of precies in het midden. Een inwoner van de DDR schreef naar Hamburg: „Gisteravond bij het allerlaatste nieuws, tegen één uur, zat de punt er weer. Ik heb tot half vijf zitten kijken, maar er kwam geen film." De meeste briefschrijvers, in de Bondsrepubliek zowel als DDR, dach ten namelijk dat de punt een geheim signaal voor ingewijden was dat er in de loop van de nacht bijzonder vrijmoedige films zouden worden ver toond. Velen meenden ook, dat op die manier striptease-films voor in Duits land gelegerde Amerikaanse strijd krachten werden aangekondigd. Na tuurlijk waren er zelfs opscheppers die bij hoog en laag zwoeren dat zij zelf „met eigen ogen" op een onzalig uur in de nacht zulke films hadden aanschouwd. Maar evenzo beweerden velen in alle ernst dat de punt een code was ter aankondiging van speciaal voor tegenstanders van het DDR-bewind bedoelde uitzendingen of zelfs codes voor in de DDR werkende Westduitse en geallieerde spionnen. Haast even hardnekkig was in de DDR het gerucht, dat de vlek een uitvinding van de geheime politie was. Een provocatie om 's nachts te gaan zitten kijken. En dan zou het een klein kunstje zijn, aan de hand van de blauwe nachtelijke glans, om gewaar te worden welke Oostduitse burgers vaste klanten van de West duitse journaaluitzendingen waren. Honderden keren werden te Ham burg brieven geschreven om het „geheim" te verklaren, maar niets hielp. De geruchten en de brieven verdwenen niet. Nu is, met enige moeite, de vlek verdwenen. En het geheim? Om de klok in beeld te krijgen moest de camera vlak voor het uurwerk worden gere den. En in het glas weerkaatste dan het signaallampje. Dat was alles. GOSSELIES (België) Donderdag avond is in Gosselies (België) een via duct ingestort, waarbij een man ge wond is geraakt. Een legger van 130.000 kg blijkt naar beneden te zijn gekomen. Er waren nog luttele kubieke meters beton te storten voor de voltooiing van het via duct. De nieuwe Waalse verkeersweg Luik-Doornik kruist te Gosselies de weg Brussel-Charleroi. Kort nadat twee ar beiders de laatse laag beton hadden gegoten, stortte de brug in. Toevallig reed er op dat moment geen auto on- beiders de laatste laag beton hadden het viaduct al verlaten. De schade wordt geraamd op ongeveer 20 min. frank (byna 1*4 min gulden). Op 13 november vorig jaar stortte in België een brug in de Boudewijn-snel- weg in waarbij twee mensen omkwa men en zestien andere gewond raakten. Het geraamte van de brug van voor gespannen beton ligt over 60 meter over de weg van Brussel naar Charle roi verspreid. Het verkeer over die weg is gestremd. TOKIO Japan zal noodmaatrege len moeten nemen als de intensiteit van de radio-actieve neerslag als gevolg van de Chinese kernproeven op het hui dige niveau blijft. Dit heeft de direc teur van het Japanse bureau voor we tenschappen, Soesoemoe Nikaido, vrij dag tot het kabinet gezegd. Volgens Nikaido zijn de gevolgen van de vijf Chinese kernproeven voor Japan veel ernstiger dan de Russische kernproeven in het verleden waren. Hij zei te verwachten, dat de om vang van de Chinese proeven zou toe nemen en dat hij de raad voor maat regelen tegen radioactieve neerslag zou vragen maatregelen voor te bereiden om het hoofd te bieden aan de gevol gen ervan. Volgens Nikaido verkeert Japan thans in de zogenaamde gevarentoestand één als toestand twee intreedt, bij 25.000 millicurie per vierkante kilometer, zou de bevolking onder meer worden ge vraagd regenwater te filtreren. Soesoemoe Nikaido, verklaarde dat de proeven van China steeds groter worden, en dat het land waarschijnlijk aan de vooravond van de -ontwikkeling van een waterstofbom staat. Op een terrein van een vierkante km in Jonagoe is tijdens de eerste 24 uur van dit jaar in regen en sneeuw 3700 millicurie waargenomen. Jonagoe ligt 700 km ten westen van Tokio. De grootste radioactiviteit die tot dusverre werd gemeten was 430 milli curie, na de tweede Chinese atoom bom. Een millicurie is het equivalent van een duizendste van de radioactivi teit van een gram radium. (3.700 mil licurie is dus gelijk aan de radioactivi teit die 3.7 gram radium uitstraalt). Het peil van de radioactiviteit daalde van 3.700 millicurie op 1 januari snel tot 100 millicurie op 5 januari. UTRECHT. Beeldhouwer Pieter D'Hondt trekt aan de staart van de „dummy" van zijn „Bison": een beeld, dat eerlang in Utrecht geplaatst zal wor den aan de Beneluxlaan op het Kanaal eiland. Een model van het beeld werd dezer dagen aan B. en W. overgedragen deze „dummy" laat zien hoe het 't in zijn nieuwe omgeving „doet". ZAANDAM De Koninklijke Verka de Fabrieken nv, die in Zaandam is gevestigd en daarnaast over een pro- duktie-apparaat in Den Bosch beschikt, heeft Finbrodd n.v. overgenomen. Het betreft een fabriek te Weert, waar voorheen knackebröd werd vervaardigd. Evenwel ligt het niet in de bedoeling, dat de Koninklijke Verkade Fabrieken n.v. de fabricage van knackebröd ter hand neemt, daar zij als vertegen woordigster van Wasabröd A/B, Filip- stad Zweden, Verkade-Wasa knacke bröd in de handel blijft brengen. De knackebrödinstallatie is dan ook niet in de overname van Finbrodd n.v. be grepen en zal worden verwijderd. Een deel van de bestaande Verkade- produktie zal worden overgebracht naar Weert. Op deze wijze wordt voorzien in een nijpend tekort aan ruimte, onder andere in de fabriek te Den Bosch, ont staan door de gestadige uitbreiding van het debiet en het assortiment. FRANKFORT De Duitse Bonds raad voor het bankwezen heeft het bankdisconto verlaagd van 5 tot 4,5 pro cent. Het besluit werd genomen onder druk van regering, industrie en vak bonden. Acht maanden geleden heeft de raad het disconto van vier op vijf procent gebracht met het doel de over verhitte economie af te koelen. (Door onze economische medewerker). AMSTERDAM De stemming op het Damrak viel in de eerste beurs week van het jaar in zekere zin mee. Er was geen juichstemming, maar be paald ook geen pessimisme- De handel was kalm tot zeer kalm, met een op vallende belangstelling voor een aan tal lokale aandelen. Hier kwamen dan ook nogal wat koerswinsten van allure uit de bus rollen. Natuurlijk was ook de dunne markt hier debet aan, waar door er eveneens enkele pittige koers verliezen genoteerd werden. De New Yorkse beurs gaf in het be gin weinig steun. Zij begon bovendien pas dinsdag te draaien. De internatio nale fondsen moesten dus grotendeels op eigen kompas varen, waarbij het een geluk was, dat er geen dringend buitenlands aanbod was. Donderdag was Wall Street echter al een stuk vriendelijker. Nieuws was er overigens genoeg, hetgeen zeker als een stimulans heeft gewerkt. Wij noemen de goede berich ten uit de verzekeringswereld en de mooie cijfers van Heineken, die de bieraandelen opvijzelden. Dan waren er de fusiegeruchten over de Hollandsche Bank Unie en de surséance van Textiel fabriek Frans Beeren. De obligatiemarkt is over het alge meen vast gestemd, vooral voor de bei de 7 pet. staatsleningen. De eerste 7 pet. (die van augustus 1966) noteert ruim boven de 102 (Gisteren 102y2) en de tweede (die van december) iets on der de 102 (gisteren 101 3/4). Met belangstelling wacht men op de voorwaarden van de eerstkomende le ning van de Bank voor Nederlandse Gemeenten. Er komt elk jaar een hele serie van die bank, omdat de gemeen ten nu eenmaal om geld zitten te sprin gen. Dat wordt nog erger nu de cen trale bank het geven van kort lopende leningen door de handelsbanken aan de gemeenten aan banden heeft gelegd. Het zal dus wel niet meer zo lang duren, dat de B.N.G. aan de markt komt. Men prikt op een rente van 6 3/4 pet. maar dan zal de inschrij- vingskoers wel beneden de 100 zijn. Thans eerst de internationale fondsen. Philips kreeg donderdag een duw, toen 's ochtends bekend werd gemaakt, dat Philips in enkele bedrijven een werk tijdverkorting overweegt teneinde de produktie te verminderen, omdat de voorraden te groot lijn geworden. Dat laatste wil natuurlijk zeggen, dat de markt verzadigd dreigt te geraken en dat er naar verhouding te weinig ge kocht wordt. Vorige week donderdag was de notering f 78.70, maandag f 76,50, donderdag f 74,- en gisteren f 75,40. Koninklijke lag donderdag bijzonder goed in de markt en dat door de vraag in New York naar ons oliefonds: maan dag was de prijs op het Damrak f 119,80 en donderdag f 125,10, waarna de week afsloot op f 126,60. Ook Unile ver werd aardig gevraagd: maandag f 84,80, donderdag f 87,70 en gisteren f 87,50. In de scheepvaarthoek gebeurde geen opmerkelijke dingen. Of het zou het verlies van bijna 5 punten op dinsdag voor MIJ Nederland moeten zijn, maar dat was dan wel de grootste uitschieter in deze hoek. Meer leven was er in de verzeke- ringshoek, en dat door enkele medede lingen. Daar blijkt duidelijk uit, dat de produktie in 1966 zeer bevredigend is geweest en dat ook de premie-inkomens sterk naar boven zijn gegaan. Enkele maatschappijen deelden zelfs mee, dat de bedrijfsresultaten bevredigend wa ren. Nationale/Nederlanden liep maan dag 14 punten en dinsdag 13 punten op, Eerste Ned. liep van maandag t/'m don- derlag 32 pt. op, de AMEV steeg dins dag 11 en woensdag 10 punten en de Stad Rotterdam werd dinsdag 14 pun ten beter, zonder dat het tot een note ring kwam. In de bankwereld werd druk over de H.B.U. gesproken. Er liepen hardnekki ge geruchten, dat een Amerikaanse bank het oog op de H.B.U. met haar vele vestigingen vooral in Zuid- en Mid- den-Amerika zou hebben laten vallen. De koers trok hierop woensdag 9 pun ten aan. Uiteraard werd elke vorm van fusie door de directie ontkend. Later was het gerucht, dat de Algemene Bank Nederland interesse voor de H.B.U. zou hebben. Belangstelling van Amerikaanse ban ken voor Nederlandse bankinstellin gen is op zichzelf niet nieuw. Zo be zit de Chase Manhattan Bank een belang van 17,5 pet. in de Neder- landsche Crediet Bank, terwijl dezer dagen bekend werd, dat de First Na tional Bank of Chicago een belang van 11 pet. heeft genomen bij Slaven- burg's Bank. Bij de lokale fondsen was de vraag van dien aard, dat zonder meer van een vriendelijke stemming kon worden gesproken. En daar die vraag in een stille markt viel, waren er nog wel en kele uitschieters, vooral op de eerste beursdag van het jaar. Zonder aan spraak op volledigheid te maken, noe men wij voor de vuist weg: Scholten Honig, Amsterdamsche Ballast Scholten Carton, Rommenhöller, Zwanenberg Organon (donderdag zelfs plus f 5,50), Kon. Zout (maandag plus 17), Neder- horst (maandag plus 18). Dit betekent weer niet, dat het alle dagen winst was. Koersen, die de ene dag omhoog schoten, konden een andere dag door winstneming in een lege markt naar beneden schieten. Neder- horst verloor b.v. woensdag 15 punten, Breda Machines was woensdag 10 pun ten hoger, maar een dag tevoren 10 punten lager. Het was alles nogal gril lig. Dat was alleen niet het geval met Brocades, die maandag tot en met woensdag 38 punten zakte. De bierfondsen moeten wij afzonder lijk noemen, en dat door de cijfers van bierbrouwerij Heineken: de netto-resul taten stegen met 63 pet. tot f 22.7 mil joen. De omzet kon zo sterk stijgen dat de opgelopen kosten konden worden op gevangen. De beurs reageerde op dit overwachte bericht woensdag met een winst van 21 punten tot 408, donderdag werd het 405 met als slot gisteren 420. Andere bierfondsen werden echter ook aangestoken. Amstel Brouwerij woens dag plus 10, Oranjebier woensdag plus 8 en donderdag plus 7 tot 283. Diep in de put zit Tricotagefabriek Frans Beeren. Er zijn enorme schulden en het bedrijf kan die niet betalen. Men ziet echter wel toekomstmogelijk heden, omdat men volop orders heeft. Daarom wil de directie uitstel van be taling om op verhaal te kunnen komen. De beurs is er niet al te gerust op. Dinsdag 8 punten lager tot 30, zonder dat er kopers kwamen opdagen, woens dag 25 laten, waarna kopers en verko pers elkaar donderdag eindelijk vonden op 26. De week werd afgesloten met 25^. Het was al met al geen teleurstellen de week. Er komt iets meer belangstel ling voor aandelen, waaraan de licht teruglopende rente op de obligatie- markt tot uiting komende in stijgen de obligatiekoersen natuurlijk niet vreemd is. ADVERTENTIE Zo niet, schryf ons even. WADDELL REED INT. LTD. Postbus 24 Apeldoorn BRUSSEL De positie van de steenkolen is in 1966 in de EGKS dui delijk slechter geworden. Naast een vermindering van de invoer en een duidelijke verlaging van de produktie valt een nieuwe stijging van de onver kochte voorraden bij de mijnen waar te nemen, zo meldt het jongste over zicht van de statistische dienst der Eu ropese gemeenschappen. De steenkoolproduktie beliep in 1966 volgens nog voorlopige gegevens 210 miljoen ton, 6,5 procent minder dan in 1965. De teruggang was in België en Nederland het grootst, t.w. 11,6 en 11,4 procent. De totale voorraad onverkochte ko len beliep eind december 32 miljoen ton, hetgeen meer is dan het vorige recordniveau van 1958. Als men de voorraden steenkolencokes meereknt, waren de voorraden bij de mijnen eind december ongeveer gelijk aan twee maanden produktie. BEIROET De Libanese Intrabank, die door het handelstribunaal in Bei roet failliet Is verklaard, omdat zij haar betalingen in oktober van het vo rige jaar heeft moeten staken wegens gebrek aan kasmiddelen, vertegenwoor- tigt een macht van ongeveer 500 min dollar. Haar invloed strekt zich ook buiten Libanon uit, naar Italië, Zwit serland. Duitsland, Frankrijk, Enge land, Canada, de Ver. Staten, de Ba- hama's, Panama, Brazilië, Sierra Leo ne, Liberia, Nigeria, Qatar, Jordanië, Koeweith en Saoedi-Arabië. De ineenstorting van dit geheel brengt zeer ingewikkelde vraagstukken met zich mee en het zal zeker meer dan een jaar duren voor de zaken van de bank over de hele wereld op orde zijn gebracht. Later is uit kringen van Intrabank in Beiroet vernomen, dat de bank onge twijfeld in beroep zal gaan tegen de faillietverklaring door het Libanese handelstribunaal. In dezelfde kringen zei men te ho pen, dat zich binnenkort „ontwikkelin gen ten gunste van de bank" zullen voordoen ondanks de faillietverklaring door het tribunaal. Over de aard van deze ontwikkelingen werd niets meege deeld. AMSTERDAM. 6 januari Londen 10.06g-10.07i; New York 3.60^-3.61^: Montreal 3.33J-3.33J; Parijs 72.91-72.96: Brussel 7.20S-7.21g: Frankfort 90.66- 90.71; Stockholm 69.73-69.78: Zürich 83.34J-83.39J; Milaan 57.73J-57.78J; Ko penhagen 52.25-52.30; Oslo 50.43J-50.48J; Wenen 13.95J-13.96J: Lissabon 12.55Ï- 12.57J.

De Vallei | 1967 | | pagina 5